- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Prospekt informacyjny – co powinniśmy wiedzieć?
Planujesz kupno mieszkania na rynku pierwotnym? Chciałbyś/abyś zapoznać się z informacjami dotyczącymi najważniejszych dokumentów, z jakimi spotkasz się podczas kupna mieszkania? Dobrze trafiłeś/aś. W poniższym artykule przedstawiamy informacje dotyczące prospektu informacyjnego.
Prospekt to jeden z najważniejszych dokumentów, o jaki powinniśmy zapytać dewelopera, gdyż ma on obowiązek przekazania go nam przed podpisaniem umowy deweloperskiej, której jest załącznikiem.
Wraz z wejściem w życie ustawy deweloperskiej narzucony został obowiązek stworzenia prospektu informacyjnego oraz jego przekazania nabywcy mieszkania. Niestety, nie każda z osób zainteresowanych kupnem mieszkania, zdaje sobie sprawę ze znaczenia prospektu informacyjnego i tego, że znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące mieszkania, które planuje kupić.
Jak wygląda prospekt informacyjny?
Prospekt tworzony jest w zwięzłej, określonej formie. Dla czytelnika powinien być przejrzysty oraz szczegółowo sporządzony. Klarowność prospektu informacyjnego jest dużym atutem dla osoby go czytającej, która nie do końca zna się na języku prawniczym, a chce mieć szybki dostęp do informacji o nieruchomości. Prospekt podzielony jest na cześć ogólną i indywidualną. W umowie deweloperskiej powinniśmy zawrzeć informację o otrzymaniu prospektu informacyjnego oraz następujących w nim zmianach. Nieotrzymanie prospektu lub inne nieprawidłowości z nim związane, mogą stanowić podstawę do odstąpienia od umowy deweloperskiej.
Wzór prospektu informacyjnego wg. ustawy deweloperskiej
Część ogólna
Według ustawy deweloperskiej w prospekcie informacyjnym w części ogólnej powinny znaleźć się:
- data sporządzenia prospektu;
- dane identyfikacyjne i kontaktowe dotyczące dewelopera (jego adres, numer NIP i REGON, numer telefonu, adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej dewelopera);
- historia i udokumentowanie doświadczenia dewelopera;
- przykład ukończonego przedsięwzięcia deweloperskiego (adres, data rozpoczęcia, data wydania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie);
- przykład innego ukończonego przedsięwzięcia deweloperskiego;
- ostatnie ukończone przedsięwzięcie deweloperskie;
- informacja dotycząca tego, czy przeciwko deweloperowi prowadzono lub prowadzi się postępowanie egzekucyjne;
- informacje dotyczące nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego;
- informacje dotyczące gruntu, adres numer działki ewidencyjnej;
- numer księgi wieczystej;
- istniejące obciążenia hipoteczne nieruchomości lub wniosek o wpis w dziale 4 księgi wieczystej;
- w przypadku braku księgi wieczystej informacje o powierzchni działki i stanie prawnym nieruchomości;
- plan zagospodarowania przestrzennego dla sąsiadujących działek;
- przeznaczenie działki, dopuszczalna wysokość zabudowy, dopuszczalny procent zabudowy działki;
- informacje zawarte w publicznie dostępnych dokumentach dotyczących przewidzianych inwestycji w promieniu 1 km od przedmiotowej nieruchomości;
- informacje dotyczące budynku, czy jest pozwolenie na budowę, czy pozwolenie na budowę jest ostateczne, czy pozwolenie na budowę jest zaskarżone, numer pozwolenia na budowę oraz nazwa organu, który je wydał;
- planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych;
- termin, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości;
- opis przedsięwzięcia deweloperskiego;
- liczba budynków, rozmieszczenie ich na nieruchomości;
- sposób pomiaru powierzchni lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
- sposób finansowania przedsięwzięcia;
- środki ochrony nabywców i zasady funkcjonowania zabezpieczenia środków nabywców;
- nazwa instytucji zapewniającej bezpieczeństwo środków nabywcy;
- harmonogram przedsięwzięcia w etapach;
- dopuszczenie waloryzacji ceny;
- warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej inne informacje.
Część indywidualna
W części indywidualnej powinny znaleźć się:
- cena za metr kwadratowy powierzchni lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
- określenie położenia oraz istotne cech domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, takie jak: liczba kondygnacji, technologia wykonania, standard pracy wykończenia, liczba lokali, liczba miejsc garażowych, dostępne media, dostęp do drogi publicznej;
- określenie usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku;
- określenie powierzchni i układu pomieszczeń oraz zakresu i standardów prac wykończeniowych;
- podpis dewelopera albo osoby uprawnionej do jego reprezentacji;
- załączniki - rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu mieszkalnego oraz wzór umowy deweloperskiej.
Na co zwrócić uwagę w prospekcie informacyjnym?
Największą uwagę powinniśmy zwrócić na opis szczegółowy mieszkania, jakie planujemy kupić - czy wszystkie informacje znajdują się na swoim miejscu, czy jest coś, co nas niepokoi. Zwróćmy również uwagę na sposób zagospodarowania terenu wokół inwestycji, czy aby na pewno wszelkie planowane inwestycje nie będą w pewien sposób wpływały negatywnie na komfort przebywania w mieszkaniu. Sprawdźmy dokładnie sposób finansowania inwestycji, gdyż będzie to znacząco wpływało na ochronę naszych pieniędzy.
Dzięki temu, że prospekt informacyjny powinien być stworzony według wzoru określonego w ustawie deweloperskiej, możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy deweloper rzetelnie go przygotował. Zalecamy, aby treść prospektu, jak i umowę deweloperską zalecamy przeanalizować z prawnikiem.
Artykuł stworzony we współpracy z Pewny Lokal.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
11.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Dokumentacja powykonawcza: wzór i przepisy prawa budowlanego
Zakończenie budowy to niezwykle ważny moment zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora. Po ukończeniu wszelkich niezbędnych prac należy najpierw złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Aby móc jednak dopełnić formalności związanych zZakończenie budowy to niezwykle ważny moment zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora. Po ukończeniu wszelkich niezbędnych prac należy najpierw złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Aby móc jednak dopełnić formalności związanych z zakończeniem budowy, potrzebna jest dokumentacja powykonawcza.
08.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Właściciele nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli po prostu - śmieciami. Deklarację można złożyć zarówno podczas wizyty w urzędzie gminy, jak i listownie czy elektronicznie. Co dokładnie trzeba zawrzeć w deklaracji śmWłaściciele nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli po prostu - śmieciami. Deklarację można złożyć zarówno podczas wizyty w urzędzie gminy, jak i listownie czy elektronicznie. Co dokładnie trzeba zawrzeć w deklaracji śmieciowej i gdzie można znaleźć wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
07.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu
Najem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalneNajem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalnego, to m.in. oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu. Co powinno zawierać i co jeszcze trzeba dołączyć do umowy?
04.03.2024, Dagmara Osińska
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego: za porozumieniem stron i ważnych przyczyn
Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzór z komentarzem prawnym znajdziesz poniżej.
28.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Dopisanie współwłaściciela do mieszkania
Dołączenie dodatkowej osoby do listy współwłaścicieli nieruchomości jest jak najbardziej możliwe — niezależnie od tego, czy chodzi o kogoś bliskiego (np. małżonka), czy np. o partnera, z którym właściciel pozostaje w związku nieformalnym. Jak przebiega procedura dopisania wsp&oacDołączenie dodatkowej osoby do listy współwłaścicieli nieruchomości jest jak najbardziej możliwe — niezależnie od tego, czy chodzi o kogoś bliskiego (np. małżonka), czy np. o partnera, z którym właściciel pozostaje w związku nieformalnym. Jak przebiega procedura dopisania współwłaściciela do mieszkania i o czym trzeba pamiętać?