- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Stan deweloperski domu
Zakup domu z rynku pierwotnego to duża inwestycja, która powinna być dokładnie sprawdzona pod różnymi kątami. Z pewnością interesując się tego typu nieruchomościami, spotkałeś się z pojęciem "stan deweloperski". Wiele osób nie wie czego spodziewać się po lokalu wykończonego właśnie w ten sposób. W tym artykule wyjaśnimy czym właściwie jest stan deweloperski i jakie są różnice między nim, a wykończeniem pod klucz.
Czym jest stan deweloperski domu?
Pojęcie stanu deweloperskiego definiuje się jako surowy stan domu lub mieszkania, który pozwala przejść do prac wykończeniowych. Jest to dość ogólne stwierdzenie, jednak nie ma żadnego konkretniejszego wyjaśnienia tego terminu. Nie istnieje jedna, spójna, bardziej rozbudowana definicja stanu deweloperskiego. Jest to kwestia na tyle złożona, że wyjaśnienie jej w jednolity sposób jest prawie niemożliwe.
Właśnie dlatego kupując dwie identycznie nieruchomości, w tym samym czasie, w tej samej lokalizacji, ale od dwóch różnych deweloperów, może okazać się, że otrzymasz zupełnie różnie przygotowane do remontu mieszkania. Wynika to z tego, że to, co uznawane jest za stan deweloperski, zależy od umowy sprzedaży, którą podpiszesz.
Stan deweloperski mieszkania lub domu – co musisz wiedzieć?
W stanie deweloperskim domu można oczekiwać zazwyczaj: położonych tynków w środku i na zewnątrz, podbitki dachowej, osadzenia rur spustowych, ocieplenia elewacji, drogi dojazdowej, podstawowego zagospodarowania zieleni, schodów, ścian przygotowanych do malowania, wylewki podłogowej, okien i parapetów, drzwi oraz wszystkich instalacji.
Oczywiście jest to tylko spis, który najczęściej się pojawia. Niektórzy deweloperzy oferują mniej, a inni więcej. Wszystko zależy od podpisanych przez Ciebie dokumentów, poprzedzonych odpowiednimi negocjacjami. Istnieje też coś takiego, jak "podwyższony stan deweloperski". Tutaj jednak też nie ma konkretnej definicji. Dla niektórych będzie to położenie kafelków, armatura sanitarna i rolety antywłamaniowe, a dla innych podwieszone sufity i gotowa podłoga.
Dom pod klucz, a dom w stanie deweloperskim
Domy wykończone pod klucz to takie, do których można się od razu wprowadzić. Jedyne co stoi po stronie nowego właściciela to wniesienie własnych mebli i dodatków. W przypadku stanu deweloperskiego, konieczne jest wykończenie domu niemalże od zera. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. W przypadku domów pod klucz z pewnością jedną z większych wad jest fakt, że kupujący nie ma zazwyczaj możliwości wyboru materiałów wykończeniowych. W przypadku stanu deweloperskiego problem ten nie istnieje.
Jeżeli obawiasz się, że samodzielnie nie będziesz w stanie ocenić czy zapisy umowy dotyczące stanu deweloperskiego są dla Ciebie korzystne, poproś specjalistów z firmy Pewny Lokal o profesjonalny audyt dokumentu z komentarzem i poprawkami. Mogą pomóc Ci także w odbiorze mieszkania, kiedy to trzeba ocenić, czy ustalenia z umowy są zgodne z tym, co otrzymujesz.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
25.09.2024, Artykuł sponsorowany
Wideodomofon – niezbędny dodatek do domu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
Nowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwalNowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwala na kontrolę sytuacji przed posesją. Co warto o nim wiedzieć?
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
12.03.2024, Artykuł sponsorowany
Jak interpretować dane z domowej stacji pogodowej?
Stacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak jeStacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak je wykorzystać do planowania codziennych aktywności.
01.12.2023, Artykuł sponsorowany
Strategie oszczędzania energii podczas korzystania ze sprzętów AGD. Czy znasz je wszystkie?
Oszczędzanie energii podczas korzystania ze sprzętów AGD – podstawowe kroki Płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny czy też lodówka to sprzęty AGD, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Niestety rosnące ceny prądu sprawiają, że korzystanie z nich kosztuje coraz więcejkosztuje coraz więcej
22.09.2023, Daniel Grzegorzek
Jak negocjować cenę domu?
Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.