1. Blog
  • Dla profesjonalistów
  • Analizy
  • Aranżacje
  • Architektura
  • Baza wiedzy
  • Dzielnice
  • Finanse i prawo
  • Lokalizacje
  • Porady
Tematy

Stan deweloperski domu

Pewny Lokal

Pewny Lokal

25.01.2021

Czym jest stan deweloperski domu i co różni go od wykończenia pod klucz? Sprawdź porady eksperta na GetHome.pl

Zakup domu z rynku pierwotnego to duża inwestycja, która powinna być dokładnie sprawdzona pod różnymi kątami. Z pewnością interesując się tego typu nieruchomościami, spotkałeś się z pojęciem "stan deweloperski". Wiele osób nie wie czego spodziewać się po lokalu wykończonego właśnie w ten sposób. W tym artykule wyjaśnimy czym właściwie jest stan deweloperski i jakie są różnice między nim, a wykończeniem pod klucz.

Czym jest stan deweloperski domu?

Pojęcie stanu deweloperskiego definiuje się jako surowy stan domu lub mieszkania, który pozwala przejść do prac wykończeniowych. Jest to dość ogólne stwierdzenie, jednak nie ma żadnego konkretniejszego wyjaśnienia tego terminu. Nie istnieje jedna, spójna, bardziej rozbudowana definicja stanu deweloperskiego. Jest to kwestia na tyle złożona, że wyjaśnienie jej w jednolity sposób jest prawie niemożliwe.

Właśnie dlatego kupując dwie identycznie nieruchomości, w tym samym czasie, w tej samej lokalizacji, ale od dwóch różnych deweloperów, może okazać się, że otrzymasz zupełnie różnie przygotowane do remontu mieszkania. Wynika to z tego, że to, co uznawane jest za stan deweloperski, zależy od umowy sprzedaży, którą podpiszesz.

Stan deweloperski mieszkania lub domu – co musisz wiedzieć?

W stanie deweloperskim domu można oczekiwać zazwyczaj: położonych tynków w środku i na zewnątrz, podbitki dachowej, osadzenia rur spustowych, ocieplenia elewacji, drogi dojazdowej, podstawowego zagospodarowania zieleni, schodów, ścian przygotowanych do malowania, wylewki podłogowej, okien i parapetów, drzwi oraz wszystkich instalacji.

Oczywiście jest to tylko spis, który najczęściej się pojawia. Niektórzy deweloperzy oferują mniej, a inni więcej. Wszystko zależy od podpisanych przez Ciebie dokumentów, poprzedzonych odpowiednimi negocjacjami. Istnieje też coś takiego, jak "podwyższony stan deweloperski". Tutaj jednak też nie ma konkretnej definicji. Dla niektórych będzie to położenie kafelków, armatura sanitarna i rolety antywłamaniowe, a dla innych podwieszone sufity i gotowa podłoga.

Dom pod klucz, a dom w stanie deweloperskim

Domy wykończone pod klucz to takie, do których można się od razu wprowadzić. Jedyne co stoi po stronie nowego właściciela to wniesienie własnych mebli i dodatków. W przypadku stanu deweloperskiego, konieczne jest wykończenie domu niemalże od zera. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. W przypadku domów pod klucz z pewnością jedną z większych wad jest fakt, że kupujący nie ma zazwyczaj możliwości wyboru materiałów wykończeniowych. W przypadku stanu deweloperskiego problem ten nie istnieje.

Jeżeli obawiasz się, że samodzielnie nie będziesz w stanie ocenić czy zapisy umowy dotyczące stanu deweloperskiego są dla Ciebie korzystne, poproś specjalistów z firmy Pewny Lokal o profesjonalny audyt dokumentu z komentarzem i poprawkami. Mogą pomóc Ci także w odbiorze mieszkania, kiedy to trzeba ocenić, czy ustalenia z umowy są zgodne z tym, co otrzymujesz.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Największa w Polsce firma zajmująca się audytami technicznymi i prawnymi nieruchomości mieszkalnych. Wykonujemy odbiory i przeglądy techniczne mieszkań i domów na rynku wtórnym i pierwotnym. Nasza kancelaria prawna analizuje umowy deweloperskie, umowy kupna-sprzedaży, księgi wieczyste i wiele innych dokumentów, związanych z nabywaniem nieruchomości. Działamy na terenie całej Polski i mamy najlepsze opinie w serwisach Google i Facebook.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Google Chrome

Google Chrome

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Safari

Safari

Opera

Opera