- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego
Marża kredytu hipotecznego, będąca elementem oprocentowania, wpływa zarówno na wysokość raty zobowiązania, jak i jego całkowity koszt. Co do zasady wysokość marży jest stała przez cały okres kredytowania, jednak kredytobiorcy powinni mieć świadomość, że mogą wystąpić do banku o jej obniżenie. Kiedy można złożyć wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego i co trzeba w nim zawrzeć?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest marża kredytu hipotecznego,
- w jaki sposób można uzyskać niższą marżę,
- co musi zawierać wniosek o obniżenie marży i jak należy go uargumentować.
Czym jest marża kredytu hipotecznego?
Oprocentowanie kredytów w Polsce, w tym kredytów hipotecznych, składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest stawka bazowa, czyli WIBOR. Drugim elementem jest marża, ustalana przez bank i stanowiąca jego zysk z tytułu udzielenia finansowania. Co do zasady wysokość marży jest stała przez cały okres kredytowania; zapis o jej wysokości znajduje się też w umowie kredytowej. W praktyce jednak w pierwszym roku obowiązywania umowy marża często jest okresowo niższa - jeśli akurat w momencie zaciągania zobowiązania przez kredytobiorcę obowiązywała odpowiednia promocja dla nowych kredytobiorców.
Warto jednocześnie wiedzieć, że wysokość marży można negocjować — zarówno przed udzieleniem kredytu (co jest zazwyczaj rozwiązaniem prostszym), ale też już w trakcie trwania umowy.
Sprawdź również: Najczęstsze pytania odnośnie kredytu hipotecznego 2023 r.
Negocjacje z bankiem przed podpisaniem umowy
Wielu potencjalnych kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że negocjacje z bankiem co do wysokości marży i lepszych warunków kredytu są możliwe jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania. Wiele zależy od pozycji negocjacyjnej przyszłego kredytobiorcy. Bank może przekonać wysoka zdolność kredytowa i wysoki (co najmniej 20-procentowy) wkład własny czy korzystny wskaźnik LTV i pozytywna historia kredytowa. Dla instytucji kredytującej zakup nieruchomości powinien to być sygnał, że potencjalny kredytobiorca jest wiarygodny i nie będzie miał żadnych problemów ze spłatą zobowiązania — w związku z czym warto podpisać z nim umowę i zyskać lojalnego klienta. Potencjalny kredytobiorca może mieć zatem mocne argumenty przemawiające za niższą marżą; nie oznacza to jednak, że po podpisaniu umowy kredytu obniżenie marży (i tym samym obniżenie kosztów kredytu) jest niemożliwe.
Jak obniżyć marżę kredytu hipotecznego już po podpisaniu umowy?
Kredytobiorca, który chce renegocjować z bankiem warunki umowy kredytowej, może złożyć wniosek o obniżenie marży bankowej. Ważne jednak, by wniosek zawierał wszystkie wymagane dokumenty i załączniki, a także był dobrze uargumentowany.
Kiedy warto złożyć wniosek o obniżenie marży kredytu?
Kredytobiorca ma możliwość złożenia wniosku o obniżenie marży kredytu praktycznie w dowolnym momencie obowiązywania umowy kredytowej. Mimo to najlepiej renegocjować warunki umowy kredytowej w sytuacji zaistnienia nowych okoliczności, które mogą przekonać bank do podjęcia decyzji o obniżeniu marży.
O jakich sytuacjach mowa? Jednym ze skuteczniejszych argumentów, mogących wymusić na instytucji kredytującej pewne ustępstwa, jest atrakcyjna oferta konkurencji. Kredytobiorca, który udowodni, że warunki kredytowe w innych bankach stały się znacznie korzystniejsze, ma szansę na wynegocjowanie obniżki marży, zwłaszcza jeśli do tej pory terminowo spłacał zaciągnięte zobowiązanie. Bank może obawiać się, że w innym wypadku kredytobiorca zdecyduje się na przeniesienie kredytu do innego banku.
Innymi argumentami, których można użyć w negocjacjach z bankiem na temat możliwości obniżenia marży, jest dobra historia kredytowa (zwłaszcza jeśli chodzi o zobowiązanie, którego dotyczą negocjacje) czy zmiana procentowego udziału wkładu własnego (wraz ze wzrostem wartości nieruchomości).
Jak powinien wyglądać wniosek o obniżenie marży kredytowej? Wzór wniosku o obniżenie marży banku
Każdy wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego powinien zawierać takie elementy jak:
- miejscowość,
- datę
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania kredytobiorcy,
- nazwę banku,
- adres placówki bankowej,
- numer umowy kredytowej.
W treści wniosku należy umieścić prośbę o obniżenie marży kredytu hipotecznego, a następnie — odpowiednio ją uargumentować. Trzeba jednocześnie pamiętać, że bank mniej będzie interesować sytuacja finansowa klienta (chociaż czasami jej pogorszenie również jest brane pod uwagę), a bardziej argumenty przemawiające za tym, że kredytobiorca może być skłonny do refinansowania zobowiązania w innym banku.
Marża banku a Bezpieczny Kredyt 2 procent
Co jednak w sytuacji, gdy kredytobiorca postanowi złożyć wniosek o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2 procent zamiast standardowego kredytu hipotecznego? Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pozycja negocjacyjna kredytobiorcy jest znacznie gorsza; obecnie tylko kilka banków udziela preferencyjnego kredytu mieszkaniowego, w dodatku są to oferty dość mocno zbliżone (również, jeśli chodzi o marżę), Nie należy też zapominać, że kredytobiorca otrzymuje dopłaty do kredytu od BGK. Wydaje się zatem, że na ewentualną negocjację marży — przed lub po podpisaniu umowy — nie ma raczej szans.
Zmniejszenie raty kredytu lub całkowitych kosztów kredytu: inne sposoby
Jeśli złożenie wniosku do banku o zmniejszenie marży nie poskutkuje przychyleniem się instytucji do prośby kredytobiorcy, to istnieje kilka sposobów na obniżenie raty kredytu hipotecznego bez konieczności obniżania marży banku. Jednym ze sposobów jest tzw. refinans — czyli przeniesienie zobowiązania do innego banku. Dzięki temu, w zależności od wyboru kredytobiorcy i warunków przeniesienia, można albo wydłużyć okres spłaty (co oznacza niższą ratę), albo wybrać skrócenie okresu kredytowania i tym samym obniżenie całkowitych kosztów spłaty kredytu.
Sprawdź również: Harmonogram spłat kredytu hipotecznego
O refinansowaniu kredytu warto pomyśleć zwłaszcza w sytuacji, gdy dotychczasowy kredytodawca nie zgodził się na renegocjację warunków umowy, a oferta innego banku okazuje się znacznie korzystniejsza. Należy jednak mieć świadomość, że refinans wiąże się z koniecznością ponownej oceny zdolności kredytowej wnioskującego. W niektórych przypadkach może się okazać, że kredytobiorca nie ma odpowiedniej zdolności, by przenieść kredyt do innego banku.
Czytaj więcej: Na czym polega refinansowanie kredytu?
Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego: podsumowanie
Przed zawarciem umowy kredytu hipotecznego warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na warunki kredytowania, w tym wysokość miesięcznej raty i całkowite koszty kredytu hipotecznego. Dobrze spróbować, jeszcze przed podpisaniem umowy, negocjacji z bankiem — m.in. w kwestii wysokości marży. Jeśli to się jednak nie uda, kredytobiorca może złożyć wniosek również w trakcie obowiązywania umowy. Bardzo ważne jest jednak, by podał konkretne argumenty, które mogą przekonać bank do renegocjacji warunków kredytowych.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.