- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wynajem mieszkania obcokrajowcowi - o czym trzeba pamiętać?
Rosnąca liczba obcokrajowców w Polsce w wyraźny sposób wpływa na rozwój międzynarodowego rynku najmu. Ci z nich, którzy przyjeżdżają do Polski na studia lub do pracy, częściej decydują się na wynajem, niż na zakup mieszkania. W związku z tym, właściciele lokali i agencje nieruchomości zaczynają przystosowywać swoje oferty pod obcokrajowców. Jak wynająć mieszkanie przybyszowi z zagranicy?
Pozyskanie najemcy
Standardem w obecnych czasach jest poszukiwanie mieszkania na wynajem przez internet. Dlatego też, wynajmujący zainteresowani odzewem ze strony obcokrajowców powinni zacząć od sporządzenia oferty wynajmu mieszkania w języku obcym - najczęściej angielskim. Jeżeli zależy nam na czasie i chcemy mieć pewność, że cały proces przebiegnie bez zakłóceń, skorzystajmy z usług agencji nieruchomości. Zatrudnieni w nich specjaliści zajmą się przygotowaniem oferty mieszkania na wynajem w wybranym języku i w taki sposób, aby wzbudziła ona zainteresowanie potencjalnego, zagranicznego klienta.
Inną zaletą takiego rozwiązania jest dobra znajomość rynku wynajmu, jaką mogą pochwalić się agenci nieruchomości. Jeżeli zależy nam na pozyskaniu konkretnego najemcy, agencja postara się o to, aby nasza oferta została odnaleziona przez zainteresowanych klientów z wybranej przez nas grupy docelowej.
Przeprowadzasz się do stolicy? Sprawdź nasze oferty mieszkań do wynajęcia w Warszawie
Wynajem mieszkania obcokrajowcowi - o czym warto wiedzieć?
Zanim zdecydujemy się na wynajem mieszkania przybyszowi z zagranicy, zweryfikujmy jego tożsamość - do tego celu wystarczy paszport ze zdjęciem lub karta pobytu. Nie wahajmy się również zapytać o miejsce zatrudnienia, planowany czas pobytu, czy nawet stan rodzinny. Pozwoli to rozwiać wątpliwości dotyczące długości okresu najmu, a także liczby osób korzystających z mieszkania na wynajem.
Umowa wynajmu mieszkania powinna zostać spisana w dwóch językach - polskim i angielskim. To samo dotyczy protokołu zdawczo-odbiorczego. Dodatkowo upewnijmy się jeszcze, że najemca zrozumiał zapisy umowy i nie w związku z nimi żadnych wątpliwości. Szczególnie dotyczy to fragmentów dotyczących praw i obowiązków obu stron oraz związanych z tym opłat. Ustalmy również liczbę osób zamieszkujących lokal.
Ostatnio coraz więcej zwolenników zdobywa sobie umowa najmu okazjonalnego, której zawarcie chroni przed nieuczciwym najemcą, ale w przypadku cudzoziemców, spełnienie jej warunków może się okazać utrudnione. Chodzi tu zwłaszcza o wskazanie lokalu zastępczego, do którego najemca będzie mógł się przenieść na wypadek eksmisji.
Planując wynajem mieszkania cudzoziemcowi, nie wolno zapomnieć o kaucji. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ dochodzenie roszczeń z tytułu jakichkolwiek uszkodzeń, może napotkać poważne trudności. Ustalmy również z naszym najemcą kwestię opłat za media - z racji tego, że duża część umów wynajmu mieszkania cudzoziemcom podpisywana jest na krótko, nie ma sensu przepisywać na lokatora liczników.
Zobacz również: mieszkania do wynajęcia Poznań
Wynajem mieszkania na odległość
Bardzo często zdarza się tak, że cudzoziemcy szukają mieszkania na wynajem w Polsce, fizycznie będąc jeszcze w swoim kraju, ale mając w perspektywie przeprowadzkę za kilka tygodni lub miesięcy. Dotyczy to zwłaszcza studentów i pracowników, delegowanych przez pracodawców. W takiej sytuacji część formalności związanych z wynajmem mieszkania załatwia się korespondencyjnie - zwłaszcza chodzi tutaj o podpisanie umowy przedwstępnej i wniesienie opłaty rezerwacyjnej.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym najemcy, zdecydujmy się też na szybką wideokonferencję. W takiej sytuacji, gdy cudzoziemiec przyjedzie już do Polski, wystarczy tylko podpisać umowę właściwą i przekazać mu klucze. Wynajem mieszkania na odległość jest dobrym sposobem na uniknięcie okresu bezczynszowego pomiędzy jednym najmem a drugim.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Co to jest najem okazjonalny mieszkania?
Wiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czWiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czym polega? Jakie korzyści przemawiają za takim rozwiązaniem? Wyjaśniamy.
07.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu
Najem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalneNajem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalnego, to m.in. oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu. Co powinno zawierać i co jeszcze trzeba dołączyć do umowy?
04.03.2024, Dagmara Osińska
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego: za porozumieniem stron i ważnych przyczyn
Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzór z komentarzem prawnym znajdziesz poniżej.
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.