- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Bieżanów-Prokocim w Krakowie
Bieżanów-Prokocim to jedna z osiemnastu dzielnic Krakowa, która jeszcze 30 lat temu wchodziła w skład Podgórza. Znajdziemy w niej wiele lokali mieszkalnych. Buduje się tu także wiele inwestycji, które przeznaczone są głównie dla osób szukających ciszy i spokoju. Dzielnica jest także ciekawym wyborem dla turystów, którzy chcą przyjechać do miasta na kilka dni.
Sprawdź oferty w tej dzielnicy:
1. Informacje ogólne
Położenie Bieżanowa-Prokocimia na mapie Krakowa
Bieżanów-Prokocim jest położony po południowej stronie Wisły, na wschodniej ścianie Krakowa. Od krakowskiego Starego Miasta jest oddzielony Podgórzem, które stanowi granicę od strony północnej. Od strony zachodniej granicą jest dzielnica XI – Podgórze Duchackie. Od południa i wschodu granica dzielnicy jest także granicą miasta.
Bieżanów-Prokocim nosi numer XII. Ma powierzchnię 18,47 km2, co czyni dzielnicę przeciętną pod kątem powierzchni. Bieżanów-Prokocim dzieli się na 14 osiedli i jednostek urbanistycznych:
- Bieżanów – dzielnica, która jako wieś powstała już w XIII wieku - dominuje tu zabudowa niska i zabytki takie jak Dwór Czeczów,
- Bieżanów Kolonia – niewielki obszar, który powstał na dawnej działce baronowej Czeczowa; dzisiaj znajdują się tam domy jednorodzinne,
- Kaim – dawna wieś ze wzgórzem o tej samej nazwie, które stanowi ciekawą atrakcję turystyczną,
- Łazy – osiedle domów jednorodzinnych i ogródków działkowych,
- Osiedle Kolejowe – połączenie niskiej zabudowy mieszkalnej i Kolejowych Zakładów Nawierzchniowych,
- Osiedle Medyków – niewielkie osiedle o niskiej zabudowie,
- Osiedle Na Kozłówce – osiedle, na którym znajdziemy zarówno piękne parki i zagajniki, jak i wysokokondygnacyjne bloki z wielkiej płyty,
- Osiedle Nad Potokiem – osiedle powstałe w ubiegłym wieku – jest to typowe blokowisko, choć znajdziemy tam i 3-4 kondygnacyjne kamieniczki,
- Osiedle Nowy Bieżanów – nowa część zachodniego Bieżanowa o typowym wyglądzie wielorodzinnego, wielkopłytowego osiedla o wysokiej zabudowie,
- Osiedle Nowy Prokocim – kolejne osiedle z blokami z wielkiej płyty o maksymalnej wysokości 12 kondygnacji – powstaje tu wiele nowych mieszkań w Krakowie
- Osiedle Parkowe,
- Osiedle Złocień – położone są tu 32 budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej, niskokondygnacyjnej oraz żwirownia, elektrowozownia i dom kultury,
- Prokocim – głównie znajdują się tu domy jednorodzinne, z wyłączeniem wschodniej części, gdzie znajdują się bloki mieszkalne,
- Rżąka – osiedle podzielone jest na dwie części: starą z zabudową jednorodzinną oraz nową z blokowiskami.
Osiedla Bieżanowa-Prokocimia są bardzo zróżnicowane – znajdziemy tu zarówno miejsca, gdzie dominują domki jednorodzinne, jak i blokowiska z wielkiej płyty.
Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Bieżanowie-Prokocimiu?
Liczba mieszkańców dzielnicy od kilku lat utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. W 2020 Urząd Miasta zarejestrował tam 63.029 osób zameldowanych.
Średnia wieku mieszkańców jest tu dość wysoka – wynosi 41,7 lat. Struktura ludności przedstawia się tu następująco:
- 16% - osoby w wieku 0-17 lat,
- 24% - osoby w wieku 18-34 lat,
- 41% - osoby w wieku 35-64 lat,
- 19% - osoby w wieku 65+.
Oznacza to, że największy odsetek liczby mieszkańców stanowią osoby dojrzałe w wieku produkcyjnym. Liczba dzieci jest tu stosunkowo niewielka – zwłaszcza w porównaniu do otaczających Bieżanów-Prokocim dzielnic.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Studenci są dość liczną grupą zawodową mieszkającą w Bieżanowie-Prokocimiu. Wpływ na to mają nie tylko niskie ceny zakupu i wynajmu nieruchomości, ale także doskonała infrastruktura miejska. Nie tylko studenci są tu liczni, ale także seniorzy. Popularność wśród seniorów zyskuje tu duża liczba placówek medycznych i sklepów. Mieszkania w blokach są wyposażone w windy i wiele ułatwień w poruszaniu.
Nieco mniej chętnie Bieżanów-Prokocim jest wybierany przez rodziny z dziećmi. Swoje miejsce do życia znalazło tu także wiele par bezdzietnych. Przede wszystkim jednak rekomendujemy dzielnicę osobom dojrzałym, które nie planują powiększać rodziny. Wpływ na to ma kiepska oferta edukacyjna dzielnicy, którą przedstawimy w następnych rozdziałach.
Czy Bieżanów-Prokocim to styl życia?
Jak się mieszka w dzielnicy Bieżanów-Prokocim? Dość cicho i spokojnie. Zadowoleni mieszkańcy wskazują bogatą infrastrukturę handlowo-usługową, atrakcyjne ceny oraz dobrą komunikację miejską jako najważniejsze zalety dzielnicy.
Jak się żyje w dzielnicy? Mieszkańcy wskazują bezpieczeństwo jako najczęściej występujący problem w Bieżanowie-Prokocimiu. Opinie mieszkających w dzielnicy mówią o stale powtarzających się, uciążliwych zjawiskach: zagrożeniach kradzieżą, napisami na murach czy wandalizmem. Co jednak ciekawe, liczba czynów zabronionych jest tu jedną z najniższych w całym Krakowie.
Planowany rozwój dzielnicy
Na terenie dzielnicy buduje się kilkanaście inwestycji deweloperskich, także dla inwestorów szukających nieruchomości pod wynajem (zobacz: wynajem mieszkania Bieżanów Prokocim)
Bieżanów-Prokocim – atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Wiele atrakcji znajdujących się w Bieżanowie-Prokocimiu ma związek z przyrodą – są to chciażby Park Aleksandry, czy Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich. Znajdziemy tu także wiele pomników:
- na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości,
- lotników z Prokocimia,
- punkt przecięcia równoleżnika 50’N z południkiem 20’E.
Będąc w dzielnicy, nie możemy ominąć wizyty w Forcie głównym artyleryjskim 50 „Prokocim”. Tego typu atrakcje są chętnie odwiedzane przez miłośników historii.
Czy Bieżanów-Prokocim to bezpieczna dzielnica?
Czy Bieżanów-Prokocim to bezpieczna dzielnica? Według mieszkańców niestety nie. Niektórzy wskazują bezpieczeństwo i uciążliwe zjawiska jako główny problem dzielnicy. Szczegółowe kategorie wskazywanych problemów to:
- zagrożenie pobiciem lub kradzieżą
- niebezpieczne poruszanie się po dzielnicy
- napisy na murach
- wandalizm (niszczenie ławek i przystanków)
- obecność hałaśliwych grup młodzieży
- duża liczba pijanych osób
Więc czy Bieżanów-Prokocim to bezpieczna dzielnica? Statystyki policyjne wbrew opiniom mieszkańcom mówią, że tak.
Atrakcje Bieżanowa-Prokocimia: oferta dla dzieci
Choć oferta dla dzieci w Bieżanowie-Prokocimiu nie jest tak bogata, jak chociażby w Śródmieściu, to z pewnością znajdziemy tu ciekawe propozycje na spędzenie czasu z pociechą. Można tu wskazać salę zabaw MiniŚwiat Bieżanów przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 7. Na Dworze Czeczów funkcjonuje Centrum Kultury Podgórza, gdzie często także znajdziemy ciekawe zajęcia dla najmłodszych.
Prezentując ofertę dla dzieci, nie możemy pominąć placów zabaw dla dzieci, które zapewnią godziny niezapomnianej zabawy. Warto tu wymienić:
- plac zabaw dla dzieci „Na Kozłówce”,
- plac przy ul. Aleksandry 21,
- plac w parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich.
Przy niemal każdym osiedlu znajduje się większy lub mniejszy plac zabaw dla dzieci – jest więc w czym wybierać.
Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:
- Dzielnica Bieńczyce
- Dzielnica Swoszowice
- Dzielnica Zwierzyniec
- Dzielnica Dębniki
- Dzielnica Łagiewniki - Borek Fałęcki
2. Komunikacja w Bieżanowie-Prokocimiu
Mieszkańcy Bieżanowa-Prokocimia nie skarżą się zbytnio na zakorkowane ulice – problem wskazuje jedynie 10% zamieszkałych tam osób. Stan dróg także jest stosunkowo dobry. Dzielnica ma dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, choć jest ona oparta głównie na autobusach.
Ile trwa dojazd z Bieżanowa-Prokocimia do centrum?
Bieżanów-Prokocim jest oddalony od Starego Miasta o ponad 10 km, co oznacza, że nawet poza godzinami szczytu trzeba poświęcić prawie 20 minut na przemieszczenie się między tymi dzielnicami za pomocą samochodu. W okolicach godziny 16:00 może być to nawet godzina.
Zwolennicy poruszania się własnymi autami muszą uzbroić się więc w cierpliwość. O wiele szybciej i wygodniej jest poruszać się transportem publicznym. Tramwaje odjeżdżają co ok. 5 minut, a podróż do Starego Miasta trwa nieco ponad 30 minut nawet w najbardziej zakorkowanym okresie. W podobnym czasie dojedziemy między Starym Miastem a Bieżanowem-Prokocimiem rowerem przez ul. Starowiślną.
Tramwaje w Bieżanowie-Prokocimiu
Tramwaje kursują przez Bieżanowice-Prokocim bardzo często – nawet co ok. 5 minut w kierunku centrum. Dzięki temu jest to dzielnica bardzo popularna i ceniona za doskonałą komunikację miejską, choć kursują tu jedynie cztery tramwaje:
- 3 (Dworzec Towarowy - Nowy Bieżanów P+R)
- 9 (Mistrzejowice - Nowy Bieżanów P+R)
- 13 (Bronowice - Nowy Bieżanów P+R)
- 69 (Krowodrza Górka - Nowy Bieżanów P+R)
Komunikację miejską uzupełniają inne środki transportu – autobusy i pociągi.
Autobusy w Bieżanowie-Prokocimiu
Autobusy w Krakowie stanowią dość atrakcyjne uzupełnienie transportu. Choć tramwaje obsługują główne szlaki komunikacyjne, to właśnie autobusy pozwalają przedostawać się między konkretnymi osiedlami i oszczędzać mnóstwo czasu na dojazdach. Najpopularniejsze linie autobusowe to:
- 123 (Mały Płaszów P+R - Mistrzejowice)
- 144 (Prądnik Biały - Rżąka)
- 163 (Os. Piastów - Rżąka)
- 183 (Wydział Farmaceutyczny UJ - Złocień)
Najbardziej oblegane przystanki autobusowe, z których codziennie korzystają setki mieszkańców to z pewnością: Nowy Bieżanów P+R, Szpital Uniwersytecki, Nowy Bieżanów Południe.
Dworce / zajezdnie
W Bieżanowie-Prokocimiu znajduje się pętla tramwajowa „Nowy Bieżanów”. Znajdziemy tu także dworzec autobusowy na żądanie Domagały Magazyny i Bieżanów Szkoła. Z dworców kolejowych w dzielnicy znajdują się:
- Kraków Prokocim – dworzec z dwoma peronami obsługujący dwie linie kolejowe: Kraków Główny – Medyka i Kraków Bieżanów – Wieliczka Rynek-Kopalnia,
- Kraków Bieżanów – dworzec kolejowy z czterema peronami i czterema krawędziami obsługujący trzy linie kolejowe: Kraków Główny – Medyka, Kraków Mydlniki – Kraków Bieżanów i Kraków Bieżanów – Wieliczka Rynek-Kopalnia,
- Kraków Bieżanów Drożdżownia – niewielki dworzec z jednym peronem, który obsługuje tylko jedną linię: Kraków Bieżanów – Wieliczka Rynek.
Bieżanów-Prokocim – ścieżki rowerowe
Przez Bieżanów-Prokocim ciągnie się kilka ścieżek rowerowych. Najpopularniejsza, oznaczona przez miasto numerem 11, ciągnie się od Starego Miasta aż do Wieliczki. Przez dzielnicę XII biegnie przez Park Jerzmanowskich. Podobną trasę ma ścieżka rowerowa nr 23, która biegnie przez: Węzeł Wielicka, Kamieńskiego, Wielicką aż do Wieliczki. Trasa dla jednośladów ciągnie się także od Ronda Ofiar Katynia do Parku Jerzmanowskich.
Komunikacja w Bieżanowie-Prokocimiu – główne ulice
Po południowej stronie dzielnicy ciągnie się fragment autostrady A4, co sprawia, że dzielnica jest doskonale skomunikowana obwodnicą z innymi miastami województwa małopolskiego oraz południowymi dzielnicami Krakowa. W kierunku Wieliczki odbija droga krajowa nr 94, a w kierunku Wzgórz Krzesławickich – ekspresówka S7.
Z głównych ulic dzielnicy Bieżanów-Prokocim, które także najczęściej i najmocniej się korkują, warto tu wymienić:
- Wielicką,
- Bieżanowską
- Majora Henryka Sucharskiego,
- Półłanki.
Ulice te nie należą jednak do najbardziej korkujących się ulic w mieście.
Komunikacja w Bieżanowie-Prokocimiu – inwestycje drogowe
W Bieżanowie-Prokocimiu nie dzieje się wiele. W pierwszej połowie lipca rozpoczeto prace nad modernizacją chodników w rejonie ul. Nad Drwiną. Większą inwestycją jest budowa układu komunikacyjnego dla obsługi Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Planowany termin oddania to 2023 rok.
Ocena redakcji
Ogólna sytuacja komunikacyjna w Bieżanowie-Prokocimiu jest bardzo zadowalająca. Transport publiczny w dzielnicy stoi na wysokim poziomie. Tramwaje do centrum kursują co kilka minut, a autobusy zapewniają możliwość transportu do niemal każdego osiedla w Krakowie. Ulice nie korkują się tak bardzo, jak ma to miejsce w centrum miasta, choć naturalnie czas dotarcia samochodem do Starego Miasta może zniechęcać w godzinach szczytu.
Liczba ścieżek rowerowych także jest zadowalająca. Nic więc dziwnego, że Bieżanów-Prokocim jest popularne wśród studentów i osób dopiero rozpoczynających karierę zawodową.
3. Edukacja w Bieżanowie-Prokocimiu
Żłobki i przedszkola w Bieżanowie-Prokocimiu
W Bieżanowie-Prokocimiu znajdują się dwa żłobki samorządowe: numer 20 i 28 oraz żłobki prywatne. Możemy wymienić takie placówki jak:
- Kubuś i Przyjaciele,
- Żłobek Montessori Mała Góra,
- Domowy Żłobek Utulisie.
Wymienione wyżej i inne żłobki w dzielnicy oferują około 300 dodatkowych miejsc, które niestety są pełnopłatne.
Przedszkoli jest znacznie więcej. Te samorządowe oznaczone są numerami:
- 28 – przy ul. Duża Góra 30;
- 35 – przy ul. Wenedy 7;
- 36 – przy ul. Okólnej 18;
- 49 – przy ul. Bieżanowskiej 40;
- 87 – przy ul. Spółdzielców 7;
- 135 – przy ul. Stępnia 1;
- 150 – przy ul. Teligi 28;
- 154 – przy ul. Kurczaba 19;
- 176 – przy ul. Aleksandry 15;
- 180 – przy ul. Telimeny 7.
Dodatkowo na terenie dzielnicy znajduje się kilka placówek prywatnych, które również oferują kilkadziesiąt wolnych miejsc. W przeciwieństwie do żłobków, nie powinniśmy mieć większych problemów z zapisaniem pociechy do przedszkola w Bieżanowie-Prokocimiu.
Szkoły podstawowe: edukacja w Bieżanowie-Prokocimiu
Na terenie Bieżanowa-Prokocimia funkcjonuje kilka szkół podstawowych o numerach: 24, 41, 61, 111, 117, 123, 124, 148. Dodatkowo, przy ul. Wielickiej 265 działa Szkoła Podstawowa Specjalna nr 108. Najlepsze rezultaty osiąga szkoła podstawowa nr 148, która w rankingu w 2019 roku uzyskała 35 miejsce wśród krakowskich placówek
Licea i technika w Bieżanowie-Prokocimiu: szkoły średnie dzielnicy
W dzielnicy funkcjonują dwa licea ogólnokształcące: numer XV przy ul. Dygasińskiego 15 i XXV przy ul. Telimeny 9.
Ocena redakcji
Sytuacja edukacji zarówno przedszkolnej, wczesnoszkolnej, jak i ponadpodstawowej pozostawia wiele do życzenia w Bieżanowie-Prokocimiu. Brakuje miejsc dla dzieci mieszkańców. Te, które miały szczęście dostać się do placówek w pobliżu domów, nie mają do wyboru żadnych ciekawych ofert edukacyjnych.
Kilka z przedszkoli czy szkół oferuje ciekawą gamę zajęć dodatkowych lub obowiązkowych ukierunkowanych na rozwój artystyczny czy sportowy – to jednak zdecydowanie za mało, żeby przyciągnąć do dzielnicy więcej rodzin z dziećmi.
4. Jak się mieszka w Bieżanowie-Prokocimiu. Parki i rekreacja w dzielnicy
W Bieżanowie-Prokocimiu mamy wiele parków i terenów zielonych, w których możemy wypocząć i się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Do najpopularniejszych miejsc należą:
- Park Aleksandry,
- Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu,
- Park Lilli Wenedy,
- Park Rżąka,
- Park na Kozłówce,
- Zakręcony Ogród Krakowian.
Zbyt mała liczba terenów zielonych stanowi problem jedynie dla 2% mieszkańców. Osoby mieszkające w dzielnicy mogą korzystać z wielu miejsc aktywności fizycznej. Jednym z nich jest basen Com-Com Zone Prokocim, który znajduje się przy ul. Kurczaba 29. Miejsce ma bardzo dobre opinie i nadaje się idealnie dla rodzin z dziećmi.
Poza basenem jest tu także kilka boisk sportowych, jak np. boisko KSS Prokocim przy ul. Górników 29 czy boisko akademickie przy ul. Badurskiego 11. Przy Lipowskiego znajduje się boisko do siatkówki, a niedaleko autostrady A4 pogramy w badmintona, tenis czy paintball.
Miłośnicy siłowni i fitnessu także znajdą tu coś dla siebie. Bardzo dobre oceny otrzymują takie siłownie jak:
- Fitness Platinium,
- Pilates & Fitness Harmony Studio,
- Candoit.
Ciekawie prezentuje się także oferta siłowni otwartych – przy ul. Lipowskiego 5 znajdziemy Street Workout Park Kraków Bieżanów, a przy Potrzasku bardzo ciekawą siłownię odkrytą. Miłośnicy sztuk walki potrenują tu także Jiu Jitsu Banzai i Krav Maga.
5. Gastronomia i kultura
Gdzie zjeść w dzielnicy Bieżanów-Prokocim? Z pewnością zjemy wspaniałą pizzę w Prokocimiu-Bieżanowie. Większość restauracji oferuje jedzenie domowe w rozsądnej cenie. Do takich miejsc zaliczają się z pewnością:
- Rimini przy ul. Teligi 27 z kuchnią włoską,
- Jadłodajnia DoMati przy ul. Rydygiera 31 z kuchnią polską,
- Wół W Fanaberii przy ul. Złocieniowej 17 z kuchnią amerykańską,
- Lam Kieu przy ul. Jerzmanowskiego 37 z kuchnią orientalną,
- Zdrowie. Bar Mleczny przy ul. Jasińskiego 30.
Dobre restauracje, choć nieco droższe to restauracja Irlandia i Magillo. W Bieżanowie-Prokocimiu zakosztujemy więc kuchni z całego świata i to w atrakcyjnych cenach. Osoby, które chcą skorzystać z oferty kulturalnej, także mają dość spory wybór. W dzielnicy znajduje się Dom Kultury SM Nowy Bieżanów i Centrum Kultury Podgórza – Dwór Czeczów. Poza tym mamy jeszcze Klub Aleksandry i Klub Przewóz. Do dyspozycji mieszkańców znajdują się także trzy biblioteki publiczne.
Dla dzieci przeznaczony jest Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego. Niestety w Bieżanowie-Prokocimiu nie ma kin, teatrów ani muzeów. Mieszkańcy muszą jeździć do innych dzielnic Krakowa.
6. Zdrowie w Bieżanowie-Prokocimiu
Najbliższa stacja badania jakości powietrza znajduje się w Nowej Hucie. Ilość smogu jest tu niższa niż w centrum miasta, jednak stosunkowo dalej wysoka – szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Według serwisu aqicn.org wskaźnik PM2.5 wynosi tu w styczniu i grudniu nawet około 170, co może być niebezpieczne dla zdrowia.
Jakość kranówki jest tu dobra – tak jak w całym Krakowie. Bez obaw możemy ją pić bez przegotowania. Liczba przychodni i szpitali publicznych jest tu całkiem spora, dzięki czemu Bieżanów-Prokocim jest tak popularny wśród osób starszych. Znajduje się tu:
- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie przy Wielickiej,
- Nowy Szpital Uniwersytecki przy Jakubowskiego,
- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy – Prokocim.
W dzielnicy znajdziemy także wiele przychodni – publicznych i prywatnych oraz gabinety stomatologiczne. Najlepiej oceniane są: Przychodnia Zdrowia Bieżanów, Przychodnia Lekarska DIAMED Sp. z o.o., NZOZ Kraków-Południe. Liczba aptek jest tu także bardzo duża. Mieszkańcy mogą skorzystać także z apteki całodobowej Dr. Max przy ul. Ćwiklińskiej 10 oraz Apteki Wolskiej przy ul. Wolskiej 1.
7. Bieżanów-Prokocim: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
W Bieżanowie-Prokocimiu nie ma żadnych dużych centrów handlowych. Do dyspozycji mamy rozsiane po całej dzielnicy małe sklepy i dyskonty. Większe supermarkety i hipermarkety są rozlokowane w strategicznych miejscach osiedli, dzięki czemu mieszkańcy mogą łatwo zrobić zakupy – spożywcze, kosmetyczne czy odzieżowe.
Znajdziemy tu także dwa targowiska, które zaopatrują mieszkańców w świeże produkty spożywcze najwyższej jakości. Mowa o Placu Targowym Prokocim-Nowy oraz Placu Targowym Kozłówek. Niestety brakuje tu jednego miejsca, gdzie możemy skorzystać z wszelkich rodzajów sklepów.
8. Wady i zalety mieszkania w Bieżanowie-Prokocimiu
Jak się żyje w Bieżanowie-Prokocimiu?
Plusy:
- bogata infrastruktura handlowo-usługowa,
- atrakcyjne ceny nieruchomości,
- dobra komunikacja miejska,
- dużo terenów zielonych,
- stosunkowo niewielkie korki.
Minusy:
- problemy z bezpieczeństwem,
- niewielka liczba placówek edukacyjnych,
- słaby poziom nauczania,
- brak centrów handlowych,
- brak kin, muzeów i galerii,
- kiepska estetyka dzielnicy.
Ocena redakcji
Bieżanów-Prokocim charakteryzuje się dobrą infrastrukturą drogową i niewielkimi korkami. Miejscami zatory mogą powstawać na ulicy Wielickiej. Jest to także dość cicha okolica – bez gwaru i hałasu komunikacyjnego czy imprez. Dużym plusem jest także znaczna liczba parków i skwerów. Niestety stan edukacji pozostawia tu wiele do życzenia, a tym samym dzielnica nie jest pozytywnie odbierana przez rodziców.
Czy Bieżanów-Prokocim jest przyjazny dla zwierząt?
Nie ma informacji o wielu miejscach, do których możemy wejść z psem. Przy ulicy Kurczaba funkcjonuje bardzo popularny wybieg dla psów. Z pupilem wejdziemy także do Totis - punktu ksero w Bieżanowie-Prokocimiu przy ul. Wielickiej.
9. O tym się mówi w Bieżanowie-Prokocimiu
W ostatnim czasie, na terenie dzielnicy sporo mówi się na temat powodzi, które nękają mieszkańców Bieżanowa. Po ubiegłorocznych powodziach wśród mieszkańców zawiązała się grupa osób, które postanowiły aktywnie włączyć się w próby rozwiązania problemu. Zorganizowano spotkania z władzami dzielnicy oraz przedstawicielami Wód Polskich.
Mieszkańcy chcą pomagać w poszukiwaniu rozwiązań, mobilizować urzędników do działania i wskazywać na problemy, które mogą nie być widoczne z punktu widzenia formalnych procedur.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
23.09.2021, Redakcja
Targi mieszkaniowe wracają do Krakowa!
Co dalej z cenami mieszkań? To pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele oTo pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele osób decyduje się na kupno jednego lub kilku mieszkań pod wynajem lub po prostu jako ochronę kapitału w niepewnych gospodarczo czasach. Na dodatek podaż nowych lokali spada. Przy rosnącym popycie i słabnącej podaży nie mamy więc co liczyć na zapowiadane w Internecie spadki cen!
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?