Bieńczyce Kraków

Redakcja

Redakcja

17.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskiej dzielnicy Bieńczyce? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Bieńczyce są najmniejszą, ale za to jedną z najbardziej zazielenionych dzielnic Krakowa. Na jej terenie mieści się kilka parków oraz Zalew Nowohucki, gdzie żyje mnóstwo dzikich zwierząt. Położenie dzielnicy sprzyja spacerom, dlatego też mieszka tam wiele rodzin. Okoliczni mieszkańcy nie mogą narzekać na komunikację. Na terenie dzielnicy mieści się kilkanaście przystanków tramwajowych i zajezdnia autobusowa.

Bieńczyce co roku przyciągają nowych mieszkańców, więc jest to idealna okolica na inwestycje. Co ciekawe, zlokalizowany jest tam najdłuższy blok mieszkalny w Krakowie.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Bieńczycedomy na sprzedaż Bieńczyce

1. Informacje ogólne

Położenie Bieńczyc na mapie Krakowa

Bieńczyce dawniej były wsią. W latach 1962-1979 zostały zabudowane w celu rozbudowy Nowej Huty. Inwestycja nosiła nazwę Bieńczyce Nowe i obejmowała m.in. osiedle Kalinowe, osiedle Na Lotnisku, osiedle Kazimierzowskie, osiedle Strusia i osiedle Niepodległości.

Obecnie jest to najmniejsza pod względem powierzchni dzielnica miasta Krakowa, oznaczona rzymską cyfrą XVI. Jej powierzchnia zajmuje zaledwie 3,699 km². Od północy graniczy z Mistrzejowicami, od północnego-wschodu ze Wzgórzami Krzesławickimi, od południa z Nową Hutą oraz od południowego zachodu z Czyżynami.

Położenie dzielnicy jest bardzo malownicze. W okolicy mieści się wiele parków i zbiorniki wodne. Dzielnica XVI Bieńczyce leży około 7 km na północny-wschód od centrum miasta i około 6 km na północ od brzegu Wisły.

Teren dzielnicy dzieli się na 12 osiedli. Należą do nich:

 • Bieńczyce – jedna z najbardziej zurbanizowanych części miasta, co sprzyja inwestycjom. Jej główną zabudowę stanowią bloki, choć można spotkać tam także domy jednorodzinne.
 • Osiedle Albertyńskie – idealne dla rodzin z dziećmi. Mieści się tam przedszkole samorządowe, szkoła podstawowa oraz plac zabaw. Nie brakuje także sklepów spożywczych.
 • Osiedle Jagiellońskie – zabudowane blokami czteropiętrowymi i wieżowcami zachwyca bliskością terenów zielonych. Mieszczą się tam dwa przedszkola i szkoły podstawowe, więc okolica na pewno spodoba się rodzinie z dziećmi.
 • Osiedle Kościuszkowskie – jedno z najmniejszych osiedli na terenie miasta. Mieści się tam biblioteka, kilka sklepów, apteki i placówki bankowe. To właśnie w tej części Krakowa zlokalizowany jest jeden z najdłuższych bloków mieszkalnych w Polsce.
 • Osiedle Kalinowe – doskonałe miejsce dla aktywnych. Stosunkowo niedawno powstało tam nowoczesne boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą (orlik Bieńczyce), a także boisko do koszykówki i siatkówki. Od kilkunastu lat organizowane są tam rozgrywki Nowohuckiej Ligi Piłkarskiej. W pobliżu znajduje się duży park, gdzie można wybrać się na spacer z psem lub pobiegać. Na terenie osiedla mieszczą się również siedziby firm takich jak: TRANS-BUS, Ergo Hestia czy Społem.
 • Osiedle Kazimierzowskie – gęsto zabudowane blokami i wieżowcami, ale świetnie skomunikowane. Mieszkańcy osiedla mają niedaleko do supermarketów i domu handlowego. W pobliżu znajduje się też kilka placówek bankowych.
 • Osiedle Strusia – jego położenie to prawdziwy raj dla tych, którzy lubią mieć wszystko pod ręką. Mieści się tam mnóstwo punktów usługowo-handlowych. W okolicy znajdują się także stacja paliw, piekarnia oraz warzywniak. Na pewno odnajdą się tam rodziny z dziećmi, ponieważ w pobliżu jest również przedszkole i plac zabaw.
 • Osiedle Wysokie – w oczy rzucają się tam dziesięciopiętrowe wieżowce. Ich zabudowę uzupełniają jednak trzy- i czteropiętrowe bloki. Okolica jest przyjazna dla rodzin z dziećmi i osób mających zwierzęta. Na obrzeżach osiedla znajduje się mnóstwo zieleni oraz plac zabaw. Z kolei w centralnej części powstała szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące.
 • Osiedle Na Lotnisku – tutaj mieści się największy dom handlowy w Bieńczycach – DH Wanda. Bogata oferta usługowo-handlowa zachęca do zamieszkania w okolicy studentów i singli.
 • Osiedle Niepodległości – idealne miejsce do zamieszkania dla studentów. To właśnie tam zlokalizowana jest Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w Krakowie
 • Osiedle Złotej Jesieni – zurbanizowane i dobrze skomunikowane. Znajduje się tam Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera, posterunek policji, szkoły ponadpodstawowe, a także park targowy Bieńczyce. Odnajdą się tam zarówno osoby samotne, jak i całe rodziny.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności:, kto mieszka na Bieńczycach?

Dzielnica XVI Bieńczyce zajmuje powierzchnię 3,699 km² i jest najmniejszą pod względem powierzchni jednostką pomocniczą miasta Krakowa. Według stanu na 31.12.2018, liczba mieszkańców tej części miasta wynosi 41 112 osób, z czego większa część zameldowanych na pobyt stały to kobiety. Warto wiedzieć, że Bieńczyce są najgęściej zaludnioną dzielnicą w mieście. Zagęszczenie ludności wynosi tam aż 11 114 osób na km².

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Bieńczyce to dzielnica, w której odnajdują się zarówno studenci, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy. Na jej terenie znajduje się sporo punktów usługowo-handlowych oraz miejsc do rekreacji, co gwarantuje mieszkańcom wysoki komfort życia. W okolicy powstało też wiele przedszkoli i szkół podstawowych, co przyciąga młode rodziny. Bliskie sąsiedztwo szpitala, kilku przychodni i aptek sprawia, że dobrze czują się tam też seniorzy.

Na terenie dzielnicy mieści się jedna z krakowskich szkół wyższych, dlatego chętnie zamieszkują tam studenci. Średnia cena mieszkań w Bieńczycach jest nieco niższa w porównaniu do innych krakowskich dzielnic. Biorąc pod uwagę dobrą komunikację, zakup mieszkania w tej okolicy może być dobrą inwestycją.

Czy Bieńczyce w Krakowie to styl życia?

Jak się mieszka w dzielnicy? Spokojnie, ale zarazem aktywnie. Na terenie dzielnicy mieści się sporo punktów usługowo-handlowych, a także miejsc do rekreacji. Jak się żyje w dzielnicy młodym osobom? Większość z nich nie narzeka. W pobliżu mają dostęp zarówno do szkół, jak i rozrywki. Bieńczyce są dobrze skomunikowane. Studenci czy osoby pracujące nie powinny mieć problemu z dostaniem się do centrum, nawet o późnej porze.

Planowany rozwój dzielnicy

Bieńczyce od kilkunastu lat są modernizowane. Część pieniędzy na nowe inwestycje pochodzi z programu Nowa Huta Dziś! Do końca 2019 roku ma się zakończyć remont nawierzchni na ulicy Franciszka Ptaka w kierunku ul. Obrońców Krzyża, co ma zapewnić większy komfort mieszkańcom osiedla Przy Arce.

Bieńczyce wciąż rozwijają się pod względem rynku nieruchomości. Na terenie dzielnicy, a dokładniej przy zbiegu ulic Okulickiego oraz Fatimskiej prowadzona jest nowa inwestycja mieszkaniowa. Pod koniec 2020 roku do użytku ma zostać oddane aż 138 nowoczesnych mieszkań. Pod budynkami przewiduje się budowę hali garażowej, a cały teren wokół ma zostać ogrodzony, co zapewni mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.

Bieńczyce - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na terenie Bieńczyc dostępne są ciekawe atrakcje. Osoby aktywne chętnie spędzają czas nad Zalewem Nowohuckim. Można tam pojeździć na rolkach, wypożyczyć rower wodny, kajak lub przysiąść na ławce i podziwiać okoliczną faunę i florę. Latem nad Zalewem Nowohuckim w ramach Sceny Nocy Letniej odbywają się przedstawienia, koncerty i inne atrakcje. Chętnie uczestniczą w nich nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale i okolic.

Oprócz Zalewu Nowohuckiego w Bieńczycach znajdują się m.in:

 • Planty Bieńczyckie, czyli park miejski o powierzchni prawie 17 ha,
 • Małpia Wyspa na Zalewie Nowohuckim, gdzie znajdują się miejsca lęgowe rodzimych ptaków.

Czy Bieńczyce to bezpieczna dzielnica?

Tak, choć jednym z częściej popełnianych przestępstw na terenie dzielnicy (według statystyk policyjnych) jest kradzież z włamaniem. Mieszkańcy Bieńczyc powinni więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia.

Aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa swoim mieszkańcom, Spółdzielnia Mieszkaniowa Bieńczyce współpracuje z jedną z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Koszty ubezpieczenia mieszkania są więc tam znacznie niższe. Informacje o tym jak i gdzie się ubezpieczyć, Spółdzielnia Mieszkaniowa Bieńczyce zamieściła na swojej internetowej stronie.

Atrakcje na Bieńczycach - oferta dla dzieci

Bieńczyce to idealna okolica dla rodzin. Na terenie dzielnicy znajduje się wszystko to, co niezbędne dla dzieci: place zabaw, żłobki, przedszkola i przychodnie. Mówiąc krótko, nie da się tam nudzić. Place zabaw dla dzieci zlokalizowane są głównie w zielonej części dzielnicy. Najmłodsi mogą się tam pobawić i jednocześnie pooddychać świeżym powietrzem.

Oferta dla dzieci obejmuje także zajęcia organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury (Bieńczyce, Osiedle Kalinowe 18). W siedzibie placówki odbywają się warsztaty plastyczne, mini koncerty oraz wystawy. Dzieci mogą uczestniczyć także w zajęciach tanecznych, wokalno-rytmicznych i teatralnych. Przy MDK na osiedlu Kalinowym mieści się także boisko wielofunkcyjne, gdzie najmłodsi mogą pograć m.in. w piłkę nożną. Z kolei niedaleko Zalewu Nowohuckiego znajduje się Nowohucka Akademia Sportu Wanda Kraków.

Zapoznaj się również z informacjami o pozostałych krakowskich dzielnicach:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Bieńczyc do centrum?

Trzeba przyznać, że infrastruktura drogowa na terenie Bieńczyc jest dość dobrze rozbudowana. Mieszkańcy dzielnicy nie powinni mieć problemu z dojazdem do centrum. Poza godzinami szczytu samochodem można dojechać tam już w 15 minut. Niestety, w godzinach popołudniowych, czas ten może się wydłużyć nawet do 50 minut. Ponad pół godziny zajmuje też dojazd do centrum komunikacją miejską.

Tramwaje na Bieńczycach

Mieszkańcy Bieńczyc nie mogą narzekać na komunikację miejską. Tramwaje kursują tam co kilka minut. Najważniejsze z nich to:

 • Linia tramwajowa nr 9 - Mistrzejowice - Nowy Bieżanów P+R: mija Rondo Hipokratesa (dawniej przystanek Bieńczyce Kraków), Aleję Andersa i ulicę Bieńczycką
 • Linia tramwajowa nr 14 - Mistrzejowice - Bronowice Małe: mija ulicę Mikołajczyka, Broniewskiego, Aleję Andersa i Bieńczycką,
 • Linia tramwajowa nr 64 (tramwaje nocne) – Osiedle Piastów - Bronowice Małe: mija ulicę Piasta Kołodzieja, Mikołajczyka, Broniewskiego, Al. Andersa, rondo Hipokratesa i Bieńczycką.

Autobusy na Bieńczycach

Na terenie Bieńczyc prócz tramwajów kursują też autobusy. Większość z nich to pojazdy niskopodłogowe. Na Bieńczycach kursuje kilka linii dziennych oraz dwie nocne. Te bezpośrednio łączą dzielnicę z pobliskimi Mistrzejowicami i Nową Hutą. Najważniejsze z nich to:

 • Linia nr 125 - Szpital Rydygiera – Złocień: mija przystanki autobusowe na ulicy Łopackiego, Broniewskiego i Alei Andersa
 • Linia nr 123 - Mistrzejowice - Mały Płaszów P+R: mija przystanki autobusowe na Alei Andersa, ulicy Dunikowskiego i Obrońców Krzyża
 • Linia nr 601 (autobusy nocne) - Aleja Przyjaźni – Mydlniki: mija rondo Hipokratesa, ulicę Dunikowskiego, Obrońców Krzyża i Mikołajczyka.

Mieszkańcy Bieńczyc mogą korzystać nie tylko z przejazdów komunikacją miejską, ale także z przewozów firm prywatnych, takich jak TRANS-BUS.

Dworce/zajezdnie na Bieńczycach

Mimo, że Bieńczyce są najmniejszą pod względem powierzchni dzielnicą Krakowa, na jej terenie znajduje się:

 • Zajezdnia autobusowa Bieńczyce (ul. K. Makuszyńskiego), która obsługuje autobusy linii 122, 138, 422 i 642. Łącznie 186 autobusów.
 • Pętla tramwajowa Bieńczyce (rondo Hipokratesa), obecnie nieużywana w ruchu liniowym.

Czy w Bieńczycach są jakieś dworce kolejowe? Ostatnia stacja mieszcząca się na terenie dzielnicy została zamknięta w 1963 roku.

Bieńczyce – ścieżki rowerowe

Bieńczyce są jedną z najbardziej przyjaznych dzielnic dla rowerzystów. Znajdują się tam liczne ścieżki rowerowe i kilka stacji Wavelo, gdzie każdy może wypożyczyć rower. Rozbudowana sieć ścieżek sprawia, że Bieńczyce to idealne miejsce do zamieszkania dla aktywnych i tych, którzy potrzebują co jakiś czas oderwać się od obowiązków.

Ścieżki rowerowe na Bieńczycach ciągną się m.in. wzdłuż ulicy Mikołajczyka, Broniewskiego, alei Andersa i Kocmyrzowskiej. Droga dla rowerów i pieszych ciągnie się także przez całą długość Plantów Bieńczyckich.

Komunikacja na Bieńczycach – główne ulice

Przez Bieńczyce przebiega droga krajowa nr 79, która z jednej strony łączy Kraków z Katowicami, druga - z Warszawą. Główne ulice na terenie dzielnicy to:

 • ul. Broniewskiego,
 • ul. Mikołajczyka,
 • ul. Dunikowskiego,
 • ul. Obrońców Krzyża,
 • Aleja Andersa.

Mimo rozwiniętej infrastruktury, w godzinach szczytu w wielu częściach dzielnicy tworzą się korki. Największe z nich powstają m.in. w okolicach ronda Hipokratesa, ronda Generała Maczka i wzdłuż ul. Obrońców Krzyża i DK 79.

Komunikacja na Bieńczycach – inwestycje drogowe

Jedną z największych planowanych inwestycji drogowych w Krakowie na rok 2020 jest remont ul. Kocmyrzowskiej, która przebiega przez Bieńczyce i Wzgórza Krzesławickie. Ta ma pochłonąć około 22 mln zł. Kocmyrzowska jest częścią drogi wojewódzkiej nr 776. Jej remont pozwoli na szybszy wyjazd z Krakowa w kierunku Buska-Zdrój.

W najbliższym czasie na terenie całej dzielnicy mają zostać zamontowane lampy doświetlające przejścia dla pieszych, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo na drogach. Inwestycja ma objąć ul. Obrońców Krzyża, ul. Szajnowicza-Iwanowa, ul. Okulickiego, ul. Fatimską, ul. Dunikowskiego, ul. Łopackiego, ul. Broniewskiego oraz ul. Dąbrowskiej. Prace mają kosztować około 250 tys. zł i zostaną pokryte z budżetu obywatelskiego.

Ocena redakcji

Infrastruktura drogowa w Bieńczycach jest dość dobrze rozbudowana, dzięki czemu mieszkańcy nie mają problemów z dojazdem do pracy czy szkoły. Jedyną wadą komunikacji są korki, które w godzinach szczytu wydłużają czas przejazdu przez dzielnicę nawet o kilkadziesiąt minut.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Bieńczycach

Bieńczyce to naprawdę świetna lokalizacja dla osób z małymi dziećmi. Na terenie dzielnicy znajduje się kilka żłobków i przedszkola. Jest w czym wybierać. Do większości żłobków, można zapisać dzieci już od 6 miesiąca życia. Poniżej lista najpopularniejszych placówek:

 • Żłobki publiczne: Żłobek nr 27
 • Żłobki prywatne: Lokomotywa, Malinowy Domek, Mini Mini, Akademia Skrzatów

Na terenie Bieńczyc mieszczą się zarówno prywatne, jak i publiczne przedszkola. Oferta edukacyjna w dzielnicy jest dość szeroka. Łącznie w Bieńczycach powstało ponad 10 placówek, z czego większość to przedszkola samorządowe. Najważniejsze z nich to:

 • przedszkola prywatne: Przedszkole Lokomotywa, Przedszkole Niedźwiadka Gruchatki i Przedszkole Muzyczno-Językowe nr 1,
 • przdszkola publiczne: Przedszkole nr 120, Przedszkole nr 97, Przedszkole nr 151, Przedszkole nr 142, Przedszkole nr 116, Przedszkole nr 115, Przedszkole nr 88, Przedszkole nr 113, Przedszkole nr 117, oraz Przedszkole Motylek.

Najłatwiej dostać się do żłobka i przedszkola prywatnego, chociaż zdarza się, że i w placówkach samorządowych dostępne są wolne miejsca. Ośrodki oferują szereg ciekawych zajęć. Spośród nich warto wyróżnić rytmikę, muzykoterapię, zabawy manipulacyjne, bajkoterapię czy zabawy ekologiczno-przyrodnicze.

Szkoły podstawowe: edukacja na Bieńczycach

Mieszkańcy dzielnicy mają szeroki dostęp do edukacji. W Bieńczycach mieszczą się nie tylko liczne żłobki i przedszkola, ale i kilka szkół podstawowych. W większości z nich poziom nauczania utrzymuje się na zadowalającym poziomie. 

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Bieńczycach?

Czy łatwo dostać się do żłobka oraz czy łatwo dostać się do podstawówki na terenie Bieńczyc? Okoliczni mieszkańcy nie powinni mieć z tym problemu. Mimo dużej ilości mieszkańców, w przedszkolach są jeszcze wolne miejsca. Podobnie sprawa ma się w przypadku szkół. Na terenie dzielnicy powstało na tyle dużo placówek, że są one w stanie sprostać oczekiwaniom młodych rodziców.

Licea i technika na Bieńczycach szkoły średnie dzielnicy

Na terenie dzielnicy znajdują się także licea i technika. Do tamtejszych szkół ponadpodstawowych uczęszczają nie tylko mieszkańcy Bieńczyc, ale także Wzgórz Krzesławickich.

Najchętniej uczęszczane publiczne licea i technika to:

 • Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 1,
 • Technikum hotelarskie,
 • III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie,
 • Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek im. Świętego Dominika Savio.

W Bieńczycach mieszczą się też szkoły dla dorosłych, a wśród nich: Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych HTS przy Zespole Szkół Zawodowych HTS w Krakowie.

Popularne szkoły na Bieńczycach

Jak już wspomnieliśmy, na terenie Bieńczyc znajdują się zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne. Najpopularniejszą z placówek niepublicznych jest Zaoczne Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych na osiedlu Kalinowym. Chętnie uczęszczaną szkołą publiczną jest z kolei Technikum Hotelarskie na osiedlu Złotej Jesieni oraz III Liceum Ogólnokształcące na osiedlu Wysokie. Czy na Bieńczycach są jakieś uczelnie? Na osiedlu Niepodległości znajduje się zamiejscowy wydział Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego.

Ocena redakcji

Świetną opinią wśród szkół na terenie Bieńczyc cieszą się te prywatne, chociaż trzeba przyznać, że publiczne również gwarantują dobry poziom nauczania. Mieszkańcy dzielnicy nie powinni narzekać na ofertę edukacyjną, trzeba jednak przyznać, że w okolicy brakuje uczelni publicznej.

4. Jak się mieszka na Bieńczycach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Bieńczyce to idealna dzielnica dla aktywnych i tych, którzy mają zwierzęta. Wokół panuje zieleń, więc jest tam gdzie się wybrać na spacer. Największe parki w okolicy to:

 • Planty Bieńczyckie, gdzie znajduje się mnóstwo alejek i place zabaw,
 • Zalew Nowohucki, gdzie mieszczą się siłownie open air.

Tuż przy zalewie znajduje się kompleks sportowy Ośrodka Sportu i Rekreacji Krakowianka. Można korzystać tam z nowoczesnego boiska, w sezonie wybrać się na basen. Cały kompleks cieszy się dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza latem, kiedy panuje tam przyjazny klimat. Na terenie dzielnicy znajduje się też orlik Bieńczyce i stadion żużlowy KS Wanda.

5. Gastronomia i kultura

Oferta gastronomiczna na terenie Bieńczyc jest dość dobrze rozwinięta. Mieści się tam wiele dobrych restauracji, barów mlecznych i lokali z fast foodem. Studenci w porze obiadowej często odwiedzają Bar Mleczny Bieńczyce. Można zjeść tam smacznie i, co najważniejsze, tanio. Jeśli chodzi o fast food, godną polecenia jest Pizzeria Palermo. Wielu mieszkańców dzielnicy nie wyobraża sobie weekendu bez zapiekanki. Bieńczyce po prostu z nich słyną. Przy budce z zapiekankami niedaleko placu targowego niemalże zawsze ustawiona jest kolejka.

Jedną z najlepszych restauracji na terenie Bieńczyc jest Nowohucki Słoik. Lokal cieszy się świtą opinią, a podawane w nim obiady smakują jak domowe. Na randkę czy spotkanie biznesowe można wybrać się z kolei do restauracji Błękitna Laguna. Podają tam smaczne obiady i lunche, a wystrój sali jest bardzo elegancki.

Czego brakuje w dzielnicy? Mieszkańcy wymieniają kolejno: kino, centrum kultury, muzeum czy też galeria sztuki. Znajduje się tu jednak niejedna biblioteka, Krakowskie Biuro Pro­mocji Kul­tury, które wspiera teatr oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Bieńczyce mają średnio rozwiniętą ofertę kulturalną, co stanowi problem dla wielu mieszkańców okolicy.

6. Zdrowie na Bieńczycach

Ogólna jakość powietrza w Bieńczycach utrzymuje się na dobrym poziomie. Zimą, ze względu dużą ilość kopciuchów, odczuwalny jest jednak smog. Na terenie dzielnicy, jak i w całym Krakowie dobrą jakością cieszy się kranówka. Wiele osób decyduje się ją pić zamiast wody mineralnej.

Czy na terenie Bieńczyc są jakieś przychodnie i szpitale publiczne? Mieści się tam m.in. Szpital specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera, Przychodnia Lekarska Gemelli, Centrum medyczne Nowa Huta czy Przychodnia Eskulap. Łącznie kilkanaście placówek. Termin oczekiwania na wizytę u specjalisty jest stosunkowo krótki, chociaż to zależy od poradni.

Okoliczni mieszkańcy nie mają też kłopotu, żeby dostać się do apteki. Na terenie dzielnicy jest ich kilkanaście.

7. Bieńczyce - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Bieńczyc nie powinni mieć problemów ze zrobieniem zakupów. Na terenie dzielnicy mieszczą się zarówno sklepy osiedlowe, jak i supermarkety, hipermarkety czy targowiska. W Bieńczycach mieści się również centrum handlowe – DH Wanda. Znajdują się tam sklepy z artykułami dekoracyjnymi, odzieżą, sprzętem RTV/AGD i wiele innych. Można znaleźć tam większość rzeczy potrzebnych do domu, co dla pobliskich mieszkańców jest bardzo wygodne.

Na uwagę zasługuje także park targowy Bieńczyce. Codziennie można kupić tam świeże owoce i warzywa. Na targu nie brakuje też stoisk z jedzeniem czy wyrobami cukierniczymi.

8. Wady i zalety mieszkania na Bieńczycach

Zalety:

 • mnóstwo zieleni,
 • rozwinięta komunikacja,
 • szeroka oferta edukacyjna,
 • szybki dojazd do centrum miasta,
 • wiele punktów usługowo-handlowych.

Wady:

 • średnio rozwinięta oferta kulturalna,
 • hałas,
 • brak psiego wybiegu,
 • mała liczba miejsc parkingowych.

Czy dzielnica Bieńczyce jest przyjazna dla zwierząt?

Bieńczyce są jedną z najbardziej zielonych dzielnic Krakowa, co zachęca do spacerów z psami. Brakuje tam jednak miejsc, gdzie czworonogi mogłyby się wyszaleć. Mieszkańcy dzielnicy wpadli na pomysł wybudowania psiego wybiegu. Niestety, Rada Dzielnicy Bieńczyce na chwilę obecną go odrzuciła projekt i nie wiadomo, czy ten w najbliższym czasie się pojawi.

9. O tym się mówi na Bieńczycach

Bieńczyce są dobrze skomunikowane. Wielu mieszkańców dzielnicy skarży się jednak na hałas, jaki powodują tramwaje. Tory w wielu miejscach wymagają remontu. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wciąż jednak odkłada inwestycje na późniejsze lata.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: