Podgórze Kraków

Redakcja

Redakcja

06.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskim Podgórzu? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Podgórze to jedna z największych dzielnic Krakowa, która charakteryzuje się wieloma walorami turystycznymi i stosunkowo rzadką zabudową mieszkalną. Dużym plusem jest także bliskość do dzielnicy Krakowa Stare Miasto czy Kazimierza, choć sama okolica wygląda nieco małomiasteczkowo. Dzięki temu Podgórze jest jedną z najpopularniejszych obecnie dzielnic, gdzie wiele osób szuka mieszkań – zarówno tych z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż na krakowskim Podgórzudomy na sprzedaż na krakowskim Podgórzu

1. Informacje ogólne

Podgórze – położenie Podgórza na mapie Krakowa

Podgórze to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która wyróżnia się wielkością i różnorodnością. Ma powierzchnię 25,67 km2, przez co ustępuje jedynie Dębnikom, Nowej Hucie i Zwierzyńcowi.

Jest położona po południowej stronie Wisły, która stanowi naturalną granicę od północy. Od wschodu granicą Podgórza jest granica miasta, a od zachodu – Dębniki. Od północy graniczy z dzielnicami: Stare Miasto, Grzegórzki, Czyżyny i Nowa Huta, a od południa z: Łagiewnikami-Borkiem Fałęckim, Podgórzem Duchackim i Bieżanowem-Prokocim.

Podgórze dzieli się na 8 osiedli. Są to:

 • Bonarka – to okolica bardzo różnorodna; znajdziemy tam zarówno Rezerwat Przyrody Bonarka, jak i nowoczesne centrum handlowe,
 • Łutnia – osiedle położone blisko granicy miasta od wschodu; dominuje tam zabudowa niska, nawet wiejska,
 • Mateczny – osiedle położone na południu od Starego Miasta, dzięki czemu znajduje się tu wiele zabytków, ale i najbardziej obciążone ruchem samochodowym rondo w Krakowie,
 • Płaszów – centralne osiedle na Podgórzu; dominuje tu zabudowa niska i przemysłowa, ale i zalew Bagry, który jest miejscem odpoczynku i relaksu mieszkańców,
 • Podgórze – najbardziej zabytkowa część dzielnicy, która posiada własny rynek i ratusz; dominuje tu zabudowa kamieniczna i zabytkowa,
 • Przewóz – osiedle z zabudową blokową i nowoczesną, bardzo cenione przez deweloperów i posiadające własną infrastrukturę miejską,
 • Rybitwy – dawniej wieś duchowna z Opactwem cystersów; obecnie osiedle z dużą liczbą targowisk, hurtowni czy giełd,
 • Zabłocie – bardzo rozwinięte przemysłowo osiedle, w którym znajdziemy wiele opuszczonych fabryk, które stanowią część ekspozycji muzealnych miasta.

Podgórze jest bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami Krakowa. Położone na Wiśle kładki i mosty umożliwiają niemal natychmiastowe przemieszczenie się do Starego Miasta czy Grzegórzek.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Podgórzu?

Liczba mieszkańców Podgórza od kilku lat systematycznie rośnie. W 2016 roku zameldowanych było tu 35 045 osób, co sprawia, że dzielnica nie jest przeludniona, a zagęszczenie ludności wynosi jedynie 1366 osób/km2. W porównaniu z Prądnikiem Czerwonym, gdzie jest to ponad 7 tysięcy osób na kilometr lub z Bieńczycami (zagęszczenie ludności – ponad 11 tysięcy osób na kilometr), to bardzo niewiele. To także wpływa na atrakcyjność dzielnicy.

Struktura wiekowa mieszkańców prezentuje się następująco:

 • 18% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 29% - osoby w wieku 18-34 lat,
 • 41% - osoby w wieku 35-64 lat,
 • 12% - osoby w wieku 65+.

Liczba mieszkańców niepełnoletnich jest tu stosunkowo wysoka – podobnie, jak w przypadku grupy wiekowej 35-64 lata. Oznacza to, że dzielnica jest zamieszkiwana w dużej mierze właśnie przez rodziny z dziećmi.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Największy odsetek mieszkańców stanowią rodziny z dziećmi niepełnoletnimi. Wpływ na to ma duża różnorodność na Podgórzu. Znajdziemy tu zarówno apartamenty mieszkalne, jak i większe mieszkania w blokach czy osiedla willowe bliżej wschodniej części miasta. Podgórze przyciąga także rodziny licznością parków i zieleni, gdzie można pójść z dzieckiem na spacer. Studenci także są obecni na Podgórzu, choć większość z nich woli Krowodrzę, gdzie znajduje się kampus AGH. Żacy stanowią jedynie 6% wszystkich mieszkańców.

Również niechętnie osiedlają się tu seniorzy. Ci wolą dzielnice położone na północy Krakowa. Najwięcej osób starszych osiedla się blisko Starego Miasta, w centralnej części Podgórza. Średnia wieku w całej dzielnicy wynosi jedynie 38,5, co sprawia, że jest to jedna z najmłodszych okolic Krakowa. Z pewnością więc nie rekomendujemy Podgórza seniorom.

Czy Podgórze to styl życia Krakowa?

Jak się mieszka w dzielnicy Podgórze? Wiele zależy od danego osiedla. Nie da się ukryć, że jest to dzielnica nieco wyludniona. Wpływ na to mają nie tylko wysokie ceny mieszkań, ale i czynszów. Niewielka liczba miejsc parkingowych i zakorkowanie tej części miasta także nie ułatwia tu życia.

Wiele osób ceni Podgórze za bliskość Starego Miasta i bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową, jednak to nie ona stanowi o popularności dzielnicy i chęci zamieszkania w niej. Deweloperzy zauważyli duży potencjał i dlatego też najciekawsze inwestycje mieszkaniowe powstają właśnie tam. Od kilku lat widzimy przyrost liczby mieszkańców, jednak jest on stosunkowo powolny.

Jak się żyje w dzielnicy Podgórze? Z pewnością bardzo intensywnie, choć szablonowo. Większość mieszkańców należy do grupy aktywnej zawodowo. Oznacza to stałe wzorce zachowań i stylu życia, które polegają głównie na pracy, odwożeniu dzieci do placówek edukacyjnych, a w weekendy na robieniu zakupów i odpoczynku w parkach.

Taki stan rzeczy ma jednak duży wpływ na rozwój infrastruktury. Jak grzyby po deszczu wyrastają tu restauracje, puby, placówki edukacyjne czy służby zdrowia. Mieszkając na Podgórzu wszędzie mamy blisko i nie musimy marnować czasu na dojazdy w zupełnie inne regiony miasta.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Podgórzu dużo się dzieje. Rozpoczętych jest wiele inwestycji, mających na celu poprawę komunikacji i ruchu drogowego w dzielnicy. Warto tu wymienić:

 • przebudowę u. Płaszowskiej,
 • rozbudowę ul. Golikówki,
 • rozbudowę ul. Rybitwy i ul. Szparagowej,
 • budowę ul. Wrobela,
 • rozbudowę ul. Domagały.

To tylko nieliczne z trwających i planowanych inwestycji drogowych w dzielnicy w roku 2019. Miasto bardzo aktywnie zabrało się także za renowację oświetlenia miejskiego przy siłowniach zewnętrznych, terenach zielonych czy niewielkich uliczkach. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa na Podgórzu.

Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na Gethome:

Podgórze – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Podgórze jest często niedoceniane i zapomniane przez turystów i samych mieszkańców. A szkoda. Znajdziemy tu wiele atrakcji, które umilą nam czas spędzony w dzielnicy. Jednym z takich miejsc jest Kopiec Krakusa, który powstał w 500 roku. Miłośnicy zabytkowej architektury nie mogą przejść obojętnie obok neogotyckiego, pięknego Kościoła św. Józefa czy Kościoła św. Benedykta i towarzyszącemu mu Fortowi Benedykta.

Podgórze ma z pewnością niełatwą historię. Znajdują się tu ruiny getta i fragmenty murów przy ul. Lwowskiej. Warto zobaczyć tu także Aptekę Pod Orłem przy pl. Bohaterów Getta czy Kamieniołom Liban, w którym wydobywano wapień. Ciekawą atrakcją z pewnością okażą się także Kolorowe schody, zwane tęczowymi. Jest ich 55, a każdy opatrzony jest cytatem sławnego pisarza – w tym Makuszyńskiego, Szymborskiej czy nawet Cezara. Wyglądają naprawdę ciekawie w połączeniu z zabytkowymi kamieniczkami tuż obok.

Czy Podgórze to bezpieczna dzielnica?

Czy Podgórze to bezpieczna dzielnica? Według danych „Bezpieczeństwo w Krakowie 2016”, aż 85% mieszkańców uważa dzielnicę za bezpieczną i jedynie 13% z nich wskazuje problem z bezpieczeństwem na Podgórzu. Oznacza to, że w poczuciu mieszkańców, jest to trzecia najbezpieczniejsza dzielnica Krakowa. Niestety, liczby i statystyki tego nie potwierdzają i wskazują całkowicie odwrotne zjawisko.

Czy Podgórze to bezpieczna dzielnica? Jest trzecia co do częstotliwości występowania czynów zabronionych. Na 1000 mieszkańców wskaźnik wynosi 5,6. Bardziej niebezpiecznie jest jedynie na Starym Mieście i w Krowodrzy. Warto jednak wiedzieć, że liczba przestępstw maleje razem z odległością właśnie od Starego Miasta. Im dalej na wschód Krakowa, tym popełnianych czynów zabronionych jest mniej.

Atrakcje Podgórza: oferta dla dzieci

Podgórze cechuje się bardzo bogatą ofertą dla dzieci. Znajdziemy tu wiele placyków, które obfitują w różnorodne sprzęty. Warto wskazać tu takie place zabaw dla dzieci, jak:

 • plac przy ul. Myśliwskiej 5A,
 • plac zabaw nad Bagrami przy ul. Glinianej 17,
 • plac zabaw dla dzieci przy ul. Lipskiej 61.

Miejsc na świeżym powietrzu dla dzieci jest tu bardzo wiele i jest w czym wybierać. Z pociechą można wybrać się także do jednej z zamkniętych sal zabaw, takich jak w Klubie Duckie Deck czy Helili – krainie wyobraźni. Nie można także nie wspomnieć o Gokidz! - jednym z największych parków zabaw dla dzieci, który zapewni całe godziny niezapomnianej rozrywki dla najmłodszych. Zorganizujemy tam także urodziny czy wycieczkę szkolną.

Ciekawą ofertę dla dzieci przygotowało także centrum handlowe Bonarka, która mieści się na granicach Podgórza. Znajdziemy tam centrum zabaw Leopark i zwykły plac zabaw dla dzieci rodziców, którzy chcą spokojnie zrobić zakupy.

kopiec krakusa w dzielnicy Podgórze

Kopiec Krakusa

2. Komunikacja

Podgórze jest bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami Krakowa. Poruszanie się z pewnością ułatwiają kładki na Wiśle, dzięki którym szybko dotrzemy do Starego Miasta czy Kazimierza. Niestety, tutaj także musimy liczyć się z utrudnieniami w postaci korkujących się ulic.

Ile trwa dojazd z Podgórza do centrum?

Z centrum Podgórza (skrzyżowanie Surzyckiego z Brandla) na Stare Miasto dojedziemy samochodem w około 15 minut. Gorzej jest w godzinach szczytu. Musimy poświęcić na to nawet 40 minut przez II obwodnicę Krakowa. Krócej będziemy jechać do Grzegórzek – w godzinach szczytu jedynie około pół godziny, choć w zwykłych godzinach jest to 10 minut. Dojazd na Bronowice może z kolei potrwać nawet półtorej godziny w okolicach godziny 16:00.

Tramwaje na Podgórzu

W Krakowie komunikacja tramwajowa nie jest tak rozwinięta, jak w innych, dużych miastach. Jednak Podgórze jest skomunikowane całkiem dobrze tymi środkami lokomocji z kluczowymi miejscami miasta. Najważniejsze linie tramwajowe, które przejeżdżają przez dzielnicę to:

 • 3 – łącząca Nowy Bieżanów P+R z Krowodrzą Górką,
 • 8 – łącząca Bronowice Małe z Borkiem Fałęckim,
 • 11 – łącząca Mały Płaszów P+R z Czerwonymi Makami P+R,
 • 13 – łącząca Bronowice z Nowym Bieżanowem,
 • 24 – łącząca Kurdwanów P+R z Bronowicami Małymi.

Podgórze to jedna z najlepiej skomunikowanych dzielnic Krakowa. Stąd dojedziemy w niemal każde miejsce miasta.

Autobusy na Podgórzu

Przez Podgórze jeździ wiele autobusów. Najważniejsze linie to:

 • 144 – z Rząki do Prądnika Białego,
 • 158 – z Podgórza SKA do Śliwiaka,
 • 164 – z Górki Narodowej do Piasków Nowych,
 • 169 – z Górki Narodowej do Zajezdni Wola Duchacka,
 • 173 – z Azorów do Nowego Bieżanowa Południe,
 • 178 – z Mistrzejowic do Pod Fortem.

Niemal co trzecia linia autobusowa przebiega przez Podgórze lub też obok dzielnicy. Najważniejsze przystanki autobusowe, z których dostaniemy się do niemal każdego rejonu miasta to z pewnością: os. Podwawelskie, Podgórze SKA i Mały Płaszów P+R. Główna trasa komunikacyjna ciągnie się wzdłuż ul. Konopnickiej i Kamieńskiego. Dużym węzłem przesiadkowym jest także Rondo Matecznego – najbardziej obciążone ruchem rondo w Krakowie.

Dworce/zajezdnie

Na Podgórzu znajdują się dworce kolejowe:

 • Kraków Płaszów – z trzema peronami i pięcioma krawędziami peronowymi,
 • Kraków Prokocim – przystanek kolejowy z dwoma peronami,
 • Kraków Podgórze – nowy przystanek kolejowy wybudowany w 2017 roku,
 • Kraków Zabłocie – dworzec kolejowy z dwoma peronami i dwoma krawędziami,
 • Kraków Bonarka – niewielka stacja z jednym peronem i dwoma krawędziami.

Największy ruch kursuje z pewnością z Krakowa Płaszowa oraz Podgórza. Przy ul. Brożka 3 funkcjonuje także zajezdnia tramwajowa Podgórze. Na Małym Płaszowie P+R znajduje się pętla autobusowo-tramwajowa obsługująca komunikację miejską.

Podgórze – ścieżki rowerowe

Podgórze cechuje się także świetnie rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Wiele tras oplata tę dzielnicę i umożliwia szybkie przedostanie się z jednego miejsca miasta do drugiego. Najdłuższa jest ścieżka rowerowa nr 12, która przebiega od Starego Miasta przez Grzegórzecką, Podgórską, Lipską aż do Niepołomnic.

Przez ul. Podgórską ciągną się także dwie inne ścieżki rowerowe – oznaczone jako 10 i 11. Ścieżka rowerowa nr 18 łączy ze sobą Stare Miasto z Dziekanowicami przez rondo Matecznego, a ścieżka nr 20 przebiega od Ronda Ofiar Katynia do Parku Jerzmanowskiego.

Komunikacja na Podgórzu – główne ulice

Głównym punktem komunikacyjnym jest Rondo Matecznego – najbardziej obciążone komunikacyjnie miejsce w mieście. Dwie główne, przecinające się drogi komunikacyjne to II obwodnica oraz ul. Kuklińskiego przechodząca w Lipską, Surzyńskiego i Rybitwy. II obwodnica jest najczęściej wybieraną przez kierowców trasą w godzinach szczytu, z kolei drugi z tych szlaków ciągnie się przez całe Podgórze, a więc przez prawie 7 kilometrów.

Komunikacja na Podgórzu – inwestycje drogowe

Dużą inwestycją drogową jest budowa odcinka S19, który połączy Podgórze z Kamieniem. Umowa na prace została podpisana 9 sierpnia 2018 roku, ale dopiero w czerwcu 2019 zakończył się etap projektowania. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2021 roku. Ma powstać tu dwujezdniowa droga ekspresowa z 5 mostami, 8 wiaduktami, przejściem dla zwierząt. Węzeł drogowy Podgórze ma umożliwić mieszkańcom swobodny wjazd na drogę.

W 2022 roku ma zakończyć się także rozbudowa ul. Wrobela od ul. Śliwiaka. Cała inwestycja składa się z kilku etapów i obejmuje m.in. budowę chodników, wydzielenie pasa do lewoskrętu, budowę kanalizacji opadowej, oświetlenia, a nawet przyszłej pętli autobusowej.

Ocena redakcji

Podgórze jest bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami Krakowa. Jest tu wiele połączeń tramwajowych i autobusowych, które doprowadzą nas do każdego miejsca w mieście. Posiadacze samochodów muszą liczyć się ze sporymi korkami, ale II obwodnica skutecznie rozładowuje tłok i umożliwia szybszy dojazd do Starego Miasta czy Prądnika. Duża liczba ścieżek rowerowych z kolei i sieć rowerów miejskich to także doskonała alternatywa i bardziej ekologiczny sposób podróżowania.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Podgórzu

Niestety, mimo dość dużej liczby dzieci mieszkającej na Podgórzu, w dzielnicy nie ma żadnych żłobków samorządowych. Znajdziemy tu kilka całkowicie prywatnych placówek, takich jak:

 • żłobek Kubuś i Przyjaciele przy ul. Przemysłowej,
 • niepubliczny żłobek sportowo-językowy Fair Play przy ul. Wielickiej,
 • żłobek Mądra Sowa przy ul. Przewóz 10.

Niestety rodzice maluchów do 3. roku życia nie mają innych alternatyw w dzielnicy. Nieco lepiej jest z przedszkolami. Znajduje się tu kilka publicznych placówek – numer 11, 34, 57, 91, 92, 129. Dodatkowo, dwie szkoły podstawowe dysponują placówkami przedszkolnymi. Łącznie daje to miejsce dla ponad 750 dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Na Podgórzu znajduje się też kilka prywatnych przedszkoli, które oferują edukację sportowo-językową lub zajęcia w całości prowadzone po angielsku.

Szkoły podstawowe: edukacja na Podgórzu

Na Podgórzu mamy do wyboru 10 szkół podstawowych, w tym dwie specjalne i jedną prywatną. W szkole podstawowej nr 29 znajdziemy ofertę edukacyjną dla dzieci uzdolnionych sportowo. Placówki samorządowe dysponują łącznie ponad 2300 miejscami. Brakuje informacji o szkole nr 28, dlatego szacujemy, że miejsc jest nieco więcej.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Podgórzu?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Na pewno na Podgórzu nie możemy dostać się do żłobka samorządowego, gdyż żadnego tam nie ma. To dość niepokojąca informacja dla młodych rodziców. Według GUS-u liczba dzieci w przedziale wiekowym 1-3 to nawet 1100 maluchów, które muszą szukać miejsca w żłobkach w innych dzielnicach lub prywatnych placówkach, których też tutaj brakuje.

Nieco lepiej jest w przypadku przedszkoli, jednak Podgórze potrzebuje około 1500 miejsc w placówkach przedszkolnych, a w ośrodkach publicznych jest ich jedynie 750, a więc o połowę za mało.

Czy łatwo się dostać do podstawówki? Miejsc jest ponad 2300 we wszystkich ośmiu klasach szkoły podstawowej. Według GUS-u jednak dzieci w wieku od 7 do 15 lat jest blisko 3 tysiące, a więc dla niektórych może zabraknąć miejsca. Choć do dyspozycji jest jeszcze jedna prywatna podstawówka i dwie specjalne, to miejsc może zabraknąć.

Z drugiej strony żadna placówka nie wyróżnia się na tle innych ani nie osiąga wysokich miejsc w rankingach. Część rodziców może być więc zainteresowana posłaniem swoich pociech poza rejonem.

Licea i technika na Podgórzu: szkoły średnie dzielnicy

Na Podgórzu znajdują się licea ogólnokształcące:

 • IV LO im. Kościuszki przy ul. Krzemionki 11,
 • XXVIII LO im. Bednarskiego przy ul. Czackiego 11,
 • XXIX LO przy ul. Cechowej 57,
 • XXXIII LO przy ul. Milana 16,
 • XLIII LO przy ul. Limanowskiego 60-62,
 • Liceum Jezuitów im św. Stanisława Kostki przy ul. Spółdzielców 5.

Jedynie IV LO im. Kościuszki zajmuje miejsce w pierwszej 50. najlepszych liceów w Krakowie – a konkretnie zajmuje 28. miejsce. Żadna inna szkoła nie plasuje się wysoko w rankingach ani nie bije rekordów popularności.

Znajdują się tu także trzy technika:

 • gastronomiczne nr 11 w ZSG nr 2,
 • mechaniczne nr 16 w ZSM nr 2,
 • specjalne nr 27 dla niesłyszących w SOSW im. J. Korczaka.

Wysoko w rankingach plasuje się jedynie technikum gastronomiczne nr 11 przy ul. Zamoyskiego. To jedna z placówek tej szkoły – druga znajduje się w Krowodrzy. Oferta edukacyjna Podgórza niczym się więc nie wyróżnia.

Popularne szkoły na Podgórzu

Na Podgórzu znajduje się kilka szkół wyższych – w tym Krakowskie Szkoły Artystyczne, Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych i Krakowska Akademia im. Modrzewskiego. Najpopularniejsza jest ostatnia z tych uczelni i zdobywa najwięcej renomowanych nagród.

Ocena redakcji

Stan edukacji na Podgórzu pozostawia wiele do życzenia. Brakuje tu żłobków, przedszkoli, a nawet szkół podstawowych. Żadna z placówek edukacyjnych nie wyróżnia się wynikami ani nie ma szczególnych osiągnięć. To niezbyt dobre wiadomości dla rodziców, którzy planują się tu osiedlić i móc posłać swoje pociechy do bliskiej placówki edukacyjnej.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

4. Jak się mieszka na Podgórzu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Podgórzu znajdziemy wiele zieleni i parków, gdzie możemy się zrelaksować po całym dniu pracy lub nauki. Warto tu wymienić takie miejsca jak:

 • Park Bednarskiego,
 • Planty im. Floriana Nowackiego,
 • Park Rzeczny Ogród Płaszów,
 • Park Miejski Bagry Wielkie.

Dużo zieleni znajdziemy także tuż obok koryta Wisły. Miłośnicy aktywności fizycznej i sportu z pewnością będą chcieli skorzystać z jednej z wielu siłowni w dzielnicy. Najlepsze oceny mają:

 • Power2fit Kraków Podgórze,
 • siłownia Gym Park,
 • RadioActiveBody,
 • Fit Happens Studio Treningu Personalnego.

Tuż po drugiej stronie Wisły od Kazimierza znajdują się boiska do piłki nożnej i koszykówki. Koło Zajezdni Tramwajowej Podgórze znajduje się mniej profesjonalne boisko dla dzieci, a przy ul. Parkowej znajdziemy Centrum Sportu Parkowa. Na Podgórzu pogramy także w tenisa i badmintona.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy dobry obiad? Najwięcej restauracji znajduje się w zachodniej części Podgórza i centralnej części miasta. Jak przystało na dawną stolicę i jedno z największych i najpopularniejszych miast w Polsce, oferta gastronomiczna jest tu bardzo zróżnicowana. Spotkamy tu potrawy z całego świata.

Wysoko oceniane i dobre restauracje na Podgórzu to z pewnością:

 • Central Burger z kuchnią amerykańską,
 • Restauracja Magnifica z kuchnią polską,
 • Zayka z kuchnią indyjską,
 • Phuong Dong z kuchnią azjatycką,
 • Manzana z kuchnią meksykańską,
 • Mr Lobster Marco Palama z kuchnią włoską.

Podgórze jest bogate nie tylko w dobre restauracje, ale także kawiarnie, takie jak Stopklatka, Absurdalia Cafe czy Cawa. Bardzo ciekawe jest także połączenie kawiarni z kinem w postaci KIKA, która znajduje się przy ul. Krasickiego 18.

Niestety, niezbyt wiele jest ośrodków kulturalnych na Podgórzu. Znajdziemy tu raptem Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA i Teatr Piosenki Francuskiej. Z ośrodków muzealnych możemy tu odwiedzić Muzeum Podgórza, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy Centrum Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej 3.

6. Zdrowie na Podgórzu

Najbliższa stacja pomiaru jakości powietrza znajduje się na ul. Dietla. Choć jest to inna dzielnica i inna strona Wisły, można przyjąć, że ilość smogu jest podobna w tych dwóch lokalizacjach.

Według wskaźnika PM2.5 miesiące od października do lutego nie sprzyjają aktywnościom fizycznym na świeżym powietrzu. Wskaźnik pyłów przekracza tu miejscami 200, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Najgorsza jakość powietrza jest w lutym i listopadzie, gdzie nawet wskaźniki PM10 pokazują złą sytuację. Według serwisu aqicn.org jedynie od lipca do września możemy cieszyć się naprawdę zdrową atmosferą.

Kranówka na Podgórzu, jak w całym Krakowie, jest regularnie badana i zdatna do picia. Wiele restauracji oferuje ją do picia swoim klientom. Niektórzy nawet twierdzą, że kranówka w Krakowie należy do najlepszych.

Ile jest przychodni i szpitali publicznych w dzielnicy? Na Podgórzu nie ma żadnych szpitali. Pacjenci muszą jeździć do Szpitala Zakonu Bonifratów na Kazimierzu lub do Szpitala św. Rafała na Podgórzu Duchackim. Ma to również swoje plusy – mieszkańcy Podgórza mają stosunkową bliską opiekę medyczną, a nie muszą męczyć się z ciągłym hałasem wywoływanym przez karetki.

Przychodni jest całkiem sporo. Należą głównie do NZOZ-u, ale i spotkamy całkowicie prywatne placówki. Na brak aptek także nie można narzekać, choć większe z nich najczęściej możemy spotkać wzdłuż koryta Wisły. Nie inaczej jest z DOZ Apteką Dbam o Zdrowie przy ul. Kalwaryjskiej 94, gdzie zostaniemy obsłużeni całą dobę.

7. Podgórze: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Podgórza nie powinni mieć problemów ze zrobieniem zakupów. Znajdziemy tu kilka centrów handlowych, takich jak Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe czy King Square. Na granicy dzielnicy znajduje się także jedno z największych centrów w Krakowie – Bonarka City Center, w którym znajdziemy kilkaset sklepów z różnych branż.

Niestety, infrastruktura handlowo-usługowa jest dość uboga na wschodniej części Podgórza. Tam możemy liczyć na pojedyncze supermarkety i hipermarkety oraz dyskonty, gdzie zrobimy podstawowe zakupy spożywcze czy odzieżowe. Miłośnicy świeżej żywności prosto od rolników, a nie ze sklepów, mogą udać się na Targ Pietruszkowy przy ul. Kalwaryjskiej. Znajdziemy tam bogaty wybór lokalnych, świeżych i zdrowych produktów.

Nieco innym rodzajem targowiska jest Centrum Targowe KING, gdzie znajdziemy sklepy głównie odzieżowe. Przy ul. Półłanki 33a znajduje się także Kompleks Handlowy Rybitwy, który szczyci się mianem największej giełdy rolnej w Małopolsce.
widok na wawel z dzielnicy podgórze

Widok na Zamek na Wawelu 

8. Wady i zalety mieszkania na Podgórzu

Jak się żyje na Podgórzu?

Plusy:

 • bliskość centrum,
 • bardzo dobra komunikacja,
 • duża liczba lokali gastronomicznych,
 • sporo zieleni i parków,
 • rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa.

Minusy:

 • korki,
 • niewiele placówek edukacyjnych i brak żłobków,
 • wysokie ceny nieruchomości,
 • brak szpitali,
 • zła jakość powietrza.

Ocena redakcji

Dużym plusem Podgórza jest bliskość do Starego Miasta, Grzegórzek czy Prądnika, czyli najbardziej rozwiniętych dzielnic Krakowa. Mieszkańcy zachodniej części dzielnicy mogą łatwo skorzystać z infrastruktury bardziej centralnych dzielnic. Nieco gorzej sytuacja wygląda dla mieszkańców wschodniej części Podgórza. Bliskość Starego Miasta powoduje jednak problemy komunikacyjne. Z pewnością warto unikać ulic: Stoczniowców, Konopnickiej czy Limanowskiego.

Z pewnością jest to dzielnica ładna – pełna terenów zielonych, a nawet zabytków czy historycznych pozostałości, które warto odwiedzić. Niestety jest także sporo minusów Podgórza. Brak żłobków, szpitali czy cenionych uczelni wyższych sprawia, że ciężko jest polecić tę dzielnicę konkretnej grupie odbiorców.

Czy Podgórze jest przyjazne dla zwierząt?

Choć Podgórze z pewnością nie jest tak przyjazne czworonogom, jak Stare Miasto, to i tutaj znajdzie się kilka ciekawych miejsc, gdzie można bez obaw wejść ze swoim psiakiem. Zakupy z psem zrobimy w Żabce na Kalwaryjskiej, w Starym Kufrze czy nawet w Bonarce – choć tam nie wejdziemy do każdego sklepu.

Posiłek spokojnie zjemy natomiast w:

 • Sufeat przy ul. Długosza,
 • Ogniem i Mieczem przy ul. Serkowskiego,
 • Tao Thai & Sushi przy ul. Józefińskiej,
 • Punkcie Docelowym przy ul. Staromostowej.

Możemy nawet odwiedzić fryzjera w Kesner Hair Stylist czy Bald Balloon – Viru Czesze Hery.

9. O tym się mówi na Podgórzu

Na Podgórzu możemy znaleźć wiele obiektów jeszcze z XIX wieku – jednym z nich jest zajazd przy ul. Węgierskiej i Józefińskiej. Na pierwszy rzut oka bardzo zaniedbany i przeznaczony do rozbiórki, zostanie uratowany. Mieszkańcy Podgórza nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy. Teraz trwa walka o odrestaurowanie budowli.

Innym, ciekawym tematem jest zagospodarowanie terenu przy ul. Bagrowej, czyli wschodniej części zalewu Bagry. Już w przyszłym sezonie mieszkańcy będą mogli najprawdopodobniej skorzystać z nowej plaży.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: