Łagiewniki-Borek Fałęcki Kraków

Redakcja

Redakcja

13.01.2020

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskiej dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Łagiewniki-Borek Fałęcki to jedna z osiemnastu dzielnic Krakowa. Ta oznaczona jest numerem IX i jest drugą najmniejszą jednostką terytorialną tego rodzaju. Choć mieszka w niej także najmniejsza liczba mieszkańców, to wcale zagęszczenie ludności nie jest tu najmniejsze.

Dzielnica jest znana jest przede wszystkim z odwiedzin papieża – Jana Pawła II i konsekrowania nowej bazyliki w Łagiewnikach – Bazyliki Bożego Miłosierdzia. Znajduje się tu wiele obiektów sakralnych, które przyciągają turystów z całego świata. Dlatego też mieszkania w Krakowie w Łagiewnikach są tak popularne pod inwestycje.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Łagiewniki-Borek Fałęcki Krakówdomy na sprzedaż Łagiewniki-Borek Fałęcki

1. Informacje ogólne

Położenie Łagiewnik-Borku Fałęckiego na mapie Krakowa

Łagiewniki-Borek Fałęcki jest położony w południowo-centralnej części Krakowa, po południowej stronie Wisły. Ze wszystkich stron jest otoczony innymi dzielnicami:

Dzielnica ma powierzchnię 541,51 ha – jedynie dzielnica XVI: Bieńczyce jest mniejsza. Łagiewniki-Borek Fałęcki zwyczajowo dzieli się na cztery osiedla położone w granicach dzielnicy:

 • Borek Fałęcki – znajduje się tu bardzo nierówny typ zabudowy: obok kilku 11-piętrowych bloków z wielkiej płyty znajdziemy tu 3-kondygnacyjną zabudowę szeregową. Są tu także domki jednorodzinne. Osiedle słynie z bardzo rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowo-rozrywkowej.
 • Łagiewniki – osiedle, w którym dominuje niska zabudowa jednorodzinna. Znajduje się tu wiele miejsc religijnych i sporo ośrodków edukacyjnych.
 • Osiedle Cegielniana – dominuje tu zabudowa wysoka, blokowa. Osiedle powstało w latach 70. i 80.
 • Osiedle Zaułek Jugowicki – ma zabudowę w większości niską. Granicę Zaułka wyznaczają Góra Borkowska i popularna Zakopianka.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Łagiewnikach-Borku Fałęckim?

Liczba mieszkańców Łagiewnik-Borku Fałęckiego utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie. W 2016 roku Urząd Miasta odnotował tu 15 256 zamieszkałych osób. Zagęszczenie ludności wynosi więc 2744 osób/km2. Struktura mieszkańców w określonych grupach wiekowych przedstawia się następująco:

 • 20% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 24% - osoby w wieku 18-34 lat,
 • 41% - osoby w wieku 35-64 lat,
 • 16% - osoby w wieku 65+.

Średnia wieku mieszkańców Łagiewnik-Borku Fałęckiego wynosi 39,3 lat, co sprawia, że jest to jedna z młodszych dzielnic Krakowa. Takie zagęszczenie ludności pokazuje, że jest to jeden z nielicznych obszarów, który nie ma tendencji do starzenia się.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Studenci niezbyt przepadają za Łagiewnikami-Borkiem Fałęckim. W ogólnej liczbie mieszkańców stanowią jedynie 2% ogółu. Oznacza to, że druga, najmniej popularna wśród żaków dzielnica miasta. Z tego też powodu nie polecamy jej innym studentom. Niewielka liczba ośrodków rozrywkowych, daleka odległość do najbliższych uczelni i zabudowa bardziej rodzinna powodują, że osoby studiujące powinny rozejrzeć się za innym miejscem zamieszkania.

Seniorzy żywią do dzielnicy mieszane uczucia. Mieszka tu ich 25% wszystkich osób. To dość przeciętny wynik, choć w porównaniu do dzielnic otaczających, jest całkiem wysoki. Wpływ na popularność wśród seniorów ma z pewnością bliskość obiektów religijnych – kościołów i bazylik.

Najwięcej mieszkańców Łagiewnik-Borku Fałęckiego to osoby pracujące – stanowią około 65% wszystkich zamieszkujących. To jeden z wyższych wyników wśród wszystkich dzielnic. W zestawieniu z 20% wskaźnikiem osób niepełnoletnich, oznacza to, że dzielnica jest popularna wśród rodzin z dziećmi. Wpływ na to ma ciekawa oferta lokalowa i usługowo-handlowa. Duża różnorodność nieruchomości, stosunkowo atrakcyjne ceny i bliskość do większych zakładów produkcyjnych sprawia, że rodziny bardzo chętnie wybierają Łagiewniki-Borek Fałęcki.

Czy Łagiewniki-Borek Fałęcki to styl życia Krakowa?

Jak się mieszka w dzielnicy? Z pewnością Łagiewniki-Borek Fałęcki jest kojarzony głównie jako miejsce kultu. Oznacza to nie tylko popularność dla mieszkańców, ale i turystów z całego świata. To z kolei pociąga za sobą bardzo dynamiczny rozwój komunikacji, infrastruktury handlowo-usługowej i inwestycji lokalowych.

Jak się żyje w dzielnicy? Łagiewniki-Borek Fałęcki, mimo tego wszystkiego, uchodzi za cichą i spokojną okolicę, idealną do wychowywania dzieci czy przeniesienia się na stare lata.

Planowany rozwój dzielnicy

W Łagiewnikach-Borku Fałęckim toczy się obecnie kilka inwestycji lokalowych. Do najciekawszych z pewnością należą Ogrody Borkowskie czy Łagiewnickie Wzgórze, które ma zostać oddane do użytku w połowie 2020 roku. Do większych inwestycji należy także zaliczyć budowę Trasy Łagiewnickiej, która ma być elementem II obwodnicy miasta.

Z drugiej strony dzielnicy realizowana jest budowa ul. 8 Pułku Ułanów wraz ze ścieżką rowerową. Te inwestycje z pewnością ułatwią poruszanie się po Łagiewnikach-Borku Fałęckim i nieco rozładują korki. Warto także wspomnieć o budowie hali sportowej przy szkole podstawowej nr 40 i Centrum Kultury Ruczaj, którego oddanie jest planowane na 2021 rok. Ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej z pewnością będzie miało korzystny wpływ na rozwój kulturalny dzielnicy.

Łagiewniki-Borek Fałęcki - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Łagiewniki-Borek Fałęcki słynie z przepięknych miejsc kultu. Niezależnie od wyznawanej religii, należy zwiedzić takie atrakcje jak:

 • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia,
 • Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa,
 • Kościół Matki Bożej Saletyńskiej,
 • arafię Matki Bożej Zwycięskiej.

Miłośnicy przyrody także znajdą tu coś dla siebie. Podziwiać tu można cztery pomniki przyrody – dęby szypułkowe przy ul. Krokusowej 3, Torfowej 27, Obozowej 78A i Bułgarskiej 43. Odwiedzić należy także rozlewisko potoku Rzewnego przy Lesie Borkowskim.

Z innych, ciekawych atrakcji trzeba tu wymienić:

 • wieżę widokową w Łagiewnikach,
 • zabytkowy przyczółek dawnej wąskotorowej kolejki technologicznej Krakowskich Zakładów Sodowych,
 • pomnik Stalag 369.

Każdy znajdzie tu propozycje i atrakcje odpowiednie dla siebie, które z pewnością uatrakcyjnią dla niego dzielnicę i sprawią, że będzie to miejsce wyjątkowe do mieszkania.

Czy Łagiewniki-Borek Fałęcki to bezpieczna dzielnica?

Czy Łagiewniki-Borek Fałęcki to bezpieczna dzielnica? W oczach mieszkańców – tak. Jedynie 10% z nich wskazuje bezpieczeństwo i uciążliwe zjawiska jako problem.  Oznacza to, że jest to druga co do bezpieczeństwa dzielnica Krakowa. Czy policyjne statystyki to potwierdzają? Jedynie po części. W IV kwartale 2014 roku liczba czynów zabronionych na 1000 mieszkańców wyniosła 3,3. To niski wynik w porównaniu chociażby do Starego Miasta (25,3). Znajdą się jednak także bezpieczniejsze dzielnice, jak np. Swoszowice (1,2).

Według Panelu Miejskiego z 2016 roku sąsiedzi i przypadkowo spotkane osoby w Łagiewnikach-Borku Fałęckim żywią do siebie bardzo duże zaufanie. W pierwszym przypadku jest to 76%, a w drugim 46%. Oznacza to, że mieszkańcy dzielnicy są ufni i pozytywnie nastawieni do świata i siebie samych, a to duża zaleta.

Atrakcje Łagiewnik-Borku Fałęckiego: oferta dla dzieci

W Łagiewnikach-Borku Fałęckim jest cała masa placów zabaw dla dzieci, co nie jest niczym dziwnym, biorąc pod uwagę odsetek najmłodszych mieszkańców dzielnicy. Warto zajrzeć do placówek mieszczących się przy: Totus Tuus, Fredry czy Do Wilgi. To jednak oczywiście nie wszystko.

W całej dzielnicy placów zabaw dla dzieci jest kilkadziesiąt – każdy maluch i każdy rodzic znajdzie więc coś dla siebie. Kiedy jednak na dworze robi się nieprzyjemnie i zimno, dzielnica ma także bogatą ofertę dla dzieci. Warto zajrzeć do zamkniętych placów zabaw:

 • Akukuu Centrum Zabaw przy ul. Zakopiańskiej,
 • Centrum Zabaw Fair Play przy ul. Zakopiańskiej,
 • Moje Marzenia – kraina sztuki i zabawy przy ul. Zdunów.

Oferta dla dzieci obejmuje także liczne zajęcia dodatkowe, takie jak prowadzone w Żyrafie – klubie dla dzieci i rodziców. Przy ul. Lipińskiego znajduje się BabyGo, które organizuje zajęcia taneczne dla najmłodszych, warsztaty kulinarne, logorytmikę czy zajęcia teatralne. Chcąc zmęczyć pociechę, zabierzmy ją do GOKidz, który znajduje się na granicy osiedla Cegielniana.

Sanktuarium Jana Pawła II i Centrum Pielgrzymkowe w Krakowie Łagiewnikach

Sanktuarium Jana Pawła II i Centrum Pielgrzymkowe w Krakowie Łagiewnikach

Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:    

2. Komunikacja

Komunikacja z Łagiewnik-Borku Fałęckiego w kierunku centrum jest bardzo dobra. Liczne tramwaje i autobusy pozwalają przesiąść się z auta i wygodnie korzystać z transportu publicznego. Dzięki lokalizacji dzielnicy, stanowi ona miejsce przecięcia się wielu szlaków komunikacyjnych. Niestety, z drugiej strony spotykamy się tu z licznymi zatorami drogowymi – szczególnie w godzinach szczytu.

Ile trwa dojazd z Łagiewnik-Borku Fałęckiego do centrum?

Dojazd samochodem z Łagiewnik-Borku Fałęckiego do Starego Miasta (Wielopole) zajmuje standardowo około 15 minut. W godzinach szczytu (ok. godz. 16:00) trzeba się już jednak liczyć z nawet godzinnym czasem przejazdu przez aleję Powstańców Śląskich. Ten rejon miasta jest jednym z najbardziej korkujących się w Krakowie. Dotyczy to szczególnie Zakopianki. O wiele wygodniej jest przesiąść się w transport publiczny. Przejechanie tej trasy tramwajem zajmuje już jedynie około pół godziny.

Nieco szybciej w godzinach szczytu pokonamy trasę z Łagiewnik-Borku Fałęckiego do Podgórza. Tutaj wystarczy wybrać autostradę A4, a na miejscu znajdziemy się po ok. 45 minutach. Musimy być jednak świadomi, że trasę pokonujemy naokoło – zamiast niecałych 10 kilometrów, musimy przejechać prawie 20 kilometrów.

Tramwaje w Łagiewnikach-Borku Fałęckim

Tramwaje w Łagiewnikach-Borku Fałęckim odjeżdżają z przystanków bardzo często. W godzinach szczytu nawet co 5-7 minut. Kluczowe linie tramwajowe, dzięki którym pokonamy główne szlaki komunikacyjne to:

 • 8 – z Bronowic Małych do Borku Fałęckiego,
 • 19 – z Borku Fałęckiego na Dworzec Towarowy,
 • 22 – z Borku Fałęckiego do Kopca Wandy.

Przez tę dzielnicę przejeżdżają jedynie te trzy linie tramwajowe, ale jest to ilość całkowicie wystarczająca. Dodatkowe wsparcie zapewniają autobusy.

Autobusy w Łągiewnikach-Borku Fałęckim

Przez terytorium Łagiewnik-Borku Fałęckiego kursuje kilkanaście linii autobusowych. Najważniejsze to z pewnością:

 • 114 – łącząca Pod Fortem z Chełmońskiego Pętlą,
 • 151 – łącząca Judyma Szkołę z Borkiem Fałęckim,
 • 166 – łącząca Sidzinę z Łagiewnikami,
 • 178 – łącząca Mistrzejowice z Pod Fortem,
 • 201 – łącząca Borek Fałęcki ze Skawiną,
 • 204 – łącząca Wieliczkę Kampus z Czerwonymi Makami.

Najpopularniejsze przystanki autobusowe, które obsługują większość ruchu komunikacyjnego to: Cmentarz Borek Fałęcki, Rostworowskiego, Borek Fałęcki, Łagiewniki. Warto nadmienić, że przystanki autobusowe Borek Fałęcki i Łagiewniki są pętlami autobusowymi.

Dworce/zajezdnie

W dzielnicy, poza pętlą tramwajowo-autobusową Łagiewniki, znajduje się tu kilka dworców kolejowych, które uzupełniają komunikację miejską i pozwalają dostać się w wybrane rejony miasta o wiele szybciej. Są to:

 • przystanek kolejowy Kraków Łagiewniki – z dwoma peronami i dwoma krawędziami; obsługuje linię Kraków Płaszów - Oświęcim,
 • dworzec Kraków Sanktuarium w Łagiewnikach – z dwoma peronami i dwoma krawędziami; obsługuje linię Kraków Płaszów - Oświęcim,
 • Borek Fałęcki i Borek Fałęcki I, które są stacjami kolei lekkiej.

Nie są to jednak stacje i dworce bardzo oblegane przez mieszkańców. Dziennie korzysta z nich zaledwie kilkadziesiąt osób.

Łagiewniki-Borek Fałęcki - ścieżki rowerowe

Przez dzielnicę przechodzi kilka ścieżek rowerowych. Najpopularniejsza jest ta, która ciągnie się od Starego Miasta przez węzeł Łagiewnicki do Świątnik Górnych. Inna trasa przebiega od ks. Józefa do Parku Jerzmanowskich. Choć ścieżek rowerowych nie ma zbyt wielu w Łagiewnikach-Borku Fałęckim i przebiegają głównie wzdłuż głównych ulic, przedostaniemy się nimi do innych dzielnic i innych węzłów komunikacji.

Komunikacja w Łagiewnikach-Borku Fałęckim - główne ulice

Główną i najbardziej znaną ulicą w dzielnicy jest ul. Zakopiańska, zwana Zakopianką. Inne, główne ulice w Łagiewnikach-Borku Fałęckim to: Zbigniewa Herberta, Jerzego Turowicza, Jana Brożka, Podmokła, Kobierzyńska. Wszystkie te ulice mają tendencje do sporego korkowania się w godzinach szczytu i poza nimi.

Komunikacja w Łagiewnikach-Borku Fałęckim – inwestycje drogowe

Największą inwestycją, która znacząco poprawi komunikację dzielnicy z innymi rejonami miasta, jest budowa Trasy Łagiewnickiej, która ma się zakończyć w 2020 roku. Ma za zadanie usprawnić ruch tranzytowy, zwiększyć bezpieczeństwo i płynność ruch. To element II obwodnicy Krakowa.  Inną budową jest ulica 8. Pułku Ułanów, która ma się zakończyć w 2024 roku. Inwestycja toczy się od ul. Zawiłej do skrzyżowania Kapelana, Brożka i Grota-Roweckiego. Budowa obejmuje stworzenie chodników, ścieżek rowerowych i infrastruktury technicznej.

Ocena redakcji

Transport publiczny w Łagiewnikach-Borku Fałęckim jest dobrze zaplanowany i funkcjonuje poprawnie, umożliwiając szybką komunikację mieszkańców między dzielnicami. Gorzej wygląda sytuacja z transportem samochodowym. Najbardziej korkującą się ulicą z pewnością jest Zakopianka, która stanowi także główną drogę dojazdową. Przydałoby się także więcej ścieżek rowerowych.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Łagiewnikach-Borku Fałęckim

W Łagiewnikach-Bork Fałęckim znajduje się tylko jeden żłobek samorządowy – nr 12: Bajkowy Domek przy ul. 2. Pułku Lotniczego 23. Placówka zapewnia jednak jedynie około 100 miejsc dla maluchów do 3. roku życia. Żłobków niepublicznych w dzielnicy jest dziewięć:

 • Puszek przy ul. Miłkowskiego,
 • żłobek integracyjny Terefere przy ul. Zdunów 18c/1,
 • Centrum Malucha Agugu przy ul. Zdunów 18b,
 • Fiku Miku przy ul. Gwieździstej 7 ,
 • Żłobek Cioci Ani przy ul. Wandejskiej 3,
 • Klub Malucha Panda przy ul. Lechickiej 1,
 • Karmelkowy Zakątek przy ul. Wąchały 7,
 • Niepubliczny Żłobek Językowy Fair Play przy ul. Ruczaj 43,
 • Żłobek Montessori House przy ul. Solvaya 4/1.

Niestety przedszkoli w dzielnicy także jest mało. Są tu trzy samorządowe placówki: 95, 10 (w dwóch lokalizacjach). Ciekawą ofertę edukacyjną ma tu także sportowo-artystyczne niepubliczne przedszkole Malinowe Skrzaty przy ul. Irysowej. Łącznie placówki te zapewniają około 600 miejsc. Około 300 dodatkowych miejsc gwarantują prywatne przedszkola zlokalizowane po całej dzielnicy. To mimo wszystko dość mało, jak na potrzeby Łagiewnik-Borku Fałęckiego.

Szkoły podstawowe: edukacja w Łagiewnikach-Borku Fałęckim

W dzielnicy znajdują się dwie szkoły podstawowe – numer 49 przy ul. Montwiłła-Mireckiego i numer 56 przy ul. Fredry. Dodatkowo znajdują się tu dwie placówki specjalne - numer 154 i numer 165 Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Żadna ze szkół podstawowych nie osiąga tu znaczących wyników. Najlepsza zajmuje tu 66. miejsce w ranking podstawówek w Krakowie.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Łagiewnikach-Borku Fałęckim?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Potrzebnych jest około 540 miejsc dla dzieci w wieku do 3. roku życia. Tymczasem dzielnica gwarantuje jedynie 100 miejsc samorządowych oraz nieco ponad 200 w placówkach prywatnych. To dalej prawie o połowę za mało niż wynika to z potrzeb mieszkańców. Dla dzieci w wieku przedszkolnym z kolei powinno być przygotowane około 720 miejsc. Tutaj sytuacja jest nieco lepsza – do dyspozycji mieszkańców jest przygotowanych 600 miejsc publicznych i 300 prywatnych. Oznacza to, że każdy chętny powinien dostać się do wybranego przedszkola.

Czy łatwo się dostać do podstawówki? Szkoły podstawowe w Łagiewnikach-Borku Fałęckim oferują 670 miejsc w szkołach zwyczajnych oraz około 100 miejsc w szkołach specjalnych. Warto jeszcze wskazać tu szkołę muzyczną Yamaha, która kształci talenty muzyczne – to jednak placówka w pełni prywatna z niewielką liczbą miejsc. Tymczasem dzielnica potrzebuje prawie 1500 miejsc dla wszystkich ośmiu roczników.

Licea i technika w Łagiewnikach-Borku Fałęckim: szkoły średnie dzielnicy

W Łągiewnikach-Borku Fałęckim znajduje się jedno liceum ogólnokształcące nr XXXIII przy ul. Millana 16. Nie ma tu jednak żadnych techników. Placówka ta nie osiąga także żadnych sukcesów ani nie znajduje się wysoko w rankingach szkół ponadpodstawowych w Krakowie czy Małopolsce.

Ocena redakcji

Stan edukacji w Łagiewnikach-Borku Fałęckim pozostawia wiele do życzenia. Brakuje tu miejsc w żłobkach, tak jak we wszystkich dzielnicach Krakowa. Nieco lepiej prezentuje się sytuacja przedszkoli. Brakuje jedynie około 100 miejsc, które są zapewniane przez placówki prywatne. Nieco gorzej prezentuje się sytuacja szkół podstawowych i ponadpodstawowych – część dzieci mieszkańców musi wybrać ośrodki w innych dzielnicach.

Muzeum Świętego Jana Pawła II w Łagiewnikach

Muzeum Świętego Jana Pawła II w Łagiewnikach

4. Jak się mieszka w Łagiewnikach-Borku Fałęckim? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wielu mieszkańców skarży się na zbyt małą liczbę terenów zielonych w dzielnicy, a także na deweloperów zabudowujących każdy fragment wolnej przestrzeni. Mimo to, znajduje się tu kilka ciekawych i atrakcyjnych parków, w których możemy odpocząć po całym dniu pracy. Najciekawsze propozycje to z pewnością:

 • Las Borkowski,
 • Park Solvay,
 • Spacernik,
 • Leśny Ogród Krakowian,
 • park miejski przy Żywieckiej.

Zieleni miejskiej jest w Łagiewnikach-Borku Fałęckim jednak trochę za mało. Miłośnicy aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu mogą być zainteresowani zajęciami na basenie przy szkole podstawowej nr 158. Do dyspozycji mamy także kilka boisk, które służą do gry w piłkę nożną, koszykówkę czy piłkę ręczną. Boisk na terenie dzielnicy jest kilkanaście.

Warto skorzystać także z jednej z kilkudziesięciu siłowni. Dobre oceny uzyskują:

 • Fitness Platinium Solvey Park,
 • My Fitness Place Kraków,
 • Just be FIT – Łagiewniki,
 • siłownia CrossFit 72D,
 • Mrs. Sporty.

Możemy też odwiedzić znajdującą się na granicy dzielnicy siłownię na świeżym powietrzu Street workout park przy Szyllinga 52.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Możliwości jest bardzo wiele, a dobre restauracje oferują potrawy z całego świata. Dominują tu pizzerie i bary z fast foodem, ale znajdziemy także bardziej dystyngowane miejsca:

 • restaurację Magnifica z kuchnią polską,
 • La Forchetta z kuchnią z całego świata,
 • Tutti Santi Kraków z kuchnią włoską,
 • Limoncello z kuchnią włoską.

Znajdziemy tu także nie tyle co restauracje tyle, co bary z tanim i domowym jedzeniem. Są to:

 • Mini Bar przy ul. Na Zrębie 9,
 • Bar samoobsługowy przy ul. Siostry Faustyny 3,
 • Nowy Smaczny Kęs przy ul. Sielskiej 3.

Oferta gastronomiczna jest tu z pewnością bardzo bogata i różnorodna, dostosowana do potrzeb różnych grup – rodzin z dziećmi, przyjezdnych turystów czy nawet studentów. W Parku Handlowym Zakopianka możemy skorzystać z oferty kina Cinema City. W Łagiewnikach-Borku Fałęckim znajduje się także kilka teatrów, takich jak MIST, Za jeden uśmiech czy Mefisto. Ciekawą ofertę kulturalną posiadają także dwa centra kulturalne: Centrum Kultury Podgórza – Klub Iskierka i Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.

6. Zdrowie w Łagiewnikach-Borku Fałęckim

Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się blisko centrum, stąd i jakość powietrza jest tu podobna jak na Starym Mieście. Najbliższa stacja pomiaru smogu znajduje się przy alei Krasińskiego w Krakowie. Według serwisu aqicn.org jakość powietrza w tym rejonie jest bardzo zła w miesiącach jesienno-zimowych. W styczniu i lutym wskaźnik PM2.5 potrafi tu wynieść nawet 170. Całkowicie bezpieczne są jedynie 3-4 miesiące w roku: czerwiec, lipiec, sierpień i cieplejsze wrześnie. Współczynnik PM10 także wskazuje, że w sezonie jesienno-zimowym lepiej jest unikać aktywności na otwartym powietrzu.

Jakość kranówki w Łagiewnikach-Borku Fałęckim jest taka sama, jak w całym Krakowie – bardzo dobra. Możemy bez obaw pić ją prosto z kranu.

W dzielnicy nie ma żadnych szpitali, ale jest bardzo wiele placówek medycznych: przychodni, laboratoriów czy centrum zdrowia. Dobre oceny otrzymuje:

 • NZOZ Borek Fałęcki przy ul. Raciborskiej,
 • RUGPOLI Kraków sp. z o.o. przy ul. Lipińskiego,
 • APRIORI Centrum Zdrowia – gabinety medyczne przy ul. Zawiłej,
 • AZ MED Sp. z o.o. przy ul. Zakopiańskiej.

Przychodnie i szpitale publiczne w dzielnicy stoją na wysokim poziomie, dzięki czemu są popularne zarówno wśród seniorów, jak i rodzin z dziećmi. W Łagiewnikach-Borku Fałęckim znajdziemy też wiele aptek, choć niestety żadnej całodobowej. Mieszkańcy muszą jeździć do okolicznych dzielnic w przypadku konieczności zakupu leków w godzinach nocnych.

7. Łagiewniki-Borek Fałęcki: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Infrastruktura handlowo-usługowa jest tu doskonale rozwinięta. Znajdziemy tu centrum handlowe Zakopianka z wieloma sklepami, centrum rozrywkowym i gastronomicznym. Także przy ul. Zakopiańskiej znajduje się Solvay Park – centrum handlowe, w którym znajdziemy takie sklepy jak:

 • Media Markt,
 • Cameleon,
 • 4F,
 • drogerię Natura.

Znajdują się tu także hipermarkety, supermarkety i dyskonty, a także sklepy odzieżowe i drogerie. Kupimy tu wszystko, co jest nam niezbędne. Przy ulicy Zakopiańskiej znajduje się także cenione przez mieszkańców targowisko Plac Targowy BOREK, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne, świeże produkty: owoce, warzywa, wiejskie jaja, nabiał.

Sanktuarium Jana Pawła II i Centrum Pielgrzymkowe w Krakowie Łagiewnikach

Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach

8. Wady i zalety mieszkania w Łagiewnikach-Borku Fałęckim

Jak się życie w Łagiewnikach-Borku Fałęckim?

Plusy:

 • bogata infrastruktura handlowo-usługowa,
 • dobra komunikacja miejska,
 • stosunkowo tanie nieruchomości,
 • dużo inwestycji deweloperskich,
 • bezpieczeństwo,
 • dużo atrakcji turystycznych i kulturalnych.

Minusy:

 • duże zanieczyszczenie powietrza,
 • hałas,
 • mała liczba terenów zielonych,
 • skromna oferta edukacyjna,
 • brak szpitali,
 • częste korkowanie się ulic.

Ocena redakcji

Łagiewniki-Borek Fałęcki jest dzielnicą, która dość mocno się korkuje – szczególnie w obrębie ulicy Zakopiańskiej, którą dobrze jest unikać o niemal każdej porze dnia i nocy. Łatwiej jest poruszać się tramwajem, który ma wyznaczony pas ruchu.

Część mieszkańców skarży się także na hałas. Z pewnością jednak dzielnica może być samowystarczalna pod względem oferty usługowo-handlowej. Mieszkańcy czują się tu spokojnie i bezpiecznie. Uważają dzielnicę za dobrze zarządzaną, choć wskazują możliwość powiększenia liczby terenów zielonych czy rewitalizacji tych już istniejących.

Czy Łagiewniki-Borek Fałęcki jest przyjazny dla zwierząt?

Koło ulicy Podmokłej otwarto niedawno bardzo duży wybieg dla psów. Mieszkańcy chwalą sobie dużą powierzchnię terenu, ciszę i spokój. Niestety niewiele miejsc zezwala na przyprowadzenie psów ze sobą. W Parku Handlowym Zakopianka nie zrobimy zakupów z naszym pupilem. Natomiast możemy zjeść wykwintny obiad w La Forchetta przy Korbońskiego 27.

9. O tym się mówi w Łagiewnikach-Borze Fałęckim

Dużo emocji w dzielnicy powoduje przedłużenie terminu oddania Trasy Łagiewnickiej o rok. Początkowo inwestycja miała zostać oddana z końcem 2020 roku. Dzisiaj wiadomo, że będzie to przynajmniej koniec 2021 roku. Dla mieszkańców oznacza to dłuższe utrudnienia w okolicach Grota-Roweckiego, Witosa i Halszki.

Nie tak dawno temu miasto wykupiło 15 ha Lasu Borkowskiego, który został przekazany do Zarządu Zieleni Miejskiej. Obecnie trwają ustalenia dotyczące uporządkowania i rewitalizacji parku. Mieszkańcy są bardzo mocno przywiązani do tego zakątka, stąd wiele osób zastanawia się i dyskutuje, jak będą wyglądać cięcia czy proces pozyskiwania drewna.

Innym, ciekawym tematem, który wywołuje wiele emocji, jest montaż ekranów dźwiękoszczelnych na początku Zakopianki, dzięki czemu mieszkańcy mieszkający w okolicy mają mieć więcej ciszy i spokoju we własnych domach. Niestety chwilowo Rada Dzielnicy nie zabrała się jeszcze za realizację tego projektu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: