Zwierzyniec Kraków

Redakcja

Redakcja

08.01.2020

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskiej dzielnicy Zwierzyniec? Poniżej kilka przydatnych informacji.

Zwierzyniec bez wątpienia jest jedną z najciekawszych dzielnic Krakowa. Miejsce, stosunkowo niedawno dołączone do miasta, charakteryzuje się bogatą historią. To właśnie ze Zwierzyńca wywodzą się najciekawsze krakowskie tradycje, takie jak Lajkonik, czy szopka. Jest to również najbardziej zielona dzielnica, w której mieszkańcy mają mnóstwo terenów idealnych do uprawiania sportu i rekreacji.

Dzielnica może poszczycić się także wieloma interesującymi miejscami. Pod względem atrakcyjnych obiektów śmiało może konkurować ze Starym Miastem. To właśnie tutaj znajdują się dwa kopce: Kościuszki i Piłsudskiego, a także zespół klasztorny na Salwatorze. Nie brakuje też fragmentu Twierdzy Kraków, renesansowego pałacu oraz winnicy, w której wino powstaje w zabytkowych pomieszczeniach.

Zwierzyniec ma jeszcze wiele innych zalet. Dzielnica może się pochwalić doskonałą ofertą medyczną. Mieszkańcy nie narzekają też na ofertę edukacyjną. Chwalą sobie też dostępność ciekawych lokali i częstotliwość interesujących wydarzeń. Rodzice z dziećmi z pewnością będą zadowolenia z położonego na Zwierzyńcu ZOO oraz wyjątkowego Parku Rozrywki. W dzielnicy znajduje się też wiele muzeów, a także Kino Kijów odgrywające ważną rolę w krakowskiej kulturze.

Doskonała komunikacja to kolejna zaleta dzielnicy. Zwierzyniec może się pochwalić świetnie rozwiniętą siecią tramwajowo-autobusową. W jej pobliżu leży port lotniczy obsługujący mnóstwo pasażerów. Niestety główna droga do niego prowadząca jest w fatalnym stanie, a prace remontowe nie postępują zbyt szybko. Kolejną wadą dzielnicy są wysokie ceny. Jednak to nie odstrasza kolejnych mieszkańców przed zakupem wymarzonego lokum właśnie na Zwierzyńcu.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż na krakowskim Zwierzyńcudomy na sprzedaż na krakowskim Zwierzyńcu

1. Informacje ogólne

Zwierzyniec – położenie na mapie Krakowa

Zwierzyniec to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która jeszcze do 1990 roku wchodziła w skład Krowodrzy. Znajduje się ona na zachodnim krańcu miasta. Zwierzyniec graniczy ze Starym Miastem, Krowodrzami, Bronowicami i Dębnikami, a także gminami Liszki oraz Zabierzów.

Jest to jedna z największych dzielnic w mieście. Zwierzyniec ma powierzchnię 28,73 km2, co stawia go na 3 miejscu w rankingu powierzchni dzielnic krakowskich. Zwierzyniec dzieli się na następujące osiedla i jednostki pomocnicze:

 • Bielany,
 • Chełm,
 • Olszanica,
 • Półwsie Zwierzynieckie,
 • Przegorzały,
 • Salwator,
 • Wola Justowska,
 • Zwierzyniec,
 • Zakamycze.

Osiedla Zwierzyńca są bardzo zróżnicowane. W tej dzielnicy można znaleźć zwartą, miejską zabudowę, nowoczesne bloki, a także wille, nie brakuje też terenów zielonych oraz interesujących zabytków.

Zwierzyniec jest najmniej zaludnioną dzielnicą w Krakowie, a liczba mieszkańców jest względnie stała. Na taki stan rzeczy wpływa względnie niska zabudowa, typowo wielkomiejskie budownictwo pojawia się tylko na niewielkim obszarze. To może sprawiać, że z czasem zacznie przyciągać coraz więcej osób marzących o większej przestrzeni.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Zwierzyńcu?

Liczba mieszkańców Zwierzyńca jest względnie stała i wynosi 20 336 osób (stan na 2018 rok). To sprawia, że znajduje się wśród dzielnic z najmniejszą liczbą mieszkańców. W dodatku przy powierzchni 28,73 km2 gęstość zaludnienia dzielnicy wynosi 712 osób/km2, co sprawia, że jest najmniej zaludnioną dzielnicą.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Zwierzyniec od bardzo dawna był skupiskiem inteligencji i artystów. Zamieszkiwali ją m.in. Jacek Malczewski, Wlastimil Hofman, Adam Bunsch, Jerzy Potrzebowski, Karol Hubert Rostworowski. To sprawia, że nadal przyciąga osoby twórcze, które chcą mieszkać w tym samym miejscu, co ich idole. Jednak nie tylko oni świetnie będą się czuć na Zwierzyńcu. Na tym terenie nie brakuje osiedli willowych, więc chętnie zamieszkują ją osoby majętne. Dobra oferta zdrowotna przyciągnie osoby starsze, liczne tereny zielone rodziców z małymi dziećmi, a bliskość uczelni studentów.

Czy Zwierzyniec to styl życia?

Jak się mieszka na Zwierzyńcu? Styl życia w tej dzielnicy z pewnością jest nietypowy dla dużego miasta. Obszar dzielnicy jest duży, ale zabytkowy i bardzo zielony. Dominuje tam kameralna, niska i często zabytkowa zabudowa. To sprawia, że liczba mieszkańców jest względnie stała. Na tym obszarze mieszkańcy mogą liczyć na ciszę i spokój, a to pozwala uciec od zgiełku miasta.

Jednak nie oznacza to, że na Zwierzyńcu źle się będą czuły osoby, które kochają wielkomiejski styl życia. W tej dzielnicy znajduje się kilka obiektów kulturalnych i wiele ciekawych lokali, a dojazd do nowoczesnych części miasta jest szybki i bardzo wygodny. To wszystko sprawia, że większość mieszkańców Krakowa chciałoby kupić mieszkanie na Zwierzyńcu.

Planowany rozwój dzielnicy

Zwierzyniec jest dużą, ale słabo zaludnioną dzielnicą. To sprawia, że stanowi doskonałe miejsce pod inwestycje. Dlatego na jego terenie powstają kolejne nieruchomości. Niestety plany niektórych z nich wzbudzają sprzeciw mieszkańców i rady dzielnicy ze względu na niedopasowanie do reszty zabudowy. Od kilkunastu lat trwa remont najważniejszej ulicy w dzielnicy - Królowej Jadwigi. Jej stan jest kiepski – w jezdni są dziury, a chodniki krzywe.

W minionych latach zrealizowano kilka etapów inwestycji, ale ciągle są opóźnienia przy zakończeniu prac. Szacuje się, że termin wykonanie ostatnich etapów przypadnie dopiero na lata 2022-2023. Natomiast w najbliższych roku planuje się modernizację chodników w kilku innych miejscach w dzielnicy. Trwają też konsultacje, które mają na celu przygotowanie projektu przedłużenia drogi 774 od Balic do ulicy Olszanickiej. Na razie jednak inwestycja jest na etapie tworzenia wstępnych planów i nie wiadomo, czy w ogóle do niej dojdzie.

Zwierzyniec – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Zwierzyniec to wyjątkowo atrakcyjna dzielnica, w której można znaleźć mnóstwo ciekawych miejsc. Mieszkańcy z pewnością nie będą narzekać na brak interesujących obiektów. Pod tym względem Zwierzyniec może śmiało konkurować z dzielnicami znajdującymi się w centrum miasta.

Przede wszystkim to właśnie tutaj znajdują się słynne Błonia (miejsce ważnych wydarzeń i imprez masowych) oraz Kopiec Kościuszki, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama. Na terenie Zwierzyńca mieści się także Schron amunicyjny „Las Wolski” stanowiący fragment Twierdzy Kraków. W dzielnicy znajduje się też najstarszy cmentarz w Krakowie.

Kolejną atrakcją Zwierzyńca jest Salwator, przez który prowadzi trasa spacerowa na Kopiec Kościuszki. Znajduje się tam zabytkowy klasztor Sióstr Norbertanek, Kościół Najświętszego Salwatora, drewniana kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty z pomnikiem papieża Jana Pawła II. To sprawia, że obszar ten staje się doskonałym miejscem na spacery dla mieszkańców.

Z tego miejsca wyrusza też uroczysty pochód Lajkonika w pierwszy czwartek po Bożym Ciele, a w Wielkanoc odbywa się Emaus - jeden z najbardziej znanych odpustów w Polsce. Na Zwierzyńcu znajduje się też jedna z największych winnic w całej Polsce. Na Srebrnej Górze wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru.

W dzielnicy znajduje się też Willa Decjusza (renesansowy pałacyk) w Parku Decjusza, w którym często odbywają się imprezy kulturalne. To właśnie na Zwierzyńcu mieści się krakowskie zoo, a także schronisko dla bezdomnych zwierząt.

Czy Zwierzyniec to bezpieczna dzielnica?

Kraków to jedno z polskich miast, w którym mieszkańcy czują się wyjątkowo bezpiecznie. Jednak znajduje się tam kilka wyjątkowo niebezpiecznych obszarów. Czy Zwierzyniec to bezpieczna dzielnica?

W najnowszej ankiecie, organizowanej przez BBS Obserwator na zamówienie Urzędu Miasta, mieszkańcy uznali Zwierzyniec za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic. Nie czują się również przerażeni, gdy wychodzą na spacery po zmroku. Na taki stan rzeczy mają wpływ miłe sąsiedztwo oraz niewielka liczba przestępstw.

Na Zwierzyńcu praktycznie w ogóle nie dochodzi do najpoważniejszych czynów zabronionych. Natomiast najczęściej popełnianymi przestępstwami są kradzieże, uszkodzenie rzeczy oraz naruszenie ustawy o narkomani.

Zwierzyniec: oferta dla dzieci

Zwierzyniec jest dzielnicą bardzo atrakcyjną dla najmłodszych mieszkańców. Przede wszystkim znajduje się tam wiele terenów zielonych, na których mogą się doskonale bawić. Godnym uwagi jest też ZOO, które sprawia ogromną frajdę maluchom.

Na terenie dzielnicy znajduje się też mnóstwo placów zabaw, które są otoczone zielenią. Większość z nich umieszczona jest na terenie Lasu Wolskiego. Na Zwierzyńcu znajduje się również najciekawszy park rozrywki w Krakowie, który jest otwarty przez cały rok. W Parku Wola dzieci mogą bawić się w parku trampolin, powietrznym torze przeszkód w siatkach, parku linowym oraz ściance wspinaczkowej Kasprowy Wierch.


Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:

klasztor-braci-kameldoitówKlasztor Braci Kameldolitów

2. Komunikacja na Zwierzyńcu

Ile trwa dojazd ze Zwierzyńca do centrum?

Dogodne połączenia oraz bezpośrednio sąsiedztwo ze Starym Miastem sprawia, że dojazd centrum nie stanowi żadnego problemu. Komunikacja miejska na Zwierzyńcu składa się z doskonale rozwiniętej sieci tramwajowo-autobusowej. Jest to bardzo duża dzielnica, więc dokładny czas dojazdu do ścisłego centrum jest zróżnicowany i może trwać 10-50 minut. Natomiast mieszkańcy przygranicznych części dzielnicy często decydują się na spacer.

Tramwaje na Zwierzyńcu:

Zwierzyniec charakteryzuje się doskonale rozwiniętą siecią tramwajową. Przez dzielnicę kursuje kilka linii, które prowadzą w strategiczne części miasta. Są to:

 • 1 prowadząca z pętli Salwator na Wzgórza Krzesławickie,
 • 2 prowadząca z pętli Salwator na Cmentarz Rakowicki,
 • 6 prowadząca z pętli Salwator na Kurdwanów P+R.

Autobusy na Zwierzyńcu:

Komunikacja autobusowa stanowi doskonałe uzupełnienie sieci tramwajowej. Umożliwia ona transport w dowolne części miasta, a także do okolicznych miejscowości. Przystanki na Zwierzyńcu rozmieszczone są w ważnych punktach strategicznych oraz w okolicach najważniejszych atrakcji dzielnicy. Największy ruch autobusowy odbywa się na ulicach Królowej Jadwigi, Księcia Józefa, Malczewskiego, a także alei Focha.

Najważniejsze linie autobusowe dzielnicy to:

 • 101 z Kopca Kościuszki do Os. Podwawelskiego,
 • 102 z Bielan do Krowodrza Górka,
 • 134 łącząca Zoo ze Stadionem Cracovia,
 • 502 z Cracovia Stadion do Plac Centralny im. R. Reagana,
 • 209 z pętli Salwator przez Balice do Morawicy/Minków Skały,
 • 252 łącząca Zwierzyniec z Os. Podwawelskim oraz lotniskiem.

Najważniejszym punktem komunikacyjnym dzielnicy jest pętla Salwator, z której kursują wszystkie linie tramwajowe oraz większość autobusowych. Ważnymi przystankami są też Bielany, Cracovia Stadion oraz Kopiec Kościuszki. Linie autobusowe na Zwierzyńcu kursują przez całą dobę.

Dworce/zajezdnie

Na Zwierzyńcu znajduje się stacja kolejowa Kraków Olszanica, która obsługuje pociągi pasażerskie kursujące na trasie Dworzec Główny – Kraków-Balice. To właśnie w pobliżu tej dzielnicy znajduje się lotnisko znajdujące się na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby odprawianych pasażerów, jak i liczby operacji lotniczych.

Mieszkańcy dzielnicy mają też blisko na Dworzec Główny, który obsługuje większość linii autobusowych i kolejowych. Na Zwierzyńcu położona jest też nieczynny dworzec kolejowy Kraków Zwierzyniec. Ważnym punktem komunikacyjnym dzielnicy jest pętla Salwator tramwajowo-autobusowa, która obsługuje większość linii przejeżdżających przez dzielnicę.

Zwierzyniec – ścieżki rowerowe

Zwierzyniec to dzielnica bardzo przyjazna rowerzystom. Znajduje się w niej mnóstwo terenów zielonych, na których można sobie urządzić wycieczki rowerowe. Bardzo popularnym miejscem na przejażdżki są też Bulwary Wiślane, a także Błonia. W dzielnicy powstaje też coraz więcej ścieżek rowerowych, które umożliwiają poruszanie się po jej terenie. W różnych częściach Zwierzyńca umieszczone są stacje rowerowe, które umożliwiają wypożyczenie pojazdów.

Komunikacja na Zwierzyńcu: główne ulice

Główną trasą w dzielnicy jest ulica Królowej Jadwigi. To właśnie ona prowadzi na lotnisko, ale jej stan pozostawia wiele do życzenia. Jej gruntowny remont jest zapowiadany od 15 lat, niestety ostatnie etapy są stale odwlekane. Do tej pory przeprowadzono remont na odcinkach pomiędzy al. Focha i ul. Księcia Józefa.

Taki stan rzeczy utrudnia komunikację w dzielnicy, gdyż ulica Królowej Jadwigi jest nie tylko ważnym węzłem drogowym na Zwierzyńcu, ale stanowi też bramę wjazdową do miasta. Ważnymi ulicami w dzielnicy są też Olszanicka, Księcia Józefa, Starowolska oraz Chełmska.

Komunikacja na Zwierzyńcu: planowane inwestycje drogowe

Zwierzyniec jest najbardziej zieloną dzielnicą w mieście, ale również tutaj są przeprowadzane różne inwestycje drogowe. Najbardziej wyczekiwaną jest gruntowny remont ulicy Królowej Jadwigi, która stanowi główną trasę w dzielnicy i prowadzi na lotnisko. Niestety, jej stan pozostawia wiele do użyczenia – na jezdni znajduje się wiele dziur, a chodniki są krzywe. Do tej pory przeprowadzono remont na odcinkach pomiędzy al. Focha i ul. Księcia Józefa. Jednak końcowe etapy są stale odwlekane.

Szacuje się, że przebudowa ul. Królowej Jadwigi na odcinku od ul. Jesionowej do ul. Robla, wraz z rozbudową ul. Korbutowej i budową odwodnienia, a także przebudowa na odcinku od ul. Robla do ul. Tondosa wraz z rozbudową kanalizacji opadowej oraz budową kanalizacji opadowej na ul. Borowego nastąpi dopiero w latach 2022-2023.

Nie oznacza to, że Zwierzyniec został całkowicie zaniedbany. Na ten rok zaplanowano remont chodników w następujących miejscach: na ul. Stachowicza od Placu na Stawach, na ul. Księcia Józefa w okolicach przystanku autobusowego „Przegorzały” w kierunku Bielan, na ul. Olszanickiej od ul. Raczkiewicza. Prowadzi się również konsultacje, których celem jest przygotowanie projektu przedłużenia drogi 774 od Balic do ulicy Olszanickiej. Na razie jednak inwestycja jest na etapie tworzenia wstępnych planów i nie wiadomo, czy w ogóle do niej dojdzie.

Ocena redakcji

Komunikacja na Zwierzyńcu jest na bardzo dobrym poziomie. Mieszkańcy mają do dyspozycji rozbudowaną sieć tramwajowo-autobusową. To sprawia, że szybko i bez problemu mogą dojechać w każdy rejon Krakowa oraz poza jego granice.

Dzielnica jest też przyjazna rowerzystom i na jej terenie znajduje się wiele ścieżek rowerowych. W pobliżu Zwierzyńca leży port lotniczy, który obsługuje loty krajowe i międzynarodowe. Znajduje się on na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby odprawianych pasażerów, jak i liczby operacji lotniczych. Problem stanowi główna droga dojazdowa, czyli ulica Królowej Jadwigi. Jej modernizacja trwa 15 lat, a końcowe etapy są cały czas przekładane.

3. Edukacja na Zwierzyńcu

Żłobki i przedszkola na Zwierzyńcu

Obecnie na Zwierzyńcu nie ma żadnego publicznego żłobka, ale trwają prace, aby w końcu się pojawił. W dzielnicy znajduje się natomiast kilka placówek prywatnych, więc rodzice mają, gdzie zostawić swoje dzieci.

Zdecydowanie lepiej przedstawia się oferta przedszkoli. Na krakowskim Zwierzyńcu działa 5 placówek publicznych oraz 12 prywatnych. Rodzice mają też do dyspozycji przedszkole specjalne. Zwierzyniec jest najmniej zaludnioną dzielnicą Krakowa, więc nie pojawiają się w niej problemy z dostępnością miejsc w przedszkolach ani żłobkach.

Szkoły podstawowe: edukacja na Zwierzyńcu

Dobrze przedstawia się również oferta szkół podstawowych. Na Zwierzyńcu znajduje się 6 placówek publicznych, z czego 1 wyznaniowa. W dzielnicy działają też 2 prywatne szkoły podstawowe. Na szczególną uwagę zasługuje Prywatna Szkoła Podstawowa Salwator, w której kładzie się duży nacisk na umiejętności językowe. Rodzice chwalą dostępną ofertę edukacyjną i nie narzekają na dostępność miejsc.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Zwierzyńcu?

Zwierzyniec jest jedną z największych, ale najmniej zaludnioną dzielnicą Krakowa. To sprawia, że nie pojawiają się problemy z dostępnością miejsc w żłobkach ani przedszkolach. Jedyną przeszkodę stanowi fakt, że w dzielnicy nie ma żadnego żłobka państwowego. Jednak trwają prace, aby rozwiązań ten problem. A czy łatwo dostać się do podstawówki? Rodzice nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc.

Licea i technika na Zwierzyńcu: szkoły średnie dzielnicy

Na Zwierzyńcu znajduje się kilka szkół ponadgimnazjalnych. Liceum Ogólnokształcące oferuje różnorodny program. W dzielnicy znajduje się też Zespół Państwowych Szkół Plastycznych. W dodatku uczniowie mają dobry dojazd do Starego Miasta, gdzie oferta szkół średnich jest jeszcze bogatsza.

Popularne szkoły na Zwierzyńcu: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Zwierzyniec znajduje się w miejscu, z którego jest dobry dojazd na różne uczelnie. Większość ważnych ośrodków akademickich położonych jest w sąsiednich dzielnicach.

Ocena redakcji

Oferta szkół na Zwierzyńcu jest wystarczająca, ale mogłaby być jeszcze lepsza. W dzielnicy brakuje uczelni wyższych i samorządowego żłobka. Oferta szkół średnich również mogłaby być bogatsza. Jednak mieszkańcy mają dobry dojazd do innych dzielnic, gdzie znajdują się odpowiednie placówki.

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki

4. Jak się mieszka na Zwierzyńcu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Zwierzyniec uchodzi za najbardziej zieloną dzielnicę Krakowa. Na terenie dzielnicy znajduje się Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy i może się ona pochwalić największym kompleksem leśnym w całym mieście – Lasem Wolskim. Mieszkańcy na miejsce rekreacji chętnie wybierają też słynne Błonia, na których można również aktywnie spędzać czas.

Nie brakuje chętnych do spacerów, biegania, jazdy na rowerze czy rolkach właśnie na tym obszarze. Zwierzyniec ma również dostęp do Bulwarów Wiślanych, którymi można dotrzeć aż do Starego Miasta (pod Wawel), a nawet dalej.

Aktywni mieszkańcy z pewnością nie będą narzekać na dzielnicę. Sport można uprawiać przede wszystkim na licznych zielonych terenach. Na terenie dzielnicy znajduje się też kilkanaście siłowni stacjonarnych oraz plenerowych.

W dodatku to właśnie tutaj znajdują się stare krakowskie kluby sportowe: Cracovia, Zwierzyniecki KS, Juvenia Kraków, K.S. Nadwiślan (przystań kajakowa) i Kolejowy Klub Wodny – 1929. Nie brakuje też boisk oraz kortów tenisowych, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Popularnym miejscem dla miłośników sportu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna, gdzie znajduje się basen, siłownia, tor kajakowy, saunarium, a także hala sportowa.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Zwierzyńcu? W tej dzielnicy nie brakuje dobrych restauracji, a mieszkańcy znajdą ofertę różnorodnej kuchni. Nie brakuje lokali dostarczających dania z dowozem. Na uwagę z pewnością zasługuje Restauracja pod Kopcem, która znajduje się w zabytkowych wnętrzach austriackich fortów, u stóp Kopca Kościuszki. Na dachu budynku znajduje się kawiarnia Panorama Cafe, która stanowi świetny punkt widokowy na miasto.

Interesującym miejscem jest również Restauracja VanillaSky, w której z tarasów rozciąga się widok na Wisłę, a wewnątrz często odbywają się koncerty na żywo. Na rynku gastronomicznym z pewnością wyróżnia się Restauracja Strzelnica znajdująca się zabytkowym budynku strzelnicy, w której można dostać potrawy kuchni sezonowej.

Ważnym miejscem kulturalnym dzielnicy jest zabytkowa Willa Decjusza (renesansowy pałacyk), w której często odbywają się imprezy kulturalne. Również słynne krakowskie Błonia są miejscem wielu ważnych wydarzeń. Nie bez znaczenia dla kultury Krakowa jest pochód Lajkonika, który rozpoczyna się na Salwatorze. W tym miejscu odbywa się też jeden z najbardziej znanych odpustów w Polsce.

Na Zwierzyńcu znajduje się Kino Kijów, które stanowi centrum rozrywki, a na ekranach można zobaczyć nie tylko filmy, ale też kabarety, transmisje oper LIVE HD, koncerty, spektakle teatralne. Jest ono również jednym z głównych obiektów festiwalowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Festiwalu Filmów Niezależnych OFF CAMERA oraz gospodarz Festiwalu Filmów Dziecięcych.

Zwierzyniec zawsze był związany ze środowiskiem naukowym i artystycznym, więc na jego terenie znajduje się kilka muzeów, np. Dom Zwierzyniecki, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, czy Muzeum Budownictwa Drewnianego „Skansen”.


6. Zdrowie na Zwierzyńcu

Niestety jakość powietrza na Zwierzyńcu, podobnie jak w całym Krakowie, nie należy do najlepszych. W dzielnicy często pojawia się smog i dochodzi do przekroczenia norm pyłów PM10 i PM2.5. To sprawia, że stan powietrza często jest zły.

Zdecydowanie lepiej przedstawia się jakość wody. Rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji informuje, że na terenie całego Krakowa woda jest w doskonałym stanie i pełna witamin oraz minerałów. Uważa się, że jej jakość jest nawet lepsza niż tej butelkowanej. A czy można pić wodę z kranu? Rzecznik twierdzi, że jest ona czysta, zdrowa i zdatna do picia.

Mieszkańcy Zwierzyńca są także zadowoleni z opieki medycznej. Na terenie dzielnicy znajduje się Szpital Specjalistyczny im. J.Dietla, a także prywatna placówka Ortopedicum. Mieszkańcy mają dobry dostęp do opieki medycznej. W dzielnicy działa wiele przychodni państwowych oraz prywatnych, a także Prywatny Ośrodek Uzależnień, Centrum Rehabilitacji, a także placówki specjalistyczne. W dzielnicy działa też rozbudowana sieć aptek, a kilka z nich działa w systemie całodobowym.

7. Zwierzyniec: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Infrastruktura handlowo-usługowa na Zwierzyńcu stoi na dobrym poziomie. W dzielnicy nie ma żadnej galerii handlowej, ale jest wiele sklepów oraz supermarketów. Mieszkańcy mają też dobry dojazd do galerii handlowych w sąsiednich dzielnicach. Mieszkańcy Zwierzyńca są też zadowoleni z dostępności usług z branży beauty: w dzielnicy bez działa wiele fryzjerów i kosmetyczek.

Miłośnicy zakupów na targowiskach również będą zadowoleni. W dzielnicy znajduje się plac targowy Plac na Stawach czynny poniedziałek-sobota (od zmierzchu do świtu). Jego nazwa stanowi nawiązanie do znajdujących się na tym terenie stawów rybnych, które zostały one zasypane w XIX wieku.

Plac na Stawach początkowo stanowił niewielki targ z produktami od rolników z podkrakowskich wsi. Obecnie można tam nabyć nie tylko lokalne, ekologiczne produkty, ale też odzieć, artykuły motoryzacyjne czy rzeczy dla zwierząt. W rogu placu znajduje się też słynny Bar na Stawach, który pojawił się w kilku wierszach i piosenkach, np. autorstwa Jerzego Harasymowicza.

Klasztor Sióstr Norbertanek Zwierzyniec Kraków

Klasztor Sióstr Norbertanek

8. Wady i zalety mieszkania na krakowskim Zwierzyńcu

Jak się żyje na Zwierzyńcu?

Plusy:

 • przyjaźni sąsiedzi,
 • najmniejsze zaludnienie,
 • dużo terenów zielonych,
 • dobra opieka medyczna,
 • duża liczba atrakcji i ciekawych obiektów,
 • bliskość portu lotniczego,
 • bogata oferta sportowa i kulturalna,
 • kameralna atmosfera,
 • bezpieczeństwo i niski wskaźnik przestępstw.

Minusy:

 • wysokie ceny,
 • brak państwowego żłobka,
 • słaba infrastruktura handlowa,
 • stale zmieniający się termin ostatniego etapu modernizacji jednej z najważniejszych ulic,
 • niewiele prac inwestycyjnych.

Ocenia redakcji

Zwierzyniec to bardzo atrakcyjna dzielnica, która ma mnóstwo zalet. Znajduje się w niej wiele miejsc o ważnym znaczeniu historycznym, ciekawe lokale, a także mnóstwo atrakcji. Mieszkańcy wolny czas mogą spędzać na licznych zielonych terenach, a bliskość portu lotniczego sprzyja podróżom. Zwierzyniec cechuje się też kameralną atmosferą oraz dobrą opieką medyczną i niskim wskaźnikiem przestępstw. Do największych wad dzielnicy zaliczyć można wysokie ceny, a także wolno postępujące prace modernizacyjne.

9. O tym się mówi na Zwierzyńcu

Zwierzyniec to bardzo atrakcyjna dzielnica, w której wiele osób chciałoby zamieszkać. Jednak jej zabudowa sprawia, że liczba mieszkańców jest względnie stała.

Jednak deweloperzy dopatrują się potencjału i starają się wprowadzać nowe inwestycje na teren Zwierzyńca. W ostatnich latach radę dzielnicy oraz mieszkańców szokują pewne decyzje dotyczące udzielanych zgód na nowe budynki mieszkalne. Zdarza się, że wśród starszej, niższej zabudowy, deweloperzy chcą postawić dwa razy wyższe budynki.

Takie inwestycje mogą nie tylko popsuć wygląd dzielnicy, ale też znacząco utrudnić życie mieszkańców. W niektórych rejonach Zwierzyńca nie obowiązuje żaden plan zagospodarowania miejskiego i łatwiej można uzyskać zgodę na budowę niepasujących do reszty otoczenia budynków.

Mieszkańcy i rada dzielnicy nie mają nic przeciwko nowym inwestycjom na Zwierzyńcu, ale zależy im, aby były sensownie zaprojektowane. Takie problemy nie pojawiałyby się, gdyby powstał plan zagospodarowania miejskiego w każdym rejonie Zwierzyńca. Na razie jednak trwają prace nad tym, aby został on przygotowany.

Kontrowersje wzbudza też fakt stale odwlekający się końcowy etap remontu ul. Królowej Jadwigi. Jej stan pozostawia wiele do życzenia, a termin modernizacji jest stale przesuwany. Obecnie te działania zaplanowano na lata 2022-2023. Ulica Królowej Jadwigi jest jedną z najważniejszych w dzielnicy, a w dodatku prowadzi na lotnisko. Dlatego zakończenie prac jest takie istotne.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: