Murcki Katowice

Redakcja

Redakcja

16.07.2020

Jak się żyje w katowickiej dzielnicy Murcki i co najbardziej cenią mieszkańcy? Sprawdź na GetHome.

Murcki to popularna i atrakcyjna dzielnica, która znajduje się w Katowicach, w województwie śląskim. Położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie dużych kompleksów leśnych. W dzielnicy dominuje zabudowa mieszkaniowa, handlowo-usługowa, a także zabytkowa znajdująca się pod ochroną konserwatorską. Ponadto w centralnej części Murcek zlokalizowane są nowoczesne obszary rezydencjalne. Dzielnica pełni funkcję przemysłową oraz rekreacyjną.

Pierwszy zapis o Murckach pochodzi z 1657 roku. Historia dzielnicy jest związana z Księstwem Pszczyńskim, którego włodarze już od 1755 roku wydobywali węgiel metodą ręczną. Kilkanaście lat później ruszyło zmechanizowane wydobycie zasobów w kopalni Emanuelssegen. Na terenie Murcek znajdowała się osada górnicza, która zaczęła się dynamicznie rozwijać. Nazwa dzielnicy w obecnej formie powstała po przyłączeniu jej do Polski w 1921 roku.

Południowa dzielnica Katowic jest oddzielona od sąsiadujących terenów lasami. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowa zabudowa przy ul. Bielskiej, Samsonowicza, Wojtalewicza, Kołodzieja czy Laskowskiego. Kilka lat temu pojawił się nawet pomysł, by wpisać ten obszar na listę zabytków, co pozwoliłoby zachowanie charakteru i architektury Murcek. Katowicka dzielnica jest bardzo urokliwa. Wszystko za sprawą terenów zielonych, w tym pomników przyrody w postaci buków i dębów znajdujących się w Lesie Murckowskim.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Murcek na mapie Katowic

Murcki to dzielnica Katowic zlokalizowana w południowej części miasta, o powierzchni ponad 41 km2. Dzielnica graniczy z obszarami leśnymi od północy i zachodu oraz miastami Mysłowice i Tychy od wschodu i południa. Położenie dzielnicy jest bardzo atrakcyjne. Na jej terenie znajduje się Rezerwat Las Murckowski, kopalnia węgla kamiennego KWK Murcki-Staszic oraz przebiega droga DK86, która stanowi ważny węzeł komunikacyjny o znaczeniu krajowym. Obszar Murcek jest uznawany za najbardziej kulturalną dzielnicę Katowic.

Jednostka terytorialna nr 18 należy do zespołu dzielnic południowych. Murcki tworzy wyjątkowy klimat małego miasteczka, który przypadnie do gustu miłośnikom architektury modernistycznej. Dzielnica cieszy się dużym zainteresowanie wśród studentów, rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Dojazd do  Śródmieścia miasta zajmuje od 20 do 40 minut.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności. Kto mieszka na Murckach?

Liczba mieszkańców dzielnicy Murcki to 4 976 osób. Znaczna część mieszkańców dzielnicy to ludzie młodzi – małżeństwa z dziećmi oraz osoby w wieku przedprodukcyjnym, a zagęszczenie ludności nie przekracza liczby 128 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Dzielnica Murcki jest rekomendowana dla osób w różnym wieku. Ze względu na dużą ilość terenów zielonych, na terenie dzielnicy chętnie zamieszkują studenci, rodziny z dziećmi czy seniorzy. Na tym obszarze znajduje się wiele punktów handlowo-usługowych oraz instytucji publicznych. To dzielnica, która podoba się osobom ceniącym ciszę, spokój, a także dostęp do rekreacji. Rezerwat Las Murckowski tworzy „zielone płuca” Katowic. W takim miejscu można bez ograniczeń spacerować, biegać, jeździć na rowerze oraz uprawiać różne sporty.

Zwłaszcza rodziny z dziećmi ucieszą się z powodu bliskiej odległości od placów zabaw, żłobka czy przedszkola. Bliskość natury sprawia, że seniorzy mogą być również zadowoleni. Studenci mają do dyspozycji wiele ścieżek rowerowych, które prowadzą do miejsc, takich jak: Stawy Janina i Barbara oraz Muchowiec. Na terenie Murcek znajduje się wiele osiedli mieszkaniowych, gdzie można wynająć mieszkanie w dobrej cenie. Przy większości nowych budynków mieszkalnych dostępny jest bezpłatny parking, jak również pełne wyposażenie „pod klucz”.

Czy Murcki to styl życia miasta?

Murcki – Katowice jest dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Jak się mieszka w dzielnicy? Na jej terenie znajduje się wiele przystanków autobusowych, które łączą z centum Katowic czy sąsiadującym Giszowcem i Piotrowicami. Transport publiczny jest mocną stroną Murcek, co umożliwia swobodne przemieszczanie się każdemu mieszkańcowi.

Jak się żyje w tym miejscu? Bogata infrastruktura usługowa oraz ogromna liczba terenów zielonych, sprawia, że mieszka się tu wygodnie i spokojnie. Mieszkańcy dzielnicy są zadowoleni z bliskości do obiektów sakralnych, lokali gastronomicznych, przychodni czy aptek. Duży atut Murcek stanowi szybki dojazd drogą krajową nie tylko do centrum miasta, ale też w kierunku Tychy-Bielsko, Mysłowic i Mikołowa. Na obszarze dzielnicy znajduje się wiele lokali mieszkalnych, które są nowymi inwestycjami do wynajęcia lub na sprzedaż.

Planowany rozwój dzielnicy

Plan zagospodarowania przestrzennego dotyczy dzielnicy Murcki. Podjęte w ostatnim czasie uchwały Rady Miasta Katowice mają na celu ochronę obiektów i terenów zielonych, w tym historycznego układu urbanistycznego osiedla czy przestrzeni publicznych oraz umożliwią rozwój jednostki osadniczej. Poza tym uwzględniają zachowanie wartości dotyczących dziedzictwa kulturowego dzielnicy.

Koncepcja projektu MPZP obejmuje rozwój Murcek przy zachowaniu wartości świadczących o o historii tego regionu. W tym zakresie prowadzone są cykliczne spotkania w punktach konsultacyjnych miasta według określonych procedur planistycznych. Na stronie internetowej dostępny jest przewodnik i raport z miejscowego panu zagospodarowania.

Inwestycje w Murckach dotyczą także modernizacji państwowych placówek medycznych typu Szpital Murcki. Obecnie prowadzone są prace związane z rozbudową obiektu, czyli budowa pawilonu, gdzie powstać ma centralna izba przyjęć. Oprócz tego ma być dostępna niezbędna diagnostyka, ortopedia, chirurgia, blok operacyjny oraz interna. 

Murcki – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Kopalnia węgla kamiennego Murcki-Staszic na stałe wpisała się w krajobraz Górnego Śląska. Tereny katowickich hałd stanowią nadal wizytówkę tego regionu. Obecnie czynne obiekty, w których wydobywany jest surowiec działają z troską o środowisko naturalne. Odpady poeksploatacyjne bywają wykorzystywane przy budowie dróg czy autostrad. Miejsca typu Murcki i Kostuchna są oblegane przez miłośników kolarstwa górskiego, sportów motorowych oraz entuzjastów pieszych wycieczek. Z punktów widokowych - znajdujących się w tym rejonie - można podziwiać masyw Beskidów oraz Tatry.

Na obszarze dzielnicy Murcki mieści się Rezerwat Las Murckowski, który stanowi część wyżyny katowickiej. Na terenie zajmującym ponad 100 ha znajdują szlaki turystyczne, takie jak: Niebieski Katowicki Szlak Spacerowy z Murek, Czerwony im. Mariana Kantora Mirskiego z Giszowca oraz Zielony Szlak Wesołej Fali z Mysłowic. W bardzo bliskim sąsiedztwie umiejscowiony jest również obiekt sportowo-wypoczynkowy Wesoła Fala z kortami tenisowymi, klubem jeździeckim i wędkarskim, domkami kempingowymi, molo, wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Czy Murcki to bezpieczna dzielnica?

Położona z dala od zgiełku miasta dzielnica posiada unikalny charakter, a ludzie tam mieszkający są dość przywiązani do tego miejsca. Czy Murcki to bezpieczna dzielnica? Statystyki wskazują, że Murcki zajmuje trzecie miejsce pod względem bezpieczeństwa, czyli bez obaw się można poruszać po dzielnicy i wracać do domu po zmroku.

Murcki: oferta dla dzieci

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele miejsc, które są atrakcyjne dla najmłodszych mieszkańców. Największym zainteresowaniem cieszy się największa na Śląsku Sala Zabaw Nibylandia – Katowice. Obiekt zajmuje 950 m kw. powierzchni. Place zabaw dla dzieci posiadają wielopoziomową konstrukcję. Spośród najciekawszych atrakcji warto wymienić: Leśną Bramę z podniebną ścieżką, Strażnice Elfów, Magiczny Las, Tęczową Dolinę, Dziób Bosmana czy Grotę Pierwszej Pomocy. Oferta dla dzieci w Nibylandii obejmuje także automaty do gier i zabaw. Wszystkie atrakcje dla maluchów zostały przygotowane w taki sposób, by rozwijać ich sprawność, koordynację oraz orientację w przestrzeni. W obiekcie można też zorganizować urodziny i inne przyjęcia dla dzieci.

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Murcek do centrum?

Dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum i pozostałymi częściami miasta. Rozwinięta siatka połączeń komunikacyjnych pozwala szybko dotrzeć w wybrane miejsce. Komunikacja miejska, która kursuje na terenie Katowic to autobusy, tramwaje i pociągi Kolei Śląskiej. Podróż do Śródmieścia zajmuje od 20 do 40 minut.

Tramwaje w Murckach

Tramwaje w Murckach nie kursują, ale można się nimi poruszać z pobliskich dzielnic.

Autobusy w Murckach:

 • 672 z przystanku Katowice Dworzec przez Osiedle Paderewskiego Biblioteka Śląska, Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy, Nikiszowiec Szyb Pułaski, Giszowiec Osiedle, Murcki Rynek, Murcki Wzgórze Wandy do Wesoła Rynek,
 • 673 z Osiedla Tysiąclecia Pętla przez Osiedle Tysiąclecia ZOO, Dąb Kościół, Katowice Strefa Kultury, Nikiszowiec Szyb Pułaski, Giszowiec Mysłowicka, Murcki Bielska do Murcki Szyb Stanisław,
 • 695 z Mikołów Dworzec PKP przez Mikołów Podleska, Zarzecze Kościół, Podlesie Poczta, Murcki Wzgórze Wandy, Murcki Dolina Murckowska, Giszowiec Osiedle, Nikiszowiec Kościół, Szopienice Dwór do Szopienice Szpital Geriatryczny,
 • 973 z przystanku Murcki Rynek przez Murcki Dworzec PKP, Piotrowice Osiedle, Piotrowice Pętla, Podlesie Kaczeńców, Podlesie Dworzec PKP do Podlesie Oczyszczalnia.

Na terenie dzielnicy kursuje wiele linii autobusowych, a kluczowe przystanki autobusowe to Murcki Rynek, Murcki Bielska, Murcki Wiadukt, Murcki Dolina Murckowska, Murcki Dworzec PKP, Murcki Osiedle.

Dworce/zajezdnie

Przystanek kolejowy w Murckach jest obecnie nieczynny. Do niedawna znajdował się tam Murcki Dworzec PKP, który w 2018 roku został wyburzony. Na terenie Katowic są zlokalizowane dworce kolejowe, takie jak: Dworzec Główny przy ul. Szewczyka, Południowy Dworzec przy Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej a także Pawilon Południowo-Wschodni przy ul. Tadeusza Kościuszki. W Katowicach znajdują się także 2 dworce autobusowe – Dworzec PKS przy ul. Piotra Skargi, z autobusami obsługującymi połączenia krajowe i zagraniczne oraz Dworzec Komunikacji Miejskiej.

Murcki – ścieżki rowerowe

Dzielnica jest bardzo przyjazna rowerzystom. Na Murckach znajduje się wiele tras rowerowych. Ścieżki rowerowe prowadzą przez malownicze miejsca i zapewniają widoki, które zapierają dech w piersiach. Jedna z nich rozpoczyna się w Mysłowicach, po czym wiedzie przez Wzgórze Wandy. Długość tej trasy wynosi ponad 36 km.

Dużym zainteresowaniem cieszy się ścieżka rowerowa nr 7 od Młynu Miejskiego w Tychach przez Lasy Murckowskie do stawu Janina na Giszowcu. Kolejnym atrakcyjnym miejscem jest czarny szlak rowerowy, który przebiega w granicach Katowic – przez jednostki administracyjne Ochojec, Giszowiec i Murcki do os. Centrum. Trasa liczy około 24 km.

Komunikacja w Murckach – główne ulice

Najważniejszą ulicą jest Bielska, przez którą prowadzi fragment drogi krajowej 86. Poza tym w wykazie ulic dzielnicy Murcki znajdują się: Baczyńskiego, Beskidzka, Białobrzeska, Bogedaina, Bohdanowicza, Bożka, Cegielnia Murcki, Chroboka, Goetla, Kołodzieja, Niemczyka, Skwer Piekarskiej-Ponety, Sokołowskiego, Strzeleckiego, Szarych Szeregów, Szebesty i Tartaczna.

Komunikacja w Murckach – inwestycje drogowe

W 2019 roku ruszyła największa inwestycja drogowa w Katowicach, to znaczy przebudowa skrzyżowania dróg DK86 oraz DK81. Zmiany w organizacji ruchu obejmują zawężenie ul. Pszczyńskiej i wykonanie nowych odcinków, a także zamknięcie możliwości zjazdu z autostrady A4 w kierunku Tychów. Piesi zyskają nowe połączenia z ul. Kolistej, w tym przejścia podziemne, a rowerzyści ścieżkę rowerową po zachodniej stronie ulicy Pszczyńskiej i ciągi pieszo-rowerowe.

Na początku 2020 roku została wznowiona przebudowa wiaduktu nad ulicą Bielską w Murckach. Prace modernizacyjne mają na celu naprawienie wadliwie wykonanej zaprawy, wypiaskowanie nawierzchni oraz nałożenie nowej na wiadukcie DK86, w ciągu ul. Kołodzieja.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Murcek mogą korzystać z licznych atrakcji rejonu. Dzielnica będąca kolebką górnictwa węglowego na Dolnym Śląsku nieustannie się rozwija. W bliskim sąsiedztwie KWK Murcki-Staszic znajduje się Rezerwat Przyrody Las Murckowski, gdzie ochroną objęte jest ponad 7 ha zróżnicowanego krajobrazowo terenu. W tym regionie Katowic rośnie około 210 gatunków roślin, poza tym można tu spotkać dzikie zwierzęta. Oznacza to, że dzielnica Murcki jest atrakcyjna nie tylko dla mieszkańców, ale też turystów. Na terenie rezerwatu mieszczą się oznakowane szlaki, zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

Ponad 49% obszaru Murcek stanowią tereny zielone, 30% użytki rolne, a ponad 15% zabudowa miejska oraz przemysłowa. Stwarza to nieograniczone możliwości do uprawiania sportów na wolnej przestrzeni czy spacerowania. Rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa sprawia, że dzielnica Murcki jest atrakcyjna dla młodych osób i seniorów. Mieszkańcy mogą też liczyć na dogodny dojazd komunikacją miejską, na przykład do centrum miasta.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Murckach

Na tym obszarze nie znajdują się żłobki publiczne, tylko 1 Żłobek Integracyjny Przyjazny Zakątek. W pobliżu Murcek zlokalizowane są 2 placówki państwowe dla najmłodszych – w dzielnicy Giszowiec, przy ulicy Wojciecha 23 A oraz Żłobek Miejski Oddział Boya Żeleńskiego. Nie oznacza to wcale trudności z dostaniem się dziecka do wybranej placówki w Katowicach.

Na Murckach dostępne są 2 przedszkola, w tym 1 placówka miejska oraz 1 niepubliczna. Biorąc pod uwagę  zagęszczenie ludności w tym rejonie, rodzice nie powinni mieć problemu z zapisaniem dziecka na zajęcia przedszkolne.

Szkoły podstawowe: edukacja w Murckach

Na terenie dzielnicy znajduje się 1 placówka publiczna, czyli Szkoła Podstawowa nr 48. Mimo to mieszkańcy Katowic nie powinni się martwić brakiem wolnych miejsc. W bliskiej odległości mieszczą się zarówno szkoły podstawowe publiczne, jak i prywatne.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Murckach?

Dzielnica jest zamieszkiwana przez 4 976 osób, w związku z tym mieszkańcy mogą być spokojni o to, że uda im się zapisać dziecko do placówki państwowej czy prywatnej. Czy łatwo się dostać do żłobka? W ostatnim roku placówka przy ul. Boya Żeleńskiego 30A uruchomiła kilkadziesiąt dodatkowych miejsc dla maluchów. Czy łatwo się dostać do podstawówki? Jak do tej pory rodzice uczniów klas I-VIII nie zgłosili większych problemów w tym temacie.

Licea i technika w Murckach: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie dzielnicy znajdują się 2 licea, w tym XVII Liceum Ogólnokształcące Katowice Murcki oraz II Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Prywatne Gimnazjum przy ul. Kołodzieja 44. Warto wymienić też technika i szkoły zawodowe, w tym Zespół Szkół nr 2 w Katowicach oraz Technikum Nr 15 im. Tomasza Klenczara znajdujące się w pobliżu dzielnicy Murcki.

Popularne szkoły w Murckach

Szkoły publiczne znajdujące się w Murckach zajmują dobre miejsce w rankingu katowickich placówek. Większość obiektów oświatowych w tej dzielnicy jest nowocześnie urządzona, posiada wykwalifikowaną kadrę i dobrze wyposażone sale lekcyjne. Podobnie jak szkoły prywatne, które są zlokalizowane na terenie tej dzielnicy.

Uczniowe, którzy uczęszczają do Technikum Nr 15 zamieścili mnóstwo pozytywnych opinii na temat placówki przy ul. Tadeusza Boya Żeleńskiego. Popularne szkoły w Murckach to także Zespół Szkół Nr 2 im. J. Iwaszkiewicza czy Szkoła Podstawowa Nr 48. Uczelnie wyższe, które mieszczą się w bliskiej odległości od Murcek, przyciągają każdego roku tysiące studentów.

Ocena redakcji

Według statystyk GUS liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności na Murckach kształtuje się na dość niskim poziomie. W związku z tym rodzice nie powinni się obawiać o brak wolnych miejsc w szkole podstawowej czy średniej. Zespół Szkół Nr 2 przy ulicy Goetla 2, gdzie mieści się Technikum Nr 16 współpracuje z Akademią Ekonomiczną w Katowicach i Wyższą Szkołą Bankową w Chorzowie, co świadczy o bardzo wysokim poziomie nauczania.

Na terenie dzielnicy powstało Centrum Edukacji Ekologicznej, które odpowiada za promowanie ekologii oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Murcki ze względu na swoje położenie, czyli bliską odległość od centrum miasta staje się coraz bardziej popularnym miejscem na mapie Katowic.

4. Jak się mieszka na Murckach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Murcki są położone w miejscu, gdzie dominuje zieleń. Parki miejskie, które znajdują się na terenie dzielnicy to Park Murcki oraz Las Murckowski. Pierwszy z nich mieści się pomiędzy ul. Bielską a ul. Pawła Kołodzieja i zajmuje obszar ponad 9 ha. Park KWK Murcki przylega do rezerwatu, a przy tym jest miejscem wykorzystywanym rekreacyjnie przez dorosłych, dzieci czy młodzież. Park Murcki został w ostatnich czasie wyremontowany oraz zmodernizowany, co cieszy zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców. Przez ten obszar przebiega ścieżka rowerowa nr 101, a także znajduje się muszla koncertowa, gdzie organizowane są festyny czy koncerty oraz młodzieżowy Skate Park.

Na Murckach powstały też siłownie zewnętrzne, z wieloma przyrządami do ćwiczeń, na przykład w okolicy Szpitala Murcki. Siłownia Murcki jest dostępna dla wszystkich mieszkańców oraz przebywających na oddziale pacjentów. Dużym zainteresowaniem cieszy się także obiekt Fitness Murcki – MDK Południe.

W dzielnicy został zamknięty niedawno Basen CROBIS. Jednak Urząd Miasta Katowic zainwestował w budowę nowych obiektów, na przykład na Brynowie przy Kościuszki. Wielofunkcyjne baseny w Katowicach zostały wyposażone w jacuzzi, tory do pływania, zjeżdżalnie, sauny. W mieście znajdują się także liczne boiska. Jeden z takich ośrodków sportowych jest zlokalizowany na Murckach. Na obszarze dzielnicy mieści się także Lodowisko Jantor MOSiR.

5. Gastronomia i kultura

Na szczególne wyróżnienie zasługują 3 restauracje, które są zlokalizowane na Murckach. Pierwsza z nich to Dom Weselny Murckowianka, zajmujący się organizacją imprez okolicznościowych oraz uroczystości weselnych. Lokal serwuje dania, które nawiązują smakiem do tradycyjnych, polskich potraw, a przy tym oferuje atrakcyjne ceny. Gdzie zjeść w dzielnicy? Polecanymi miejscami na kulinarnej mapie Murcek są liczne restauracje, na przykład Mega-Smak przy ulicy Bielskiej oraz pizzeria Murcki – Gibko, gdzie pizze są przyrządzone w piecu opalanym drewnem. Gibko Katowice serwuje dania na wynos i w dostawie. Dobra restauracja to także wspomniany wcześniej Mega-Smak, w którym można szybko oraz tanio zjeść obiad.

Organizacją wydarzeń kulturalnych zajmuje się w głównej mierze Miejski Dom Kultury Murcki. Placówka prowadzi szereg zajęć dydaktycznych oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Lato w Mieście”. W MDK Południe prowadzone są także warsztaty z malarstwa, rytmiki, „Akademia Smakosza”. Na uczestników czeka też wiele innych aktywności.

Mocnym punktem Domu Kultury w Katowicach jest działający Klub Aktywnego Seniora, w ramach czego organizowane są zajęcia ruchowe typu gimnastyka rehabilitacyjna czy nordic walking oraz rekreacja tańcem. W Murckach działa również Teatr Dzielnicowy oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach – Filia nr 26, gdzie odbywają się wakacyjne przedstawienia dla dzieci.

Centrum kultury stanowi Miejski Dom Kultury Południe – Filia nr 2 Murcki. Muzeum Śląskie organizuje w sezonie letnim wycieczki do Murcek w towarzystwie przewodnika PTTK. W niewielkiej odległości od dzielnicy znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej BWA oraz Galeria Sztuki FOX.

6. Zdrowie na Murckach

Jakość powietrza można na bieżąco sprawdzać za pomocą systemu monitoringu, który przekazuje dane bezpośrednio ze stacji pomiarowych. Wystarczy kliknąć w odpowiednie miejsce na mapie wizualnej, znajdującej się na stronie internetowej http://powietrze.katowice.wios.gov.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy mieszkaniec może sprawdzić, czy danego dnia występuje smog na terenie Katowic. Powietrze na katowickich Murckach jest bardzo dobrej jakości. 

Czy kranówka w Katowicach nadaje się do picia? Jak najbardziej, woda jest regularnie badana oraz oczyszczana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwa Wodociągów, które sprawdza nie tylko jej smak i zapach, ale też skład, m.in. ilość chromu, żelaza, potasu, sodu, siarczanów, azotanów czy cyjanku.

Na terenie Murcek dostępne są przychodnie i szpitale publiczne, które świadczą bezpłatne usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W Szpitalu Murckim przy ul. Sokołowskiego 2 działa poradnia POZ. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku i zapewnia pacjentom podstawową opiekę zdrowotną oraz możliwość kontynuowania leczenia w poradniach specjalistycznych. Ponadto wykonuje badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej i szczepienia ochronne. To miejsce przyjazne nie tylko seniorom, ale też rodzicom, którzy mogą udać się ze swoim dzieckiem po poradę do lekarza pediatry, a w dalszej kolejności do apteki znajdującej się w budynku szpitala.

Poza tym mieści się tu wiele punktów farmaceutycznych. Najbardziej popularnymi placówkami w tym rejonie jest Szpital Murcki, Przychodnia Murcki NZOZ oraz Danmed – Przychodnia Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej.

7. Murcki: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Katowic mogą zrobić zakupy w wielu miejscach. Największą popularnością cieszą się niezmiennie targowiska, w tym lokalny bazar w Murckach, który trudno znaleźć w pozostałych częściach miasta. Podobnie, jak w wielu polskich miastach, tu także znajdują się supermarkety, hipermarkety czy sklepy osiedlowe. Gdzie mieszkańcy dzielnicy najchętniej zaopatrują się w niezbędne produkty? Najpopularniejsze sklepy to Lidl, Auchan, E.Leclerc, Intermarche, Biedronka i wiele innych.

W Murckach dostępne są również punkty usługowe, takie jak: Poczta Murcki przy ulicy Mruczka 5, lecznice dla zwierząt typu weterynarz Murcki, Rada Dzielnicy Murcki – Jednostka Pomocnicza Nr 18. Poza tym znajduje się wiele lokali handlowo-usługowych, w których mieszczą się salony fryzjerskie i kosmetyczne, na przykład fryzjer Murcki Metamorfozza przy ulicy Bielskiej 5A.

8. Wady i zalety mieszkania w Murckach

Zalety:

 • dobre połączenie komunikacyjne z praktycznie każdą częścią Katowic, Mysłowic czy Tychów,
 • rozwinięta infrastruktura sportowo-rekreacyjna,
 • bliska odległość od centrum miasta,
 • dynamiczny rozwój dzielnicy,
 • atrakcyjne i liczne trasy rowerowe,
 • dogodne położenie oraz dobry dojazd do Śródmieścia,
 • ogromna powierzchnia terenów zielonych – Park Murcki i Las Murckowski,
 • bogata oferta handlowo-usługowa, w tym dostęp do sklepów, restauracji, kawiarni, salonów fryzjersko-kosmetycznych,
 • atrakcje dla najmłodszych i seniorów, czyli organizacja wielkich wydarzeń na terenie Katowic,
 • modernizacja drogi DK86, co ma znaczący wpływ na rozładowanie korków w godzinach szczytu,
 • niepowtarzalny klimat dzielnicy – zabytkowe zabudowy.

Wady:

 • ceny mieszkań na sprzedaż i wynajem.

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Ze względu na swoje położenie, Murcki to miejsce wprost idealne, by wybrać się na spacer z psem czy weekendowy wyjazd. Na terenie dzielnicy znajduje się rezerwat o powierzchni 100 ha z pofałdowanymi dolinami potoków Wzgórz Wandy i licznymi okazami buków czy dębów. Las Murckowski jest uważany za jeden z najpiękniejszych terenów w Katowicach. Na tym obszarze mieści się także placówka, która prowadzi szkolenia dla szczeniąt oraz psów dorosłych.

Zajęcia w Warsztat.edu.pl prowadzi doświadczona kadra ludzi z kierunkowym wykształceniem. Do placówki można dotrzeć z praktycznie każdego miejsca, ponieważ znajduje się tuż przy drodze DK86. Na Murckach dostępne są lecznice weterynaryjne, który w sposób profesjonalny zajmą się czworonogiem. Warto tu udać się w miejsca, które specjalizują się w strzyżeniu pupili.

9. O tym się mówi w Murckach

Dzielnica jest atrakcyjna ze względu na położenie oraz bliskość i bezpośrednie sąsiedztwo z dużymi kompleksami leśnymi. W związku z tym, cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród deweloperów, ale też mieszkańców Katowic czy turystów. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: