Osiedle Paderewskiego-Muchowiec Katowice

Redakcja

Redakcja

16.07.2020

Jak się mieszka w katowickiej dzielnicy Osiedle Paderewskiego-Muchowiec? Sprawdź na GetHome.

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec w Katowicach dzieli się na część południową i północną. Dopiero na przełomie XiX i XX wieku powstała tu osada o nazwie Muchowiec, która na początku XX w. stała się miejscem wypoczynku oraz spacerów miejskiej ludności. Następnie została przyłączona do miasta Katowice.

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec to w części północnej osiedle mieszkaniowe, którego powstanie sięga lat 80. Natomiast po stronie południowej znajduje się kompleks Dolina Trzech Stawów i lotnisko Muchowiec Aeroklub Śląski. Obecnie na tym terenie mogą lądować małe samoloty typu awionetki. Decyzja o budowie osiedla mieszkaniowego została podjęta w 1965 roku.

Paderewski-Muchowiec jest uważane za jedno z najlepszych miejsc do zamieszkania w Katowicach. Spółdzielnia mieszkaniowa im. I. J. Paderewskiego istnieje od kwietnia 1991 roku. Teren zajmuje prawie 25 ha. Główną zaletą osiedla jest dogodne położenie, czyli bliska odległość od centrum miasta oraz bezpośrednie sąsiedztwo najważniejszych instytucji kulturalnych czy obiektów oświatowych. Niedaleko znajduje się Biblioteka Śląska, Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy Os. Paderewskiego-Muchowiec na mapie Katowic

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec położone jest w zachodniej części dzielnicy Wirek, na południowy-wschód od centrum Katowic. Od północy graniczy z Czarnym Lasem, od wschodu i południa z centrum Katowic, a od zachodu z dzielnicą Bielszowice. Należy do zespołu dzielnic śródmiejskich. Atrakcyjne położenie sprawia, że os. Paderewskiego-Muchowiec cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów, ze względu na bliskość zabudowy śródmiejskiej.

Na terenie dzielnicy znajduje się Katowicki Park Leśny i lotnisko sportowe Aeroklub Śląski. Ponadto istnieje wiele osiedli wieżowców, lokali usługowo-handlowych, supermarketów i miejsc rekreacyjnych. Dzielnica słynie również z nowoczesnych ośrodków kulturalnych i biznesowych. Zlokalizowana jest po północnej oraz południowej stronie autostrady A4.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Osiedlu Paderewskiego-Muchowiec?

Liczba ludności dzielnicy to 11 413 osoby. Os. Paderewskiego-Muchowiec zamieszkują głównie ludzie młodzi, w przedziale wiekowym 20-24 lata. Liczba mieszkańców dzielnicy wzrosła w ostatnim roku o blisko 113 mieszkańców. Zagęszczenie ludności wynosi 1,65 tys. osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Mieszkańcami Osiedla Paderewski-Muchowiec są osoby w różnym przedziale wiekowym. W dzielnicy na szczególne wyróżnienie zasługuje Katowicki Park Leśny i Dolina Pięciu Stawów. To oaza zieleni i spokoju, na terenie której chętnie spędzają czas rodziny z z dziećmi czy seniorzy. Kolejną zaletą dzielnicy jest bezpośrednie sąsiedztwo Biblioteki Śląskiej, Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego, dlatego zamieszkują tu ochoczo studenci.

Osiedle Paderewskiego Katowice ma bardzo atrakcyjny układ komunikacyjny. Nasycenie zielenią powoduje, że to atrakcyjne i przyjazne miejsce do zamieszkania. Na jego terenie znajduje się wiele obiektów oświatowych, kulturalnych oraz handlowych.

Rodziny z dziećmi chętnie osiedlają się właśnie w tym miejscu. Wszystko za sprawą usytuowania - na obszarze dzielnicy mieści się szkoła podstawowa, przedszkola i żłobek. Niewątpliwie stanowi to zachętę do zamieszkiwania młodych małżeństw. Na Osiedlu Paderewski-Muchowiec znajduje się Klub Rezonans, w którym odbywają się zajęcia dla dzieci oraz dorosłych.

Studenci nie muszą się martwić o znalezienie mieszkania do wynajęcia. Seniorzy mają również powody do zadowolenia. Osoby starsze mogą korzystać z walorów okolicznego parku i terenów rekreacyjno-wypoczynkowych. Na obszarze leśnym mieści się wiele ścieżek pieszych czy rowerowych oraz szlaków turystycznych PTTK. Katowicki Park Leśny zapewnia schronienie dla wielu gatunków flory czy fauny.

Czy Osiedle Paderewskiego-Muchowiec to styl życia miasta?

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec jest idealnym miejscem zarówno dla zmotoryzowanych, jak i osób poruszających się komunikacją miejską. Z dzielnicy można łatwo dojechać do miast sąsiadujących oraz do centrum Katowic. Jak się mieszka w dzielnicy? Dystans dzielący mieszkańców od okolicznych przystanków wynosi zazwyczaj około 600 metrów. Praktycznie każdego roku ZTM uruchamia nowe linie autobusowe.

Infrastruktura katowickiej dzielnicy jest na tyle bogata, że żyje się tu bardzo wygodnie. Liczne sklepy, placówki medyczne, przedszkola, szkoły sprawia, że mieszkańcy osiedla są bardzo zadowoleni. Poza tym większość z nich docenia dostęp do dużej liczby terenów zielonych. W ubiegłym roku został zainicjowany pomysł budowy nowego obiektu. Planowany jest Dom Kultury os. Paderewskiego.

Konsultacje społeczne organizuje Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Katowice Miasto Ogrodów. W spotkaniach tego typu biorą udział mieszkańcy dzielnicy, w tym seniorzy, młodzież i osoby w wieku 18-40 lat. Wszyscy mają określić, jakiego dokładnie domu kultury potrzebują. W tej części Katowic zlokalizowane jest również Centrum Handlowe 3 Stawy.

Planowany rozwój dzielnicy

Katowice Os. Paderewskiego-Muchowiec jest jedną z najatrakcyjniejszych dzielnic miasta. Praktycznie każdego roku wygląd osiedla ulega stopniowym zmianom. W dzielnicy powstają nowe inwestycje, które nie ograniczają funkcji rekreacyjnej terenów Katowickiego Parku Leśnego. W sezonie letnim odbywają się cyklicznie zawody, pokazy czy koncerty plenerowe.

Na Os. Paderewskiego planowana jest inwestycja pod nazwą „Rozbudowa układu komunikacyjnego – etap II”. W związku z tym ma ulec poprawie obsługa komunikacyjna w tym rejonie. Od ulicy Granicznej do ul. Szeptyckiego powstanie droga klasy D, dwustronne chodniki, dwukierunkowa ścieżka rowerowa oraz miejsca postojowe dla sąsiednich terenów rekreacyjnych. Dodatkowo zostanie zrealizowany odcinek ścieżki rowerowej w kierunku północnym, czyli do budynku mieszkalnego OKAM.

Trwa budowa nowoczesnego osiedla obok Doliny Trzech Stawów. Na tym terenie ma powstać kompleks 6 budynków z dość zróżnicowaną ofertą mieszkań – od kawalerek po penthouse z atrakcyjnym widokiem na dolinę. Inwestycja znajduje się przy ul. gen. Stanisława Szeptyckiego. Mieszkania są położone w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Na terenie Doliny Trzech Stawów ma powstać przystań miejska, czyli ekologiczna i przyjazna przestrzeń wypoczynkowa na zachodnim brzegu Stawu Łąka. Projekt dotyczy budowy ponad 600 metrów ścieżek dla pieszych, montażu lamp oświetleniowych, „hoteli” dla owadów zapylających, budek dla ptaków, leżaków parkowych, ławek czy koszy na śmieci oraz zasadzenia zieleni.

Os. Paderewski-Muchowiec – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W pobliżu Doliny Trzech Stawów znajduje się wiele ciekawych obiektów, takich jak: Pomnik Trudu Górniczego, Muzeum Śląskie, Kościół Pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Muzeum Historii Katowic, Akademia Muzyczna Katowice, Biblioteka Śląska, Muzeum Organów Śląskich, Kościół Ewangelicko-Augsburski Zmartwychwstania Pańskiego, Pomnik Powstańców Śląskich czy Wieża Widokowa Warszawa II.

Przy ulicy Francuskiej zlokalizowany jest Katowicki Klub Jeździecki i Korty Muchowiec. To jeden z najpiękniejszych ośrodków tenisowych w Polsce, który działa przez całą dobę oraz stwarza idealne warunki do efektywnego treningu. Obiekt przeszedł w 2020 roku kompleksową rewitalizację.

Na styku dzielnicy Paderewskiego i Muchowiec jest położony atrakcyjny obszar rekreacyjny, czyli Dolina Trzech Stawów. Mieszkańcy osiedla mogą korzystać z przystani wodnej, na której znajduje się wypożyczalnia sprzętu. Przez ten teren przebiega kilka ścieżek rowerowych oraz spacerowych, a także parking i camping. Wiele atrakcji na Osiedlu Paderewski-Muchowiec jest finansowanych z Funduszy Europejskich. Na tym obszarze mieści się również nowoczesny Plac Zabaw Katowice Sowińskiego, na którym można znaleźć statek ze zjeżdżalniami, rozbudowane domki do wspinaczki, huśtawki, karuzele i wiele innych elementów.

Czy Os. Paderewski-Muchowiec to bezpieczna dzielnica?

Czy Paderewski-Muchowiec to bezpieczna dzielnica? Montaż kamer przy ul. Sowińskiego, na skrzyżowaniu ul. Szeptyckiego i Paderewskiego oraz ul. Granicznej i Sikorskiego zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. 

Os. Paderewski-Muchowiec: oferta dla dzieci

Nie lada gratkę dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy stanowi wodny plac zabaw w Katowickim Parku Leśnym, który jest czynny od 2019 roku. To przestrzeń z kolorowymi urządzeniami i fontannami, przyciągającymi uwagę intensywnymi kolorami czy różnorodnością natrysków. Oferta dla dzieci cieszy się dużym zainteresowaniem wśród maluchów oraz starszaków. Na miejscu została wydzielona strefa z zabawkami łagodnie wyrzucającymi wodę dla najmłodszych. Teren jest podświetlany po zmierzchu wieloma barwami. Na os. Paderewski-Muchowiec dostępne są także inne place zabaw dla dzieci. Kolejne takie miejsce stanowi część dużego kompleksu rekreacyjno-sportowego. Plac zabaw na ul. Sowińskiego został wyposażony m.in. w elementy do wspinaczki. 

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Os. Paderewski-Muchowiec do centrum?

Mieszkańcy osiedla nie narzekają na dojazd do centrum czy pozostałych dzielnic miasta. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana. Każdego roku uruchamiane są dodatkowe autobusy, w tym specjalne linie, które zapewniają dojazd na festiwale odbywające się na terenie Parku Leśnego w Katowicach. W mieście kursują także tramwaje i pociągi. Podróż do Śródmieścia zajmuje od 20 do 30 minut.

Tramwaje na Os. Paderewskiego-Muchowiec:

Tramwaje na os. Paderewskiego-Muchowiec nie kursują, ale można nimi podróżować z centrum miasta:

 • Linia 6 z przystanku Katowice Plac Miarki przez Katowice Rynek, Park Śląski Ogród Zoologiczny, Chorzów Rynek do Bytom Szkoła Medyczna;
 • Linia 11 z przystanku Chorzów Dworcowa przez Katowice Plac Miarki, Katowice Rynek, Park Śląski Wesołe Miasteczko, Chorzów Rynek do Łagiewniki Zajezdnia;
 • Linia 14 z Katowice Plac Miarki przez Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny, Mysłowice Szpital do Mysłowice Dworzec PKP

Autobusy na Os. Paderewskiego-Muchowiec:

 • 110 z Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy przez Muchowiec Droga do Lotniska, Osiedle Paderewskiego Biblioteka Śląska, Katowice Plac Wolności, Dąb Kościół, Józefowiec Osiedle, Bytkowska Centrum Handlowe do Michałowice Fabud;
 • 672 z Katowice Dworzec przez Osiedle Paderewskiego Biblioteka Śląska, Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy, Giszowiec Mysłowicka, Murcki Rynek do Wesoła Rynek,
 • 674 z Osiedle Tysiąclecia Pętla przez Osiedle Tysiąclecia ZOO, Katowice Plac Wolności, Osiedle Paderewskiego Graniczna, Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy, Giszowiec Mysłowicka do Osiedle Tysiąclecia Pętla;
 • 910 z Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy, Katowice Dworzec, Katowice Powstańców Przychodnie do Osiedle Paderewskiego Pomnik.

Najważniejsze przystanki autobusowe to Osiedle Paderewskiego Biblioteka Śląska, Osiedle Paderewskiego Graniczna, Osiedle Paderewskiego Pomnik, Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy – wszystkie wymienione znajdują się na terenie os. Paderewski-Muchowiec.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Katowic są zlokalizowane dworce kolejowe, takie jak: Dworzec Główny przy ul. Szewczyka, Południowy Dworzec przy Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, Pawilon Południowo-Wschodni przy ul. Tadeusza Kościuszki. W Katowicach znajdują się też 2 dworce autobusowe, czyli Dworzec PKS przy ul. Piotra Skargi z autobusami obsługującymi połączenia krajowe i zagraniczne oraz Dworzec Komunikacji Miejskiej.

Os. Paderewskiego-Muchowiec – ścieżki rowerowe

Na obszarze osiedla znajdują się bardzo atrakcyjne ścieżki rowerowe. Na szczególne wyróżnienie zasługuje żółty szlak rowerowy nr 5, który rozpoczyna się w Dolinie Trzech Stawów, a kończy na terenie osiedla robotniczego Borki. Trasa liczy 7,5 km i prowadzi przez Katowicki Park Leśny, czyli kompleks rekreacyjno-sportowy, na terenie którego zlokalizowane są restauracje, place zabaw oraz przystań wodna.

Początek szlaku rowerowego to ul. Trzech Stawów, gdzie mieści się parking samochodowy. Następnie biegnie drogą leśną do Stawu Upadowego, z lasu wyjeżdżamy przy Galerii Szyb Wilson i przejeżdżamy nad drogą 79. Szlak rowerowy nr 5 ciągnie się wzdłuż stawu na terenie zespołu przyrodniczego Szopienice Borki.

Najdłuższa ścieżka rowerowa w tej okolicy to licząca prawie 20 km trasa nr 1, która rozpoczyna się w centrum Katowic, w okolicy pomnika Powstańców Śląskich. Dalej biegnie przez os. Paderewskiego, Muchowiec, Piotrowice-Ochojec, Kostuchnę, a kończy w Podlesiu. Po drodze znajdują się Bulwary Rawy, Dolina Trzech Stawów, rezerwat Ochojec czy potok Ślepiotka. Trasę rowerową nr 1 można przejechać głównie parkami i lasami. Kilka lat temu miejsce to zostało kompleksowo zmodernizowane, co spotkało się z wielkim entuzjazmem rowerzystów.

Komunikacja na Os. Paderewskiego-Muchowiec – główne ulice

Osiedle należy do jednostek pomocniczych nr 4 w Katowicach. Wśród głównych ulic znajdują się, m.in.: 73 Pułku Piechoty 4, Aleja Górnośląska, Alpejska, część Autostrady Małopolskiej, Damrota, Krahelskiej, Krasińskiego, Murckowska, Ofiar Katynia, Pułaskiego, Rodańska, Rondo Policji Województwa Śląskiego, Rondo Zenktelera, Równoległa, Sabaudzka, Sikorskiego, Skowrońskiego i Skwer 304 Dywizjonu.

Komunikacja na Os. Paderewskiego-Muchowiec – inwestycje drogowe

Planowana jest realizacja projektu, który obejmuje modernizację przejścia dla pieszych nad rurociągiem w Dolinie Trzech Stawów. Inwestycja podlega obecnie weryfikacji merytorycznej i ma ułatwić przemieszczanie się osób z wózkiem dziecięcym lub na wózkach inwalidzkich. Projekt dotyczy budowy betonowej rampy wraz z poręczami.

W dzielnicy powstanie droga klasy D, która będzie łączyć odcinek od ul. Granicznej do Szeptyckiego. Według planu inwestycyjnego prace mają obejmować nie tylko położenie nowej nawierzchni, ale też wymianę chodników, budowę miejsc parkingowych i przebudowę skrzyżowania Pułaskiego-Graniczna. W ubiegłych latach został wyremontowany jedynie odcinek przebiegający wzdłuż Doliny Trzech Stawów. 

Ocena redakcji

Na Osiedlu Paderewskiego-Muchowiec przeprowadzane są obecnie prace budowlane, które obejmują termomodernizację budynków mieszkalnych przy ul. Granicznej 53, 53A, 53B, 53C i wymianę lamp na oprawy typu LED.

W okolice Aeroklubu Katowice można bez problemu dojechać komunikacją miejską, na przykład autobusem linii 900. W pobliżu lotniska znajduje się duży parking, który jest w stanie pomieścić wiele samochodów osobowych. Na tym obszarze położone są także liczne stawy rekreacyjne, hipodrom oraz restauracje. Spośród najważniejszych obiektów zlokalizowanych na terenie dzielnicy warto wymienić Centrum Handlowe 3 Stawy, przedszkola i szkoły publiczne i Katowicki Park Leśny.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Os. Paderewskiego-Muchowiec

Na terenie dzielnicy znajduje się 1 żłobek publiczny, 2 żłobki niepubliczne – Kosi Kosi Łapci i Fair Play oraz 3 przedszkola, w tym 2 placówki miejskie i 1 prywatna. Rodzice nie powinni mieć problemu, aby zapisać przedszkolaka czy mniejsze dziecko na zajęcia do wybranego żłobka w tym rejonie Katowic.

Szkoły podstawowe: edukacja na Os. Paderewskiego-Muchowiec

Na osiedlu znajdują się 3 szkoły podstawowe, w tym Szkoła Podstawowa nr 12 im. I. J. Paderewskiego, Szkoła Podstawowa nr 37 oraz Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Wszystkie placówki dbają o wysoki poziom nauczania i cieszą się bardzo dobrą opinią wśród mieszkańców. Kadra Szkoły Podstawowej nr 4 stawia na rozwój emocjonalno-społeczny i języki obce, natomiast Zespół Szkół nr 1 im. J. Paderewskiego stara się wprowadzać innowacyjne programy nauczania.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Os. Paderewskiego-Muchowiec?

Rodzice nie powinni mieć problemu z zapisaniem dziecka do wybranej placówki na terenie osiedla. Czy łatwo się dostać do żłobka? Jedna z takich placówek znajduje się wewnątrz Osiedla im. J. I. Paderewskiego. Liczba miejsc w żłobkach jest sukcesywnie zwiększana każdego roku. Dzielnica cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi. Głównie z tego powodu bardzo chętnie zamieszkują w tej części Katowic.

Licea i technika na Os. Paderewskiego-Muchowiec: szkoły średnie dzielnicy

W okolicy znajdują się zarówno licea, jak i technika, z czego na osiedlu zlokalizowane jest publiczne X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2. Młodzież może się również zapisać do placówek niepublicznych, typu Technikum Fryzjerskie Zakładu Doskonalenia Zawodowego czy Technikum Hotelarskie Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Warto wspomnieć, że X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego współpracuje z Uniwersytetem Śląskim i posiada wiele profili nauczania.

Popularne szkoły na Os. Paderewskiego-Muchowiec

Szkoły publiczne typu X LO im. Paderewskiego czy Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 zajmują wysokie miejsca w rankingach. Wysoki poziom nauczania, współpraca z renomowanymi uczelniami wyższymi oraz profesjonalna kadra nauczycieli sprawia, że placówki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z Katowic.

Szkoły prywatne są również chętnie wybierane przez uczniów zainteresowanych kształceniem zawodowym. Popularne szkoły to także uczelnie wyższe, które znajdują się w bliskiej odległości. Są to m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Ocena redakcji

Na obszarze Os. Paderewskiego-Muchowiec znajduje się prywatna placówka edukacyjna TEB Edukacja. To szkoła medyczna, policealna, technikum oraz liceum dla młodzieży oraz dorosłych, która oferuje trzy tryby kształcenia – dzienny, wieczorowy lub zaoczny. Mieszkańcy mogą wybierać spośród wielu placówek oświaty, tak by znaleźć optymalny sposób kształcenia.

Coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie właśnie w tym rejonie. Bliskie usytuowanie obiektów oświatowych sprawia, że zarówno dorośli, jak i młodzież nie muszą narzekać na uciążliwe dojazdy. Edukacja jest na wysokim poziomie, co ma odzwierciedlenie w najnowszych rankingach szkół średnich czy podstawowych.

4. Jak się mieszka na Os. Paderewskiego-Muchowiec? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na terenie osiedla dominuje zieleń, obiekty handlowe i kulturalne oraz zabudowa mieszkalna. Na szczególne wyróżnienie zasługują parki miejskie, takie jak: Active Park Muchowiec, Dolina Trzech Stawów i Katowicki Park Leśny. W okolicy znajduje się także Park Kościuszki, gdzie zlokalizowana jest Wieża Spadochronowa. Park w dzielnicy Muchowiec należy do najbardziej atrakcyjnych obszarów rekreacyjnych. Oprócz tego działa tu lotnisko sportowe oraz stadnina koni. Plan inwestycyjny obejmuje budowę całorocznego ośrodka tenisowego.

Dużym zainteresowaniem cieszy się Dolina Trzech Stawów położona na ponad 86 ha, w tym 9 ha powierzchni wodnej. Natomiast Katowicki Park Leśny zajmuje obszar 420 ha. Przepływający tu Potok Leśny został włączony w program ochrony dolin rzecznych i potoków. Takie miejsca są masowo odwiedzane przez mieszkańców Katowic.

W dzielnicy znajdują się także siłownie oraz kluby fitness, na przykład Studio Figura Katowice, Fitness Academy i Park Street Workout. Miasto Katowice planuje też nowe inwestycje, czyli prywatny akademik, gdzie ma powstać przestrzeń coworkingowa Base Camp i siłownia JustGym. Mieszkańcy mogą również korzystać z Basenu Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Paderewskiego 46A. W ubiegłym roku został zrealizowany projekt modernizacji boiska Szkoły Podstawowej nr 12. Do dyspozycji uczniów pozostaje zestaw sprawnościowy, to znaczy system drabinek, mała ścianka wspinaczkowa czy tunele.

5. Gastronomia i kultura

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec to atrakcyjne miejsce na kulinarnej mapie Katowic, ponieważ znajdują się tu liczne restauracje. Gdzie zjeść w dzielnicy? W pierwszej kolejności warto wymienić Odlot Katowice. Lokal położony jest na lotnisku Muchowiec, gdzie przy stoliku można obserwować starty i lądowania samolotów. To dobra restauracja, w której menu składa się głównie z dań kuchni polskiej oraz tradycyjnych śląskich.

Na terenie dzielnicy mieści się także pizzeria o nazwie Sezo’novo. Pizza serwowana w tym lokalu uchodzi za jedną z najlepszych w mieście. Pozostałe restauracje Os. Paderewskiego-Muchowiec z wybornym jedzeniem i kuchnią międzynarodową to Psychedelic, La Cantina, 27th Floor, Stara Panderosa, gdzie przeważa menu śródziemnomorskie.

Mieszkańcy mają też blisko do Muzeum Śląskiego oraz Spodka, czyli największej hali widowisko-sportowej w Katowicach. W tym miejscu odbywają się największe eventy, koncerty, wystawy czy targi. W sezonie letnim organizowane są wycieczki do Murcek w towarzystwie przewodnika PTTK. Poza tym można podziwiać najciekawsze zbiory obrazów w obiektach, takich jak: Galeria Sztuki Współczesnej BWA oraz Galeria Sztuki FOX.

6. Zdrowie na Os. Paderewskiego-Muchowiec

Jakość powietrza na Os. Paderewskiego-Muchowiec jest dobra. Mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać, czy występuje smog na terenie dzielnicy. Kranówka w Katowicach nadaje się do picia, ponieważ jest regularnie badana i poddawana oczyszczeniu.

W niedalekiej odległości od Os. Paderewskiego-Muchowiec znajdują się przychodnie i szpitale publiczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Spośród wszystkich warto wymienić Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego przy ul. Mickiewicza 9, Granicznej 45 oraz PCK 1. Poza tym mieści się Prywatny Ośrodek Leczniczy Medis oraz niepubliczna przychodnia os. Paderewskiego-Muchowiec Lux-Med. Na terenie dzielnicy zlokalizowane są liczne apteki, w tym Cztery Pory Roku, Euro-Farma-Salus, Lykos-Farm oraz Europejska Apteka os. Paderewskiego-Muchowiec.

7. Dzielnica Os. Paderewskiego-Muchowiec: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy dzielnicy chętnie robią zakupy zarówno w dużych centrach handlowych, jak i lokalnych bazarach. Supermarkety oraz hipermarkety typu Lidl, Auchan, Carrefour, Media Markt czy RTV Euro AGD są także dostępne na terenie Os. Paderewskiego-Muchowiec. Sklepy osiedlowe i lokalne targowiska to miejsca, w których można zaopatrzyć się w świeże warzywa czy owoce. Centrum Handlowe Trzy Stawy cieszy się też dużą popularnością wśród mieszkańców osiedla.

Na tym terenie znajdują się również zakłady fryzjerskie -  Akademia Stylizacji Fryzur, Fabryka Fryzur Rabenda, Metamorfoza, Zakład Fryzjerski Wena i wiele innych. Mieszkańcy mają też dostęp do wielu przychodni dla zwierząt, takich jak: Przychodnia Weterynaryjna Michał Skolik, Gabinet Weterynaryjny Bonifacy i Pankracy czy Gabinet Weterynaryjny Mariola Powroźna.

8. Wady i zalety mieszkania na Os. Paderewskiego-Muchowiec

Zalety:

 • bliskie położenie od centrum Katowic oraz dobrze rozwinięta siatka połączeń autobusowych,
 • duża liczba obiektów handlowych, oświatowych, kulturalnych,
 • nowe inwestycje drogowe,
 • bardzo atrakcyjne trasy rowerowe,
 • tereny zielone,
 • dostęp do wielu placówek oświatowych.

Wady:

 • brak tramwajów,
 • spora odległość od przystanków autobusowych.

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Mieszkańcy mają do dyspozycji wiele terenów, po których mogą spacerować z czworonogami. Jednym z nich jest Dolina Trzech Stawów, gdzie w najbliższym czasie ma powstać park rozrywki dla psów. Z pewnością warto wybrać się w ten region ze swoim pupilem. Tym bardziej, że planowany jest tam kolejny projekt, czyli wybieg dla psów „Psia Dolina” – wyposażony w przeskoki, tunel, slalom czy równoważnie. 

9. O tym się mówi w dzielnicy Os. Paderewskiego-Muchowiec

W sezonie wakacyjnym 2020 roku organizowana jest akcja pod tytułem „SprzątaMy Dzielnice”, która obejmie również Os. Paderewski-Muchowiec. Projekt składa się z trzech etapów i dotyczy zgłaszania przez mieszkańców zaśmieconych terenów, wybieranie finałowej „piątki”, a na koniec - sprzątanie wybranych dzielnic. Działania tego typu uwrażliwiają na śmieci pozostawiane w miejscach publicznych oraz kładą nacisk na przykładanie większej wagi do ochrony środowiska.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: