Gdzie nie buduje się nowych mieszkań?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 05.04.2019

Sprawdziliśmy, które powiaty oraz miasta na prawach powiatu cechowały się niską aktywnością inwestorów mieszkaniowych w 2018 r.

Rok 2018 w kontekście budownictwa mieszkaniowego będzie pamiętany m.in. z rekordów dotyczących liczby rozpoczętych oraz ukończonych mieszkań. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wspomniane rekordy miały wyłącznie charakter ogólnopolski. Nie wszędzie dała o sobie znać bardzo dobra koniunktura związana z budownictwem mieszkaniowym.

Analiza przygotowana przez ekspertów GetHome.pl niestety pokazuje, że w wielu powiatach oraz miastach na prawach powiatu rozpoczynano i oddawano do użytku bardzo mało mieszkań. Warto dowiedzieć się, gdzie inwestorzy mieszkaniowi byli najmniej aktywni.

Sprawdź: mieszkania na sprzedaż Kielce

Złe wyniki dotyczą m.in. Wałbrzycha, Chełma oraz Bytomia

Główny Urząd Statystyczny niedawno opublikował dane pozwalające na sprawdzenie, które powiaty oraz miasta na prawach powiatu w minionym roku cieszyły się najmniejszą popularnością wśród inwestorów mieszkaniowych. Taką analizę warto przeprowadzić w odniesieniu do wyników działalności wszystkich inwestorów (m.in. deweloperów i osób prywatnych).

W przeciwnym razie, trudno będzie porównywać np. największe metropolie, gdzie bardzo aktywnie działają deweloperzy oraz podmiejskie powiaty cechujące się dużą liczbą domów rozpoczynanych przez inwestorów prywatnych. Jeżeli chodzi o sposób wykonywania porównań, to bardzo ważne wydaje się też uwzględnienie liczby mieszkań (tzn. lokali oraz domów) rozpoczętych i ukończonych w przeliczeniu na 1000 osób.

Eksperci GetHome.pl na podstawie opisywanych wcześniej założeń wskazali 30 powiatów i miast na prawach powiatu, które w 2018 r. cechowały się najmniejszą na 1000 osób liczbą rozpoczynanych oraz ukończonych mieszkań. Poniższa tabela przedstawia wspomniane lokalizacje (po 15 miast na prawach powiatu i powiatów w każdej grupie). Pewnym zaskoczeniem może być to, że w 2018 r. najmniejszą aktywnością inwestorów mieszkaniowych wcale nie wyróżniały się powiaty typowo wiejskie.

Najgorsze wyniki odnotowano bowiem dla Wałbrzycha (0,31 rozpoczętego mieszkania na 1000 osób przy krajowej średniej 4,34) oraz Bytomia (0,59 ukończonego mieszkania na 1000 osób przy krajowej średniej 3,55). Jeżeli chodzi o inne miasta z najgorszymi wynikami, to warto również zwrócić uwagę na Chełm, Krosno, Jastrzębie Zdrój, Rudę Śląską oraz Konin. Wszystkie te miasta musiały zmierzyć się z upadkiem wielu zakładów przemysłowych rozbudowanych na fali PRL-owskiej industrializacji. 

Zobacz oferty mieszkań na sprzedaż w Wałbrzychu

Tabela GetHome.pl

Różnice wyników z miast i powiatów są niepokojąco duże

W ramach porównania warto podać powiaty i miasta na prawach powiatu, które w 2018 r. odnotowały najlepsze wyniki dotyczące aktywności inwestorów mieszkaniowych. Pod względem liczby rozpoczętych mieszkań przodowały następujące lokalizacje:

 • pow. poznański - 14,13 rozpoczętego mieszkania/1000 osób
 • pow. warszawski zachodni - 14,24
 • pow. kołobrzeski - 14,61
 • pow. wrocławski - 14,95
 • Rzeszów - 16,55
 • Wrocław - 17,22
 • pow. piaseczyński - 17,30
 • pow. kamieński - 17,41
 • pow. gdański - 17,71
 • pow. średzki - 18,15

Jeżeli natomiast chodzi o relację ukończonych mieszkań i liczby ludności, to w minionym roku najlepszymi wynikami mogły się pochwalić wymienione poniżej powiaty i miasta na prawach powiatu:

 • pow. piaseczyński - 11,95 ukończonego mieszkania/1000 osób
 • Rzeszów - 12,16
 • pow. gdański - 12,19
 • Kraków - 12,52
 • pow. poznański - 12,98
 • Warszawa - 13,32
 • Gdańsk - 14,76
 • Wrocław - 14,79
 • pow. kołobrzeski - 14,93
 • pow. wrocławski - 17,51

Szukasz mieszkania w stolicy Podkarpacia? Sprawdź nasze oferty: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/rzeszow/

Nietrudno zauważyć, że najlepszymi wynikami w 2018 r. wyróżniały się duże miasta oraz położone w pobliżu nich powiaty. Uwagę zwraca również ogromna rozpiętość wyników notowanych np. dla Bytomia oraz Rzeszowa. Zróżnicowanie dotyczące aktywności inwestorów mieszkaniowych pokazuje, że w Polsce można znaleźć zarówno intensywnie rozwijające się powiaty lub miasta, jak i okolice, których perspektywy gospodarcze oraz demograficzne rysują się w ciemnych barwach.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Andrzej Prajsnar

Andrzej Prajsnar

Ekonomista z wykształcenia i humanista z zamiłowania. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl publikuje od maja 2012 roku. Obecnie pracuje również jako główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: