placement placeholder
placement placeholder

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego potrzebujesz w PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank, Santander i innych

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 06.09.2023, Data aktualizacji: 08.05.2024

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego? Czego wymagają konkretne banki, jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny i co warto sprawdzić?

Wielu kredytobiorcom zależy na tym, by przejść przez proces weryfikacyjny jak najszybciej. W większości przypadków jest on jednak długotrwały. Uzyskanie kredytu hipotecznego może się wydłużyć, jeśli nie dostarczymy do banku kompletu załączników. Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego są obligatoryjne? Jak usprawnić proces ubiegania się o finansowanie zakupu mieszkania? Wyjaśniamy. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co jest potrzebne do uzyskania kredytu,
  • jakie dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny będą wymagane,
  • co wpływa na zdolność kredytową.

Dokumenty do kredytu hipotecznego z danymi wnioskodawcy

Osoba ubiegająca się o uzyskanie finansowania powinna mieć świadomość, że proces ten jest skomplikowany i długotrwały. Rozpoczyna się od wyboru optymalnej oferty i złożenia wniosku kredytowego w wybranym banku. Bank bierze pod uwagę wiek wnioskodawcy, stan cywilny oraz liczbę osób na utrzymaniu. Dla instytucji finansowej istotne znaczenie ma zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki.

Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego w kontekście danych wnioskodawcy:

  • ważny dowód osobisty;
  • wypełniony formularz z danymi osobowymi wnioskodawcy;
  • skrócony odpis aktu małżeństwa;
  • potwierdzenie rozdzielności majątkowej (jeśli istnieje);
  • prawomocne orzeczenie sądu o separacji lub rozwodzie (opcjonalne).

Bez tych dokumentów wydanie decyzji kredytowej będzie niemożliwe. W przypadku cudzoziemców niezbędne jest przedstawienie paszportu, karty pobytu czy zaświadczenia o meldunku w Polsce. Staranie o kredyt na mieszkanie lub dom należy rozpocząć od wyboru nieruchomości, na której bank ustanowi zabezpieczenie hipoteczne. Nie bez znaczenia jest lokalizacja, metraż, rozkład pomieszczeń czy dostęp do udogodnień oraz wartość nieruchomości. Nieruchomość pod hipotekę powinna mieć uregulowany stan prawny.

Mieszkania na sprzedaż Warszawa

Dokumenty do kredytu potwierdzające osiągane dochody

Bank musi przeprowadzić weryfikację, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Od tego będzie zależeć decyzja kredytowa. W związku z tym wymaga od potencjalnego kredytobiorcy, by dostarczył dokumenty potwierdzające osiągane dochody. 

Dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny potwierdzające zdolność kredytową wnioskodawcy:

  • oświadczenie o dochodach,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia,
  • wyciąg z konta bankowego,
  • PIT za ostatni rok lub dwa lata.

Co jest potrzebne do kredytu hipotecznego? Dokumenty dotyczące nieruchomości pod hipotekę

Istotne znaczenie ma cel kredytowania. W przypadku budowy domu bank wymaga aktu notarialnego potwierdzającego własność działki. Niezbędne jest także pozwolenie na budowę oraz wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Potencjalny kredytodawca powinien również dołączyć odpis z księgi wieczystej, kosztorys, dziennik budowy oraz harmonogram prac. Do tego dochodzi operat szacunkowy i dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego. Jeśli chodzi o zakup działki budowlanej, bank wymaga wypisu z aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy. Bank może poprosić o dodatkowe dokumenty - odpis z księgi wieczystej.

Przeczytaj też: Kredyt na budowę domu - jakie warunki i dokumenty

Dokumenty do kredytu hipotecznego zależą od charakteru zatrudnienia.

Co potrzebne do kredytu hipotecznego przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego?

Do wniosku należy dołączyć przedwstępną umowę z deweloperem. Niezbędny jest dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego. Wnioskodawca może przedstawić potwierdzenie przelewu lub dokument wystawiony przez dewelopera.

Wymagane jest zaświadczenie o pozwoleniu na budowę, ewentualnie o jej zakończeniu uzyskane od dewelopera. Wnioskodawca musi dostarczyć wypis i wyrys z ewidencji gruntów, rzuty nieruchomości oraz odpis z księgi wieczystej. Opcjonalnie powinien dołączyć mapę podziału działek.

W przypadku zakupu domu konieczne jest potwierdzenie przyjęcia bez zastrzeżeń oraz zgłoszenie o zakończeniu robót budowlanych.

Kredyt hipoteczny - co potrzeba przy zakupie mieszkania lub domu z rynku wtórnego?

Na liście wymaganych dokumentów do kredytu hipotecznego przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego znajduje się:

  • umowa przedwstępna zakupu nieruchomości
  • potwierdzenie posiadania przez sprzedającego prawa własności.

Wnioskodawca musi przedstawić numer księgi wieczystej oraz wycenę, która została wykonana przez rzeczoznawcę majątkowego. W przypadku prawa spółdzielczego wymagane jest zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o przysługującym zbywcy prawie do lokalu. Jeśli chodzi o nieruchomości obciążone hipotecznie, bank wymaga informacji na temat wysokości salda pozostałego do spłaty.

Dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego a rodzaj zatrudnienia

W przypadku osób zatrudnionych na etacie bank udzielający kredytu najczęściej wymaga następujących dokumentów: 

  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia,
  • wyciągu z rachunku bankowego (z okresu 6 lub 12 miesięcy),
  • deklaracji podatkowej za ostatni rok lub dwa lata.

Wymienionych formalności mogą uniknąć wnioskodawcy mający konto osobiste w banku, w którym ubiegają się o kredyt hipoteczny.

Więcej dokumentów muszą dostarczyć wnioskodawcy zatrudnieni na umowę o dzieło lub zlecenie. Wymagane jest nie tylko zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów, deklaracja podatkowa PIT-37 oraz wyciąg z rachunku bankowego. Wnioskodawca powinien dołączyć też kopie zawartych umów i rachunki z umów cywilnoprawnych. Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego w PKO BP mogą nieco się różnić od tych, jakie wymagane są przez pozostałe banki funkcjonujące na polskim rynku. O rodzaju niezbędnych załączników warto porozmawiać z doradcą kredytowym.

W przypadku przedsiębiorców wymagane jest zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), poświadczenie nadania numeru REGON oraz NIP. Do tego trzeba dołączyć oryginał zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek i zobowiązań podatkowych. Dokumenty tego rodzaju są ważne 30 dni od wydania. Osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna też dostarczyć wyciąg z konta bankowego, deklarację PIT 36 lub PIT 36-L za ubiegły rok lub dwa lata obrachunkowe. Istotne znaczenie ma wysokość dochodu po opodatkowaniu.

Dokumenty do kredytu hipotecznego są niezbędne do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.

Kredyt hipoteczny - jakie dokumenty w konkretnych bankach?

Zastanawiając się, jakie dokumenty do banku o kredyt hipoteczny będą potrzebne, warto wziąć pod uwagę fakt, że wymogi mogą się nieco różnić w zależności od instytucji bankowej. Jak wygląda to w największych bankach w Polsce?

PKO BP - dokumenty do kredytu hipotecznego

Jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych opcji jest kredyt hipoteczny PKO BP. Dokumenty, które są potrzebne to przede wszystkim:

  • wniosek kredytowy,
  • dokumenty osobowe klienta,
  • dokumenty nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty długu wraz z wyceną nieruchomości,
  • dokumenty finansowe, np. dotyczące uzyskiwanych przez klienta dochodów,
  • dokumenty dotyczące celu kredytowania.

Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne do kredytu hipotecznego PKO BP? Bank może poprosić konkretnie o wyciąg z rachunku bankowego, odpis z księgi wieczystej czy operat szacunkowy (wycenę nieruchomości).

Alior Bank – dokumenty do kredytu hipotecznego

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego w Alior Banku? Przede wszystkim do kredytu hipotecznego należy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, a także:

  • zaświadczenia o dochodach od pracodawców,
  • wyciągi z konta bankowego,
  • umowa o pracę (jeśli ta trwa krócej niż 3-6 miesięcy),
  • świadectwo pracy.

Przy własnej działalności wymagane będą też dodatkowe dokumenty jak zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu ze składkami oraz zaświadczenie o wpisie do CEiDG.

Santander kredyt hipoteczny - dokumenty

Kolejną popularną opcją jest bank Santander. Dokumenty do kredytu hipotecznego w tym banku nie będą się znacząco różnić od innych instytucji. Oczywiście potrzebne będą: dowód osobisty każdego kredytobiorcy, dokumenty potwierdzające dochody oraz te związane z nieruchomością. Warto zauważyć, że istnieje możliwość składania wniosku na kredyt hipoteczny na podstawie oświadczenia o dochodach. Jeśli klient otrzymuje wynagrodzenie na konto bankowe, może wystarczyć oświadczenie, co eliminuje potrzebę uzyskania zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach.

Wniosek o kredyt hipoteczny - jakie dokumenty w Pekao S.A.?

Jak uzyskać kredyt hipoteczny w tym banku? Potrzebne dokumenty w Pekao S.A. to:

  • wypełniony wniosek o udzielenie kredytu wraz z kartą informacyjną,
  • dokument potwierdzający źródło i wysokość dochodów,
  • dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania oraz przedmiotu zabezpieczenia,
  • dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego,
  • operat szacunkowy z wyceną nieruchomości.

Kredyt hipoteczny - wymagane dokumenty w ING Banku Śląskim

Standardowa lista w ING obejmuje następujące dokumenty:

  • dowody osobiste kredytobiorców,
  • dokumenty dochodowe kredytobiorców zależne od źródła dochodu,
  • wniosek kredytowy wraz z załącznikami,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu.

Dokumenty - kredyt hipoteczny w mBanku

Wymagane dokumenty przy kredycie hipotecznym w mBank będą zależeć oczywiście od rodzaju nieruchomości. Bank może poprosić o:

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego: podsumowanie

Do zaciągnięcia kredytu hipotecznego konieczne jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. To obowiązkowa czynność, która stanowi zabezpieczenie dla banku. Lista dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny jest rozbudowana, ale ostatecznie zależy od indywidualnej polityki instytucji finansowej. Na listę wymaganych dokumentów do kredytu wpływa także rodzaj zatrudnienia czy rodzaj kupowanej nieruchomości. Aby wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego na budowę domu, a jakie przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego – warto skonsultować się z konkretnym bankiem i sprawdzić jego wymagania. Bank sprawdzi przede wszystkim możliwość spłaty zobowiązania i na tej podstawie podejmie decyzję o przyznaniu kredytu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: