- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Problem czynszowych dłużników - co na to rząd?
Można przypuszczać, że w 2020 r. zadłużenie lokatorów i właścicieli mieszkań względem wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni stało się większym problemem. Prognozy na 2021 r. dotyczące tej kwestii również nie prezentują się najlepiej. Właśnie dlatego władze niektórych spółdzielni oraz wspólnot może ucieszyć zapowiadana zmiana przepisów. Rząd zamierza bowiem ułatwić eksmisję właściciela mieszkania z powodu czynszowego zadłużenia.
Ekspert portalu GetHome.pl wyjaśnia, na czym dokładnie będzie polegać taka zmiana prawna. Najpierw warto jednak zaprezentować najnowsze dostępne statystyki na temat skali zadłużenia czynszowego względem spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.
Nowe przepisy będą miały większe znaczenie dla spółdzielni
Informacje dotyczące zadłużenia czynszowego właścicieli i lokatorów mieszkań są podawane przez GUS w cyklu dwuletnim. Właśnie dlatego obecnie dysponujemy wynikami z końca 2018 roku, które Główny Urząd Statystyczny podał nieco później. Te dane wskazują, że w przypadku wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych poziom zadłużenia przedstawiał się następująco:
- wspólnoty mieszkaniowe:
- liczba lokali z zadłużeniem: 509 974,
- udział lokali z zadłużeniem: 15%,
- zadłużenie przypadające na jedno zadłużone mieszkanie: 1564 zł.
- spółdzielnie mieszkaniowe:
- liczba lokali z zadłużeniem: 939 097,
- udział lokali z zadłużeniem: 46%,
- zadłużenie przypadające na jedno zadłużone mieszkanie: 1210 zł.
Powyższe informacje potwierdzają, że zadłużenie czynszowe stanowi większy problem dla spółdzielni. Najlepszym dowodem jest ponad trzykrotnie wyższy udział mieszkań, których właściciele lub lokatorzy nie wnoszą regularnie opłaty eksploatacyjnej.
Przepisy dotyczące wspólnot - wpływ na spółdzielnie
Niektórzy czytelnicy mogą zastanawiać się, dlaczego w ramach powyższej analizy nie uwzględniliśmy np. mieszkań komunalnych, w przypadku których problem czynszowego zadłużenia jest największy. Taka sytuacja wynika z faktu, że zmiany planowane przez rząd obejmą jedynie wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zamierza bowiem zmienić przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388) zapewniające wspólnocie możliwość przeprowadzenia licytacji mieszkania osoby, która długotrwale zalega z czynszem. Taka licytacja na zasadach przewidzianych przez kodeks postępowania cywilnego jest oczywiście możliwa dopiero po wcześniejszym wyroku sądowym.
Warto wiedzieć, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27) odwołuje się do tych samych regulacji w przypadku zadłużonych właścicieli lokali oraz posiadaczy spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. Zatem proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o własności lokali będzie dotyczyła zarówno wspólnot mieszkaniowych, jak i spółdzielni.
Zadłużenie z trzech kwartałów uzasadni licytację mieszkania?
Informacje publikowane przez media sugerują, że ustawodawca zamierza odpowiednio zmienić art. 16 ustawy o własności lokali. Wspomniany przepis już teraz zapewnia wspólnocie mieszkaniowej prawo złożenia pozwu o licytację mieszkania należącego do osoby, która zalega długotrwale z zapłatą należnych zaliczek. W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, prawo do wytoczenia powództwa dotyczącego licytacji lokalu lub spółdzielczego własnościowego prawa posiada natomiast zarząd.
Władze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które zdecydowały się na skorzystanie z drogi sądowej wobec notorycznego dłużnika, obecnie dość często narzekają, że przepisy są niestety nieprecyzyjne. Taka sytuacja sprzyja zadłużonym osobom, bo sądy ze względu na brak dokładnych regulacji nie chcą potwierdzać możliwości przeprowadzenia licytacji lokalu lub spółdzielczego własnościowego prawa.
W ramach planowanej nowelizacji ustawy o własności lokali, prawdopodobnie zostanie wprowadzony minimalny limit zadłużenia, po przekroczeniu którego możliwa będzie licytacja lokum i eksmisja czynszowego dłużnika. Medialne doniesienia mówią, że wspomniany limit może być równy dziewięciokrotności miesięcznego czynszu.
Czytaj też: Wzór pozwu o eksmisję.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!