- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Sprzedaż mieszkania a rozliczenie opłat
Sprzedaż mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami. Należy pamiętać, że jedną z nich jest konieczność rozliczenia się z opłat za lokal – chodzi m.in. o czynsz czy rachunki za media. Nierzadko zresztą ta kwestia prowadzi do sporu między sprzedającym a nowym nabywcą mieszkania. Kto w takiej sytuacji powinien uiścić wszystkie opłaty?
Jak rozliczyć czynsz po sprzedaży mieszkania?
Sporo wątpliwości budzi m.in. kwestia czynszu za mieszkanie. Czynsz do spółdzielni mieszkaniowej jest zazwyczaj odprowadzany co miesiąc. Kto jednak powinien go zapłacić w sytuacji, gdy lokal został sprzedany np. w połowie okresu rozliczeniowego? Rozwiązanie jest stosunkowo proste. Do momentu sprzedaży i przekazania mieszkania obowiązek zapłaty czynszu leży po stronie dotychczasowego właściciela.
Później obowiązek regulowania opłat administracyjnych przechodzi na nabywcę. Należy jednocześnie zaznaczyć, że w sytuacji, gdy już po sprzedaży lokalu spółdzielnia rozlicza się ze swoimi członkami z zaliczek, koszty ewentualnej niedopłaty będzie musiał ponieść nowy właściciel. Jeśli jednak stwierdzona zostanie nadpłata, to zwrot nadprogramowych środków również przypadnie nabywcy lokalu.
Rachunki za media: kto powinien je opłacić?
Przy sprzedaży mieszkania, oprócz czynszu, pozostaje również kwestia uregulowania rachunków za media. Należy w tym celu spisać aktualny stan liczników – tuż przed przekazaniem lokalu. Dotychczasowy właściciel mieszkania powinien na tej podstawie rozliczyć się z dostawcami mediów. Z kolei nabywca musi podpisać nową umowę, a za zerowy stan licznika przyjmuje się ten z dnia wydania lokalu.
Co w sytuacji, gdy sprzedający mieszkanie nie uregulował wszystkich opłat?
Może się jednak zdarzyć, że nabywcę lokalu czekają dodatkowe komplikacje. Mowa o sytuacji, gdy okazuje się, że dotychczasowy właściciel nie uregulował wszystkich niezbędnych opłat za mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż mieszkania nie uwalnia od długów wcześniejszego właściciela – to on pozostaje dłużnikiem i musi uregulować odpowiednie opłaty (zarówno względem spółdzielni mieszkaniowej jak i dostawców mediów).
Aby jednak uniknąć takiej sytuacji, przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, czy nie jest ono w jakikolwiek sposób zadłużone. Wystarczy poprosić sprzedającego, by przedstawił odpowiednie zaświadczenia od spółdzielni i dostawców, a jeśli w mieszkaniu prowadził działalność gospodarczą – również od ZUS i Urzędu Skarbowego.
Moment wydania mieszkania: kiedy następuje?
W kontekście regulowania opłat za czynsz i media warto jeszcze wyjaśnić, co należy rozumieć przez moment wydania lokalu. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, za moment wydania mieszkania uznaje się fizyczne przekazanie kluczy czy kart dostępu. Warto jednocześnie podkreślić, że strony mają możliwość poczynienia innych uzgodnień w tym zakresie.
Przy rozliczaniu opłat przy sprzedaży mieszkania warto zatem pamiętać, że istotny jest moment wydania lokalu – po tym, gdy to nastąpi, obowiązek uiszczania wszelkich opłat (z wyjątkiem wcześniejszego zadłużenia sprzedającego) przechodzi na nabywcę mieszkania.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!
24.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Umowa przedwstępna sprzedaży działki: wzór w PDF i DOC
Chęć zakupu działki budowlanej może generować wiele stresu, a na pewno stwarza wiele formalności, których należy dopełnić jak najstaranniej. Ale od czego zacząć chcąc zabezpieczyć swoje interesy? Dobrym wyborem może być podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży działki, której wzóChęć zakupu działki budowlanej może generować wiele stresu, a na pewno stwarza wiele formalności, których należy dopełnić jak najstaranniej. Ale od czego zacząć chcąc zabezpieczyć swoje interesy? Dobrym wyborem może być podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży działki, której wzór udostępniamy w artykule.
30.03.2023, Redakcja
Jak dobrze napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Chcesz sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Sprawdź, jakie elementy powinny znaleźć się w ofercie i o czym pamiętać przy jej tworzeniu. Jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu o sprzedaży M? Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu. Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu.
17.03.2023, Redakcja
Jak krok po kroku odsprzedać mieszkanie?
Odsprzedaż mieszkania może być dobrym sposobem na zysk. Czym jest taka transakcja i jak ją przeprowadzić? Kiedy trzeba zapłacić podatek? Przeczytaj i dowiedz się. Na czym polega odsprzedaż mieszkania? Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.