Stare Miasto Wrocław

Redakcja

Redakcja

11.02.2020

Co musisz wiedzieć o wrocławskim Starym Mieście? Sprawdź kompleksowy przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Stare Miasto we Wrocławiu to reprezentacyjne miejsce, będące niewątpliwą wizytówką miasta. Nic dziwnego, że cieszy się taką popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

To nie tylko fascynujące zabytki architektury, ale również bliskość ośrodków kulturalnych i rozrywkowych, dostępność miejsc pracy oraz doskonała komunikacja z innymi rejonami miasta. Stare Miasto to ważny element tożsamości Wrocławia, jego centralny punkt, w którym, jak w soczewce, skupia się życie miasta.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż na wrocławskim Starym Mieście

oferty domów na sprzedaż na wrocławskim Starym Mieście

1. Informacje ogólne

Położenie Starego Miasta na mapie Wrocławia

Stare Miasto jest jedną z działających niegdyś dzielnic Wrocławia. Położone w samym sercu miasta niewątpliwie należy do najciekawszych miejsc, w których można zamieszkać. Sąsiaduje ze Śródmieściem od północy oraz z Grabiszynem od południa. Gdy w latach 90 XX wieku zniesiono funkcjonujące dotychczas urzędy na rzecz instytucji okołomiejskich, postanowiono na ich terenach stworzyć trzy osiedla:

 • Stare Miasto – obszar zamieszkuje ponad 10 tys. osób, które mogą na co dzień korzystać z niezwykle bogatej oferty turystyczno-rekreacyjnej. Ze względu na położenie w centralnej części miasta, osiedle ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową.
 • Szczepin – jest idealnym miejscem dla ludzi kochających naturę i spokój. Na terenie osiedla znajduje się kilka parków, będących zrównoważeniem dla zabudowy z wielkiej płyty.
 • Przedmieście Świdnickie – zajmuje stosunkowo niewielki obszar w porównaniu do pozostałych osiedli. Na jego terenie dominuje historyczna zabudowa w postaci dobrze zachowanych kamienic.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: Kto mieszka na Starym Mieście?

Stare Miasto mieści się na niewielkim terenie, którego łączna powierzchnia wynosi zaledwie 6,8 km2. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie dzielnicę zamieszkują zarówno studenci, jak i osoby starsze. Dzięki niezwykłej atmosferze Stare Miasto zyskało sobie około 45 tys. mieszkańców, przez co zagęszczenie ludności wynosi obecnie ok 6,7 tys. osób na km2.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Obszar Starego Miasta pod wieloma względami jest doskonałym miejscem do zamieszkania. Znajdują się tutaj liczne tereny zielone oraz wiele atrakcji przeznaczonych dla każdej grupy wiekowej. Ponadto, dawna dzielnica posiada wysoko rozwiniętą ofertę edukacyjną i handlową, co jest ogromnym atutem dla rodzin z dziećmi oraz studentów. Dodatkowo organizowane są liczne inicjatywy takie jak kluby seniora, które dbają o aktywność i rozwój osób starszych.

Czy Stare Miasto to styl życia Wrocławia?

Spośród wielu pięknych dzielnic, to właśnie Stare Miasto zdaje się nadawać rytm życiu mieszkańców Wrocławia. Ze względu na swoją uniwersalność jest to miejsce, w którym odnajdą się zarówno seniorzy, jak i dzieci. Rozwój tego obszaru sprzyja jednocześnie zachowaniu klimatycznych miejsc, w których można się zrelaksować. Mieszkańcy Starego Miasta mogą korzystać z wielu możliwości rozrywki, jednocześnie mając okazję odpocząć na łonie natury.

Planowany rozwój dzielnicy

Wrocław jest miastem, które stawia na stały rozwój. Dlatego też władze miasta dbają o dalekosiężne inwestycje mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Poza szukaniem terenów pod nowe zabudowania, Stare Miasto ma w planach wiele innych działań takich jak:

 • Budowa trasy autobusowo-tramwajowej – w planach jest połączenie Placu Orląt Lwowskich z Nowym Dworem, które dostarczy mieszkańcom 15 par przystanków. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok, a cała trasa ma osiągnąć długość 7 km.

 • Przebudowa Mostów Pomorskich – prace mają zagwarantować funkcjonalność mostów, nie narażając przy tym ich historycznego klimatu. Inwestycja ma również na celu przełożenie sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem metody mikrotuneli. Przewidywanym terminem zakończenia prac budowlanych ma być 2022 rok.

 • Przebudowa Grand Hotelu – w trosce o podróżujących postanowiono zrewitalizować hotel mieszczący się przy Dworcu Głównym. W planach inwestycji, poza odnowieniem hotelu od wewnątrz, jest dobudowa nowych pięter oraz parkingu podziemnego. Według planu prace mają się zakończyć na przełomie 2020 i 2021 roku.

Stare Miasto – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Wrocław jest miastem, którego atrakcje są znane na całym świecie. Jedną z nich jest Stare Miasto, które poza swoją unikalną atmosferą ma do zaoferowania wiele miejsc wartych zobaczenia. Atrakcje tego obszaru można je podzielić na trzy rodzaje: historyczne, rekreacyjno-kulturowe oraz refleksyjne, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie formę spędzania czasu. Zaliczają się do nich m.in.:

 • Rynek – uznawany za serce miasta. W tym miejscu rozpoczyna się podróż każdego turysty, który ma szansę podziwiać wspaniałą architekturę, podążając uliczkami i chłonąc ich rytm życia.

 • Panorama Racławicka – jest wyjątkowym obrazem autorstwa zespołu malarzy pod przewodnictwem Jana Styki oraz Wojciecha Kossaka. Przedstawia on bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w 1794 roku.

 • Pałac Królewski – jest to XVIII-wieczny pałac królów pruskich utrzymany w stylu barokowym. Obecnie mieści się tam siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej.

 • Papugarnia - jest miejscem przyjaznym każdemu bez względu na wiek. Oferuje możliwość obcowania z przepięknymi stworzeniami, które łączą w sobie inteligencję, elegancję oraz cudowny charakter.

 • Hydropolis – jedna z wielu atrakcji, która uczy poprzez zabawę. Odwiedzający to miejsce mają możliwość czynnie poznawać wodny świat wykorzystując w tym celu m.in. instalacje interaktywne.

 • MovieGate – znajduje się w podziemiach wrocławskiego schronu z czasów II Wojny Światowej. W jego murach można przenieść się w magiczny świat filmu, co jest niesamowitym doświadczeniem nie tylko dla fanów kina, ale każdego odwiedzającego niezależnie od wieku.

 • Park Staromiejski – idealne miejsce dla ludzi szukających spokoju lub możliwości spędzenia czasu z rodziną na łonie natury. W Parku odbywają się liczne eventy organizowane przez położony w pobliżu Teatr Lalek. Dostarczają one bardziej aktywnej formy rozrywki dla mieszkańców.

 • Most Tumski – zwany również katedralnym. Został zbudowany w XIX wieku i jest jednym z obowiązkowych punktów na mapie dla miłośników architektury.

 • Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej – jest jednym z wyjątkowych miejsc, które łączą XV-wieczną historię budowli wraz z Mauzoleum Pamięci PPP i AK.

Czy Stare Miasto to bezpieczna dzielnica?

Według statystyk poziom bezpieczeństwa na Starym Mieście z roku na rok rośnie. Dużą rolę z pewnością odgrywają praktyki prewencji, która polega na zwiększeniu częstotliwości patroli ulicznych oraz zainstalowaniu monitoringu. Dzięki tym działaniom mieszkańcy mogą spokojnie przemieszczać się po terenach Starego Miasta bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Atrakcje na Starym Mieście – oferta dla dzieci

Stare Miasto wychodzi naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców, dbając m.in. o zapewnienie rozrywki swoim najmłodszym obywatelom. Dlatego zorganizowano na jego terenie wiele atrakcji, z których dzieci mogą korzystać w towarzystwie rodziców, oddając się wspólnej rozrywce. Chcąc spędzić niezapomniane chwile z rodziną, warto odwiedzić:

 • Place zabaw – gwarantują dzieciom dobrą zabawę, które mogą wesoło dokazywać wśród rówieśników pod czujnym okiem rodziców,

 • Interaktywny Plac Zabaw – mieści się w Centrum Sztuki WRO. Jest to wystawa angażująca najmłodszych widzów w poznawanie otaczającego ich świata. Obecnie Interaktywny Plac Zabaw prezentuje wystawę Ślady, która porusza w.in. problemy związane ze środowiskiem naturalnym,

 • GoJump – znany również jako Park Trampolin, który uznawany jest za największy w Polsce. Posiada kilka stref o różnej tematyce, które są idealnym miejscem dla dzieci lubiących aktywność fizyczną.

 • GoAir – znane również jako Powietrzne Miasto. Obiekt skupia 20 dmuchanych atrakcji, z których mogą korzystać wszyscy w przedziale wiekowym od 4 do 104 lat. GoAir organizuje również imprezy urodzinowe pod okiem wykwalifikowanych animatorów, które z pewnością zostaną w pamięci uczestników na długie lata.

Zapoznaj się również z informacjami o innych wrocławskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Starym Mieście

Ile trwa dojazd z Starego Miasta do centrum?

Transport publiczny, w którego skład wchodzą autobusy, tramwaje i pociągi, jest zorganizowany tak, by mieszkańcy mogli podróżować możliwie najlepszymi trasami w mieście. Dlatego by dostać się do centrum z obrzeży Starego Miasta, wystarczy poświęcić od 10 do 20 minut jazdy tramwajem lub autobusem. Warto jednak pamiętać, że czas ten może się znacznie wydłużyć w trakcie podróży w godzinach szczytu, gdzie natężenie ruchu może być bardzo wysokie.

Tramwaje na Starym Mieście

Stare Miasto dysponuje około 23 liniami tramwajowymi, do których należą m.in.:

 • Linia tramwajowa nr 10 – Biskupin – Zajezdnia Ołbin – kursuje przez: Leśnica, Stadion Wrocław (Lotnicza), Park Zachodni, Młodych Techników, Rynek,
 • Linia tramwajowa nr 7 – Poświętne – Krzyki – kursuje przez: Hallera, Zaolziańska, Renoma, Rynek,
 • Linia tramwajowa nr 11 – Kromera- Zajezdnia Borek- kursuje przez: Hala Targowa, Wzgórze Partyzantów, Dworzec Główny,
 • Linia tramwajowa nr 2 – Biskupin – Zajezdnia Gaj – kursuje przez: Spółdzielcza, Hala Stulecia, ZOO, Dworzec Główny,
 • Linia tramwajowa nr 23 – Pilczyce – Kowale – kursuje przez: Park Zachodni, Zachodnia, plac Jana Pawła II, Rynek.

Autobusy na Starym Mieście

We Wrocławiu kursuje blisko 100 linii autobusowych, które dzielą się na dzienne, nocne, pośpieszne, podmiejskie oraz szczytowe i specjalne. Praktycznie każda z nich przejeżdża przez Stare Miasto, co jest ogromnym udogodnieniem dla jego mieszkańców.

Można wyróżnić takie linie autobusowe jak:

 • Linia autobusowa nr 103 – Pracze Odrzańskie – Dworzec Nadodrze – kursuje przez: Brodzka, Stadion Wrocław (Królewiecka), Szczepin, Rynek,
 • Linia autobusowa nr 104 – Rędzińska – Pl. Jana Pawła II – kursuje przez: Rędzińska, Stadion Wrocław (Królewiecka), Szczepin, Pl. Jana Pawła II,
 • Linia autobusowa nr 243 – Petrusewicza – Leśnica – kursuje przez: Epi, Renoma, Świdnicka, Rynek,
 • Linia autobusowa nr 253 – Bartoszowice – Leśnica – kursuje przez: Kosmonautów (Szpital), Pilczyce, Park Zachodni, Rynek,
 • Linia autobusowa nr 257 – Fat – Rędzin – kursuje przez: Hallera, Zaolziańska, Dworzec Główny, Renoma, Rynek.

Dworce/Zajezdnie

Na Starym Mieście mieści się 8 stacji kolejowych i dworców autobusowych. Najważniejszym dworcem jest Dworzec Główny, z którego codziennie odbywa się kilkadziesiąt kursów w różne kierunki Polski. Jedną z najczęściej uczęszczanych tras jest trasa Wrocław – Kluczbork, która generuje ponad 30 połączeń dziennie.

Stare Miasto – Ścieżki rowerowe

Stare Miasto dba również o mieszkańców, dla których rower jest podstawowym środkiem transportu. Dlatego na jego terenie powstały ścieżki rowerowe, które utworzono z myślą o zachowaniu wszystkich norm bezpieczeństwa. Na trasach umieszczono oznakowania drogowe, które informują o wszelkich utrudnieniach, zmianach trasy, czy pozostałych uczestnikach ruchu drogowego. Zainstalowano również sygnalizację świetlną, która w znacznym stopniu ułatwia poruszanie się po ścieżkach.

By dostać się ze Szczepina do centrum, warto wybrać ścieżkę rowerową rozpoczynającą się przy ulicy Rybackiej. Trasa prowadzi przez plac Jana Pawła II, ulicę Ruską i kontynuując podróż przez ulicę Św. Mikołaja aż do samego rynku. Natomiast Przedmieście Świdnickie oferuje trasę rozpoczynającą się od ulicy Kolejowej, kontynuując Grabiszyńską w stronę ulicy Piłsudskiego. Stamtąd dojedzie się do Renomy, by za parę minut dotrzeć na Rynek.

Miasto oferuje również trasy rowerowe, które umożliwiają zwiedzanie zabytków. Jedną z takich ścieżek jest Leśnica, której długość wynosi 33 km. Podróż zaczyna się z Placu Solnego i prowadzi do takich miejsc jak Muzeum Sztuki Mieszczańskiej czy Pręgierz.

Komunikacja w Starym Mieście – główne ulice

Do najważniejszych węzłów komunikacyjnych na terenie Starego Miasta zalicza się ten zlokalizowany przy Placu Orląt Lwowskich.  Równie ważna jest trasa W-Z, dzięki której można ominąć Rynek na Starym Mieście. Trasa rozpoczyna się przy Moście Grunwaldzkim i przebiega m.in. przez Plac Słoneczny, kończąc przy Placu Jana Pawła II.

Komunikacja w Starym Mieście – inwestycje drogowe

Na Starym Mieście rozpoczęto przebudowę Placu Orląt Lwowskich, która ma na celu włączenie się obiektu w przebiegającą tam trasę komunikacyjną. Jest to początek prac nad nową trasą tramwajowo-autobusową, która ma docierać do Nowego Dworu. W planach przewiduje się również budowę łącznika pieszo-rowerowego na odcinku Góralska-Tęczowa. Jest to jedna z wielu tego typu prac, która ma usprawnić trasy rowerowe w całym mieście.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska na Starym Mieście jest wyjątkowo dobrze rozwinięta. Z ogromną precyzją zaplanowano transport publiczny, uwzględniając najdogodniejsze trasy, które są sporym ułatwieniem dla pasażerów, zwłaszcza w momencie wzmożonego natężenia ruchu wydłużającego podróż nawet o kilkadziesiąt minut.
dworzec glowny wroclaw

Dworzec Główny

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Starym Mieście

Stare Miasto posiada niezwykle bogatą ofertę edukacyjną. Na jego terenie mieści się sporo żłobków oraz przedszkoli zarówno publicznych, jak i prywatnych. Na terenie Starego Miasta funkcjonują dwa publiczne żłobki:

 • Żłobek nr 6 mieszczący się przy ul. Krowiej 1,
 • Żłobek nr 8 mieszczący się przy ul. Sądowej 6.

Oraz niepubliczne:

 • Klub Maluszka u Puchatka przy ul. Stawowej 23,
 • Tęczowa Akademia przy ul. Tęczowej 3a,
 • Nasze Dzieci przy ul. Tęczowej 3a,
 • Radosne Bąbelki przy ul. Bolesławickiej 7a,
 • Żłobek Jasia i Asi przy ul. Kruszwickiej 26/28,
 • Żłobek Pirackie Skarby przy ul. Tadeusza Zielińskiego 39a,
 • Akademia Malucha przy ul. Robotniczej 70B

Natomiast w przypadku przedszkoli, placówek publicznych jest 13 i są to:

 • Przedszkole nr 65 przy ul. Nożowniczej 35,
 • Przedszkole nr 21 przy ul. Wybrzeże C. Korzeniowskiego 10,
 • Przedszkole nr 146 przy ul. Haukego-Bossaka 9,
 • Przedszkole nr 43 przy ul. Kościuszki 27a,
 • Przedszkole nr 33 przy ul. Łąkowa 2a,
 • Przedszkole nr 30 przy placu Muzealnym 13a,
 • Przedszkole nr 87 przy ul. Pawłowej 6a,
 • Przedszkole nr 41 przy ul. Dobrej 16,
 • Przedszkole nr 99 przy ul. Litomskiej 11,
 • Przedszkole Integracyjne nr 125 przy ul. Ścinawskiej 10,
 • Przedszkole nr 105 „Szczepinek” przy ul. Poznańskiej 24,
 • Przedszkole Specjalne przy ul. Głogowskiej 30

Niepublicznych przedszkoli na Starym Mieście jest 5 i wliczają się do nich:

 • Przedszkole Mały Twórca przy ul. Chojnowskiej 4,
 • Autorskie Przedszkole Król Maciuś im. J. Korczaka przy ul. Grabiszyńskiej 61-65,
 • Punkt Przedszkolny Nasze Dzieci przy ul. Tęczowej 3A,
 • Przedszkole Językowe CityKids przy ul. Stanisława Leszczyńskiego 4,
 • Przedszkole Wesołe Nutki przy ul. Łaciarskiej 8.

Szkoły podstawowe na Starym Mieście

Na terenie Starego Miasta funkcjonuje kilka publicznych szkół podstawowych, a wśród nich:

 • Szkoła Podstawowa nr 63 im. A. Jasińskiej,
 • Szkoła Podstawowa nr 67 ZSP 13 przy placu Muzealnym 20,
 • Szkoła Podstawowa nr 71 przy ul. Podwale 57,
 • Szkoła Podstawowa nr 108 im. Juliana Tuwima przy ul. Bolesława Chrobrego 3,
 • Szkoła Podstawowa nr 107 przy ul. Prusa 64,
 • Szkoła Podstawowa nr 58 przy ul. Składowej 2/4,
 • Szkoła Podstawowa nr 93 im. Tradycji Orła Białego przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza,
 • Szkoła Podstawowa nr 97 im. Jana Brzechwy przy ul. Prostej 16,
 • Szkoła Podstawowa nr 46 im. Polskich Olimpijczyków przy ul. Ścinawskiej 21,
 • Szkoła Podstawowa nr 29 przy ul. Kraińskiego 1,
 • Szkoła Podstawowa nr 102 Dla Dzieci z Autyzmem przy ul. Głogowskiej 30,
 • Szkoła Podstawowa nr 71 przy ul. Kołłątaja 1-6,
 • Szkoła Podstawowa nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju przy ul. Górnickiego 20.

Natomiast prywatnych jest 5 i są to:

 • Autorska Szkoła Podstawowa "Jaskółka "
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa przy placu Franciszkańskim 1/3,
 • Szkoła dla Dzieci Niepełnosprawnych – Handicap przy ul. Stawowej 1A,
 • Leonardo Da Vinci Niepubliczna Szkoła Podstawowa przy ul. Młodych Techników 58,
 • Salezjańska Szkoła Podstawowa przy ul. Świętokrzyskiej 45-55.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Starym Mieście?

Wszystkie placówki edukacyjne na Starym Mieście stawiają na jak najwyższy poziom nauczania, dlatego każda z tych instytucji posiada indywidualny proces rekrutacyjny. Chcąc dostać się do preferowanej szkoły, warto zorientować się, kiedy zaczynają się przyjęcia, ponieważ w dużej mierze za dostanie się do placówki odpowiada czas zgłoszenia wniosku.

Licea i technika na Starym Mieście: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Starego Miasta działa 5 liceów:

 • IX LO im. Juliusza Słowackiego przy ul. Ks. Piotra Skargi 31,
 • XII LO im. Bolesława Chrobrego przy pl. Orląt Lwowskich 2a,
 • XVII LO im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Tęczowej 60,
 • LO Sióstr Urszulanek przy pl. Nankiera 16,
 • Liceum Sztuk Plastycznych przy ul. Piotra Skargi 23.

Oraz 2 technika:

 • Technikum nr 1 w ZS nr 1 przy ul. Słubickiej 29-33,
 • Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie przy ul. Braniborskiej 57.

Popularne szkoły na Starym Mieście

Na terenie Starego Miasta znajdują się 3 licea, które znalazły się w pierwszej dziesiątce według rankingu szkół średnich we Wrocławiu, a są to:

 • IX LO im. Juliusza Słowackiego przy ul. Ks. Piotra Skargi 31,
 • XII LO im. Bolesława Chrobrego przy pl. Orląt Lwowskich 2a,
 • XVII LO im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Tęczowej 60,

Natomiast Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie, mieszczące się przy ul. Braniborskiej 57, uplasowało się na pierwszym miejscu według rankingu najlepszych techników we Wrocławiu.
uniwersytet wroclawski

Uniwersytet Wrocławski

Ocena redakcji

Stare Miasto przedstawia wspaniałą ofertę edukacyjną, która znajdzie zwolenników w każdej grupie społecznej. Przeglądając wykaz szkół, można zaobserwować szeroką paletę możliwości, ponieważ funkcjonują tutaj szkoły publiczne, prywatne, międzynarodowe, artystyczne i wiele innych, które otwierają drzwi do dalszej edukacji, czyli szkół wyższych, których we Wrocławiu nie brakuje.

4. Jak się mieszka na Starym Mieście? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wrocław dba również o to, by w mieście nie zabrakło oaz spokoju, jakie gwarantują tereny zielone. Na Starym Mieście można znaleźć wiele parków takich jak:

 • Park Staromiejski – znajduje się blisko Teatru Lalek, dzięki czemu współpracują ze sobą tworząc niesamowite wydarzenia, takie jak Zaczarowany Ogród, który potrafi przenieść w inny świat każdego, kto przekroczy jego granice.

 • Skwer św. o. Damiana de Veuster – znajduje się w Szczepinie między ulicami Młodych Techników, Inowrocławską i Zachodnią. Nazywany przez mieszkańców Sercem Szczepina jest centrum aktywności fizycznych, ze względu na postawioną tam siłownię plenerową i wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych jak festyny, koncerty czy warsztaty.

 

5. Gastronomia i kultura

Stare Miasto jest prawdziwym zagłębiem restauracji, kawiarni i barów, w których można spędzić miło czas, delektując się wyśmienitymi daniami z wielu zakątków świata. Zaliczyć można do nich m.in.:

 • Piec na Szewskiej – wyjątkowo popularna, włoska restauracja serwująca niesamowitą pizzę oraz bogatą ofertę makaronów.
 • Bernard Piwiarnia – jest to restauracja oferująca kuchnię europejską ze wskazaniem na polską i czeską. Dodatkowym atutem tego miejsca jest autorskie piwo, które jest warzone w rodzinnym browarze znajdującym się w sercu czeskich Moraw, Humpolcu.

Poza niesamowitą kuchnią Stare Miasto oferuje szereg obiektów kulturalnych, które dostarczają wyjątkowych przeżyć. Na jego terenach znajdziemy zarówno dom kultury, jak również galerię sztuki. Warto rozejrzeć się wśród możliwości, jakie proponuje miasto, a są nimi np.:

 • Ośrodek Kultury i Sztuki – znajduje się na rynku i działa nieprzerwanie od 1973 roku. Od tego czasu realizuje wiele ambitnych projektów, które łączą ze sobą wiele różnych dziedzin takich jak muzyka, film czy teatr. Ośrodek organizuje również wiele przedsięwzięć w plenerze.
 • Wrocławski Teatr Współczesny – mieści się przy ul. Rzeźniczej. Można w nim zobaczyć niesamowite sztuki, które wzbudzają wiele emocji. Na spektakle uczęszcza wielu miłośników sztuki z całego Wrocławia.
 • Muzeum Pana Tadeusza – mieści się na rynku w pięknej kamienicy zwanej Pod Słońcem. Miejsce to działa niedługo, bo od 2016 roku, jednak już zdążyło zyskać sporą popularność wśród mieszkańców. Można zobaczyć tam m.in. wystawę poświęconą jednemu z najważniejszych dzieł literackich w Polsce - „Rękopisowi Pana Tadeusza”.

6. Zdrowie na Starym Mieście

Jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, dlatego na terenie Starego Miasta stworzono wiele ścieżek rowerowych, by umożliwić mieszkańcom zmianę środku transportu. Obecnie powietrze na obszarze Starego Miasta jest umiarkowanie czyste, jednak można zauważyć poprawę względem poprzednich lat.

Równie ważna w dbaniu o zdrowie jest woda, dlatego ta udostępniana przez MPWiK we Wrocławiu spełnia najwyższe standardy zarówno polskie, jak i europejskie. Dzięki temu kranówka na Starym Mieście zawiera takie składniki jak: wapń, magnez i sód. Ponadto można ją pić bez uprzedniego filtrowania, o ile instalacja w budynku jest w dobrym stanie.

Ważna jest również opieka zdrowotna, która musi być na bardzo wysokim poziomie. We Wrocławiu na samym Starym Mieście znajduje się 5 ośrodków zdrowia, w tym 3 przychodnie i 2 szpitale, a także 5 aptek.

7. Stare Miasto - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Oferta handlowa odgrywa dużą rolę podczas podejmowania decyzji o zamieszkaniu w danym miejscu. Są ludzie, którzy cenią sobie obecność w bliskim sąsiedztwie wszelkiego rodzaju hipermarketów, a także są tacy, którzy wolą robić zakupy na bazarach czy targowiskach. Dlatego niezwykle istotne jest, by takie miejsca były łatwo dostępne dla mieszkańców.

Na Starym Mieście znajdują się trzy bazary, gdzie można kupić wiele wysokogatunkowych produktów. Ponadto zlokalizowane są tam również supermarkety oraz sklepy wielobranżowe.

8. Wady i zalety mieszkania w Starym Mieście

Wady:

 • Wysokie natężenie ruchu drogowego
 • Smog
 • Brak wybiegu dla psów

Zalety:

 • Bogata oferta handlowa
 • Wiele atrakcji
 • Dobrze rozwinięta komunikacja miejska
 • Centrum kulturalne miasta

Czy dzielnica Stare Miasto jest przyjazna dla zwierząt?

Choć na Starym Mieście nie ma jeszcze przystosowanych specjalnych wybiegów dla psów, to dzięki licznym terenom zielonym, nie zabraknie miejsc na relaksujący spacer z pupilem. Są to parki, w których zawsze można tam liczyć na ciszę i spokój. Ponadto, na terenie Starego Miasta znajduje się gabinet weterynaryjny, gdzie opieka zdrowotna dla zwierząt stoi na bardzo wysokim poziomie.

most grunwaldzki wroclaw
Most Grunwaldzki

9. O tym się mówi na Starym Mieście

Stare Miasto jest miejscem gdzie podejmuje się wiele przedsięwzięć, mających znaczenie nie tylko dla jego mieszkańców, ale również całego miasta. Na jego terenie działa Stowarzyszenie Serce Szczepina, które dba o stały rozwój swojej okolicy, organizując wiele wydarzeń m.in. plenerowych, jak pchli targ, kino plenerowe czy mobilne centrum kultury.

Stare Miasto również aktywnie działa w inicjatywie społecznej zwanej Foodsharing, która ma na celu dzielenie się jedzeniem z innymi mieszkańcami. Na terenie Starego Miasta i nie tylko rozstawiono kilkanaście lodówek, do których można włożyć różnego rodzaju jedzenie, którego data przydatności spożycia jeszcze nie minęła. Tym samym Stare Miasto działa w niezwykle ważnym ostatnio nurcie zero waste.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: