Fabryczna Wrocław

Redakcja

Redakcja

10.02.2020

Co oferuje mieszkańcom wrocławska dzielnica Fabryczna? Co warto zobaczyć? Sprawdź na GetHome.pl.

Fabryczna zajmuje powierzchnię większą niż niejedno województwo i zamieszkuje ją ponad 200 tys. osób. Jednak potencjał tego obszaru nadal pozostaje niewykorzystany i pozostało jeszcze wiele miejsca na budowanie nowych mieszkań. Przewiduje się, że wkrótce deweloperzy zaczną bardziej doceniać ten rejon.

Obecnie występuje tam bardzo zróżnicowana zabudowa – od domów rodzinnych pamiętających Breslau przez typowo PRL-owską wielką płytę do nowoczesnych osiedli.

Zróżnicowana jest nie tylko architektura osiedla, ale też cała infrastruktura miejska. Rejony znajdujące się bliżej centrum są doskonale rozwinięte i mogą stanowić doskonały przykład. Znacznie gorzej jest z peryferyjnymi osiedlami, gdzie trzeba przeprowadzić jeszcze wiele prac. Obecnie te rejony są bardzo zaniedbane i nie przyciągają za wielu mieszkańców.

Nazwa tego obszaru może nieco wprowadzać w błąd. Ludzie myślą, że znajduje się tam wiele terenów fabrycznych, a mało zieleni. W rzeczywistości nazwa nawiązuje do dawnego wyglądu dzielnicy, a obecnie na jej terenie pozostało zaledwie kilka przedsiębiorstw. Natomiast pod względem liczby terenów zielonych znajduje się ona na pierwszym miejscu i wyprzedza takie obszary, jak Psie Pole, czy Krzyki.

Oferta edukacyjna również jest zadowalająca na każdym etapie nauki. W dzielnicy chętnie zamieszkają również studenci jednej z kilku prywatnych uczelni. Nikt nie będzie też narzekał na opiekę zdrowotną, infrastrukturę handlowo-usługową, czy ofertę kulturalną lub sportową. Największą wadą Fabrycznej jest niewielki rozwój peryferyjnych osiedli. Poprawa komunikacji drogowej również następuje stosunkowo wolno, obecnie nie ma w planach żadnych większych inwestycji. Niektórym może też doskwierać brak pubów i klubów nocnych.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż we wrocławskiej Fabrycznej

oferty domów na sprzedaż we wrocławskiej Fabrycznej

1. Informacje ogólne

Fabryczna – położenie na mapie Wrocławia

Fabryczna była największą dzielnicą samorządowo-administracyjną we Wrocławiu do 1990 roku. Obszar ten położony jest w zachodniej i południowo-zachodniej części miasta. Fabryczna została utworzona 12 lutego 1952 roku.  Obecnie powoływana jest do celów statystycznych, bowiem od 1990 roku we Wrocławiu nie istnieje podział na dzielnice. Jednak nazwy nadal funkcjonują, a obszar dawnych dzielnic stanowi siedzibę dla instytucji administracyjnych urząd skarbowy, prokuratura, policja, itp.

Fabryczna dzieli się na następujące osiedla:

 • Gajowice – mieszczą się w południowej części Wrocławia, a do miasta przynależą od 1868 roku.  Na tym obszarze dominują wielokondygnacyjne budynki mieszkalne, które powstały w powojennej Polsce.
 • Gądów-Popowice Południowe – znajduje się w zachodniej części miasta i składa się z Gądowa Małego oraz części Popowic. Dominuje tam zabudowa z wielkiej płyty (W-70), nie brakuje tam też wielu zakładów przemysłowych.
 • Grabiszyn-Grabiszynek – jak sama nazwa wskazuje, osiedle stanowi połączenie Grabiszyna i Grabiszynka. Na tym terenie znajduje się Park Grabiszyński, a dominująca zabudowa to nowe osiedla mieszkaniowe.
 • Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec – osiedle stanowi połączenie dawnych wsi, które zostały przyłączone do miasta 1 stycznia 1973 roku, czyli Jerzmanowa, Jarnołtowa, Strachowic oraz Osińca. Na tym obszarze dominuje zabudowa domów jednorodzinnych i znajduje się cywilno-wojskowy port lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika.
 • Kuźniki – znajdują się w zachodniej części Wrocławia, a do miasta zostały dołączone w 1928 roku. Najważniejsza część osiedla składa się z małych, 4-piętrowych bloków, wybudowanych około roku 1980. Nie brakuje też domków jednorodzinnych i szeregowców.
 • Leśnica – znajduje się w zachodniej części Wrocławia i obejmuje dawne miasta Leśnica, a także kilka dawnych wsi. Na terenie osiedla znajdują się domy komunalne, kamienice oraz wille, nie brakuje też zabytkowych budowli. Na terenie Leśnicy leży również park krajobrazowy nad Bystrzycą.
 • Maślice – osiedle leży w północno-zachodniej części Wrocławia i dzieli się na dwie części: Maślice Wielkie i Maślice Małe. Dominują tam domki jednorodzinne, szeregowe oraz mieszkania w budynkach o niskiej zabudowie wybudowane po latach 80.
 • Muchobór Mały – znajduje się w zachodniej części Wrocławia, a do miasta zostało dołączone w 1928 roku.
 • Muchobór Wielki – osiedle w zachodniej części Wrocławia położone na obrzeżach miasta. Należy do niewielkich, ale systematycznie rozwijających się osiedli, na którym cały czas wzrasta liczba mieszkańców.
 • Nowy Dwór – położone jest na zachodzie dawnej dzielnicy Fabryczna. Na terenie osiedla znajdują się poniemieckie dwupiętrowe budynki wielorodzinne, które zostały zmodernizowane, a w części z nich podwyższono standard.
 • Oporów – znajduje się w północno-zachodniej części Wrocławia, a zostało do niego dołączone w 1951 roku. Zachodnia granica osiedla pokrywa się miasta. Dawniej mieszkali tam profesorowie wrocławskich uczelni, dzięki temu kojarzy się elitarną atmosferą. Na jego terenie znajdują się zarówno wille i domy jedno- lub dwurodzinne, a także nowoczesne osiedla wielorodzinne.
 • Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne – osiedle leży w zachodniej części Wrocławia, a w jego skład wchodzą, jak sama nazwa wskazuje, Pilczyce, Kozanów oraz Popowice Północne. Na ich terenie dominują niskie domy wielorodzinne ze wspólnymi ogrodami i dziedzińcami na tyłach. Na osiedlu znajduje się również piłkarski Stadion Miejski, a także otaczają go rozległe tereny zielone takie, jak park Zachodni, park Pilczycki, Las Pilczycki.
 • Pracze Odrzańskie – leżą w północno-zachodniej części Wrocławia w rejonie ujścia Bystrzycy do Odry. Do miasta zostały przyłączone w 1928 roku. Na terenie osiedla znajduje się kilka ciekawych zabytków,  a także siedziba centrum badawczo-rozwojowego będącego własnością Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracze Odrzańskie są dobrze skomunikowane z innymi osiedlami.
 • Żerniki – osiedle położone na zachodzie Wrocławia włączone w skład miasta w 1928 roku. Na jego terenie dominują domki jednorodzinne, a od 2002 roku buduje się tam też budynki wielorodzinne w niskiej zabudowie (z reguły 2-3 piętra). Na Żernikach znajduje się także kilka ciekawych zabytków, a także las zwany Parkiem Milenijnym.

Obszar Fabrycznej jest bardzo zróżnicowany. Na tym terenie można znaleźć tereny przemysłowe, centra handlowe i biznesowe, a także osiedla bloków wielorodzinnych i domki jednorodzinne.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Fabrycznej?

Dawna dzielnica samorządowo-administracyjna Fabryczna liczy 118,9 km² i jest zamieszkiwana przez 196 912 osób. W tej sytuacji gęstość zaludnienia wynosi 1 656 osób/km², co oznacza, że potencjał dzielnicy jeszcze nie został w pełni wykorzystany.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Fabryczna to bardzo zróżnicowana dzielnica, w której odnajdzie się wiele osób. Z pewnością mieszkania w niej będą zadowolone osoby, które cenią ciszę i spokój. Rodziny z małymi dziećmi docenią tereny rekreacyjne, a osoby starsze dobrą opiekę medyczną.

Mieszkanie w tej okolicy może być też dobrym wyborem dla osób, które często podróżują w celach prywatnych lub służbowych. Wszystko za sprawą obecności ważnych dróg krajowych i autostrady, ale też portu lotniczego. Z mieszkania na Fabrycznej mogą być też zadowoleni studenci jednej z kilku prywatnych uczelni znajdujących się w tym rejonie.

Czy Fabryczna to styl życia?

Jak się mieszka na Fabrycznej? Raczej spokojnie i bez szaleństw. Zabudowa tego obszaru i duża odległość niektórych rejonów od centrum sprawia, że można się tam poczuć jak na przedmieściach.

Dlatego mogą się tam nie odnaleźć miłośnicy wielkomiejskiego stylu życia, ponieważ mogą uznać ten obszar za zbyt spokojny. Szczególnie nie przypadną im do gustu peryferyjne rejony, które są za bardzo oddalone od centrum i brakuje tam barów. Nieco lepiej będzie na osiedlach graniczących z wrocławskim Starym Miastem, które mają świetne połączenia z innymi rejonami.

Planowany rozwój dzielnicy

Fabryczna stale się rozwija, a deweloperzy dostrzegają jej ogromny potencjał. Stopniowo prowadzone są w niej prace, które mają pozytywnie mają wpłynąć na jakość życia na tym obszarze. W zeszłym roku zakończono remont ulicy Fabrycznej, który miał na celu zmniejszenie korków na Strzegomskiej. Natomiast obecnie nie można znaleźć informacji na temat większych inwestycji drogowych.

Fabryczna - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na obszarze Fabrycznej również nie brakuje atrakcji i ciekawych miejsc. Liczne tereny zielone sprawiają, że można świetnie wypocząć na łonie natury. W Lesie Ratyńskim można znaleźć, np. ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Kolejną atrakcją jest Staw Glinianki, w którego pobliżu można znaleźć Aleję Dębów Zasadzonych, a także replikę myśliwca. W sezonie letnim zainteresowaniem cieszy się też Wake Park, gdzie można surfować.

Na terenie Fabrycznej znajduje się też Stadion Miejski, na którym rozgrywano część meczy podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Obecnie organizowane są tam największe wydarzenia w mieście. Natomiast zimą ogromną popularnością cieszy się Mała Sobótka/Górka Skarbowców. W niektórych częściach można też trafić na kilka ze słynnych wrocławskich krasnali.

W tym rejonie znajduje się też Stara Zajezdnia Popowice, w której można oglądać zabytkowe pojazdy. Kolejnym ciekawym miejscem jest Centrum Kultury Zamek Leśnicki, do którego wstęp jest bezpłatny. Jest to nie tylko ciekawy zabytek architektoniczny, ale też miejsce wielu ciekawych wystaw. Przy zamku znajduje się też Pomnik św. Jana Nepomucena.

Czy Fabryczna to bezpieczna dzielnica?

Wrocław uchodzi za bezpieczne miasto i tylko czasami na jego terenie dochodzi do poważnych przestępstw. Zdarzają się jednak miejsca, które uchodzą za wyjątkowo niebezpieczne. Czy Fabryczna to bezpieczny obszar? Zgodnie z opiniami mieszkańców znajduje się on na trzecim miejscu pod względem bezpieczeństwa – wyprzedzają go Psie Pole oraz Krzyki.

Fabryczna: oferta dla dzieci

Na terenie Fabrycznej nie brakuje wielu ciekawych atrakcji dla dzieci. Znajduje się tam wiele placów zabaw i klubów malucha. Interesującym miejscem jest też Arena Gigantów, czyli największa zadaszona przestrzeń do rodzinnej zabawy we Wrocławiu. Znajdują się tam mapki zadań z nagrodami, dmuchańce, które tworzą różnorodne kształty, a także wiele innych ciekawych gier. Na Fabrycznej znajduje się również Park Trampolin, który dostarczy niesamowitych wrażeń.

Przeczytaj również o dzielnicy Śródmieście we Wrocławiu

port lotniczy wroclawPort Lotniczy Wrocław

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Fabrycznej do centrum?

Komunikacja we Wrocławiu nie nadąża za rozwojem całego miasta. To sprawia, że nadal występują problemy z dojazdem w niektórych częściach. Fabryczna jest dużym obszarem, więc czas dojazdu do centrum może być zróżnicowany w zależności konkretnego regionu. Jednak funkcjonuje w niej rozbudowana sieć tramwajowo-autobusowa, która sprawia, że podróż jest szybki i prosty. Natomiast duża liczba stacji kolejowych sprawia, że dojazd z Fabrycznej do centrum może zająć zaledwie kilkanaście minut.

Tramwaje na Fabrycznej

Na Fabrycznej działa doskonale rozwinięta sieć tramwajowa. Tramwaje łączą ją z różnymi częściami Wrocławia. Najważniejsze linie tramwajowe Fabrycznej to:

 • Linia tramwajowa nr 3 – łącząca Fabryczną (Kuźniki) z Krzykami oraz Starym Miastem,
 • Linia tramwajowa nr 4 – łącząca Fabryczną (Grabiszyn) z Krzykami oraz Starym Miastem,
 • Linia tramwajowa nr 10 – łącząca Fabryczną (Leśnica) z Krzykami oraz Centrum,
 • Linia tramwajowa nr 20 – przebiegająca przez różne części Fabrycznej,

Autobusy na Fabrycznej

Komunikacja autobusowa stanowi doskonałe uzupełnienie transportu torowego. Autobusy na Fabrycznej kursują przez całą dobę i zapewniają dogodne połączenia z różnymi częściami miasta.

Najpopularniejsze linie autobusowe to:

 • Linia autobusowa A – łącząca Fabryczną z Psim Polem i Krzykami,
 • Linia autobusowa nr 122 – łącząca Fabryczną ze Starym Miastem i Krzykami,
 • Linia autobusowa nr 142 – łącząca Fabryczną z Psim Polem,
 • Linia autobusowa nr 243 – linia nocna łącząca Fabryczną z Krzykami oraz Starym Miastem.

Dworce/zajezdnie

Na wrocławskiej Fabrycznej znajduje się ponad 10 stacji i dworców kolejowych. Ich obecność znacząco usprawnia komunikację na tym obszarze. Można się poruszać między nimi pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Dolnośląskich.

Stacje kolejowe na Fabrycznej to Pracze, Stadion, Kuźniki, Mikołajów, Zachodni, Żerniki, Grabiszyn, Muchobór, Leśnica, Nowy Dwór oraz Popowice. Na terenie Fabrycznej znajduje się też Stara Zajezdnia Popowice, w której można oglądać zabytkowe pojazdy. W tym rejonie Wrocławia znajduje się również międzynarodowy Port lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika.

Fabryczna – ścieżki rowerowe

Wrocław jest bardzo przyjaznym miastem dla rowerzystów i bywa nazywany rowerową stolicą Polski. Na Fabrycznej również można znaleźć wiele ciekawych tras. Łączą one różne części Wrocławia, a także prowadzą różnych atrakcji w okolicach miasta. W dodatku cały czas powstają nowe szlaki. Przy przebudowie dróg również dba się o to, aby w ich sąsiedztwie znalazły się nowe ścieżki rowerowe.

Komunikacja na Fabrycznej: główne ulice

Fabryczna jest doskonale skomunikowaną dzielnicą. Do najważniejszych sieci komunikacyjnych należą Grabiszyńska, Legnicka i Robotnicza, które łączą ten obszar ze Starym Miastem. Najbardziej kłopotliwa jest ulica Strzegomska – to właśnie tam najczęściej pojawiają się korki. Ważną ulicą jest również Fabryczna, która znajduje się w najważniejszym obszarze dawnej dzielnicy.

Na terenie Fabrycznej znajdują się droga krajowa nr 94 oraz nr 5. Przez ten obszar przebiega też autostrada A8 to sprawia, że mieszkańcy mają prosty dostęp w inne części kraju.

Komunikacja na Fabrycznej: planowane inwestycje drogowe

Na terenie Fabrycznej stopniowo prowadzi się prace, które mają wpływać na jakość infrastruktury drogowej na tym obszarze. W zeszłym roku zakończono remont ulicy Fabrycznej, który miał na celu zmniejszenie korków na Strzegomskiej. Natomiast obecnie nie można znaleźć informacji na temat większych inwestycji drogowych.

Ocena redakcji

Komunikacja na Fabrycznej zależy od osiedla. Niektóre rejony są doskonale skomunikowane z innymi częściami miasta, a infrastruktura drogowa jest w świetnym stanie. Nieco gorzej jest na peryferyjnych osiedlach, w których jeszcze wiele pozostało do poprawy.

Komunikacja autobusowa jest uzupełniona transportem torowym. Mieszkańcy mogą jeździć nie tylko kilkoma tramwajami, ale też pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Dolnośląskich na kartę miejską. Na terenie dawnej dzielnicy jest aż kilkanaście stacji kolejowych. Na komunikację na Fabrycznej duży wpływ ma też obecność międzynarodowego portu lotniczego, a także dróg krajowych i autostrady. To ułatwia mieszkańcom podróżowanie nawet w odległe rejony w kraju i na świecie.

3. Edukacja na Fabrycznej

Żłobki i przedszkola na Fabrycznej

Rodzice najmłodszych mieszkańców powinni być zadowoleni z oferty edukacyjnej tego obszaru. W tym rejonie działa 1 żłobek publiczny, a także kilkanaście prywatnych. Rodzice nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc.

Oferta przedszkoli prezentuje się jeszcze lepiej. Na terenie Fabrycznej działa ponad 30 placówek państwowych i 20 prywatnych. Ich profil jest bardzo różnorodny i z pewnością zadowoli każdego. Na Fabrycznej znajdują się przedszkola integracyjne, dla dzieci niesłyszących, a także oferujące dodatkowe zajęcia językowe i gimnastyczne. Rodzice nie zgłaszają też problemów z rekrutacją do wybranych placówek.

Szkoły podstawowe: edukacja na Fabrycznej

Oferta szkół podstawowych również stoi na wysokim poziomie. Na Fabrycznej działa około 50 placówek prywatnych i publicznych. Ich oferta jest bardzo różnorodna i każdy rodzic powinien znaleźć idealną placówkę dla swojego dziecka.

Na uwagę zasługuje Prywatna Autorska Szkoła Podstawowa Galileo, w której nauczyciel pełni rolę obserwatora, opiekuna i doradcy. Inną ciekawą placówką jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi AMIGO stawiająca na indywidualną pracę z uczniem, tolerancję i zasady partnerstwa. Na Fabrycznej nie notuje się też problemów z dostępnością miejsc.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Fabrycznej?

Oferta żłobków i przedszkoli na Fabrycznej jest bardzo bogata. To sprawia, że mimo dużej liczby mieszkańców, nie notuje się tutaj problemów z dostępnością miejsc w wybranych placówkach. A czy łatwo się dostać do szkoły podstawowej? Tego typu placówek na Fabrycznej jest tak dużo, że nie pojawiają się żadne problemy przy rekrutacji.

Licea i technika na Fabrycznej: szkoły średnie dzielnicy

Oferta szkół średnich na Fabrycznej również nie przedstawia się źle – w tej części Wrocławia działa kilkanaście liceów ogólnokształcących oraz kilka techników. Oferta szkół jest bardzo zróżnicowana, więc nastoletni mieszkańcy dzielnicy na pewno będą zadowoleni.

Na uwagę z pewnością zasługuje Technikum Budowlane, gdzie poza tradycyjnymi klasami, można znaleźć profil projektowanie i aranżacja wnętrz. Interesującą placówką jest też Zespół Szkół nr 6, w którym znajduje się Liceum Ogólnokształcące nr XXX oraz Technikum nr 14, które współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym i Wyższą Szkołą Bankową.

Popularne szkoły na Fabrycznej: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Na Fabrycznej nie brakuje też uczelni wyższych. Swoje siedziby mają tam renomowane, prywatne placówki takie, jak:

 • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej,
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Coachingu,
 • Wyższa Szkoła Handlowa,
 • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej "Horyzont
 • Wyższa Szkoła Bankowa.

Na Fabrycznej znajdują się też Wydział Nauk Pedagogicznych oraz Wydział Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Ocena redakcji

Oferta szkół na Fabrycznej prezentuje się bardzo dobrze. Na tym obszarze działają doskonałe placówki na każdym poziomie nauki. Rodzice chwalą sobie ich różnorodność i nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc w wybranych szkołach i przedszkolach. Ofertę edukacyjną Fabrycznej chwali sobie również młodzież. Na tym obszarze znajduje się kilka interesujących szkół średnich. Nie ma tam żadnych państwowych uczelni, ale działa tam kilka prywatnych renomowanych placówek wyższych.

centrum historii zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia

4. Jak się mieszka na Fabrycznej? Parki i rekreacja w dzielnicy

Fabryczna może się kojarzyć z typową przemysłową zabudową i brakiem terenów zielonych. Jednak to mylne przekonanie! Ten obszar nazwę zawdzięcza swojej historii, a obecnie fabryk jest tu niewiele i stanowią tylko pamiątkę przeszłości. Na Fabrycznej nie brakuje natomiast licznych terenów zielonych. Niektóre z nich są całkowicie zagospodarowane, inne nieco dzikie.

Najwięcej z nich znajduje się w okolicach Grabiszyńskiej, a są to Park Grabiszyński oraz Las Oporowski. Na Fabrycznej znajduje się też Las Leśnicki czy Las Ratyński. Miłośnicy aktywnego wypoczynku również nie będą narzekać. Przede wszystkim tereny zielone są doskonałym obszarem do uprawiania sportu. W dodatku w tym rejonie nie brakuje też hal sportowych i boisk, a także Centrum Basenowo-Sportowego, Centrum Tenisowego, kręgielni oraz lodowiska.

Na terenie Fabrycznej znajduje się także stadion miejski, na którym były rozgrywane niektóre mecze podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Miłośnicy aktywności fizycznej mogą również korzystać z możliwości centrum handlowego Magnolia Park, gdzie znajduje się boisko do gry w koszykówkę, a także siłownia do do street workoutu.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Fabrycznej? Ten obszar nie jest tak bogaty w ciekawe lokale, jak inne części Wrocławia, ale tu również można znaleźć kilka ciekawych miejsc. Niezwykłą popularnością cieszy się Restauracja Orle Gniazdo, znajdująca się w hotelu o tej samej nazwie, która ma większość pozytywnych opinii.

Innym godnym uwagi miejscem jest Restauracja Fabryka oferująca różnorodne potrawy z różnych zakątków świata przygotowywane z najwyższej jakości produktów. W dzielnicy znajduje się też dużo pizzerii i pierogarni. Na Fabrycznej dużą popularnością cieszą się dania z dowozem na wynos i menu lunchowe. W tym rejonie nie brakuje też klimatycznych kawiarni, natomiast barów i pubów należy szukać bliżej centrum.

Na Fabrycznej znajduje się Młodzieżowy Dom Kultury, w którym toczy się życie kulturalne dzielnicy. W tym miejscu organizuje się wiele ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży. Ciekawą ofertą kulturalną może się również pochwalić Stadion Miejski, gdzie odbywają się różne wydarzenia. Na terenie Fabrycznej działa również Teatr o nazwie „Frant”, Magiczny Teatr Muzyczny, a także Teatr Tańca Dawnego Invenzione. Miłośnicy kina również będą zadowoleni, ponieważ w Magnolia Park znajdą popularny multipleks Helios.

6. Zdrowie na Fabrycznej

Jakość powietrza we Wrocławiu zazwyczaj jest w dobrym stanie, na Fabrycznej sytuacja wygląda podobnie. Na tym terenie rzadko dochodzi do przekroczenia norm pyłów, więc bez problemu można spędzić czas na zewnątrz. Smog w tym rejonie również jest rzadkim zjawiskiem.

Powietrze na Fabrycznej jest więc w dobrym stanie, a jak jest z wodą? Kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego, że jest ona w pełni bezpieczna dla zdrowia. A czy można pić wodę z kranu? Na Fabrycznej jest ona wysokiej jakości, a także czysta i zdatna do picia. Jeżeli mamy wątpliwości, to można ją przefiltrować oraz ugotować.

Fabryczna może się pochwalić bogatą opieką medyczną. Na tym obszarze znajduje się siedziba Polskiego Centrum Zdrowia (Instytut Medycyny). Mieszkańcy mają do dyspozycji również Dolnośląskie Centrum Onkologii, a także Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Ośrodek Chirurgii Małoinwazyjnej. W obecnie w budowie jest również Nowy Szpital Wojewódzki, który znajdzie się w północnej części Fabrycznej.

Na terenie dzielnicy znajduje się również kilkanaście przychodni prywatnych i państwowych, a także ponad 20 placówek specjalistycznych. Dlatego mieszkańcy nie mają problemu z dostaniem się do lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów. Na terenie Fabrycznej działa również doskonale rozwinięta sieć aptek, w tym również placówek całodobowych.

7. Fabryczna: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy z pewnością nie będą narzekać na infrastrukturę handlowo-usługową. Na tym obszarze znajduje się kilka dużych hipermarketów. Nie brakuje też mniejszych placówek, a na każdym osiedlu znajdują się lokalne sklepiki, w których można kupić dobrej klasy produkty regionalne, a także wiele innych produktów. Zakupy można również zrobić w jednej z trzech galerii handlowych.

Na Fabrycznej nie brakuje też galerii handlowych. Największą popularnością cieszy się Magnolia Park, czyli największa tego typu placówka we Wrocławiu. Jest to nie tylko idealne miejsce na zakupy czy zjedzenie posiłku, ale też udział w ciekawych wydarzeniach i spotkaniach towarzyskich. Magnolia Park to też jedno z nielicznych centrów handlowych w całym kraju, gdzie można zadbać o formę fizyczną.

Miłośnicy dużych promocji z pewnością pokochają Wrocław Fashion Outlet. Mieszkańcy chętnie też robią zakupy w Centrum Handlowym Borek, Centrum Handlowym Mińska 58, Centrum Handlowym Viktor, a także w Tarasach Grabiszyńskich. Fabryczna to również miejsce, w którym bez problemu można skorzystać z usług branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.

Wrocław to również miejsce, gdzie nie brakuje pchlich targów, targowisk oraz różnych hal targowych. Na Fabrycznej działa Targowisko obok Astry, gdzie można kupić lokalne produkty (m.in. świeże owoce i warzywa), ale też ubrania i wiele innych artykułów. Mieszkańcy chętnie też robią zakupy na Targowisku Niedźwiedzia, Ryneczku Jemiołowa oraz Placu Targowym przy Lotniczej 20. W każdym z tych miejsc można trafić na wiele ekologicznych produktów.

stadion wroclaw fabryczna

Stadion piłkarski we Wrocławiu

8. Wady i zalety mieszkania na wrocławskiej Fabrycznej

Jak się żyje na Fabrycznej?

Zalety:

 • cisza i spokój,
 • dobra jakość powietrza i wody z kranu,
 • duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych,
 • dobra infrastruktura handlowo-usługowa,
 • ciekawa oferta edukacyjna,
 • obecność ciekawych atrakcji,
 • dobra opieka zdrowotna.

Wady:

 • słaby rozwój infrastruktury drogowej dzielnicy,
 • zbyt wolny rozwój dzielnicy,
 • zaniedbane tereny peryferyjne,
 • brak pubów i klubów,
 • zbyt duże zróżnicowanie terenu.

Ocenia redakcji

Fabryczna to obszar z ogromnym potencjałem, który niestety wciąż nie jest dobrze wykorzystany. Teren dawnej dzielnicy jest bardzo zróżnicowany. Niektóre osiedla są bardzo rozwinięte i mogą się pochwalić doskonałymi połączeniami z centrum. W dodatku dzielnica charakteryzuje się bogatą infrastrukturą handlowo-usługową, ciekawą ofertą edukacyjną oraz opieką medyczną na wysokim poziomie.

Na terenie Fabrycznej można znaleźć też kilka interesujących atrakcji. Na obszarze tym znajduje się wiele terenów zielonych, a jakość wody i powietrza jest dobra. Niestety peryferyjne osiedla dzielnicy nie należą do zadbanych. Należy tam jeszcze wprowadzić wiele innowacji, a ich rozwój postępuje zbyt wolno. To zniechęca do zakupu mieszkań na tym terenie. Dla niektórych osób wadę może też stanowić brak pubów i klubów.

9. O tym się mówi na Fabrycznej

Fabryczna to raczej spokojna dzielnica, w której nie dochodzi do żadnych kontrowersyjnych czy absurdalnych decyzji. Mieszkańcy więc nie mają powodów do narzekań i nie krytykują działań podejmowanych na tym obszarze. Protesty może wzbudzać jedynie fakt, że rozwój Fabrycznej postępuje zbyt wolno. Szczególnie niezadowoleni z tego faktu mogą być mieszkańcy peryferyjnych osiedli, według których w ich rejonie zamieszkania pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Natomiast obecne plany zagospodarowania nie obejmują wielkich zmian na Fabrycznej. Być może jednak sytuacja wkrótce się zmieni.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: