Krzyki Wrocław

Redakcja

Redakcja

10.02.2020

Co oferuje mieszkańcom wrocławska dzielnica Krzyki? Co warto zobaczyć? Sprawdź na GetHome.pl.

Krzyki to chyba najpopularniejsza dzielnica Wrocławia. Dlatego mieszkania w tej okolicy należą do najdroższych, ale liczne udogodnienia sprawiają, że w razie czego można je łatwo odsprzedać. W końcu obszar ten cały czas uchodzi za najpopularniejszy we Wrocławiu. Krzyki uznaje się jako obszar szczególnie przyjazny rodzinom z dziećmi i właścicielom czworonogów. Ze względu na liczne tereny zielone w każdej części miasta.

Doskonała oferta edukacyjna, dobra opieka medyczna, świetnie rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa to kolejne zalety tego obszaru, które nadal przyciągają wielu mieszkańców. Komunikacja na Krzykach również nie sprawia wielu problemów. Na tym obszarze znajdują się też kina, teatry, a także inne instytucje kulturalne, w których można spędzić wolny czas.

Stan wody i powietrza również należy do dobrych. Mieszkańcy nie narzekają na bezpieczeństwo w dzielnicy. Mimo, że znajduje się w niej słynny Trójkąt Bermudzki, który kiedyś był wylęgarnią przestępców, to rzadko dochodzi tam do poważnych przestępstw. Obecnie ten obszar cieszy się tylko złą sławą i stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Właściwie trudno znaleźć wady tej obszaru i Krzyki wydają się idealnym miejscem do zamieszkania.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż we wrocławskich Krzykach

oferty domów na sprzedaż we wrocławskich Krzykach

1. Informacje ogólne

Krzyki – położenie na mapie Wrocławia

Krzyki to była dzielnica samorządowo-administracyjna Wrocławia, która znajduje się w północno-wschodniej części miasta. 8 marca 1990 roku jej funkcje w szerokim zakresie przejął Urząd Miejski. Nazwa jednak nadal funkcjonuje w świadomości mieszkańców i bywa przywoływana do celów statystycznych. Funkcjonuje również w organach administracji rządowej i specjalnej takich, jak urząd skarbowy, prokuratura, czy policja.

Krzyki podzielone są na następujące osiedla administracyjne:

 • Bieńkowice – osiedle położone na wschodnim krańcu Wrocławia, włączone w jego skład 1 stycznia 1951 roku. Graniczy ze wsiami Iwiny, Zacharzyce i Radwanice oraz z osiedlem Brochów. Na Bieńkowicach dominuje niska zabudowa wielorodzinna.
 • Borek – jest to jedno z najbardziej prestiżowych osiedli położone na obszarze dawnej dzielnicy Krzyki. Jego największe atuty to doskonałe połączenia tramwajowe z innymi rejonami, a także rozległe tereny zielone. Na osiedlu mieszka wiele znanych i uznanych osób.
 • Brochów – osiedle położone w południowo-wschodniej części Wrocławia, które w latach 1939–1950 stanowiło odrębne miasto. Znajduje się tam jedna z największych stacji towarowych w Europie. Większość zabudowy osiedla powstała na przełomie lat 60 i 70. W 2004 roku uchwalono plany zagospodarowania przestrzennego, które dbają o to, aby został zachowany małomiasteczkowy charakter osiedla.
 • Gaj – osiedle znajduje się na południowych terenach wsi Herdain, która została przyłączona do Wrocławia w 1904 roku. Największa część zabudowy, w kwartale pomiędzy ulicami Armii Krajowej, Bardzką, Świeradowską i Borowską oraz z przecinającymi go wewnątrz ulicami Orzechową i Krynicką, powstała w latach 1979–1994. Dominuje tam zabudowa wielkopłytowa, w innej części osiedla znajduje się budownictwo jednorodzinne oraz niska zabudowa wielorodzinna.
 • Huby – osiedle położone w południowo-wschodniej części Wrocławia. Dominują tam kamienice sprzed II wojny światowej oraz zabudowa powstała w latach 70 XX wieku. Na osiedlu znajduje się też największy w Polsce park wodny oraz główny dworzec autobusowy.
 • Jagodno – osiedle na południowym krańcu Wrocławia, które graniczy z osiedlem Brochów oraz podwrocławskimi wsiami. Na tym obszarze dominuje niska zabudowa wielorodzinna.
 • Klecina – osiedle w południowej części Wrocławia sąsiadujące z osiedlami Oporów i Krzyki-Partynice, a także z Bielanami Wrocławskimi oraz Zabrodziem. Architektura tej części miasta jest bardzo różnorodna. W niektórych częściach znajduje się zabudowa przywodząca na myśl wieś, w innych znajduje się osiedle szeregowe domków jednorodzinnych, a w kolejnych willowe. Na tym osiedlu powstają też nowoczesne bloki oraz biurowce.
 • Krzyki-Partynice – osiedle położone na terenie dawnej dzielnicy Krzyki składające się Krzyków i Partynicy. Jego południowa granica jest jednocześnie granicą administracyjną miasta. Zabudowa jest bardzo zróżnicowana – można tam znaleźć zabudowę willową i wielorodzinną, a także domy jednorodzinne. Na terenie osiedla znajduje się również wrocławski tor wyścigów konnych.
 • Księże – osiedle w południowo-wschodniej części Wrocławia, którego wschodnia granica stanowi jednocześnie granicę administracyjną miasta. Część tego obszaru, czyli Księże Małe jest uważane za najbardziej modernistyczne osiedle w mieście. Obecnie jest ono w rozkwicie i dynamicznie się rozbudowuje, a na jego terenie powstaje wiele nowych zabudowań.
 • Ołtaszyn – osiedle położone jest w południowo-wschodniej części miasta, a jego południowa granica pokrywa się z południową granica Wrocławia. W Ołtaszynie dominuje zabudowa willowa oraz wielorodzinna powstała po roku 2000.
 • Powstańców Śląskich (nazywane również osiedlem południowym) – osiedle leży na terenie dawnych wsi: Dworek oraz Nowej Wsi. Szybką zabudowę osiedla rozpoczęto w latach 60 i 70, a większość budynków stanowi zabudowa wielkopłytowa. To właśnie w tej części miasta znajduje się najwyższy budynek we Wrocławiu, czyli Poltegor Centre, który ma 25 kondygnacji.
 • Przedmieście Oławskie – osiedle położone we wschodniej części Wrocławia, które obejmuje obszar zwany Trójkątem Bermudzkim uchodzący za niebezpieczne miejsce. Charakterystyczna zabudowa w tym rejonie to wielopiętrowe czynszowe kamienice i obiekty postindustrialne z przełomu XIX i XX wieku. W ostatnich latach został poddany renowacji, w czasie której odnowiono kamienice i uzupełniono ubytki.
 • Tarnogaj – osiedle znajdujące się w południowo-wschodniej części Wrocławia. Nieformalnie dzieli się na Osiedle Henrykowskie oraz Osiedle Mieszkaniowe Tarnogaj we Wrocławiu. Na tym obszarze dominuje zabudowa z wielkiej płyty oraz nowe budynki nawiązujące do przedwojennej architektury osiedla.
 • Wojszyce – osiedle położone w południowej części miasta na południe od Towarowej Obwodnicy Wrocławia. Charakteryzuje się on niską zabudową oraz bogatą roślinnością.

W tej dzielnicy znajduje się wiele bloków mieszkalnych, ale nie brakuje też uroczych willi. Na tym obszarze przeplatają się nowoczesne budynki z obiektami z bogatą historią.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Krzykach?

Obszar dawnej dzielnicy zajmuje 54,3 km², który zamieszkuje aż 165 610 osób. To sprawia, że gęstość zaludnienia wynosi 3113,5 os./km².

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Krzyki uznawane są najlepszą dzielnicę Wrocławia. To właśnie ten rejon najczęściej wskazywany jest jako miejsce, w którym warto zamieszkać. Rodziny z małymi dziećmi docenią liczne atrakcje i świetną ofertę edukacyjną. Seniorzy będą zadowoleni z opieki medycznej, a studenci mają do wyboru kilka ważnych uczelni oraz doskonały dojazd do innych części miasta. Niektórych mogą odstraszać wysokie ceny, ale na Krzykach są też rejony, gdzie można znaleźć tańsze inwestycje.

Czy Krzyki to styl życia?

Jak się mieszka na Krzykach? Na pewno ciekawie! Krzyki to ogromny obszar, na którym można odnaleźć zarówno cechy europejskiego dużego miasta, a także ciszę i spokój. To sprawia, że życie na Krzykach jest bardzo interesujące. Mieszkańcy bez problemu znajdą wiele ciekawych miejsc, a także tereny idealne na odpoczynek i rekreację.

Planowany rozwój dzielnicy

Krzyki to doskonale rozwinięta dzielnica, w której cały czas pojawiają się pewne zmiany. Systematycznie poprawiana jest nawierzchnia dróg, remontowane chodniki i budowane nowe drogi rowerowe, a także instaluje się kolejne sygnalizacje świetlne oraz oświetla przejścia dla pieszych. Jednak są to niewielkie zmiany i większość z nich dokonywana jest w weekendy.

Obecnie największą inwestycją drogową jest budowa Alei Wielkiej Wyspy i Mostu Wschodniego, które mają połączyć Biskupin i Sępolno z Aleją Armii Krajowej. Prace jednak się opóźniają i nie wiadomo dokładnie, kiedy inwestycja zostanie zakończona.

Krzyki - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Krzyki to miejsce, które przyciąga wiele osób, więc z pewnością nie brakuje tam ciekawych miejsc. Ten obszar jest bogaty w parki i liczne skwery, gdzie można aktywnie spędzać czas. W Parku Południowym odbywają się liczne wydarzenia dla aktywnych osób, a MDK organizuje ciekawe festiwale.

Na uwagę zasługuje też architektura dzielnicy, która jest bardzo zróżnicowana. To właśnie w tej części miasta znajduje się najwyższy budynek Wrocławia, czyli SkyTower razem z punktem widokowym. Na Krzykach brakuje też przedwojennych willi oraz pałacyków o nietypowej architekturze. Najwięcej z nich można znaleźć w rejonie ulicy Kasztanowej, Racławickiej, Powstańców Śląskich czy Sudeckiej.

Ciekawym miejscem jest również Trójkąt Bermudzki, czyli fragment Przedmieścia Oławskiego między ulicami: Pułaskiego, Traugutta, Komuny Paryskiej i Kościuszki. Dawniej wylęgarnia przestępców, a obecnie atrakcja turystyczna pełna ciekawych zakamarków.

Czy Krzyki to bezpieczna dzielnica?

Krzyki uznawane są za stosunkowo bezpieczną dzielnicę. Przestępstwa zdarzają się sporadycznie i raczej nie dochodzi do tych najniebezpieczniejszych. W rankingach organizowanych wśród mieszkańców przegrywają jedynie z Psim Polem.

Na tym obszarze znajduje się Trójkąt Bermudzki uważany za jeden z najniebezpieczniejszych rejonów Wrocławia. Obecnie ten rejon zupełnie zmienia swoje oblicze i zaczyna być coraz częściej odwiedzane przez turystów oraz samych mieszkańców. Na jego terenie powstało nawet jedno najciekawszych osiedli mieszkaniowych Nowa Papiernia. To sprawia, że na Krzykach nie ma typowo niebezpiecznych rejonów, a Trójkąt Bermudzki cieszy się jedynie złą sławą.

Krzyki: oferta dla dzieci

Krzyki są uważane za obszar szczególnie przyjazny rodzinom z małymi dziećmi. Na ich terenie można znaleźć mnóstwo zielonych terenów idealnych na spacery. Na Krzykach nie brakuje placów zabaw, a na uwagę z pewnością zasługują te zlokalizowane na Niskich Łąkach oraz w Parku Wschodnim, które są zadbane i otoczone zielenią.

Najmłodszym mieszkańcom z pewnością przypadnie też do gustu Park Trampolin, ale warto pamiętać, że mogą z niego korzystać dzieci powyżej 3 roku życia i pod opieką osoby dorosłej. Kolejne ciekawe miejsce to muzeum naukowe Hydropolis poświęcone wodzie.

wieża ciśnień we Wrocławiu

Wieża ciśnień Borek

Zapoznaj się również z informacjami o innych wrocławskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Krzykach

Ile trwa dojazd z Krzyków do centrum?

Krzyki są bardzo skomunikowanym obszarem, a na ich terenie działa doskonale rozwinięta sieć tramwajowo-autobusowa. Mieszkańcy nie mają żadnych problemów z dostaniem się do centrum, do którego dojazd zajmuje zaledwie kwadrans. Mogą również korzystać ze ścieżki rowerowej, która prowadzi do samego serca miasta. Krzyki są też też doskonale skomunikowane z całym miastem, a połączenia tramwajowe i autobusowe są cały czas poszerzane o nowe odcinki.

Tramwaje na Krzykach:

Krzyki mogą się pochwalić jedną z najbardziej sprawnych i świetnie funkcjonujących linii tramwajowych. Na tym obszarze znajduje się aż pięć pętli: Krzyki, Park Południowy, Księże Małe, Gaj, Tarnogaj. Najważniejsze linie tramwajowe to:

 • Linia tramwajowa nr 2 – łącząca Krzyki ze Śródmieściem,
 • Linia tramwajowa nr 7 – łącząca Krzyki ze Starym Miastem,
 • Linia tramwajowa nr 9 – kursująca z Parku Południowego do Sępolna,
 • Linia tramwajowa nr 17 – łącząca Krzyki ze Śródmieściem.

Autobusy na Krzykach:

Komunikacja autobusowa stanowi doskonałe uzupełnienie linii tramwajowych. Autobusy kursują przez całą dobę i łączą Krzyki z różnymi częściami Wrocławia.

 • Linia autobusowa nr 107 – z Krzyków na Plac Solidarności,
 • Linia autobusowa nr 113 – z Krzyków na Dworzec Główny,
 • Linia autobusowa nr 127 – łącząca Krzyki z Fabryczną,
 • Linia autobusowa nr 612 – z Krzyków na Dworzec Główny przez Bielany Wrocławskie,
 • Linia autobusowa N – łącząca Krzyki ze Starym Miastem i Psim Polem.

Dworce/zajezdnie

To właśnie na Krzykach znajdują się dwa najważniejsze dworce w mieście. Wrocław Główny to największa stacja kolejowa, która posiada kategorię Premium według klasyfikacji PKP. Obsługuje on rekordową liczbę pasażerów w roku i jako jeden z nielicznych w Polsce ma halę peronową. W pobliżu, na poziomie –2 centrum handlowo-rozrywkowo-biurowego Wroclavia, znajduje się Dworzec Autobusowy. To sprawia, że Krzyki są doskonałą lokalizacją dla osób, które często podróżują poza granice Wrocławia.

Krzyki – ścieżki rowerowe

Wrocław nazywany bywa rowerową stolicą Polski, każdego dnia na dwukołowe pojazdy wsiada aż ok. 30-35 tys. Wrocławian. Natomiast infrastruktura rowerowa jest stale rozbudowywana. Również na Krzykach rowerzyści nie będą narzekać na dostępne szlaki. Ścieżki rowerowe są doskonale rozwinięte i można nimi dojechać nawet do centrum miasta.

Władze miasta dbają o infrastrukturę rowerową i cały czas oferują mieszkańcom nowe rozwiązania. Cały czas trwają pracę nad tym, aby rozszerzyć dostępne szlaki rowerowe. Niedługo pojawi się, np. ścieżka z Krzyków na Bielany Wrocławskie.

Komunikacja na Krzykach: główne ulice

W pobliżu Krzyków znajduje się Autostradowa Obwodnica Wrocławia, która znacznie przyspiesza dojazd do innych części miasta, a także autostrada A4. To sprawia, że mieszkańcy mogą dostać się w inne rejony Polski. Główne ulice tego obszaru stanowią Powstańców Śląskich oraz Ślężna, które łączą Krzyki z centrum Wrocławia. Przez Krzyki przebiega też ulica Piłsudskiego stanowiąca jedną z najważniejszych tras współczesnego Wrocławia.

Komunikacja na Krzykach: planowane inwestycje drogowe

Zarząd Dróg Miejskich we Wrocławiu cały czas dba o wysoki standard dróg. Na Krzykach cały czas są prowadzone niewielkie inwestycje, a część z nich dokonowywana jest w weekendy. Na przestrzeni lat poprawiana jest nawierzchnia dróg, remontowane chodniki i budowane nowe drogi rowerowe, a także instaluje się kolejne sygnalizacje świetlne oraz oświetla przejścia dla pieszych.

Natomiast większych inwestycji drogowych na Krzykach jest niewiele. Obecnie największą z nich jest budowa Alei Wielkiej Wyspy i Mostu Wschodniego, które mają połączyć Biskupin i Sępolno z Aleją Armii Krajowej (na Krzykach). Prace jednak się opóźniają i nie wiadomo dokładnie, kiedy inwestycja zostanie zakończona.

Ocena redakcji

Komunikacja na Krzykach stoi na wysokim poziomie, a obszar ten ma dogodne połączenia ze wszystkimi częściami Wrocławia. Działa tam świetnie rozwinięta sieć tramwajowa-autobusowa, która kursuje w różne części miasta, a nawet do okolicznych miejscowości. Na Krzykach znajduje się też wiele szlaków rowerowych, a także Główny Dworzec Autobusowy i Kolejowy. To sprawia, że nawet transport w inne części Polski jest dla mieszkańców niezwykle wygodny.

Na Krzykach nie planuje się obecnie dużych zmian w infrastrukturze drogowej, ale nie są one potrzebne. Natomiast systematycznie poprawiany jest stan obecnych dróg oraz chodników.

3. Edukacja na Krzykach

Żłobki i przedszkola na Krzykach

Rodzice z pewnością będą zadowoleni z oferty edukacyjnej na Krzykach. Na tym obszarze znajduje się żłobek publiczny oraz kilkanaście prywatnych. Liczba miejsc jest bardzo duża, więc nie pojawiają się problemy z ich dostępnością.

Oferta przedszkoli również jest zadowalająca. Znajduje się tam ponad 20 placówek publicznych i tyle samo prywatnych. Oferta przedszkoli jest bardzo różnorodna. Na wrocławskich Krzykach można znaleźć placówki integracyjne oraz oferujące dodatkowe zajęcia językowe i gimnastyczne. Nie pojawiają się także żadne problemy z dostępnością miejsc.

Szkoły podstawowe: edukacja na Krzykach

Oferta szkół podstawowych również jest zadowalająca. Na tym obszarze działa ponad 20 placówek publicznych i prywatnych. Ich oferta jest bardzo zróżnicowana i żaden z rodziców nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla swojego dziecka.

To właśnie tam znajduje się Szkoła Podstawowa nr 61 im. Janusza Korczaka, która mieści się w ścisłej czołówce wrocławskich szkół i może się pochwalić licznymi osiągnięciami swoich uczniów w skali regionalnej oraz krajowej. Na uwagę zasługuje też Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa ATUT, w której stawia się na uczenie się poprzez działanie.

Ciekawym doświadczeniem dla dziecka może być też uczęszczanie do szkoły inspirowanej fińskim modelem edukacyjnym, czyli Autorskiej Szkoły Podstawowej Navigo. Na Krzykach nie brakuje więc interesujących placówek. Nie słyszy się też o problemach z dostępnością miejsc.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Krzykach?

Krzyki są jedną z najbardziej zaludnionych i popularnych dzielnic. Jednak na ich terenie znajduje się bogata oferta żłobków i przedszkoli, więc nie notuje się problemów z dostępnością miejsc. A czy łatwo się dostać do szkoły podstawowej? W tej kwestii rodzice również nie zgłaszają żadnych problemów.

Licea i technika na Krzykach: szkoły średnie dzielnicy

Młodzież również będzie zadowolona z oferty szkół w dzielnicy. Z placówek ponadpodstawowych w ofercie edukacyjnej Krzyków znajduję się ponad 10 liceów, 13 techników oraz 6 szkół zawodowych. To sprawia, że uczniowie mają bardzo duży wybór.

Na uwagę z pewnością zasługuje Liceum Ogólnokształcące nr X im. Stefanii Sempołowskiej, które zajmuje wysokie miejsca w rankingach wrocławskich, a także ogólnokrajowych. Wysokie pozycje zajmuje również Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej, które zdobyło tytuł Srebrnej Szkoły 2019.

Wśród szkół prywatnych warto zwrócić uwagę na Prywatne Liceum Ogólnokształcące Abor z niewielką liczbą uczniów w klasie oraz Wroclaw International School, które zostało objęte patronatem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Ciekawym programem może się też pochwalić Główna Wojskowa Szkoła Średnia Husarz, a także Technikum Kolejowe.

Popularne szkoły na Krzykach: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Krzyki pokochają również studenci. Na tym obszarze swoje siedziby ma kilka ważnych szkół wyższych. Najpopularniejszą z nich jest Uniwersytet Ekonomiczny. W tym rejonie działają także Uniwersytet SWPS, Wyższa Szkoła Zarządzania i Finansów, a także Wyższa Szkoła Bankowa. Na terenie Krzyków znajduje się również Wydział Lekarsko-Stomatologiczny Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich i Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Starsze osoby mogą korzystać z zajęć oferowanych przez Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Krzyków jest bardzo bogata i różnorodna. To sprawia, że uczniowie na każdym poziomie nauki znajdą placówki dostosowane do swoich potrzeb. Mimo, że ten obszar jest jednym z najbardziej zaludnionych, nie pojawiają się żadne problemy z dostępnością miejsc w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych.

Również oferta szkół średnich jest bardzo bogata, a wiele z nich zajmuje w wysokie pozycje w rankingach ogólnopolskich. Na Krzykach nie brakuje też uczelni wyższych, a Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego oferuje zajęcia również dla starszych osób.

Sky Tower Wrocław

Sky Tower

4. Jak się mieszka na Krzykach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Krzyki uważane są za jedną z najbardziej zielonych części miasta. Nie ma tam dużo dzikich, niewykorzystanych terenów, ale pomiędzy osiedlami znajduje się wiele parków i skwerów. To sprawia, że mieszkańcy nie narzekają na brak miejsc do spacerów.

Najpopularniejsze parki na Krzykach to Tarnogajski, Skowroni, Południowy, Brochowski, Generała Władysława Andersa i Kleciński. Park Południowy jest jednym z najpiękniejszych i największych parków, a jego powierzchnia wynosi aż 27 hektarów. Park Skowroni jest niewiele mniejszy i zajmuje powierzchnię 25 hektarów.

Krzyki są doskonałym miejscem dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie. W tej części Wrocławia znajduje się kilkanaście klubów fitness. Działają tu prywatne placówki, a także popularne sieciówki, np. Fabryka Formy.

Na terenie dzielnicy znajduje się też 5 orlików, a także jeden z trzech w Polsce tor wyścigów konnych, gdzie można odbyć lekcje jazdy konnej. Mieszkańcy mają również do dyspozycji Aquapark, park trampolin oraz kręgielnię. W Parku Południowym odbywają się również liczne eventy idealne dla aktywnych osób, m.in. biegi oraz nordic walking.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Krzykach? Dzielnica ma bardzo bogatą ofertę gastronomiczną, a znalezienie dobrej restauracji w tym rejonie nie będzie trudne. Oferta lokali jest bardzo różnorodna i można tam trafić na potrawy z każdej kuchni. Na tym obszarze nie brakuje biurowców, więc bez problemu można znaleźć restauracje oferujące dania na wynos oraz menu lunchowe.

Wiele osób poleca Restaurację Pappatore bazującą na daniach kuchni włoskiej. Ciekawym miejscem jest też Restauracja Alyky, która oferuje autorskie dania inspirowane podróżami i różnorodnością smaków. Miłośnicy kuchni polskiej z pewnością pokochają Plackarnię i Pierogarnię, w których można otrzymać duże porcje placków ziemniaczanych lub pierogów w rozsądnych cenach. Na Krzykach nie brakuje też klimatycznych kawiarni i ciekawych barów.

Kulturalne życie dzielnicy toczy się wokół Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki. Prowadzone są tam różne ciekawe zajęcia, a także festiwale, np. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Łączy Pokolenia Inspiracje Flamenco. Na Krzykach działa również kilka teatrów, z których najbardziej znane to Teatr Pantonimy, Teatr Pieśń Kozła, Teatr na Bruku, a także Teatr Małego Widza. Dzielnica jest również przyjazna dla miłośników książek – działa tam aż 6 filii biblioteki miejskiej.

Pasjonaci filmów również będą zadowoleni. Na Krzykach znajduje się kilka kin, wśród których nie brakuje popularnego multipleksu Cinema City, a także mniejszych placówek takich, jak DFC Kino, OCH Kino. Wartym uwagi jest również muzeum naukowe Hydropolis, w którym została ukazana woda z wielu fascynujących perspektyw.

6. Zdrowie na Krzykach

Jakość powietrza we Wrocławiu z reguły uchodzi za dobrą. A jak się przedstawia sytuacja na Krzykach? Z reguły powietrze w tym rejonie charakteryzuje się doskonałą jakością i rzadko przychodzi do przekroczenia norm pyłów. Dlatego mieszkańcy mogą bezpiecznie spędzać czas na zewnątrz, a także wietrzyć mieszkanie.

Powietrze na Krzykach jest więc w świetnym stanie, a czy można pić wodę z kranu? Jej jakość jest stale kontrolowana, a wykorzystuje się do tego wieloetapową, nowoczesną technologię. Zapewnia się, że woda na Krzykach zawiera cenne składniki takie jak wapń, magnez i sód. Jeżeli więc mieszkańcy mają pewność, że w ich budynkach instalacja jest w dobrym stanie, to mogą bez przeszkód pić wodę z kranu.

Mieszkańcy są również zadowoleni z oferty medycznej. Na Krzykach znajduje się aż 10 placówek szpitalnych. Zaliczają się do nich m.in. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM we Wrocławiu oraz Szpital Specjalistyczny im. A Falkiewicza.

Na terenie dzielnicy działa też wiele państwowych i prywatnych przychodni. To sprawia, że mieszkańcy nie mają żadnych problemów z dostaniem się do lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów. Na Krzykach działa też doskonale rozwinięta sieć aptek, wśród których znajdują się również placówki całodobowe.

7. Krzyki: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Krzykach występuje również dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa. Na tym terenie znajduje się wiele popularnych hipermarketów, a także sklepów branżowych, czy niewielkich, osiedlowych sklepików. Mieszkańcy mogą również robić zakupy w jednej z licznych galerii handlowych. Na terenie Krzyków znajduje się wiele nowoczesnych galerii. W tej części Wrocławia znajduje się jedna z największych galerii, czyli Arkady Wrocławskie o powierzchni ponad 30 tysięcy m2.

Kolejne godne uwagi miejsce to SkyTower, nad którą góruje pierwszy wrocławski drapacz chmur, a także świetny punkt widokowy. W galerii można znaleźć nie tylko ciekawe sklepy i restauracje, ale też szkoła tańca Egurrola Dance Studio, kręgielnia, klub fitness, saunarium i SPA, a także instalacja interaktywna, przygotowana do prowadzenia komunikatywnego dialogu z każdym gościem.

Mieszkańcy chętnie też odwiedzają centrum handlowo-rozrywkowo-biurowe Wroclavia, w której znajduje się również dworzec autobusowy, a pobliżu dworzec kolejowy. To sprawia, że jest ona również popularna wśród turystów. Na terenie Krzyków znajduje się jeszcze kilka mniejszych galerii, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Nie brakuje też miejsc oferujących usługi branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.

We Wrocławiu nie brakuje też różnych targowisk i pchlich targów. Na Krzykach znajduje się Hala Kupców Perła, w której znajdują się liczne punkty handlowo-usługowe, w tym również kantor czy hurtownia AGD. Mieszkańcy terenów graniczących z wrocławskim Starym Miastem mają też blisko do Global Plac Targowy oraz Placu Targowego Świębodzkiego, na których można znaleźć mnóstwo różnorodnych produktów.

Pałac Hollenderów we Wrocławiu

Pałac Hollenderów

8. Wady i zalety mieszkania na wrocławskich Krzykach

Jak się żyje na Krzykach?

Zalety:

 • łatwy dostęp do szkół i przedszkoli,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa,
 • dużo zielonych terenów,
 • cisza i spokój,
 • dobrze rozwinięta komunikacja,
 • doskonała opieka medyczna,
 • świetna jakość wody i powietrza.

Wady:

 • wysokie ceny mieszkań,
 • mało inwestycji drogowych,
 • brak targowisk.

Ocena redakcji

Krzyki są doskonale rozwiniętą dzielnicą, które mają niewiele wad, a liczne zalety. Właściwie obszar ten jest świetnie rozwinięty pod każdym względem. Edukacja, opieka medyczna i infrastruktura jest na świetnym poziomie. Do nielicznych wad mogą należeć wysokie ceny mieszkań i mało inwestycji drogowych. Niektórym może też doskwierać bark targowisk.

9. O tym się mówi na Krzykach

Krzyki są doskonale rozwiniętą dzielnicą, a obecnie przeprowadza się na nich niewiele prac. To sprawia, że nie dochodzi tu do kontrowersyjnych decyzji, które miały przeszkadzać mieszkańcom. W poprzednich latach nie pojawiły się żadne głośne sprawy.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: