5 nietypowych miejsc na Ursynowie, które musisz zobaczyć!

Iwona Czarkowska

Iwona Czarkowska

Data publikacji: 02.08.2019

Jakie najciekawsze miejsca znajdziemy na terenie warszawskiej dzielnicy Ursynów? Sprawdź na GetHome.pl

Mieszkańcy Ursynowa zawsze twardo odpierają zarzut, że ich dzielnica to jedynie blokowisko i sypialnia Warszawy. Przekonują wszystkich, że nie brakuje tu miejsc niezwykłych, wartych zobaczenia.

Ursynów to osiedle, które wyrosło na południowym krańcu Warszawy w latach 70-tych ubiegłego wieku. Swój kształt dzielnica zawdzięcza grupie architektów, którymi kierował Marek Budzyński. Ale to dzięki mieszkańcom zyskała niepowtarzalny klimat. Aby go poczuć, warto odwiedzić kilka niezwykłych miejsc na Ursynowie.

Dzielnica Ursynów - kliknij i odkryj pełny przewodnik po dzielnicy 

Kopa Cwila

Najwyższy szczyt Ursynowa to mająca 18 metrów Kopa Cwila. Nie jest to naturalne wzniesienie terenu. Powstało podczas budowy osiedla, z ziemi pochodzącej z wykopów pod budowę ursynowskich bloków. Ziemia ta miała być pierwotnie wywożona poza dzielnicę, ale inż. Henryk Cwil (według innych Ćwil), główny inspektor Stołecznej Dyrekcji Inwestycji Spółdzielczych podjął decyzję, aby zrzucać ją w jednym miejscu.

Wzgórze, które powstało w ten sposób, zostało ochrzczone Kopą Cwila i jest dzisiaj miejscową legendą. Jedni uważają, że miał to być schron atomowy. Podobno wzniesienie w środku jest puste, a do wnętrza można się dostać podziemnym korytarzem prowadzącym z budynku pobliskiej przepompowni stołecznych wodociągów. Inna legenda głosi, że górka miała osłaniać ludzi przed planowanym niedaleko zbiornikiem z chlorem.

Szukasz kawalerki na sprzedaż na Ursynowie? Sprawdź nasze oferty.

Kopa Cwila Warszawa Ursynów

Źródło: fotoforum.gazeta.pl

Chcesz kupić nieruchomość na Ursynowie? Sprawdź: 

Las Kabacki

Las Kabacki nosi imię Stefana Starzyńskiego - ostatniego prezydent przedwojennej Warszawy, który w 1938 roku wykupił teren z rąk Adama hrabiego Branickiego. W te sposób uchronił zielony kompleks, wówczas znajdujący poza granicami administracyjnymi stolicy, przed modną w okresie międzywojennym parcelacją lasów na działki budowlane.

Dzięki temu zamiast osiedla mieszkaniowego w tym miejscu jest dzisiaj ogromna oaza zieleni. Mieszkańcy Ursynowa po lesie jeżdżą na rowerach, biegają, uprawiają nordic walking. Odpoczynek od zgiełku miasta znaleźć także spacerując po szlakach turystycznych, ścieżkach spacerowych i ścieżkach przyrodniczych wieczorami.

W południowej części znajdują się zabytkowa leśniczówka oraz polana, na której można rozpalić ognisko, w pobliskim Powsinie zaś Park Kultury i Wypoczynku oraz Ogród Botaniczny.

las kabacki warszawa ursynów

Źródło: polskaniezwykla.pl

Dąb Mieszko I

Mieszko I to najstarszy dąb na Mazowszu, który rośnie właśnie na warszawskim Ursynowie. Specjaliści dendrolodzy szacują, że drzewo ma ponad 600 lat! Dąb jest wysoki na 18 metrów, średnica jego korony ma 10 m, a obwód pnia to miejscami nawet ponad 850 cm. Drzewo można oglądać przy ulicy Nowoursynowskiej.

Niestety, w nocy z 16 na 17 czerwca 2019 roku Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie, że Mieszko I płonie. Nie jest wykluczone, że został podpalony. Nie wiadomo, czy drzewo-legendę uda się uratować, choć dendrolodzy nie tracą nadziei, bo po kilku tygodniach w gałęziach Mieszka I pojawiły się świeże liście. Wszyscy Ursynowianie trzymają kciuki za staruszka.

Zobacz również: mieszkania do wynajęcia Warszawa Mokotów

Dąb Mieszko I Warszawa Ursynów

Źródło: mapio.net

Park i pałac w Natolinie

Choć park w Natolinie leży w większości w granicach dzielnicy Wilanów, to ursynowianie uważają go za swój. Może dlatego, że wejście do parku oraz stojący w nim zabytkowy pałac znajdują się właśnie na Ursynowie, przy ulicy Nowoursynowskiej. Po wojnie pałac wraz z otoczeniem ulegał stopniowej degradacji.

W roku 1993 powstała Fundacja Centrum Europejskie Natolin, która zaopiekowała się tym terenem – zrewitalizowano park, odnowiono stare budynki. Niestety, nie mogą się tym wszystkim w pełni cieszyć mieszkańcy Ursynowa, ponieważ teren jest na co dzień zamknięty. Można go zwiedzać jedynie latem, w zorganizowanych niewielkich grupach, a zapisać się do nich nie jest łatwo.

Oficjalnie tłumaczone to jest koniecznością ochrony parku, który ma status rezerwatu. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o zapewnienie spokoju studentom mieszczącego się na terenie parku ekskluzywnego Kolegium Europejskiego, które kształci przyszłych urzędników unijnych. Mieszkańcy Ursynowa nieustanie walczą o dostęp do swojego parku.

Pałac Natoliński Warszawa Ursynów

Źródło: fakt.pl

Alternatywy 4 przy Grzegorzewskiej 3

Trudno byłoby znaleźć w Polsce osobę, która nie obejrzała choćby jednego odcinka serialu „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisława Barei. To nakręcona w pierwszej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku filmowa opowieść o mieszkańcach ursynowskiego bloku przy ulicy Alternatywy 4.

Ulica nigdy nie istniała, ale sam blok już tak. Był to dom przy ulicy Grzegorzewskiej 3. Jego mieszańcy przeżywali te same problemy, które były udziałem fikcyjnych serialowych postaci: przerwy w dostawie prądu i ciepła, brak sklepów i fatalna komunikacja z pozostałymi dzielnicami.

Dziś ocieplony styropianem i pomalowany, otoczony innymi domami oraz zielenią nie przypomina już swojego filmowego wizerunku. Mieszkańcy chcą jednak ożywić legendę. Na elewacji bloku przy Grzegorzewskiej 3 oraz sąsiednim domu powstaną murale z bohaterami serialu.

murale na Ursynowie

Źródło: metrowarszawa.gazeta.pl

Pierwsze wrażenie, jakie można odnieść, gdy znajdziemy się na Ursynowie, to niekończące się bloki. Ale warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć miejsca niezwykłe, których nie ma żadna inna część stolicy.

Interesuje Cię konkretna część Ursynowa? Sprawdź nasze propozycje:

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Iwona Czarkowska

Iwona Czarkowska

dziennikarka, pisarka oraz copywriter. Specjalizuje się między innymi w tekstach poradnikowych dotyczących wyposażenia oraz wystroju wnętrz. Warszawianka co prawda nie z racji urodzenia, ale z zamiłowania. Mieszkała niemal w każdej ze stołecznych dzielnic, więc warszawski rynek nieruchomości zna od podszewki. Obecnie ursynowianka i tak już pewnie zostanie, bo tutaj znalazła swoje miejsce na ziemi.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: