Dzielnica Wilanów

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 16.08.2019

Jakie się mieszka na warszawskim Wilanowie? Ile trwa dojazd do centrum? Jaki jest planowany rozwój dzielnicy? Sprawdź poradnik GetHome.

Duża liczba terenów zielonych, atrakcji dla dzieci oraz spokój sprawiają, że Wilanów jest chętnie wybierany jako miejsce zamieszkania. Minusem tej dzielnicy mogą być wysokie ceny mieszkań oraz brak metra i linii tramwajowej, co sprawia, że dojazd do centrum i w inne strony Warszawy jest utrudniony. Ponadto rozwój infrastruktury nie nadąża za rosnącą liczbą inwestycji mieszkaniowych. Z tego względu brakuje np. stref publicznych, ale z każdym rokiem sytuacja się poprawia.

Na Wilanowie znajduje się wiele ścieżek rowerowych i joggingowych, co wpływa na komfort życia w tej dzielnicy. Mimo niedogodności mieszkańcy coraz chętniej wybierają Wilanów, który cały czas się rozwija. W tej części Warszawy powstają nowe nieruchomości, sklepy i przedszkola. Obecnie Wilanów jest symbolem dynamicznych przemian i rozwoju urbanistycznego.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Wilanów

domy na sprzedaż Wilanów

1. Informacje ogólne

Położenie Wilanowa na mapie

Wilanów to jedna z 18 dzielnic miasta stołecznego, położona na lewym brzegu Wisły. Dzielnica od północy sąsiaduje z Mokotowem, od południa z gminą Konstancin-Jeziorna, od wschodu z dzielnicą Wawer, a od zachodu z Ursynowem.

Miejski System Informacji dzieli Wilanów na:

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Wilanowie?

Wilanów ma powierzchnię 36,73 km², a liczba mieszkańców wynosi 41 948 (01.2021). Gęstość zaludnienia to 1 142 os./km², czyli stosunkowo niedużo w porównaniu do Mokotowa czy nawet Targówka.

W latach 2002-2011 liczba ludności zwiększyła się o ponad 70%, z czego liczba dzieci do lat 9 ponad 2,5-krotnie. Wynosi ona obecnie ok. 15,6% wszystkich mieszkańców Wilanowa. Najwięcej jest osób w przedziale wiekowym 20-59 lat, bo aż 67,37%, w tym ponad połowę stanowią mieszkańcy w wieku 20-39 lat. Emeryci stanowią ok. 15% społeczeństwa. Widać zatem, że Wilanów zamieszkują głównie młodzi ludzie.

Jezioro Powsinkowskie, Wilanów Powsinek

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Wilanów rekomendowany jest dla rodzin z dziećmi, które cenią sobie komfort i nowoczesność oraz częściej korzystają z samochodu niż komunikacji miejskiej. Z pewnością to nie dzielnica, z której będą zadowoleni studenci. W tej części Warszawy ceny za mieszkanie są bardzo wysokie, a wybór dość okrojony. Kolejnym powodem jest fakt, że w okolicach Wilanowa nie znajduje się żadna uczelnia, a słaba komunikacja miejska w połączeniu z korkami sprawia, że podróż do centrum zajmuje minimum godzinę.

Z kolei rodzice z dziećmi będą mogli skorzystać z ciszy i spokoju oraz parków, licznych placów zabaw czy knajpek oferujących menu i wydarzenia dla dzieci. To najliczniejsza grupa na Wilanowie. Infrastruktura rozwija się szybko, ale tutejsze restauracje czy punkty usługowe wymagają raczej zasobnego portfela. Na Wilanowie znajduje się tylko prywatna służba zdrowia, co może być zbyt dużym wydatkiem dla seniorów.  

Jak się mieszka na Wilanowie? Styl życia

Piękne okolice, duża przestrzeń, miasto i ogród zarazem – to wszystko tworzy klimat Wilanowa. Każdy z mieszkańców znajdzie coś dla siebie. Na Wilanowie można zwiedzieć zabytki, wybrać się na wycieczkę rowerową, wędkować, spacerować nad Wisłą czy spędzać czas z dzieckiem na placu zabaw. W tej części Warszawy odnajdą się osoby lubiące ciszę, aktywności na świeżym powietrzu i kameralne knajpki. Z pewnością miłośnicy nocnego życia będą zawiedzeni zarówno pod względem lokali, jak i dojazdu do centrum miasta.

Na Wilanowie żyje się bezpiecznie i swobodnie ze względu na liczne punkty usługowe czy dostęp do prywatnej opieki medycznej. W tej dzielnicy mieszkają w większości młodzi rodzice z dziećmi, którzy cenią sobie ciszę i aktywności na świeżym powietrzu. Można rzec, że na Wilanowie istnieje duże poczucie wspólnoty. Jest to spowodowane tym, że mieszańcy wspólnie borykali się z takimi problemami, jak np. słaba komunikacja miejska, brak szkół i dróg, wspólnie też walczyli o rozbudowę infrastruktury z Urzędem Dzielnicy.

Planowany rozwój na Wilanowie

Obecnie na Wilanowie trwa budowa Południowej Obwodnicy Warszawy oraz powstały plany stworzenia linii tramwajowej. Ważnym punktem ma być również bezpośrednie połączenie Wilanowa z Ursynowem poprzez połączenie ul. Płaskowickiej z ul. Branickiego. Ponadto planowana jest budowa przewodów wodociągowych, kanałów zbiorczych i ściekowych. Wciąż gorącym tematem jest budowa parku Wilanów Park, który ma być innowacyjnym, nowocesnym parkiem miejskim.

Wilanów - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie to najważniejszy zabytek w tej dzielnicy. Zwiedzić można nie tylko sam budynek, ale i ogrody. Zimą to miejsce przekształca się w Królewski Ogród Światła. Świąteczna iluminacja przyciąga szerokie rzesze turystów. Wilanów to także dzielnica wielokulturowa. Na jej terenie znajduje się wszystkim znana Świątynia Opatrzności Bożej, ale również meczet i centrum muzułmańskie. Miejscem wartym uwagi jest także Stowarzyszenie Buddyjskie.

Muzeum Plakatu funkcjonuje tuż przy pałacu. W środku można podziwiać ponad 54 000 tys. plakatów. Muzeum w swoich zbiorach posiada grafiki takich twórców, jak Henryk Tomaszewski, Roman Cieślewicz, Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski. Mauzoleum Potockich to symboliczny nagrobek wystawiony Stanisławowi Kostce Potockiemu i jego żonie Aleksandrze z Lubomirskich Potockiej przez ich syna Aleksandra. Na sarkofagu umieszczono postać małżonków.

Kolegiata św. Anny w Wilanowie posiada przepiękne rzeźby autorstwa Syrewicza. Most Zakochanych mieści się tuż nad kanałem w okolicach pętli Wilanów. Tutaj zakochani mogą powiesić swoją kłódkę z miłosnym wyznaniem. Plaża na Kępie Zawadowskiej - dzika plaża przy wale wilanowskim to prawdziwa perełka na Wilanowie. Jest oddalona od ulicy, bardzo duża, czysta i piaszczysta, a latem połączona z promem Wilanów - Wawer. Można tu odpocząć i nacieszyć się pięknymi widokami.

Wyspa Zawadowska - ten rezerwat to przede wszystkim ciekawa roślinność i idealne miejsce do obserwacji ptaków, które są chronione np. zimorodek, mewa śmieszka czy sieweczka obrożna. Wyspy Zawadowskie to dobry kierunek na spacer na świeżym powietrzu. Warto zwiedzić także Rzymskokatolicki Cmentarz Wilanowski oraz Lake Park Wilanów.

Świątynia Opatrzności Bożej

Czy Wilanów to bezpieczna dzielnica?

Wilanów uchodzi za stosunkowo bezpieczną dzielnicę. Wiele inwestycji jest ogrodzonych, a dodatkowo zamontowane są kamery, nad bezpieczeństwem prywatnych osiedli czuwają ochroniarze z prywatnych firm opłacani przez wspólnoty mieszkaniowe. U zbiegu alei Rzeczypospolitej i Branickiego ustawiono na środku jezdni betonowe zapory, układające się w okrąg, co sprawia, że kierowcy wolniej jeżdżą. Poprawione zostało również oznakowanie jezdni.

Wilanów -  oferta dla dzieci

Największy plac zabaw na Wilanowie znajduje się na Plaży Wilanów (róg al. Wilanowskiej i ul. Przyczółkowskiej). Dzieci mogą bawić się na zjeżdżalni, statku pirackim, na huśtawkach i bujaczkach. Niestety oprócz nazwy to miejsce ma niewiele wspólnego z plażą. Boom - Klub Mądrej Zabawy (ul. Sarmacka 28) to miejsce, które umożliwia dzieciom wszechstronny rozwój. Oprócz klasycznych zabaw klub proponuje zajęcia ruchowe czy artystyczne. Z kolei mamy mogą napić się ciepłej kawy i skorzystać z internetu.

Place zabaw dla dzieci

 • przy ul. Bruzdowej róg Zaściankowej,
 • Jordanek, ul. Gronowa 1,
 • przy ul. Maltańskiej 1,
 • przy ul. Stanisława Lentza.

Przykładowe kawiarnie z ofertą dla dzieci:

 • Fikołki, Aleja Rzeczypospolitej 14 - to sala zabaw w centrum handlowym Alto. Znajduje się tu duży małpi gaj, basen z kulkami, zjeżdżalnie oraz oddzielny kącik dla młodszych dzieci. Dostępny jest także bufet oraz możliwe zorganizowanie przyjęcia urodzinowego.
 • Molo Kids Cafe, ul. Klimczaka 17 - kafejka dedykowana dzieciom i ich rodzicom. W środku znajdują się dwa kąciki dla niemowląt w oddzielnych częściach kawiarni. Starsze dzieci mogą skorzystać z wielu atrakcji. Ponadto to kawiarnia oferuje także dania dla dzieci. Można np. kupić słoiczki dla niemowląt lub bez problemu podgrzać swoje.
 • Polana, ul. Klimczaka 5 - przestronne miejsce oferuje drewnianą konstrukcję zaaranżowaną na las. Kącik zabaw urządzony jest w duchu Montessori. Ponadto jest także dziecięca kuchnia oraz maty dla niemowlaków. W osobnej sali organizowane są zajęcia dla dzieci. Poza ciastami i kawą zamówić można zdrowe koktajle.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

2. Komunikacja w dzielnicy Wilanów

Ile trwa dojazd z Wilanowa do centrum?

Dojazd z Wilanowa do centrum nie jest zadowalający. Ze względu na wciąż rosnącą liczbę mieszkańców, w godzinach szczytu tworzą się korki, w szczególności przy Dolinie Służewieckiej i Alei Wilanowskiej. Przykładowo, linia autobusowa 217 łącząca Wilanów z Metrem Wilanowska jedzie ponad 40 min, zamiast 12 min według rozkładu.

Tramwaje na Wilanowie

Budowa linii tramwajowej to „gorący temat” na Wilanowie. Do 2023 r. ma powstać nitka tramwajowa prowadząca z Wilanowa na warszawską Wolę. Obecnie najbliższa stacja tramwajowa znajduje się przy Metrze Wilanowska.


Most Południowy

Autobusy na Wilanowie

Autobusy to jedyna możliwość komunikacji miejskiej na Wilanowie. Jest to bardzo problematyczne ze względu na korki i długi czas dojazdów w inne części Warszawy. Na przestrzeni lat na Wilanowie mają powstać linia tramwajowa oraz Obwodnica Południowa, co znacznie rozluźni korki.

Najważniejsze linie autobusowe:

 • Linia 116 (Wilanów-Chomiczówka)
 • Linia 131 (Sadyba-Dworzec Centralny)
 • Linia 139 (Metro Wilanowska-Ogród Botaniczny)
 • Linia 164 (EC Siekierki-Kępa Zawadowska)
 • Linia 180 (Wilanów-Chomiczówka)
 • Linia 217 (Sarmacka-Metro Wilanowska)
 • Linia 317 (Wilanów-P+R Al.Krakowska)
 • Linia 323 (Oś. Królewska-Powsinek)
 • Linia 339 (Metro Wilanowska-Os. Kabaty)
 • Linia 519 (Dworzec Centralny-Powsin-Park Kultury)
 • Linia 522 (Branickiego-Dworzec Centralny)
 • Linia E-2 (Wilanów-Metro Ratusz Arsenał)

Autobusy nocne na Wilanów:

 • N31 (Dworzec Centralny-Sadyba)
 • N50 (Metro Wilanowska-Waflowa)
 • N81 (Sarmacka-Dworzec Centralny)

Metro na Wilanowie

Najbliższa stacja znajduje się na Metrze Wilanowska. Można tam dojechać autobusami linii nr. 217, 251, 339, 139 w ciągu 10-12 min wg rozkładu. W godzinach szczytu ten czas może się wydłużyć nawet do 40 min.

Dworce i zajezdnie na Wilanowie

Pętla Wilanów znajduje się na skrzyżowaniu al. Wilanowskiej i ul. Przyczółkowej. Zatrzymują się tu m.in. autobusy: 139, 200, 251, 264, 519, 116, 388, E-2, 180, N31.

Wilanów – ścieżki rowerowe

Trasa do Powsina wzdłuż ul. Przyczółkowej to idealne miejsce na rower, rolki, longboard czy długi spacer. Największymi atutami tej trasy są szerokość oraz widok na pola i łąki. Latem trasa na Powsinie to doskonały pomysł na rodziną wycieczkę. Z kolei w drugą stronę można dojechać rowerem ścieżką aż nad samą Wisłę.

Inne ścieżki rowerowe:

 • Piaseczno – Las Kabacki – Konstancin – Kępa – Wyspy Zawadowskie – Wilanów – Las Kabacki - Piaseczno. To 43-kilometrowa trasa o średnim stopniu trudności. Pokonanie jej możliwe jest w 3 h 20 min. Przewyższenie wynosi 63 m.
 • Ścieżka Wokół Wilanowa. 23-kilometrowa ścieżka rowerowa jest idealna dla początkujących rowerzystów.
 • Wilanów – Sulejówek. 24,7-kilometrowa ścieżka jest średniej trudności, o przewyższeniu 22,7 m.

Główne ulice na Wilanowie

Ulice Sobieskiego i Powsińska prowadzą do centrum, a Aleja Wilanowska na Mokotów. Ważną wewnętrzną ulicą jest Vogla, ponieważ łączy Stary Wilanów z Miasteczkiem Wilanów i ul. Powsińską. Główną drogą Miasteczka jest Aleja Rzeczypospolitej. Ul. Przyczółkowa biegnie wzdłuż Wisły i przechodzi przez cały Wilanów – to droga wojewódzka. Na Starym Wilanowie ważnymi drogami komunikacyjnymi są ul. Syta i ul. Vogla.

Planowane duże inwestycje

W planach jest budowa linii tramwajowej, która ma powstać w 2023 roku. To bardzo ważny projekt, ponieważ dojazd do centrum zajmuje bardzo dużo czasu, a komunikacja miejska jest słabo rozwinięta. Trasa tramwajowa ma łączyć Wilanów z Dworcem Zachodnim i Wolą. Na Wilanowie trasa będzie prowadzić wzdłuż al. Rzeczypospolitej, Sobieskiego, Belwederskiej, Spacerowej i Goworka do Puławskiej. Trasa ma liczyć 12 kilometrów i 49 peronów. Jednak obecnie finalny plan budowy wciąż nie jest znany, a prace te znacznie się opóźniają. Cała inwestycja ma być zrealizowana z funduszy unijnych, które miasto ma wykorzystać właśnie do 2023 roku, chyba, że uda się ten okres wydłużyć ze względu na epidemię COVID-19.

Obecnie trwa budowa Południowej Obwodnicy Warszawy. Dzięki temu wyjazd z Wilanowa w kierunku Krakowa, Lublina, Poznania, Radomia i Wrocławia będzie o wiele łatwiejszy. Dzięki temu powstanie także połączenie między Ursynowem a Wilanowem. Z kolei budowa mostu przez Wisłę zapewni połączenie Wilanowa z Wawrem.

Miasteczko Wilanów

Ocena redakcji

Na pewno minusem Wilanowa jest brak metra i linii tramwajowej. Komunikacja miejska skupia się tylko wokół autobusów, co jest przyczyną dużych korków w godzinach szczytu. Osoby szukające mieszkania z dobrym dojazdem do centrum powinny skupić się na ofertach nieruchomości w okolicach ul. Sobieskiego czy Pałacu Jana III Sobieskiego.

Dużą zaletą Wilanowa są autobusy nocne, które zatrzymują się na pętli Wilanów i np. na Branickiego. Obecnie otworzono również nową linię i autobusem nocnym można dojechać do dzielnicy z Metra Wilanowska. Kolejnym atutem Wilanowa jest budowa Południowej Obwodnicy Warszawy oraz budowa linii tramwajowej.

Na uwagę zasługuje także fakt, że na Wilanowie jest mało miejsc parkingowych, a wąskie ulice utrudniają przejazd wewnątrz dzielnicy. W tej kwestii ocena redakcji jest raczej negatywna. Z pewnością tramwaj bardzo poprawi komunikację z centrum i pozostałymi dzielnicami. Liczba mieszkańców na Wilanowie wzrasta, co nie idzie w parze z rozwojem infrastruktury pod kątem parkowania. Na Wilanowie znajduje się tylko kilka małych parkingów. Ten w Royal Wilanów dostępny jest wyłącznie dla klientów i pracowników.

Kierowcy parkują na ulicy, przez co droga staje się jeszcze węższa i ciężko przez nią przejechać. Wymijanie jest tam praktycznie niemożliwe. Część mieszkańców nie decyduje się na zakup miejsc postojowych w parkingach podziemnych ze względu na wysoką cenę. Na ulicach nie brakuje także zakazów parkowania, przez co problem staje się jeszcze większy.

3. Edukacja na Wilanowie

Żłobki i przedszkola na Wilanowie

Na Wilanowie znajduje się 8 publicznych żłobków i 2 prywatne. Większość oferuje specjalny catering ze zdrową żywnością. Rodzice powinni zapisywać dzieci do żłobka minimum z rocznym wyprzedzeniem. Na razie jest więcej chętnych niż placówek. W dzielnicy znajduje się 29 przedszkoli prywatnych oraz 6 publicznych. Najmłodsi mogą skorzystać z zajęć dydaktycznych, sportowych czy artystycznych. Do przedszkoli prywatnych nie m problemów z zapisami, ale do publicznych należy zapisać się dużo wcześniej. Dzieci uczęszczające do żłobka mają pierwszeństwo w rekrutacji do przedszkola w obrębie tej samej placówki.

Szkoły podstawowe na Wilanowie

Na Wilanowie znajduje się 6 szkół podstawowych publicznych i 7 szkół niepublicznych. Niektóre z nich są dwujęzyczne (polsko-angielskie). Edukacja w szkołach podstawowych na Wilanowie stoi na wysokim poziomie, a dzieci nie mogą narzekać na zajęcia dodatkowe czy nowoczesne boiska. Do szkół publicznych warto zapisać dziecko wcześniej. Z kolei do niepublicznych nie powinno być problemu z rekrutacją.

Licea i technika na Wilanowie

Na Wilanowie znajduje się tylko jedno publiczne liceum i dwa prywatne. W jednym z nich nauka kończy się brytyjską maturą (Akademia High School). W tej szkole można skorzystać także z diagnostyki potencjału ucznia.

Ocena redakcji

Na Wilanowie z pewnością brakuje przede wszystkim „podstawówek” i szkół ponadgimnazjalnych. Obłożenie jest bardzo duże, publiczne placówki pękają w szwach, a prywatne szkoły nie rozwiązują problemów ze względu na bardzo wysokie czesne. Biorąc pod uwagę, że w tej dzielnicy mieszka najwięcej rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, to braki odpowiedniej ilości placówek są ogromne.

4. Jak się mieszka na Wilanowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Rezerwat przyrody Morysin położony jest między Jeziorem Wilanowskim, rzeką Wilanówką i Kanałem Sobieskiego. Cały park znajduje się na 6346 ha i powstał, aby ochronić fragment doliny Wisły z lasem łęgowym i olszowym oraz z bogatą florą i fauną. Park Natoliński mieści się na terenie Wilanowa i Ursynowa. Cały czas toczy się spór, do której dzielnicy teren ten powinien przynależeć. Obecnie znajduje się tu rezerwat i aby móc wejść na jego teren, należy się wcześniej zapisać przez stronę internetową, wejście odbywa się w grupach 20-osobowych.

Największy park położony w okolicach mieści się na Ursynowie. Mowa o Lesie Kabackim. Jest to idealne miejsce na spacer, jogging czy rower. Warto wspomnieć także o Parku Kultury w Powsinie, który znajduje się kilka kilometrów za Wilanowem. Park jest idealnym miejscem na weekendowy spacer z rodziną. Na jego terenie nie brakuje kawiarni, restauracji. Chętni mogą skorzystać z siłowni plenerowej, basenu, kręgielni czy tężni solankowej. Po parku nie można jeździć rowerem ze względu na dużą liczbę osób odwiedzających.

Pływalnia znajduje się w Centrum Sportu Wilanów (ul. Wiertnicza 26a). Można zapisać się na indywidualną naukę pływania. Przy regularnym korzystaniu z basenu warto zakupić karnet. Poza pływalnią skorzystać można również z hali sportowej, boiska, sauny, lodowiska. W Obiekcie Sportowym przy Zespole Szkół Nr 79 im St. Kostki Potockiego (ul. Wiertnicza 26) mieści się basen dla niemowląt i małych dzieci.

Na Wilanowie można skorzystać z popularnej sieci siłowni Calypso Fitness (ul. Kostki Potockiego 2). W ramach karnetu dostępne są usługi trenera indywidualnego oraz takie zajęcia, jak zumba, power bike czy ćwiczenia na płaski brzuch. W Calypso na Wilanowie osoby straszne mogą skorzystać z oferty Aktywny senior, a dzieci z zumby dla najmłodszych. W dzielnicy można skorzystać także z siłowni plenerowych. Na każdej z nich znajdują się m.in. orbitrek, twister, wahadło, biegacz i wioślarz. W Miasteczku Wilanów powstał Orlik, czyli kompleks sportowo-rekreacyjny z licznymi boiskami. Dodatkowym miejscem do rekreacji jest plaża na przedpolach Pałacu Wilanowskiego. Latem odbywają się tutaj liczne koncerty i imprezy.

Pałac w Natolinie

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Wilanowie?

 • Kulturalna Kuźnia (ul. Stanisława Kostki Potockiego 24) to miejsce, gdzie odbywają się recitale, kabarety i koncerty. W menu znajdują się wyrafinowane potrawy, takie jak czarne tagliatelle z krewetkami czy steki.
 • Zamigo (ul. Gieysztora 2/Rzeczpospolitej 23) to miejsce, gdzie można skosztować dania z Tajlandii i Wietnamu.
 • Cafe Plakatówka (ul. Hlonda 2) ma bardzo uroczy, kolorowy wystrój oraz dobrą kawę. W środku znajdują się także książki, które można poczytać przy sałatce czy kanapce.
 • Restauracja Castello (ul. Wiertnicza 96) serwuje włoskie specjały. W menu znajdują się m.in. trufle, ryby, owoce morza i desery.
 • Kuchnia Otwarta (Franciszka Klimczaka 1). W restauracji można zjeść lunch w przystępnej cenie, śniadania oraz menu dla dzieci. Przestrzeń nadaje się do organizacji imprez okolicznościowych typu komunie i chrzty.

Na Wilanowie niestety nie ma żadnego kina. Najbliższe znajdują się w Sadybie i w Galerii MokotówCiemna City. W lipcu i w sierpniu przy Urzędzie Dzielnicy Wilanów mieści się kino plenerowe. Podobnie na Wilanowie nie ma teatrów. Najbliższe placówki znajdują się w Śródmieściu. Odwiedzić można Mazowiecki Teatr Muzyczny i Studio Buffo. Biblioteka Publiczna w Wilanowie oferuje literaturę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach zajęć w bibliotece można zapisać dziecko na cykl spotkań pt.: Zwykłe niezwykłe dzieci, Muzorymki czy zajęcia muzyczno-literackie. Dorośli mogą skorzystać z filmowych wtorków czy Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Centrum Kultury Wilanów to ośrodek edukacji artystycznej i animacji społeczno-kulturalnej. Instytucja umożliwia także międzypokoleniowe działania twórcze. Placówka przewiduje zajęcia dla najmłodszych. Dzieci mogą uczestniczyć w imprezach tematycznych, jak np. Andrzejki, czy przedstawieniach teatralnych. Z kolei młodzież może wybrać się na pokazy filmowe. Dla dorosłych i seniorów zostały ostatnio np. zorganizowane warsztaty florystyczne.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

Plaża Zawady Cypelek

6. Zdrowie

Na Wilanowie powietrze można określić jako średniej jakości. Zapewne wzrost zanieczyszczenia jest spowodowany rosnącą ilością samochodów w tej dzielnicy. Zostały tu uruchomione czujniki pomiaru jakości powietrza. Pierwsze z nich zamontowano na terenie placu zabaw przy ul. Gronowej i nad Jeziorem Powsinkowskim. Kolejne pojawią się w Wilanowie Wysokim, Miasteczku Wilanów, Urzędzie Dzielnicy, na Zawadach i Kępie Zawadowskiej. Czystość wody płynącej w kranach jest kontrolowana przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. „Kranówka” na Wilanowie jest zdatna do picia.

Na terenie osiedla znajduje się prywatny szpital Medicover oraz Przychodnia Wilanów i CITYMED.W tych placówkach można skorzystać z usług licznych specjalistów oraz lekarza pierwszego kontaktu. W CITYMED istnieje możliwość leczenia na NFZ. Obecnie powstała nowa placówka American Clinic Warsaw działająca na terenie Szpitala Medicover. Na Wilanowie funkcjonuje rozbudowana sieć aptek w różnych częściach dzielnicy. Apteka NAMEX czynna jest przez całą dobę (Aleja Wilanowska 363). Istnieje także możliwość zamówienia potrzebnych leków.

7. Wilanów: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie Wilanowa nie ma jeszcze żadnej galerii handlowej. Najbliższe to Sadyba lub Galeria Mokotów. W Royal Wilanów znajduje się supermarket Piotr i Paweł, a np. w okolicach Świątyni Opatrzności Bożej - Biedronka. U zbiegu ul. Kieślowskiego i ul. Herbu Szreniawa znajduje się Plac Miejski, gdzie w każdy weekend odbywa się Targ Wilanowski. Zakupić można na nim ekologiczne warzywa, owoce, świeże sery czy ręcznie lepione pierogi.

Na Wilanowie znajduje się także Bricoman. W tych okolicach funkcjonuje wiele kosmetyczek, salonów fryzjerskich i Barber, ale ceny usług nie należą do najniższych. W Wilanowie nie brakuje także kantorów, poczty, szewca czy stomatologa.

Pałac w Wilanowie - Wilanów Królewski

8. Wady i zalety mieszkania na Wilanowie

Zalety:

 • liczne place zabaw, kawiarenki i zajęcia dla dzieci,
 • dużo terenów zielonych i ścieżek rowerowych,
 • nowoczesna i niska zabudowa,
 • dzielnica przyjazna dla zwierząt.

Wady:

 • brak kina i teatru,
 • mała ilość miejsc parkingowych,
 • słaba komunikacja miejska i duże korki przy wyjeździe z Wilanowa,
 • wysokie ceny mieszkań
 • mała ilość zieleni między budynkami.

Plusem Wilanowa jest cicha, spokojna i nowoczesna okolica. Kolejną zaletą tej części Warszawy są liczne place zabaw i kawiarnie oferujące zajęcia dla najmłodszych, które zaspokajają potrzeby dużej ilości młodych rodzin. Tereny zielone oraz ścieżki rowerowe to z kolei atut dla osób posiadających psy, uprawiających sport czy lubiących spacery. Wilanów należy do stosunkowo młodych dzielnic pod kątem wieku mieszkańców, co również może okazać się zaletą. Problemem natomiast jest bardzo słaba komunikacja miejska – brak metra i tramwaju, co powoduje duże korki w godzinach szczytu. Na Wilanowie mieszkańcy narzekają na wysokie ceny nieruchomości oraz niedostateczną liczbę miejsc w szkołach.

Nie ma tutaj zbyt wielu atrakcji turystycznych ani kin i teatrów. Wilanów cały czas się rozwija – w planie jest budowa linii tramwajowej oraz galerii handlowej, jednak ich pojawienie się wymaga czasu.

Czy Wilanów jest przyjazny dla zwierząt?

Wilanów jest bardzo przyjazny dla zwierząt. Dzięki Butcher’s Pet Care we współpracy z Dzielnicą Wilanów m.st. Warszawy powstał Dog Park Wilanów (Aleja Wilanowska 5), czyli wybieg dla psów. Składa się on z dwóch stref podzielonych wg. wielkości zwierząt. Jedna z nich przeznaczona jest dla małych psów - wielkość poprzeczek jest niższa, druga dla dużych typu owczarek niemiecki. Na wybiegu dla psów znajdują się m.in. tunel prosty, pochylnia prosta, równoważnia, tyczki do slalomu czy poprzeczki do przeskoków.

Plac Vogla w Wilanowie

9. O tym się mówi w Wilanowie

Obecnie najwięcej mówi się o linii tramwajowej i budowie Obwodnicy Południowej, a także na temat budowy Wilanów Park, który byłby bardzo ważnym punktem rekreacyjnym dzielnicy. W 201 roku nowopowstała Szkoła Podstawowa Nr 400 w Wilanowie zlokalizowana przy Alei Rzeczypospolitej według projektu pracowni Bujnowski Architekci została doceniona w 7. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Budynek otrzymał Grand Prix, a także zdobył nagrody w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej” oraz za rozwiązania proekologiczne.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: