Ursynów Warszawa

Redakcja

Redakcja

19.07.2019

Ursynów - jedna z najpopularniejszych dzielnic w Warszawie. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką? Dowiedz się!

1. Informacje ogólne

Położenie Ursynowa

Ursynów to dzielnica położona w południowej części lewobrzeżnej Warszawy. Graniczy z Mokotowem, Wilanowem i Włochami. Jej granice wyznaczają od północy ulice: Bokserska, al. Wyścigowa, Dolina Służewiecka oraz Przy Grobli, od wschodu: Arbuzowa, Orszady, Gąsek i Opieńki. Na południu i zachodzie granica dzielnicy pokrywa się z granicą miasta oraz linią kolejową w kierunku Otwocka i Radomia.

Według Miejskiego Systemu Informacji Ursynów dzieli się na 13 obszarów:

Funkcjonuje także zwyczajowy podział na:

 • Wysoki Ursynów – północna, wschodnia i południowa część dzielnicy, gdzie dominuje wysoka zabudowa mieszkaniowa,  
 • Zielony Ursynów – zachodnia część dzielnicy położona wzdłuż ul. Puławskiej, w której przeważają domy jednorodzinne.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Ursynów

domy Ursynów

Ursynów - liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Jedną z największych dzielnic stolicy jest właśnie Ursynów. Liczba mieszkańców wynosi 151 304 osób (01.2020). Przy powierzchni 43,8 km2 gęstość zaludnienia to 3 455 osób/km². 8,5% spośród 1,75 mln zameldowanych mieszkańców stolicy zamieszkuje właśnie Ursynów. Zagęszczenie ludności plasuje tę dzielnicę na 12 miejscu wśród wszystkich dzielnic Warszawy. Mimo, że Ursynów często nazywany jest "miastem w mieście", nie odczuwa się tutaj zagęszczenia i tłoku. Między budynkami nie brakuje wolnej przestrzeni, chodniki są szerokie, wszechobecna jest zieleń.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Ursynów to dzielnica, która ma najwyższy w stolicy odsetek mieszkańców z wyższym i średnim wykształceniem. Jest to pozostałość po czasach, gdy osiedle dopiero powstawało i dla swoich pracowników budowały tutaj mieszkania np. uczelnie (Uniwersytet Warszawski, SGGW). Ursynów szybko stał się modny: mieszkało tu wielu dziennikarzy, aktorów i piosenkarzy. Dzisiaj, gdy każde mieszkanie można kupić na wolnym rynku, do dzielnicy sprowadza się sporo młodych rodzin.

Ci, którzy sprowadzają się na Ursynów, wybierają go ze względu na zieleń, nowoczesne place zabaw, bezpieczeństwo, bliskość przedszkoli i szkół, do których można dotrzeć bez przekraczania dużych ulic. To dobry wybór dla tych, których życie koncentruje się wokół miejsca zamieszkania - rodzin z dziećmi czy seniorów. Rodziny na Ursynowie mogą korzystać z licznych centrów handlowych, instytucji rozrywkowych, kulturalnych i sportowych. Działa tu wiele restauracji oferujących kuchnie z różnych stron świata.

Na Ursynowie ma swoją siedzibę Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz kilka innych wyższych uczelni o statusie prywatnym. To sprawia, że licznie mieszkają tutaj również studenci. W akademikach na kampusie SGGW jest ich około 4 tysięcy. Wielu wynajmuje również mieszkania. Dużą grupą mieszkańców są tu seniorzy. Na Ursynowie mieszkają często od początku jego istnienia. To dzielnica rekomendowana dla rodzin z dziećmi ze względu na wysoki poziom szkolnictwa, dobrą opinię przedszkoli i żłobków, sieć nowoczesnych placów zabaw, boisk i pływalni. Ale dobrze poczują się tu również miłośnicy wielkomiejskiego stylu życia, którzy mogą korzystać z licznych restauracji, siłowni, klubów fitness oraz bogatej oferty kulturalnej.

Jak się mieszka na Ursynowie? Styl życia

W wielu ankietach Ursynów jest oceniany przez swoich mieszkańców jako "najlepsza dzielnica dla rodziny". W odpowiedzi na pytanie „Jak się żyje na Ursynowie?” Ursynowianie często mówią, że bardzo wygodnie. Cenią swoją dzielnicę za porządek, czystość i zieleń. Swoich sąsiadów uważają za ludzi przyjaznych i uprzejmych. Chętnie polecają Ursynów znajomym poszukującym mieszkania lub domu do wynajęcia czy kupna. Ursynowianie są zadowoleni z komunikacji, choć w ostatnich miesiącach jej jakość pogorszyła się ze względu na budowę Południowej Obwodnicy Warszawy.

Planowany rozwój

Ursynów to dzielnica, która nieustannie się rozwija. Trwają również prace na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy łączącej dwa odcinki autostrady A2 - węzeł Konotopa (na zachodzie) i węzeł Majdan (na wschodzie). Powstanie tu najdłuższy tunel podziemny o długości 2,3 km, który poprowadzony jest pod I linią metra. Planowane jest także zagospodarowanie terenów nad tunelem POW w formie zielonego parku linearnego, którego budowa ma rozpocząć się w 2023 roku.

Dzielnica Ursynów planuje również budowę i modernizację parków miejskich. Są to: budowa Parku im. Romana Kozłowskiego, rozbudowa części wschodniej Parku przy Bażantarni, Budowa Parku Polskich Wynalazców (2022 rok). Ważnym celem dla lokalnych władz jest budowa i modernizacja infrastruktury drogowej oraz dróg rowerowych na terenie Zielonego Ursynowa. Dzielnica zyska także bezpośrednie połączenie drogowe z sąsiadującym Wilanowem - przez połączenie ul. Płaskowickiej z ul. Branickiego.

Ursynów - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na Ursynowie nie brakuje miejsc związanych z polską historią, kulturą i nauką. Jednym z nich jest XVIII-wieczny Pałac Krasińskich. Godny uwagi wydaje się również Zespół Pałacowo-Parkowy w Natolinie (inaczej Park Natoliński). Jego historia sięga czasów Jana III Sobieskiego. Dzisiaj mieści się on w granicach dwóch dzielnic: Ursynowa i Wilanowa. Park można zwiedzać od wiosny do jesieni z przewodnikiem.

Mieszczący się w Powsinie Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk to z kolei atrakcja dla pasjonatów botaniki. Ogród zajmuje powierzchnię 40 ha. Rosną w nim odmiany roślin wyhodowanych przez polskich naukowców: róż, roślin tropikalnych, leczniczych, owoców oraz warzyw. W dzielnicy rośnie również jedno z najstarszych drzew w Polsce - kilkusetletni dąb Mieszko I.

Dużą popularnością cieszy się m.in. Górka Kazurka znana również jako Wzgórze Trzech Szczytów wraz z otaczającym ją terenem. Jest to sztuczne wzniesienie o wysokości 133 metrów. Kazurka to bardzo popularnie miejsce wśród spacerowiczów i rowerzystów, dla których przygotowana jest największa infrastruktura kolarstwa górskiego w Warszawie. Odbywają się tu prestiżowe zawody jak Mistrzostwa Polski MTB. Na co dzień z górki chętnie korzystają mieszkańcy Ursynowa, którzy oglądają z jej szczytu krajobraz całej Warszawy oraz rozległego Lasu Kabackiego.

Czy Ursynów to bezpieczna dzielnica?

Ursynów jest przez swoich mieszkańców uważany za dzielnicę bezpieczną, jak donosi portal HaloUrsynów.pl. Liczba przestępstw w stosunku do liczby mieszkańców jest tutaj dużo niższa niż w pozostałych dzielnicach. Z roku na rok spada liczba włamań, kradzieży i rozbojów.

Atrakcje dla dzieci

Południowa część Warszawy to lokalizacja chętnie wybierana przez rodziny. Na szczęście Ursynów atrakcji dla dzieci oferuje bardzo wiele. Nie brakuje tu np. placów zabaw. Najmłodsze dzieci mogą również korzystać z oferty licznych klubików oraz bawialni. Dla starszej młodzieży przeznaczony jest duży skatepark w Parku przy Bażantarni. Biblioteki oraz domy kultury organizują bezpłatne warsztaty dla dzieci w różnym wieku. Urząd dzielnicy finansuje również zajęcia sportowe dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, np. treningi piłkarskie na Orliku przy ul. Przy Bażantarni.

park przy bażantarni warszawa ursynów

Park Przy Bażantarni, plac zabaw

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na Gethome.pl:

2. Komunikacja  

Ile trwa dojazd z Ursynowa do centrum?

Osoby, które wybierają się z Ursynowa do Śródmieścia stolicy, korzystają najczęściej z metra. Rozkładowo podróż ze stacji Kabaty do stacji Centrum trwa niecałe 20 minut. Podróż autobusem 504 z pętli na Kabatach do Dworca Centralnego i z Natolina Północnego do Placu Trzech Krzyży to około 45 min. Jeśli korzysta się z własnego auta, na przejechanie ok. 14 km do centrum należałoby zarezerwować 30-35 min., nie uwzględniając korków. Najdłuższa jest podróż rowerem - około 1 h oraz pieszo - około 2 h.

Tramwaje

Tramwaje na Ursynowie nie jeżdżą. Najbliższy przystanek tramwajowy to pętla tramwajowa Wyścigi.

Autobusy

Autobusy na Ursynowie dopełniają pracę metra. Przede wszystkim dowożą do niego tych pasażerów, którzy nie mieszkają w pobliżu żadnej ze stacji. Główne przystanki autobusowe na Ursynowie to te zlokalizowane w pobliżu metra - przede wszystkim Metro Kabaty, Metro Natolin, Metro Ursynów i Metro Imielin. Ważnym przystankiem jest również Centrum Onkologii ze względu na osoby, które korzystają z tej placówki, a także przystanek Poleczki, na którym można się przesiąść do autobusów miejskich, podmiejskich oraz dalekobieżnych jadących w kierunku Piaseczna, Góry Kalwarii i dalej.

Metro

Na Ursynowie ma swój początek I linia warszawskiego metra. Tu też zlokalizowanych jest kilka jego stacji: Kabaty, Natolin, Imielin, Stokłosy i Ursynów. Metro na Ursynowie ma długość 5,7 km. Pociąg pokonuje tę odległość w około 10 min.

Dworce, zajezdnie, pętle

W dzielnicy nie ma dworców autobusowych. Istnieje natomiast kilka pętli:

 • Ursynów Północny - w rejonie al. Rodowicza oraz ul. Jastrzębowskiego i ul. Bartoka,
 • Ursynów Południowy - w obrębie skrzyżowania ul. Ciszewskiego i al. Komisji Edukacji Narodowej,
 • Ursynów Zachodni - w obrębie skrzyżowania ul. Płaskowickiej oraz ul. Roentgena,
 • Osiedle Kabaty - przy al. Komisji Edukacji Narodowej.

Na Ursynowie, przy ul. Wilczy Dół 5, zlokalizowana jest zajezdnia warszawskiego metra.

Ursynów - ścieżki rowerowe

Ursynów ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych. Ich łączna długość w 2017 roku wynosiła 44,78 km. Najczęściej wykorzystywane przez mieszkańców są ścieżki rowerowe biegnące wzdłuż al. Komisji Edukacji Narodowej oraz ul. Rosoła. Na Ursynowie funkcjonuje kilkanaście stacji rowerów miejskich Veturilo. Najpopularniejsze z nich znajdują się przy stacjach metra, w pobliżu Centrum Onkologii oraz wzdłuż ul. Rosoła.

Główne ulice na Ursynowie

Na terenie dzielnicy Ursynów znajduje się 382 nazwanych ulic i placów. Przez dzielnicę przebiegają jedne z najdłuższych stołecznych arterii: Nowoursynowska oraz aleja KEN. Jednymi z ważnych dla komunikacji wewnątrz dzielnicy i połączenia z innymi częściami Warszawy są ulice Rosoła, Płaskowickiej, Pileckiego.

Przez Ursynów biegnie również na odcinku 5 km najdłuższa stołeczna ulica, czyli Puławska. Od skrzyżowania z ulicami Gintrowskiego/Dolina Służewiecka do węzła Puławska z Południową Obwodnicą Warszawy tworzy ona wspólny odcinek z drogą krajową nr 2 i trasą europejską E30. Zaś od węzła POW do granicy miasta Puławska jest częścią drogi krajowej nr 79. Między Ursynowem i Wilanowem można przemieszczać się za pomocą ul. Rosnowskiego, a w przyszłości przez przedłużenie ul. Płaskowickiej.

Planowane duże inwestycje

Obecnie trwa na Ursynowie budowa jednego z odcinków Południowej Obwodnicy Warszawy. Będzie to ostatni odcinek obwodnicy stolicy. Poprowadzony zostanie w tunelu pod Ursynowem, a następnie będzie biegł przez Wilanów, nowy most przez Wisłę i leśne tereny Wawra, aż do węzła Lubelska z drogą ekspresową S17. Wzdłuż całej trasy ma powstać ścieżka rowerowa, a nad tunelem park linearny.

Ocena redakcji

Komunikacja na Ursynowie dobrze funkcjonuje - przede wszystkim dzięki linii metra, która zapewnia mieszkańcom szybki dojazd do wielu miejsc w obrębie dzielnicy oraz poza nią. Do niedawna utrudniona była komunikacja z Wilanowem i Piasecznem, ale problem rozwiązało otwarcie ulicy Rosnowskiego. Obecnie objazdy i korki wiążą się przede wszystkim z budową Południowej Obwodnicy Warszawy.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Ursynowie

Do dyspozycji najmłodszych mieszkańców jes 6 żłobków na Ursynowie zlokalizowane przy ulicach: Wiolinowa, Mandarynki, Warchałowskiego, 6 sierpnia, Cynamonowa i Kazury. Planowana jest także rozbudowa placówki przy ul. Wiolinowej i stworzenie punktu żłobkowego przy ul. Kłobuckiej. Ruszyła budowa żłobka przy ul. Cynamonowej. Ponieważ oferta jest ciągle niewystarczająca w stosunku do potrzeb dzielnicy zamieszkanej głównie przez rodziny z dziećmi, rozwija się sieć placówek prywatnych. Takich punktów jest kilkadziesiąt w dzielnicy.

Przedszkola na Ursynowie to przede wszystkim 23 placówki publiczne. Podobnie, jak w przypadku żłobków, nie zaspokajają one potrzeb mieszkańców dzielnicy. Nowe przedszkola mają powstać przy ul. Tanecznej oraz ul. Zaruby. Rodziny mieszkające na Ursynowie mogą również korzystać z oferty przedszkoli prywatnych.

Szkoły podstawowe na Ursynowie

Na Ursynowie znajduje się 17 podstawówek publicznych (w tym 3 z oddziałami integracyjnymi) oraz kilkanaście niepublicznych, prowadzonych przez fundacje, stowarzyszenia i osoby prywatne. W przyszłości ma powstać nowa szkoła podstawowa przy ul. Zaruby na Kabatach. Niektóre podstawówki na Ursynowie mają zostać rozbudowane. Plany takie stworzono w stosunku do szkół przy ulicach: Teligi, ZWM, Hirszfelda, Hawajskiej, Kopcińskiego, Koncertowej i Tanecznej.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Ursynowie?

Czy łatwo się dostać do żłobka na Ursynowie? Niestety nie, ponieważ jedna publiczna placówka przypada w dzielnicy na ponad 25 tys. mieszkańców, a w dużej części są to rodziny z dziećmi. Wielu rodziców zmuszonych jest korzystać z oferty prywatnych placówek. Nieco lepiej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o przedszkola - jedna publiczna placówka przypada na około 6,5 tys. mieszkańców. 3-, 4- i 5-latki mają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do miejsca w przedszkolu.

6-latków dotyczy obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przed pójściem do szkoły. Ale nie oznacza to automatycznego przyjęcia do przedszkola w dzielnicy. Wolne miejsce może znaleźć się w innej części miasta albo w którejś ze szkół, gdzie zostanie utworzony oddział przedszkolny, bo żłobki i przedszkola nie są objęte rejonizacją. Rejonizacja dotyczy natomiast szkół. Czy łatwo dostać się do podstawówki na Ursynowie? Tak, bo szkoła rejonowa musi zagwarantować miejsce dla każdego dziecka, które mieszka w jej obwodzie. Niestety, szkoły publiczne są przepełnione i w większości zmuszone do pracy na dwie zmiany.

Licea i technika na Ursynowie

Licea na Ursynowie to przede wszystkim 3 placówki publiczne: LXIII LO im. Lajosa Kossutha, LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego oraz CLVIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej. W dzielnicy funkcjonuje również 10 niepublicznych liceów. Nie istnieją natomiast żadne technika na Ursynowie.

Popularne szkoły na Ursynowie

Podstawowe szkoły prywatne na Ursynowie: Szkoła Katolicka Fundacji Na Rzecz Rodziny oraz Szkoła STO nr 9 to najlepsze placówki w całej Warszawie. W czołówce znajdują się również szkoły publiczne na Ursynowie - nr 16 na Kabatach oraz nr 100 na Tanecznej. To dane z egzaminu dla szóstoklasistów, który odbył się w roku 2016. Takie osiągnięcia sprawiają, że to najbardziej popularne szkoły na Ursynowie.

Wśród 90 najlepszych warszawskich szkół znajdują się również licea z Ursynowa: Społeczne LO nr 4 im. Batalionu AK „Parasol”, Liceum Niepubliczne Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, Niepubliczne LO nr 40 oraz publiczne LXX LO  im. Aleksandra Kamińskiego. O sukcesie mogą mówić uczelnie na Ursynowie: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, która od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepszych uczelni rolniczych oraz niepubliczna Akademia Finansów i Biznesu Vistula, która zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu umiędzynarodowienia szkół.

Ocena redakcji

Szkoły na Ursynowie osiągają wysokie pozycje w rankingach miejskich oraz ogólnopolskich, a także w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. Niestety, na szczeblu podstawowym problemem jest przepełnienie i zmianowość. Dlatego konieczna jest budowa kolejnych podstawówek. Wielu uczniów zmuszonych jest w publicznych placówkach w inych dzielnicach Warszawy.

4. Jak się mieszka na Ursynowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Południowa część Warszawy uważana jest za bogatą w zieleń, w tym parki. Ursynów oferuje swoim mieszkańcom wypoczynek w kilkunastu parkach, w skwerach i nad jeziorkami. Są to: Park im. Romana Kozłowskiego (inaczej Pod Kopą Cwila), Park im. Jana Pawła II, Park Lasek Brzozowy, Park im. Cichociemnych, Park Przy Bażantarni, Park Moczydełko, Park Natoliński, teren wokół jeziora Zgorzała. Z roku na rok dzielnica staje się coraz bardziej zasobna w zieleń.

Ursynów jest znany również z Lasu Kabackiego - to rezerwat krajobrazowy i największy na Mazowszu rezerwat przyrody. Rozciąga się na długości 4-5 km i 2,5-3 km szerokości. Na terenie rezerwatu, oprócz szlaków spacerowych i ścieżek rowerowych przygotowano dwie ścieżki przyrodnicze, których zadaniem jest przybliżenie historii Lasu Kabackiego, życia lasu oraz jego funkcjonowania.

 • Ścieżka przyrodnicza nr 1 to 12 przystanków na trasie ok. 4 km, czas przejścia ok. 3 godz. Początek i koniec ścieżki na ul. Rydzowej, przy pętli autobusowej.
 • Ścieżka przyrodnicza nr 2 to 10 przystanków na długości ok. 4 km, czas przejścia ok. 3 godz. Jej początek i koniec znajduje się przy ul. Moczydłowskiej.

Łatwy dostęp i bliskość osiedli mieszkaniowych powodują bardzo duży ruch na terenie rezerwatu, zwłaszcza w czasie weekendów i dni wolnych  Ursynowianie chętnie spacerują po rezerwacie, biegają, jeżdżą na rowerach, a na polanie przy drodze do Powsina organizują spotkania przy grillu i pikniki.

W południowo-wschodniej części Lasu Kabackiego położony jest Park Kultury w Powsinie, z którym graniczy Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk. Na terenie parku znajdują się boiska do koszykówki i siatkówki, stoliki do gry w szachy, basen odkryty, wypożyczalnie sprzętu sportowego, a także muszla koncertowa, w której odbywają się imprezy kulturalne. Przez cały rok można również wynająć domki kempingowe.

Nie jest trudno znaleźć w południowej części dzielnicy basen. Ursynów ma największą liczbę pływalni w Warszawie - tutaj znajduje się ok. 13% wszystkich stołecznych basenów. Najbardziej popularne są Aqua Relaks, Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji Pływalnia „Hirszfelda”, Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji „Koncertowa” oraz basen SGGW przy ul. Ciszewskiego.

Na Ursynowie jest zlokalizowanych ok. 22% stołecznych obiektów typu sale fitness czy siłowanie. Znajdują się one m.in. w Arenie Ursynów przy ul. Pileckiego oraz w Ursynowskich Centrach Sportu i Rekreacji przy ul. Hawajskiej, ul. Pod Strzechą, ul. Hirszfelda oraz ul. Koncertowej. Prowadzone w nich są zajęcia dla dzieci i młodzieży, seniorów oraz dla matek z dziećmi. Ursynów to również wiele siłowni plenerowych - w parkach i na skwerach. Jest ich 11 wg stanu z roku 2017.

Kościół Władysława z Gielniowa Warszawa UrsynówKościół Władysława z Gielniowa, przy ulicy Przy Bażantarni

5. Gastronomia i kultura

Restauracje na Ursynowie to miejsca często i chętnie odwiedzane przez mieszkańców dzielnicy. Funkcjonuje ich wiele, nie jest więc trudno znaleźć taką, która odpowiada danemu gustowi i zyskuje miano „dobrej restauracji”. Na Ursynowie można zjeść potrawy z całego świata: włoskie, amerykańskie, gruzińskie, bałkańskie, francuskie, hiszpańskie, hinduskie i oczywiście polskie.

Czynne są lokale dla wielbicieli jedzenia wegetariańskiego, wegańskiego oraz smakoszy sushi. Ofertę wegańską serwuje między innymi Warzywiarnia przy ul. Wańkowicza. Rodziny z dziećmi dobrze będą się czuły w licznych restauracjach, które mają wydzielone miejsca do zabawy oraz serwują dania przeznaczone dla dzieci.

Na Ursynowie funkcjonuje Multikino Ursynów z 12 salami i 2 880 miejscami. W czasie wakacji odbywają się również seanse na wolnym powietrzu - tzw. letnie kino na Ursynowie (np. pod Kopą Cwila i pod Urzędem dzielnicy). Projekcje filmów odbywają się także w dzielnicowych domach kultury oraz w działającym od niedawna Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej. Sale widowiskowe zostały zaprojektowana także w budowanym Centrum Kultury Ursynów.

W południowej dzielnicy nie ma swojej siedziby żaden stołeczny teatr. Ursynów oferuje natomiast swoim mieszkańcom możliwość oglądania gościnnych przedstawień teatralnych w domach kultury oraz w Multikinie Ursynów.

Na Ursynowie działa Biblioteka Publiczna im. Juliana Ursyna Niemcewicza „Ursynoteka”. Jest to sieć kilkunastu bibliotek dla dzieci i dorosłych zlokalizowanych w różnych punktach dzielnicy. Wśród nich znajdują się również Wypożyczalna Książki Mówionej, Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Ursynoteka Muzeum, Mediateka oraz Czytelnia Naukowa. Mieszkańcy otrzymują specjalną kartę magnetyczną, którą honoruje każda dzielnicowa biblioteka. Ursynów to również miejsce, gdzie ma swoją siedzibę Biblioteka Główna SGGW.

Od niedawna w części dzielnicy zwanej „Zielonym Ursynowem”, przy ul. Kajakowej działa Dzielnicowy Ośrodek Kultury. Trwa również budowa Centrum Kultury Ursynów. Kilka lat temu powstała koncepcja, aby w dzielnicy ulokować muzeum. Obecnie jednak działa tylko Ursynoteka Muzeum - oddział biblioteki publicznej, który gromadzi księgozbiór dotyczący Warszawy, a zwłaszcza publikacje związane z dzielnicą.

Na Ursynowie mieści się również kilka prywatnych galerii sztuki - np. Galerie D'art przy ulicy Alternatywy czy Galeria Miller Art przy ul. Nugat. Jak widać, dzielnica ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom w dziedzinie kultury i sztuki.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

6. Zdrowie

Ursynów to dzielnica zabudowana przede wszystkim blokami. Po rozpoczęciu sezonu grzewczego nie pogarsza się więc tutaj drastycznie jakość powietrza, a Ursynowa i jego mieszkańców rzadko dotyka zjawisko takie, jak smog, którego główną przyczyną są przestarzałe domowe piece i kiepskiej jakości opał, jakiego się do nich używa. Najlepsze jakościowo powietrze zauważa się w części przylegającej do Lasu Kabackiego.

Woda kranowa w Warszawie jest bezpieczna i nadaje się do picia bez przegotowania, jak zapewniają przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Jedynie w dzielnicach, gdzie są starsze domy, a więc i starsze rury, może zdarzać się mętna i niesmaczna kranówka. Ursynów to młoda dzielnica, więc instalacje nie są skorodowane.

W 2017 r. na Ursynowie działało 117 przychodni lekarskich. Najwięcej pacjentów przyjmują przychodnie i szpitale publiczne. Obok nich funkcjonują również placówki prywatne. W maju 2018 r. otwarto publiczną przychodnię przy ul. Kłobuckiej 14. Poza tym placówki podległe samorządowi terytorialnemu, wchodzące w skład SPZOZ Ursynów, znajdują się przy: Romera, Na Uboczu, Kajakowej (przychodnia i szpital jednodniowy) oraz Zamiany.

Ważnymi punktami na ursynowskiej mapie zdrowia są Centrum Onkologii oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Dostęp do usług zdrowotnych na Ursynowie uległ znacznej poprawie, wraz z otwarciem Szpitala Południowego w 2021 roku. Na Ursynowie działa 56 aptek według stanu z 2017 r. Na jedną przypada więc ok. 3 000 mieszkańców. Jest to bardzo dobry wynik - w krajach Unii Europejskiej średnia wynosi 4 500 osób na jedną aptekę.

7. Ursynów: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W dzielnicy Ursynów istnieje kilka centrów handlowych, które skupiają w jednym budynku wiele punktów usługowych i sklepów. Mieszkańcy mogą robić zakupy w Galerii Ursynów, Galerii KEN CENTER oraz w Centrum Handlowym Ursynów. Od wielu lat planowana jest również budowa Galerii Handlowej na Kabatach. Budzi ona jednak wiele kontrowersji, związanych głównie z wielkością obiektu. Mieszkańcy okolicznych domów protestują przeciwko budowie wielopiętrowej Galerii Handlowej.

Mieszkańcy Ursynowa mogą robić zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych - zależnie od wielkości określanych jako hipermarkety lub supermarkety. Ursynów ma ich kilka. Największy z nich to Auchan. Na Ursynowie mają swoje sklepy również sieci: Tesco, Leclerc, Carrefour, Lidl, Biedronka, Piotr i Paweł. Z Ursynowa łatwo też dotrzeć do Galerii Mokotów przy ul. Wołoskiej.

Nie ma problemu ze znalezieniem w pobliżu miejsca zamieszkania usług typu fryzjer czy kosmetyczka. Ważnym elementem infrastruktury jest targowisko. Ursynów ma od lat swój słynny bazarek Na dołku. Oferuje on przede wszystkim owoce i warzywa, których często nie mają w ofercie sklepy. Ursynów to również miejsce, gdzie sezonowe produkty można kupić na straganach w popularnych ciągach komunikacyjnych.

Urząd Dzielnicy Ursynów WarszawaUrząd dzielnicy Ursynów przy Aleji Komisji Edukacji Narodowej

8. Wady i zalety mieszkania na Ursynowie

Zalety:

 • szybki dojazd metrem do centrum i inynych dzielnic Warszawy
 • bliskość Lasu Kabackiego
 • doskonała lokalizacja dla osób czynnych zawodowo, które chcą pogodzić pracę z aktywnością sportową.
 • dzielnica o coraz bogatszej infrastrukturze miejskiej: handlowo-usługowej, zdrowotnej, edukacyjnej, a także kulturalnej.
 • bliskość drogi ekspresowej S2 sprawia, że można łatwo i szybko dotrzeć na Okęcie i Bemowo

Wady:

 • hałas samolotów, które nad Lasem Kabackim rozpoczynają podchodzenie do lądowania na pobliskim Okęciu, a podczas remontów pasów latają nad budynkami mieszkalnymi
 • korki w tej dzielnicy są dużo mniejsze niż np. w Śródmieściu, ale również się zdarzają. Obecnie największe tworzą się w związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy – m.in. na ul. Lanciego, gdzie zorganizowano objazd dla autobusów. Korki to również częsty widok na ul. Stryjeńskich przy dojeździe do skrzyżowania z ul. Płaskowickiej, na Płaskowickiej przy dojeździe do Puławskiej oraz przy zjeździe z drogi ekspresowej S2 na ul. Puławską. Problemem jest również przejazd ul. Puławska, gdzie rano tworzą się korki w kierunku centrum miasta, a po południu w kierunku Piaseczna.

Czy Ursynów jest przyjazny dla zwierząt?

Na Ursynowie nie brakuje miejsc, gdzie właściciele mogą wyprowadzać psy - najbardziej popularnym z takich miejsc jest teren przylegający do Stacji Techniczno-Postojowej metra, a także tereny dookoła Górki Kazurki. Liczne sklepy oferują karmę i materiały pielęgnacyjne dla zwierząt. Działa też wiele lecznic. Restauratorzy są

9. O tym się mówi

Obecnie najwięcej emocji wśród ursynowian budzi kwestia budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, która przetnie dzielnicę. Mieszkańcy walczą o to, aby na wyrzutniach spalin z tunelu zostały zamontowane filtry, bez których jakość powietrza w dzielnicy pogorszy się. Problemem generowanym przez budowę POW są również korki, które nie znikają mimo zamykania kolejnych etapów budowy.

Od lat toczą się również dyskusje wokół budowy galerii handlowej na Kabatach. Inwestor chciał wybudować wielopiętrowy budynek, czemu sprzeciwiają się mieszkańcy tej części Ursynowa.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: