- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Działalność gospodarcza w domu
Posiadanie firmy nie zawsze musi oznaczać konieczność budowy siedziby lub wynajmowania biura. Coraz więcej osób postanawia prowadzić działalność gospodarczą we własnym domu. Takie rozwiązanie ma liczne zalety, które sprawiają, że może być to znacznie bardziej opłacalna opcja dla części przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, że firma w domu oznacza również m.in. konieczność płacenia wyższego podatku od nieruchomości. Czy warto prowadzić firmę w miejscu zamieszkania? Co warto wiedzieć o działalności gospodarczej w domu? Odpowiadamy.
Firma w domu - dla kogo?
Wybór miejsca zamieszkania na siedzibę firmy jest szczególnie opłacalny dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, która nie wymaga dużej przestrzeni magazynowej ani dodatkowej przestrzeni biurowej. Jest to doskonałe rozwiązanie również dla osób świadczących usługi przez Internet, bez konieczności prowadzenia częstych spotkań stacjonarnych z klientami. Wówczas, wynajmowanie przestrzeni biurowej może okazać się mało opłacalne, a najlepszym rozwiązaniem staje się zarejestrowanie działalności gospodarczej w domu. Co więcej, pozwala to na zakwalifikowanie części kosztów użytkowania lokalu jako koszty uzyskania przychodu. Jednak w tym celu należy wydzielić odpowiednią przestrzeń mieszkania.
Czytaj również: Home office - jak urządzić domowy gabinet?
Wydzielenie przestrzeni na działalność gospodarczą w domu
Powszechnie przyjęło się, że należy wydzielić konkretną część powierzchni domu, w której będziemy pracować, by móc odliczyć koszty jego użytkowania jako koszty prowadzenia działalności. Może być to część pomieszczenia, cały pokój, a nawet większa część powierzchni lokalu. Nie znajdziemy jednak przepisów, które dokładnie określają w jaki sposób należy to zrobić.
Należy pamiętać, że dokładna powierzchnia powinna być adekwatna do realnego zapotrzebowania przedsiębiorcy i uzasadniona. W ten sposób łatwo będzie obliczyć procentowy udział powierzchni, który będzie umożliwiał dokładne wyliczenie wydatków na czynsz jako koszty uzyskania przychodu. Jest to duże udogodnienie, ale jednocześnie w niektórych wypadkach trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty wyższego podatku od nieruchomości.
Działalność gospodarcza w domu, a podatek od nieruchomości
Należy pamiętać, że o chęci zarejestrowania swojej firmy w miejscu zamieszkania należy poinformować władze gminy. W przypadku, gdy prowadzimy działalność, która wymaga kontaktu z klientami i przyjmujemy ich w swoim domu, może okazać się, że gmina zdecyduje się na zmianę klasyfikacji użytkowania lokalu. Chodzi o sytuację, w której część lokalu musi przejść modyfikację względem spełniania odpowiednich warunków bezpieczeństwa czy spełnienia norm higieniczno-sanitarnych. W konsekwencji oznacza to zapłatę wyższego podatku od nieruchomości, a różnica jest znaczna.
W przypadku budynku mieszkalnego podatek wynosi zaledwie 0,81 zł na metr kwadratowy. Z kolei, gdy budynek jest zakwalifikowany jako obiekt związany z prowadzeniem w nim działalności gospodarczej, stawka podatku wynosi 24,84 za metr kwadratowy. Wzrostu podatku od nieruchomości nie powinny obawiać się osoby, które pracują w pomieszczeniu mieszkalnym, bez konieczności zmiany jego funkcjonalności.
Polecamy także: Oświetlenie biurka - jakie wybrać?
Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego
W celu uzyskania wszelkich pozwoleń prawnych należy zgłosić chęć zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub lokalu. Możemy tego dokonać poprzez wizytę osobistą w urzędach, takich jak: urząd wojewódzki, urząd miasta na prawach powiatu, starostwo powiatowe, czy w przypadku mieszkańców stolicy Polski - urząd dzielnicy Miasta Stołecznego Warszawy.
Alternatywnym sposobem jest wysłanie zgłoszenia drogą pocztową do odpowiedniego dla naszej przynależności urzędu. Zgłoszenie może złożyć osoba, lub inny podmiot, który dysponuje prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czyli właściciel, zarządca obiektu budowlanego lub inwestor. Oznacza to, że jeśli chcemy prowadzić firmę między innymi w wynajmowanej nieruchomości, to musimy uzgodnić to i poprosić o zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania przez właściciela obiektu.
Kluczowym aspektem w zakresie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego jest czas, w którym dokonujemy zgłoszenia. Należy tego dokonać jeszcze przed dokonaniem wszelkich zmian w nieruchomości w zakresie jej użytkowania.
W przypadku, gdy zgłoszenie będzie nieaktualne z pierwotnym stanem użytkowym nieruchomości należy liczyć się z tym, że urząd ma prawo uznać to za samowolę. Wówczas czeka nas proces legalizacji samowoli w nadzorze budowlanym. Jeśli przez 30 dni nie zostanie wystawiona jakakolwiek uwaga w zakresie wniosku, można wprowadzić wszelkie zmiany dotyczące użytkowania lokalu czy też danego obiektu komercyjnego.
Proces zmiany sposobu użytkowania - co przygotować?
Cały proces jest bezpłatny, chyba, że skorzystamy z pełnomocnictwa. Wówczas urząd wyznacza termin zapłaty za usługę, który powinien wynieść od jednego do dwóch tygodni. Jeśli nie zapłacimy za usługę w wyznaczonym terminie urząd odrzuci nasz wniosek.
Kluczowe jest również przygotowanie odpowiednich dokumentów. Wraz ze zgłoszeniem należy dostarczyć takie dokumenty, jak: opis i rysunek usytuowania obiektu, opis techniczny nieruchomości, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, zaświadczenie władz jednostki administracyjnej o zgodności planowanej zmiany sposobu użytkowania z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (jeśli nasze działania wpływają na to) oraz wszelkie zaświadczenia prawne dotyczące formy planowanej przez nas działalności.
Proces rozpatrzenia wniosku przez urząd nie powinien zająć dłużej niż miesiąc czasu. Oznacza to, że jeśli przez 30 dni od momentu złożenia wniosku urząd nie wniesie sprzeciwu, to możemy dokonać planowanych zmian w sposobie użytkowania nieruchomością. W przypadku odrzucenia wniosku przez urząd mamy 14 dni na odwołanie się od decyzji organu. Okres ten liczony jest od dnia otrzymania negatywnej decyzji. Odwołania dokonuje się w tym samym urzędzie, w którym pierwotnie rozpoczęto proces, a całą sprawą zajmuje się wówczas urząd wojewódzki lub Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Zobacz też: Oświetlenie domowego biura
Zakup mieszkania na firmę
Ze względu na wiele zalet takiego rozwiązania dużo osób decyduje się na zakup nieruchomości jako firma. Niesie to za sobą wiele korzyści, które mogą okazać się jeszcze bardziej opłacalne niż w przypadku, gdy dokonujemy zakupu domu lub mieszkania jako osoby prywatne. Inwestycja w nieruchomości to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycyjnych, która jest powszechnie dostępna. Wynika to przede wszystkim ze stale wysokiego popytu na wynajem, szczególnie w dużych miastach.
Kolejnym atutem są niskie wahania cenowe, a nawet wzrost cen na przestrzeni lat, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo inwestycyjne. Co więcej, jeśli decydujemy się na zakup mieszkania jako firma możemy liczyć na pewne udogodnienia.
Zalety zakupu mieszkania na firmę
W zakresie atutów takiego rozwiązania warto wymienić przede wszystkim amortyzację, która pozwola nam znacznie zmniejszyć ponoszone koszty. Polega to przede wszystkim na tym, że możemy wliczyć wartość początkową mieszkania do ewidencji środków trwałych i co miesiąc odliczać amortyzację jako koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo, to samo dzieje się z podatkiem dochodowym, jeśli jako firma zdecydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego.
Jako koszty podatkowe możemy również zaliczyć wszelkie wydatki na remonty lub wykończenia tej nieruchomości. Ostatnią najważniejszą zaletą jest fakt, że wszelkie poniesione koszty związane z użytkowaniem takiej nieruchomości możemy rozliczyć jako koszt prowadzenia firmy, co pozwala na odliczenie podatku VAT.
Firma w wynajmowanym mieszkaniu
Nieruchomość nie zawsze musi być naszą własnością, żeby móc prowadzić w niej działalność gospodarczą. Taka możliwość jest również, gdy wynajmujemy mieszkanie lub dom. Musimy jednak pamiętać o tych samych zasadach, co w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu - o wyznaczeniu powierzchni mieszkania, która będzie temu przeznaczona. Co więcej, kluczowe jest uzyskanie pisemnej zgody właściciela nieruchomości na takie działanie. Nie ma przepisów, które umożliwiają bezpodstawną odmowę w tym zakresie wynajmującego nieruchomość, jednak może on tego dokonać w kilku przypadkach.
Przede wszystkim wynajmujący może odmówić najemcy prowadzenia działalności gospodarczej w swoim lokalu, jeśli oznacza to konieczność zmiany hipoteki ze względu na charakter tej działalności. Kolejnym powodem jest ryzyko zużycia lub zniszczenia mieszkania w wyniku prowadzonej działalności. Ten powód może dotyczyć przede wszystkim firm, które nie świadczą usług przez internet i wymagają stacjonarnych spotkań z klientem lub zajmują się produkcją, która może doprowadzić do zniszczeń lub nieuzgodnionej transformacji lokalu.
Warto zwrócić uwagę również na aspekt uciążliwości względem sąsiadów. Jeśli właściciel nieruchomości uzna, że działalność gospodarcza najemcy stanowi ryzyko nadmiernego hałasu lub w jakikolwiek sposób może przeszkadzać społeczności sąsiedzkiej to ma prawo odrzucić prośbę o pozwolenie.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!