Piotrowice-Ochojec Katowice

Redakcja

Redakcja

10.07.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w katowickiej dzielnicy Piotrowice-Ochojec? Sprawdź na GetHome.pl

Piotrowice-Ochojec to jedna z jednostek pomocniczych Katowic. W obręb miasta została włączona w 1951 roku - wcześniej była terenami rolniczymi. Piotrowice-Ochojec zaliczane są do południowego zespołu dzielnic razem z Podlesiem, Kostuchną, Zarzeczem i Murcki. Uznawane są one za te podmiejskie i peryferyjne, jedynie Piotrowice-Ochojec mają charakter miejski i są naturalnym przedłużeniem układu urbanistycznego dzielnic śródmiejskich. W ich skład wchodzą dwie historyczne dzielnice: Piotrowice i Ochojec.

Dzielnica uważana jest za spokojną i niewyróżniającą się. Dominuje tu zabudowa mieszkalna w postaci charakterystycznych dla Śląska budynków wielorodzinnych tzw. familoków, willi i domków jednorodzinnych, a także bloków z lat 70. XX wieku. Piotrowice-Ochojec to dzielnica, którą coraz częściej wybierają inwestorzy. Powstają tu nowe inwestycje, które są przyjazne rodzinom z dziećmi. Doceniają one nie tylko atrakcyjne ceny mieszkań, ale także i bliskość terenów zielonych, rozbudowaną infrastrukturę usługową i bogate zaplecze edukacyjne i medyczne.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Piotrowice-Ochojec – położenie na mapie Katowic

Położenie dzielnicy Piotrowice-Ochojec to południowa część Katowic. Od centrum miasta dzielnicę dzieli 7 km. Od północy sąsiaduje ona z Ligotą i Zawodziem, od południa z Kostuchną, od zachodu z Zarzeczem. Przez Piotrowice-Ochojec przepływa rzeka Ślepota będąca dopływem Kłodnicy oraz dorzeczy Wisły. Powierzchnia Piotrowic-Ochojca wynosi 12,08 km2. Dzielnica ma charakter mieszkalno-przemysłowy, a zabudowa jest tu niezwykle zróżnicowana.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w dzielnicy Piotrowice-Ochojec?

Piotrowice-Ochojec to jedna z najbardziej zaludnionych dzielnic Katowic. Liczba mieszkańców wynosi 22 733 osoby. Mimo znacznej liczby ludności, gęstość zaludnienia jest tu 8-9 razy mniejsza niż w dzielnicach wchodzących w skład zespołu północnego i śródmiejskiego. Szybko to jednak może się zmienić, ponieważ statystyki pokazują, że liczba ludności w dzielnicy nie spada tak drastycznie jak, chociażby w Śródmieściu. Spadek wynosi tylko 0,9% przy porównaniu lat 2017 i 2018, co pozwala stwierdzić, że Piotrowice-Ochojec opierają się największemu problemowi Katowic, jakim jest wyludnienie.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Piotrowice-Ochojec to dzielnica najczęściej wybierana przez rodziny z dziećmi. Doceniają one małą koncentrację przemysłu, bliskość terenów leśnych i dużą ilość zieleni wewnątrz dzielnicy, znikomą intensywność zabudowy, komunikację tranzytową na obrzeżach, bardzo dobre połączenie z centrum. Rodziny z dziećmi doceniają też atrakcyjne ceny mieszkań, które pozwalają zakupić własne "M" bez dużego kredytu. Rodziny polubiły głównie okolice osiedla mieszkaniowego Odrodzenie, gdzie znajdują się budynki wielorodzinne posiadające od 5 do 11 kondygnacji.

Spokojny charakter dzielnicy doceniają także seniorzy, którzy zamieszkują tutaj od lat, głównie w północnej i środkowej części dzielnicy. Dominuje tam jednorodzinna zabudowa z lat 20 i 30. XX wieku. Mniejszym zainteresowaniem Piotrowice-Ochojec cieszą się natomiast wśród studentów. Żacy jako minusy mieszkania w Piotrowicach-Ochojcu wymieniają przede wszystkim znaczne oddalenie od Śródmieścia, czyli głównego centrum wydarzeń. Dzielnicę tę jednak chętnie wybierają studenci zdobywający wykształcenie wyższe w Górnośląskiej Szkole Handlowej, która zlokalizowana jest w Piotrowicach-Ochojcu.

Czy Piotrowice-Ochojec to styl życia Katowic?

Jak się mieszka w dzielnicy?  Ogólna ocena Piotrowic-Ochojca wypada na plus. Mieszkańcy lubią swoje miejsce zamieszkania. Piotrowice-Ochojec nie oddają jednak charakteru Katowic. Uważane są one za jedną z dzielnic peryferyjnych, chociaż bardziej zurbanizowanych i wielkomiejskich, niż inne, wchodzące w skład zespołu południowych jednostek pomocniczych miasta. Ani w Piotrowicach, ani w Ochojcu nie czuć energii miasta, jego młodości, kreatywności, zgiełku i charakteru dużej metropolii. To ma swoje dobre strony, ponieważ pozwala odnaleźć spokój i ciszę w stosunkowo bliskiej odległości od centrum, a także nie rezygnować z szerokiej oferty kulturalnej, której w dzielnicy nie brakuje. Nie jest to jednak miejsce idealne do zamieszkania dla osób chcących zawsze pozostawać w centrum wydarzeń i brać udział w wielkomiejskich wydarzeniach.

Planowany rozwój dzielnicy

W czasie głosowania nad budżetem obywatelskim mieszkańcy Piotrowic-Ochojca zdecydowali, że plan rozwoju dzielnicy będzie opierał się na szeroko rozumianej kulturze. Z budżetu obywatelskiego doposażony ma być Miejski Dom Kultury „Południe.” W plany rozwoju Piotrowic-Ochojca wpisano również modernizację parku w dolinie rzeki Ślepiotki, budowę kompleksu sportowego przy ul. Asnyka i rewitalizacje budynków V LO, Przedszkola Miejskiego nr 93 i Szkoły Podstawowej nr 56.

Piotrowice-Ochojec – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Atrakcje, jakie oferuje dzielnica Piotrowice-Ochojec, to głównie tereny zielone. Stanowią one obszar turystyczno-rekreacyjny. Nie brakuje tam ścieżek spacerowych, duktów leśnych i tras rowerowych. Fani przyrody chętnie odwiedzają też dolinę rzeki Ślepiotki, gdzie można podziwiać bujną roślinność. Na terenie Piotrowic-Ochojca znajduje się także kilka ciekawych obiektów zabytkowych z XIX i początku XX wieku. Ulokowane są one głównie wzdłuż ul. Gen. Jankego i Armii Krajowej. Za szczególnie atrakcyjne architektonicznie uważa się kościół pw. Św. Jacka w Ochojcu oraz kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrowicach. Oprócz terenów zielonych, atrakcję Piotrowic-Ochojca stanowi szeroka oferta kulturalna, która jak na peryferyjną dzielnicę jest zdumiewająca. Działają tu prywatne muzea, teatr, centrum kultury.

Czy dzielnica Piotrowice-Ochojec jest bezpieczna?

Piotrowice-Ochojec to dzielnica uznawana za w miarę bezpieczną. W ocenie mieszkańców klasyfikuje się ona pośrodku stawki. Wyprzedza ją Brynów, Murcki, Kostuchna, Osiedle Tysiąclecia i Dąb. Trzeba jednak zaznaczyć, że poziom ogólnego bezpieczeństwa w mieście jest znacznie niższy niż w innych dużych ośrodkach miejskich w Polsce. Mieszkańcy Piotrowic i Ochojca skarżą się gównie na wandalizm i zakłócanie ciszy nocnej.

Atrakcje Piotrowic-Ochojca: oferta dla dzieci

Piotrowice-Ochojec to dzielnica przyjazna najmłodszym. Ruch na świeżym powietrzu zapewniają liczne place zabaw dla dzieci, które zlokalizowane są na osiedlach mieszkalnych, a także w okolicznych parkach. Zamknięte place zabaw mieszczą się w galeriach handlowych dzielnicy. Teren do zabawy i spacerów stanowi sąsiadujący z dzielnicą rezerwat przyrody i tereny leśne. Starszaki zaciekawione będą oglądaniem zbiorów Muzeum Najmniejszej Książki Świata, a także spektaklami wystawianymi przez Teatr Żelazny. W deszczowe dni warto też odwiedzić sale zabaw znajdujące się w dzielnicy. Oferta dla dzieci w Piotrowicach-Ochojcu nie jest tak bogata jak, chociażby w Śródmieściu, ale i tak nie pozwala na nudę.

2. Komunikacja na Piotrowicach-Ochojcu

Katowice stanowią jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Polski. Do miasta można dostać się drogą lądową (samochód, pociąg, autobus) oraz powietrzną. Najbliższe lotnisko to Katowice-Pyrzowice oddalone od Piotrowic-Ochojca o 33 km. Odlatuje z niego wiele czarterów oraz tanich linii lotniczych, oferujących bogatą sieć połączeń w Europie. Na wysokim poziomie znajduje się również komunikacja wewnątrz miasta. Mieszkańcy mają zapewniony łatwy dojazd do centrum i innych rejonów Katowic oraz sąsiednich miast – Mikołowa i Tych. Na terenie dzielnicy znajduje się czteropasmowa arteria wylotowa DK 81 oraz DK 86, co ogranicza korki i niedogodności podróży samochodem.

Ile trwa dojazd z Piotrowic-Ochojca do centrum?

Piotrowice-Ochojec od centralnego punktu miasta (rynku) oddalone są o ok. 7 km. Dojazd zajmuje do 30 minut, w godzinach szczytu należy na niego przeznaczyć więcej czasu. Z dzielnicy odjeżdżają bezpośrednie autobusy pozwalające dostać się do Śródmieścia np. linia numer 9 i 11. Do centrum można również wybrać się rowerem. W dzielnicy znajduje się kilka punktów miejskiej wypożyczalni City By Bike.

Tramwaje na Piotrowicach-Ochojcu

W Katowicach sieć tramwajowa rozbudowana jest głównie na północy miasta. Dzielnice południowe takie jak Ochojec i Piotrowice dopiero czekają na tramwaje. Ich zadaniem będzie ułatwienie komunikacji z centrum, a także z Kostuchną. W planach jest uruchomienie linii tramwajowych nr 16 i 36.

Autobusy na Piotrowicach-Ochojcu

Brak linii tramwajowych sprawia, że komunikacja między dzielnicą a pozostałymi częściami miasta odbywa się głównie za pomocą autobusów i mikrobusów. Autobusy przyjeżdżające przez Piotrowice-Ochojec to linie numer 97, 11, 689, 688, 10, 9, 37, 292 oraz 937. Przystanki autobusowe, które pozwolą dojechać do najważniejszych miejsc w GOP to: Piotrowice Tyska, Osiedle Odrodzenia, Radockiego, Ochojec Szpital, Piotrowice Skrzyżowanie, Piotrowice Dworzec PKP.

Dworce/ zajezdnie

Dzielnica Piotrowice-Ochojec to również ważny węzeł w komunikacji zbiorowej. W Piotrowicach i Ochojcu znajdują się dworce kolejowe, z których odjeżdżają pociągi w kierunku Bielska-Białej, Rybnika, Zebrzydowic i dalej do granicy Polski. Najważniejszy przystanek PKS to Katowice Piotrowice. Na terenie dzielnicy znajduje się także nieeksploatowana stacja Katowice Ochojec.

Piotrowice-Ochojec – ścieżki rowerowe

Katowice na arenie krajowej i międzynarodowej budują wizerunek miasta ekologicznego i nowoczesnego, stąd też promują transport rowerowy. Jazda jednośladem po mieście jest wygodna, a stale rozbudowywane ścieżki rowerowe zapewniają cyklistom bezpieczeństwo. Przez Piotrowice-Ochojec przebiega kilka ciekawych rekreacyjnych tras rowerowych, m.in. szlak rowerowy nr 101 Katowice-Lędziny. Mieszkańcy dzielnicy mogą też korzystać z najdłuższej ścieżki rowerowej w mieście – trasy nr 1, która biegnie od Pomnika Powstańców Śląskich, przez osiedle Paderewskiego, Muchowiec, Piotrowice-Ochojec, Kostuchnę i Podlesie. Po drodze mija się Bulwary Rawy, Dolinę Trzech Stawów, rezerwat florystyczny Ochojec, potok Ślepiotkę, kamienny most nad rzeką Mleczną.

Komunikacja w dzielnicy Piotrowice-Ochojec – główne ulice

Piotrowice-Ochojec stanowią ważny punkt komunikacyjny na mapie Śląska. Przez dzielnicę przechodzi fragment drogi krajowej nr 81 Katowice-Wisła. Znajdują się tu też ważne dla miasta ciągi komunikacyjne w osi północ-południe. Należy do nich ul. gen. Z. Waltera-Jankego oraz biegnąca w kierunku zachodnim ul. T. Kościuszki.

Znaczenie w komunikacji ma również ul. Armii Krajowej, która łączy Piotrowice-Ochojec od północy z Ligotą, a od południa z Kostuchną. Ruch drogowy prowadzony jest także ul. K. Darwina, ul. A. Grottgera, ul. Piotrowicką i ul. P. Przerwy-Tetmajera.

Komunikacja w dzielnicy Piotrowice-Ochojec – inwestycje drogowe 

W planach inwestycji drogowych od lat znajduje się rozbudowa trakcji tramwajowej o południowe dzielnice miasta. Trakcja swoim zasięgiem ma objąć Piotrowice i Ochojec. Trasa ma biegnąć od istniejącej pętli tramwajowej w Brynowie po wschodnią zabudowę Ochojca, następnie obok szpitala przy ul. Ziołowej i w okolicach osiedla Odrodzenia w Piotrowicach. Tramwaj południe trasę ma kończyć w rejonie ul. Bażantów w Kostuchnie.

Prace prowadzone w dzielnicy mają również stworzyć nowy układ drogowy w Piotrowicach-Ochojcu. Obejmują one budowę układu drogowego w rejonie ul. Kalinowej, Wilczewskiego oraz połączenie ul. Armii Krajowej i ul. Wilczewskiego. W ramach inwestycji ważne będzie też umożliwienie swobodnej komunikacji pieszej na odcinku Wilczewskiego – Armii Krajowej. Planowane są też pomniejsze inwestycje drogowe np. połączenie drogowe ul. Wspólnej z Tunelową czy ul. Radockiego z ul. Braci Wiechułów.

Ocena redakcji

Głównym zmartwieniem mieszkańców dzielnicy jest brak tramwaju. Plany jego budowy znane są od kilku lat, nic jednak nie wskazuje na szybkie rozpoczęcie inwestycji. Mimo to mieszkańcy pozytywnie oceniają komunikację w dzielnicy. W 7 stopniowej skali w badaniu „Jak się żyje w Katowicach” przyznali jej ocenę 5,5. Na tę ocenę niewątpliwie wpływa częste kursowanie autobusów oraz komunikacja tranzytowa przebiegająca na obrzeżach Piotrowic i Ochojca.

3. Edukacja na Piotrowicach-Ochojcu

Żłobki i przedszkola na Piotrowicach-Ochojcu

Młode rodziny z dziećmi doceniają to, że w dzielnicy Piotrowice-Ochojec znajdują się liczne punkty przedszkolne. Działają tu przedszkola prywatne oraz państwowe. Ofertę edukacyjną proponują m.in. takie placówki jak:

  • Centrum Edukacji Familia
  • Niepubliczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi "Akademia Mądrych Sówek"
  • Prywatne przedszkole i żłobek IQ ACADEMY
  • Miejskie Przedszkole nr 43"Krecik"
  • Przedszkole nr 81
  • Przedszkole nr 93 Miejskie
  • Przedszkole Kropeczki
  • Przedszkole nr 4
  • Przedszkole Akademia Małego Sportowca
  • English Montessori Institute.

Bardziej ograniczony wybór jest w zakresie żłobków. W dzielnicy działają żłobki prywatne i państwowe, liczba placówek wynosi 5.

Szkoły podstawowe: edukacja na Piotrowicach-Ochojcu

Młodzież z dzielnicy Piotrowice-Ochojec edukację pobierać może w kilku placówkach kształcących na poziomie podstawowym. Wśród tych polecanych znajduje się Szkoła Podstawowa nr 27 i Szkoła Podstawowa nr 32. Szkoły podstawowe na Piotrowicach-Ochojcu oferują wysoki poziom nauczania i są uznawane za najlepsze w mieście. Wysokie miejsce wśród najlepszych podstawówek zajmuje SP nr 32.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Piotrowicach-Ochojcu?

Czy łatwo dostać się do żłobka? Liczba żłobków w dzielnicy jest dość duża, co roku proponują one nowe miejsca dla najmłodszych mieszkańców. Nadal jednak miejsc w publicznych placówkach jest o wiele mniej niż chętnych. Rodzice mogą skorzystać z ofert placówek niepublicznych. Miasto rodzicom korzystającym z prywatnych żłobków i przedszkoli oferuje dofinansowanie w kwocie większej niż w innych dużych miastach Polski.

Czy łatwo dostać się do podstawówki? Mieszkańcy nie zgłaszają problemów z zapisaniem dzieci do szkoły podstawowej. Podobnie jak w przypadku żłobków i przedszkoli w dzielnicy działają również prywatne szkoły.

Licea i technika na Piotrowicach-Ochojcu: szkoły średnie w dzielnicy

Piotrowice-Ochojec mogą pochwalić się jednymi z najlepszych szkół średnich w mieście. Licea i technika znajdujące się w obrębie dzielnicy zajmują czołowe miejsca w rankingach dobrych szkół w Katowicach, województwie, a nawet kraju. Dużą liczbą kandydatów na jedno miejsce może pochwalić się m.in. V LO im. Władysława Broniewskiego, Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej (ul. Armii Krajowej) oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego (ul. Harcerzy Września).

Popularne szkoły na Piotrowicach-Ochojcu

Szeroka oferta edukacyjna sprawia, że popularnych szkół na Piotrowicach-Ochojcu nie brakuje. Wybór jest duży zarówno w zakresie placówek na poziomie podstawowym, jak i ponadpodstawowym. Największym zainteresowaniem cieszą się szkoły publiczne, ale i szkoły prywatne nie pozostają w tyle. Na Piotrowicach-Ochojcu nauczanie w systemie prywatnym proponuje m.in. Prywatna Szkoła Podstawowa Akademia Montessori, Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych.

Popularne szkoły w dzielnicy to też te oferujące wykształcenie wyższe. Swoją siedzibę mają tu uczelnie takie jak, np. Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna dzielnicy Piotrowice-Ochojec jest uznawana za jedną z najlepszych w mieście. W dzielnicy działają placówki edukacyjne na każdym szczeblu – od żłobków po uczelnie wyższe. Szkoły publiczne generalnie proponują wysoki poziom nauczania i różnorodną ofertę edukacyjną. Ich dobry poziom nauczania przekłada się na osiągane miejsca w rankingach najlepszych szkół w województwie czy kraju. Gorzej wypadają szkoły wyższe. W dzielnicy znajdują się dwie uczelnie prywatne, które w rankingach uczelni wyższych lokują się poniżej średniej.

4. Jak się mieszka na Piotrowicach-Ochojcu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Piotrowice-Ochojec to jedna z zieleńszych dzielnic Katowic. Zieleń w dzielnicy zajmuje ok. 30% obszaru. Od strony wschodniej granice dzielnicy stanowi kompleks leśny z rezerwatem przyrody Ochojec. Występują tu liczne gatunki roślin chronionych, a także bogaty świat fauny. Kompleks leśny zamieszkują m.in. dziki, sarny, daniele oraz wiele gatunków ptaków. Lasy i rezerwat przyrody Ochojec stanowią główne obszary rekreacyjne dzielnicy.

Dzielnica nie dysponuje większymi zespołami zieleni o charakterze miejskim. Parki znajdują się w pobliskich dzielnicach. Najbliższy, z którego korzystają mieszkańcy Piotrowic-Ochojca to Park Zadole. Na jego terenie funkcjonują siłownie i kluby fitness. Tego typu infrastruktura znajduje się także na osiedlach. Basen, boiska oraz korty do tenisa ziemnego dostępne są natomiast w Centrum Sportowym Bażantowo. Alternatywą jest Basen i sauna COP na Ochojcu.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Wybór niestety nie jest duży. Restauracje na Piotrowicach-Ochojcu to głównie pizzerie, bary mleczne i lokalne knajpki z regionalnym jedzeniem. Działają one stacjonarnie oraz oferują dowóz w obrębie najbliższej okolicy. Restauracje polecane w dzielnicy to: Stylowa na Osiedlu Odrodzenia i Klub Panorama (ul. Śląska 75). Dobre restauracje można znaleźć również przy ul. Armii Krajowej oraz ul. gen. Jankego. Przy głównych ulicach znajdują się lokale oferujące menu polskie, włoskie i międzynarodowe. Smacznie zjeść można m.in. w Cztery kąty i Smak piąty, L' Osteria di Matteo, El Popo, Old Timers Garage.

Mimo oddalenia od centrum Katowic mieszkańcy dzielnicy nie mogą narzekać na brak oferty kulturalnej. Proponuje je przede wszystkim działający od 2000 roku Miejski Dom Kultury „Południe”. Centrum kultury jest organizatorem wielu wydarzeń i zajęć dla mieszkańców Piotrowic-Ochojca. W zajęciach uczestniczyć mogą zarówno najmłodsi mieszkańcy, jak i seniorzy.

Na terenie dzielnicy organizowane są też cykliczne imprezy kulturalno – dobroczynne np. Dni Piotrowic i Ochojca, które odbywają się w pierwszy weekend jesieni. W ich trakcie mają miejsce koncerty, wystawy, werzisaże. Cykliczną imprezę organizuje też Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, która inauguruje rok akademicki tzw. świętem arbuza. Kolejnym ważnym wydarzeniem są coroczne Dni Otwarte Szkoły Policji, w których czasie odbywają się pokazy sztuk walki, konkurencje sprawnościowe, poczęstunek tradycyjną grochówką i inne wydarzenia.

Ofertę kulturalną dzielnicy uzupełniają prywatne muzea. Działa tu Muzeum Najmniejszej Książki Świata oraz Muzeum Historii Piotrowic. W zabytkowym budynku dawnego dworca PKP został otwarty Teatr Żelazny. Molom książkowym rozrywkę dostarcza Biblioteka nr 10.  Na Piotrowicach-Ochojcu odczuwa się jedynie brak galerii sztuki – najbliższe znajdują się w centrum miasta.

6. Zdrowie na Piotrowicach-Ochojcu

Jednym z symboli dzielnicy Piotrowice-Ochojec są znane w całej Polsce centra medyczne. W obrębie dzielnicy działa topowa placówka medyczna w Polsce Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Górnośląskie Centrum Medyczne. W jego obrębie znajduje się wiele specjalistycznych oddziałów świadczących opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Szpitale w Górnośląskim Centrum Medycznym zapewniają wysokospecjalistyczną opiekę zdrowotną, pierwszą pomoc oferują natomiast przychodnie i szpitale publiczne. Tych w Piotrowicach i Ochojcu nie brakuje. Przyjmują one w ramach NFZ, jak i prywatnie.

Mieszkańcy mają dostęp do lekarzy różnych specjalności od internistów i lekarzy rodzinnych, przez psychologów, do kardiologów. Czas oczekiwania na wizytę w przychodniach NFZ i tych prywatnych nie jest długi. Wynika to z tego, że liczba lekarzy na 1000 mieszkańców w samych Katowicach, jak i w dzielnicy Piotrowice-Ochojec jest stosunkowo wysoka. Obok przychodni i gabinetów lekarskich, a także w najważniejszych punktach handlowych dostępne są apteki dobrze zaopatrzone w leki.

Podobnie jak w całych Katowicach mieszkańcy Piotrowic-Ochojca mogą bezpiecznie korzystać z wody w kranie. Kranówka jest zdatna do picia i gotowania. Zdrowiu mieszkańców nie zagraża również smog. Jakość powietrza na Piotrowicach-Ochojcu nie jest gorsza niż w innych częściach miasta. Można ją monitorować na bieżąco dzięki zamontowanym czujnikom.

7. Sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Piotrowice-Ochojec zapewniają łatwy dostęp do strefy usługowej. W obrębie dzielnicy nie brakuje sklepów i centrów handlowych. Na większe zakupy mieszkańcy najczęściej wybierają się do Centrum Handlowego Bażantowo. Dostępne są tu sklepy odzieżowe, punkty usługowe, salony okulistyczne, masażu, klub fitness, apteka, weterynarz, salony fryzjerskie, banki, studia urody, biura podróży i wiele innych. W dzielnicy działa również druga galeria - CH Manhattan. Łączy ona funkcje handlowe, usługowe i biurowe. Oprócz dużych centrów handlowych w dzielnicy znajdują się sklepy meblowe np. Black Red White.

Dzielnica oferuje też typowe supermarkety i hipermarkety spożywcze np. Biedronka, Lidl, Tesco, Żabka, Lewiatan, E. Leclerc. Na szybsze zakupy można wybrać się do mniejszych osiedlowych sklepików, piekarni, ciastkarni. Sprawia to, że brak tradycyjnego targowiska nie stanowi dla mieszkańców problemu. Zadowolenie z oferty handlowej dzielnicy potwierdza badanie „Jak żyje się w Katowicach”, w którym respondenci z Piotrowic-Ochojca ocenili poprawność stwierdzenia „W pobliżu mojego domu mogę zrobić wszystkie podstawowe zakupy” na 6,15 w 7 stopniowej skali.

8. Wady i zalety zamieszkania na Piotrowicach-Ochojcu

Piotrowice-Ochojec to obecnie jedna z częściej wybieranych dzielnic do zamieszkania w Katowicach. Mieszkania chętnie kupują tu rodziny z dziećmi i osoby szukające spokoju. Jako najważniejsze zalety wskazują oni stosunkową bliskość centrum miasta i łatwy dojazd do Śródmieścia, szeroką ofertę mieszkaniową, bogate zaplecze edukacyjne i usługowe, dużą ilość zieleni. Wskazują oni również kwestie, które należy poprawić. Wśród tych znajdują się: rozbudowanie oferty dla dzieci, dalsze zwiększanie liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach, poprawa oferty gastronomicznej.

Mieszkańcy wskazują również na potrzebę usprawnienia komunikacji, szczególnie tramwajowej. Do minusów dzielnicy zalicza się stosunkowo wysokie ceny nieruchomości jak na województwo śląskie. Przez to osoby planujące osiąść tu na stałe, szukają działek budowlanych w gminach ościennych, które oferują grunty tańsze niż w granicach miasta.

Czy Piotrowice-Ochojec są przyjazne dla zwierząt?

Bliskość rozległych terenów zielonych w obrębie Ochojca, a także parku, zapewnia właścicielom czworonogów miejsca spacerowe. W sąsiedniej dzielnicy znajduje się też wybieg dla psów, z którego często korzystają mieszkańcy Piotrowic-Ochojca. Problemu nie stanowią również zakupy dla domowych pupili. Na osiedlach zlokalizowanych jest kilka sklepów zoologicznych. Znajdują się one również w centrach handlowych dzielnicy. W nich również właściciele domowych zwierząt mogą korzystać z profesjonalnych usług weterynaryjnych.

9. O tym się mówi na Piotrowicach-Ochojcu

Piotrowice-Ochojec, jako dzielnica, nie mają wielu problemów, o których głośno się dyskutuje. Tematem, który najbardziej angażuje mieszkańców, jest rozbudowa linii tramwajowej. Przez wiele lat toczyły się gorące dyskusje na temat, którędy będzie ona biegła. Obecnie mieszkańcy czekają na rozpoczęcie inwestycji. Wielu niezadowolonych jest z jej ciągłego opóźniania. Rozczarowanie wywołało zrezygnowanie przez miasto z unijnej dotacji z powodu problemów z wydaniem m.in. decyzji środowiskowej. Wsłuchując się w głosy mieszkańców Piotrowic-Ochojca można również przekonać się, że dużym problemem są utrudnienia na drogach, wywołane licznymi remontami w obrębie dzielnicy.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://www.gcm.pl/

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: