- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Prądnik Biały w Krakowie
Prądnik Biały należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Krakowa, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i deweloperów. Dlatego każdego roku na jego terenie przybywa inwestycji mieszkaniowych. Prądnik Biały dawniej stanowił sypialnię Krakowa, a obecnie staje się jedną z najnowocześniejszych dzielnic.
Prądnik Biały jest doskonale skomunikowany z centrum Krakowa. Doskonale rozwinięta sieć tramwajowo-autobusowa ułatwia szybkie dotarcie w różne części miasta, a także do okolicznych miejscowości. Natomiast położenie Prądnika Białego sprawia, że jest to niezwykle spokojna dzielnica, w której można odpocząć od zgiełki miasta. W dzielnicy brakuje pubów i klubów nocnych, ale bogatą ofertę mają okoliczne restauracje. Dobrze rozwinięta jest też infrastruktura handlowo-usługowa.
Na terenie dzielnicy znajduje się też wiele terenów zielonych, w których mieszkańcy chętnie spędzają czas. Natomiast centrum życia kulturalnego stanowi zabytkowy Dworek Białoprądnicki, który oferuje ciekawą ofertę kulturalną dla starszych i młodszych mieszkańców. Prądnik Biały cechuje się też wysokim poziomem opieki medycznej – pod tym względem dzielnica mieści się w czołówce miasta.
Mieszkańcy Prądnika Białego mogą narzekać na korki, szczególnie w godzinach szczytu. Niestety, w tej dzielnicy znajdują się ulice wylotowe do innych miast, co może zwiększać natężenie w ruchu drogowym. Fakt negatywnie wpływa na jakość powietrza i częste przekroczenie norm pyłów. Dla niektórych Prądnik Biały może też być zbyt spokojną dzielnicą i brak klubów nocnych stanowi poważną wadę.
Sprawdź oferty w tej dzielnicy:
1. Informacje ogólne
Prądnik Biały – położenie na mapie Krakowa
Prądnik Biały to jedna z 18 dzielnic Krakowa. To najbardziej wysunięta na północ dzielnica miasta, która graniczy z podkrakowskimi miejscowościami Zielonki, Modlnica, Pękowice, a także z dzielnicami Prądnik Czerwony, Stare Miasto, Krowodrza oraz dzielnicą Bronowice. Prądnik Biały zajmuje powierzchnię 23,42 km², co daje mu 7 miejsce w rankingu powierzchni dzielnic krakowskich.
Dzielnica dzieli się na 12 osiedli:
- Azory,
- Bonowice Wielkie,
- Osiedle Gotyk,
- Górka Narodowa,
- Górka Narodowa Wschód,
- Górka Narodowa Zachód,
- Osiedle Krowodrza Górka,
- Osiedle Witkowice Nowe,
- Prądnik Biały,
- Tonie,
- Witkowice,
- Żabiniec.
Dzielnica systematycznie się rozwija, a liczba mieszkańców stale wzrasta. Prądnik Biały cieszy się też ogromną popularnością wśród deweloperów, którzy chętnie lokują tam swoje inwestycje. Ze względu na położenie, niskie ceny oraz warunki mieszkaniowe jest to jedna z najbardziej popularnych dzielnic w Krakowie. Mieszkańcy chwalą sobie dobry dojazd do centrum, który zajmuje 20-60 minut. Jeżeli szukasz mieszkania na sprzedaż Kraków, wybór Prądnika Białego okaże się strzałem w dziesiątkę.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Prądnik Biały to dzielnica przyjazna mieszkańcom. To sprawia, że praktycznie każdy będzie się tam czuł doskonale. Dzielnicę zamieszkują osoby w każdym wieku o różnych statusie materialnym. Ze względu na niskie ceny, położenie i dobrze rozwiniętą infrastrukturę to właśnie Prądnik Biały wybierają rodziny z małymi dziećmi. Studenci z pewnością docenią dobry dojazd do centrum i krakowskich uczelni.
Natomiast seniorzy będą sobie chwalić służbę zdrowia dostępną na terenie Prądnika Białego. Bliskość dróg wylotowych do Warszawy i Olsztyna sprawia, że Prądnik Biały często też wybierają biznesmeni oraz pracownicy, którzy często wyjeżdżają w delegacje poza teren Krakowa.
Czy Prądnik Biały to styl życia?
Jak się mieszka na Prądniku Białym? Spokojnie. Dzielnicę najczęściej wybierają rodziny z dziećmi, które w tym miejscu mogą odpocząć od zgiełku miasta, ale nie brakuje też seniorów. Na Prądniku Białym chętnie mieszkają też studenci, którzy chwalą sobie dobry dojazd do centrum. Ciekawe zajęcia kulturalne, tereny zielone, a także wiele ciekawych restauracji sprawia, że mieszkańcy świetnie czują w tej dzielnicy. Natomiast bliskość centrum sprawia, że szybko mogą dostać się gwarnej części miasta.
Planowany rozwój dzielnicy
Biały Prądnik to największa dzielnica Krakowa, na której nie ma aktualnie żadnego większego parku. To właśnie dlatego władze dzielnicy na najbliższe lata zaplanowały utworzenie czterech nowych parków, w tym 20-hektarowego parku Tonie. Dzielnica ma się stać zielona i przyjazna mieszkańcom. Na terenach parków wyznaczone zostaną specjalne miejsca do rekreacji.
Prądnik Biały - atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Prądnik Biały to dzielnica, która przez długi czas uchodziła za "sypialnię" Krakowa, ale to nie znaczy, że nie znajdziemy tam miejsc wartych zobaczenia. Najważniejszym miejscem jest Dworek Białoprądnicki stanowiący świetny przykład architektury renesansu. Nie jest to jedynie zabytkowa budowla, ale też centrum życia dzielnicy. To właśnie tam rozgrywa się działalność kulturalno-oświatowa, a także znajduje się godna polecenia restauracja.
Dla miłośników architektury obronnej ciekawą atrakcję z pewnością będą stanowić obiekty Twierdzy Kraków, których nie brakuje w tej części miasta. Ciekawym miejscem wydaje się też Centrum Edukacji Gleboznawczej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja, gdzie odbywają się zajęcia o glebie na wszystkich jej poziomach.
Czy Prądnik Biały to bezpieczna dzielnica
Kraków na tle innych polskich miast jest bezpiecznym miejscem. Przestępczość tam stale spada, ale są miejsca, gdzie warto zachować ostrożność. A czy Prądnik Biały to bezpieczna dzielnica? Niestety, nie należy on do najbezpieczniejszych miejsc. Zarówno Prądnik Biały, jak i Prądnik Czerwony przez długi czas stanowiły „sypialnię” Krakowa, a to sprzyjało przestępczości. Jednak dzielnica stale się rozwija - powstaje na jej terenie wiele nowych osiedli, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa.
Prądnik Biały: oferta dla dzieci
W dzielnicy nie brakuje atrakcji dla najmłodszych mieszkańców. Place zabawa znajdują się w każdej części dzielnicy. Na uwagę z pewnością zasługuje Smoczy Skwer przy ul. Krowoderskich Zuchów. To jeden z najciekawszych placów zabaw w dzielnicy, na którym każdy maluch znajdzie coś dla siebie, a większość atrakcji ozdabiają smoki. W dodatku znajduje się tam siłownia plenerowa, która pomoże rozruszać też starszych mieszkańców. Ciekawym pomysłem jest też mini plac zabaw Leśna Kryjówka przy ulicy Bibickiej 15, który sprawia wrażenie ukrytego w lesie.
Na terenie Prądnika Białego znajduje się też kilkanaście klubów malucha, w których dzieci będą się świetnie bawić w pochmurne dni. Kolejnym interesującym miejscem jest Planeta robotów, która oferuje zajęcia dla dzieci z robotyki i programowania, a także organizuje półkolonie. Ciekawą ofertę warsztatów oferuje również Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.
Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na Gethome:
2. Komunikacja na Prądniku Białym
Ile trwa dojazd z Prądnika Białego do centrum?
Biały Prądnik ściśle sąsiaduje z dzielnicą Krakowa Stare Miasto, więc mieszkańcy chwalą sobie dobry dojazd do centrum. Komunikacja składa się z bardzo dobrze rozwiniętej sieci tramwajowo-autobusowej. To sprawia, że do ścisłego centrum można dojechać w ciągu 20-60 minut z różnych części dzielnicy. Jednak w godzinach szczytu dojazd może potrwać trochę dłużej, szczególnie w okolicach dróg wylotowych.
Tramwaje na Prądniku Białym:
Tramwaje na Prądniku Białym kursują w różne części Krakowa. Przez dzielnicę przejeżdża 5 ważnych linii tramwajowych:
- Linia 3 – z pętli Krowodrza Górka do dzielnicy Bieżanów-Prokocim;
- Linia 5 – z pętli Krowodrza Górka do dzielnicy Wzgórza Krzesławickie;
- Linia 18 - z pętli Krowodrza Górka do Dębinek;
- Linia 50 – z pętli Krowodrza Górka do Podgórza Duchackiego;
- Linia 69 – z pętli Krowodrza Górka do dzielnicy Bieżanów-Prokocim.
Autobusy na Prądniku Białym:
Komunikacja autobusowa jest doskonale rozwinięta. Na terenie dzielnicy kursuje aż 26 linii autobusowych. Największy ruch autobusowy odbywa się na alei 29 Listopada i ulicy Opolskiej. Linie autobusowe kursują całą dobę i łączą Prądnik Biały nie tylko z innymi częściami Krakowa, ale też z Wieliczką. Ważnym punktem komunikacyjnym dzielnicy jest pętla Krowodrza Górka, z której kursuje większość linii autobusowych.
Dworce/zajezdnie
Na terenie Prądnika Białego nie ma żadnych dworców tramwajowych oraz autobusowych. Jednak mieszkańcy mogą szybko dojechać tramwajem na Dworzec Główny. Na granicy dzielnic Prądnik Biały i Krowodrza znajduje się też stacja kolejowa Kraków Łobzów, przez którą kursują pociągi do Katowic, Oświęcimia, Balic, Częstochowy, Krakowa Głównego, Wieliczki oraz Tarnowa.
Natomiast na Prądniku Białym znajdują się 2 pętle autobusowe: Krowodrza Górka oraz Prądnik Biały. W pierwszej z nich kończą trasę wszystkie linie tramwajowe kursujące po dzielnicy oraz kilkanaście linii autobusowych. Natomiast na pętli Prądnik Biały dojeżdżają 3 linie autobusowe oraz Szybka Kolej Aglomeracyjna.
Prądnik Biały – ścieżki rowerowe
Prądnik Biały jest dzielnicą bardzo przyjazną rowerzystom. Na tym obszarze ma swój początek wiele ścieżek rowerowych prowadzących do okolicznych, zabytkowych miejscowości. Z Prądnika Białego bez problemu dojedziemy do centrum Krakowa oraz innych dzielnic. Nie będzie też problemu ze znalezieniem miejskiego roweru. Na Prądniku Białym znajduje się kilka stacji rowerowych umieszczonych w różnych częściach dzielnicy.
Komunikacja na Prądniku Białym: główne ulice
Prądnik Biały jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami Krakowa oraz okolicznymi miejscowościami. Główną oś komunikacyjną stanowi ulica Opolska, a także aleja 29 Listopada. Wzdłuż granic dzielnicy biegną drogi wylotowe z Krakowa do Warszawy oraz Olkusza. Duża liczba mieszkańców oraz mnóstwo samochodów w godzinach szczytu powoduje, że na głównych ulicach mogą pojawić się korki. Także wyjazd z Krakowa może zająć mnóstwo czasu w pewnych porach dnia. Jednak trwają prace, aby zmienić ten stan rzeczy.
Komunikacja na Prądniku Białym: planowane inwestycje drogowe
Dzielnica intensywnie się rozwija, modernizowane są ulice, zmieniana jest nawierzchnia, poszerzane są chodniki na kluczowych węzłach komunikacyjnych. W najbliższym czasie zaplanowana jest przebudowa ul. Wybickiego - prace mają ułatwić komunikację mieszkańców.
Ocena redakcji
Komunikacja miejska na Prądniku Białym jest dobrze rozwinięta. Liczne linie autobusowe i tramwajowe oraz ich częstotliwość kursowania ułatwia dostanie się w różne części Krakowa, a także do okolicznych miejscowości. Niestety, w godzinach szczytu w wielu częściach dzielnicy mogą pojawić się korki. Jednak obecnie trwają prace, które mają zmienić ten stan rzeczy. Budowa Krakowskiego Szybkiego Tramwaju oraz modernizacja ważnych ulic może znacząco usprawnić komunikację w dzielnicy i zmniejszyć korki.
3. Edukacja na Prądniku Białym
Żłobki i przedszkola na Prądniku Białym
Na terenie Prądnika Białego działają 3 publiczne żłobki i ponad 20 prywatnych placówek. Liczba dostępnych miejsc jest zróżnicowana. Niektóre placówki przyjmują po kilkanaście dzieci, inne nawet kilkadziesiąt. Rodzice nie narzekają również na ofertę przedszkoli. W dzielnicy działają 22 państwowe placówki oraz zbliżona liczba prywatnych. Nie brakuje też przedszkoli z oddziałami integracyjnymi.
Wysoki poziom oferty edukacyjnej oraz lokalizacja placówek na Prądniku Białym sprawia, że cieszą się one ogromną popularnością. W dodatku dzielnica jest bardzo popularnym miejscem do zamieszkania, więc zapisanie dziecka do wymarzonej placówki może sprawiać trudności.
Szkoły podstawowe: edukacja na Prądniku Białym
Oferta szkół podstawowych na Prądniku Białym również nie zawodzi. W dzielnicy działa 11 państwowych placówek, z czego 2 specjalne z oddziałami integracyjnymi. Na terenie Prądnika Białego nie brakuje też prywatnych szkół podstawowych. Niektóre z placówek są dwujęzyczne. Rodzice nie narzekają więc na ofertę edukacyjną w szkołach podstawowych na Prądniku Białym i nie mają problemu ze znalezieniem takiej, która będzie dostosowana do ich oczekiwań. Nie notuje się też problemów z dostępnością miejsc.
Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Prądniku Białym?
Oferta żłobków i szkół podstawowych na terenie Prądnika Białego jest bardzo bogata. Niestety dzielnica jest jedną z największych w Krakowie, a w dodatku najchętniej wybieraną do zamieszkania. To sprawia, że mogą się pojawić kłopoty przy rekrutacji do wybranego przedszkola. Natomiast nie słyszy się o problemach z dostępnością miejsc w żłobkach. A czy łatwo dostać się do podstawówki? W tej kwestii nie zostały odnotowane problemy z dostępnością miejsc.
Licea i technika na Prądniku Białym: szkoły średnie dzielnicy
Oferta szkół średnich na Prądniku Białym nie jest zbyt bogata. Na terenie dzielnicy działa tylko 1 państwowe liceum ogólnokształcące, a także 1 placówka prywatna z oddziałami dwujęzycznymi. Chociaż oferta szkół średnich jest bardzo uboga, to posiadają one ciekawą ofertę edukacyjną. W dodatku młodzież ma dobry dojazd do doskonałych placówek znajdujących się w sąsiednich dzielnicach.
Popularne szkoły na Prądniku Białym: poznaj renomowane placówki edukacyjne
Na Prądniku Białym nie brakuje też uczelni wyższych. Na terenie dzielnicy mieście się Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla. Jest to nowoczesna uczelnia niepubliczna, która istnieje na rynku już 15 lat, a kandydatom oferuje niezwykle popularne kierunki takie, jak kosmetologia i dietetyka.
Ocena redakcji
Oferta edukacja na Prądniku Białym nie przedstawia się najgorzej, ale mogłaby być lepsza. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele placówek edukacyjnych, w tym prywatnych szkół na wysokim poziomie. Liczba żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych jest wysoka. Jednak mogą się pojawić problemy przy rekrutacji do wymarzonego przedszkola.
Prądnik Biały to jedna z dzielnic, w których pojawiają się problemy do wybranej placówki na tym poziomie. Najgorzej przedstawia się oferta szkół średnich oraz uczelni wyższych, ale młodzież ma dobry dojazd do placówek w sąsiednich dzielnicach.
4. Jak się mieszka na Prądniku Białym? Parki i rekreacja w dzielnicy
Historycznie tereny Prądnika Białego miały charakter rolniczy i wyróżniały się ogromną ilością zieleni. Dlatego obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji wiele terenów rekreacyjnych. Na terenie dzielnicy znajduje się kilka ciekawych parków. Największy z nich to Park Leśny Witkowice, który zajmuje powierzchnię 15,8 ha. Znajdują się w nim liczne szlaki rowerowe, szlaki piesze, turystyczne – najbardziej znany z nich to pieszo-rowerowy szlak Twierdzy Kraków.
Doskonałym miejscem do rekreacji jest też Park Krowoderski, gdzie znajdują się boisko PKS Jadwiga, rekreacyjna górka saneczkarska, szereg mniejszych boisk i terenów rekreacyjnych oraz ogródek jordanowski, a także urządzenia małej architektury. Mieszkańcy chętnie też spędzają czas w Parku im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Parku im. Tadeusza Kościuszki. Na atrakcyjność dzielnicy wpływa też bliskość Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, który wchodzi w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.
Siłownie na terenie Prądnika Białego oferują mieszkańcom zróżnicowane zajęcia. Znajdują się tu filie należących do znanej sieci Mrs. Sporty, a także wiele mniejszych osiedlowych siłowni. Na terenie Prądnika Białego znajduje się też basen odkryty Clepardia, który jednym z dwóch tego typu obiektów w Krakowie i sezonie letnim przyciąga tłumy. Mieszkańcy mogą też korzystać z kilku boisk, m.in. w Parku Krowoderskim.
5. Gastronomia i kultura
Gdzie zjeść na Prądniku Białym? Dzielnica ma bardzo bogatą ofertą gastronomiczną. Znalezienie dobrej restauracji w tym rejonie na pewno nie będzie trudne i miłośnik każdej kuchni na pewno będzie usatysfakcjonowany. Na uwagę zasługuje Restauracja Wiedeńska Krew znajdująca się w Dworku Białoprądnickim i oferująca różnorodne potrawy nie tylko kuchni austriackiej, ale też włoskiej czy polskiej.
W dzielnicy nie brakuje też lokali oferujących menu lunchowe oraz dostarczających jedzenie w wybrane miejsce. Natomiast oferta pubów i klubów nocnych jest bardzo uboga.
Kulturalne życie dzielnicy w dużej mierze rozgrywa się Dworku Białoprądnickim, który zachował oryginalną architekturę i stanowi wyjątkowe miejsce w sercu dużego miasta. W tym zabytkowym miejscu z bogatą historią mieszkańcy mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć kulturalnych, a także mogą uczestniczyć w koncertach lub spektaklach teatralnych. W dzielnicy znajduje się też Mikrokino, w którym mieszkańcy mogą obejrzeć najnowsze premiery filmowe. Miłośnicy książek mogą korzystać z oferty kilku bibliotek publicznych. To sprawia, że oferta kulturalno-edukacyjna dzielnicy zadowoli mieszkańca w każdym wieku.
6. Zdrowie na Prądniku Białym
Jakość powietrza w Prądniku Białym, podobnie jak w całym Krakowie, nie jest najlepsza. Na tym terenie często notuje się przekroczenie norm pyłu PM10 oraz PM2.5. Zgodnie z danymi na stronie ekoeter.pl ogólny stan powietrza w Prądniku Białym uznawany jest za dostateczny. Natomiast woda z kranu w Prądniku Białym jest doskonałej jakości. Rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie twierdzi, że jakość i bogactwo składników mineralnych w wodzie z kranu jest lepsza niż butelkowanej.
Mieszkańcy Prądnika Białego będą też zadowoleni z dostępu do pomocy medycznej. Dzielnica stanowi jedno z ważniejszych centrów medycznych Krakowa, a w okolicznych placówkach leczy się tysiące pacjentów.
Na jej terenie działa wiele przychodni i szpitali publicznych (m.in. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza), a także prywatne centra medyczne typu LUXMED. Duża liczba placówek sprawia, że mieszkańcy nie mają problemu z dostaniem się do lekarzy. Na terenie dzielnicy działa też rozwinięta sieć aptek, w tym kilka całodobowych.
7. Prądnik Biały: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Mieszkańcy Prądnika Białego bez problemu znajdą idealne miejsce na zakupy. Mogą oni robić zakupy w okolicznych sklepach dyskontowych, Galerii Bronowice, a także bardzo popularnych sieciówkach takich, jak Makro, IKEA, Castorama, czy Obi.
Dużą popularnością cieszy się Galeria Bronowice otwarta w 2013 roku. Centrum handlowe umieszczone jest w miejscu, gdzie krzyżują się istotne szlaki komunikacyjne regionu. To sprawia, że chętnie odwiedzają ją nie tylko mieszkańcy, ale też osoby podróżujące przez Kraków. Kolejnym popularnym miejscem jest CH Atut otwarte 2017 roku, które jest doskonałym miejscem na szybkie zakupy.
Popularnym miejsce wśród mieszkańców jest również Chiński Market, w którym można kupić wiele tanich drobiazgów. Prądnik Biały to również miejsce, w którym bez problemu można skorzystać z usług branże beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.
Miłośnicy targowisk również nie będą zawiedzeni. To właśnie na Prądniku Białym znajduje się największy plac targowy w Krakowie. Plac Imbramowski to miejsce z bogatą historią doskonale wpisujące się w krakowską tradycję. Obecnie zajmuje 21 tys. metrów kwadratowych, na których znajduje się ok. 200 obiektów stałych oraz 100 obiektów tymczasowych. Można tam kupić wiele ekologicznych produktów od lokalnych dostawców, m.in. warzywa, owoce, pieczywo, mięso, ryby, a nawet artykuły przemysłowe oraz odzież i obuwie.
8. Wady i zalety mieszkania na krakowskim Prądniku Białym
Jak się żyje na Prądniku Białym?
Plusy:
- dobry dojazd do centrum,
- dobrze rozwinięta komunikacja,
- cisza i spokój,
- doskonała opieka medyczna,
- ciekawa oferta kulturalna,
- ciągły, dynamiczny rozwój,
- duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych,
- dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa
Minusy:
- niewielki wybór szkół ponadpodstawowych,
- problemy z rekrutacją do przedszkola,
- ogromne korki w godzinach szczytu na najpopularniejszych ulicach,
- niewielka liczba pubów i klubów nocnych,
- częste kradzieże.
Ocenia redakcji
Prądnik Biały to doskonałe miejsce do zamieszkania dla osób, które szukają ciszy i spokoju, a także chcą odpocząć od zgiełku dużego miasta. Jednak nie oznacza to, że mieszkańcy nie znajdą żadnych atrakcji w tej dzielnicy. Dawna sypialnia Krakowa dynamicznie się rozwija i na jej terenie powstaje wiele ciekawych atrakcji. Pewien problem może stanowić uboga oferta edukacyjna na poziomie średnim, a także brak klubów nocnych. Natomiast położenie i doskonała komunikacja sprawia, że można szybko dojechać nie tylko do centrum i innych części Krakowa, ale też okolicznych miejscowości. Nieliczne wady rekompensują zalety Prądnika Białego i w efekcie dzielnica cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców.
9. O tym się mówi na Prądniku Białym
Prądnik Biały to spokojna i stale rozwijająca się dzielnica, którą mieszkańcy oceniają bardzo wysoko. Władze miasta dbają o to, aby najnowsze inwestycje pozytywnie wpływały na życie osób ją zamieszkujących. Jednak niektóre decyzje nie podobają się mieszkańcom.
Kontrowersje wzbudza budowa północnej obwodnicy Krakowa, która ma się przecinać z osiedlowymi drogami, m.in. Żwirową, Piaszczystą, Rybałtowska czy Malinową. Wzbudza to sprzeciw mieszkańców, którzy obawiają się, że nowa inwestycja przyczyni się do dużego ruchu w najbliższym sąsiedztwie i konieczności wyburzenia niektórych budynków. Z tego powodu napisali oni list otwarty do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Natomiast władze miasta uważają, że inwestycja przyczyni się do zmniejszenia korków na ulicach Conrada, Opolskiej, alejach 29 Listopada i Bora-Komorowskiego.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?
23.01.2020, Redakcja
Krowodrza - dawna dzielnica ogrodów
Krowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włącKrowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włączenia jej do Krakowa, Krowodrza powoli wychodzi ze służebnej roli ogrodniczej i zaczyna się zmieniać jej charakter. Obecnie jest to jedna z bardziej polecanych dzielnic to zakupu mieszkania w Krakowie.