Prądnik Czerwony Kraków

Redakcja

Redakcja

04.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskim Prądniku Czerwonym? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Prądnik Czerwony to wyjątkowa dzielnica – znajduje się blisko centrum, ale z dala od zgiełku miasta. Ta dawna podkrakowska wieś cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród osób poszukujących mieszkania, jak i deweloperów. Natomiast mieszkańcy oceniają Prądnik Czerwony jako jedną z najprzyjemniejszych dzielnic Krakowa. Dominuje tu wysoka zabudowa mieszkalna oraz nowoczesne biurowce, jednak w kilku miejscach znajduje się niższa zabudowa, pamiętająca dawne czasy.

Dzielnica jest świetnie skomunikowana z centrum Krakowa. Mieszkańcy terenów przygranicznych mogą dotrzeć do Głównego Rynku nawet pieszo. Na terenie Prądnika Czerwonego działa doskonale rozwinięta sieć autobusowa. Aktualnie trwają prace nad utworzeniem linii tramwajowej oraz stacji kolejowej. To w przyszłości jeszcze bardziej usprawni komunikację w dzielnicy.

Bogactwo zalet sprawia, że Prądnik Czerwony cieszy się ogromną popularnością. Ceny w dzielnicy są niższe w porównaniu do innych dzielnic Krakowa, a położenie wyjątkowo korzystne. W dodatku na Prądniku Czerwonym znajduje się wiele terenów zielonych i rekreacyjnych, a także moc atrakcji dla najmłodszych. Przez dzielnicę przebiegają również szlaki turystyczne, które prowadzą do najciekawszych obiektów.

Natomiast ośrodki kulturalne oferują bardzo bogatą ofertę zajęć i warsztatów, która przyciąga mieszkańców pozostałych dzielnic. Prądnik Czerwony obfituje też w godne polecenia lokale, w których można zjeść smaczny posiłek i miło spędzić czas. Największymi wadami dzielnicy są korki oraz jakość powietrza. Jednak władze miasta podjęły działania, które mają na celu zlikwidowanie tego problemu. Obecnie na terenie dzielnicy prowadzonych jest kilka inwestycji, które mają się przyczynić do poprawy życia na Prądniku Czerwonym.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż na krakowskim Prądniku Czerwonymoferty domów na sprzedaż Prądnik Czerwony Kraków

1. Informacje ogólne

Prądnik Czerwony – położenie na mapie Krakowa

Prądnik Czerwony to jedna z 18 dzielnic Krakowa, położona na północnym zachodzie od centrum. Wspólnie ze Starym Miastem oraz Grzegórzkami tworzy obszar Śródmieścia (dawnej dzielnicy). Sąsiaduje z Prądnikiem Białym, Mistrzejowicami, Czyżynami, Grzegórzkami oraz krakowskim Starym Miastem. Prądnik Czerwony zajmuje powierzchnię 6,5 km2, co daje mu 12 miejsce w rankingu powierzchni dzielnic krakowskich.

Prądnik Czerwony dzieli się na następujące osiedla i jednostki pomocnicze:

 • Akacjowa,
 • Olsza,
 • Olsza II,
 • Prądnik Czerwony,
 • Rakowice,
 • Śliczna,
 • Ugorek,
 • Warszawskie,
 • Wieczysta,
 • Wiśniowa.

Infrastruktura dzielnicy jest bardzo rozwinięta. To właśnie na jej obszarze znajdują się jedne z najwyższych budynków w całym mieście – 50-metrowe bloki mieszkalne przy ulicy Strzelców. Na Prądniku Czerwonym leży też centrum konferencyjno-bankietowe, a także nowoczesne biurowce, więc mieszkańcy mają blisko do pracy. Taka zabudowa przyczynia się do ogromnej popularności dzielnicy i sprawia, że zalicza się do jednej z najbardziej zaludnionych w Krakowie.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Prądniku Czerwonym?

Liczba mieszkańców Prądnika Czerwonego wynosi 48 650, co czyni ją jedną z najbardziej zaludnionych dzielnic Krakowa. W dodatku zajmuje ona niewielką powierzchnię, więc zagęszczenie ludności również należy do wysokich i wynosi 7 485 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Prądnik Czerwony to tak naprawdę dzielnica dla każdego. Rodziny z dziećmi przede wszystkim docenią bogatą ofertę edukacyjną oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. Kolejną zaletą będzie bogata i różnorodna oferta edukacyjna. Natomiast seniorzy będą zadowoleni z zajęć oferowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”, a także przez instytucje kulturalne.

Walory Prądnika Czerwonego z pewnością docenią też osoby kochające nowoczesny styl życia. Położenie dzielnicy, a także świetnie rozwinięta infrastruktura i liczne obiekty biurowe przyciągają również biznesmenów i pracowników korporacji. Z kolei studenci pokochają ją za niskie ceny oraz dobry dojazd na krakowskie uczelnie.

Czy Prądnik Czerwony to styl życia?

Jak się mieszka na Prądniku Czerwonym? Intensywnie, ale też spokojnie. Prądnik Czerwony to niezwykła dzielnica położona blisko centrum, ale z dala od zgiełku miasta. W dzielnicy można znaleźć wszystko – począwszy od nowoczesnych biurowców poprzez modne restauracje i puby, kończąc na licznych terenach zieleni oraz zabytkach. To sprawia, że świetnie odnajdą się w niej zarówno osoby kochające wielkomiejski i szybki styl życia, a także miłośnicy spokoju i zieleni.

Planowany rozwój dzielnicy

Dzielnica stale się rozwija, a na jej terenie przybywa wiele inwestycji. Trwają też prace nad usprawnieniem komunikacji na Prądniku Czerwonym. Do 2022 roku mają zostać ukończone prace nad linią tramwajową Rakowice – Mistrzejowice, która ułatwi dojazd w inne części Krakowa. W tym samym roku planowane jest też zakończenie budowy stacji kolejowej Prądnik Czerwony, która ma stanowić część trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej ułatwiającej dojazd w różne strony Krakowa oraz inne rejony Małopolski.

Na terenie dzielnicy ma powstać również kolejna ulica Iwaszki, która ma biec od alei 29 Listopada, w pobliżu ulicy Felińskiego, do ulicy Strzelców. Na zmniejszenie korków oraz poprawę jakości powietrza ma też wpłynąć budowa północnej obwodnicy Krakowa oraz modernizacja alei 29 Listopada.

Prądnik Czerwony - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Mieszkańcy dzielnicy nie mogą również narzekać na brak ciekawych miejsc. Przez Prądnik Czerwony przebiega żółto-czarny, historyczny szlak Twierdzy Kraków, który obejmuje również szaniec z XIX wieku wpisany do ewidencji zabytków.

Z kolei trasa turystyczno-kulturowa (czerwony szlak) pomaga odkryć najważniejsze atrakcje dzielnicy. Wśród nich należy wymienić sanktuarium Ecce Homo, dworek Pocieszka, „sukiennice prądnickie”, dawny budynek urzędu Gminy, Żabi Młyn, kaplicę św. Jana Chrzciciela, park rzeczny nad Sudołem Dominikańskim, starą część cmentarza Batowickiego, a także fort Sudoł.

Czy Prądnik Czerwony to bezpieczna dzielnica?

Kraków zalicza się do wyjątkowo bezpiecznych miast. Jednak nadal są miejsca, w których należy zachować ostrożność. Czy Prądnik Czerwony to bezpieczna dzielnica? Niestety, podobnie jak sąsiedni Prądnik Biały, nie należy do najbezpieczniejszych dzielnic.  Statystyki pokazują, że na tym terenie może dochodzić do kradzieży oraz kradzieży z włamaniem. Jednak do groźniejszych przestępstw na tym obszarze praktycznie nie dochodzi. W dodatku dzielnica stale się rozwija, a jej władze podejmują różne działania, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Coraz popularniejsze staje się zakładanie monitoringu w różnych częściach Prądnika Czerwonego, a zdaniem mieszkańców należy on do najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa.

Prądnik Czerwony: oferta dla dzieci

Rodziny z dziećmi z pewnością nie będą narzekać. Na terenie Prądnika Czerwonego znajduje się aż 12 placów zabaw. Najbardziej znany i uchodzący za najładniejszy to Park Flinstonów przy ulicy Strzelców. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza temu, że miejsce i znajdujące się tam obiekty przypominają krainę kreskówkowych jaskiniowców.

Kolejne godne uwagi place zabaw na Prądniku Czerwonym to Smoczy Skwer w rejonie ulicy Bohomolca – Marchołta, a także dwustrefowy plac zabaw z wieżami, kładkami wiszącymi, kolejką linową, huśtawkami oraz piaskownicami w Parku Zaczarowanej Dorożki.

W pochmurne dni świetnym miejscem dla dzieci będzie skakAnka! Akademia Brykaczy, Wspinaczy i Gimnastyków. Ma ona bogatą ofertę zajęć gimnastycznych dla osób od 4 roku życia. Ogromną popularnością cieszy się ścianka wspinaczkowa i gimnastyka, a organizowane są tam również półkolonie oraz przyjęcia urodzinowe.

W dzielnicy znajduje się też kilka sal zabaw, w których maluchy również mogą spędzić czas.

Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na Gethome:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Prądnika Czerwonego do centrum?

Dzielnica graniczy ze Starym Miastem i ma dogodne połączenie z centrum. Komunikacja Prądnika Czerwonego składa się z dobrze rozwiniętej sieci autobusowej, która cały czas jest udoskonalana. Dojazd zajmuje najczęściej kilkanaście minut. Wielu mieszkańców przygranicznych obszarów Prądnika Czerwonego decyduje się na piesze wycieczki w rejony Rynku Głównego. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć korków, a także stanowi ciekawą formę aktywności fizycznej.  

Tramwaje na Prądniku Czerwonym

Obecnie przez Prądnik Czerwony nie prowadzi żadna linia tramwajowa. Jednak wkrótce ta sytuacja ma się zmienić. Obecnie trwają pracę nad budową linii tramwajowej na trasie Meissnera – Mistrzejowice, które mają potrwać do 2022 roku.

Autobusy na Prądniku Czerwonym

Prądnik Czerwony charakteryzuje się doskonale rozwiniętą siecią autobusową. Z dzielnicy można dojechać w różne części Krakowa. Największych ruch autobusowy odbywa się na ulicach Dobrego Pasterza, Powstańców, Strzelców, Meissera, Bora Komorowskiego, Mogilskiej, a także alei 29 Listopada.

Najważniejsze linie autobusowe dzielnicy to:

 • 105 łącząca Prądnik Czerwony z Dworcem Głównym,
 • 128 łącząca Prądnik Czerwony z Zajezdnią Płaszów,
 • 484 łącząca Prądnik Czerwony z Swoszowicami.

Najważniejszym punktem komunikacyjnym w dzielnicy jest przystanek Prądnik Czerwony, skąd rusza większość linii autobusowych, także nocnych. Autobusy na Prądniku Czerwonym kursują przez całą dobę.

Dworce/zajezdnie

W dzielnicy nie znajduje się żaden dworzec kolejowy, ale trwają prace na budową stacji kolejowej Prądnik Czerwony, która będzie stanowić część trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Na Prądniku Czerwonym znajduje się też stacja techniczna Kraków Olsza, która przez pewien czas stanowiła przystanek tymczasowy dla pociągów regionalnych.

Najbliżej położoną stacją jest Kraków Batowice, która obsługuje regionalne pociągi w kierunku Sędziszewa i Kielc. Mieszkańcy mają też dobry dojazd do najważniejszego dworca w mieście, czyli Krakowa Głównego, skąd odjeżdżają pociągi i autobusy w różne rejony Polski oraz za granicę. W dzielnicy znajduje się też pętla autobusowa Prądnik Czerwony, z której odjeżdżają najważniejsze linie autobusowe.

Prądnik Czerwony – ścieżki rowerowe

Prądnik Czerwony to dzielnica przyjazna rowerzystom. Na jej terenie znajdują się godne uwagi trasy rowerowe prowadzące do sąsiednich miejscowości, a także przebiegające przez najciekawsze atrakcje dzielnicy. W różnych częściach Prądnika Czerwonego umieszczone są stacje rowerowe, które umożliwiają wypożyczenie rowerów.

Komunikacja na Prądniku Czerwonym: główne ulice

Na terenie Prądnika Czerwonego krzyżują się dwie drogi krajowe:

 • 7, która stanowi część międzynarodowej trasy E77 prowadzącej przez Słowację do stolicy Węgier - Budapesztu. W Polsce łączy północ z południem od Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem.
 • 79, która stanowi fragment obwodnicy Krakowa i przebiega z centralnej przez południowo-wschodnią do południowej części kraju (łączy Kraków z Katowicami oraz Warszawą).

Ważne ulice dzielnicy, na których odbywa się największy ruch to Janusza Meissnera, Młyńska, Strzelców, Dobrego Pasterza, Powstańców, Mogilska, aleja 29 Listopada i aleja Jana Pawła II. Na tych trasach w godzinach szczytu można trafić na największe korki.

Komunikacja na Prądniku Czerwonym: planowane inwestycje drogowe

Dzielnica dynamicznie się rozwija. Trwają prace, które mają usprawnić komunikację w rejonie oraz poprawić jakość powietrza. Jedną z nich jest budowa stacji kolejowej Prądnik Czerwony, która będzie stanowić część trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej ułatwiającej dojazd w różne strony Krakowa oraz inne rejony Małopolski. Jeżeli nie pojawią się żadne odwołania, to prace powinny zostać planowo zakończone w 2022 roku.

Przystanki Prądnik Czerwony oraz Os. Piastów (położony w sąsiedniej dzielnicy) mają stanowić ważne węzły komunikacyjne zlokalizowane w północnej części miasta. Do 2022 roku mają też zostać ukończone prace nad linią tramwajową Rakowice – Mistrzejowice prowadzącą przez ulice Rakowicką, Radomską, Lublańską, Dobrego Pasterza, Krzesławicką i Jancarza.

Na terenie dzielnicy ma powstać również kolejna ulica Iwaszki, która ma biec od alei 29 Listopada, w pobliżu ulicy Felińskiego, do ulicy Strzelców. Celem inwestycji jest zmniejszenie korków na alei 29 Listopada. Jednak zastrzeżenie do jej projektu mają radni oraz mieszkańcy Prądnika Czerwonego. Podkreślają, że jej realizacja w planowanym zakresie spowoduje skierowanie ruchu tranzytowego w sam środek osiedla Prądnik Czerwony.

Ważną inwestycją dla Prądnika Czerwonego jest modernizacja alei 29 Listopada, czyli jednej z najważniejszych dróg wjazdowych do Krakowa. Zostanie ona przebudowana od skrzyżowania z ul. Opolską do granic miasta. Zaplanowano poszerzenie pasów, dodanie buspasów oraz przebudowę wiaduktów kolejowych nad ulicą.

Prace mają wpłynąć na zmniejszenie korków na drodze wyjazdowej w kierunku Warszawy. Podobny efekt zagwarantuje ukończenie budowy północnej obwodnicy Krakowa.  

Ocena redakcji

Komunikacja na Prądniku Czerwonym nie przestawia się najgorzej, ale trwają pracę, aby jej stan był jeszcze lepszy. Obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji bardzo rozwiniętą sieć autobusową, a z przygranicznych terenów można się również dostać pieszo do centrum. Największym problemem w dzielnicy są korki w godzinach szczytu, a także brak komunikacji szynowej. Planowane inwestycje mają przyczynić się do zlikwidowania tych problemów.

W dzielnicy ma się w końcu pojawić długo wyczekiwana linia tramwajowa, a także stacja kolejowa stanowiąca część trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Ważnymi inwestycjami, przyczyniającymi się do zmniejszenia korków są budowa ulicy Iwaszki oraz północnej obwodnicy Krakowa, a także modernizacja alei 29 Listopada.

3. Edukacja 

Żłobki i przedszkola na Prądniku Czerwonym

Na terenie Prądnika Czerwonego działa jeden publiczny żłobek i siedem prywatnych. Większość z nich dysponuje dużą liczbą miejsc, a największy z nich jest w stanie przyjąć nawet 50 dzieci. Dzielnica dysponuje też bogatą ofertą przedszkoli. Działa tutaj 10 placówek publicznych, w tym jedno z oddziałami integracyjnymi oraz 8 prywatnych. Dzielnica jest jedną z najludniejszych dzielnic w Krakowie, ale mieszkańcy nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc w żłobkach i przedszkolach.

Szkoły podstawowe: edukacja na Prądniku Czerwonym

W dzielnicy działa kilka szkół podstawowych, a rodzice nie narzekają na ich ofertę. Na szczególną uwagę zasługuje Cracow International School, czyli zespół szkół z międzynarodowym programem Cambridge. Rodzice nie narzekają na oferty edukacyjne oferowane przez szkoły na Prądniku Czerwonym. Nie zgłaszają też problemów z dostępnością miejsc.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Prądniku Czerwonym?

Oferta żłobków i szkół podstawowych na terenie Prądnika Czerwonego nie przedstawia się najgorzej. Chociaż dzielnica zalicza się do jednej z najludniejszych w Krakowie, to rodzice nie narzekają na problemy z dostępnością miejsc w żłobkach oraz przedszkolach. A czy łatwo dostać się do podstawówki? W tej kwestii też nie zostały odnotowane problemy z dostępnością miejsc.

Licea i technika na Prądniku Czerwonym: szkoły średnie dzielnicy

W dzielnicy działają trzy publiczne licea ogólnokształcące, a także jedno prywatne. Na uwagę z pewnością zasługuje XXIII Liceum Ogólnokształcące, które zdobyło tytuł najlepszej „małej szkoły”. Na Prądniku Czerwonym działa też kilka zespołów szkół średnich.

Popularne szkoły na Prądniku Czerwonym: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Prądnik Czerwony leży w miejscu, z którego jest blisko do różnych szkół wyższych, położonych w innych dzielnicach. W samym Prądniku Czerwonym również znajduje się kilka interesujących placówek. W dzielnicy znajduje się Wydział Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego, a także Akademia WSB Wydział Zamiejscowy w Krakowie.

Nową wiedzę mogą zdobyć również seniorzy, dla których organizowane są zajęcia prowadzone przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”.

Wśród prywatnych placówek w dzielnicy Prądnik Czerwony na uwagę zasługuje Cracow International School, czyli przedszkole, szkoła podstawowa i liceum z międzynarodowym programem Cambridge. Dwujęzyczna szkoła przygotowuje uczniów do międzynarodowej matury i umożliwia studiowanie na całym świecie.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Prądniku Czerwonym nie wypada najgorzej. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele placówek edukacyjnych, w tym szkoły prywatne na wysokim poziomie. Rodzice chwalą ofertę edukacyjną i nie narzekają na dostępność miejsc w placówkach. Na Prądniku Czerwonym dostępna jest również oferta edukacyjna dla osób starszych, które mogą brać udział w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”.

4. Jak się mieszka na Prądniku Czerwonym? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na terenie Prądnika Czerwonego nie brakuje terenów zielonych i rekreacyjnych. Najbardziej znanym parkiem jest Park Zaczarowanej Dorożki zwany również Dominikańskim. W 2010 roku przeszedł modernizację - pojawiły się nowe alejki, latarnie, ławki i małe krzewy. Na terenie parku utworzono też boisko sportowe, dwustrefowy plac zabaw z wieżami, fontannę oraz staw.

W 2019 roku na terenie Prądnika Czerwonego miało miejsce otwarcie 8 hektarowego Parku Reduta, który powstał po to, aby chronić zieloną przestrzeń występującą na tym obszarze. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. To pierwszy park w tym mieście i jednocześnie jeden z pierwszych w Polsce - zaprojektowany z udziałem mieszkańców. Na Prądniku Czerwonym znajduje się też trzy duże zielone skwery, a także pasma zieleni pomiędzy osiedlami.

Warto zwrócić uwagę również na ofertę sportową dzielnicy. Na terenie Prądnika Czerwonego znajduje się kilkanaście siłowni stacjonarnych oraz plenerowych. Aktywni mieszkańcy mają do dyspozycji dwa korty tenisowe, siedem boisk, stadion i halę sportowa KS Prądniczanka oraz ośrodek jazdy konnej.

Natomiast tuż za wschodnią granicą, w dzielnicy Mistrzejowice znajduje się park wodny, w którym można skorzystać z licznych basenów, hydromasaży, siłowni wodnej, ścianki wodnej, sauny oraz jacuzzi. Przez Prądnik Czerwony przebiega też żółto-czarny historyczny szlak Twierdzy Kraków dla amatorów pieszej aktywności, a także czerwony szlak, czyli trasa turystyczno-kulturowa, która pomaga odkryć zabytki dzielnicy.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w Prądniku Czerwonym? Dzielnica jest niewielka, ale może się poszczycić bogatą ofertą gastronomiczną. Na uwagę z pewnością zasługuje Restauracja Mangia, która zajęła 2 miejsce w rankingu Newsweeka w kategorii - najlepsza kuchnia 2004. Jest bardzo chwalona przez klientów, którzy polecają wszystkie dania z karty.

Na Prądniku Czerwonym można znaleźć lokale specjalizujące się w różnych kuchniach, a szczególną popularnością cieszą się pizzerie. Nie brakuje też lokali dostarczających dania na wynos. Na Prądniku Czerwonym nie ma też problemu ze znalezieniem kawiarni oraz pubu. Ważnym miejscem kulturalnym w dzielnicy jest Czerwonoprądnicki Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Prądnik Czerwony”, gdzie organizowane są imprezy sportowo-rekreacyjne, konkursy plastyczne i taneczne, a także zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Mieszkańcy równie chętnie korzystają z oferty Młodzieżowego Domu Kultury. Placówka organizuje liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 21 lat. Jej oferta jest tak bogata, że nie brakuje chętnych z całego Krakowa, ale przeważają wśród nich mieszkańcy Prądnika Czerwonego i Białego. Na terenie dzielnicy nie ma żadnego kina, ale tuż za wschodnią granicą w Mistrzejowicach znajduje jedyny multipleks Multikino w Krakowie. Na Prądniku Czerwonym znajdują się też filie biblioteki miejskiej.

6. Zdrowie na Prądniku Czerwonym

Jakość powietrza na Prądniku Czerwonym nie prezentuje się najlepiej. W tej dzielnicy często dochodzi do znacznego przekroczenia norm PM10 i PM2.5. To niestety negatywnie wpływa na stan powietrza. Zdecydowanie lepiej prezentuje się stan wody z kranu. Rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie przekonuje, że jakość i bogactwo składników mineralnych w niej zawartych jest lepsza niż butelkowanej. Czy można więc pić wodę z kranu? Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie.

Prądnik Czerwony jest niewielką dzielnicą, więc nie znajduje się tam żaden szpital. Jednak sąsiaduje on z Prądnikiem Białym, który cechuje się doskonałym zapleczem medycznym. Dodatkowo na Prądniku Czerwonym działa wiele przychodni publicznych i prywatnych. W dzielnicy jest też wiele aptek, a kilka z nich działa w systemie całodobowym.

7. Prądnik Czerwony: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Prądnik Czerwony cechuje się doskonałą infrastrukturą handlowo-usługową. Supermarkety znajdują się w kilku częściach dzielnicy, a także w centrach handlowych położonych w sąsiedniej dzielnicy tuż przy granicy między osiedlami (Krokus, Serenada). Na terenie Prądnika Czerwonego nie brakuje też sklepów branżowych i spożywczych.

Na terenie Prądnika Czerwonego nie ma żadnych galerii handlowych, ale mieszkańcy mają niezwykle blisko do kompleksów położonych w sąsiednich dzielnicach. Najbliżej znajduje się Centrum Handlowe Krokus otwarte w 1997 roku, które mieści się w Mistrzejowicach praktycznie tuż przy granicy między dzielnicami. Obok położone jest Centrum Serenada otwarte w 2016 roku.

Mieszkańcy Prądnika Czerwonego mają też blisko do Galerii Krakowskiej znajdującej się przy dworcu głównym w dzielnicy Stare Miasto, w której chętnie robią zakupy nie tylko mieszkańcy, ale też przyjezdni. W niewielkiej odległości od Prądnika Czerwonego mieszczą się też galerie Plaza Kraków i M1 Kraków na Czyżynach.

W dzielnicy nie znajdują się hale targowe, ale w sąsiedztwie (Prądnik Biały) znajduje się największe targowisko w Krakowie, czyli Plac Imbramowski. Natomiast Prądnik Czerwony charakteryzuje się dobrze rozwiniętymi usługami z branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.

8. Wady i zalety mieszkania na krakowskim Prądniku Czerwonym

Jak się żyje na Prądniku Czerwonym?

Plusy:

 • doskonała lokalizacja,
 • bardzo dobra komunikacja,
 • cisza i spokój,
 • dużo terenów zielonych i rekreacyjnych,
 • ciągły i dynamiczny rozwój,
 • wiele placów zabaw,
 • dzielnica przyjazna mieszkańcom.

Minusy:

 • korki w godzinach szczytu na najbardziej uczęszczanych trasach,
 • smog i jakość powietrza,
 • częste kradzieże.

Ocenia redakcji

Prądnik Czerwony to nietypowa dzielnica, która znajduje się w centrum miasta, ale z dala od gwaru i zgiełku. Jej ogromnym plusem jest położenie i doskonała komunikacja. Mieszkańcy chwalą również ofertę dla dzieci, liczbę terenów rekreacyjnych i zielonych, a także bliskość infrastruktury handlowo-usługowej. W dodatku uważają, że jest ona bardzo przyjazna, a radni nieustannie dbają o jej ciągły rozwój.

Natomiast ogromnym minusem są korki w godzinach szczytu, a także słaba jakość powietrza. Jednak podejmowane inwestycje mają na celu zlikwidować te problemy. Dlatego, mimo tych mankamentów, Prądnik Czerwony cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak inwestorów.

9. O tym się mówi na Prądniku Czerwonym

Mieszkańcy uważają dzielnicę za jedną z najprzyjemniejszych i najbezpieczniejszych w Krakowie. Władze miasta dbają o to, aby najnowsze inwestycje pozytywnie wpływały na życie osób zamieszkujących Prądnik Czerwony. Z reguły mieszkańcy są zadowoleni z podejmowanych decyzji, ale niektóre z nich spotykają się z ich sprzeciwem.  

Obecnie największe kontrowersje wzbudza budowa ulicy Iwaszki, która ma przyczynić się do zmniejszenia korków na alei 29 Listopada. Jednak obecny projekt nie podoba się zarówno mieszkańcom, jak i radnym dzielnicy. Podkreślają, że jego realizacja w planowanym zakresie, spowoduje skierowanie ruchu tranzytowego w sam środek osiedla Prądnik Czerwony.

Szczególne wątpliwości wzbudza plan projektu w rejonie ulic Powstańców i Strzelców, ponieważ ma zostać prowadzona bardzo blisko sąsiednich bloków.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: