Bronowice Kraków

Redakcja

Redakcja

09.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskich Bronowicach? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Bronowice są obecnie jedną z popularniejszych dzielnic Krakowa. Jest wybierana przede wszystkim przez osoby, które szukają spokoju i wyprowadzają się z centrum miasta na obrzeża. Wbrew pozorom dojazd do krakowskiego Starego Miasta nie zajmuje aż tyle czasu, a ceny nieruchomości są tam dalej atrakcyjne.

Statystyki pokazują, że coraz więcej młodych osób osiedla się właśnie na Bronowicach, traktując to miejsce jako ucieczkę od gwaru i hałasu dużego miasta. Mieszkańcy chwalą sobie tę dzielnicę jako tę znajdującą się w Krakowie, ale całkowicie nieprzypominającą miasto Kraka. Dzięki temu jest to bardziej kameralna okolica, przystosowana głównie dla rodzin z dziećmi i osób zaczynających karierę, ale szukających ciszy i spokoju.

Niestety, problemy Krakowa występują także w Bronowicach – dzielnica cierpi na zbyt małą liczbę żłobków i przedszkoli, można by także zwiększyć ofertę ośrodków kulturalnych. By skorzystać z teatru czy galerii sztuki, trzeba pojechać do Starego Miasta – choć dużym plusem jest tu bogata infrastruktura drogowa, która umożliwia szybkie przedostanie się do centrum.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Bronowice Krakówdomy na sprzedaż na krakowskich Bronowicach

1. Informacje ogólne

Położenie Bronowic na mapie Krakowa

Bronowice to jedna z osiemnastu dzielnic Krakowa, która jest położona po zachodniej stronie miasta. Od północy graniczy z Prądnikiem Białym, od wschodu z Krowodrzą, a od południa ze Zwierzyńcem. Bronowice, oznaczone cyfrą VI, nie mają dostępu do Wisły. Mają powierzchnię 9,56 km2, co czyni je przeciętnie dużą dzielnicą. W Bronowicach znajduje się 5 osiedli:

 • Bronowice Małe – zabudowa jest tu różnorodna – znajdują się tu zarówno niskie budynki wiejskie, jak i nowoczesne bloki mieszkalne,
 • Mydlniki – osiedle, na terenie którego położone są stawy, szlaki turystyczne i liczne zabytki,
 • Osiedle Bronowice Nowe – dominują tu wysokie bloki z wielkiej płyty,
 • Osiedle Widok Zarzecze – znajdują się tu głównie domki jednorodzinne oraz szeregowa zabudowa rodzinna,
 • Bronowice Małe Wschód – tutaj dominują biurowce i wysoka zabudowa; swoją siedzibę ma tu także Wyższa Szkoła Zarządzania.

Bronowice możemy traktować niemal jak osobne miasteczko – z pełną infrastrukturą, placówkami edukacyjnymi, służbą zdrowia, biurowcami i centrum handlowym.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Bronowicach?

Według GUS-u w 2018 roku liczba mieszkańców Bronowic osiągnęła 23.678 osób. Co roku odnotowuje się lekki wzrost liczby mieszkańców, co ma związek z przeprowadzkami ze Starego Miasta i Krowodrzy. Zagęszczenie ludności wynosi tu 2476 osób na kilometr kwadratowy. Nie jest to dzielnica bardzo zaludniona – pozostawia wiele możliwości inwestycyjnych i rozwoju.

Struktura wiekowa mieszkańców przedstawia się następująco:

 • 17% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 22% - osoby w wieku 18-34 lat,
 • 39% - osoby w wieku 35-64 lat,
 • 23% - osoby w wieku 65+.

Liczba mieszkańców w wieku 35-64 lat wskazuje na to, że Bronowice są wybierane przez osoby dojrzałe, które szukają ciszy i spokoju od zgiełku dużego miasta. Obserwujemy tu także dużą liczność osób niepełnoletnich – w przeciwieństwie do bardziej centralnych dzielnic.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Średnia wieku mieszkańców Bronowic wynosi 43,3 lata. Czyni ją to jedną ze starszych dzielnic Krakowa. Seniorzy przebywający na emeryturze i rencie stanowią aż 28% liczby wszystkich mieszkańców. Co ciekawe, średnia lat mieszkania w dzielnicy wynosi jedynie 24,2. Oznacza to, że wielu seniorów przeprowadza się tu w poszukiwaniu spokoju.

Studenci stanowią 9% ogólnej liczby mieszkańców, co stanowi dość dobry wynik w porównaniu do pozostałych lokalizacji. Wpływ na to ma bliskość Krowodrzy, w której znajduje się Miasteczko Studenckie AGH.

Bronowice są wymarzoną lokalizacją dla rodzin z dziećmi. Dzielnica ma bogatą ofertę edukacyjną, wiele miejsc zielonych, rekreacyjnych. Znajdziemy tu zarówno nowoczesne mieszkania w apartamentowcach, nieco większe i tańsze lokale w blokach, jak i domy jednorodzinne. Rodziny mają tu dużo perspektyw i możliwości rozwoju. Nowe domy w Bronowicach powstają jak grzyby po deszczu.

Zakup mieszkania w Bronowicach to także dobry pomysł na inwestycję – zwiększa się liczba osób zainteresowanych wynajmem nieruchomości w tamtej okolicy – zarówno studentów, jak i mieszkańców rozpoczynających karierę zawodową i niepewnych jeszcze swojej przyszłości i chęci spędzenia w Bronowicach dłuższego czasu.

Czy Bronowice to styl życia Krakowa?

Jak się mieszka w dzielnicy Bronowice? Mieszkańcy bardzo chwalą sobie tę okolicę ze względu na ciszę i spokój, a także bezpieczeństwo. Wskazują także rozsądne ceny mieszkań oraz klimat całkowicie nieprzypominający tego w Krakowie. Bronowice znajdują się w czołówce dzielnic o najwyższym stopniu zadowolenia i zaufania do sąsiadów.

Jak się żyje w dzielnicy? Cicho i spokojnie. Tutaj nie dochodzą gwary i zamieszki z centralnych dzielnic miasta. Dlatego właśnie Bronowice są tak często wybierane przez młode rodziny i osoby starsze. W okolicy znajdują się także sklepy, centra handlowe czy placówki usługowe – jednak bez tłoku znanego ze Starego Miasta.

Nie ma tu także dużej liczby biurowców, które są w dużej mierze odpowiedzialne za korkowanie się innych dzielnic. Wysoką zabudowę spotkamy jedynie na wschodnim obszarze.

Planowany rozwój dzielnicy

W Bronowicach toczy się równolegle kilkadziesiąt inwestycji deweloperskich, które oferują kilkaset nowych mieszkań o różnej powierzchni i w różnym standardzie. Bardzo ciekawy projekt to Lazurowy Park Bronowice czy Green Park Villa.

Bardzo dużą inwestycją drogową, która jest obecnie prowadzona, to budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z parkingiem P&R Bronowice. Planowane zakończenie prac ma nastąpić w 2021 roku. Ciekawym projektem jest także rewitalizacja parku Młynówka Królewska, w skład której wchodzi wykonanie alejek spacerowych, posadzenie nowej zieleni i budowa architektury małej.

Bronowice – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Najważniejsze atrakcje na Bronowicach to z pewnością zabytkowe budowle, takie jak dwór Włodzimierza Tetmajera – Tetmajerówka i dwór Lucjana Rydla – Rydlówka. Zabudowania pochodzą z XIX wieku. Obecnie można obejrzeć tam wiele eksponatów z dawnych czasów.

Będąc w Bronowicach, warto odwiedzić także park Młynówka Królewska – najdłuższy park w Polsce. Możemy urządzić sobie także spacer przez Szlak Twierdzy Kraków, w tym Fort Pasternik czy Mydlniki. Bronowice pełne są urokliwych zakątków natury, takich jak miejsce widokowe Pod Lipą czy nieczynny kamieniołom w Mydlnikach. Większość z nich to jednak miejsca lekko zdziczałe.

Do atrakcji Bronowic należy także zaliczyć zabytkowe obiekty sakralne – kościół św. Antoniego Paderewskiego, kapliczka św. Jakuba czy kapliczka NMP – wszystkie pochodzące z XIX wieku.

Czy Bronowice to bezpieczna dzielnica?

Czy Bronowice to bezpieczna dzielnica? Według przeprowadzonego w 2016 roku panelu miejskiego, 17% mieszkańców wskazuje na problem z bezpieczeństwem i uciążliwymi zjawiskami w Bronowicach. 84% osób uważa, że czuje się bezpiecznie w dzielnicy. Okolica ta cechuje się bardzo wysokim współczynnikiem zaufania do sąsiadów.

Liczby i statystyki policyjne potwierdzają odczucia mieszkańców Bronowic. Liczba czynów zabronionych wynosi tam jedynie 2,9 na 1000 mieszkańców. Największa liczba przestępstw ma miejsce w centralnej części dzielnicy. Pełne zaufanie do sąsiadów wykazuje aż 76% mieszkańców, a jedynie 3% nie przejawia takiego zaufania.

Atrakcje Bronowic: oferta dla dzieci

W Bronowicach znajduje się wiele placów zabaw dla dzieci. Najlepsze oceny wśród rodziców ma:

 • plac przy ul. Tetmajera 17,
 • plac zabaw dla dzieci Młynówka,
 • miejsca przy SP 153.

Do wyboru mamy także kilka zamkniętych sal zabaw, takich jak MiniŚwiat, Robotowo czy Kinderplaneta, która znajduje się w Galerii Bronowice.

Galeria Bronowice ma o wiele bogatszą ofertę dla dzieci. Stale organizowane są tam różne wydarzenia dla najmłodszych, takie jak warsztaty z programowania, zajęcia muzyczne czy kino malucha. Ciekawe zajęcia organizuje także Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice – balet, warsztaty teatralne, hip-hop czy plastyka.

Zapoznaj się również z informacjami o innych krakowskich dzielnicach na Gethome:

galeria bronowice kraków

Galeria Bronowice

2. Komunikacja

Bronowice są skomunikowane z pozostałymi częściami miasta liniami tramwajowymi i autobusowymi. W pobliżu znajduje się pętla oraz stacje kolejowe, które znacząco przyspieszają poruszanie się po mieście. Mieszkańcy mają także alternatywę komunikacji samochodowej w postaci rowerów i wielu tras dla jednośladów – tych rekreacyjnych, jak i miejskich.

Ile trwa dojazd z Bronowic do centrum?

Dojazd z Bronowic do Starego Miasta poza godzinami szczytu trwa około 20 minut, natomiast w okolicach godziny 16:00 będzie to ok. 45 minut. Na Podgórze będziemy jechać od 30 minut do nawet godziny w korkach. Na Prądnik Biały przedostaniemy się w krótszym czasie – od 10 do 20 minut. Rowerem z Bronowic na Stare Miasto dojedziemy w niecałe 30 minut, korzystając z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Transportem publicznym dojedziemy w około 45 minut.

Tramwaje w Bronowicach

Do Bronowic dojeżdża kilka linii tramwajowych. Oznaczone są numerami:

 • 8 – łącząca Bronowice Małe z Borkiem Fałęckim,
 • 13 – łącząca Bronowice z Nowym Bieżanowem,
 • 24 – łącząca Kurdwanów P+R z Bronowicami Małymi.

Jest także tramwaj nocny o numerze 64, który łączy Bronowice Małe z os. Piastów.

Autobusy w Bronowicach

Komunikacja w Krakowie opiera się przede wszystkim na komunikacji autobusowej. Tak też jest w Bronowicach. Najważniejsze autobusy to:

 • 120 – z Bronowic Małych do Krowodrzy Górki,
 • 139 – z Kombinatu do Mydlników,
 • 208 – z Dworca Głównego Wschód do Kraków Airport,
 • 268 – z Karniowic Pętli do Bronowic Małych.

Autobusów jest znacznie więcej i odjeżdżają z pętli co kilka – kilkanaście minut. Główne przystanki autobusowe to z pewnością Bronowice Małe, Mydlniki, Bronowice Wielkie, Chełmońskiego Pętla.

Dworce/zajezdnie

W okolicach Bronowic mamy cztery dworce:

 • Kraków Mydlniki – dworzec z dwoma peronami i dwoma krawędziami peronowymi; mieści się na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego,
 • Kraków Mydlniki-Wapiennik – przystanek z dwoma peronami i dwoma krawędziami obsługujący ruch lokalny,
 • Kraków Zaklilki – przystanek kolejowy z dwoma peronami i dwoma krawędziami,
 • Kraków Młynówka – przystanek z dwoma peronami, obsługujący ruch do Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.W Bronowicach funkcjonuje także zajezdnia tramwajowa i autobusowa.

Bronowice – ścieżki rowerowe

Przez Bronowice przebiega wiele ścieżek rowerowych - w tym również te ciągnące się o wiele dalej niż do Krakowa. Najbardziej rozbudowana oplata niemal całą dzielnicę. Trasa przebiega wzdłuż ulic: Radzikowskiego – Wybickiego – Krowodrzę – Prądnicką – Opolską – Park Jerzmanowski. Większość ścieżek rowerowych z Bronowic kończy się w Starym Mieście. To najlepsze miejsce przestankowe, które gwarantuje nam możliwość dojechania do każdej dzielnicy miasta.

Komunikacja w Bronowicach – główne ulice

Przez Bronowice przebiega droga krajowa nr 7, która krzyżuje się z innymi, głównymi drogami dzielnicy. Są to ulice: Balicka, Jasnogórska, Armii Krajowej. Duży ruch komunikacyjny odbywa się przez Rondo Ofiar Katynia – niedaleko Galerii Bronowice.

Komunikacja w Bronowicach – inwestycje drogowe

Największą obecnie trwającą inwestycją drogową w Bronowicach jest budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z parkingiem P&R Bronowice oraz terminalem autobusowym. W ramach projektu mają powstać:

 • dworzec autobusowy komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej,
 • parking Park & Ride dla samochodów osobowych o łącznej ilości 500 miejsc,
 • skrzyżowanie z sygnalizacją z ul. Bronowicką,
 • peron przystanku tramwajowego,
 • ciągi piesze i rowerowe.

W 2020 roku mają zostać oddane także drogi Rydla, Staszczyka i Bronowickiej po przebudowie. Rozbudowa ma także mieć miejsce przy ul. Stelmachów i Piaskowej – wraz z oświetleniem ulicznym i kanalizacją opadową. Trwają obecnie prace projektowe nad budową węzła przesiadkowego P+R/B+R Rząska-Mydlniki-Wapiennik.

Ocena redakcji

Komunikacja w Bronowicach jest bardzo dobrze rozwinięta. Mamy do dyspozycji wiele połączeń tramwajowych i autobusowych, rozbudowane ścieżki rowerowe. Cały czas trwają prace nad nowymi inwestycjami drogowymi, które mają jeszcze bardziej ułatwić mieszkańcom dzielnicy korzystanie z rozwiązań transportowych.

Parking P&R przeznaczony jest dla osób, które nie chcą własnym samochodem wjeżdżać do centrum Krakowa. To bardzo duże ułatwienie oraz przejaw troski o środowisko i jakość powietrza panujące w mieście.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Bronowicach

W Bronowicach nie ma żłobków samorządowych. Najbliższa placówka – oznaczona nr 2 – znajduje się przy ul. Piastowskiej, dokładnie na granicy dzielnicy, ale już po stronie Krowodrzy. To bardzo niepokojąca wiadomość dla rodziców najmniejszych dzieci, którzy mieszkają w Bronowicach.

Całe szczęście w dzielnicy funkcjonuje kilkadziesiąt placówek niepublicznych i w pełni prywatnych. W żłobkach niepublicznych możemy starać się o dofinansowanie z Urzędu Miasta, co choć odrobinę zmniejszy koszty, które musimy ponieść. Łącznie placówki te oferują około 700 miejsc dla dzieci w wieku do lat 3.

Z przedszkolami jest nieco lepiej. Na terenie Bronowic znajdziemy kilka placówek samorządowych, oznaczonych numerami: 38, 77, 82, 137. Oferują one około 600 miejsc dla dzieci powyżej 3. roku życia. W Bronowicach mieści się także kilka przedszkoli niepublicznych, w tym Gwiazdeczka, Żyrafa, czy Pluszowy Miś. W niektórych z nich możemy skorzystać z dofinansowania miejskiego. Daje nam to dodatkowych około 600 miejsc – częściowo lub pełno płatnych.

Szkoły podstawowe: edukacja w Bronowicach

W Bronowicach znajduje się pięć szkół podstawowych:

 • SP 93 przy ul. Szlachtowskiego,
 • SP nr 153 przy ul. Na Błonie,
 • SP nr 50 przy ul. Katowickiej,
 • SP nr 35 przy ul. Złoty Róg,
 • SP nr 138 przy ul. Wierzyńskiego.

Miejsce w nich znajdzie prawie 2 tysiące dzieci. Dodatkowo znajduje się tu jeszcze Krakowska Szkoła Montessori i Chrześcijańska Szkoła Podstawowa Uczeń. Szkoła podstawowa nr 93 zajmuje 17. miejsce w rankingu szkół tego poziomu edukacji w 2019 roku, co jest całkiem dobrym wynikiem.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Bronowicach?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Żłobków samorządowych w Bronowicach nie ma. W całym Krakowie jest ich bardzo niewiele. Według GUS-u liczba dzieci w wieku 1-3 to około 700 osób. Wygląda więc na to, że liczba miejsc w żłobkach jest odpowiednia, choć wymaga od rodziców dość sporych nakładów finansowych.

W przedszkolach sytuacja wygląda podobnie. Niezbędnych jest około 1000 miejsc, a w placówkach samorządowych zostało wyznaczonych ich raptem 600. Pozostali rodzice muszą szukać miejsc w prywatnych przedszkolach, które jednak powinny wystarczyć. Czy łatwo się dostać do podstawówki? W Bronowicach potrzebnych jest około 1900 miejsc dla dzieci odbywających edukację w szkole podstawowej. Dzielnica zapewnia około 2 tysiące miejsc w placówkach publicznych, więc wydaje się to również odpowiednią liczbą.

Licea i technika w Bronowicach: szkoły średnie w dzielnicy

Na terenie Bronowic znajdują się dwa licea ogólnokształcące – numer XVII i XVII. Według rankingu liceów w Krakowie w 2019 roku, LO nr XVII zajmuje wysokie, 13. miejsce. Z kolei placówka nr XVIII zajmuje 26. miejsce. Obie z tych szkół wyróżniają się więc dość wysokim poziomem. Przy ul. Szablowskiego z kolei mieści się Zespół Szkół Budowlanych w Krakowie wraz z Technikum Budowlanym nr 1. Zajmuje 7. miejsce w rankingu techników w Krakowie. Szkoła uważana jest za jedną z lepszych i bardziej wymagających.

Z drugiej strony przy ul. Lea mamy Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej. Tamtejsze technikum zajmuje z kolei 14. miejsce w rankingu wszystkich szkół tego typu w Małopolsce.

Popularne szkoły w Bronowicach

Zarówno licea, jak i technika to bardzo popularne szkoły publiczne ponadpodstawowe w Bronowicach. Osiągają wysokie wyniki i zapewniają bardzo dobry start w przyszłość. Warto tu także wspomnieć o szkole prywatnej – Krakowskiej Szkole Montessori, której metody stają się bardzo popularne ostatnimi czasy. Tam znajdziemy zarówno żłobek, przedszkole, jak i szkołę podstawową.

Ocena redakcji

Sytuacja z dostępnością żłobków i przedszkoli jest tak samo trudna na Bronowicach, jak i w całym Krakowie. Dzielnica udostępnia miejsca w placówkach, jednak z pewnością przydałoby się ich więcej – w tym przede wszystkim tych bezpłatnych, samorządowych. Jakość nauczania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych jest całkiem wysoka.

4. Jak się mieszka w Bronowicach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Bronowice cierpią na niedobór parków i zieleni miejskiej. Czy tak jest w rzeczywistości? Z pewnością w centrum dzielnicy nie ma zbyt wielu terenów zielonych. Przy ul. Stawowej znajduje się staw, wokół którego teren ma zostać zagospodarowany. W wielu miejscach występuje prawie dziki teren. Lepiej wygląda sytuacja na obrzeżach – tutaj jest wiele miejsc, gdzie można pójść na spacer. Jest tu popularna trasa turystyczno-kulturowa Bronowice Małe – Mydlniki. Całość ma ponad 10 km długości. Czas możemy spędzić także w Młynówce Królewskiej, która stanowi bardzo urokliwy park miejski.

Miłośnicy aktywności fizycznej są zachwyceni możliwością skorzystania z Term Krakowskich Bronowice czy My Fitness Place Kraków, gdzie znajduje się basen, siłownia i klub fitness. Popływać można także w basenie Daisy przy ul. Morelowej. Warto odwiedzić klub sportowy Bronowianka, gdzie znajdują się obiekty do gry w piłkę nożną, tenis stołowy czy siatkówkę.

Bronowice dysponują bogatą ofertą siłowni. Najlepsze oceny wśród mieszkańców mają:

 • Vitality Boutique Fitness,
 • All For Body Bronowice,
 • Siłownia Fitness Platinium w Galerii Bronowice.

Poza boiskami i basenami znajduje się tu także bardzo dobrze wyposażona strzelnica Pasternik.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Liczba ekskluzywnych restauracji jest tu znacznie mniejsza niż w Starym Mieście, czy w Krowodrzy. Znajdziemy tu jednak wiele dobrych i tańszych lokali, które oferują bardziej domowe jedzenie. Warto tu wspomnieć o:

 • Meating Point Armii Krajowej 18,
 • Złotej Rybce przy ul. Armii Krajowej,
 • restauracji Bistro Rucola,
 • Bartollini Snack przy ul. Bronowickiej.

Warto odwiedzić także domową, dobrą restaurację przy ul. Balickiej – Restaurację Beata. Najbardziej znane lokale znajdziemy w Galerii Bronowice – podobnie jak kino Mikro, gdzie obejrzymy najnowsze produkcje filmowe. Przy ul. Wesele znajduje się Enzonda – teatr ognia, miejsce, które z pewnością trzeba odwiedzić. Z kolei Centrum Kultury Mydlniki oferuje możliwość uczestnictwa w wielu wydarzeniach kulturalnych i warsztatach – także tych dla dzieci.

6. Zdrowie w Bronowicach

W Bronowicach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Według serwisu aqicn.org najbliższy punkt pomiarowy znajduje się przy ul. Złoty Róg. Ilość smogu może być szkodliwa dla zdrowia od października do lutego. Wskaźnik PM2.5 przekracza tu miejscami 180, co skutecznie uniemożliwia wykonywanie większości aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Jakość powietrza jest jednak całkiem dobra od czerwca do września.

Jakość kranówki w całym Krakowie jest bardzo dobra – tak samo w Bronowicach. Bez obaw możemy ją pić wprost z kranu.

W Bronowicach znajduje się kilka większych centrów medycznych dla mieszkańców i nie tylko. Oferta przychodni i szpitali publicznych jest całkiem spora. Jest tu Małopolskie Centrum Kliniczne, Centrum Medyczne Widok-Med i NZOZ UNIMED. Nie można także pominąć Centrum Cyklotronowego Bronowice – jednego z najbardziej znanych instytutów badawczych, który jest nadzieją dla wielu ludzi chorych na nowotwory. Swoją placówkę ma tu także Luxmed i wiele przychodni – zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Nie ma tu jednak aptek całodobowych, choć samych punktów sprzedaży leków w Bronowicach jest kilkanaście.

7. Bronowice: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W tym miejscu nie można oczywiście nie wspomnieć o Galerii Bronowice, która jest centrum życia i rozrywki mieszkańców dzielnicy. Znajdziemy tam wiele sklepów, restauracji i punktów usługowych, takich jak:

 • Auchan,
 • Terranova,
 • Takko,
 • MediaMarkt,
 • Smyk.

Tuż obok galerii znajduje się także IKEA Kraków – miejsce, gdzie możemy wyposażyć i urządzić cały dom. Po całych Bronowicach rozproszone są mniejsze i większe supermarkety i hipermarkety, gdzie zrobimy zakupy spożywcze. Bardzo popularne w dzielnicy są także dyskonty, szczególnie lubiane przez rodziny z dziećmi.

Mieszkańcy mają także do dyspozycji targowisko Centrum Giełdowe Balicka – ludzie chwalą to miejsce za możliwość zakupu świeżych kwiatów, a także sprzęt RTV, antyki czy nawet artykuły zoologiczne.  Na placu Rydla z kolei zaopatrzymy się w świeże owoce i warzywa, a także mięso czy ryby. To doskonale wyposażone targowisko z lokalnymi, zdrowymi produktami.

8. Wady i zalety mieszkania w Bronowicach

Jak się żyje w Bronowicach?

Plusy:

 • stosunkowo niska cena mieszkań,
 • duża liczba zabytków i atrakcji,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • stosunkowo niewielkie korki,
 • dużo ścieżek rowerowych,
 • spora oferta rekreacyjna.

Minusy:

 • brak żłobków samorządowych,
 • niewiele teatrów, muzeów czy galerii,
 • zła jakość powietrza, jak w całym Krakowie,
 •  brak szpitali.

Ocena redakcji

Bronowice mają wiele plusów – bardzo ciekawą ofertę mieszkaniową dla rodzin z dziećmi, ale także i innych grup – studentów czy osób starszych. Wpływ na to ma zielona okolica, duża liczba obiektów rekreacyjnych, a także wysokie bezpieczeństwo. Sąsiedzi zżywają się tu ze sobą, dzięki czemu powstają tu dość głębokie relacje sąsiedzkie i zawsze można liczyć na przysługę. W porównaniu do innych, nawet centralnych dzielnic, stosunkowo szybko można przedostać się z Bronowic do Starego Miasta, Prądnika czy Krowodrza.

Niestety, tutaj także spotkamy się z problemami świadczenia usług edukacyjnych – brak żłobków samorządowych i niewielka liczba przedszkoli publicznych zmusza rodziców do wydania dodatkowych pieniędzy lub szukania miejsca w innych dzielnicach.

Czy Bronowice są przyjazne dla zwierząt?

W Bronowicach znajdziemy kilka miejsc, które są przyjazne dla zwierząt. Tego typu usługi nie są tak popularne, jak w bardziej centralnych dzielnicach. Zakupy z psiakiem zrobimy w Żabce przy ul. Bronowickiej 60 czy w sklepie dobrewina.pl. Obiad zjemy w takich restauracjach jak:

 • Big Mango,
 • Castor Cofee&Lunch,
 • Bonjour Cava.

Przy ul. Armii Krajowej znajduje się także wybieg dla psiaków, gdzie możemy swobodnie spuścić naszego pupila ze smyczy.

9. O tym się mówi w Bronowicach

Dużo mówi się w Bronowicach o planowej budowie Trasy Zwierzynieckiej i Pychowickiej. Inwestycja ma się zacząć już w 2025 roku i ma kosztować ponad 2 miliardy złotych. Droga ma mieć trzy pasy ruchu w każdym kierunku i długość prawie 5 kilometrów. Ma obejmować tunel o długości ok. 2,4 kilometra.

Dużo dobrego się mówi także o ukończonej już inwestycji remontu ulic Karmelickiej, Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. Największe zalety to redukcja hałasu miejskiego i przyspieszenie kursowania tramwajów do Bronowic. Zredukowano czas przejazdu linii nr 4. Kierowcy są także zadowoleni z nowej nawierzchni, która z pewnością poprawia komfort jazdy.

Szykuje się także spór między mieszkańcami a metropolitą krakowskim. Ten drugi chce przy ul. Wizjonerów wybudowania nowego kościoła oraz przekazania służebności działki. Mieszkańcy z kolei wnioskowali jakiś czas temu o przeznaczenie tego miejsca na park miejski, który miał zostać wybudowany przez dewelopera osiedla „Mieszkaj w Mieście”. Chwilowo nie wiadomo, czym skończy się konflikt, ale żadna ze stron nie zamierza ustąpić.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: