Mistrzejowice Kraków

Redakcja

Redakcja

31.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskiej dzielnicy Mistrzejowice? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Mistrzejowice to dzielnica położona na północy Krakowa, która pozwala uciec od zgiełku miasta i tłumów. Jednak rozwinięta infrastruktura sprawia, że można z niej szybko dojechać do centrum. Mistrzejowice obecnie intensywnie się rozwijają i zdobywają coraz większą popularność.

Na terenie dzielnicy znajduje się zróżnicowana zabudowa, więc każdy znajdzie w niej idealne lokum dla siebie. Ceny mieszkań są niezbyt wysokie w porównaniu do innych części miasta. Mistrzejowice mogą się pochwalić bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową – to właśnie tutaj pojawiło się centrum handlowe w Krakowie. Nie można też narzekać na liczbę terenów zielonych oraz rekreacyjnych.

Mistrzejowice zostały też uznane za jedną z najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic. Na ich terenie znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych. Mogą też się pochwalić dobrze rozwiniętą siecią edukacyjną. To sprawia, że chętnie zamieszkują tutaj rodziny z dziećmi. Położenie Mistrzejowic sprawia też, że można łatwo i szybko wyjechać z Krakowa.

Do największych wad dzielnicy zalicza się średnia jakość powietrza, która spowodowana jest głównie korkami. Ma na to też wpływ stale postępująca zabudowa Mistrzejowic. Nie należą one też do najbezpieczniejszych dzielnic – często dochodzi tam do kradzieży. Mimo tych wszystkich wad, Mistrzejowice stają się coraz popularniejsze wśród osób poszukujących lokum na terenie Krakowa.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż na krakowskich Mistrzejowicachdomy na sprzedaż Mistrzejowice Kraków

1. Informacje ogólne

Mistrzejowice – położenie na mapie Krakowa

Mistrzejowice to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która do 27 maja 1991 roku wchodziła w skład Nowej Huty. Dzielnica sąsiaduje z Prądnikiem Czerwonym od zachodu z dzielnicą Czyżyny i Bieńczycami od południa, Wzgórzami Krzesławickimi od wschodu oraz gminą Zielonki od północy.

W jej skład wchodzą następujące osiedla:

 • Tysiąclecia,
 • Złotego Wieku,
 • Oświecenia,
 • Kombatantów,
 • Bohaterów Września,
 • Piastów,
 • Srebrnych Orłów,
 • Mistrzejowice,
 • część Batowic i Dziekanowic.

Zabudowa dzielnicy jest bardzo zróżnicowana – znajdują się tu osiedla o zabudowie wielkopłytowej z blokami składającymi się z 11 kondygnacji, a także składające się z domków jednorodzinnych. Położenie oraz dobra infrastruktura sprawia, że Mistrzejowice cieszą się ogromną popularnością wśród deweloperów. W efekcie w dzielnicy pojawia się coraz więcej nieruchomości i cały czas trwa intensywna zabudowa terenu. To sprawia, że na Mistrzejowicach można kupić mieszkania w rozsądnych cenach.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Mistrzejowicach?

Liczba mieszkańców Mistrzejowic wynosi 53 247 (stan na listopad 2017), co plasuje je na 6 miejscu wśród dzielnic z największą liczbą mieszkańców. Ten obszar niewielki zajmuje powierzchnię 5,59 km2, więc gęstość zaludnienia wynosi 9 720 osób/km2. To sprawia, że znajduje się na drugim miejscu wśród najbardziej zaludnionych dzielnic Krakowa.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Mistrzejowice to świetna dzielnica dla rodzin z dziećmi. Nie brakuje w niej atrakcji dla najmłodszych. W dodatku cechuje się dobrze rozwiniętą siecią szkół. To sprawia, że została uznana za jedną z najbardziej przyjaznych dzielnic Krakowa. To sprawia, że rodziny z małymi dziećmi będą się tam czuły świetnie.

Mistrzejowice to też bardzo dobrze rozwijająca się dzielnica, a na jej terenie nie brakuje modnych lokali. To sprawia, że odnajdą się w niej również osoby ceniące wielkomiejski styl życia. Dużo zieleni i terenów rekreacyjnych sprawia, że świetnie w niej czują się osoby starsze. Natomiast położenie na północnym krańcu Krakowa przyciąga biznesmenów i osoby, które często wyjeżdżają w delegacje poza teren miasta.

Czy Mistrzejowice to styl życia?

Jak się mieszka na Mistrzejowicach? Raczej spokojnie! Położenie dzielnicy sprzyja wypoczynkowi i rekreacji. To doskonałe miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta oraz tłumów. Jednak osoby lubiące wielkomiejski styl życia również świetnie się odnajdą w tej dzielnicy. Nie brakuje tutaj modnych lokali, a dojazd do centrum jest bardzo szybki i wygodny.

Planowany rozwój dzielnicy

Mistrzejowice są stale rozwijającą się dzielnicą. Na tym terenie powstaje wiele nowych inwestycji w rozsądnych cenach. Dlatego władze miasta dbają o to, aby poprawić stan dzielnicy. Bardzo dba się, aby w Mistrzejowicach żyło się dobrze wszystkim mieszkańcom.

W ostatnich latach zmodernizowane boiska w szkołach oraz wymienione urządzenia na placach zabaw w przedszkolach. W 2019 roku oddano też do użytku nowy park – Park Reduta, który został zaprojektowany przez samych mieszkańców przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Jednak nadal trwają prace nad modernizacją dzielnicy.

Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego na Mistrzejowicach ma powstać przystanek kolejowy w rejonie skrzyżowania ul. Powstańców i Piasta Kołodzieja, który umożliwi dojazd do centrum miasta w zaledwie 8 minut. Przez dzielnicę będzie też przebiegał 4,5 kilometrowy fragment Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, którego rozwijana prędkość wynosi 24 km/h.

Mistrzejowice - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Mistrzejowice to dzielnica, która sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej. Na jej terenie znajdują się nie tylko boiska i siłownie, ale też skatepark i trial park. To miejsca, które chętnie odwiedzają mieszkańcy całego Krakowa. Na terenie Mistrzejowic znajdziemy też inne atrakcje. Szczególną popularnością cieszy się Fort Mistrzejowice, który należy do V sektora obronnego Twierdzy Kraków. Obecnie jest zdewastowany, ale mieszkańcy chętnie go odwiedzają.

Największe atrakcje stanowią jednak parki dzielnicy – Park Tysiąclecia oraz Park Reduta. Sprzyjają one aktywności fizycznej i rekreacji w zielonym otoczeniu.

Czy Mistrzejowice to bezpieczna dzielnica?

Kraków to wyjątkowo bezpieczne miasto, w którym tylko czasami dochodzi do głośnych przestępstw. Jednak tutaj również są obszary, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Czy Mistrzejowice są bezpieczną dzielnicą? Niestety, Mistrzejowice, jak i sąsiednie Bieńczyce, są średnio bezpiecznymi obszarami na mapie Krakowa. W ostatnich latach to właśnie na tym terenie doszło do największej liczby kradzieży z włamaniem. Dlatego mieszkańcy powinni zadbać o właściwe zabezpieczenie swojego mienia.

Na szczęście do najgroźniejszych przestępstw na obszarze Mistrzejowic praktycznie nie dochodzi. Z kolei mieszkańcy nie zgłaszają uwag, że czują zagrożeni, a władze miasta dbają o to, aby zwiększyć bezpieczeństwo w dzielnicy.

Mistrzejowice: oferta dla dzieci

Mistrzejowice są uznawane za jedną z najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic Krakowa. Sieć placówek uważana jest za ideał, ale nie brakuje też innych miejsc, w którym najmłodsi mieszkańcy mogą spędzić czas wolny.

W dzielnicy znajdują się 2 ogródki jordanowskie i aż kilkanaście placów zabaw. Rozmieszczone są one w różnych częściach dzielnicy i w każdych z nich znajdują się urządzenia umożliwiające różne zabawy. W dodatku wokół większości z nich znajduje się dużo zieleni, więc wszyscy będą zadowoleni z pięknego otoczenia.

Na Plantach Mistrzejowickich, poza 2 placami zabaw, znajduje się też kompleks sportowo-rekreacyjny idealny dla dzieci i dorosłych. Na jego terenie można znaleźć trial park, skatepark i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. Warto też wspomnieć, że w ciągu ostatnich kilku lat wymienione urządzenia służące do zabawy we wszystkich przedszkolach oraz zmodernizowano boiska w szkołach na Mistrzejowicach. Natomiast w pochmurne dni dzieci mają do dyspozycji kilka sal zabaw działających na terenie dzielnicy.

Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:

2. Komunikacja na Mistrzejowicach

Ile trwa dojazd z Mistrzejowic do centrum?

Mistrzejowice położone są blisko krakowskiego Starego Miasta i mają dogodne połączenia z centrum. Komunikacja miejska dzielnicy składa się bardzo dobrze rozwiniętej sieci tramwajowej i autobusowej. W efekcie dojazd do centrum najczęściej zajmuje 20-40 minut. Jednak trwają prace, aby ten czas znacząco skrócić. Przewiduje się, że w przyszłości będzie można dojechać z Mistrzejowic do centrum Krakowa zaledwie w 8 minut.

Tramwaje na Mistrzejowicach:

Na Mistrzejowicach działa doskonale siatka linii tramwajowych, które łączą dzielnicę z różnymi częściami Krakowa. Do najważniejszych z nich należą:

 • 9 łącząca Mistrzejowice z Nowym Bieżanowem,
 • 14 łącząca Mistrzejowice z Bronowicami Małymi oraz Śródmieściem,
 • 52 łącząca Mistrzejowice z Czerwonymi Makami oraz Śródmieściem.

Przez Mistrzejowice przejeżdża również nocna linia tramwajowa (64), która łączy dzielnicę z Bronowicami Małymi i przebiega przez ważniejsze punkty miasta, m.in. Śródmieście. To sprawia, że Mistrzejowice są doskonale skomunikowanym obszarem, z którego bez problemu dostaniemy się w inne części Krakowa. W dodatku trwają prace nad uruchomieniem Krakowskiego Szybkiego Tramwaju w tej dzielnicy, co jeszcze bardziej wpłynie na jakość komunikacji.

Autobusy na Mistrzejowicach:

Autobusy stanowią doskonałe uzupełnienie sieci tramwajowej. Największy ruch autobusowy odbywa się na ulicach Jaracza, Piasta Kołodzieja, Powstańców, Dobrego Pasterza, Bora-Komorowskiego oraz Okulickiego. Do najważniejszych linii autobusowych dzielnicy należą:

 • 123 łącząca Mistrzejowicace z Małym Płaszowem,
 • 129 łącząca Mistrzejowice ze Śródmieściem oraz Czyżynami,
 • 172 łącząca Mistrzejowice z Bronowicami Małymi i Nową Hutą,
 • 192 łącząca Mistrzejowice ze Zwierzyńcem i Czyżynami,
 • 429 łącząca Mistrzejowice ze Śródmieściem,
 • 502 łącząca Mistrzejowice z Nową Hutą oraz Zwierzyńcem.

Przez dzielnicę przejeżdżają też 3 linie nocne. Natomiast najważniejsze przystanki dzielnicy to Mistrzejowice oraz Os. Piastów. To właśnie tam kursuje najwięcej linii autobusowych i tramwajowych.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Mistrzejowic znajduje się stacja kolejowa Kraków Batowice, która obsługuje regionalne pociągi w kierunku Sędziszewa i Kielc. Mieszkańcy mają też dobry dojazd na dworzec główny, gdzie obsługiwanych jest większość połączeń kolejowych i autobusowych.

W dzielnicy znajduje się również dworzec autobusowy Mistrzejowice, który pełni głównie funkcję pętli autobusowo-tramwajowej, ale obsługuje również autobusy dalekobieżne. Wygląda on dokładnie tak jak w dawnych czasach, co dla części mieszkańców stanowi ogromną zaletę, a dla innych wadę. W dzielnicy znajduje się też pętla tramwajowa Piasta Kołodzieja.

Mistrzejowice – ścieżki rowerowe

Dzielnica jest również przyjazna rowerzystom, którzy sobie chwalą tutejsze ścieżki rowerowe. Prowadzą one do wielu różnych obszarów Krakowa, a także na tereny podmiejskie.

W dodatku przez Mistrzejowice przebiega kilka ciekawych szlaków rowerowych, m.in. Szlak Twierdzy Kraków lub Po Krakowie, które pomagają odkryć różne interesujące miejsca w dawnej stolicy Polski. Mieszkańcy nie będą też mieli problemów z wypożyczeniem roweru, ponieważ w różnych częściach dzielnicy umieszczone są stacje rowerowe.

Komunikacja na Mistrzejowicach: główne ulice

Główne ulice w dzielnicy Jaracza, Piasta Kołodzieja, Powstańców, Dobrego Pasterza, Bora-Komorowskiego oraz Okulickiego. To właśnie tam odbywa się największy ruch i mogą pojawić korki w godzinach szczytu. Piasta Kołodzieja i Powstańców stanowią drogi wylotowe z Krakowa, więc są one często wybierane nie tylko przez mieszkańców, ale też osoby przyjezdne.

Komunikacja na Mistrzejowicach: planowane inwestycje drogowe

Mistrzejowice są dynamicznie rozwijającą się dzielnicą. Zaplanowano szereg inwestycji drogowych, które mają usprawnić komunikację w tym rejonie. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego zakłada stworzenie przystanku kolejowego (os. Piastów) w rejonie skrzyżowania ul. Powstańców i Piasta Kołodzieja, który umożliwi dojazd do centrum miasta w zaledwie 8 minut. W jego rejonie planuje się stworzyć parking P+R, pętlę tramwajowo-autobusowa, kładka nad układem kolejowym, postój taxi oraz stanowiska dla rowerów.

Kolejną ważną inwestycją na Mistrzejowicach jest budowa IV etapu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, którego rozwijana prędkość wynosi 24 km/h. Na terenie dzielnicy będzie przebiegał odcinek o długości 4,5 kilometra. Połączy on Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ul. Jana Pawła II, z ul. Lema i Messnera. Projekt obejmuje też budowę nowych przystanków i rozbudowę istniejącej pętli tramwajowej w Mistrzejowicach.

Ważną inwestycją dla dzielnicy jest też budowa północnej obwodnicy Krakowa, która ma się przyczynić do zmniejszenia korków na drogach wylotowych.

Ocena redakcji

Mistrzejowice cechują się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową. Jednak trwają prace, aby w przyszłości była ona jeszcze lepsza. Obecnie trwa budowa IV etapu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, który znacznie ułatwi dojazd w inne części miasta. Przypuszcza się, że do centrum będzie można dotrzeć można nim dotrzeć w zaledwie 8 minut. W dodatku trwają prace nad północną obwodnicą Krakowa, która ma się przyczynić do zmniejszenia korków na drogach wylotowych w Mistrzejowicach.

3. Edukacja na Mistrzejowicach

Żłobki i przedszkola na Mistrzejowicach

Na terenie Mistrzejowic znajdują się dwa publiczne żłobki oraz kilka placówek prywatnych. Dzielnica może się też pochwalić bogatą ofertą przedszkoli. W Mistrzejowicach działa 11 placówek publicznych, w tym dysponujące oddziałami integracyjnymi, a także 7 prywatnych.

Przedszkola na Mistrzejowicach mogą się pochwalić bogatą ofertą edukacyjną, a wiele z nich opiekę logopedy oraz psychologa. W dzielnicy nie notuje się problemów z dostaniem się do żłobka. Trochę trudniej jest z dostępnością miejsc w przedszkolach. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się jedna z najbardziej obleganych placówek.

Szkoły podstawowe: edukacja na Mistrzejowicach

Oferta szkół podstawowych w Mistrzejowicach jest na dobrym poziomie. W dzielnicy działa 6 państwowych placówek, z czego 2 dysponują oddziałami integracyjnymi. W Mistrzejowicach znajdują się też dwa zespoły szkół: Zespół Szkół Salezjańskich (szkoła podstawowa oraz Liceum Ogólnokształcące) i Zespół szkolno-przedszkolny nr 5 (obejmuje przedszkolę oraz szkołę podstawową). Rodzice nie narzekają na ofertę edukacyjną szkół podstawowych znajdujących się w Mistrzejowicach. Nie pojawiają się także problemy z dostępnością miejsc.  

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Mistrzejowicach?

Mistrzejowice są uznawane za jedną z najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic w Krakowie. Pojawia się wiele opinii, że w przypadku sieci edukacyjnych może uchodzić za ideał. Na każdym osiedlu znajdują się placówki oświatowe i nie notuje się żadnych problemów z dostępnością miejsc w żłobkach.

Trochę trudniej jest z przedszkolami, gdyż w tej dzielnicy znajduje się jedna z najbardziej obleganych placówek w Krakowie. A czy łatwo dostać się do podstawówki? W tej kwestii też nie zostały odnotowane problemy z dostępnością miejsc.

Licea i technika na Mistrzejowicach: szkoły średnie dzielnicy

Oferta szkół średnich również jest na dobrym poziomie. W dzielnicy znajdują się 2 licea publiczne, z czego jedno działające w Zespole Szkół Salezjańskich. W Mistrzejowicach działa też prywatne zaoczne liceum dla dorosłych oraz Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych.

Popularne szkoły na Mistrzejowicach: poznaj renomowane placówki edukacyjne

W Mistrzejowicach znajduje się też szkoła policealna Centrum Nauki i Biznesu Żak. Na terenie dzielnicy nie ma żadnych szkół wyższych, ale mieszkańcy mają dobry dojazd do Śródmieścia, gdzie znajduje się większość renomowanych uczelni. Mogą też skorzystać z dobrej oferty sąsiednich dzielnic (Czyżyn oraz Prądnika Czerwonego).

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna w Mistrzejowicach jest na dobrym poziomie. Dzielnica uznawana jest za jedną z najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic w Krakowie. W przypadku sieci edukacyjnych dla najmłodszych może uchodzić za ideał. Oferta żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych jest bardzo bogata. Jedynie mogą pojawić się niewielkie problemy z dostępnością miejsc w niektórych przedszkolach.

Oferta szkół średnich również nie przedstawia się najgorzej, brakuje jedynie uczelni wyższych. Jednak dobry dojazd do innych dzielnic sprawia, że nie stanowi to wielkiego problemu. W sąsiednim Prądniku Czerwonym organizowane są również zajęcia dla osób starszych organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”.

4. Jak się mieszka na Mistrzejowicach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Mistrzejowicach nie brakuje terenów zielonych, ale mieszkańcy coraz bardziej obawiają się, że dzielnica zostanie zabudowana. Inwestycji mieszkaniowych na jej terenie przybywa, więc władze miasta przygotowują plan, który ma chronić Mistrzejowice przed chaotyczną zabudową.

Obecnie na terenie dzielnicy znajduje się kilka parków oraz łąk. Najbardziej znany park na Mistrzejowicach to Planty Mistrzejowickie, które mają powierzchnię 10,7 ha i długość 0,7 km. Znajdują się w nim dwa place zabaw, trial park, dwa boiska wielofunkcyjne i amfiteatr, a w 2012 roku do użytku oddano skatepark.

Ponadto, w pobliżu plant położony jest fort artyleryjski nr 48 Batowice. Kolejnym ciekawym miejscem jest Park Tysiąclecia o powierzchni nieco ponad 11 ha. Znajduje się w nim miejsce do gier, zabaw i odpoczynku. W parku można pograć w szachy, tenisa stołowego, koszykówkę, a w zimie zjeżdżać z górki na sankach.

Na uwagę zasługuje też otworzony w tym roku Park Reduta o powierzchni 7,8 ha. Miejsce to zostało zaprojektowane przez samych mieszkańców przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej.

Mieszkańcy są też zadowoleni z oferty sportowej dzielnicy, która sprzyja aktywności fizycznej. Na terenie Mistrzejowic działa kilkanaście siłowni stacjonarnych oraz plenerowych. Mieszkańcy mają do wyboru popularne sieci fitness takie, jak Ms. Sporty, a także lokalne placówki. Prawdziwą atrakcją dzielnicy jest park wodny, w którym można skorzystać z licznych basenów, hydromasaży, siłowni wodnej, ścianki wodnej, sauny oraz jacuzzi. Na terenie dzielnicy nie brakuje też boisk do różnych dyscyplin.

Natomiast na Plantach Mistrzejowickich znajduje się też kompleks sportowo-rekreacyjny: trial park, skatepark i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. W dodatku wszystkie nawierzchnie są doskonale przygotowane do jazdy na rolkach i na rowerze. Warto też wspomnieć, że na terenie Mistrzejowic działają dwa Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej: TKKF Apollo oraz TKKF Oświecenia.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Mistrzejowicach? Dzielnica jest jedną z najmniejszych w Krakowie, ale może pochwalić się bogatą i różnorodną ofertą gastronomiczną. Na Mistrzejowicach można zjeść dania kuchni polskiej, włoskiej, a także orientalnej. Dlatego znalezienie dobrej restauracji w tej dzielnicy nie będzie trudne. Nie brakuje też lokali oferujących posiłki z dowozem lub na wynos. Na szczególną uwagę zasługuje restauracja Wolove Burgers, gdzie można zjeść zdrowe burgery z wysokiej jakości mięsa bez żadnych ulepszaczy. W dzielnicy działa też dużo kawiarni oraz pubów.

Na terenie dzielnicy znajduje się jedyny multipleks Multikino w Krakowie. Mieszkańcy mają też dostęp do trzech domów kultury: Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy, Klubu Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida oraz Klubu „Mirage”. Pierwszy z nich może się pochwalić długoletnią tradycją – oferuje szeroki zakres zajęć artystycznych dla dzieci oraz młodzieży, a także organizuje różne konkursy i festiwale.

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida oraz Klub „Mirage” mają w swej ofercie szeroki wachlarz zajęć z zakresu kultury, edukacji i rekreacji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W Mistrzejowicach znajdują się też 2 filie biblioteki miejskiej, a także Biblioteka Klubu „Kuźnia”.

6. Zdrowie na Mistrzejowicach

Jakość powietrza w całym Krakowie nie jest zbyt dobra. Mistrzejowice nie stanowią wyjątku w tej kwestii. Często dochodzi tam do znacznego przekroczenia norm PM10 i PM2.5, a ogólny stan powietrza ocenia się jako dostateczny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest duży ruch samochodowy.

Stan wody z kranu prezentuje się znacznie lepiej. Ogólnie krakowska kranówka zalicza się do najlepszych na świecie, a rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zachwala jej bogactwo składników mineralnych. Pojawiają się też informacje, że na północy Krakowa jest ona twardsza niż w innych częściach. To czy można pić wodę z kranu na Mistrzejowicach? Obecne dana wskazują, że jest ona zdatna do picia.

Na terenie tej niewielkiej dzielnicy nie znajduje się żaden szpital, ale mieszkańcy nie narzekają na poziom opieki medycznej. Przede wszystkim mają dobry dojazd do sąsiednich dzielnic, gdzie znajduje się kilka renomowanych placówek. W dodatku na Mistrzejowicach działa wiele przychodni publicznych i prywatnych. W dzielnicy jest też wiele aptek.

7. Mistrzejowice: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Mistrzejowic będą zadowoleni z bogatej infrastruktury handlowo-usługowej dzielnicy. Supermarkety znajdują się w kilku częściach dzielnicy, a także w centrach handlowych (Krokus, Serenada). Warto też wspomnieć, że przy ocenie zaplecza handlowo-usługowego to właśnie Mistrzejowice wypadają najlepiej. W tym przypadku dzielnica została bardzo dobrze zaplanowana – dla każdego osiedla przewidziano mini centra handlowe, a dla grup osiedli większe domy handlowe.

Na terenie dzielnicy działają dwa centra handlowe. Centrum Handlowe Krokus ogromnym sentymentem darzą wszyscy mieszkańcy Krakowa, bowiem ten obiekt, powstały w 1997 roku pod nazwą Geant, jest najstarszą galerią handlową w mieście.

Tuż obok znajduje się jeden z najnowszych obiektów handlowych, czyli Centrum Handlowe Serenada otwarte w 2017 roku. Obydwie galerie handlowe cieszą się bogatą ofertą handlowo-usługową. Wiele się mówi również o tym, że zostaną połączone i powiększone o kolejne skrzydło. Obecnie jednak brak dokładnych informacji na ten temat.

Mieszkańcy Mistrzejowic mogą też robić zakupy na placu targowym Złoty Wiek. Jest bardzo popularny i przyciąga ludzi również z innych dzielnic Krakowa. W dodatku Mistrzejowice charakteryzują się też dobrze rozwiniętymi usługami z branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.

8. Wady i zalety mieszkania na krakowskim Mistrzejowicach

Jak się żyje na Mistrzejowicach?

Plusy:

 • dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa,
 • stale postępujący rozwój,
 • dużo terenów zielonych i rekreacyjnych,
 • dzielnica przyjazna dzieciom,
 • dobry dojazd do centrum,
 • wiele ciekawych miejsc.

Minusy:

 • smog i średnia jakość powietrza,
 • częste kradzieże,
 • zbyt szybka i nieprzemyślana zabudowa dzielnicy.

Ocenia redakcji

Mistrzejowice to spokojna i kameralna dzielnica, w której mieszkańcom żyje się bardzo dobrze. Największą zaletą jest doskonale rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, a także szeroka oferta edukacyjna. Duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych wpływa na komfort mieszkańców. Do największych wad należy słaba jakość powietrza, a także częste kradzieże. Niektórzy mieszkańcy narzekają też na szybką i niezbyt przemyślaną zabudowę.

9. O tym się mówi na Mistrzejowicach

Mistrzejowice to dzielnica, która intensywnie się rozwija. Jednak większość prac nie wzbudza sprzeciwu u mieszkańców. W ostatnim czasie nie spodobała im się lokalizacja niektórych inwestycji mieszkaniowych. Niektórym nie podoba się położenie niektórych bloków. Pojawiają się też opinie, że większa liczba mieszkańców przyczynia się do zwiększenia korków w dzielnicy. Poza wzrostem inwestycji mieszkaniowych nic nie wzbudza sprzeciwu, a Mistrzejowice to spokojna dzielnica, w której żyje w komfortowych warunkach.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: