Śródmieście Katowice

Redakcja

Redakcja

13.07.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w katowickim Śródmieściu? Sprawdź kompleksowy przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Katowice od lat budują wizerunek nowoczesnego miasta, które charakteryzuje wysoka jakość życia i nowoczesność. Miasto uznawane jest za jeden z najważniejszych ośrodków sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Katowice dążą też do pokazania, że są liderem wśród polskich miast w zakresie działań proekologicznych.

Charakter i zmiany, które na przestrzeni lat zaszły w mieście najlepiej widać w centralnej dzielnicy, czyli Śródmieściu. Znajdują się tu nie tylko takie instytucje jak Rada Dzielnicy Śródmieście, ale i liczne punkty usługowe, tereny zielone, zaplecze akademickie, a także siedziby firm międzynarodowych. Wszystko to sprawia, że Katowice – Śródmieście odwiedza coraz więcej turystów, dzielnica coraz chętniej jest też wybierana jako miejsce do życia przez mieszkańców województwa śląskiego.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Śródmieście – położenie na mapie Katowic

Katowice-Śródmieście to dzielnica nr 1. Stanowi ścisłe centrum miasta, a tym samym Metropolii Górnośląskiej. Jednocześnie katowickie Śródmieście jest jednym z najmłodszych centrów miast w Europie Środkowej. Zajmuje obszar ok. 3,8 km2. Dzielnica zlokalizowana jest między Dębem, Koszutką, Bogucicami, Zawodziem, Osiedlem Paderskiego, Brynowem, Załężem. Położenie Śródmieścia to lewe dorzecze Wisły, w dolinie rzeczy Rawy, która w dzielnicy biegnie z zachodu na wschód.

Śródmieście jest jedną z najlepiej zurbanizowanych dzielnic miasta. Centralne położenie sprawia, że tu skupione są zabytki i reprezentacyjne budynki miasta i regionu. Dzielnica uważana jest też za gospodarczy ośrodek miasta. Pełni również funkcje biurowe, administracyjne, hotelarskie, kulturalne, edukacyjne, handlowe, gastronomiczne i mieszkalne. Samo położenie Katowic na mapie Polski sprawia natomiast, że zasięg działania dzielnicy Śródmieście jest nie tylko miejski, ale i regionalny, krajowy, międzynarodowy.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w dzielnicy Śródmieście?

Śródmieście to trzecia dzielnica Katowic pod względem ludności. Liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy wynosi 26 591 osób. Oznacza to, że gęstość zaludnienia w centralnej dzielnicy Katowic wynosi 6 979 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Katowickie Śródmieście to wizytówka miasta. Ma ono odzwierciedlać jego charakter. Jest więc innowacyjne, przedsiębiorcze, stale rewitalizowane. Chociaż z dzielnicy stale ubywa mieszkańców, to nie brakuje takich, dla których centrum Katowic to wymarzona lokalizacja do życia. Centrum miasta przyciąga szczególnie młode osoby. Chętnie wynajmują tu mieszkania studenci, którzy chcą być blisko życia kulturalnego i nocnego, a także nie lubią dojeżdżać na zajęcia. Obszerna baza mieszkań do zamieszkania w Śródmieściu zachęca również rodziny z dziećmi.

Nieruchomości w centrum Katowic są znacznie tańsze niż w centralnych dzielnicach innych miast. Wybierać można mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Trzeba jednak przyznać, że rodziny częściej wybierają do miejsca zamieszkania dzielnice poza centrum. Stąd też Śródmieście jest jedną z najszybciej wyludniających się dzielnic Katowic. Statystyki pokazują, że w 2018 roku liczba mieszkańców Śródmieścia spadła o 2,8% w porównaniu do 2017 r.

Ścisłe Śródmieście charakteryzuje się starszą zabudową, w której mieszkają seniorzy. Coraz częściej dzielnica jest też wybierana przez inwestorów, którzy kupują mieszkania pod najem krótkoterminowy. Śródmieście Katowice to bowiem okolica coraz atrakcyjniejsza dla turystów. Inwestorzy wybierają głównie nieruchomości starsze, do remontu, zlokalizowane w kamienicach wokół rynku.   

Podsumowując, katowickie Śródmieście to idealne miejsce do zamieszkania dla miłośników wielkomiejskiego klimatu, którzy zawsze chcą trzymać rękę na pulsie.

Czy Śródmieście to styl życia Katowic?

Jak się mieszka w dzielnicy? Katowice większości osób kojarzą się z obrazem przemysłowego i górniczego Śląska. Postrzegane są więc jako miasto szare, smutne, ponure. Tymczasem mieszkańcy województwa śląskiego wskazują, że klimat miasta jest zupełnie inny. Dzielnicą, która go najlepiej oddaje, jest Śródmieście. Wyczuć tu można młodość, większą swobodę niż w pobliskim Krakowie czy w stolicy. To dzielnica kreatywna, innowacyjna, alternatywna – tak jak całe Katowice. Nie sposób się tu nudzić.

Planowany rozwój dzielnicy

Katowickie Śródmieście to dzielnica prężnie się rozwijająca. Powstają tu zarówno nowe budynki mieszkalne, jak i biurowce. Flagowy projekt przy ul. Sokolskiej 30 będzie oddany w 2021 roku. Będą to pierwsze od kilku dekad wieżowce mieszkalne, które powstaną w ścisłym centrum Katowic. Inwestycje w Śródmieściu to jednak nie tylko budowa nowych nieruchomości mieszkalnych i o charakterze komercyjnym.

Od kilku lat miasto duży nacisk kładzie na uatrakcyjnienie przestrzeni publicznych. Szeroka strategia rozwoju została określona w dokumencie Strategia rozwoju Katowic do 2030 roku. Opiera się ona na koncepcji 4I, czyli miasta: inteligentnego, innowacyjnego, zintegrowanego, międzynarodowego. Na bieżąco trwa też rewitalizacja dzielnicy, która prowadzona jest ze środków unijnych. Działania mają na celu ograniczyć przestępczość, wykluczenie społeczne, poprawić stan techniczny budynków. Główne prace prowadzone są w obszarach Rynek – Al. Korfantego – Rondo oraz ul. Warszawska i 3 Maja.

Śródmieście – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Śródmieście jest dzielnicą bogatą w zabytki, głównie architektoniczne. Znajduje się tu największe skupisko obiektów pochodzących z XIX i XX wieku. Wśród tych wartych zobaczenia wymienia się Kościół Mariacki, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, Teatr Śląski. Kinoteatr Rialto, Pałac Goldsteinów, stary dworzec kolejowy, gmach hotelu Monopol, gmach dawnego Reichbanku, Kirkut, budynek Łaźni Miejskich, kamienice przy ul. A. Mickiewicza nr 6,10, 12, 14, 20, Dom Kura Ferdema.

Architektonicznych atrakcji jest jednak o wiele więcej, aby się z nimi zapoznać, wystarczy wybrać się np. na spacer ul. Mariacką lub Stawową, które są uznawane za deptaki Katowic. Odpoczynkiem od zabytkowych atrakcji będzie natomiast odwiedzenie Superjednostki, czyli jednego z największych budynków mieszkalnych w Polsce (Al. Korfantego).

Centrum miasta proponuje też liczne muzea. Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia jest również Spodek, czyli hala widowiskowo - sportowa będąca jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Polsce. Ponadto atrakcje w dzielnicy stanowią murale, z których najsłynniejszy zlokalizowany jest na zbiegu ulic Jerzego-Dudy Gracza, Granicznej, Warszawskiej i 1 Maja. Dla mieszkańców Śródmieścia najlepszą atrakcją jest jednak rynek, gdzie latem odpoczywają na leżakach pod palmami.

Czy dzielnica Śródmieście jest bezpieczna?

Pytanie, czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica zostało zadane w badaniu „Jak się żyje w Katowicach?”. Respondenci oceniali słuszność stwierdzenia „Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku” w skali od 1 do 7. Mieszkańcy Śródmieścia oceniają poprawność tego stwierdzenia na 4,89, co daje dzielnicy odległe miejsce zestawieniu najbezpieczniejszych dzielnic Katowic. Wynik ten potwierdza ogólne poczucie bezpieczeństwa w mieście. Nie jest ono największe. W Śródmieściu głównym zagrożeniem są mikroprzestępstwa, takie jak kradzieże, bójki, kolizje.

Atrakcje Śródmieścia: oferta dla dzieci

Największą ofertę dla dzieci posiada Park Śląski, który jednak oddalony jest o ok. 5 km od rynku miasta, a więc centralnego punktu dzielnicy Śródmieście. Mimo to najmłodsi w centrum Katowic nie będą się nudzić. Rozrywkę zapewni im m.in. Teatr Lalek (znany pod nazwą Ateneum). W jego repertuarze znajduje się m.in. Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia czy Wakacje Mikołajka. Kulturalna oferta dla dzieci dostępna jest również w Filharmonii Śląskiej, Kinoteatrze Rialto, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (m.in. mała akademia jazzu) i Muzeum Śląskim, które przygotowało stałą wystawę „Na tropie Tomka” nawiązującą do postaci Tomka Wilmowego bohatera powieści A. Szklarskiego. Wystawa jest interaktywna i zapewnia mnóstwo zabawy. Najmłodsi mieszkańcy dzielnicy Śródmieście mogą również korzystać z oferty katowickiego Spodka, gdzie dostępny jest basen i lodowisko.

Mimo dużego zurbanizowania dzielnicy nie brakuje w niej też miejsca do zabaw na świeżym powietrzu. Place zabaw dla dzieci znajdują się m.in. przy Galerii Katowickiej, na pl. Gwarków, pl. Andrzeja. Oprócz tego mieszkańcy mogą korzystać z placów zabaw na podwórkach, między kamienicami. Taki znajduje się m.in. na podwórku pomiędzy ulicami Adamskiego i Koszarową.

Dla młodzieży mieszkającej w dzielnicy Śródmieście ciekawą ofertę przygotował Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego. Odbywają się tu liczne zajęcia m.in. z ceramiki, dziennikarstwa, malarstwa, rękodzieła, fotografii, śpiewu, tańca, gimnastyki, judo, pływania, lekkoatletyki, dronów. Dostępna jest również sala teatralna - kinowa.

rynek śródmieście katowiceRynek w Katowicach

2. Komunikacja w Śródmieściu

Komunikacja w Śródmieściu jest na wysokim poziomie. Dojazd do Katowic i poruszanie się po mieście nie stanowi problemu. Miasto oferuje połączenia drogowe, kolejowe oraz lotnicze. Dzielnica Śródmieście znajduje się na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych.

Ile trwa dojazd ze Śródmieścia do centrum?

Dzielnica Śródmieście liczy sobie niewiele ponad 3 kilometry. Niewielka powierzchnia sprawia, że nawet z jej najodleglejszych regionów do Rynku (centrum dzielnicy) można dotrzeć pieszo – samochód jest zbędny. Osoby chcące dojechać do centrum z innych dzielnic mogą skorzystać z licznych linii autobusów, tramwajowych i prywatnych busów. Do centrum można również dotrzeć, korzystając z komunikacji rowerowej City by Bike.

Tramwaje w Śródmieściu

W obrębie dzielnicy Śródmieście prężnie działają tramwaje. W mieście jest ponad 90 km linii tramwajowych. Mieszkańcy korzystać mogą z 14 linii tramwajowych, które przecinają się na rynku. Rozbudowana trakcja znajduje się przede wszystkim na północy miasta i łączy centrum z: Brynowem-Osiedlem Zgrzebnioka, Dębem, Koszutką, Osiedlem Tysiąclecia, Piotrowicami-Ochojcem (pętla Brynów), Szopienicami-Burowcem, Wełnowcem-Józefowcem, Załężem i Zawodziem. Tramwaje, jakie odchodzą z centrum to m.in. linie o numerach: 7, 20, 11, 6, 14.

Autobusy w Śródmieściu

Mieszkańcy katowickiego Śródmieścia mogą korzystać z ponad 800 km linii autobusowych. W ramach komunikacji autobusowej z centrum można dojechać do innych dzielnic Katowic, innych miast GOP, a także na lotnisko. Komunikacja miejska połączona jest z tą w Tychach i Bytomiu. Autobusy przejeżdżające przez dzielnice Śródmieście to m.in.: 115, 130N, 193, 632, 37, 689, 672, 910, 600, 900, 940.

Przystanki autobusowe, które należy znać to:

  • Katowice Mickiewicza, z którego odjeżdżają autobusy do wszystkich katowickich dzielnic, a także do pobliskiego Chorzowa, Sosnowca, Bytomia Rudy Śląskiej, Gliwic;
  • Katowice Dworzec, odjeżdżają z niego autobusy w kierunku Pszczelnik, Zabrza, Mikołowa, Ligoty; z tego przystanku wyjeżdżają również autobusy nocne.
    gdybia

Dworce/ zajezdnie

W Katowicach znajdują się dworce: kolejowy i autobusowy. Najważniejszy jest położony w Śródmieściu. Dworzec Główny PKP realizuje najważniejsze połączenia krajowe m.in. z Warszawą, Gdynią, Wrocławiem, Krakowem, te o charakterze lokalnym realizowane (przez Koleje Śląskie), a także połączenia międzynarodowe do Budapesztu, Pragi, Wiednia, Moskwy.

W Śródmieściu działa również Główny Dworzec Autobusowy. Obsługuje on przejazdy krajowe i międzynarodowe. Z Głównego Dworca Autobusowego można dojechać m.in. do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Wiednia, Berlina. Z niego odjeżdżają też autobusy na lotnisko Katowice-Pyrzowice.

Śródmieście – ścieżki rowerowe

Katowice wygodnie przemierza się rowerem. W całym mieście działa City by Bike, które pozwala na wypożyczenie roweru w atrakcyjniej cenie. Mimo tego dogodnego rozwiązania ścieżki rowerowe w centrum miasta nadal pozostawiają wiele do życzenia. Mieszkańcy narzekają głównie na ich małą ilość. Większość tras zaczyna się w Parku Powstańców Śląskich i tylko nieliczne przebiegają przez Śródmieście. Przykładem jest szlak rowerowy nr 1 Katowice – Pszczyna. Stale jednak prowadzone są prace mające ułatwić rowerzystom poruszanie się jednośladem.

Komunikacja w dzielnicy Śródmieście – główne ulice

Główne ulice katowickiego Śródmieścia to ul. Chorzowska, A. Mickiewicza. Jerzego Dudy-Gracza, Dworcowa, Warszawska, J. Słowackiego. Francuska, Mikołowska, Sokolska, Jagiellońska, Powstańców, T. Kościuszki, J. Poniatowskiego oraz al. W. Korfantego. Ważny punkt stanowi też rynek oraz pl. Andrzeja, skwer Przyjaciół z Miszkolca, pl. K. Miarki, pl. Wolności, pl. Rady Europy. Reprezentacyjne ulice miasta to 3 Maja, Stawowa, Staromiejska, Dyrekcyjna i Mariacka.

Komunikacja w dzielnicy Śródmieście – inwestycje drogowe

Miasto na najbliższe lata ma rozbudowany plan, w który wpisane jest aż 35 kluczowych inwestycji drogowych. Nie ominą one również dzielnicy Śródmieście. Planowana jest przebudowa ul. Dworcowej i Mariackiej. Ta pierwsza zostanie zamknięta dla ruchu i zamieniona w elegancki Plac Dworcowy, druga ma stać się automatycznym parkingiem i miejscem do nawracania. Do 2021 roku planowane jest również dokończenie układu drogowego w Strefie Kultury, czyli przedłużenie ul. Dobrowolskiego i Katowickiej.  W dalszej perspektywie władze miasta planują przebudowę pasażu przy al. Korfantego i ul. Mickiewicza.

Ocena redakcji

Komunikacja w Śródmieściu jest bardzo dobrze rozwinięta. Na plus ocenia się przede wszystkim transport publiczny. Większość linii tramwajowych i autobusowych przejeżdża przez centrum. Mieszkańcy mogą dzięki temu dostać się do innych dzielnic, a także miast GOP. Problemu nie stanowią też podróże samochodem, choć tak jak w centrum każdego większego miasta trzeba liczyć się z korkami i utrudnieniami w parkowaniu. Te udogodnienia doceniają też mieszkańcy Śródmieścia. Poprawność stwierdzenia „Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy lub szkoły” ocenili na 6,09 w 7 stopniowej skali.

3. Edukacja w Śródmieściu

Żłobki i przedszkola w Śródmieściu

W Śródmieściu działają oddziały żłobka miejskiego, które zlokalizowane są przy ul. Sokolskiej 26 i Uniwersyteckiej 15. Opiekę najmłodszym zapewnia również Uniwersytecki Żłobek Elementarz. Obecnie w dzielnicy nie działają żłobki niepubliczne. Rodzice mogą skorzystać jedynie z niepublicznych klubów malucha. Szersza oferta obejmuje przedszkola. W dzielnicy zlokalizowane są placówki publiczne i prywatne. Przedszkola działające w Śródmieściu to m.in. Przedszkole Miejskie nr 36, Przedszkole nr 45, Przedszkole nr 6 oraz Przedszkole Niepubliczne Pajacyk. Oferują one zróżnicowaną ofertę zajęć dla najmłodszych.

Szkoły podstawowe: edukacja w Śródmieściu

W obrębie dzielnicy Śródmieście działa kilka państwowych placówek szkół podstawowych m.in. nr 10 oraz nr 2. Te szkoły podstawowe znajdują się na liście najlepszych w województwie śląskim. Młodzież kształcić może się również w Katolickiej Szkole Podstawowej SRKAK. Prywatna szkoła jest dobrą alternatywą dla rodziców, którym zależy na wysokiej jakości kształcenia.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej w Śródmieściu?

Czy łatwo dostać się do żłobka? Sytuacja mieszkańców Śródmieścia w zakresie zapisu dziecka do żłobka nie różni się od tej panującej w całym kraju. Liczba miejsc jest ograniczona i zawsze mniejsza niż liczba chętnych. Dane wskazują, że w woj. śląskim na jedno miejsce jest 13 dzieci – jest to jeden z najwyższych wyników w kraju. Aby premiować mieszkańców miasta, przy zapisie do żłobka dodatkowe punkty dostają dzieci osób mieszkających na stałe w Katowicach i tu odprowadzających podatki. Rodzice in plus oceniają też systematyczne zwiększanie liczby miejsc w żłobkach (w ostatnim czasie zanotowano wzrost to 52%) oraz dofinansowanie opieki w placówkach niepublicznych

Czy łatwo dostać się do podstawówki? Większa liczba szkół podstawowych sprawia, że zapisanie dziecka do podstawówki nie stanowi problemu. 

Licea i technika w Śródmieściu: szkoły średnie w dzielnicy

Licea i technika w Śródmieściu w ostatnim czasie podwoiły liczbę miejsc w pierwszych klasach, stąd też niemal wszyscy uczniowie chcący kontynuować swoją edukację w Katowicach znajdą szkołę dla siebie. Ogółem w szkołach ponadpodstawowych w Katowicach jest 91,5 tys. miejsc.

Problem pojawiać może się, jednak kiedy startuje się do najpopularniejszych szkół, które zlokalizowane są w dzielnicy Śródmieście. Tutaj liczba miejsc jest mniejsza, a kryteria przyjęcia bardziej restrykcyjne. Trzeba się też liczyć z tym, że do katowickich liceów i techników aplikują uczniowie z sąsiednich miast. Prestiżowe szkoły średnie w dzielnicy Śródmieście to III Liceum im. A. Mickiewicza, VIII Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie i X Liceum im. I.J. Paderewskiego.

Popularne szkoły w Śródmieściu

Śródmieście dostarcza szerokiej oferty na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego. Katowice chętnie wybierane są jako miasto studiów. Liczba żaków wynosi 80 000. Najczęściej wybierają oni jedną z uczelni zlokalizowanych w dzielnicy. Na terenie Śródmieścia swoje siedziby mają takie uczelnie wyższe jak Uniwersytet Śląski, Akademia Muzyczna, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Sztuk Pięknych.

Popularne szkoły w Śródmieściu to jednak nie tylko uczelnie wyższe, ale i szkoły średnie. Wysokie miejsca w rankingach najlepszych szkół osiągają przede wszystkim licea. III LO im. A. Mickiewicza zostało sklasyfikowane na 2. miejscu w województwie i 37 w kraju. Na 133. miejscu w Polsce uplasowało się natomiast VII LO. Nagrody zdobywa też zlokalizowane w Śródmieściu Technikum nr 17 w ŚTZN oraz Technikum nr 2 w ZS Ekonomicznych im. W. Korfantego. Wszystkie te placówki to szkoły publiczne, w rankingu miesięcznika Perspektyw nie są wymienione szkoły prywatne.

Ocena redakcji

Jedną z głównych funkcji dzielnicy Śródmieście jest ta edukacyjna. Realizowana jest ona przede wszystkim przez uczelnie wyższe oraz szkoły ponadpodstawowe licznie zlokalizowane w obrębie Śródmieścia. Znaleźć można tu najlepsze licea i technika w mieście, województwie, a nawet kraju. Popularne szkoły to również podstawówki – osiągają one jednak wysokie miejsca jedynie w klasyfikacji wojewódzkiej.

Centrum Nauki i Edukacji MuzycznejNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

4. Jak się mieszka w Śródmieściu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Dzielnica Śródmieście nie jest tak zielona, jak pozostałe części aglomeracji śląskiej. Mieszkańcy Katowic Śródmieście oceniają jako jeden z najmniej zielonych regionów miasta. Zlokalizowane są w niej jedynie skwery i zieleńce. Najbliższym parkiem jest Park Powstańców Śląskich oraz park w Bogucicach. Mieszkańcy mogą też korzystać z zieleni w pobliskiej Dolinie Trzech Stawów. Zieleń dostarczają też ukwiecone podwórka między kamienicami.

Mała ilość zieleni nie sprawia jednak, że prowadzenie aktywnego trybu życia jest utrudnione. Siłownie i kluby fitness bez problemu można znaleźć w Śródmieściu. Działają tu zarówno siłownie sieciowe, jak i małe, kameralne kluby fitness. Problemu nie stanowi również wyjście na basen (pływalnia w Pałacu Młodzieży, basen sportowy w Spodku, basen hotelu Monopol, Akademia Pływania AWF) czy dostęp do boisk do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę. W dzielnicy działa również Badmintonowy Klub Sportowy „Kolejarz”.

5. Gastronomia i kultura

Śródmieście proponuje ciekawe restauracje dla fanów różnego typu kuchni. W dzielnicy znajdują się zarówno te serwujące regionalną kuchnię śląską i polską, jak i o bardziej wykwintnym menu. Wśród polecanych miejsc z dobrym jedzeniem znajdują się m.in. Botanika (ul. Sienkiewicza 27) Synergia Dobre Miejsce (ul. Andrzeja 29/2), 8 Stolików (ul. Jagiellońska 21/1), Novo (ul. Warszawska 15), Len Arte (ul. Mariacka 25), Modro Bistro & Cafe (ul. Dobrowolskiego 1), Granat (ul. Korfantego 6), Królestwo (rondo gen. Jerzego Ziętka 1), Lody Istne (ul. Mariacka Tylna 7), Magiel Kulinarny (ul. Warszawska 5a).

Dobre restauracje zlokalizowane są również wzdłuż ulic 3 Maja, Stawowej i Mariackiej. Osoby, które szukają tanich przekąsowni, mogą natomiast wybrać się do strefy gastronomicznej w jednym z licznych centrów handlowych położonych w dzielnicy. Wiele z restauracji i kawiarni działa zarówno w trybie stacjonarnym, jak i na wynos, oferując dowóz praktycznie na terenie całych Katowic.

Śródmieście to jedna z najciekawszych dzielnic Katowic pod względem kulturalnym. Działa tu m.in. Biblioteka Śląska czy katowicki Spodek. Wokół Spodka działa również tzw. Strefa Kultury, która obejmuje Międzynarodowe Centrum Kongresowe, budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskie.

Śródmieście zaprasza również na przedstawienia teatralne do Teatru Śląskiego oraz wydarzenia muzyczne do Filharmonii Śląskiej. Fanów sztuki w swoich progach ugości natomiast Galeria Sztuki Współczesnej BWA. Lokalne wydarzenia organizowane są przez dzielnicowe centrum kultury. Centrum Kultury Katowice CKK im. Krystyny Bochenek proponuje różnego typu zajęcia dla mieszkańców. Jest również organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Improwizowanej, całorocznego cyklu koncertów JaZZ i okolic, Letniego Ogrodu Teatralnego, Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacja” i najbardziej znanego eventu, jakim jest Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny „Dyktando”. W ramach centrum kultury działa kwartalnik kulturalny Opcja oraz autorskie galerie sztuki: Engram, Sektor I, Piętro Wyżej, Pusta oraz Galeria 5, Galeria Pojedyncza i Galeria Ściana Sztuki Dziecka.

Wydarzenia promujące kultury różnych regionów świata organizują również konsulaty, które na swoją siedzibę wybrały katowickie Śródmieście. W dzielnicy znajduje się konsulat Wielkiej Brytanii, Czech, Litwy, Francji, Peru, Belgii.

6. Zdrowie w Śródmieściu

Katowice są na mapie Polski ważnym ośrodkiem medycznym. Zlokalizowane są tu znane w całym kraju szpitale i przychodnie publiczne. Nie są one jednak położone w dzielnicy Śródmieście. Nie oznacza to, że mieszkańcy centrum Katowic mają problem z opieką zdrowotną. Korzystać mogą z pomocy w lokalnych przychodniach m.in. Medycznym Centrum Specjalistycznym POLIMED, Centrum Medyczne FCM Zdrowie, LUX MED, Sad-Med. Sp. z o.o. Dostępne są również prywatne gabinety lekarskie m.in. lekarzy rodzinnych. Przepisane leki od razu można wykupić. Apteki mieszkańcy Śródmieścia znajdą np. w centrach handlowych i przy najważniejszych ciągach komunikacyjnych.

Wbrew powszechnym opiniom jakość powietrza w Katowicach nie jest bardzo zła. Pomiary wskazują, że smog praktycznie nie występuje w okresie letnim. Mieszkańcy Śródmieścia mogą więc cieszyć się czystym powietrzem, a także zdatną do picia kranówką. Kranówka może być wykorzystywana do przyrządzania posiłków i picia.

7. Sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Oferta handlowa dzielnicy jest niezwykle bogata. Sklepy, supermarkety, hipermarkety czy galerie handlowe znaleźć można tu na każdym kroku. Za najważniejsze ośrodki handlu w dzielnicy uważa się Galerię Katowicką, Supersam, Skarbek i Zenit. Nie brakuje też mniejszych osiedlowych sklepów, w których zakupy chętnie robią mieszkańcy. W dzielnicy działa także targowisko przy placu Synagogi, które obecnie jest modernizowane, a także targowisko przy pl. Miarki.

8. Wady i zalety zamieszkania w Śródmieściu

Śródmieście uznawane jest za jedną z najlepszych dzielnic do życia w Katowicach. Do plusów zaliczana jest bardzo dobra i sprawnie działająca komunikacja miejska, łatwy dostęp do szerokiej oferty kulturalnej, handlowej, biznesowej, usługowej. Wiele osób docenia również to, że Śródmieście proponuje klimatyczne mieszkania w zabytkowych kamienicach. Ich niska cena sprawia, że na nieruchomość w centrum Katowic pozwolić mogą sobie nawet osoby młode. Muszą one jednak pamiętać i o wadach Śródmieścia. Wśród tych najczęściej wymienia się niski poziom bezpieczeństwa, liczne budynki z mieszkaniami komunalnymi, obszary mocno zaśmiecone oraz małą ilość zieleni.

akademia muzyczna
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Czy Śródmieście jest przyjazne dla zwierząt?

Brak dużego parku w dzielnicy sprawia, że terenów na spacery z czworonogami brakuje. Jest to największy minus dla właścicieli psów. Nie narzekają oni natomiast na poziom opieki weterynaryjnej oraz usług dedykowanym zwierzętom np. sklepów zoologicznych. Modne lokale w Śródmieściu nie mają też nic przeciwko odwiedzaniu ich z psami.

9. O tym się mówi w Śródmieściu

Problemem, o którym głośno mówi się w dzielnicy, jest trudny dostęp do miejsc parkingowych. Wynika on z braku dużego parkingu w obrębie Śródmieścia. Problem ten ma być rozwiązany wraz z nowymi inwestycjami drogowymi. W ostatnich tygodniach odbyły się również protesty przeciwko wycince drzew przy ul. Lotnisko.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: