- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Inwestowanie w nieruchomości z pośrednikiem czy bez?
Dużo osób zastanawia się, czy lepiej zainwestować w nieruchomości samemu, czy z pomocą pośrednika. Pośrednik nieruchomości może okazać się nieocenionym wsparciem dla każdego inwestora. Jest on jedną z tych osób, która wesprze w poszukiwaniu dobrych okazji i przy wyborze nieruchomości.
Niektórzy podejmują jednak decyzję o zakupie nieruchomości samemu, ponieważ wolą uniknąć dodatkowych opłat, czyli tzw. prowizji dla pośrednika. Warto zastanowić się, na jakim etapie inwestowania wybrać pośrednika. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej.
Inwestowanie w nieruchomości w dzisiejszych czasach nie należy do łatwych przedsięwzięć. Kiedyś wystarczyło zamieścić ogłoszenie na jednym z portali internetowych, a niemal po kilku dniach można było podpisywać umowę. W obecnych warunkach nie jest to już takie proste, wymaga poświęcenia kilku tygodni, a nawet miesięcy. Ten proces jest bardzo czasochłonny i często skomplikowany.
Głównym powodem podjęcia decyzji o samodzielnym inwestowaniu w nieruchomości jest przede wszystkim oszczędność. Wiele osób woli uniknąć płacenia prowizji od transakcji. Należy jednak pamiętać, że prowizja podlega negocjacji, a przyszli nabywcy mają realny wpływ na jej wysokość, podczas podpisywania umowy z agentem.
Inwestuj bezpiecznie
Jeśli przyszli nabywcy zdecydują się na samodzielne inwestowanie, warto mieć na uwadze fakt, że przed finalizacją transakcji - w przypadku rynku wtórnego - trzeba sprawdzić zawartość księgi wieczystej oraz zweryfikować, czy mieszkanie nie jest zadłużone. Sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości można powierzyć pośrednikowi. To on najlepiej wie, na co zwrócić uwagę. Profesjonalny agent pomoże również tym klientom, którzy zamierzają nabyć nieruchomość za pomocą kredytu hipotecznego. Większość osób myśli, że pośrednicy współpracują tylko w przypadku rynku wtórnego, jednak na przestrzeni lat, wielu z nich współpracuje także z deweloperami.
Jak sprawdzić pośrednika nieruchomości?
Decydując się na pośrednika koniecznym warunkiem jest, sprawdzenie z kim będzie się w przyszłości współpracowało. Niezależnie od tego, czy jest to osoba polecona, pierwszym krokiem jest przeanalizowanie dotychczasowej pracy konkretnego pośrednika oraz odnalezienie go w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Jest to rejestr, który stanowi część systemu nadawania licencji pośrednikom. To bardzo ważne, ponieważ klienci obdarzają agenta nie tylko zaufaniem, ale również powierzają im kluczowe dane i dzielą się swoimi finansami.
Inwestowanie z pośrednikiem jest wygodne?
Osoby, które świadomie korzystają z usług pośrednika wiedzą, że profesjonalny agent gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Większość osób nie jest przygotowana na ilość dokumentów, z którą będą mieli styczność przy inwestowaniu w nieruchomości oraz nie wiedzą, jak doprowadzić do transakcji kupna-sprzedaży mieszkania. Pośrednik w tej sytuacji może odciążyć swoich klientów i zadbać o każdy szczegół. Szeroki wachlarz ofert na rynku jest korzystną sytuacją, ale przebrnięcie przez nie i wybranie najlepszej jest nie lada wyzwaniem.
Agent zrobi rozeznanie i wybierze te sprecyzowane do wymagań i oczekiwań klientów. Dzięki temu, że pośrednicy znają bardzo dobrze rynek nieruchomości, posiadają również odpowiednią wiedzę co do wartości cen mieszkań. Jest to o tyle dobre, ponieważ przyszli nabywcy nieruchomości mogą znacząco przepłacić za swoje lokale, jeśli postanowią na własną rękę poszukiwać mieszkań.
Zakup nieruchomości to skomplikowana transakcja, która wymaga dużej znajomości rynku oraz umiejętności negocjacji. Samodzielna ścieżka inwestowania nie jest złym pomysłem, pod warunkiem, że posiada się jakieś doświadczenie. Jeśli jest to pierwsza inwestycja, warto sięgnąć po zaufanego pośrednika i pozwolić mu na wybór odpowiedniej oferty.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
13.08.2024, Artykuł sponsorowany
Second Home - nie tylko pod inwestycję czyli mieszkanie nad morzem i nowy trend wśród Polaków
Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu.Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu. Second Home to moda wśród osób, które inwestują w nieruchomości letniskowe. Sprawdź więc, jaka jest specyfika ofert i co wybierają Polacy.
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.
29.03.2023, Ewelina Zajączkowska-Klec
REIT w Polsce - czym jest i jak wpływa na rynek nieruchomości?
Fundusze inwestycyjne pozwalające na inwestycje w nieruchomości (REIT), od ponad 50 lat działają z sukcesem na rynku amerykańskim i pozwalają inwestować również tym, których nie stać na kupno mieszkania lub powierzchni biurowej. REIT-ów w Polsce nie ma i na razie nie będzie, z uFundusze inwestycyjne pozwalające na inwestycje w nieruchomości (REIT), od ponad 50 lat działają z sukcesem na rynku amerykańskim i pozwalają inwestować również tym, których nie stać na kupno mieszkania lub powierzchni biurowej. REIT-ów w Polsce nie ma i na razie nie będzie, z uwagi na to, że rząd wstrzymał prace nad projektem ustawy.
03.03.2023, Redakcja
Na czym polega kooperatywa mieszkaniowa?
Czym jest kooperatywa mieszkaniowa? To określenie dobrowolnego zrzeszenia grupy ludzi (co najmniej trzech osób), którzy chcą wspólnie nabyć działkę i wybudować na niej dom jednorodzinny lub wielorodzinny budynek mieszkalny. Nieruchomości powstałe w ramach kooperatywy nie mogą generować zysków, tylko służyć To określenie dobrowolnego zrzeszenia grupy ludzi (co najmniej trzech osób), którzy chcą wspólnie nabyć działkę i wybudować na niej dom jednorodzinny lub wielorodzinny budynek mieszkalny. Nieruchomości powstałe w ramach kooperatywy nie mogą generować zysków, tylko służyć do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych lub rodziny. W jej skład nie mogą wchodzić przedsiębiorstwa. To przedsięwzięcie o charakterze partycypacyjnym, którego celem jest stworzenie miejsca do życia w ramach działalności non profit. Członkami kooperatywy mogą być wyłącznie osoby fizyczne.
01.06.2023, Dominika Perkowska
Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji?
W świecie nieruchomości inwestycje to kluczowy element strategii finansowych. Jednak jednym z najważniejszych wskaźników oceny inwestycji jest stopa zwrotu. Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji? W tym artykule przedstawiamy prosty przewodnik, który pomoże Ci zrW świecie nieruchomości inwestycje to kluczowy element strategii finansowych. Jednak jednym z najważniejszych wskaźników oceny inwestycji jest stopa zwrotu. Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji? W tym artykule przedstawiamy prosty przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć ten kluczowy wskaźnik i efektywnie go obliczać. Dowiedz się, dlaczego stopa zwrotu jest istotna i jakie czynniki należy uwzględnić w procesie oceny inwestycji.