- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak negocjować cenę domu?
Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
• jak negocjować z deweloperem cenę domu,
• jak negocjować cenę domu na rynku wtórnym,
• ile procent upustu pozwalają uzyskać negocjacje cenowe,
• kiedy najlepiej negocjować cenę nieruchomości.
Cena do negocjacji – co to znaczy?
Jeśli w ogłoszeniu sprzedaży domu znajdziesz informację „cena do negocjacji”, oznacza to, że jego właściciel jest przygotowany na obniżenie kwoty wyjściowej. W takim przypadku uzyskanie chociaż niewielkiego upustu nie powinno być trudne.
Brak takiego dopisku również nie przekreśla szans na uzyskanie rabatu – warto negocjować cenę nawet wtedy, gdy podana wartość jest oznaczona jako ostateczna. Deweloperzy i właściciele nieruchomości z rynku wtórnego często celowo zawyżają ceny, aby uzyskać jak najwyższą marżę.
Negocjacje cenowe mają na celu doprowadzenie do porozumienia pomiędzy sprzedającym a nabywcą – obie strony są wtedy usatysfakcjonowane z ostatecznych ustaleń.
Sprawdź oferty: sprzedaż domów Kraków
Negocjacja ceny domu – ile procent upustu można otrzymać?
Kwestia tego, ile procent rabatu od ceny wyjściowej można uzyskać, zależy od kilku różnych kwestii. Znaczenie mają przede wszystkim:
• umiejętności negocjacyjne nabywcy,
• metraż domu,
• aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – w tym zwłaszcza popyt i podaż na zakup nieruchomości oraz tendencje dotyczące cen domów i mieszkań,
• popularność danej inwestycji,
• lokalizacja domu,
• pierwotnie ustalona marża sprzedawcy,
• termin przekazania lokalu – można uzyskać dużą zniżkę, jeśli nabywca będzie mógł wprowadzić się do domu dopiero po kilku miesiącach,
• czas, jaki minął od zamieszczenia ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości.
Najczęściej można wynegocjować kilka procent od ceny wyjściowej. W przypadku budynku o sporym metrażu (np. 300 m2), nabywca ma szansę uzyskać upust nawet na poziomie kilkunastu procent. Wynika to z tego, że istnieje mniejszy popyt na największe domy.
Jeśli sprzedawca nie zgodzi się na obniżkę, możesz spróbować uzyskać od niego różne gratisy – np. darmowe miejsce postojowe.
Zobacz ogłoszenia: domy Warszawa.
Kiedy jest najlepszy moment na negocjacje cenowe?
Najłatwiej można uzyskać duży upust w cenie domu, kiedy minęło już sporo czasu od opublikowania oferty o sprzedaży, np. kilka miesięcy. Jeśli dana nieruchomość przez długi okres nie znalazła nabywcy, sprzedawca będzie bardziej skłonny zejść z ceny. Dotyczy to również domów z rynku deweloperskiego – zazwyczaj pod koniec realizacji inwestycji można uzyskać duże upusty. Znacznie trudniej jest o to natomiast w krótkim czasie po wprowadzeniu nieruchomości na rynek przez dewelopera.
Spore znaczenie ma również aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza. Trudno będzie uzyskać wysoki rabat, jeśli w danym momencie występuje spore zapotrzebowanie na zakup domów, a jednocześnie ograniczona jest podaż. Może być to związane np. z atrakcyjnymi warunkami kredytów – do zwiększenia popytu przyczyniło się chociażby wprowadzenie rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Sprzedający są natomiast znacznie bardziej skłonni obniżać ceny, jeśli popyt na zakup nieruchomości jest niski, np. w związku ze spadającą zdolnością kredytową potencjalnych nabywców.
Sprawdź warte uwagi oferty: sprzedaż domów Gdynia
Jak negocjować z deweloperem?
Aby negocjacje cenowe były skuteczne, trzeba się do nich jak najlepiej przygotować. Kluczowe jest znalezienie jak najwięcej przekonujących argumentów, które uzasadniają obniżkę.
Warto przeanalizować ogłoszenia o sprzedaży innych domów w tej samej lokalizacji – o tym samym metrażu, standardzie wykończenia czy liczbie kondygnacji. Jeśli znajdziesz podobną nieruchomość w niższej cenie, zyskasz solidny argument do wykorzystania podczas negocjacji ceny. Możesz również odwołać się do średnich cen rynkowych za m2 w określonej miejscowości.
Zobacz oferty: domy Gdańsk.
Przed udaniem się na negocjacje warto wypisać sobie na kartce papieru pytania do dewelopera oraz listę słabych punktów inwestycji. Mogą zaliczać się do nich m.in.:
• konieczność poniesienia dużych kosztów wykończenia domu,
• średnia jakość materiałów użytych do budowy,
• niezbyt dogodna lokalizacja budynku – np. w miejscu mocno zacieniony czy położonym z dala od podstawowej infrastruktury społecznej i przystanków komunikacji miejskiej,
• brak dostępu do potrzebnych mediów,
• nieciekawy widok za oknem,
• niekorzystne położenie okien względem stron świata,
• mało komfortowe źródło ogrzewania – np. kocioł na paliwo stałe.
• brak miejsca parkingowego, piwnicy, tarasu czy działki na ogród.
Jak negocjować z deweloperem, aby uzyskać sporą zniżkę? Dobrym argumentem podczas negocjacji może być gotowość zapłaty za gotówkę – pozwoli to znacznie szybciej zawrzeć transakcje w porównaniu z osobami, które dopiero będą starać się o kredyt hipoteczny na zakup domu. Zwiększysz także szanse na duży rabat, jeśli chcesz kupić u dewelopera kilka nieruchomości w celach inwestycyjnych.
Jak negocjować cenę domu z właścicielem?
Planujesz zakup domu z rynku wtórnego? W takim przypadku wskazana jest przede wszystkim dokładna inspekcja budynku. Podczas oględzin sprawdź jego stan techniczny – zwróć uwagę m.in. na:
• stan wykończenia i instalacji elektrycznej,
• ocieplenie domu,
• sposób osadzenia okien i drzwi,
• zawilgocenie, pleśń, zacieki i pęknięcia na ścianach,
• stan elewacji,
• stan instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Jeśli dostrzeżesz usterki, możesz zwrócić sprzedawcy uwagę na konieczność poniesienia kosztów remontu. Argumentem przemawiającym za obniżeniem ceny może być także hałaśliwe otoczenie, np. bliska odległość od autostrady, dworca kolejowego czy lotniska.
Jak negocjować cenę domu z pośrednikiem?
Podczas negocjacji ceny z deweloperem sporą przeszkodą może być stres oraz brak wiedzy z zakresu budownictwa i rynku nieruchomości. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy pośrednika – np. pracownika biura nieruchomości. Taka osoba podejdzie do negocjacji z większym dystansem emocjonalnym i wykorzysta swoje doświadczenie. Będzie w stanie lepiej dostrzec ewentualne usterki i inne wady nieruchomości.
Przejdź do: dom na sprzedaż Łódź.
Negocjacja ceny domu: podsumowanie
Teraz już wiesz, jak negocjować cenę nieruchomości z deweloperem czy właścicielem domu oferowanego na rynku wtórnym. Pamiętaj, że kluczowe podczas negocjacji są solidne argumenty, najlepiej poprzedzone analizą rynku oraz dokładnymi oględzinami budynku.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
25.09.2024, Artykuł sponsorowany
Wideodomofon – niezbędny dodatek do domu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
Nowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwalNowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwala na kontrolę sytuacji przed posesją. Co warto o nim wiedzieć?
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.