- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak sfinansować zakup mieszkania?
Niestety przeciętny Polak zwykle nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego jeśli chce zamieszkać „na swoim”, musi skorzystać z finansowania. Najczęściej decyduje się na kredyt hipoteczny, ale nie jest to jedyna opcja. Jesteś ciekawy, jak można sfinansować zakup mieszkania? Sprawdź poniższe zestawienie.
Pierwszy krok w finansowaniu zakupu mieszkania
Niezależnie od sposobu finansowania, zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i koniecznością przejścia przez liczne formalności. Zawsze przed dokonaniem transakcji trzeba dobrze się nad nią zastanowić. W pierwszej kolejności powinno się dokonać solidnej analizy swojej sytuacji majątkowej. Należy wziąć pod uwagę dochody, zgromadzone oszczędności oraz perspektywy zawodowe. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup za gotówkę, prawdopodobnie należność za mieszkanie będziesz spłacać w ratach przez kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Dlatego niezbędny jest stabilny dochód. W zasadzie zawsze potrzebny jest również wkład własny, czyli część wartości mieszkania. Dlatego bez odpowiednio dużych oszczędności, jego zakup nie wchodzi w grę. Należy przy tym pamiętać, że majątek to nie tylko gotówka. Być może masz inną nieruchomość, która pomoże Ci sfinansować kolejną?
Różne opcje finansowania pomagają zamieszkać we własnym mieszkaniu osobom, które być może nigdy nie odłożyłyby wystarczająco gotówki na jego zakup. Wbrew pozorom możliwości tego typu jest sporo. Wybierając typ finansowania, należy natomiast zwracać uwagę przede wszystkim na swoje możliwości.
Kredyt na zakup mieszkania
Kredyt hipoteczny do zdecydowanie najczęściej wybierana metoda finansowania zakupu mieszkania. Wiąże się ona jednak z licznymi formalnościami i koniecznością spełnienia wielu warunków. Przede wszystkim, aby móc zaciągnąć zobowiązanie w określonej wysokości, należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Jest ona wyliczana przez bank przede wszystkim na podstawie zarobków, zatrudnienia, zobowiązań finansowych czy wieku kredytobiorcy.
Ponadto kredytobiorca musi mieć wkład własny w wysokości co najmniej 10% wartości nieruchomości. Czasami dostępne są też kredyty z obniżonym wkładem własnym (lub nawet bez niego), ale wiąże się to zwykle z większymi kosztami.
Inne sposoby finansowania zakupu mieszkania
Okazuje się jednak, że kredyt na zakup mieszkania to nie jedyne rozwiązanie. Nieruchomość można sfinansować również na inne sposoby – zwykle łatwiej dostępne i niewymagające tak zaawansowanych formalności. Poznaj je poniżej!
Pożyczka hipoteczna
Pożyczka hipoteczna może być zaciągnięta na dowolny cel (zakup mieszkania, ale także jego remont lub inne). Trzeba jedynie wskazać nieruchomość, której hipoteka będzie stanowić zabezpieczenie zobowiązania. Może to być dowolna nieruchomość. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić mieszkanie, a mają np. działkę budowlaną lub dom.
W tym przypadku kredytobiorca nie potrzebuje wkładu własnego. Pożyczka jest jednak droższa od kredytu, a jej wartość w stosunku do wartości zabezpieczenia zawsze będzie niższa.
Leasing nieruchomości
Leasing nieruchomości to wciąż mało popularne rozwiązanie, które działa na bardzo podobnej zasadzie jak leasing samochodu. Najczęściej jest wykorzystywane w przypadku nieruchomości komercyjnych. Umowa podpisywana jest na określony czas, a leasingobiorca płaci comiesięczne raty. Po zakończeniu okresu leasingu można wykupić mieszkanie za kwotę pomniejszoną o sumę wpłaconą w postaci rat.
Najem z opcją wykupu
Najem z opcją wykupu mieszkania to bardzo podobne do leasingu rozwiązanie. Wymaga podpisania długoterminowej umowy najmu i wpłacenia części wartości mieszkania. Następnie co miesiąc wraz z czynszem płacona jest rataja wykup. Takie oferty dostępne są w ramach programu rządowego „Mieszkanie Plus” oraz u niektórych deweloperów.
Kredyt u dewelopera
Zakup mieszkania jest też możliwy poprzez kredyt zaciągnięty bezpośrednio u dewelopera. W rzeczywistości pożyczki udziela bank, ale formalności są załatwiane za pośrednictwem biura deweloperskiego, co stanowi duże ułatwienie. Czasami można liczyć też na preferencyjne warunki.
Formalności są jednak praktycznie takie same jak w przypadku kredytu hipotecznego. Wymagane są również wkład własny oraz odpowiednia zdolność kredytowa.
Kredyt refinansowy
Kredyt refinansowy to w zasadzie rodzaj kredytu hipotecznego. Zaciąga się go w przypadku chęci zmiany warunków obecnie spłacanego zobowiązania lub pozyskania dodatkowych pieniędzy po zakupie nieruchomości za gotówkę. Warto przy tym zaznaczyć, że środki pozyskane z kredytu refinansowego można przeznaczyć na dowolny cel.
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
Decydując się na nieruchomość w spółdzielni mieszkaniowej, można uzyskać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. To rozwiązania podobne, ale nie pozbawione różnic. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest swego rodzaju formą najmu mieszkania, ponieważ zapewnia wyłącznie prawo do użytkowania danej nieruchomości. Aby stać się właścicielem lokalu, trzeba je przekształcić w prawo własnościowe.
W praktyce nabywając spółdzielcze prawo do lokalu, na wstępie wpłaca się jedynie część wartości mieszkania, a resztę reguluje wraz z czynszem.
Dofinansowania i zapomogi
Za dodatkowy sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania można uznać rozmaite dopłaty od rządu. Dofinansowanie zapewniał w przeszłości np. program Mieszkanie dla Młodych. Obecnie działa też program Mieszkanie Plus. Rząd zapowiada ponadto kolejne programy dofinansowania – mówi się przede wszystkim o dopłatach do wkładu własnego dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Wsparcia można szukać także w gminie – osoby chcące wykupić na własność mieszkania komunalne mogą uzyskać atrakcyjne bonifikaty.
Podsumowanie
Nie masz wystarczającej gotówki na zakup mieszkania? Boisz się, że nie dostaniesz kredytu? Warto wiedzieć, że nie są to jedyne możliwości finansowania zakupu nieruchomości. Takie rozwiązania jak pożyczka hipoteczna, leasing nieruchomości czy najem z opcją wykupu mogą dla wielu osób być najlepszą drogą do własnego lokalu. Z całą pewnością warto je rozważyć, jeśli marzysz o własnym lokum.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.
19.04.2024, Dominika Perkowska
W jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź, gdzie wziąć kredyt na mieszkanie
Dla wielu osób, planujących zakup własnego mieszkania, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się nieunikniona. Warunki umowy z bankiem, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będą mieć istotny wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie czasowej. WDla wielu osób, planujących zakup własnego mieszkania, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się nieunikniona. Warunki umowy z bankiem, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będą mieć istotny wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie czasowej. Wybór odpowiedniego banku staje się więc kluczową kwestią. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić szczegółową analizę i porównać oferty różnych banków, i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Gdzie najlepiej wziąć kredyt? W jakim banku najłatwiej dostać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy!