- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Kredyt na wykończenie domu i mieszkania: czy można wziąć kredyt hipoteczny lub gotówkowy na wykończenie nieruchomości?
Kupiłeś własną nieruchomość, lecz nie masz wystarczającej kwoty gotówki, aby pokryć koszt wykończenia domu lub mieszkania? Możesz korzystnie je sfinansować, jeśli będziesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania. Innym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Dzięki temu rodzajowi kredytu można uzyskać potrzebną kwotę na wykończenie wnętrza według własnych upodobań i potrzeb. Czy warto ubiegać się o kredyt gotówkowy na remont nieruchomości, a może lepiej sfinansować wykończenie mieszkania za pomocą hipoteki?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest kredyt hipoteczny na wykończenie domu i mieszkania,
- czy warto zaciągnąć kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania,
- czy możesz jednocześnie wziąć kredyt na budowę i wykończenie domu.
Czym jest kredyt na wykończenie nieruchomości?
Sprawdziłeś już, ile kosztuje wykończenie domu lub mieszkania z rynku pierwotnego? Zastanawiasz się, czy można wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie domu? Jak najbardziej! Jeśli nie masz wystarczających środków, aby zapłacić za wszystkie niezbędne prace, możesz skorzystać z kredytu hipotecznego. Jest to źródło finansowania przeznaczone dla właścicieli nieruchomości, którzy zapewnią zabezpieczenie w postaci hipoteki. Bank wymaga również wykupienia obowiązkowej polisy od ognia i innych nieszczęśliwych zdarzeń.
Jeśli zdecydujesz się sfinansować wykończenie domu lub mieszkania kredytem hipotecznym, będziesz mógł liczyć, że bank zaproponuje Ci korzystniejsze warunki w porównaniu do innych kredytów. Wynika to z tego, że poniesie niższe ryzyko związane z Twoją niewypłacalnością - z uwagi na solidne zabezpieczenie hipoteką. Możesz zawrzeć umowę na długi okres, nawet do 35 lat, co pozwoli obniżyć miesięczną ratę. Otrzymasz też ofertę z niewysoką marżą i korzystnym oprocentowaniem. Łączna kwota finansowania może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Banki ustalają również minimalną wartość kredytu na wykończenie domu - najczęściej na poziomie co najmniej 10 tysięcy złotych.
Hipoteczny kredyt na wykończenie domu - co można kupić?
Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania lub domu pozwala pokryć różnego rodzaju wydatki, które są potrzebne przed wprowadzeniem się do lokalu lub na wykonanie prac remontowych. Prace wykończeniowe będą niezbędne, gdy kupiłeś nieruchomość w stanie deweloperskim.
Jak więc wygląda kredyt na wykończenie mieszkania, co można kupić w ramach otrzymanych środków? Możesz sfinansować kredytem hipotecznym zakup różnych materiałów, w tym farb, klejów czy zapraw murarskich. Opłacisz również za jego pomocą wykonanie usług firmy budowlano-remontowej, a zwłaszcza:
- gruntowanie i malowanie ścian oraz sufitów,
- tynkowanie,
- wykończenie podłóg,
- montaż drzwi wewnętrznych i okien,
- ułożenie płytek i kafelek,
- instalację oświetlenia.
Kredyt hipoteczny na remont i wykończenie domu wymaga gromadzenia wszystkich faktur i rachunków, które potwierdzają poniesione wydatki. Niektóre banki pozwalają dodatkowo sfinansować wybrane elementy wyposażenia pomieszczeń, np. zakup sprzętu RTV, AGD czy mebli. Najczęściej jednak kredyt pod hipotekę może obejmować jedynie te elementy, które są w trwały sposób związane z daną nieruchomością.
Kredyt gotówkowy na wykończenie domu lub mieszkania
Jeśli chcesz mieć większą dowolność pod względem możliwych do sfinansowania inwestycji, warto zdecydować się na kredyt gotówkowy na wykończenie domu i mieszkania. Otrzymane od banku pieniądze przeznaczysz na dowolne inwestycje w swojej nieruchomości. W przypadku tego rodzaju kredytu nie trzeba ustanawiać zabezpieczenia w postaci hipoteki. Dzięki temu unikniesz wielu czasochłonnych procedur i szybciej otrzymasz pieniądze.
Warunki finansowania będą jednak mniej korzystne w porównaniu do kredytu hipotecznego na wykończenie domu. Otrzymasz niższą kwotę kredytu, a także na krótszy okres - poskutkuje to wzrostem miesięcznej raty. Bank naliczy również wyższe oprocentowanie i marżę. Kredyt gotówkowy warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz niedużych środków na wykończenie lokalu.
Pożyczka hipoteczna na wykończenie domu
Zależy Ci na lepszych warunkach finansowania i wyższej kwocie pieniędzy? Dobrym wyjściem może okazać się pożyczka hipoteczna na wykończenie domu lub mieszkania. Za jej pomocą sfinansujesz dowolne inwestycje wykończeniowe, ale będziesz musiał zabezpieczyć umowę hipoteką na nieruchomości. Okres spłaty może być dłuższy w porównaniu do kredytu gotówkowego, lecz nie tak długi, jak w przypadku kredytu hipotecznego.
Kredyt na wykończenie a zdolność kredytowa
Bez względu na to, czy chcesz wziąć kredyt hipoteczny na remont, wykończenie, czy zakup mieszkania lub domu, bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową, a Ty masz szereg warunków, które musisz spełnić, ubiegając się o kredyt. Zależy ona zwłaszcza od wysokości, źródła i systematyczności dochodów, jakie osiągasz. Jesteś w najlepszej sytuacji, jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Znaczenie ma także:
- wykształcenie, doświadczenie zawodowe, stanowisko w pracy i wiek kredytobiorcy,
- dotychczasowa historia kredytowa – na podstawie danych z baz BIK, KRD itp.,
- wysokość i okres spłaty kredytu,
- dodatkowe zabezpieczenia,
- sytuacja rodzinna – stan cywilny i liczba dzieci.
Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego na wykończenie domu lub mieszkania
Aby otrzymać kredyt, trzeba przedstawić bankowi wszystkie wymagane dokumenty. Służą one ocenie zdolności kredytowej oraz pozwalają zweryfikować nieruchomość, która ma stanowić zabezpieczenie umowy.
Dokumenty do oceny zdolności kredytowej to zwłaszcza:
- dowód osobisty ze zdjęciem kredytobiorcy,
- pisemne oświadczenie o osiąganych dochodach,
- zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach i formie zatrudnienia,
- wyciąg z rachunku bankowego, na który otrzymujesz wynagrodzenie.
Dokumenty dotyczące nieruchomości to m.in.:
- program użytkowy budynku,
- akt notarialny,
- operat szacunkowy – przygotowana przez rzeczoznawcę ocena wartości nieruchomości,
- kosztorys inwestycji związanych z wykończeniem domu lub mieszkania.
Kredyt na wykończenie domu a wkład własny
Aby wziąć hipoteczny kredyt na wykończenie mieszkania lub domu, bank może wymagać od Ciebie, abyś wniósł wkład własny. Znajdziesz też na rynku oferty finansowania bez udziału własnego, lecz warunki finansowania będą wtedy mniej korzystne.
Kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie mieszkania - czy to możliwe?
Będziesz musiał obowiązkowo zapewnić wkład własny (najczęściej minimum 20% wartości nieruchomości), jeśli zdecydujesz się jednocześnie na hipoteczny kredyt na zakup i wykończenie domu lub mieszkania. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać korzystniejsze warunki finansowania ze względu na wzrost wartości nieruchomości.
Ile kosztuje kredyt hipoteczny?
Kwestia tego, ile kosztuje kredyt hipoteczny, zależy głównie od wskaźnika RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Składa się na nią marża banku oraz naliczane przez niego oprocentowanie. Warunki kredytowania będą zależeć m.in. od Twojej zdolności kredytowej, rodzaju stóp procentowych (stałych lub zmiennych), wysokości kredytu, wkładu własnego i okresu kredytowania.
Łączne koszty kredytu hipotecznego na wykończenie nieruchomości mogą również zwiększyć dodatkowe prowizje i opłaty, m.in. za:
- rozpatrzenie wniosku o kredyt,
- udzielenie kredytu,
- wydłużenie okresu spłaty,
- wcześniejszą spłatę zobowiązania,
- zmianę formy zabezpieczenia,
- wakacje kredytowe,
- zmianę warunków umowy,
- sporządzenie odpisu umowy,
- wydanie opinii bankowej.
Kredytobiorca może też skorzystać z dodatkowych produktów banku, np. ubezpieczeń, rachunku bankowego czy usług rzeczoznawcy. Poniesie z tego tytułu dodatkowe koszty, lecz może liczyć na obniżenie marży, oprocentowania i prowizji.
Jaki kredyt na wykończenie domu - oferty banków
Zastanawiasz się, jaki kredyt na wykończenie mieszkania lub domu będzie najlepszy? Przede wszystkim warto w pierwszej kolejności rozważyć, czy chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego (który oferuje lepsze warunki i dłuższy okres spłaty, ale wymaga czasochłonnych procedur i jasno określa, na co możesz przeznaczyć środki), czy może z kredytu gotówkowego (którego zaciągnięcie pójdzie sprawniej, a uzyskane środki będziesz mógł wydać według własnych upodobań, ale suma kredytu i okres spłaty będą dużo niższe). Aby podjąć ostateczną decyzję, warto zapoznać się z ofertą banków. Co więc proponują największe instytucje finansowe w Polsce?
- Kredyt na wykończenie domu PKO BP
Bank PKO BP ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny „Własny Kąt”. Środki uzyskane za pomocą tego kredytu możesz przeznaczyć nie tylko na budowę czy zakup nieruchomości, ale właśnie na wykończenie lub remont mieszkania lub domu. Co więcej, możesz też połączyć cele – czyli otrzymać jednocześnie kredyt na zakup i wykończenie mieszkania. Kredyt otrzymasz już przy 10% wkładzie własnym. Okres spłaty może wynieść do 35 lat, a nawet 1,5 mln złotych to maksymalna kwota kredyty na wykończenie domu. PKO BP oferuje także zniesienie prowizji, jeśli wykupisz ubezpieczenie od utraty pracy.
- Kredyt na wykończenie domu Santander
Jak w tym banku wygląda kredyt na wykończenie domu? Santander oferuje kredyt hipoteczny, z którego środki możesz przeznaczyć na dowolny cel m.in.: remont domu lub mieszkania czy wykończenie nieruchomości z rynku wtórnego. Co więcej, do 30% pożyczonych pieniędzy możesz przeznaczyć na wyposażenie mieszkania lub domu, lub inne, dowolne cele niemieszkaniowe. Minimalny wkład własny to 10%, chyba że kwota kredytu nie przekroczy 70% wartości nieruchomości. Pieniądze na wykończenie mieszkania mogą być wypłacone jednorazowo lub w transzach, a okres kredytowania może wynieść do 30 lat.
- Kredyt na wykończenie domu Alior Bank
Warunki kredytu hipotecznego na wykończenie domu w Alior Bank są bardzo podobne - okres kredytowania może wynieść aż 35 lat, a wymagany wkład własny to minimum 10%. „Megahipoteka” daje możliwość zawieszenia spłaty do 6 miesięcy w roku oraz spłacania rat w złotówkach lub euro. Jest to także kredyt z okresowo stałą stopą oprocentowania (na 5 lat).
- Kredyt na wykończenie domu ING Bank Śląski
ING oferuje kredyt hipoteczny i kredyt na wykończenie mieszkania i podpowiada, że jeśli potrzebujesz środków na zakup i prace wykończeniowe, najwygodniej będzie uwzględnić kwotę remontu w jednym wniosku kredytowym (przy czym minimalna kwota celu remontowego to 10 000 zł). Możesz także zdecydować się na kredyt hipoteczny, gdy jesteś już właścicielem nieruchomości. Okres spłaty może wynieść 35 lat, ale będziesz potrzebował minimum 20% wkładu własnego.
- Kredyt na wykończenie domu Millennium
I w banku Millennium możesz wziąć kredyt na wykończenie domu lub mieszkania, co stanowi cel mieszkaniowy finansowany bezpośrednio. Maksymalny okres spłaty – 35 lat, wkład własny – od 10%. Jeśli chcesz poznać szczegóły kredytu hipotecznego na wykończenie domu, kalkulator na stronie banku będzie z pewnością pomocny.
Czy można wziąć bezpieczny kredyt na wykończenie domu?
Kredyt udzielony w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. rzeczywiście mógł posłużyć na cele wykończeniowe (jak czytamy na stronie BGK: Bezpiecznym Kredytem 2% możesz pokryć całość albo część wydatków służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych swojego gospodarstwa domowego, które ponosisz w związku z: budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem; nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem). Program to jednak już przeszłość, a niebawem ma go zastąpić Mieszkanie na start.
Kredyt na wykończenie domu i mieszkania: podsumowanie
Kredyt na wykończenie domu lub mieszkania to świetne rozwiązanie dla tych, którym brakuje środków na finalizację prac wykończeniowych. Kredyt hipoteczny oferuje korzystniejsze warunki dzięki zabezpieczeniu hipoteką, co przekłada się na niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłaty. Kredyt gotówkowy z kolei zapewnia większą elastyczność i szybszy dostęp do środków, ale zwykle wiąże się z wyższymi kosztami. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe przed podjęciem decyzji, a także poznać oferty banków, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dzięki odpowiednio dobranemu kredytowi, marzenie o idealnym wnętrzu może stać się rzeczywistością.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.