placement placeholder
placement placeholder

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 21.08.2023

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania pozwoli Ci korzystnie sfinansować nieruchomość. Sprawdź, jak wziąć kredyt lub pożyczkę hipoteczną.

Kupiłeś własną nieruchomość mieszkalną, lecz nie masz wystarczającej kwoty gotówki, aby przeprowadzić niezbędne prace wykończeniowe? Możesz korzystnie je sfinansować, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest kredyt hipoteczny na wykończenie nieruchomości,
  • jakie inwestycje pozwala pokryć taki kredyt,
  • czy warto zaciągnąć kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania,
  • czy możesz jednocześnie wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie i budowę domu,
  • jak wysoki wkład własny będziesz musiał zapewnić.

Na czym polega kredyt hipoteczny na wykończenie domu?

Sprawdziłeś już, ile kosztuje wykończenie domu lub mieszkania z rynku pierwotnego? Jeśli nie masz wystarczających środków, aby zapłacić za wszystkie niezbędne prace, możesz skorzystać z kredytu hipotecznego. Jest to źródło finansowania przeznaczone dla właścicieli nieruchomości, którzy zapewnią zabezpieczenie w postaci hipoteki. Bank wymaga również wykupienia obowiązkowej polisy od ognia i innych nieszczęśliwych zdarzeń. 

Jeśli zdecydujesz się sfinansować wykończenie domu lub mieszkania kredytem hipotecznym, będziesz mógł liczyć, że bank zaproponuje Ci korzystniejsze warunki w porównaniu do innych kredytów. Wynika to z tego, że poniesie niższe ryzyko związane z Twoją niewypłacalnością – z uwagi na solidne zabezpieczenie hipoteką. Możesz zawrzeć umowę na długi okres, nawet do 35 lat, co pozwoli obniżyć miesięczną ratę. Otrzymasz też ofertę z niewysoką marżą i korzystnym oprocentowaniem. Łączna kwota finansowania może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Banki ustalają również minimalną wartość kredytu – najczęściej na poziomie co najmniej 10 tysięcy złotych.

Kredyt na wykończenie domu – co można nim sfinansować?

Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania lub domu pozwala pokryć różnego rodzaju wydatki, które są potrzebne przed wprowadzeniem się do lokalu. Prace wykończeniowe będą niezbędne, gdy kupiłeś nieruchomość w stanie deweloperskim.

Możesz sfinansować kredytem hipotecznym zakup różnych materiałów, w tym farb, klejów czy zapraw murarskich. Opłacisz również za jego pomocą wykonanie usług firmy budowlano-remontowej, a zwłaszcza:

Zarówno kredyt hipoteczny na remont, jak i wykończenie domu wymaga gromadzenia wszystkich faktur i rachunków, które potwierdzają poniesione wydatki. Niektóre banki pozwalają dodatkowo sfinansować wybrane elementy wyposażenia pomieszczeń, np. zakup sprzętu RTV, AGD czy mebli. Najczęściej jednak kredyt pod hipotekę może obejmować jedynie te elementy, które są w trwały sposób związane z daną nieruchomością.

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania lub domu

Jeśli chcesz mieć większą dowolność pod względem możliwych do sfinansowania inwestycji, pozwoli Ci na to kredyt gotówkowy na wykończenie. Otrzymane od banku pieniądze przeznaczysz na dowolne inwestycje w swojej nieruchomości. W przypadku tego rodzaju kredytu nie trzeba ustanawiać zabezpieczenia w postaci hipoteki. Dzięki temu unikniesz wielu czasochłonnych procedur i szybciej otrzymasz pieniądze. 

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania nie musi być trudny.

Warunki finansowania będą jednak mniej korzystne w porównaniu do kredytu hipotecznego na wykończenie domu. Otrzymasz niższą kwotę kredytu, a także na krótszy okres – poskutkuje to wzrostem miesięcznej raty. Bank naliczy również wyższe oprocentowanie i marżę. Kredyt gotówkowy warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz niedużych środków na wykończenie lokalu. 

Pożyczka hipoteczna na wykończenie domu

Zależy Ci na lepszych warunkach finansowania i wyższej kwocie pieniędzy? Dobrym wyjściem może okazać się pożyczka hipoteczna na wykończenie domu lub mieszkania. Za jej pomocą sfinansujesz dowolne inwestycje wykończeniowe, ale będziesz musiał zabezpieczyć umowę hipoteką na nieruchomości. Okres spłaty może być dłuższy w porównaniu do kredytu gotówkowego, lecz nie tak długi, jak w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyt na wykończenie a zdolność kredytowa

Bez względu na to, czy chcesz wziąć kredyt hipoteczny na remont, wykończenie, czy zakup domu, bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Zależy ona zwłaszcza od wysokości, źródła i systematyczności dochodów, jakie osiągasz. Jesteś w najlepszej sytuacji, jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. 

Znaczenie ma także:

  • wykształcenie, doświadczenie zawodowe, stanowisko w pracy i wiek kredytobiorcy,
  • dotychczasowa historia kredytowa – na podstawie danych z baz BIK, KRD itp.,
  • wysokość i okres spłaty kredytu,
  • dodatkowe zabezpieczenia,
  • sytuacja rodzinna – stan cywilny i liczba dzieci.

Niezbędne dokumenty, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania

Aby sfinansować wykończenie domu kredytem hipotecznym, trzeba przedstawić bankowi wszystkie wymagane dokumenty. Służą one ocenie zdolności kredytowej oraz pozwalają zweryfikować nieruchomość, która ma stanowić zabezpieczenie umowy.

Dokumenty do oceny zdolności kredytowej to zwłaszcza:

  • dowód osobisty ze zdjęciem kredytobiorcy,
  • pisemne oświadczenie o osiąganych dochodach,
  • zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach i formie zatrudnienia,
  • wyciąg z rachunku bankowego, na który otrzymujesz wynagrodzenie.

Dokumenty dotyczące nieruchomości to m.in.:

  • program użytkowy budynku,
  • akt notarialny,
  • operat szacunkowy – przygotowana przez rzeczoznawcę ocena wartości nieruchomości,
  • kosztorys inwestycji związanych z wykończeniem domu lub mieszkania.

Kredyt na wykończenie domu a wkład własny

Aby wziąć hipoteczny kredyt na wykończenie mieszkania lub domu, bank może wymagać od Ciebie, abyś wniósł wkład własny. Znajdziesz też na rynku oferty finansowania bez udziału własnego, lecz warunki finansowania będą wtedy mniej korzystne.

Kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie mieszkania – czy to możliwe?

Będziesz musiał obowiązkowo zapewnić wkład własny (najczęściej minimum 20% wartości nieruchomości), jeśli zdecydujesz się jednocześnie na hipoteczny kredyt na zakup i wykończenie domu lub mieszkania. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać korzystniejsze warunki finansowania ze względu na wzrost wartości nieruchomości.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Kwestia tego, ile kosztuje kredyt hipoteczny, zależy głównie od wskaźnika RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Składa się na nią marża banku oraz naliczane przez niego oprocentowanie. Warunki kredytowania będą zależeć m.in. od Twojej zdolności kredytowej, rodzaju stóp procentowych (stałych lub zmiennych), wysokości kredytu, wkładu własnego i okresu kredytowania.

Łączne koszty kredytu hipotecznego na wykończenie nieruchomości mogą również zwiększyć dodatkowe prowizje i opłaty, m.in. za:

  • rozpatrzenie wniosku,
  • udzielenie kredytu,
  • wydłużenie okresu spłaty,
  • wcześniejszą spłatę zobowiązania,
  • zmianę formy zabezpieczenia,
  • wakacje kredytowe,
  • zmianę warunków umowy,
  • sporządzenie odpisu umowy,
  • wydanie opinii bankowej.

Kredytobiorca może też skorzystać z dodatkowych produktów banku, np. ubezpieczeń, rachunku bankowego czy usług rzeczoznawcy. Poniesie z tego tytułu dodatkowe koszty, lecz może liczyć na obniżenie marży, oprocentowania i prowizji.

Kredyt hipoteczny na wykończenie nieruchomości: podsumowanie

Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania lub domu pozwala korzystnie sfinansować inwestycje potrzebne na ten cel. Dzięki zabezpieczeniu w formie hipoteki na nieruchomości bank będzie w stanie zaoferować korzystne warunki. Możesz też zaciągnąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę hipoteczną – dzięki temu sfinansujesz dowolne wydatki i szybciej otrzymasz pieniądze.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Daniel Grzegorzek

Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: