- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Odbiór techniczny mieszkania na rynku wtórnym
Znalezienie odpowiedniego mieszkania to wymagające zadanie. Wiąże się ono bowiem często z wyborem jednej nieruchomości, która będzie służyła nam latami, a niekiedy i przez całe życie. Taki zakup wymaga znacznych nakładów finansowych, które są związane również ze zobowiązaniem w formie długoterminowego kredytu hipotecznego.
W procesie zakupu mieszkania kluczowym jest moment sprawdzenia mieszkania przed podpisaniem umowy, która przeniesie na nas własność do tejże nieruchomości. Mieszkania oraz domy z rynku wtórnego nie są objęte gwarancją lub rękojmią tak jak w przypadku rynku pierwotnego. By więc nie kupować przysłowiowego „kota w worku” należy dołożyć wszelkich starań, aby audyt ten został przeprowadzony możliwie w sposób jak najdokładniejszy.
Co należy szczególnie sprawdzić?
Najważniejszą kwestią jest ocena ogólnej usterkowości lokalu. W trakcie sprawdzenia nieruchomości należy skontrolować jej wady i usterki, upewniając się, że nie jesteśmy narażeni na nieprzewidziane, dodatkowe koszty, które mogłyby nawet podać w wątpliwość opłacalność zakupu. Warto jest zwrócić szczególną uwagę na jakość i stan tynków, podłóg, drzwi oraz stan izolacji (której wymiana może być bardzo kosztowna) a w przypadku domu również stan elewacji oraz elementów zagospodarowania terenu.
Kontrola nieruchomości - samemu czy z profesjonalistą?
Sprawdzenie nieruchomości ze wsparciem inżyniera jest kluczowe, by przeprowadzić audyt mieszkania z należytą starannością. Możemy wtedy liczyć między innymi na:
- Skorzystanie z wiedzy inżyniera - jest to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę, która stanowi bazę do prawidłowego przeprowadzenia audytu mieszkania. Kompetentny inżynier powinien chętnie dzielić się wiedzą w celu wyjaśnienia wszelkich kwestii ważnych dla przyszłego nabywcy mieszkania.
- Wykorzystanie doświadczenia fachowca – wybór firmy zajmującej się sprawdzeniem technicznym nieruchomości pozwala na skorzystanie z pomocy osoby, która z reguły ma duże doświadczenie oraz działa aktywnie w branży budowlanej. Takie osoby będą wiedziały, na co zwracać szczególną uwagę w trakcie oceny lokalu. Dodatkowo, dobre firmy nieustannie szkolą swoich fachowców, a także wymagają od nich stosowania się do konkretnych standardów tak, by nie pominęli oni żadnej ewentualnej usterki.
- Dostępność odpowiedniego sprzętu - fachowcy zaopatrzeni są w odpowiedni sprzęt służący do wykrycia wszelkich usterek, którego zazwyczaj brakuje osobom kupującym nieruchomość. Mogą więc używać między innymi łaty, kątownika, miernika napięcia, szczelinomierza, pirometru czy nawet kamery termowizyjnej. Termowizja, stosowana coraz częściej na rynku nieruchomości może wykryć szereg usterek niewidocznych „gołym okiem”. Przykładowo, wykryta nieszczelność może być cenną informacją - ucieczki ciepła mogą być bowiem powodem większych opłat za ogrzewanie nawet o 100%.
Warto pamiętać, iż z im większej ilości sprzętu skorzystamy, tym więcej usterek będziemy mogli wykryć. To z kolei da nam pełen obraz stanu technicznego mieszkania, zapewniając informacje na temat opłacalności zakupu, a także ewentualnych środków finansowych, jakie będziemy musieli zainwestować w remont nieruchomości.
- Możliwość otrzymania raportu z przeprowadzonego przeglądu wraz z rekomendacjami - profesjonalne firmy przeprowadzające przeglądy nieruchomości na rynku wtórnym są w stanie sporządzić raport z dokonanej oceny stanu technicznego. Kompleksowy raport będzie zawierał także szacunkowe koszty remontu. Pozwoli to na zorientowanie się w przyszłych kosztach związanych z pracami ekipy remontowo-budowlanej. Dokument ten może okazać się skutecznym argumentem w momencie negocjacji ceny ze sprzedającym nieruchomość.
Audyt techniczny oraz audyt prawny
Jeżeli zależy nam na kompleksowym sprawdzeniu mieszkania, warto jest również zadbać o ocenę stanu prawnego nieruchomości i zlecić wykonanie na przykład analizy ksiąg wieczystych doświadczonym prawnikom. Dobre firmy zajmujące się audytami nieruchomości łączą kompetencje przeglądów technicznych z pomocą prawną.
Często zdarza się, że umowy przedwstępne zawierają skomplikowane zapisy, które nie zawsze są zgodne z prawem. Prawnicy wyspecjalizowani w prawie nieruchomości będą w stanie przygotować kompleksowy raport z analizy umowy oraz zaproponować zmianę niekorzystnych zapisów umowy. Kompleksowa usługa pozwala mieć pewność, że cały proces transakcji zakupu nieruchomości na rynku wtórnym będzie przebiegał w sposób bezpieczny.
Materiał opracowany we współpracy z PewnyLokal.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.07.2023, Marta Gług
Śląsk i Katowice: gdzie kupić mieszkanie?
Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepAglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?
12.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej?
Umowa kupna-sprzedaży działki ogrodowej, aby była ważna, musi nie tylko mieć odpowiednią formę i zawierać określone informacje, ale też — zostać zatwierdzona przez zarząd ROD. Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej i o czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej transakcji? Z tego artykułu dowiesz się:Z tego artykułu dowiesz się:
23.01.2023, Redakcja
Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego – co warto wiedzieć?
Kupując zupełnie nowe mieszkanie, zwykle jest się świadomym obowiązującej przez 5 lat rękojmi, która chroni przed ukrytymi wadami i pozwala na ich bezpłatne usunięcie. Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego to jednak znacznie słabiej znana kwestia. Czy kupując mieszkanie „z drugKupując zupełnie nowe mieszkanie, zwykle jest się świadomym obowiązującej przez 5 lat rękojmi, która chroni przed ukrytymi wadami i pozwala na ich bezpłatne usunięcie. Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego to jednak znacznie słabiej znana kwestia. Czy kupując mieszkanie „z drugiej ręki”, można liczyć na usunięcie ukrytych wad mieszkania w ramach rękojmi? Kiedy obowiązuje i co obejmuje? Wyjaśniamy.
02.01.2023, Redakcja
Jak sfinansować zakup mieszkania?
Niestety przeciętny Polak zwykle nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego jeśli chce zamieszkać „na swoim”, musi skorzystać z finansowania. Najczęściej decyduje się na kredyt hipoteczny, ale nie jest to jedyna opcja. Jesteś ciekawy, jak można sfinansować zakNiestety przeciętny Polak zwykle nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego jeśli chce zamieszkać „na swoim”, musi skorzystać z finansowania. Najczęściej decyduje się na kredyt hipoteczny, ale nie jest to jedyna opcja. Jesteś ciekawy, jak można sfinansować zakup mieszkania? Sprawdź poniższe zestawienie
12.06.2024, Artykuł gościnny
Decyzja o mieszkaniu: kupować czy wynajmować? Pełna analiza od Otomistrz
Dylemat wynajem czy kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych decyzji finansowych, z którymi stykają się Polacy. Dynamiczny rynek nieruchomości, rosnące ceny mieszkań oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wpływają na decyzje zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych życiowDylemat wynajem czy kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych decyzji finansowych, z którymi stykają się Polacy. Dynamiczny rynek nieruchomości, rosnące ceny mieszkań oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wpływają na decyzje zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych życiowo ludzi. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom obu opcji, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.