- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Podnajem mieszkania – sposób na pewny zysk?

Data publikacji: 28.03.2022

Podnajem mieszkania to forma lokaty kapitału, która staje się coraz popularniejsza w Polsce. To jeden z możliwie najszybszych sposobów, by zacząć inwestycje w nieruchomości. Podnajmować można zarówno część przestrzeni mieszkalnej (np. pokój z dostępem do kuchni i łazienki), jak i całe lokum przez pewien okres czasu (np. w wakacje).
Najemca płaci właścicielowi mieszkania ustaloną wysokość czynszu, wynajmuje je drożej podnajemcy i w ten sposób zarabia. Jak wygląda podnajem w praktyce? Czy potrzebna jest zgoda właściciela mieszkania? Odpowiedzi na najczęstsze pytania znajdują się w artykule.
Podnajem nieruchomości – na czym polega?
To nic innego jak wynajem nieruchomości od właściciela, po to by czerpać zyski z podnajmu. Najemca nie musi przekazywać osobie zainteresowanej całego lokalu mieszkalnego, sam może korzystać z jednego pomieszczenia, a pozostałe udostępnić innym lokatorom. Podnajem polega na oddaniu przedmiotu najmu w części lub całości innemu podmiotowi. Najemca lokalu mieszkalnego nie może go jednak udostępnić podnajemcy bez wiedzy i zgody właściciela.
Odpowiedni zapis dotyczący podnajmu powinien się znaleźć w umowie najmu lub w formie oświadczenia. Nie może się odbywać na zasadach sprzecznych z dokumentem zawartym pomiędzy właścicielem nieruchomości a najemcą. W przypadku mieszkań komunalnych konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody na podnajem od gminy. Wyjątek od tej reguły dotyczy wyłącznie najemców, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny potwierdzony przez sąd.
Podnajem nieruchomości a podatek
Nieruchomość może być zarówno przedmiotem umowy najmu, jak i tzw. użyczenia. Zazwyczaj mamy do czynienia z wynajmem, który podlega opodatkowaniu. Jeśli najemca dokonuje dalszego odpłatnego podnajmu, to zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy PIT do przychodu zaliczane są otrzymane przez podatnika pieniądze i wartości pieniężne uzyskane od podnajemcy w danym roku kalendarzowym.
W sytuacji, gdy dochodzi do użyczenia lokalu pomiędzy członkami najbliższej rodziny, istnieje możliwość zwolnienia podatkowego. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt. 125 ustawy PIT dotyczącego przepisów o podatku od spadków i darowizn.
Podnajem bez działalności gospodarczej
Nieruchomość może być wynajmowana na potrzeby mieszkaniowe lub użytkowe. Właściciel nie musi prowadzić działalności gospodarczej, a dochód z wynajmu opodatkowuje na zasadach ogólnych albo w formie ryczałtu. Jeśli nie przekroczy on 200 tys. złotych w ciągu roku, może liczyć na przedmiotowe zwolnienie z VAT. W umowie pomiędzy wynajmującym i najemcą powinny być dokładnie określone cele wynajmu.
Druga strona może podnajmować nieruchomość osobie prywatnej lub firmie. Dla celów mieszkaniowych obowiązują podobne zasady jak przy najmie prywatnym. W przypadku lokalu użytkowego, najemca może skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT (do ustalonego limitu) lub musi wystawić fakturę ze stawką 23%. Warto zaznaczyć, że rejestracja jako czynny podatnik VAT nie jest równoznaczna z zakładaniem działalności w CEiDG.
Przeczytaj również: Biała lista podatników VAT - jak wpływa na najem?
Podnajem bez zgody wynajmującego
Podnajem musi odbywać się na zasadach określonych w umowie najmu. W praktyce oznacza to, że najemca nie może podnajmować lokalu lub jego części bez pisemnej zgody właściciela. Regulują to przepisy kodeksu cywilnego oraz art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy o ochronie praw lokatorów. Najemca podnajmujący lokal osobie trzeciej działa wbrew prawu. Bez takiej zgody musi się liczyć z ewentualnym wypowiedzeniem umowy najmu przez właściciela.
Podnajem a najem – podstawowe różnice
Podnajem to oddanie w użytkowanie nieruchomości, która do nas nie należy. W porównaniu z tradycyjnym najmem, nie wymaga wysokich nakładów początkowych. Zarabiamy wyłącznie na marży, czyli różnicy cenowej pomiędzy czynszem dla właściciela, a tym co płacą podnajemcy. Najlepiej podnajmować mieszkania o powierzchni powyżej 50 metrów kwadratowych. Z reguły umowa podpisywana jest na kilka lat, co stanowi gwarancję stałego i stabilnego przychodu. Aby zwiększyć zysk z podnajmu, warto podnieść standard lokalu oraz wprowadzić kilka zasad tzw. home stagingu.
Najem dotyczy nieruchomości, którą posiadamy na własność, ale tymczasowo z niej nie korzystamy. Po wygaśnięciu lub zerwaniu umowy, możemy ją sprzedać z zyskiem. Na początek potrzebne są dość duże nakłady na zakup, wkład własny czy opłaty notarialne. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o małym metrażu do 50 metrów kwadratowych. Cała kwota z czynszu opłacanego przez najemcę lokalu stanowi nasz przychód, który nie podlega opodatkowaniu VAT.
Podnajem mieszkania – ile można zyskać?
Wiele zależy od lokalizacji, standardu mieszkania czy jego powierzchni. Zdaniem ekspertów z rynku nieruchomości najlepszym rozwiązaniem jest podnajem długoterminowy na pokoje. Można na nim zarobić 1000-2000 zł, a nawet kilka tysięcy złotych. W miejscowościach atrakcyjnych turystycznie warto pomyśleć o najmie krótkoterminowym. Jeśli zdecydujemy się na wynajem kilku lokali, możemy zarobić od 10 do nawet 50 tys. złotych.
Umowa podnajmu lokalu – co powinna zawierać?
W dokumencie zawartym pomiędzy właścicielem a najemcą musi się znaleźć termin obowiązywania umowy oraz informacje dotyczące wysokości czynszu i opłat za media. Niezbędne jest także określenie warunków wypowiedzenia najmu czy możliwości dokonywania ewentualnych zmian w mieszkaniu. Warto też dodać zapis odnośnie przeznaczenia lokalu mieszkalnego. Jak wspomniano wcześniej, w umowie najmu musi się również znaleźć pisemna zgoda na podnajmowanie mieszkania.
Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja
Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.
Artykuły powiązane
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.
21.09.2023, Daniel Grzegorzek
Najem instytucjonalny - definicja, umowa i wzór
Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, lecz ma spory potencjał rozwoju – m.in. w związku z niewystarczającą podażą mieszkań. Tego rodzaju umowę można zawierać od 2017 roku. Najwięcej lokali oferowanych na zasadach wynajmu instytucjonalnego znajduje się obecnie w WRynek najmu instytucjonalnego w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, lecz ma spory potencjał rozwoju – m.in. w związku z niewystarczającą podażą mieszkań. Tego rodzaju umowę można zawierać od 2017 roku. Najwięcej lokali oferowanych na zasadach wynajmu instytucjonalnego znajduje się obecnie w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.
06.09.2023, Dagmara Osińska
Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów. Gdzie nie wydasz fortuny?
Znalezienie sensownego i taniego lokum nie należy do łatwych zadań. Stanowi nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją akademicką przygodę. Zdecydowana większość studentów poszukuje mieszkania na wynajem. Niewielu żaków może sobie pozwolić na zZnalezienie sensownego i taniego lokum nie należy do łatwych zadań. Stanowi nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją akademicką przygodę. Zdecydowana większość studentów poszukuje mieszkania na wynajem. Niewielu żaków może sobie pozwolić na zakup wymarzonego M. Jakie są najtańsze miasta w Polsce? Sprawdź na GetHome.pl.
03.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Umowa o wynajem pokoju lub mieszkania dla studenta: wzór
Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem mieszkania studentom — dzięki temu mają pewność, że przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy będą pobierać czynsz za najem. Dodatkowo wynajmujący często "dzielą" mieszkanie na konkretne pokoje — i każdy z nich wynajmują innej osobWielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem mieszkania studentom — dzięki temu mają pewność, że przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy będą pobierać czynsz za najem. Dodatkowo wynajmujący często "dzielą" mieszkanie na konkretne pokoje — i każdy z nich wynajmują innej osobie, dzięki czemu są w stanie zarobić na najmie więcej. Co powinna zawierać umowa o wynajem pokoju dla studenta i o czym warto pamiętać?
30.03.2023, Redakcja
Jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania?
Przymierzasz się do wynajęcia swojego lokum? Sprawdź, jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania. Zobacz też wzór skutecznego ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu o wynajmie M? Zadbaj o to, aby ogłoszenie o wynajmie mieszkania zawierało najważniejsze informacje dla potencjalnych najemców. Zwróć uwagę na kilka zalet, które wyróżniają lokal.Zadbaj o to, aby ogłoszenie o wynajmie mieszkania zawierało najważniejsze informacje dla potencjalnych najemców. Zwróć uwagę na kilka zalet, które wyróżniają lokal.