placement placeholder
placement placeholder

Stancja dla studenta – na co zwrócić uwagę, wynajmując pokój?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 30.12.2022

Czym jest stancja? Na co uważać decydując się na wynajem pokoju? Co dla studenta jest lepsze - stancja czy akademik? Czytaj porady ekspertów GetHome.

Studenci zwykle szukają jak najtańszych opcji zakwaterowania. Najczęściej mieszkają w akademikach lub też na stancjach. Nie jesteś pewien, czym jest stancja dla studenta? Zastanawiasz się, czy warto wybrać tę formę zakwaterowania i na co zwracać uwagę przy poszukiwaniach? Sprawdź nasz poradnik.

Czym jest stancja do wynajęcia?

Stancja to określenie używane głównie wobec studenckiego zakwaterowania. Można je rozumieć na dwa sposoby. Stancją jest np. pokój w mieszkaniu dzielonym pomiędzy różnych najemców (zazwyczaj również studentów), ale też pokój wynajmowany w lokalu, w którym mieszka właściciel. Tego typu stancje oferują zwykle starsze i samotne osoby, które dysponują dużymi mieszkaniami czy domami.

Trzeba przyznać, że wynajem pokoju w mieszkaniu z właścicielem to coraz rzadziej spotykane zjawisko. Jest to forma atrakcyjna przede wszystkim ze względu na przystępną cenę. Wynajem pokoju w mieszkaniu dzielonym z innymi wynajmującymi również może być jednak korzystny – wszystko zależy od tego, czego dokładnie oczekuje student.

Co lepsze – akademik czy stancja?

Oczywiście stancja do wynajęcia to nie jedyna opcja dla osób, które studiują poza swoim rodzinnym miastem. Każda uczelnia dysponuje bowiem również domami studenckimi, czyli tzw. akademikami. Mają one zarówno wielkich zwolenników, jak i przeciwników.

Nie da się ukryć, że akademiki to specyficzna forma zakwaterowania. Niegdyś to właśnie w nich toczyło się studenckie życie. Dziś ich znaczenie jest nieco mniejsze, ale nadal kreują się w nich niezapomniane wspomnienia i znajomości. Ponadto na korzyść akademika przemawiają:

  • niskie ceny – są znacznie tańsze niż wynajem pokoju czy mieszkania dla studenta,
  • stałe opłaty – i brak konieczności dopłat (np. za zużycie mediów),
  • dobra lokalizacja – zazwyczaj akademiki są zlokalizowane tuż przy uczelni.

Z kolei stancja oferuje:

  • lepsze warunki zakwaterowania – zwykle wyższy standard, więcej przestrzeni, brak konieczności dzielenia pokoju z obcymi osobami,
  • więcej spokoju – ciszę i lepsze warunki do nauki czy odpoczynku,
  • lepsze warunki sanitarne – łatwiejszy dostęp do łazienki, a także pralki,
  • lepiej wyposażoną i łatwiej dostępną kuchnię – do podziału zazwyczaj na kilka, a nie kilkadziesiąt osób.

Zazwyczaj na akademik decydują się osoby poszukujące najtańszej możliwej opcji zakwaterowania lub też takie, które są towarzyskie i chcą do maksimum wykorzystać czas studiów (nie tylko na naukę, ale również na zabawę). Mieszkanie na stancji wybierają natomiast osoby ceniące sobie prywatność i spokój, skupiające się bardziej na nauce lub pracy, a także takie, którym zależy na wyższym standardzie zakwaterowania.

Akademik czy stancja?

Na co uważać, decydując się na wynajem stancji?

Stancja do wynajęcia to zwykle większa niewiadoma niż akademik. Z całą pewnością warto dobrze się zastanowić przed zamieszkaniem w wybranym miejscu. Z jakimi problemami studenci zmagają się najczęściej?

Problemy z właścicielem i współlokatorami

Częstym problemem jest niewłaściwa „chemia” ze współlokatorami lub właścicielem. Dlatego przy oglądaniu pokoju do wynajęcia warto zwracać baczną uwagę na pozostałe osoby mieszkające w lokalu – przede wszystkim ich styl bycia i komunikacji. Najlepiej jest też zadać kilka pytań dotyczących panujących w domu zasad czy też nawyków współlokatorów. Pomoże Ci to zweryfikować, czy dzielenie z nimi przestrzeni do życia jest dobrym pomysłem. W przypadku lokalu wynajmowanego na pokoje warto się upewnić, jaki jest jego charakter – niektórzy wolą bardziej „imprezowe” warunki, podczas gdy inni cenią ciszę i spokój. Dobrze, jeśli te preferencje zgrają się w tym samym mieszkaniu.

Jeżeli rozważasz zamieszkanie wraz z właścicielem w jego mieszkaniu, postaraj się upewnić, że zasady najmu są jasne. Czasami dopiero po wprowadzeniu się na miejsce okazuje się, że właściciel ma specyficzne wymagania lub zasady. Warto też pamiętać, że starsze osoby wynajmujące pokoje często mogą oczekiwać, że najemca przynajmniej od czasu do czasu zamieni z nimi kilka słów lub pomoże w drobnych codziennych sprawach. W zamian oferują jednak atrakcyjne ceny.

Nieprawidłowy sposób rozliczania rachunków

Decydując się na pokój do wynajęcia, zwykle płaci się bazową stawkę oraz dodatkową kwotę na pokrycie rachunków. Warto się upewnić, że opłaty są prawidłowo naliczane. Najlepiej, jeśli właściciel przekazuje lokatorom odczyty z liczników. Opłaty zwykle dzielone są po równo (chyba że współlokatorzy umówią się inaczej).

Brak umowy najmu

Na pewno nigdy nie warto się decydować na stancję do wynajęcia bez umowy. Niektóre osoby oferujące mieszkania dla studentów próbują w ten sposób uniknąć płacenia podatków. Często proponują przy tym nieco korzystniejsze ceny, ale wiążą się one z ryzykiem. Brak umowy to brak gwarancji dotrzymania warunków „dogadanych” z wynajmującym. Niejednokrotnie zdarza się tak, że właściciel nagle zmienia zdanie i każe się wyprowadzić lokatorom. Nie mając umowy najmu na piśmie, nic w tym zakresie nie wskórasz i będziesz musiał szukać nowego lokum z dnia na dzień.

Podsumowanie

Stancja, czyli pokój do wynajęcia w mieszkaniu, to bardzo popularny wśród studentów sposób zakwaterowania. Sprawdza się przede dla tych, który nie mogą lub nie chcą mieszkać w akademiku, a których jednocześnie nie stać na własne mieszkanie. Jeśli tylko uda Ci się znaleźć ofertę dopasowaną do swoich potrzeb, może to być bardzo dobre rozwiązanie. Wiele stancji oferuje bardzo dobre warunki przy stosunkowo niewielkich kosztach. Zawsze upewnij się jednak, z kim będziesz mieszkać i na jakich warunkach. Nie zapominaj też o formalnościach – spisanie umowy jest konieczne!

Sprawdź również oferty kawalerek w największych miastach:

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: