- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Co to jest house flipping i ile można na nim zarobić?
House flipping to metoda zarabiania na nieruchomościach. Polega na kupnie w atrakcyjnej cenie, następnie remoncie i sprzedaży mieszkania z zyskiem. Jak kupić mieszkanie na tzw. "flippa", na co zwracać uwagę przy jego wyborze i ile można zarobić na takiej metodzie inwestycyjnej?
Co to jest house flipping?
House flipping to popularna metoda zarabiania na nieruchomościach, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Polega na korzystnym zakupie lokalu mieszkalnego znacznie poniżej ceny rynkowej, a następnie jego odnowieniu, w celu podniesienia wartości nieruchomości i szybkiej, droższej sprzedaży. Nieruchomości wybierane przy house flippingu zazwyczaj są w złym stanie technicznym i wymagają generalnego remontu, dlatego też ich cena jest mocno zaniżona. Mieszkania idealne do house flippingu często też mają wady prawne.
House flipping – jak zacząć?
Chcąc zarabiać na house flippingu, musisz posiadać niezbędną wiedzę nie tylko z zakresu nieruchomości, ale też remontu mieszkań, a w przypadku nieruchomości z wadami legislacyjnymi – także prawa. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć dobrą inwestycyjnie nieruchomość, będziesz potrafił oszacować, ile trzeba włożyć w jej remont i czy ta inwestycja będzie opłacalna.
Przed rozpoczęciem inwestowania w house flipping, musisz też ustalić strategię biznesową, swój plan działania i określić, jaki zysk z inwestycji to dla Ciebie niezbędne minimum. W ten sposób będziesz wiedział, jakie nieruchomości będą pasowały do Twojej strategii.
Przeczytaj również: https://marketinvest.pl/house-flipping/
Cały proces house flippingu możemy podzielić na pięć etapów:
1. Research ofert
Ten etap obejmuje dokładne przeglądanie ofert dostępnych na rynku i wybór tej, w którą chcesz zainwestować.
2. Analiza kosztów
Po wybraniu nieruchomości, która Cię interesuje, czas na jej obejrzenie. Najlepiej zrób to z zaznajomioną ekipą remontową lub architektem. Osoby znające się na kwestiach związanych z nieruchomościami pomogą ocenić, jakie prace remontowe będą niezbędne, dobrze wyliczą wszelkie koszty remontu i pomogą oszacować potencjał inwestycji.
3. Negocjacja ceny i zakup
Zawsze staraj się negocjować cenę nieruchomości. Możesz oczywiście posiłkować się kredytem hipotecznym przy house flippingu, jednak musisz mieć świadomość, że prawdziwe okazje cenowe w dużych miastach, znikają bardzo szybko i dlatego inwestorzy gotówkowi łatwiej zdobywają te „perełki” cenowe i też łatwiej uzyskują obniżkę ceny, bo mogą „wyłożyć” gotówkę od razu.
4. Remont mieszkania
Dobrze mieć sprawdzoną ekipę remontową, która w przystępnej cenie, solidnie wykona niezbędne prace mieszkaniowe. Pamiętaj, aby nie szaleć z kolorami ścian czy barwnymi mozaikami. Mieszkanie na sprzedaż najlepiej prezentuje się w stonowanych, neutralnych barwach, jak szarości, biele. Kolor może pojawiać się w dodatkach. Jeśli zdecydujesz się na podstawowe umeblowanie mieszkania, wybieraj proste modele, które będą wyglądały nowocześnie i elegancko. Umeblowana nieruchomość wzbudza większe zainteresowanie kupujących, więc warto zadbać o ten aspekt.
5. Sprzedaż z zyskiem
O sukcesie sprzedaży decyduje pierwsze wrażenie – dlatego zadbaj o dobrej jakości zdjęcia. Do tego pamiętaj, aby zamieścić dokładny rzut mieszkania i opis nieruchomości – wraz z informacją o czynszu, opłatach i lokalizacji.
House flipping, jak znaleźć dobrą nieruchomość?
O okazje cenowe jest trudno. Trzeba poświęcić wiele czasu na przeglądanie ofert nieruchomości i szybko sfinalizować te, które są naprawdę korzystne, ponieważ zazwyczaj natychmiast znikają z rynku. Warto też zacząć współpracę z pośrednikami nieruchomości i być z nimi w dobrych relacjach. Szukaj też na licytacjach komorniczych, patrz na ogłoszenia w prasie i przetargi w spółdzielniach mieszkaniowych.
Najczęściej największy potencjał, jeśli chodzi o house flipping, jest w ogłoszeniach, które są niedopracowane – nie mają zdjęć, albo są bardzo słabej jakości, nie zawierają dokładnego opisu, rzutu mieszkania itp. To może świadczyć o tym, że sprzedający nie ma czasu zająć się procesem sprzedaży, że zależy mu na szybkiej finalizacji, albo jest po prostu nie zorientowany w rynku i nie wie, jak umiejętnie zaprezentować nieruchomość na sprzedaż. W przypadku takich ogłoszeń możesz szukać swojej szansy.
Przy wyborze nieruchomości do house flippingu kieruj się tendencjami, jakie panują na lokalnym rynku – preferowana liczba pokoi, metraż, piętro i lokalizacja. Jeśli chodzi o ostatni czynnik, wybieraj miejsca atrakcyjne dla rodzin lub dobrze skomunikowane. Jeśli zainwestujesz w mieszkania pożądane przez kupujących, nie będziesz miał problemów z szybkim znalezieniem nabywcy.
Przed zakupem nieruchomości, zwróć też uwagę na fasadę budynku i klatki. Zaniedbane otoczenie zniechęca wielu kupców i raczej nie ma sensu inwestować w tego typu nieruchomość. Weź pod uwagę także dostępność windy, piętro na którym jest mieszkanie (im wyżej, tym droższe mieszkanie), widok z okien i odległość od ulicy – poziom hałasu.
Ile można zarobić na house flippingu?
Jak każda inwestycja, także i house flipping niesie ze sobą różne scenariusze. Może okazać się, że mimo zgromadzonych nakładów finansowych, nie uda Ci się uzyskać takiej stopy zwrotu, jaką zakładałeś. Ale może być również tak, że zarobisz o wiele więcej.
Zysk z house flippingu może wynieść nawet 20%, a czasami i więcej. Stopa zwrotu z inwestycji zależy od kilku czynników, m.in. takich jak lokalizacja, metraż mieszkania i jego ustawność. Wpływ na nią ma także pierwotna cena zakupu mieszkania, koszty remontu i czas, jaki inwestycja czekała na finalizację.
House flipping pozwala na dość szybki zarobek, sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to atrakcyjna forma inwestycji, jednak nie pozbawiona minusów. Trzeba poświęcić naprawdę wiele czasu na znalezienie atrakcyjnej oferty, a także posiadać niezbędną wiedzę, żeby móc - bez nadmiernego ryzyka - zarabiać w ten sposób.
Materiał przygotowany przez ekspertkę portalu iKalkulator.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Co to jest najem okazjonalny mieszkania?
Wiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czWiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czym polega? Jakie korzyści przemawiają za takim rozwiązaniem? Wyjaśniamy.
07.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu
Najem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalneNajem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalnego, to m.in. oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu. Co powinno zawierać i co jeszcze trzeba dołączyć do umowy?
04.03.2024, Dagmara Osińska
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego: za porozumieniem stron i ważnych przyczyn
Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzór z komentarzem prawnym znajdziesz poniżej.
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.