- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Czy warto inwestować w nieruchomości na kredyt?
Wiele osób zastanawia się, jak zacząć inwestować w nieruchomości, nie mając zgromadzonej kwoty na mieszkanie. Szczególnie młodzi ludzi coraz chętniej podejmują decyzję o zakupie nieruchomości w celach inwestycyjnych.Taka transakcja to świetny przykład lokaty kapitału, który - po latach - może przynieść zysk.
Pojawia się jednak pytanie, skąd wziąć minimalną część potrzebnej gotówki? Nabycie mieszkania często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotetycznego. Jak wygląda kredytowany zakup nieruchomości i czy warto skorzystać z takiej opcji? Podpowiadamy.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego - różnice
Niezależnie, czy jest to rynek pierwotny czy wtórny, zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego jest wieloetapowym i długotrwałym procesem. O tym, jak będzie wyglądał proces przygotowania do zaciągnięcia kredytu hipotecznego ma duży wpływ stan zaawansowania budowy. Różnice mogą pojawić się w czasie, w wysokości kosztów kredytowych oraz innych wydatków. Zakup lokalu na rynku wtórnym i nowego mieszkania od dewelopera będzie wyglądał niemal identycznie.
Większe rozbieżności pojawiają się w przypadku kupna nieruchomości, która jest w trakcie budowy. Wynikają one m.in. z kosztów remontu. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wymaga zgromadzenia dużej ilości dokumentów. W większości przypadków są one przygotowywane przez biura sprzedaży. Jeśli chodzi o zakup nieruchomości, będącej w trakcie budowy, wypłata kredytu jest realizowana w tzw. transzach. Warto wspomnieć również o tym, że przy kolejnej wypłacie części kredytu, bank może zlecić kontrolę prac budowlanych.
Kredyt na mieszkanie na wynajem - co daje?
Lokowanie kapitału w nieruchomościach to technika stara jak świat, jednak od kilku lat stała bardzo popularna, w szczególności, jeśli chodzi o zakup mieszkań na wynajem. Jest to na tyle opłacalne, że przyszli nabywcy nieruchomości zaciągają kredyty hipoteczne, w celu dalszego najmu innym osobom. Wraz z cenami nieruchomości rosną również ceny najmu, co przy jednocześnie niskim koszcie kredytowania, daje ogromny zysk. Jest to więc bardzo dobra inwestycja. Istnieje duża szansa na to, że pobierany przez lokatorów czynsz pokryje koszty raty, a co za tym idzie, kredyt zacznie się sam spłacać.
Jak każda inwestycja, zakup nieruchomości pod wynajem może nieść za sobą ryzyko. Jeśli na ten cel zaciągamy kredyt, jest ono jeszcze większe. Potencjalnie można wiele zyskać, ale trzeba być zawsze przygotowanym na straty. Jeśli inwestycja pod wynajem okaże się długoterminowa, nie ma sensu zwlekać z zakupem mieszkania i staraniem o kredyt hipoteczny.
Decyzja o zaciągnięciu kredytu to duże zobowiązanie. Powinna być dobrze przekalkulowana i przeanalizowana pod kątem zdolności kredytowej.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
13.08.2024, Artykuł sponsorowany
Second Home - nie tylko pod inwestycję czyli mieszkanie nad morzem i nowy trend wśród Polaków
Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu.Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu. Second Home to moda wśród osób, które inwestują w nieruchomości letniskowe. Sprawdź więc, jaka jest specyfika ofert i co wybierają Polacy.
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.
29.03.2023, Ewelina Zajączkowska-Klec
REIT w Polsce - czym jest i jak wpływa na rynek nieruchomości?
Fundusze inwestycyjne pozwalające na inwestycje w nieruchomości (REIT), od ponad 50 lat działają z sukcesem na rynku amerykańskim i pozwalają inwestować również tym, których nie stać na kupno mieszkania lub powierzchni biurowej. REIT-ów w Polsce nie ma i na razie nie będzie, z uFundusze inwestycyjne pozwalające na inwestycje w nieruchomości (REIT), od ponad 50 lat działają z sukcesem na rynku amerykańskim i pozwalają inwestować również tym, których nie stać na kupno mieszkania lub powierzchni biurowej. REIT-ów w Polsce nie ma i na razie nie będzie, z uwagi na to, że rząd wstrzymał prace nad projektem ustawy.
03.03.2023, Redakcja
Na czym polega kooperatywa mieszkaniowa?
Czym jest kooperatywa mieszkaniowa? To określenie dobrowolnego zrzeszenia grupy ludzi (co najmniej trzech osób), którzy chcą wspólnie nabyć działkę i wybudować na niej dom jednorodzinny lub wielorodzinny budynek mieszkalny. Nieruchomości powstałe w ramach kooperatywy nie mogą generować zysków, tylko służyć To określenie dobrowolnego zrzeszenia grupy ludzi (co najmniej trzech osób), którzy chcą wspólnie nabyć działkę i wybudować na niej dom jednorodzinny lub wielorodzinny budynek mieszkalny. Nieruchomości powstałe w ramach kooperatywy nie mogą generować zysków, tylko służyć do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych lub rodziny. W jej skład nie mogą wchodzić przedsiębiorstwa. To przedsięwzięcie o charakterze partycypacyjnym, którego celem jest stworzenie miejsca do życia w ramach działalności non profit. Członkami kooperatywy mogą być wyłącznie osoby fizyczne.
01.06.2023, Dominika Perkowska
Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji?
W świecie nieruchomości inwestycje to kluczowy element strategii finansowych. Jednak jednym z najważniejszych wskaźników oceny inwestycji jest stopa zwrotu. Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji? W tym artykule przedstawiamy prosty przewodnik, który pomoże Ci zrW świecie nieruchomości inwestycje to kluczowy element strategii finansowych. Jednak jednym z najważniejszych wskaźników oceny inwestycji jest stopa zwrotu. Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji? W tym artykule przedstawiamy prosty przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć ten kluczowy wskaźnik i efektywnie go obliczać. Dowiedz się, dlaczego stopa zwrotu jest istotna i jakie czynniki należy uwzględnić w procesie oceny inwestycji.