- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Bieńczyce Kraków
Bieńczyce są najmniejszą, ale za to jedną z najbardziej zazielenionych dzielnic Krakowa. Na jej terenie mieści się kilka parków oraz Zalew Nowohucki, gdzie żyje mnóstwo dzikich zwierząt. Położenie dzielnicy sprzyja spacerom, dlatego też mieszka tam wiele rodzin. Okoliczni mieszkańcy nie mogą narzekać na komunikację. Na terenie dzielnicy mieści się kilkanaście przystanków tramwajowych i zajezdnia autobusowa.
Bieńczyce co roku przyciągają nowych mieszkańców, więc jest to idealna okolica na inwestycje - kliknij i kup mieszkanie w Krakowie.
Co ciekawe, zlokalizowany jest tam najdłuższy blok mieszkalny w Krakowie.
Sprawdź oferty w tej dzielnicy:
1. Informacje ogólne
Położenie Bieńczyc na mapie Krakowa
Bieńczyce dawniej były wsią. W latach 1962-1979 zostały zabudowane w celu rozbudowy Nowej Huty. Inwestycja nosiła nazwę Bieńczyce Nowe i obejmowała m.in. osiedle Kalinowe, osiedle Na Lotnisku, osiedle Kazimierzowskie, osiedle Strusia i osiedle Niepodległości.
Obecnie jest to najmniejsza pod względem powierzchni dzielnica miasta Krakowa, oznaczona rzymską cyfrą XVI. Jej powierzchnia zajmuje zaledwie 3,700 km². Od północy graniczy z Mistrzejowicami, od północnego-wschodu ze Wzgórzami Krzesławickimi, od południa z Nową Hutą oraz od południowego zachodu z Czyżynami.
Położenie dzielnicy jest bardzo malownicze. W okolicy mieści się wiele parków i zbiorniki wodne. Dzielnica XVI Bieńczyce leży około 7 km na północny-wschód od centrum miasta i około 6 km na północ od brzegu Wisły.
Teren dzielnicy dzieli się na 12 osiedli. Należą do nich:
- Bieńczyce – jedna z najbardziej zurbanizowanych części miasta, co sprzyja inwestycjom. Jej główną zabudowę stanowią bloki, choć można spotkać tam także domy jednorodzinne.
- Osiedle Albertyńskie – idealne dla rodzin z dziećmi. Mieści się tam przedszkole samorządowe, szkoła podstawowa oraz plac zabaw. Nie brakuje także sklepów spożywczych.
- Osiedle Jagiellońskie – zabudowane blokami czteropiętrowymi i wieżowcami zachwyca bliskością terenów zielonych. Mieszczą się tam dwa przedszkola i szkoły podstawowe, więc okolica na pewno spodoba się rodzinie z dziećmi.
- Osiedle Kościuszkowskie – jedno z najmniejszych osiedli na terenie miasta. Mieści się tam biblioteka, kilka sklepów, apteki i placówki bankowe. To właśnie w tej części Krakowa zlokalizowany jest jeden z najdłuższych bloków mieszkalnych w Polsce.
- Osiedle Kalinowe – doskonałe miejsce dla aktywnych. Stosunkowo niedawno powstało tam nowoczesne boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą (orlik Bieńczyce), a także boisko do koszykówki i siatkówki. Od kilkunastu lat organizowane są tam rozgrywki Nowohuckiej Ligi Piłkarskiej. W pobliżu znajduje się duży park, gdzie można wybrać się na spacer z psem lub pobiegać. Na terenie osiedla mieszczą się również siedziby firm takich jak: TRANS-BUS, Ergo Hestia czy Społem.
- Osiedle Kazimierzowskie – gęsto zabudowane blokami i wieżowcami, ale świetnie skomunikowane. Mieszkańcy osiedla mają niedaleko do supermarketów i domu handlowego. W pobliżu znajduje się też kilka placówek bankowych.
- Osiedle Strusia – jego położenie to prawdziwy raj dla tych, którzy lubią mieć wszystko pod ręką. Mieści się tam mnóstwo punktów usługowo-handlowych. W okolicy znajdują się także stacja paliw, piekarnia oraz warzywniak. Na pewno odnajdą się tam rodziny z dziećmi, ponieważ w pobliżu jest również przedszkole i plac zabaw.
- Osiedle Wysokie – w oczy rzucają się tam dziesięciopiętrowe wieżowce. Ich zabudowę uzupełniają jednak trzy- i czteropiętrowe bloki. Okolica jest przyjazna dla rodzin z dziećmi i osób mających zwierzęta. Na obrzeżach osiedla znajduje się mnóstwo zieleni oraz plac zabaw. Z kolei w centralnej części powstała szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące.
- Osiedle Na Lotnisku – tutaj mieści się największy dom handlowy w Bieńczycach – DH Wanda. Bogata oferta usługowo-handlowa zachęca do zamieszkania w okolicy studentów i singli.
- Osiedle Niepodległości – idealne miejsce do zamieszkania dla studentów. To właśnie tam zlokalizowana jest Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w Krakowie.
- Osiedle Złotej Jesieni – zurbanizowane i dobrze skomunikowane. Znajduje się tam Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera, posterunek policji, szkoły ponadpodstawowe, a także park targowy Bieńczyce. Odnajdą się tam zarówno osoby samotne, jak i całe rodziny.
Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Bieńczycach?
Dzielnica XVI Bieńczyce zajmuje powierzchnię 3,700 km² i jest najmniejszą pod względem powierzchni jednostką pomocniczą miasta Krakowa. Według stanu na 13.07.2022, liczba mieszkańców tej części miasta wynosi 42 633 osób, z czego większa część zameldowanych na pobyt stały to kobiety. Warto wiedzieć, że Bieńczyce są przy tym najgęściej zaludnioną dzielnicą w mieście.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Bieńczyce to dzielnica, w której odnajdują się zarówno studenci, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy. Na jej terenie znajduje się sporo punktów usługowo-handlowych oraz miejsc do rekreacji, co gwarantuje mieszkańcom wysoki komfort życia. W okolicy powstało też wiele przedszkoli i szkół podstawowych, co przyciąga młode rodziny. Bliskie sąsiedztwo szpitala, kilku przychodni i aptek sprawia, że dobrze czują się tam też seniorzy.
Na terenie dzielnicy mieści się jedna z krakowskich szkół wyższych, dlatego chętnie zamieszkują tam studenci. Średnia cena mieszkań w Bieńczycach jest nieco niższa w porównaniu do innych krakowskich dzielnic. Biorąc pod uwagę dobrą komunikację, zakup mieszkania w tej okolicy może być dobrą inwestycją.
Czy Bieńczyce w Krakowie to styl życia?
Jak się mieszka w dzielnicy? Spokojnie, ale zarazem aktywnie. Na terenie dzielnicy mieści się sporo punktów usługowo-handlowych, a także miejsc do rekreacji. Jak się żyje w dzielnicy młodym osobom? Większość z nich nie narzeka. W pobliżu mają dostęp zarówno do szkół, jak i rozrywki. Bieńczyce są dobrze skomunikowane. Studenci czy osoby pracujące nie powinny mieć problemu z dostaniem się do centrum, nawet o późnej porze.
Planowany rozwój dzielnicy
Bieńczyce od kilkunastu lat są modernizowane. Część pieniędzy na nowe inwestycje pochodzi z programu Nowa Huta Dziś!, dzięki któremu udało się poprawić infrastrukturę na terenie Bieńczyc i m.in. wymienić nawierzchnię na ul. Urbanowicza.
Bieńczyce - atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Na terenie Bieńczyc dostępne są ciekawe atrakcje. Osoby aktywne chętnie spędzają czas nad Zalewem Nowohuckim. Można tam pojeździć na rolkach, wypożyczyć rower wodny, kajak lub przysiąść na ławce i podziwiać okoliczną faunę i florę. Latem nad Zalewem Nowohuckim w ramach Sceny Nocy Letniej odbywają się przedstawienia, koncerty i inne atrakcje. Chętnie uczestniczą w nich nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale i okolic.
Oprócz Zalewu Nowohuckiego w Bieńczycach znajdują się m.in:
- Planty Bieńczyckie, czyli park miejski o powierzchni prawie 17 ha,
- Małpia Wyspa na Zalewie Nowohuckim, gdzie znajdują się miejsca lęgowe rodzimych ptaków.
Czy Bieńczyce to bezpieczna dzielnica?
Tak, choć jednym z częściej popełnianych przestępstw na terenie dzielnicy (według statystyk policyjnych) jest kradzież z włamaniem. Mieszkańcy Bieńczyc powinni więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia.
Aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa swoim mieszkańcom, Spółdzielnia Mieszkaniowa Bieńczyce współpracuje z jedną z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Koszty ubezpieczenia mieszkania są więc tam znacznie niższe. Informacje o tym jak i gdzie się ubezpieczyć, Spółdzielnia Mieszkaniowa Bieńczyce zamieściła na swojej internetowej stronie.
Atrakcje na Bieńczycach - oferta dla dzieci
Bieńczyce to idealna okolica dla rodzin. Na terenie dzielnicy znajduje się wszystko to, co niezbędne dla dzieci: place zabaw, żłobki, przedszkola i przychodnie. Mówiąc krótko, nie da się tam nudzić. Place zabaw dla dzieci zlokalizowane są głównie w zielonej części dzielnicy. Najmłodsi mogą się tam pobawić i jednocześnie pooddychać świeżym powietrzem.
Oferta dla dzieci obejmuje także zajęcia organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury (Bieńczyce, Osiedle Kalinowe 18). W siedzibie placówki odbywają się warsztaty plastyczne, mini koncerty oraz wystawy. Dzieci mogą uczestniczyć także w zajęciach tanecznych, wokalno-rytmicznych i teatralnych. Przy MDK na osiedlu Kalinowym mieści się także boisko wielofunkcyjne, gdzie najmłodsi mogą pograć m.in. w piłkę nożną. Z kolei niedaleko Zalewu Nowohuckiego znajduje się Nowohucka Akademia Sportu Wanda Kraków.
Zapoznaj się również z informacjami o pozostałych krakowskich dzielnicach:
- Dzielnica Krowodrza
- Dzielnica Podgórze
- Dzielnica Prądnik Czerwony
- Dzielnica Prądnik Biały
- Dzielnica Stare Miasto Kraków
- Dzielnica Bieżanów-Prokocim
2. Komunikacja na Bieńczycach
Ile trwa dojazd z Bieńczyc do centrum?
Trzeba przyznać, że infrastruktura drogowa na terenie Bieńczyc jest dość dobrze rozbudowana. Mieszkańcy dzielnicy nie powinni mieć problemu z dojazdem do centrum. Poza godzinami szczytu samochodem można dojechać tam już w 15 minut. Niestety, w godzinach popołudniowych, czas ten może się wydłużyć nawet do 50 minut. Ponad pół godziny zajmuje też dojazd do centrum komunikacją miejską.
Tramwaje na Bieńczycach
Mieszkańcy Bieńczyc nie mogą narzekać na komunikację miejską. Tramwaje kursują tam co kilka minut. Najważniejsze z nich to:
- Linia tramwajowa nr 9 (Mistrzejowice - Nowy Bieżanów P+R),
- Linia tramwajowa nr 14 (Mistrzejowice - Bronowice),
- Linia tramwajowa nr 64 (Os. Piastów - Bronowice Małe).
Autobusy na Bieńczycach
Na terenie Bieńczyc prócz tramwajów kursują też autobusy. Większość z nich to pojazdy niskopodłogowe. Na Bieńczycach kursuje kilka linii dziennych oraz linie nocne. Te bezpośrednio łączą dzielnicę z pobliskimi Mistrzejowicami i Nową Hutą. Najważniejsze z nich to:
- Linia nr 125 (Szpital Rydygiera - Złocień),
- Linia nr 123 (Mistrzejowice - Mały Płaszów P+R),
- Linia nr 601 (Aleja Przyjażni - Mydliniki Wapiennik P+R).
Mieszkańcy Bieńczyc mogą korzystać nie tylko z przejazdów komunikacją miejską, ale także z przewozów firm prywatnych, takich jak TRANS-BUS.
Dworce/zajezdnie na Bieńczycach
Mimo, że Bieńczyce są najmniejszą pod względem powierzchni dzielnicą Krakowa, na jej terenie znajduje się:
- Zajezdnia autobusowa Bieńczyce (ul. K. Makuszyńskiego), która obsługuje m.in. autobusy linii 122, 138, 422 i 642.
- Pętla tramwajowa Bieńczyce (rondo Hipokratesa), obecnie nieużywana w ruchu liniowym.
Czy w Bieńczycach są jakieś dworce kolejowe? Ostatnia stacja mieszcząca się na terenie dzielnicy została zamknięta w 1963 roku.
Bieńczyce – ścieżki rowerowe
Bieńczyce są jedną z najbardziej przyjaznych dzielnic dla rowerzystów. Znajdują się tam liczne ścieżki rowerowe i kilka stacji Wavelo, gdzie każdy może wypożyczyć rower. Rozbudowana sieć ścieżek sprawia, że Bieńczyce to idealne miejsce do zamieszkania dla aktywnych i tych, którzy potrzebują co jakiś czas oderwać się od obowiązków.
Ścieżki rowerowe na Bieńczycach ciągną się m.in. wzdłuż ulicy Mikołajczyka, Broniewskiego, alei Andersa i Kocmyrzowskiej. Droga dla rowerów i pieszych ciągnie się także przez całą długość Plantów Bieńczyckich.
Komunikacja na Bieńczycach – główne ulice
Przez Bieńczyce przebiega droga krajowa nr 79, która z jednej strony łączy Kraków z Katowicami, druga - z Warszawą. Główne ulice na terenie dzielnicy to:
- ul. Broniewskiego,
- ul. Mikołajczyka,
- ul. Dunikowskiego,
- ul. Obrońców Krzyża,
- Aleja Andersa.
Mimo rozwiniętej infrastruktury, w godzinach szczytu w wielu częściach dzielnicy tworzą się korki. Największe z nich powstają m.in. w okolicach ronda Hipokratesa, ronda Generała Maczka i wzdłuż ul. Obrońców Krzyża i DK 79.
Komunikacja na Bieńczycach – inwestycje drogowe
Na 2022 rok, w ramach Proogramu modernizacji dróg i chodników, zaplanowano remont nawierzchnii ul. Andegaweńskiej. Drogowcy pojawią się również na ul. Gustawa Pokrzywki, gdzie zmodernizują miejsca postojowe na osiedlu Niepodległości od budynku 11 do 14.
Z kolei na ul. Spytka z Melsztyna specjaliści będą pracować nad modernizacją parkingu po zachodniej części ul. Spytka z Melszyna od budynku 12 do 15 oraz przed budynkiem numer 7. Zostanie również wymieniona nawierzchnia jezdni od ul. Andegaweńskiej.
Ocena redakcji
Infrastruktura drogowa w Bieńczycach jest dość dobrze rozbudowana, dzięki czemu mieszkańcy nie mają problemów z dojazdem do pracy czy szkoły. Jedyną wadą komunikacji są korki, które w godzinach szczytu wydłużają czas przejazdu przez dzielnicę nawet o kilkadziesiąt minut.
3. Edukacja na Bieńczycach
Żłobki i przedszkola na Bieńczycach
Bieńczyce to naprawdę świetna lokalizacja dla osób z małymi dziećmi. Na terenie dzielnicy znajduje się kilka żłobków i przedszkola. Jest w czym wybierać. Do większości żłobków, można zapisać dzieci już od 6 miesiąca życia. Poniżej lista najpopularniejszych placówek:
- Żłobki publiczne: Żłobek nr 7, Żłobek nr 27
- Żłobki prywatne: Akademia Skrzatów, Mini Mini, Malinowy Domek, Lokomotywa, Motylek
Na terenie Bieńczyc mieszczą się zarówno prywatne, jak i publiczne przedszkola. Oferta edukacyjna w dzielnicy jest dość szeroka. Najpopularniejsze placówki to:
- przedszkola prywatne: Przedszkole Lokomotywa, Przedszkole Niedźwiadka Gruchatki i Przedszkole Muzyczno-Językowe nr 1,
- przdszkola publiczne: Przedszkole nr 142, Przedszkole nr 116, Przedszkole nr 117, Przedszkole nr 151, Przedszkole nr 115, Przedszkole nr 110, Przedszkole nr 143, Przedszkole nr 113 oraz Przedszkole Motylek.
Najłatwiej dostać się do żłobka i przedszkola prywatnego, chociaż zdarza się, że i w placówkach samorządowych dostępne są wolne miejsca. Ośrodki oferują szereg ciekawych zajęć. Spośród nich warto wyróżnić rytmikę, muzykoterapię, zabawy manipulacyjne, bajkoterapię czy zabawy ekologiczno-przyrodnicze.
Szkoły podstawowe: edukacja na Bieńczycach
Mieszkańcy dzielnicy mają szeroki dostęp do edukacji. W Bieńczycach mieszczą się nie tylko liczne żłobki i przedszkola, ale i kilka szkół podstawowych. W większości z nich poziom nauczania utrzymuje się na zadowalającym poziomie.
Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Bieńczycach?
Czy łatwo dostać się do żłobka oraz czy łatwo dostać się do podstawówki na terenie Bieńczyc? Okoliczni mieszkańcy nie powinni mieć z tym problemu. Mimo dużej ilości mieszkańców, w przedszkolach są jeszcze wolne miejsca. Podobnie sprawa ma się w przypadku szkół. Na terenie dzielnicy powstało na tyle dużo placówek, że są one w stanie sprostać oczekiwaniom młodych rodziców.
Licea i technika na Bieńczycach szkoły średnie dzielnicy
Na terenie dzielnicy znajdują się także licea i technika. Do tamtejszych szkół ponadpodstawowych uczęszczają nie tylko mieszkańcy Bieńczyc, ale także Wzgórz Krzesławickich.
Najchętniej uczęszczane publiczne licea i technika to:
- Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 1,
- Technikum hotelarskie,
- III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie,
- Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek im. Świętego Dominika Savio.
W Bieńczycach mieszczą się też szkoły dla dorosłych, a wśród nich: Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych HTS przy Zespole Szkół Zawodowych HTS w Krakowie.
Popularne szkoły na Bieńczycach
Jak już wspomnieliśmy, na terenie Bieńczyc znajdują się zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne. Najpopularniejszą z placówek niepublicznych jest Zaoczne Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych na osiedlu Kalinowym. Chętnie uczęszczaną szkołą publiczną jest z kolei Technikum Hotelarskie na osiedlu Złotej Jesieni oraz III Liceum Ogólnokształcące na osiedlu Wysokie.
Czy na Bieńczycach są jakieś uczelnie? Na osiedlu Niepodległości znajduje się zamiejscowy wydział Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Studentów zachęcamy do przejścia na stronę: mieszkania do wynajęcia Kraków Bieńczyce.
Ocena redakcji
Świetną opinią wśród szkół na terenie Bieńczyc cieszą się te prywatne, chociaż trzeba przyznać, że publiczne również gwarantują dobry poziom nauczania. Mieszkańcy dzielnicy nie powinni narzekać na ofertę edukacyjną, trzeba jednak przyznać, że w okolicy brakuje uczelni publicznej.
4. Jak się mieszka na Bieńczycach? Parki i rekreacja w dzielnicy
Bieńczyce to idealna dzielnica dla aktywnych i tych, którzy mają zwierzęta. Wokół panuje zieleń, więc jest tam gdzie się wybrać na spacer. Największe parki w okolicy to:
- Planty Bieńczyckie, gdzie znajduje się mnóstwo alejek i place zabaw,
- Zalew Nowohucki, gdzie mieszczą się siłownie open air.
Tuż przy zalewie znajduje się kompleks sportowy Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji "Krakowianka". Można korzystać tam z nowoczesnego boiska, w sezonie wybrać się na basen. Cały kompleks cieszy się dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza latem, kiedy panuje tam przyjazny klimat. Na terenie dzielnicy znajduje się też orlik Bieńczyce i stadion żużlowy KS Wanda.
5. Gastronomia i kultura
Oferta gastronomiczna na terenie Bieńczyc jest dość dobrze rozwinięta. Mieści się tam wiele dobrych restauracji, barów mlecznych i lokali z fast foodem. Studenci w porze obiadowej często odwiedzają Bar Mleczny Bieńczyce. Można zjeść tam smacznie i, co najważniejsze, tanio. Jeśli chodzi o fast food, godną polecenia jest Pizzeria Palermo. Wielu mieszkańców dzielnicy nie wyobraża sobie weekendu bez zapiekanki. Bieńczyce po prostu z nich słyną. Przy budce z zapiekankami niedaleko placu targowego niemalże zawsze ustawiona jest kolejka.
Jedną z najlepszych restauracji na terenie Bieńczyc jest Nowohucki Słoik. Lokal cieszy się świtą opinią, a podawane w nim obiady smakują jak domowe. Na randkę czy spotkanie biznesowe można wybrać się z kolei do restauracji Błękitna Laguna. Podają tam smaczne obiady i lunche, a wystrój sali jest bardzo elegancki.
Czego brakuje w dzielnicy? Mieszkańcy wymieniają kolejno: kino, centrum kultury, muzeum czy też galeria sztuki. Znajduje się tu jednak niejedna biblioteka, Krakowskie Biuro Promocji Kultury, które wspiera teatr oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka. Bieńczyce mają średnio rozwiniętą ofertę kulturalną, co stanowi problem dla wielu mieszkańców okolicy.
6. Zdrowie na Bieńczycach
Ogólna jakość powietrza w Bieńczycach utrzymuje się na dobrym poziomie. Zimą, ze względu dużą ilość kopciuchów, odczuwalny jest jednak smog. Na terenie dzielnicy, jak i w całym Krakowie dobrą jakością cieszy się kranówka. Wiele osób decyduje się ją pić zamiast wody mineralnej.
Czy na terenie Bieńczyc są jakieś przychodnie i szpitale publiczne? Mieści się tam m.in. Szpital specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera, Przychodnia Lekarska Gemelli, Centrum medyczne Nowa Huta czy Przychodnia Eskulap. Łącznie kilkanaście placówek. Termin oczekiwania na wizytę u specjalisty jest stosunkowo krótki, chociaż to zależy od poradni.
Okoliczni mieszkańcy nie mają też kłopotu, żeby dostać się do apteki. Na terenie dzielnicy jest ich kilkanaście.
7. Bieńczyce - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Mieszkańcy Bieńczyc nie powinni mieć problemów ze zrobieniem zakupów. Na terenie dzielnicy mieszczą się zarówno sklepy osiedlowe, jak i supermarkety, hipermarkety czy targowiska. W Bieńczycach mieści się również centrum handlowe – DH Wanda. Znajdują się tam sklepy z artykułami dekoracyjnymi, odzieżą, sprzętem RTV/AGD i wiele innych. Można znaleźć tam większość rzeczy potrzebnych do domu, co dla pobliskich mieszkańców jest bardzo wygodne.
Na uwagę zasługuje także park targowy Bieńczyce. Codziennie można kupić tam świeże owoce i warzywa. Na targu nie brakuje też stoisk z jedzeniem czy wyrobami cukierniczymi.
8. Wady i zalety mieszkania na Bieńczycach
Zalety:
- mnóstwo zieleni,
- rozwinięta komunikacja,
- szeroka oferta edukacyjna,
- szybki dojazd do centrum miasta,
- wiele punktów usługowo-handlowych.
Wady:
- średnio rozwinięta oferta kulturalna,
- hałas,
- brak psiego wybiegu,
- mała liczba miejsc parkingowych.
Czy dzielnica Bieńczyce jest przyjazna dla zwierząt?
Bieńczyce są jedną z najbardziej zielonych dzielnic Krakowa, co zachęca do spacerów z psami. Brakuje tam jednak miejsc, gdzie czworonogi mogłyby się wyszaleć. Mieszkańcy dzielnicy wpadli na pomysł wybudowania psiego wybiegu. Niestety, Rada Dzielnicy Bieńczyce odrzuciła projekt i na chwilę obecną nie wiadomo, czy ten w najbliższym czasie się pojawi.
9. O tym się mówi na Bieńczycach
Coraz więcej na terenie dzielnicy słyszy się o realizacji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy chętnie zgłaszają swoje pomysły, które są stopniowo realizowane przez urzędników.
Największe zmiany widać wokół Zalewu Nowohuckiego, gdzie wyremontowano alejki, wybudowano pomosty widokowe, zamontowano elementy małej architektury i oświetlenie. W sąsiedztwie powstały boisko, flowpark i nowy plac zabaw.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?
23.01.2020, Redakcja
Krowodrza - dawna dzielnica ogrodów
Krowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włącKrowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włączenia jej do Krakowa, Krowodrza powoli wychodzi ze służebnej roli ogrodniczej i zaczyna się zmieniać jej charakter. Obecnie jest to jedna z bardziej polecanych dzielnic to zakupu mieszkania w Krakowie.