- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Dąbrówka Mała Katowice
Dąbrówka Mała to jedna z 22 dzielnic Katowic, która znajduje się tuż przy granicy z Sosnowcem, Czeladzią i Siemianowicami Śląskimi. Położona jest dość blisko Śródmieścia Katowic, co tłumaczy jej popularność wśród mieszkańców, którzy szukają szybkiego dojazdu do pracy czy miejsc rozrywki.
W Dąbrówce Małej nie ma wielu nowych inwestycji mieszkaniowych. Deweloperzy dość rzadko oddają tu nieruchomości do użytku. Osoby, które chcą zamieszkać w dzielnicy, w większości muszą zadowolić się mieszkaniami z rynku wtórnego, choć większość z nich jest stosunkowo nowa. Cena za metr kwadratowy waha się od 5500 do 7000 złotych, co jest wartością umiarkowaną jak na Katowice. Biorąc pod uwagę bliskość centrum, możemy znaleźć tu ciekawe oferty nieruchomości inwestycyjnych.
Oferty w tym mieście:
1. Informacje ogólne
Położenie Dąbrówki Małej na mapie Katowic
Dąbrówka Mała jest najbardziej wysuniętą na północ dzielnicą Katowic. Należy do zespołu dzielnic wschodnich i stanowi granicę miasta z Sosnowcem na wschodzie, Siemianowicami Śląskimi na zachodzie i powiatem będzińskim na północy. Graniczy z dwoma innymi jednostkami terytorialnymi tego typu:
- z Szopienicami-Burowcem na południowym wschodzie,
- z Bogucicami na południowym zachodzie.
Granica południowa dzielnicy biegnie wzdłuż al. Roździeńskiego i drogi ekspresowej S86. Granicę z Bogucicami stanowi ul. Szwedzka. Dąbrówka Mała ma powierzchnię 3,68 km2, co czyni ją jedną z mniejszych dzielnic. W granicach terytorium Dąbrówki Małej możemy wyróżnić dodatkowe, mniejsze jednostki terytorialne, które można nazwać osiedlami. Są to:
- Stary Czekaj – osiedle w większości niezagospodarowane, z dużą ilością zieleni i zabudową niską,
- Nowy Czekaj – dawna osada robotnicza o charakterze typowo wiejskim, gdzie położona jest Elektrociepłownia Katowice,
- Norma – osiedle wysokich bloków mieszkalnych z lat 70.,
- Pniaki – osiedle o niskiej zabudowie, głównie wiejskiej,
- Osiedle Konstantego Michalskiego – osiedle bloków wielokondygnacyjnych z lat 70. i 80.
W Dąbrówce Małej znajdziemy zróżnicowaną zabudowę mieszkalną – zarówno blokowiska, jak i domki jednorodzinne, dzięki czemu każdy znajdzie tu miejsce idealne dla siebie.
Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Dąbrówce Małej?
Na Dąbrówce Małej liczba mieszkańców w 2020 roku wynosi 4759 osób. Stanowią oni 1,81% wszystkich osób zameldowanych w Katowicach. To stosunkowo niedużo jak na dzielnicę o powierzchni prawie 4 km2. Zagęszczenie ludności wynosi tu 1293 osoby na kilometr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że dużą część powierzchni Dąbrówki Małej stanowią nieużytki zielone i osiedla domków jednorodzinnych, gdzie liczba mieszkańców jest stosunkowo mała. W rejonach zdominowanych przez blokowiska, zagęszczenie ludności może być nawet dwukrotnie wyższe. W dzielnicy także można zaobserwować zjawisko depopulacji.
Podział demograficzny ze względu na produktywność mieszkańców przedstawia się następująco:
- 13% - osoby w wieku przedprodukcyjnym (0-14 lat),
- 70% - osoby w wieku produkcyjnym (15-59 dla kobiet i 15-64 dla mężczyzn),
- 17% - osoby w wieku poprodukcyjnym (60+ dla kobiet i 65+ dla mężczyzn).
Dąbrówka Mała jest jedną z wolniej starzejących się dzielnic Katowic. Na każdą setkę dzieci w wieku do 14 lat przypada 129 osób w wieku poprodukcyjnym, co jest całkiem dobrym wynikiem.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Na Dąbrówce Małej przeważają osoby aktywne zawodowo, które cenią sobie bliskość Śródmieścia. Nie zapominajmy także, że tuż obok znajduje się bardzo wiele zakładów pracy o charakterze handlowym. Warto przed zakupem dokładnie poznać okolicę, bo ta jest bardzo różnorodna.
Studenci mogą być zainteresowani zakupem lub wynajmem mieszkań w Dąbrówce Małej – szczególnie w blokach, gdzie infrastruktura handlowo-usługowa jest znacznie lepsza. Dużym plusem jest dobra komunikacja z centrum i uczelniami wyższymi. Studentów mogą przyciągać także umiarkowane ceny nieruchomości, dzięki czemu życiowy start jest tu prostszy.
Jeśli zaś chodzi o seniorów, to warto rozważyć dokładnie osiedle, w którym chcemy zakupić nieruchomość. W części zabudowań wiejskich musimy liczyć się z niewielką liczbą placówek handlowych, usługowych czy punktów opieki medycznej. Komunikacja także jest tu słabiej rozwinięta, a nie każdy senior może poruszać się samochodem. Z kolei w części południowej występuje dość duża koncentracja ruchu samochodowego, co wiąże się z hałasem i zanieczyszczeniami powietrza.
Czy Dąbrówka Mała to styl życia Katowic?
Mieszkańcy Dąbrówki Małej doceniają w szczególności bliskość centrum oraz większych punktów usługowo-handlowych. Dobra komunikacja miejska i bliskość drogi szybkiego ruchu ułatwia poruszanie się własnym samochodem. Choć droga S86 stanowi znaczne ułatwienie komunikacyjne, to jednak trzeba się szykować na duży ruch tranzytowy.
Planowany rozwój dzielnicy
Miasto planuje wiele inwestycji na terenie Dąbrówki Małej. Najważniejsze to:
- budowa Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej,
- stworzenie oddziału miejskiego żłobka,
- stworzenie wybiegu dla psów Psia Radość.
Dodatkowo przewidziane są inwestycje, mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Stanie tu nowa sygnalizacja świetlna, pojawią się nowe punkty oświetleniowe oraz wymienione zostaną obecne oprawy. Widać więc, że dzielnica chce jak najbardziej inwestować w dobro i wygodę mieszkańców.
Dąbrówka Mała - atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Na Dąbrówce Małej napotkamy kilka wartościowych zabytków historycznych, które jednak w większości wymagają rewitalizacji. Warto zobaczyć przede wszystkim takie atrakcje jak:
- kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z początku XX wieku,
- dawny ratusz gminy Dąbrówka Mała z początku XX wieku,
- dawny dwór przy ul. Żyznej 1 z drugiej połowy XIX wieku.
Znajdziemy tu liczne, zabytkowe kamienice. Sporo tu pomników i miejsc pamięci narodowej. Brak jednak innych atrakcji, które mogłyby umilać czas mieszkańcom.
Czy Dąbrówka Mała to bezpieczna dzielnica?
Czy Dąbrówka Mała to bezpieczna dzielnica? Stosunkowo tak. Problemy dotyczą głównie przekraczania prędkości, parkowania w niedozwolonych miejscach i spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Atrakcje Dąbrówki Małej: oferta dla dzieci
Oferta dla dzieci w dzielnicy nie jest zbyt bogata - brakuje tu placów zabaw. Najbardziej popularny z nich znajduje się przy ul. Strzelców Bytomskich 21B. Dużo atrakcji dla najmłodszych znajdziemy także na Ranczu Dąbrówka. Na tym, niestety, kończy się oferta dla dzieci w tej dzielnicy.
2. Komunikacja na Dąbrówce Małej
Komunikacja publiczna na Dąbrówce Małej opiera się na transporcie autobusowym. Kursuje tędy wiele linii, a przeważają te podmiejskie, dzięki którym dostaniemy się nie tylko w inne rejony Katowic, ale także do okolicznych miejscowości. Komunikacja samochodowa także jest całkiem dobra. Na południu znajduje się droga S86, która stanowi główną trasę przejazdową dla mieszkańców dzielnicy i nie tylko.
Ile trwa dojazd z Dąbrówki Małej do centrum?
Dojazd z Dąbrówki Małej, z okolic stacji paliw Orlen, do katowickiego Rynku jest bardzo dobry. Choć odległość jest dość znaczna, bo wynosi ponad 5 kilometrów, to niemal całą drogę będziemy się poruszać aleją Roździeńskiego, a więc drogą S86 – trasą szybkiego ruchu. Dystans ten pokonamy nawet w 8 minut. W godzinach szczytu, około godziny 16:00, czas ten może wydłużyć się do 12 minut, ale tylko poprzez zatory w okolicach Muzeum Śląskiego na drodze nr 79.
Dojazd komunikacją miejską jest dłuższy. W godzinach szczytu musimy szykować się nawet na półgodzinną podróż, z czego – niestety – 20 minut przyjdzie nam przejść na piechotę. Także w 20 minut pokonamy cały dystans jednośladem.
Tramwaje na Dąbrówce Małej
Przez Dąbrówkę Małą nie przejeżdżają tramwaje. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się w Burowcu.
Autobusy na Dąbrówce Małej
Autobusy stanowią tu główny środek komunikacji miejskiej. Przez teren Dąbrówki Małej przejeżdża kilkanaście różnych linii autobusowych. Kluczowe dla dzielnicy są numery:
- 40 – z Będzina Kościuszki do Katowic Piotra Skargi,
- 72 – z Giszowca Kopalni Staszic do Michałkowic Bytomskiej,
- 74 – z Zawodzia Zajezdni do Chorzowa Batorego Parku Logistycznego,
- 154 – ze Środuli Chemicznej do Ligoty Akademików,
- 835 – z Maczków Kościuszki do Katowic Piotra Skargi.
Najważniejsze przystanki autobusowe to: Dąbrówka Mała Pawilon Agata niedaleko drogi ekspresowej, Dąbrówka Mała Żwirowa, czy Dąbrówka Mała Le Ronda.
Dworce/zajezdnie
Choć przez dzielnicę kursują pociągi, to one mają jedynie charakter towarowy. Nie ma tu dworców pasażerskich od 1969 roku. Brak tu również zajezdni czy pętli autobusowych.
Dąbrówka Mała - ścieżki rowerowe
Dąbrówka Mała nie jest przyjazna dla rowerzystów. Brakuje tu ścieżek rowerowych, a miłośnicy jednośladów muszą się zadowolić jeżdżeniem po ulicach, które nie zawsze są odpowiednie i bezpieczne dla cyklistów. Najbliższa wypożyczalnia rowerów znajduje się nieco na południe od granicy, po stronie Szopienic.
Komunikacja na Dąbrówce Małej - główne ulice
Głównym szlakiem komunikacyjnym jest z pewnością droga ekspresowa S86, dzięki której wydostaniemy się z Katowic w niemal dowolnym kierunku kraju. Innymi szlakami o sporym natężeniu ruchu są ulice: Strzelców Bytomskich, Pod Młynem, Le Ronda, Milowicka.
Komunikacja na Dąbrówce Małej – inwestycje drogowe
Dużą, planowaną inwestycją jest budowa drogi wraz z infrastrukturą w rejonie ulicy Styczniowej i Biniszkiewicza. Prace zostały podzielone na dwa etapy, a całość ma kosztować prawie 2,5 mln złotych. Budowa ma rozpocząć się w 2020 roku.
Innym projektem, który został zgłoszony do przetargu, jest budowa ścieżki rowerowej, która ma połączyć Dąbrówkę Małą z Burowcem i osiedlem Borki. To pierwsza taka trasa w dzielnicy, która ma znacznie ułatwić poruszanie się jednośladem.
Ocena redakcji
Komunikacja samochodowa z Dąbrówki Małej do innych rejonów Katowic czy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego jest prosta i szybka. Bliskość drogi S86 pozwala niemal natychmiast wrzucić piąty bieg i skrócić czas przejazdu przez miasto do minimum. Mieszane uczucia możemy mieć przy ocenie komunikacji miejskiej.
Z jednej strony jedynie mieszkańcy najbardziej północnej części Dąbrówki Małej mają do najbliższego przystanku autobusowego ponad 5 minut drogi na piechotę. Z drugiej jednak, by dostać się do centrum, trzeba przygotować się nawet na trwający 20 minut spacer. Brakuje tu także ścieżek rowerowych, choć ma się to w najbliższym czasie zmienić.
3. Edukacja na Dąbrówce Małej
Żłobki i przedszkola na Dąbrówce Małej
Nna terenie Dąbrówki Małej mieści się tylko jeden żłobek – oddział żłobka miejskiego w Katowicach przy ul. Grzegorzka 2. Opiekę znajdzie tam 40 dzieci. Nie ma tu więcej placówek tego typu – nawet prywatnych. Z przedszkolami jest nieco lepiej. Znajdują się tu dwa przedszkola miejskie:
- Przedszkole nr 58 przy Grzegorzka 4, gdzie opiekę znajdzie 75 dzieci,
- Przedszkole nr 38 przy Hallera 72, także posiadające 75 miejsc.
Co więcej, przy ul. Grzegorzka 2 mieści się przedszkole Pod Aniołem, które może przyjąć ok. 25 dzieci.
Szkoły podstawowe: edukacja na Dąbrówce Małej
Przy ul. Grzegorzka 4 mieści się Szkoła Podstawowa nr 47, gdzie może uczyć się nawet 720 uczniów. Jest to szkoła z oddziałami integracyjnymi. Nie wyróżnia się wysokim poziomem nauczania. Według rankingu szkół podstawowych przygotowanym w 2020 roku przez serwis WaszaEdukacja.pl, placówka zajmuje dopiero 18. miejsce wśród wszystkich 36 szkół tego rodzaju.
Przy ul. Techników mieści się bardzo popularna szkoła – Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego w Katowicach, gdzie uczyć się może 80 uczniów. Placówka przygotowuje do zawodowego uprawiania jednej z czterech dyscyplin sportowych.
Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Dąbrówce Małej?
Czy łatwo się dostać do żłobka? Niestety, jest to bardzo trudne. Dzielnica oferuje jedynie 40 miejsc, a liczba dzieci w wieku od 0 do 3 lat wynosi tu ok. 130. Oznacza to, że prawie setka maluchów musi zostać w domu lub szukać miejsca dla siebie w innych dzielnicach miasta. Nieco lepiej jest z przedszkolami. Przedszkolaków mieszka ok. 180 w Dąbrówce Małej. Placówki oferują natomiast 175 miejsc. Liczba miejsc w przedszkolach jest odpowiednia, ale dzielnica nie ma już możliwości przyjmowania maluchów z okolicznych rejonów.
W szkole podstawowej natomiast jest bardzo swobodnie. Obłożenie uczniami pochodzącymi z Dąbrówki Małej wynosi jedynie połowę. Placówka nie jest szczególnie popularna w Katowicach, stąd klasy w tej szkole są dość małe i kameralne.
Licea i technika na Dąbrówce Małej: szkoły średnie dzielnicy
Na Dąbrówce Małej nie ma żadnej standardowej szkoły średniej. Mieści się tu jednak bardzo cenione i popularne Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego, gdzie jednak może uczęszczać jedynie 40 licealistów. Klasy są tu kameralne – ok. 10-osobowe. Jest to jednak szkoła prywatna, gdzie nie każdy może się dostać.
Przy ul. Techników 11 znajduje się także Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich. Po tym technikum można pełnić zawód technika: budownictwa, drogownictwa, geodezji czy architektury krajobrazu. W zawodówce przygotowują do zawodu murarza, tynkarza czy pracownika robót wykończeniowych. W rankingu WaszaEdukacja.pl technikum znajduje się dość wysoko – na 5. miejscu wśród wszystkich 16 szkół tego rodzaju.
Popularne szkoły na Dąbrówce Małej
Bardzo popularną szkołą jest Szkoła Mistrzostwa Sportowego, w której mieści się zarówno podstawówka, jak i liceum ogólnokształcące. Do tej placówki podania składają rodzice z całych Katowic i okolicznych miejscowości. Mimo iż jest to szkoła prywatna o bardzo wysokim poziomie nauczania i doskonałym zapleczu, czesne nie jest tu wysokie. To miejsce idealne dla dzieci, dla których sport jest całym życiem.
Przy ul. Techników 9 mieści się Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS, gdzie młodzi ludzie mogą zdobyć wykształcenie w kierunku dziennikarstwa, filologii, marketingu czy prawa. Jest to uczelnia prywatna, która bardzo mocno angażuje się w działalność naukową i badawczą. Warto także wspomnieć tu o popularnym Medyku – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach. To szkoła publiczna. Tutaj można przygotować się do zawodu związanego z medycyną – opiekuna medycznego, technika sterylizacji, technika elektroradiologa czy higienistki stomatologicznej. Wybór jest bardzo duży. Szkoła słynie z tego, że ułatwia pogodzenie nauki z pracą i prowadzi zajęcia w dwóch trybach: stacjonarnym i zaocznym.
Ocena redakcji
W wielu aspektach edukacja Dąbrówki Małej jest niewystarczająca dla podstawowych potrzeb dzielnicy. Choć mieści się tu żłobek miejski, to oferowana w nim liczba miejsc jest bardzo mała. Przedszkola i szkoła podstawowa zapewniają opiekę i edukację dla wszystkich dzieci tu mieszkających, ale nie wyróżniają się niczym, co mogłoby przyciągnąć rodziców. Nie ma też publicznego ogólniaka.
Z drugiej strony znajduje się tu prywatna szkoła sportowa i bardzo dobre technikum. Nie zapominajmy także o Medyku i uczelni wyższej o całkiem dobrych opiniach. Wiele musi się w dzielnicy zmienić, by była ona ceniona ze względu na poziom edukacji. Nie można jednak powiedzieć, żeby był on obecnie bardzo zły.
4. Jak się mieszka na Dąbrówce Małej? Parki i rekreacja w dzielnicy
Dąbrówka Mała nie charakteryzuje się dużą gęstością zabudowań. Mimo wszechobecnych blokowisk, napotkamy tu sporo zieleni. W większości są to niezagospodarowane nieużytki zielone, które jednak doskonale sprawdzą się do codziennych spacerów z psem. Na południu dzielnicy, przy ul. Strzelców Bytomskich znajduje się park dla mieszkańców, który ma dość pochlebne opinie i służy mieszkańcom do relaksu i rekreacji. Tuż obok znajdują się jeszcze dwa inne, zagospodarowane tereny zielone:
- Park Żołnierzy Września przy ul. Hallera,
- Ranczo Dąbrówka przy ul. Pitery.
W Pniakach z kolei znajduje się Zielony Zakątek, gdzie znajduje się boisko do gry w koszykówkę, niewielka zewnętrzna siłownia i plac zabaw. Mieszkańcy bardzo cenią sobie to miejsce i lubią tu przychodzić w celach relaksacyjnych. Niedaleko od ulicy Strzelców Bytomskich znajdziemy ogródki działkowe Bratek, gdzie możemy urządzić grilla lub odpocząć na własnym skrawku zieleni, z dala od zatłoczonych ulic i zgiełku.
Miłośnicy aktywności fizycznej mogą odwiedzić siłownię CrossFit Hussars przy ul. Żyznej 2. Z kolei przy Żwirowej 5 mieści się Trekking Club Sporty Ekstremalne, gdzie możemy wraz z przyjaciółmi czy rodziną pograć w paintballa. W Kopalni Futbolu przy ul. Miłowickiej 1F możemy wynająć w pełni profesjonalne boisko do gry w piłkę nożną, a przy Wiertniczej 3 zapiszemy się na zajęcia z nauki pływania czy aqua aerobiku w zadbanym i popularnym basenie w dzielnicy. W ośrodku sportowym Hetman możemy natomiast skorzystać z:
- dwóch boisk z trawy syntetycznej (do gry oraz treningu),
- boiska do siatkówki lub koszykówki,
- dwóch kortów tenisowych,
- siłowni i fitnessu
Z pewnością więc na Dąbrówce Małej znajdziemy sporo miejsc rekreacji i wysiłku fizycznego – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
5. Gastronomia i kultura na Dąbrówce Małej
Gdzie zjeść w dzielnicy? Większość lokali znajduje się na południu Dąbrówki Małej, tuż przy drodze ekspresowej. Warto udać się do takich restauracji jak:
- restauracja Stara Baśń przy ul. Wyrobiskowej 5, która oferuje kuchnię polską,
- restauracja z winiarnią Terra Mare przy al. Roździeńskiego 191, która oferuje kuchnię śródziemnomorską,
- Misone przy al. Roździeńskiego 191, które oferuje kuchnię azjatycką.
Bardzo dobrą restauracją jest także Karczma Pod Młynem przy ul. Dytrycha 3A, gdzie zjemy bardzo dobrze i stosunkowo tanio. Mimo kilku propozycji gastronomicznych, w dzielnicy brakuje lokali serwujących kuchnię włoską. Do najbliższej pizzerii musimy jechać na Bogucice.
Oferta kulturalna w dzielnicy jest dość uboga. Nie ma tutaj żadnego centrum kultury, gdzie mieszkańcy mogliby wziąć udział w warsztatach czy innych wydarzeniach. Najbliższa placówka tego rodzaju mieści się w Szopienicach, przy ul. Hallera 28. Na Dąbrówce Małej znajduje się natomiast Teatr Gry i Ludzie przy al. Niepodległości 2. Organizowane są tu spektakle dla dorosłych i dla dzieci, w budynku teatru, jak i w plenerze. Przy ul. Strzelców Bytomskich 21 mieści się dzielnicowa filia biblioteki publicznej. Na tym jednak kończy się oferta kulturalna.
6. Zdrowie na Dąbrówce Małej
Jakość powietrza na Dąbrówce Małej według serwisu aqicn.org pozostawia wiele do życzenia. Od października do marca wskaźnik PM2.5 przekracza tu często wartość 150, co oznacza zagrożenie dla zdrowia. Kranówka natomiast jest tu bardzo dobrej jakości, podobnie jak w całych Katowicach. Władze miasta i Rada Dzielnicy Dąbrówka Mała promują picie wody prosto z kranu.
W dzielnicy nie ma zbyt wielu przychodni i szpitali publicznych, choć nie można powiedzieć, że nie ma tu w ogóle opieki medycznej. Przy ul. Le Ronda 16 mieści się przychodnia NZOZ Puls-Med Sp. z o.o. Z usług stomatologa skorzystamy w Wamedzie, przy ul. Pogodnej 2A. Przy ul. Strzelców Bytomskich 65 znajdziemy pracownię psychologiczną Kier. Na Dąbrówce Małej brakuje jednak weterynarza, gdzie mieszkańcy mogliby leczyć swoich pupili.
Przy ul. Le Ronda 6 mieści się apteka Dr. Max, mająca opinię dobrze wyposażonej. Brakuje jednak aptek całodobowych.
7. Sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Infrastruktura handlowa Dąbrówki Małej jest bardzo dobrze rozwinięta. Znajdziemy tu dwa, bardzo duże centra handlowe:
- centrum Dąbrówka przy al. Roździeńskiego 200,
- Homepark Rawa przy al. Roździeńskiego 97.
Oba znajdują się blisko siebie i znajdziemy tam sklepy wszystkich branż, dzięki czemu łatwo i szybko zrobimy nawet większe i specjalistyczne zakupy. Znajdziemy tu kilkanaście różnych sklepów meblowych i z akcesoriami do domu. Przede wszystkim warto tu wymienić:
- Ikeę,
- Castoramę,
- Jysk,
- Salon Agata,
- Home Concept,
- Manię Spania.
Zakupy spożywcze zrobimy w hipermarkecie Carrefour w centrum handlowym. Do dyspozycji są też mniejsze supermarkety: Społem, San Marco czy osiedlowe sklepiki. Brakuje tu tylko dobrze wyposażonego targowiska ze świeżymi warzywami i owocami.
Infrastruktura usługowa także jest całkiem dobrze rozwinięta. Mamy do wyboru kilku fryzjerów, choć w większości ich gabinety znajdują się na południu dzielnicy. Z usług pocztowych na Dąbrówce Małej skorzystamy przy al. Niepodległości, a więc także na południu. Brakuje jednak osobnego oddziału dla północnej części dzielnicy.
8. Wady i zalety mieszkania na Dąbrówce Małej
Plusy:
- dobra komunikacja z innymi rejonami Katowic i nie tylko,
- spora oferta aktywności rekreacyjnych i stosunkowo dużo zieleni,
- bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa.
Minusy:
- niewiele atrakcji dla dorosłych i dzieci,
- brak ścieżek rowerowych,
- niewystarczająca oferta edukacyjna,
- uboga oferta kulturalna,
- zła jakość powietrza.
Ocena redakcji
Dąbrówka Mała cały czas zmienia się na lepsze. Można już zauważyć rozpoczęcie lub zaplanowanie wielu inwestycji, które mają poprawić komfort mieszkania tutaj. Dużym problemem jest brak wystarczającej liczby placówek edukacyjnych, opiekuńczych i kulturalnych, ale podejmowane są działania w celu poprawy istniejącej sytuacji.
9. O tym się mówi na Dąbrówce Małej
Dużo się mówi o powstaniu nowej linii tramwajowej wzdłuż al. Roździeńskiego. Dzięki temu komunikacja miejska będzie jeszcze sprawniejsza. Temat ucichł w 2014 roku, ale po 6 latach wraca na usta wszystkich mieszkańców. Ciekawą propozycją jest wykorzystanie pozostałości istniejącej jeszcze infrastruktury kolejowej. Trasa tramwaju ma przebiegać aż do Sosnowca.
Mieszkańcy mają także pomysł na reaktywację nieistniejącego połączenia kolejowego z Tarnowskich Gór do Tych przez Dąbrówkę Małą. Dworzec Katowice Dąbrówka Mała jeszcze istnieje, choć jest nieczynny od wielu lat. Nie trzeba by więc rozpoczynać budowy od całkowitego zera, a przywrócono by znaczenie dzielnicy i przyspieszono jej rozwój.
Źródło zdjęcia głównego: https://silesia.edu.pl/
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.07.2023, Marta Gług
Śląsk i Katowice: gdzie kupić mieszkanie?
Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepAglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?
27.10.2021, Redakcja
Nikiszowiec - historyczne osiedle Katowic
Nikiszowiec to słynna część Katowic, która określane jest mianem najbardziej znanego osiedla Śląska. Osiedle te jest z pewnością przykładem efektu doskonałego zaplanowania przestrzennego oraz wieloletniej dbałości, bowiem pomimo ponad stuletniej historii miejsce to nie uległo znaczącym zmianoNikiszowiec to słynna część Katowic, która określane jest mianem najbardziej znanego osiedla Śląska. Osiedle te jest z pewnością przykładem efektu doskonałego zaplanowania przestrzennego oraz wieloletniej dbałości, bowiem pomimo ponad stuletniej historii miejsce to nie uległo znaczącym zmianom, a wciąż tętni pełnią życia jako jedno z najważniejszych osiedli stolicy województwa śląskiego.
20.07.2020, Redakcja
Dzielnica Załęska Hałda Katowice
Załęska Hałda-Brynów to świetnie skomunikowana zachodnia dzielnica Katowic, kojarząca się jednoznacznie z kopalnią Wujek, wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija., wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija.
20.07.2020, Redakcja
Osiedle Tysiąclecia Katowice
Osiedle Tysiąclecia jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odleg jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odległych czasów i początki datuje na XVII wiek. Przed rozpoczęciem budowy Osiedla Tysiąclecia znajdowały się tu głównie pola uprawne oraz pozostałości po zabudowie gospodarczej majątku ziemskiego.
20.07.2020, Redakcja
Dzielnica Wełnowiec Katowice
Wełnowiec-Józefowiec to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, która do tej pory zachowała swój industrialny wygląd. Pomimo typowo przemysłowej historii można tam znaleźć dużą ilość terenów zielonych i nowszych osiedli mieszkaniowych. Mieszkańcy najbardziej doceniają bezproblemowy dojazd do centrumbezproblemowy dojazd do centrum