Bogucice Katowice

Redakcja

Redakcja

06.07.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w katowickiej dzielnicy Bogucice? Sprawdzisz na GetHome.pl

Bogucice to jedna z 22 dzielnic Katowic, która należy do grupy śródmiejskiej. Znajdziemy tu faktycznie wielkomiejskie zabudowania, miejsca rozrywki oraz ośrodki kultury. Dzielnica podzielona jest na dwie części, różniące się architekturą. Starsza część to zabudowania z XIX wieku, w nowej natomiast znajdują się bardziej luksusowe apartamenty mieszkalne.

Możemy znaleźć kilka ciekawych inwestycji mieszkaniowych w Bogucicach. Ceny są tu wyższe od średniej w mieście – musimy zapłacić ok. 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy na rynku pierwotnym. Nowych nieruchomości nie powstaje tu wiele, bo i dzielnica jest dość gęsto zabudowana. Mimo to, deweloperzy starają się zagospodarowywać wszelkie nieużytki, bo Bogucice są bardzo popularne wśród mieszkańców Katowic i nie tylko.

Wpływ na popularność Bogucic ma z pewnością bardzo bogata oferta kulturalna i rozrywkowa tego miejsca. To dzielnica ceniona przez studentów i seniorów. Cechuje się bardzo dobrą komunikacją z resztą miasta, bliskością urzędów i placówek edukacyjnych. Bogucice są dzielnicą samowystarczalną, gdzie znajdziemy wszystko to, co potrzebne i jeszcze więcej.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Bogucic na mapie Katowic

Bogucice należą do zespołu dzielnic śródmiejskich. Położone są na północy miasta i stanowią granicę Katowic z Siemianowicami Śląskimi. Ich powierzchnia wynosi 2,78 km2 - są jedną z mniejszych dzielnic. Graniczą z pięcioma jednostkami terytorialnymi tego typu:

 • od zachodu jest to Koszutka,
 • od południa są to: Śródmieście i Zawodzie,
 • od wschodu są to: Dąbrówka Mała i Szopienice-Burowiec.

Granice są dość proste do wyznaczenia i ciągną się wzdłuż al. Korfantego od pętli Słonecznej do ronda Ziętka. Dalej biegną Drogową Trasą Średnicową i al. Roździeńskiego do skrzyżowania z Bohaterów Monte Cassino. Nieco trudniej jest wyznaczyć granicę północną – znajduje się ona mniej więcej na wysokości centrum medycznego Inter-Med Katowice.

W obręb Bogucic wchodzi kilka osiedli:

 • Bogucice – stara dzielnica; najbardziej zabytkowe osiedle, gdzie dominują starsze kamieniczki, często zabytkowe;
 • Osiedle Franciszka Ścigały – głównie o zabudowie mieszkaniowej; dominują tu niskie, 5-piętrowe bloki z końca ubiegłego stulecia;
 • Osiedle Jerzego Kukuczki – miejsce o dwóch obliczach; z jednej strony sporo tu ciasnych blokowisk, a z drugiej można tu znaleźć wiele terenów zielonych;
 • Osiedle Wincentego Wajdy – osiedle wysokich bloków z wielkiej płyty z ogromnymi terenami parkingowymi i niewielkimi skwerami zielonymi;
 • Osiedle Na Alpach – położone na zachodzie, zielone osiedle domków jednorodzinnych i niskich apartamentowców z pobliskimi ogródkami działkowymi.

Dzielnica ma przeznaczenie głównie mieszkaniowe. W niektórych miejscach widoczne są jeszcze pozostałości po starych fabrykach i zakładach, ale nie stanowią one już głównej zabudowy.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Bogucicach?

W 2019 roku liczba mieszkańców dzielnicy wynosiła 13 662 osoby i od tego czasu stale maleje. W porównaniu z rokiem 2015 populacja zmalała o blisko tysiąc osób. To znaczący spadek, chociaż zagęszczenie ludności na km2 nadal jest dość wysokie - obecnie wynosi 5287 osób. W Bogucicach możemy się więc spodziewać lekkiego tłoku na ulicach.

Podział liczby mieszkańców ze względu na wiek prezentuje się następująco:

 • 12% - osoby w wieku 0-14 lat,
 • 69% - osoby w wieku produkcyjnym (15-59 dla kobiet, 15-64 dla mężczyzn),
 • 14% - osoby w wieku poprodukcyjnym do 74. roku życia (60-74 dla kobiet, 65-74 dla mężczyzn),
 • 5% - osoby w wieku 75+.

Bogucice nie są więc mocno starzejącą się dzielnicą. Wskaźnik starzenia się społeczeństwa jest tu jeden z najniższych w Katowicach.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Bogucice to dość uniwersalna dzielnica dla wszystkich grup mieszkańców – seniorów, rodzin z dziećmi czy studentów. Najmniejszą grupę stanowią najstarsi mieszkańcy - niemniej jednak można tę dzielnicę polecić również seniorom – pobliski szpital ogólny zapewnia doskonałą jakość opieki zdrowotnej. Jest też kilka przychodni w Bogucicach.

Rodziny z dziećmi docenią liczbę placówek edukacyjnych w Bogucicach. Jest tu kilka parków i skwerów, gdzie można pójść na spacer. Bliskość Śródmieścia sprawia, że rodzice mają blisko do pracy, a młodzież do najpopularniejszych miejsc rozrywki.

Z pewnością jednak najchętniej miejsce to wybierają studenci i osoby tuż po studiach. Mieści się tu słynny katowicki Spodek, w którym zawsze dużo się dzieje. Doskonała komunikacja i bliskość Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego sprawiają, że w Bogucicach jest całkiem pokaźny rynek mieszkań na wynajem. Dodatkowym plusem jest liczność mieszkań w kamienicach i blokowiskach, które są często wybierane przez studentów.

Czy Bogucice to styl życia Katowic?

Jak się mieszka w dzielnicy? Mieszkańcy twierdzą, że bardzo spokojnie. To miejsce przyjazne rodzinom i dzieciom. Do głównych problemów należy wspomniana wyżej depopulacja. Niemniej jednak mieszkańcy cenią sobie spokój i doskonałą komunikację. W nowej części dzielnicy znajduje się dość dużo zieleni, place zabaw i sklepy.

Planowany rozwój dzielnicy

Poza niewielkimi inwestycjami upiększającymi dzielnicę, bardzo dużym projektem jest stworzenie dużego parku dla mieszkańców Bogucic. Oni sami mają zdecydować, jakie miejsce chcą tu zobaczyć i jakie atrakcje się tu znajdą. Prace nad projektem nastąpią nie wcześniej, niż w drugiej połowie 2020 roku. Rozpoczyna się także bardzo duża inwestycja drogowa u zbiegu Bogucic i Koszutki, mająca na celu wyremontowanie znajdujących się w pobliżu ulic. Ma to ułatwić mieszkańcom dojazd w inne rejony Katowic. W najbliższym czasie ma również powstać Centrum Himalaizmu im. Kukuczki.

Bogucice - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Bogucice to miejsce o długiej i wyjątkowej tradycji, z którą warto się zaznajomić. W szczególności warto tu wspomnieć o zakładzie produkującym porcelanę z Bogucic. Choć samo miejsce znajduje się w Zawodziach, niedaleko granicy, to warto je zobaczyć.

Bogucice są starsze od samych Katowic i można tu zobaczyć atrakcje o dużej wartości historycznej. Są to z pewnością:

 • dawne budynki kopalni Ferdynand: łaźnia, cechownia, lokomotywownia,
 • Szpital Bonifratrów w Bogucicach z XIX wieku – pierwszy szpital w mieście,
 • zbór Chrześcijan Baptystów,
 • kamienne krzyże.

Możemy także zobaczyć dom, w którym urodził się słynny himalaista – Jerzy Kukuczka

Znajdujące się tu atrakcje przyciągają miłośników architektury sakralnej i historii religijnej. Podczas spacerów koniecznie trzeba zwiedzić kościół parafialny pod wezwaniem świętego Szczepana z 1894 roku, który został wpisany do rejestru zabytków. Przed budynkiem znajduje się sześć figur sakralnych. Przy ul. Leopolda 1-3 mieści się klasztor sióstr św. Jadwigi, także wpisany do rejestru zabytków. Od 1910 roku stoi tu też kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, a z końca XVIII wieku pochodzi malowniczy i piękny zespół cmentarny.

Czy Bogucice to bezpieczna dzielnica?

Czy Bogucice to bezpieczna dzielnica? Według statystyk KMP w Katowicach jest to bardzo spokojna i bezpieczna okolica. Wskaźnik przestępstw jest jednym z niższych w Katowicach. Do największych zagrożeń w Bogucicach należą przekraczanie prędkości i nieprawidłowe parkowanie.

Atrakcje Bogucic: oferta dla dzieci

Na terenie Bogucic znajduje się kilka placów zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu. Bardzo popularne jest miejsce przy ul. Ścigały oddane do użytku w 2019 roku. Rodzice cenią też plac zabaw dla dzieci przy ul. Karpackiej 12 – to niewielkie, ale zadbane i przyjazne miejsce. Ciekawą ofertę dla dzieci znajdziemy też w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie. Organizowane tam są ciekawe spektakle dla najmłodszych. Dzieciaki możemy zapisać na wiele warsztatów i zajęć, w tym na:

 • naukę gry na gitarze lub pianinie,
 • zajęcia aktorskie,
 • lekcje śpiewu i emisji głosu,
 • zajęcia taneczne i baletowe,
 • kurs rysunku i malarstwa,
 • jogę lub shinkendo.

Dzieci z pewnością nie będą się tu nudzić.

2 Komunikacja na Bogucicach

Bogucice są bardzo dobrze skomunikowane z resztą Katowic. Mieszkańcy mają do dyspozycji tramwaje i autobusy. Bliskość centrum sprawia, że dojazd do większości miejsc pracy czy rozrywki jest prosty i szybki. W samym centrum dzielnicy mieści się duży węzeł komunikacyjny, dzięki czemu mieszkańcy nie mogą narzekać na liczbę połączeń z innymi częściami miasta.

Ile trwa dojazd z Bogucic do centrum?

Bogucice są oddalone od Rynku w Katowicach o niecałe 3 kilometry jazdy samochodem. Czas podróży wynosi ok. 7-10 minut. W godzinach szczytu zwiększa się on do maksymalnie 15 minut. Na największe zatory musimy się szykować na ulicy Katowickiej po stronie Bogucic i nieco dalej na Olimpijskiej. Dojazd komunikacją miejską trwa ok. 20 minut, a rowerem – 10 minut.

Tramwaje w Bogucicach

Przez al. Wojciecha Korfantego przejeżdżają trzy linie tramwajowe, które zapewniają transpot mieszkańcom Bogucic w bardziej odległe zakątki aglomeracji. Są to:

 • T13 – z Katowic Placu Wolności do Siemianowic Placu Skargi,
 • T16 – z Koszutki Słonecznej Pętli do Brynowa Huberta,
 • T43 – z Katowic Placu Wolności do Wełnowca Placu Alfreda.

Tramwaje nie stanowią jednak głównego środka komunikacji miejskiej.

Autobusy w Bogucicach

Większość ruchu komunikacyjnego odbywa się za pomocą autobusów. Z pewnością największym przystankiem autobusowym jest Bogucice Kościół. Zatrzymuje się tutaj aż 10 linii różnych typów. Przede wszystkim należy tu wymienić autobusy o numerach:

 • 11 – z Piotrowic Pętli do Czeladzi Wojkowickiej Pętli,
 • 61 – z Będzina Kościuszki do Katowic Dworca,
 • 70 – z Borków Pętli do Obroków Elkop,
 • 108 – z Dębu Silesia City Center do Giszowca Kolistej Pętli.

Przez Bogucice przejeżdża nawet autobus do Halemby.

Dworce/zajezdnie

W Bogucicach nie ma żadnych torów kolejowych, a więc także dworców. Jest tutaj pętla autobusowa Słoneczna, nie ma jednak zajezdni. Stosunkowo blisko jest stąd do Dworca Głównego w Śródmieściu – jedynie 3 kilometry.

Bogucice - ścieżki rowerowe

Na terenie Bogucic nie ma ścieżek rowerowych. Najbliższa rozpoczyna się nieco na południe od ronda Ziętka i ciągnie się przez całe Katowice aż do Podlesia i dalej. Znajdują się tu jednak aż cztery wypożyczalnie rowerów miejskich sieci City by Bike. Nie można więc powiedzieć, że miasto nie dba o posiadaczy jednośladów. Liczba ścieżek rowerowych mogłaby być jednak nieco większa.

Komunikacja w Bogucicach - główne ulice

Główną ulicą w Bogucicach jest z pewnością przebiegająca na południu dzielnicy Drogowa Trasa Średnicowa, która jest częścią drogi DK79. Na niewielkim odcinku w Bogucicach główną ulicą jest także al. Roździeńskiego, która stanowi rozwidlenie wyżej wymienionej krajówki. Dość duże trasy komunikacyjne to także al. Korfantego i ul. Bohaterów Monte Cassino, które stanowią granice dzielnicy od wschodu i zachodu.

Komunikacja w Bogucicach – inwestycje drogowe

Dużą inwestycją drogową, która została ogłoszona w marcu 2019 roku, jest przedłużenie ul. Dobrowolskiego aż do skrzyżowania z ul. Katowicką. Planowane zakończenie ma nastąpić w 2021 roku. W 2019 roku Rada Dzielnicy Bogucice podjęła także uchwałę o remoncie ul. Brzozowej w zakresie zarówno jezdni, jak i chodników.

Ocena redakcji

Komunikacja w Bogucicach jest dobrze rozwinięta. Do dyspozycji mieszkańców jest wiele linii publicznych środków transportu. Korki, choć występują, to nie są aż tak wielkie, by skutecznie zniechęcić do jazdy samochodem. W oczy rzuca się jedynie brak ścieżek rowerowych wyznaczonych przez miasto. Nie oznacza to jednak, że nie możemy poruszać się jednośladem.

3. Edukacja na Bogucicach

Żłobki i przedszkola w Bogucicach

W Bogucicach, przy ul. Ordona 3A mieści się żłobek miejski. Opiekę może w nim znaleźć nawet 115 dzieci. W dzielnicy znajdują się też dwa prywatne żłobki i jeden klub dziecięcy. Mowa o:

 • żłobku Giganciki przy ul. Katowickiej 27, który może pomieścić 30 maluchów,
 • żłobku Przytulnym Kąciku przy ul. Kujawskiej 6, który pomieści 15 dzieci,
 • niepublicznym klubie malucha Bajkowy Zakątek przy ul. Modrzewiowej 30A, który pomieści 15 dzieci.

Z pewnością rodzice nie powinni narzekać na brak miejsc w przedszkolach. Na terenie dzielnicy znajduje się aż pięć miejskich placówek tego typu:

 • Przedszkole nr 20 – dysponujące ok. 125 miejscami,
 • Przedszkole nr 22 – dysponujące ok. 75 miejscami,
 • Przedszkole nr 49 – dysponujące ok. 75 miejscami,
 • Przedszkole nr 70 – dysponujące ok. 50 miejscami,
 • Przedszkole nr 97 – dysponujące ok. 100 miejscami.

Poza tym, znajdują się tu także prywatne przedszkola, takie jak: Mali Giganci, Bajkowe Przedszkole czy Przytulny Kącik. Edukację i opiekę znajdzie tam dodatkowo ok. setka maluchów.

Szkoły podstawowe: edukacja w Bogucicach

Mieszczą się tu trzy szkoły podstawowe:

 • nr 62 przy ul. Ordona 3D, oferująca edukację dla ok. 480 uczniów,
 • nr 13 przy ul. Wróblewskiego 42, oferująca naukę dla ok. 480 uczniów,
 • nr 40 przy ul. Słowiańskiej 1, oferująca miejsca dla ok. 240 uczniów.

Przy ul. Ścigały 17 mieści się Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jacka. Miejsce znajdzie tam 128 dzieci. W Bogucicach znajduje się również Szkoła Podstawowa nr 39 im. Jana Pawła II, która jest szkołą specjalną.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Bogucicach?

Czy łatwo się dostać do żłobka? W Bogucicach mieszka ok. 350 dzieci w wieku do lat 3. Dzielnica oferuje miejsca jedynie dla ok. 175 z nich, a więc dla nieco ponad połowy. Biorąc jednak pod uwagę odsetek dzieci, które zostają w domu do momentu pójścia do przedszkola oraz możliwość pójścia do przedszkola od wieku 2,5 roku, liczba ta nie wydaje się tragicznie mała. Można by nieco zwiększyć liczbę placówek, ale w ogólności nie jest źle.

Dzieci w wieku od 3 do 7 lat mieszka w Bogucicach ok. 450. Przedszkola miejskie oferują natomiast 425 miejsc. Do tego dochodzi kolejna setka z placówek prywatnych. Wygląda więc na to, że rodzice nie powinni mieć problemów z posłaniem dzieci do przedszkola.

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja ze szkołami podstawowymi. Dzielnicę zamieszkuje ok. 930 potencjalnych uczniów. Bogucice gwarantują zaś aż 1200 miejsc w szkołach publicznych oraz dodatkowo 128 w szkole katolickiej. Bez trudu znajdziemy tam miejsce dla naszej pociechy, a dzielnica może także przyjąć dzieci z okolicznych terenów.

Licea i technika w Bogucicach: szkoły średnie dzielnicy

W Bogucicach znajduje się IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka. Mieści się przy ul. Katowickiej 54. Placówka ma bardzo dobre opinie i wysoki poziom nauczania. Według rankingu WaszaEdukacja.pl w 2020 roku zajęło 5. miejsce wśród wszystkich liceów w Katowicach. W dzielnicy nie ma techników.

Popularne szkoły w Bogucicach

Dość popularną szkołą w Bogucicach jest Szkoła Podstawowa nr 62 przy ul. Ordona. Ma bardzo wysoki poziom nauczania i jest doceniana przez uczniów i rodziców. Według rankingu WaszaEdukacja.pl 2020 zajmuje 9. miejsce wśród wszystkich szkół tego typu w Katowicach.

Z tego samego też powodu cenioną szkołą publiczną jest IV LO. Wśród szkół prywatnych warto tu wymienić Katolicką Szkołę Podstawową, która szczyci się nielicznymi klasami, indywidualnym podejściem do ucznia i wychowywaniem w wierze chrześcijańskiej. Przy ul. Katowickiej mieści się z kolei Wydział Nauk Społeczno-Pedagogicznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Korczaka. To jedyna uczelnia w dzielnicy.

Ocena redakcji

Edukacja w Bogucicach stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie brakuje tu miejsc w przedszkolach i szkołach podstawowych. Wiele z nich osiąga bardzo wysokie noty we wszelkich rankingach. Naszej oceny nie obniża niewielka liczba uczelni wyższych w dzielnicy, gdyż te znajdują się tuż za rogiem – dosłownie kilkaset metrów na południe od al. Roździeńskiego mieści się Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny.

4. Jak się mieszka w Bogucicach? Parki i rekreacja w dzielnicy

W Bogucicach są trzy tereny zielone, które warto odwiedzić. Są to:

 • Park Bogucki im. Boguciczanina przy ul. Dobrowolskiego,
 • park przy ul. Kurpiowskiej,
 • Labirynt przy ul. Haralda.

Szczególnie ostatnie z tych miejsc jest bardzo popularne wśród mieszkańców dzięki nietypowej formie i ciekawym możliwościom odpoczynku. Miłośnicy aktywności fizycznej mogą skorzystać z wielu siłowni pod chmurką. Najpopularniejsze miejsca to:

 • siłownia w Bogucicach przy ul. Modrzewiowej,
 • Park Street Workout przy ul. Wajdy 2,
 • siłownia na powietrzu w Skwerze Koszyckim.

Zimą i w trakcie niepogody możemy skorzystać z klubu fitness w Bogucicach Aktywni Na Co Dzień. Jest tu także boisko do piłki nożnej i koszykówki. Miłośnicy squasha powinni odwiedzić Squashok – klub, w którym komfortowo pogramy na przeznaczonej do tego hali. Przy ul. Topolowej 3 mieści się Katowicki Klub Speleologiczny. Nieco na południe od dzielnicy znajduje się basen Uniwersytetu Śląskiego, a na wschód – Aquata. Warto także pamiętać, że w słynnym, katowickim Spodku organizowane jest lodowisko w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym. Znajduje się tam też basen, siłownia i sala gimnastyczna.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Restauracji, barów i pizzerii w Bogucicach jest bardzo wiele. Skoncentrowane są one głównie na południowo-zachodniej części, ale bez trudu znajdziemy ciekawe lokale w każdym miejscu dzielnicy. Szczególnie dobre restauracje według opinii mieszkańców to:

 • restauracja Lawendowa przy ul. Klonowej 35, która oferuje kuchnię polską,
 • Candenza przy ul. Kilara 1, która oferuje dania kuchni z całego świata,
 • Isto przy al. Roździeńskiego 1, która oferuje nowoczesną kuchnię polską,
 • Moodro Restaurant przy ul. Dobrowolskiego 1A, która oferuje głównie kuchnię polską,
 • Pizzeria Me Gusta przy ul. Wrocławskiej 5, która oferuje dania kuchni włoskiej.

Ciekawą ofertę ma Pizzeria u Batmana. Warto także wiedzieć, że w samym Spodku znajduje się kilka, bardzo dobrych restauracji, które warto odwiedzić.

W Bogucicach znajduje się główne miejsce kulturalne w Katowicach i na całym Śląsku – Spodek. To hala widowiskowa, gdzie organizowane są koncerty, kabarety, targi i konferencje różnych rodzajów. Dzięki temu miejscu mieszkańcy dzielnicy mają stały i bliski dostęp do wielu wydarzeń kulturalnych. Przy ul. Dobrowolskiego 1 mieści się Muzeum Śląskie, które powstało na terenie dawnej kopalni węgla. Obok znajduje się też nie lada atrakcja turystyczna – wieża szybu Warszawa II.

Nie można zapomnieć o wspaniałej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia przy placu Kilara 1. Warto odwiedzić także centrum kultury: Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie, gdzie można uczestniczyć w warsztatach, prelekcjach, biesiadach. Ciekawe wydarzenia kulturalne organizowane są również w Katowickiej Strefie Kultury przy Góreckiego. Na terenie Bogucic znajdują się aż trzy filie Miejskiej Biblioteki Publicznej – numery: 16, 22 i 33.

muzeum śląskieMuzeum Śląskie

6. Zdrowie w Bogucicach

Według serwisu aqicn.org najbliższy punkt pomiarowy jakości powietrza mieści się przy ul. Kossutha 6. Niestety powietrze pozostawia wiele do życzenia – nie tylko w Bogucicach, ale także w całych Katowicach. Najgorsza jakość powietrza występuje od października do kwietnia. Wskaźnik PM2.5 może wynosić tu nawet 130-160, co oznacza bardzo dużą ilość smogu i powietrze, które może zagrażać zdrowiu. Z kolei kranówka w Bogucicach i Katowicach jest bardzo dobrej jakości. Organizowana jest nawet kampania „Szluknij się z kokotka”, która promuje picie wody właśnie z kranu.

Mieszkańcy nie mogą narzekać na liczbę placówek opieki zdrowotnej. Sporo tu przychodni i szpitali publicznych, ale także tych prywatnych. Te większe to:

 • Inter-Med Katowice w Bogucicach przy ul. Grabowej 32,
 • Przychodnia Bracka Osiedlowa przy ul. Brzozowej 21,
 • Bonifracki Ośrodek Zdrowia przy ul. Wróblewskiego 48,
 • NZOZ Medyczne Centrum Leczenia Dziecka i Rodziny przy ul. Wrocławskiej 40.

Przy Markiefki 87 mieści się bardzo duży Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, który ma bardzo ceniony i wysoko oceniany oddział ginekologiczno-położniczy. W Bogucicach swoje gabinety ma także wielu specjalistów: indywidualne praktyki stomatologiczne znajdziemy przy ulicach Osikowej, Klonowej czy Markiefki. Są tu też dwie większe przychodnie dentystyczne. Na terenie całej dzielnicy rozlokowane są apteki, co ułatwia kupno niezbędnych leków mieszkańcom. Niestety brak całodobowej apteki w Bogucicach. Najbliższa znajduje się w Śródmieściu, przy ulicy Mickiewicza.

Przy ulicach Ordona i Kurpiowskiej mieszczą się z kolei dwie, bardzo dobre kliniki weterynaryjne w Bogucicach, które zapewniają opiekę wszystkim pupilom mieszkańców.

7. Bogucice: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Bogucicach nie ma niestety żadnego większego centrum handlowego. Na duże zakupy trzeba się więc wybrać do katowickiego Śródmieścia. Jest tu natomiast całkiem dużo supermarketów takich jak Społem, a także dyskontów. Przeważają jednak niewielkie, osiedlowe sklepiki. Warto jednak wiedzieć, że przy ul. Katowickiej 59 mieści się bardzo duże targowisko – Zakład Targowisk Miejskich, gdzie mieszkańcy mogą zapatrzyć się w zawsze świeże warzywa i owoce, ale nie tylko. Kupimy tu wędliny i pieczywo, a nawet ubrania czy bibeloty. Przy ul. Markiefki 68 mieści się natomiast sklep specjalizujący się w sprzedaży jajek. Produkty te są bardzo polecane przez mieszkańców i cenione ze względu na świeżość i cenę.

Bardzo dobrze prezentuje się infrastruktura usługowa. Swoje usługi świadczy tutaj aż kilkunastu fryzjerów. Trzy oddziały pocztowe w Bogucicach sprawiają, że odebranie awizowanych listów jest szybkie i nie trzeba po nie jechać na drugi koniec miasta. Znajdziemy w dzielnicy wiele warsztatów samochodowych, sklepów z zabawkami, wypożyczalnię przyczep, zegarmistrza, a nawet wróżkę. Kwiaty możemy zakupić w jednej z trzech kwiaciarni w Bogucicach.

8. Wady i zalety mieszkania w Bogucicach

Plusy:

 • sporo atrakcji turystycznych,
 • bliskość centrum,
 • dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
 • bardzo bogata oferta edukacyjna dla dzieci,
 • sporo miejsc rekreacyjnych,
 • duża oferta gastronomiczna i kulturalna,
 • sporo placówek opieki zdrowotnej,
 • duże i świetnie zaopatrzone targowisko.

Minusy:

 • duże zagęszczenie ludności,
 • brak ścieżek rowerowych,
 • kiepska jakość powietrza – szczególnie zimą,
 • brak dużego centrum handlowego.

Czy Bogucice są przyjazne dla zwierząt?

W Parku Boguckim znajduje się bardzo dobrze wyposażony wybieg dla psów. Sporo drzew umożliwia przyjemne spędzenie czasu właścicielom, a tor przeszkód to prawdziwe wyzwanie dla psiaków.

Opinia redakcji

Bogucice są doskonale rozwiniętą i atrakcyjną dzielnicą Katowic. Mieszkańcy znajdą tu niemal wszystko, co jest potrzebne, by żyć pełnią życia. Dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i handlowo-usługowa przyciągają coraz to nowych lokatorów, mimo panującej depopulacji. Bardzo bogata oferta edukacyjna jest dużą zaletą dla rodziców, a bliskość przychodni i szpitala w Bogucicach jest atrakcyjna dla seniorów. Choć oczywiście w każdym miejscu tak dobrze rozwiniętym nie może zabraknąć pewnych wad, to jednak z pewnością liczba zalet jest większa. Do największych minusów należą z pewnością: niezbyt czyste powietrze, czy miejscowe zatory drogowe.

9. O tym się mówi w Bogucicach

Dużo emocji wywołuje planowana budowa nowego parku na granicy trzech dzielnic: Bogucic, Dąbrówki Małej i Zawodzia. To mieszkańcy sami zadecydują, jak nowy teren zielony będzie ostatecznie wyglądał. Konsultacje społeczne odbywają się telefonicznie i internetowo. Park ma mieć wielkość 7 ha. Dzięki temu miejsc do rekreacji przybędzie, a mieszkańcy będą mogli wypoczywać po pracy wśród zieleni.

Ciekawą inicjatywą jest także postawienie uli dla pszczół na dachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Domki dla tych pożytecznych owadów znajdują się już na dachach wielu katowickich budynków – w tym bogucickiego Muzeum Śląskiego. Projekt jest doceniany przez mieszkańców za proekologiczne walory. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: