- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Dębniki w Krakowie
Dębniki to jedna z dzielnic Krakowa, oznaczona rzymską liczbą VIII. Jedna z największych jednostek terytorialnych tego typu w mieście. To obszar bardzo szybko rozwijający się – głównie z powodu dużej ilości wolnej przestrzeni i ciekawych obiektów edukacyjnych, rozrywkowych czy usługowo-handlowych.
Sprawdź oferty w tej dzielnicy:
1. Informacje ogólne
Położenie Dębnik na mapie Krakowa
Dębniki są położone po południowej stronie Wisły, z którą graniczą i która oddziela je od dzielnicy VII: Zwierzyńca i I: krakowskiego Starego Miasta. To także powód rosnącej popularności Dębnik – bliska odległość do ścisłego centrum sprawia, że jest to interesująca lokalizacja do mieszkania lub pod inwestycje lokalowe. Od wschodu Dębniki graniczą z dzielnicą:
- XIII: Podgórze,
- IX: Łagiewniki-Borek Fałęcki,
- X: Swoszowice.
Od zachodu i południa dzielnica wyznacza granicę miasta. Dębniki mają powierzchnię 46,19 km2, co czyni je drugą co do wielkości dzielnicą Krakowa. Wyróżniamy tu siedem osiedli mieszkaniowych:
- Osiedle Europejskie – powstawało od lat 2000 i ma architekturę 5-kondygnacyjnych budynków na zamkniętych osiedlach; jest tu też położona pętla autobusowo-tramwajowa, która ułatwia komunikację,
- Osiedle Interbud – znajduje się na Ruczaju; dominuje tu zabudowa wielorodzinna przy ul. Szuwarowej oraz ul. Bobrzyńskiego,
- Osiedle Zielona Galicja – znajduje się tu 13 budynków wielorodzinnych (10 budynków 3-kondygnacyjnych i 3 budynki 9-kondygnacyjne); znajdują się tu biurowce i miejsca pracy,
- Osiedle Kolejowe – osiedle znajdujące się przy węźle kolejowym,
- Osiedle Panorama – dominuje tu średnia zabudowa,
- Kliny Zacisze – osiedle znajdujące się także częściowo w dzielnicy X: Swoszowice; dominuje tu zabudowa niska,
- Mochnaniec – dominują tu domki jednorodzinne i niska, szeregowa zabudowa.
Większość osiedli w dzielnicy to nowe inwestycje, najpóźniej powstałe w latach 2000. Dzięki temu Dębniki mają opinię nowoczesnych i dopasowanych do potrzeb młodych mieszkańców Krakowa. Czasem dzielnica jest także traktowana jako swoista sypialnia Krakowa. Z uwagi na atrakcyjne położenie i dynamiczny rozwój, sprzedaż mieszkań Kraków, zwłaszcza w dzielnicy Dębniki, jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych segmentów rynku nieruchomości w mieście.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Dębniki są bardzo lubiane przez studentów. Stanowią aż 15% wszystkich mieszkańców dzielnicy. Wpływ na to ma bliska odległość do ścisłego centrum – szczególnie z rejonu północno-wschodniego. Dobrze rozwinięta infrastruktura miejska i bogata oferta edukacyjna dla studentów przyciąga żaków. Nie bez znaczenia jest także luksusowość i nowoczesność apartamentów. Emeryci i renciści stanowią jedynie 20% wszystkich mieszkańców dzielnicy. Dębniki są przez to jedną z młodszych jednostek terytorialnych.
Seniorzy wolą północną część miasta, która w granicach Krakowa znajduje się znacznie dłużej. Mimo to, dzielnica ma dla starszych osób bardzo ciekawą ofertę opieki medycznej, infrastruktury usługowo-handlowej czy lokali mieszkalnych z ułatwieniami. Choć zamieszkanie w Dębnikach wiąże się z przeprowadzką seniora, to jednak warto to rozważyć.
W Dębnikach mieszka najwięcej rodzin z dziećmi. Nic dziwnego – nowoczesne budownictwo, bezpieczeństwo i ciekawa oferta edukacyjna przyciągają młodych, którzy chcą się ustatkować. Śmiało więc możemy zarekomendować dzielnicę właśnie młodym parom i rodzinom, które szukają ciszy i spokoju, ale także możliwości rozwoju.
Czy Dębniki to styl życia Krakowa?
Jak się mieszka w dzielnicy Dębniki? To jedno z najmodniejszych obecnie miejsc do zamieszkania w Krakowie. Decydując się na zamieszkanie tutaj, wcale nie trzeba rezygnować z widoku na Wawel czy pospacerowania po Rynku – z tym że Dębickim. Mieszkańcy uważają dzielnicę za samowystarczalną i taka jest w rzeczywistości.
Ceni się tu bezpieczeństwo i czystość. Jak się żyje w dzielnicy? Z jednej strony cicho i spokojnie, kameralnie. Z drugiej znajdziemy tu wszystko, co niezbędne do rozrywkowego i atrakcyjnego trybu życia.
Planowany rozwój dzielnicy
Dębniki to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Krakowa. Deweloperzy obecnie oferują tu nie setki, a tysiące lokali i mieszkalnych na sprzedaż.
Na najbliższe lata zaproponowane budowę następujących inwestycji:
- adaptacja żłobka na os. Przyzby-Zalesie,
- aranżacja placu zabaw dla żłobka samorządowego na os. Przyzby-Zalesie,
- budowa boiska sportowego wraz z oświetleniem przy ul. Kolistej,
- budowa chodnika jednostronnego wraz z odwodnieniem przy ul. Bogucianka,
- budowa ciągu piesz-jezdnego przy ul. Laurowej,
- budowa cmentarza komunalnego wraz ze spopielarnią,
- Budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej,
- budowa drogi dla rowerów wzdłuż ul. Bunscha.
Dębniki - atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Część dzielnicy należy do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, który stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Znajdziemy tu wiele obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć:
- Uroczysko Górka Pychowicka,
- Źródło Świętojańskie,
- Wzgórze Kozobica,
- Jaskinia Twardowskiego,
- Jezioro na Zakrzówku.
Warto także wybrać się na spacer po centrum dzielnicy, by zobaczyć na własne oczy takie atrakcje jak:
- Rynek Dębnicki – malownicze miejsce z kilkoma ciekawymi kamieniczkami, również zabytkowymi,
- Kościół św. Stanisława Kostki – budowla w stylu modernistycznym, odwiedzone przez Jana Pawła II w 2002 roku,
- Pałac Lasockich z XIX wieku,
- Kaplica św. Piotra i św. Pawła wzniesiona w 1883 roku według projektu neorenesansowego.
W dzielnicy znajdziemy wiele atrakcji, dzięki czemu z pewnością jest to miejsce warte zamieszkania i dostarczające wielu form aktywnego spędzania czasu.
Czy Dębniki to bezpieczna dzielnica?
Czy Dębniki to bezpieczna dzielnica? Jedynie 15% mieszkańców wskazuje bezpieczeństwo i uciążliwe zjawiska za problem Dębnik. Oznacza to, że jest to jedna z bezpieczniejszych jednostek terytorialnych w odczuciu osób tam mieszkających. Statystyki policyjne także o tym mówią – liczba czynów zabronionych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wynosi 3,1, co jest dość niskim wynikiem i świadczy o wysokim bezpieczeństwie. Warto także wspomnieć, że według Panelu Miejskiego 2016 aż 72% mieszkańców żywi zaufanie do sąsiadów.
Atrakcje Dębnik: oferta dla dzieci
W Dębnikach mieszka sporo dzieci, nic więc dziwnego, że placów zabaw dla dzieci także jest tu sporo. Poza tymi, które znajdują się przy osiedlach, warto odwiedzić także:
- plac zabaw Smoczy Skwer przy ul. Zachodniej,
- plac w Parku Dębnickim,
- miejsce przy Grota-Roweckiego 35.
Znajdziemy się tu także zamkniętą salę zabaw, która jest doskonałą alternatywą w niepogodę czy miesiące zimowe, kiedy jakość powietrza nie pozwala spędzać czasu na dworze. Mowa o Hop-Bęc - centrum zabaw dziecięcych przy ul. Słomianej 17.
Co jeszcze można robić z maluchami poza zabieraniem ich na plac zabaw dla dzieci? Warto skorzystać z bogatej oferty dla dzieci, która obejmuje wiele zajęć dodatkowych i rozwijających uzdolnienia. Warto odwiedzić takie miejsca jak:
- Bystry Bobas – zajęcia dla niemowląt i dzieci przy ul. Rostworowskiego,
- Robotowo przy ul. Szafrana,
- Mali Nurkowie – nauka pływania dla dzieci i niemowląt przy ul. Szuwarowej,
- Akademia Młodego Wojownika Kung Fu oraz Akademia Tai Chi przy ul. Skwerowej,
- Pracownia ceramiki artystycznej - zajęcia dla dzieci przy ul. Bałuckiego.
Oferta dla dzieci jest tu bardzo bogata, a nasze maluchy z pewnością znajdą coś interesującego dla siebie.
Zalew Zakrzówek
Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:
- Dzielnica Bronowice
- Dzielnica Wzgórza Krzesławickie
- Dzielnica Podgórze Duchackie
- Dzielnica Mistrzejowice
- Dzielnica Grzegórzki
- Dzielnica Czyżyny
- Dzielnica Bieżanów-Prokocim
- Dzielnica Prądnik Biały
2. Komunikacja w Dębnikach
Komunikacja w Krakowie-Dębnikach jest bardzo dobra. Jeździ tu kilka linii tramwajowych i cała masa autobusów, które pozwalają w rozsądnym czasie dostać się w każdy rejon miasta. Nie ma tu także wielu zatorów drogowych, dzięki czemu możemy nawet komunikacją samochodową przedostać się w kierunku centrum w rozsądnym czasie.
Ile trwa dojazd z Dębnik do centrum?
Poza godzinami szczytu z Dębnik do Starego Miasta możemy przedostać się w około 20 minut samochodem. Czas ten ulega wydłużeniu w okresie wzmożonego ruchu samochodowego (ok. godz. 16:00), jednak nie aż tak mocno. W rejon Wielopola dojedziemy maksymalnie w 35 minut.
Podróżowanie komunikacją miejską jest o wiele dłuższe, co nie zdarza się często w Krakowie. Niewiele zajmie też podróż do dzielnic południowych. Wystarczy dostać się na autostradę A4, a błyskawicznie przedostaniemy się w niemal każdy rejon miasta znajdujący się poniżej Wisły. Na Podgórze dojedziemy w godzinach szczytu w pół godziny.
Tramwaje w Dębnikach
Przez Dębniki jeździ kilka linii tramwajowych, wszystkie jednak mają tę samą trasę i kończą swój bieg na pętli Czerwone Maki, a więc dość daleko od południowej czy zachodniej granicy dzielnicy. Plusem jest jednak, że tramwaje odjeżdżają stamtąd raptem co kilka minut. Mowa o liniach:
- 11 – z Małego Płaszowa P+R do Czerwonych Maków P+R,
- 17 – z Dworca Towarowego do Czerwonych Maków P+R,
- 18 – z Czerwonych Maków P+R do Krowodrzy Górki,
- 52 – z Czerwonych Maków P+R do os. Piastów.
Tramwaje obsługują ruch głównym szlakiem komunikacyjnym, ale to autobusy zapewniają mieszkańcom możliwość przemieszczania się mniej uczęszczanymi drogami.
Autobusy w Dębnikach
Autobusy obsługują transport publiczny na południowej i zachodniej stronie dzielnicy. Bez nich, przedostanie się w wybrane rejony osiedli, byłoby niemożliwe. Najbardziej znane linie autobusowe to:
- 101 – z Kopca Kościuszki do os. Podwawelskiego,
- 112 – z Tyńca Kamieniołomu do os. Podwawelskiego,
- 162 – z os. Podwawelskiego do Podgórek Tynieckich,
- 166 – z Sidziny do Łagiewnik,
- 175 – z Wron do Borku Fałęckiego.
Najbardziej oblegane przystanki autobusowe, poza Czerwonymi Makami P+R, które są także pętlą, to: Kostrze Szkoła, Rostworowskiego, Zawiła, Babińskiego. Warto jednak pamiętać, że przystanki autobusowe są rozlokowane po całej dzielnicy, dzięki czemu możliwe jest łatwe przedostanie się w każdy rejon miasta z każdego punktu Dębnik.
Dworce/zajezdnie
Dębniki są niestety odcięte od komunikacji kolejowej. Nie ma tu dworców ani torów. Mieszkańcy muszą w razie potrzeby dojechać w inne rejony miasta. Główną zajezdnią tramwajową dzielnicy są Czerwone Maki, które znajdują się między Bunscha a Bobrzyńskiego. To także bardzo duży przystanek autobusowy.
Dębniki – ścieżki rowerowe
W Dębnikach jest wiele ścieżek rowerowych. Najpopularniejsza biegnie wzdłuż biegu Wisły – od Starego Miasta przez Trasę Tyniecką, Promową aż do Tyńca. Druga, dość często wybierana ścieżka rowerowa ciągnie się od Starego Miasta przez most Grunwaldzki, Kapelankę, Trasę Skotnicką aż do Skawiny. Wiele inwestycji, które obecnie są prowadzone w Dębnikach, dotyczą także rozwoju i ulepszenia ścieżek rowerowych. Możemy więc śmiało powiedzieć, że dzielnica przywiązuje dużą wagę do tego sposobu transportu.
Komunikacja w Dębnikach – główne ulice
Najważniejsza w komunikacji Dębnik z pewnością jest autostrada A4, która biegnie po południowej stronie dzielnicy. Duża liczba węzłów umożliwia szybki dojazd do niemal każdego miejsca w południowej części miasta. To również dzięki niej, pozostałe ulice główne nie korkują się tak bardzo. Większe szlaki komunikacyjne to z pewnością ulice:
- Tyniecka,
- Winnicka,
- Bunscha,
- Bobrzyńskiego,
- Grota-Roweckiego,
- Kapelanka.
Możemy się nimi śmiało poruszać bez ryzyka utknięcia w ogromnym korku.
Komunikacja w Dębnikach – inwestycje drogowe
Na terenie dzielnicy prowadzonych jest wiele inwestycji drogowych. Budowane są ściezki rowerowe, modernizowane są chodniki, budowana jest infrastruktura sportowa, w tum wielofunkcyjne boiska osiedlowe.
Ocena redakcji
Komunikacja w Dębnikach jest bardzo dobrze rozwinięta. Choć miejscami brak torów tramwajowych może przeszkadzać, to transport autobusowy doskonale zastępuje składy tramwajowe. Warto także zauważyć, że jest to jedna z mniej korkujących się dzielnic Krakowa. O wiele częściej wskazywany problem to trudności z zaparkowaniem samochodu i wysokie zanieczyszczenie powietrza.
3. Edukacja w Dębnikach
Żłobki i przedszkola w Dębnikach
W Dębnikach znajduje się raptem jeden żłobek samorządowy, oznaczony numerem 23, który znajduje się przy ul. Słomianej 7. Na szczęście placówek niepublicznych jest znacznie więcej. Musimy jednak pamiętać, że oferują miejsca pełnopłatne lub jedynie dofinansowywane przez miasto.
Żłobki znajdujące się w rejestrze miasta to m.in.:
- Żłobek Niepubliczny Nr 1 „Misie-Pysie”,
- Niepubliczny Żłobek „Bajka”,
- Żłobek „Cioci Ani”,
- Prywatny Żłobek „Puszek”,
- Żłobek "Artystyczna Akademia Malucha".
Sytuacja z przedszkolami przedstawia się nieco lepiej. Do dyspozycji rodziców jest tu kilka placówek samorządowych, które łącznie zapewniają miejsca dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Dodatkowo na terenie dzielnicy działa 10 placówek prywatnych, w tym:
- Przedszkole Montessori,
- Open Future,
- Przedszkole Waldorfskie Ziarenko,
- Przedszkole Jagiellońskiego Centrum Innowacji.
Szkoły podstawowe: edukacja w Dębnikach
W Dębnikach działa 17 szkół podstawowych, w tym trzy z oddziałami integracyjnymi, dwie specjalne oraz trzy prywatne:
- Katolicka Szkoła Podstawowa Montessori,
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa Źródełko,
- Prywatna Szkoła Podstawowa "Edukacja XXI wieku".
Licea i technika w Dębnikach: szkoły średnie dzielnicy
Co ciekawe, w Dębnikach nie ma publicznych liceów ogólnokształcących. Młodzi mieszkańcy muszą skorzystać z oferty edukacyjnej sąsiednich dzielnic. Znajdziemy tu natomiast Katolickie Liceum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Dodatkowo swoją siedzibę ma tu Branżowa Szkoła I Stopnia, która przeznaczona jest dla osób niewidomych i słabowidzących.
Przy ul. Monte Cassino 31 mieści się z kolei Technikum Łączności nr 14. To bardzo dobra placówka, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingu WaszaEdukacja czy Perspektywy. Uczy się w niej prawie 1600 uczniów, co świadczy o jej popularności i co ciekawe, to jedno technikum zapewnia miejsce dla 2/3 młodocianych mieszkańców Dębnik, którzy powinni uczyć się w szkołach ponadpodstawowych.
Popularne szkoły w Dębnikach
Bardzo popularnymi szkołami prywatnymi, które znajdują się w Dębnikach to zespół szkół Montessori – żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa i liceum. Ta technika nauczania zyskuje coraz więcej sympatyków, dzięki czemu rośnie popularność placówek. Ze szkół publicznych warto tu wymienić chociażby szkołę podstawową nr 62 przy Ćwikłowej, która ma renomę i wielu rodziców posyła tu swoje dzieci – także z innych dzielnic.
Nie możemy zapomnieć o najsłynniejszym w Krakowie i Małopolsce Technikum Łączności. W okolicach ulic Łojasiewicza i Gronostajowej mieści się także wydziały kilku uczelni wyższych, w tym popularnej szkoły wyższej – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdują się tu wydziały:
- Zarządzania i Komunikacji Społecznej,
- Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii,
- Matematyki i Informatyki,
- Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
- Biologii,
- Geografii i Geologii.
Nie możemy także zapominać o Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który także jest bardzo popularną szkołą publiczną.
Ocena redakcji
Poziom edukacji w Dębnikach stoi na bardzo wysokim poziomie. Mała liczba miejsc w żłobkach nie jest zaskakująca – problem ten dotyczy całego Krakowa. Może trochę zaskakiwać brak liceum ogólnokształcącego, ale obecność Technikum Łączności wynagradza to z nawiązką. Obecność kampusu 600. lecia i wielu wydziałów technicznych z pewnością ma wpływ na popularność dzielnicy wśród studentów.
Dzielnica Dębniki z lotu ptaka
4. Jak się mieszka w Dębnikach? Parki i rekreacja w dzielnicy
Nie można narzekać na brak zieleni w Dębnikach. Prawie 1/3 terenu dzielnicy stanowi Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. Są tu parki, uroczyska, rezerwaty przyrody, lasy i łąki. Do dyspozycji mieszkańców jest także:
- Park Dębnicki,
- Krakowski Ogród Społeczny Macierzanki.
Wśród zieleni udostępnionych jest wiele atrakcji, z których mieszkańcy mogą skorzystać. W Parku Krajobrazowym znajduje się:
- Krakowski Park Linowy,
- Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej,
- Park linearny Re-kreacja.
Warto skorzystać także z siłowni na świeżym powietrzu, których jest tu całkiem sporo. W sezonie jesienno-zimowym lepiej jednak skorzystać z klasycznych klubów fitness i centrów sportu. Dobre oceny uzyskują siłownie:
- Power Zone przy ul. Piltza 41,
- All For Body Ruczaj – Klub Fitness&Wellness przy ul. Lubostroń 22G,
- Fit4ever fitness klub przy ul. Zawiłej 61A,
- ATklub fitness & beauty przy ul. Zawiłej 66.
Ciekawą opcją na spędzenie wolnego czasu jest skorzystanie z krytego basenu przy ul. Kolnej 2. Warto odwiedzić także Centrum Sportu i Rekreacji Cascada przy ul. Szuwarowej 1. Znajdziemy tam: siłownię, basen, sauny, jacuzzi, solarium, boisko do squasha, koszykówki i siatkówki. Z atrakcyjnych opcji mamy możliwość skorzystania także z boiska do siatkówki plażowej i kortu tenisowego. Przy ul. Narvik 77 znajduje się także Orlik z miejscem do gry w piłkę nożną i koszykówkę.
5. Gastronomia i kultura
Gdzie zjeść w dzielnicy Dębniki dobry i tani obiad? Propozycji jest całkiem sporo. Restauracje oferują tu kuchnie z całego świata. Bardzo dobre opinie uzyskują lokale takie jak:
- U Pana Cogito przy ul. Bałuckiego 6 z kuchnią polską,
- Bistro Praska przy ul. Pietrusińskiego z kuchnią światową,
- Tasty Beast Burger przy Rynku Dębickim z kuchnią amerykańską,
- Restauracja Tesone przy ul. Kobierzyńskiej 142 z kuchnią ogólnoświatową.
Wiele dobrych restauracji nie jest wyspecjalizowana w kuchni jednego obszaru geograficznego. Z jednej strony daje to możliwość spróbowania wielu potraw, a z drugiej może to okazać się problemem w utrzymaniu wysokiej jakości jedzenia w Dębnikach, w Krakowie.
A gdzie zjeść w dzielnicy domowy i tani obiad? Polecamy restaurację NASZA, a także restaurację & pizzerię w Krakowie-Dębnikach Bakłażan. Dębniki mają także ciekawą ofertę kulturalną. Choć nie znajdziemy tu kina, to warto odwiedzić Teatr Praska 52, ale nie tylko. W dzielnicy znajduje się także:
- Itan Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego,
- Teatr za Jeden Uśmiech,
- KET Kijowski Teatr Uliczny.
Mieszkańcy powinni także uważnie obserwować ofertę centrów kultury: Klubu Pychowice, Ośrodka Ruczaj, Klubu Kliny. Odwiedźmy także Dom Kultury w Dębnikach w Krakowie „Ruczaj”.
6. Zdrowie w Dębnikach
Najbliższa stacja pomiaru jakości powietrza znajduje się w Kurdwanowie. Powietrze tu jest o wiele czystsze niż w centrum Krakowa, a poziom smogu umożliwia częstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Najgorzej jest w grudniu, styczniu i lutym – czasem wskaźnik PM2.5 przekracza tu 150. Taki poziom zanieczyszczeń może być szkodliwy dla zdrowia. Jakość kranówki jest tu bardzo dobra – wodę możemy pić prosto z kranu. Czasem nawet w restauracjach w Dębnikach, w Krakowie, serwują kranówkę do posiłków.
Dębniki zapewniają bardzo dobrą opiekę zdrowotną. Przychodni i szpitali publicznych jest tu całkiem sporo. Szpital Kliniczny im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie to jeden z najbardziej znanych szpitali psychiatrycznych w tej części Polski. Przy ul. Skotnickiej znajduje się Szpital świętej Róży oraz szpital okulistyczny. Jest tu także prywatny Szpital na Klinach.
Mieszkańcy są obsługiwani przez kilkanaście przychodni – publicznych i prywatnych. Skorzystamy tu z usług specjalistów: dentysty, ortopedy, ginekologa, dermatologa. Mieszkańcy mogą skorzystać z jednej z kilkudziesięciu aptek znajdujących się w dzielnicy. Nie ma tu jednak aptek całodobowych – najbliższa znajduje się koło Bonarki.
7. Dębniki: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Dębniki mają doskonale rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową. Znajdują się tu większe centra handlowe:
- Pasaż Ruczaj,
- Lubostroń 15,
- Galeria handlowa ATUT,
- Europejskie Centrum Handlowe.
Znajdziemy tu wszystkie sklepy, które zapewnią nam niezbędne produkty spożywcze, kosmetyczne czy odzieżowe. Na terenie dzielnicy jest także wiele hipermarketów i supermarketów, a także dyskontów. Na Rynku Dębnickim znajduje się targowisko, gdzie zaopatrzymy się w świeże owoce i warzywa. Przyjeżdżają tu rolnicy ze swoimi plonami, kwiaciarze, a zimą zakupimy tu żywe choinki.
8. Wady i zalety mieszkania w Dębnikach
Jak się żyje w Dębnikach?
Plusy:
- dużo terenów zielonych,
- bezpieczeństwo,
- sporo atrakcji dla dzieci,
- ciekawa oferta edukacyjna,
- bogata infrastruktura usługowo-handlowa,
- brak zatorów komunikacyjnych.
Minusy:
- słaba komunikacja tramwajowa,
- brak torów kolejowych,
- mała liczba miejsc w żłobkach,
- deweloperzy zabudowujący dzielnicę,
- trudności z parkowaniem samochodu.
Ocena redakcji
Komunikacja w Dębnikach jest bardzo dobra. Ulice korkują się tu dość rzadko. Znaczna liczba terenów zielonych, atrakcji turystycznych i miejsc rozrywki sprawiają, że jest to atrakcyjne miejsce do mieszkania. Infrastruktura miejska jest stale rozwijana – budowane są nowe placówki edukacyjne, obiekty sportowe i szlaki komunikacyjne.
Czy Dębniki są przyjazne dla zwierząt?
W Dębnikach jest kilka miejsc, gdzie możemy zjeść w towarzystwie naszego pupila. To na przykład:
- restauracja i pizzeria Margaret,
- Konfitura,
- Głębokie Talerze,
- Kto wypuścił skowronka.
Zakupy z psem zrobimy także w Żabce na ul. Bartla.
9. O tym się mówi w Dębnikach
Wiele się mówi ostatnio o budowie osiedla przy ul. Kapelanka, który ma powstać na terenie dawnego hipermarketu. Plan miejscowy dla tego obszaru dopuszcza na tym terenie realizację inwestycji usługowych z funkcją handlu wielopowierzchniowego, co budzi sprzeciw mieszkańców.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?
23.01.2020, Redakcja
Krowodrza - dawna dzielnica ogrodów
Krowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włącKrowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włączenia jej do Krakowa, Krowodrza powoli wychodzi ze służebnej roli ogrodniczej i zaczyna się zmieniać jej charakter. Obecnie jest to jedna z bardziej polecanych dzielnic to zakupu mieszkania w Krakowie.