placement placeholder
placement placeholder

Dzielnica Grzegórzki Kraków

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.09.2022

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskiej dzielnicy Grzegórzki? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Grzegórzki to niewielka dzielnica, która jeszcze do 1990 roku stanowiła część Śródmieścia. Obszar znajdujący się w centrum Krakowa początkowo stanowił wielkie centrum przemysłowe, a obecnie przyciąga kolejnych mieszkańców oraz deweloperów, którzy wprowadzają nowoczesne budownictwo na teren dzielnicy oferując nowe możliwości na sprzedaż mieszkania w Krakowie. Ponadto, Grzegórzki są pełne starych kamienic, pomników, klasztorów i zabytkowych budynków.

Grzegórzki największy rozkwit jako dzielnica mieszkaniowa zaczęły w latach 70 XX wieku. To jedno z niewielu miejsc położonych w sercu Krakowa, gdzie można znaleźć apartamentowce lub budynki z nowoczesną infrastrukturą. Obecnie zabudowanie dzielnicy postępuje bardzo szybko i cieszy się ona ogromną popularnością. Niestety ceny w tej okolicy są stosunkowo wysokie.

Grzegórzki znajdują się w samym sercu miasta, więc mieszkańcy mają blisko do wielu ciekawych miejsc. Na terenie dzielnicy znajdują się parki, muzea, teatry, kina, a nawet opera. W dodatku Grzegórzki dzieli niewielka odległość od Rynku Głównego położonego w sąsiedniej dzielnicy. Dobrze rozwinięta jest też opieka medyczna oraz oferta edukacyjna. Mieszkańcy mogą się tam czuć wyjątkowo bezpiecznie, ponieważ wskaźnik przestępstw jest wyjątkowo niski.

Do największych wad dzielnicy, poza wysokimi cenami, należy zbyt szybko postępująca zabudowa oraz korki w godzinach szczytu w niektórych rejonach. Jednak nie wpływa to negatywnie na popularność Grzegórzek.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż na krakowskich Grzegórzkachdomy na sprzedaż na krakowskich Grzegórzkach

1. Informacje ogólne

Grzegórzki – położenie na mapie Krakowa

Grzegórzki to jedna z 18 dzielnic Krakowa położona w centrum miasta. Wspólnie z krakowskim Starym Miastem oraz Prądnikiem Czerwonym tworzy obszar Śródmieścia (dawnej dzielnicy). Grzegórzki sąsiadują ze Starym Miastem, Prądnikiem Czerwonym, Czyżynami oraz Podgórzem. Dzielnica zajmuje powierzchnię 5.85 km2, co daje jej 13 miejsce w rankingu powierzchni dzielnic krakowskich.

Grzegórzki dzielą się na następujące osiedla i jednostki pomocnicze:

 • Dąbie – jedna ze starszych części Krakowa, w której dominuje zabudowa mieszkalna. Obszar może się pochwalić bogatą ofertą edukacyjną i kulturalną. Na jej terenie znajduje się też fragment Bulwarów nad Wisłą.
 • Grzegórzki – osiedle położone jest zaledwie kilometr na wschód od centrum Krakowa. Cechuje się doskonale rozwiniętym zapleczem edukacyjnym, medycznym, sportowym oraz kulturalnym.
 • Olsza – to obszar położony na terenie Grzegórzek oraz Prądnika Czerwonego. Na terenie Olszy znajduje się głównie zabudowa, która powstała na działkach budowlanych wytyczonych po II wojnie światowej z majątku rodziny Potockich.
 • Osiedle Oficerskie – oddalone jest zaledwie 2,5 km od Rynku Głównego. Osiedle jest bardzo zielone, a na jego terenie działają liczne instytucje publiczne. Trwają starania nad wpisaniem go w rejestr zabytków.
 • Wesoła – leży na terenie Starego Miasta oraz Grzegórzek. Na jej terenie znajduje się wiele zabytków Krakowa.

Zabudowa Grzegórzek jest niezwykle zróżnicowana. Na ich terenie znajduje się wiele zabytkowych budynków, ale nie brakuje też nowoczesnych osiedli. W dodatku Grzegórzki położone są blisko ścisłego centrum, a to przyczynia się do ich popularności.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Bogata historia i różnorodne budownictwo sprawia, że wiele osób pragnie mieszkać na Grzegórzkach. Przede wszystkim dzielnica jest popularna wśród zamożnych Polaków oraz artystów, którzy chcą być w centrum ważnych wydarzeń.

Kolejną grupą, która pokocha Grzegórzki są studenci. W tej dzielnicy swoje siedziby ma wiele krakowskich uczelni, a kolejne położone są w pobliskich dzielnicach. To sprawia, że dojazd na zajęcia jest bardzo dogodny a oferta na wynajem mieszkania Kraków Grzegórzki jest dość bogata.

Spodoba się tutaj też rodzinom z dziećmi ze względu na dobrą ofertę edukacyjną oraz osobom starszym, które pokochają tutejszą służbę zdrowia.

Czy Grzegórzki to styl życia?

Jak się mieszka na Grzegórzkach? Ta dzielnica z pewnością stworzona jest dla osób, które cenią wielkomiejski styl życia. Położona jest prawie w sercu miasta i znajduje się tutaj wiele modnych miejsc, w których mieszkańcy lubią spędzać czas. W dodatku bliskość uczelni sprawia, że mieszka tutaj wiele młodych osób, które lubią atmosferę dużego, szybko rozwijającego się miasta. Natomiast zabytkowa zabudowa w niektórych częściach dzielnicy oraz doskonała opieka medyczna przyciąga też osoby starsze.

Planowany rozwój dzielnicy

Grzegórzki to prężnie rozwijająca się dzielnica. Dobre położenie oraz dogodna komunikacja sprawia, że dzielnica cieszy się ogromną popularnością. Na jej terenie powstaje wiele nowych inwestycji, więc władze miasta dbają o to, aby mieszkańcy byli zadowoleni. Przede wszystkim w przyszłym roku na Grezgórzkach pojawi się naturalna strefa relaksu oraz sąsiedzki zieleniec.

W planach jest zagospdarowanie placu Grzegórzeckiego w sądzidzwtie Hali Targowej i nowego przystanku kolejowego na Grzegórzkach. Inwestycja jest aktualnie na etapie prac projektowych - prace są konsultowane z mieszkańcami. Wstępne wizualizacje uwzględniają więcej zieleni. 

Grzegórzki - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Grzegórzki z pewnością mają wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. W końcu położone są w samym sercu miasta, a jeszcze niedawno stanowiły część Śródmieścia. To na Grzegórzkach położony jest najbardziej znany park w Krakowie – Park Strzelecki. W dzielnicy znajduje się też mnóstwo ciekawych lokali, w których chętnie spędzają czas mieszkańcy.

Niewątpliwą atrakcję stanowią Bulwary nad Wisłą, które prawdziwy rozkwit przeżywają latem. W dodatku oferta kulturalna Grzegórzek jest bardzo bogata – na terenie dzielnicy znajduje się kilka teatrów oraz opera.

Nie należy też zapominać, że w tej dzielnicy znajduje się wiele budynków godnych uwagi. Tuż obok niezwykle popularnego Parku Strzeleckiego znajduje się zabytkowy Pałac Mańkowskich, który obecnie pełni funkcję Sądu Administracyjnego. W pobliżu mieścił się kiedyś Browar Kraków, a obecnie na jego terenie powstaje nowa inwestycja deweloperska Browar Lubicz.

Natomiast na terenie Olszy znajduje się zabytkowy dwór rodziny Potockich, który wraz z otaczającym go parkiem stanowi kompleks dworsko-parkowy, który zapisano w ewidencji zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków jako Ogród w Olszy.

Na terenie Grzegórzek znajdziemy też kilka muzeów. Najważniejsze z nich to Celestat oddział Muzeum Krakowa. Można tam zobaczyć stałą wystawę Krakowskie Bractwo Kurkowe i obronność miejska, a także wystawy czasowe. Największą popularnością cieszy się Wystawa Szopek Krakowskich, którą można zobaczyć w okresie świątecznym.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Paleobotaniczne Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanowi on najstarszą polską kolekcją botaniczną o charakterze muzealnym. Atrakcję dzielnicy stanowią też Hala Targowa i Unitarg, które są nie tylko miejscem, gdzie można zrobić zakupy, ale przede wszystkim mogą się pochwalić długą historią. To właśnie tam można kupić najsłynniejsze kiełbaski sprzedawane z niebieskiej Nyski.

Na terenie Grzegórzek znajdziemy też wiele ciekawych przykładów sztuki ulicznej, np. Mozaika Wyspiańskiego, Mural Rondo Mogilskie, Mural „Hermes prowadzący ludzi do Hadesu”. Nie zapominajmy też, że Grzegórzki położone są tuż obok dzielnicy Stare Miasto, więc mieszkańcy do największych atrakcji Krakowa mają bardzo blisko i często udają się na spacery w okolice Rynku Głównego.

Czy Grzegórzki to bezpieczna dzielnica?

Kraków należy do jednych z bezpieczniejszych miasta, a przestępczość na jego terenie stale spada. Niestety na niektórych obszarach nadal należy zachować szczególną ostrożność. Czy Grzegórzki to bezpieczna dzielnica? Mieszkańcy tego obszaru mają szczęście, ponieważ dochodzi tam do niewielkiej liczby przestępstw. Chociaż leżą w pobliżu centrum, gdzie dochodzi największej liczby rozbojów, to Grzegórzki uznawane są za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa.

Niestety, nawet w tej dzielnicy zdarzają się przestępstwa. Do których dochodzi najczęściej? Na Grzegórzkach stosunkowo często dochodzi do kradzieży, ale włamania zdarzają się niezwykle rzadko. Często też dochodzi do różnych oszusta, a inne przestępstwa są sporadyczne.

Grzegórzki: oferta dla dzieci

W Grzegórzkach nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Na terenie dzielnicy znajdują się liczne ogródki działkowe i place zabaw. Położone są one w każdej części Grzegórzek, a kilka z nich jest położonych w okolicy bulwarów wiślanych. W dzielnicy nie brakuje też sali zabaw, w których maluchy mogą się bawić w pochmurne i chłodne dni. Ogromną atrakcją dla dzieci może być też czas spędzony na bulwarach wiślanych, gdzie mogą spacerować, jeździć na rolkach oraz rowerach.

Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:

palac mankowskich w krakowie

Pałac Mańkowskich na terenie Parku Strzeleckiego

2. Komunikacja na Grzegórzkach

Ile trwa dojazd z Grzegórzki do centrum?

Grzegórzki graniczą ze Starym Miastem i znajdują się zaledwie kilka kilometrów od ścisłego centrum. Dlatego wielu mieszkańców porusza się pieszo ze względu na bliskość strategicznych miejsc. W dodatku komunikacja dzielnicy składa się z doskonale rozwiniętej sieci tramwajowo-autobusowej i nie zawodzi mieszkańców.

Na jej obszarze kursują również linie pospieszne i nocne, które docierają w niemal każdy zakątek dzielnicy oraz inne części miasta. Dojazd do centrum zajmuje około 10-15 minut.

Tramwaje na Grzegórzkach

Na Grzegórzkach znajduje się doskonale rozwinięta sieć tramwajowa, która umożliwia mieszkańców dojazd w różne części Krakowa. Przez dzielnicę przejeżdża praktycznie większość istotnych linii tramwajowych Krakowa. Najważniejsze z nich to:

 • 2 kursująca na trasie Cmentarz Rakowicki – Salwador Pętla i zatrzymująca się w najważniejszych częściach Starego Miasta,
 • 9 łącząca Grzegórzki z Mistrzejowicami i Nowym Bieżanowem
 • 10 łącząca Grzegórzki z Łagiewnikami i Pleszowem,
 • 14 łącząca Grzegórzki z Mistrzejowicami oraz Bronowicami Małymi,
 • 50 łącząca Grzegórzki z Kurdwanowem i Krowodrza Górka,
 • 52 łącząca Grzegórzki z os. Piastów i zajezdnią na Czerwonych Makach.

Linii tramwajowych przejeżdżających przez Grzegórzki jest o wiele więcej. Rozbudowana komunikacja tramwajowa pozwala dojechać z dzielnicy w każdy rejon Krakowa.

Autobusy na Grzegórzkach

Komunikacja autobusowa stanowi doskonałe uzupełnienie komunikacji tramwajowej. Dzielnica stanowi ważny punkt komunikacyjny na mapie Krakowa. Największy ruch odbywa się na Grzegórzeckiej, Mogilskiej, Alei Pokoju oraz Alei Powstania Warszawskiego. W tych rejonach mogą też być największe korki w godzinach szczytu. Natomiast najważniejsze przystanki w dzielnicy to Rondo Mogilskie oraz Rondo Grzegórzeckie.

Dworce/zajezdnie

Na Grzegórzkach znajdowała się stacja kolejowa Kraków Grzegórzki w okolicach Galerii Kazimierz, która została otwarta 14 grudnia 1899 roku. Następnie zdegradowana do stacji towarowej, a później całkowicie zlikwidowana.

Obecnie trwają prace nad powstaniem nowej stacji Kraków Grzegórzki w okolicach Hali Targowej przy ulicy Grzegórzeckiej. Ma ona funkcjonować w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W dodatku mieszkańcy dzielnicy mają bardzo blisko do Dworca Głównego w Krakowie, skąd odjeżdżają najważniejsza połączenia kolejowe oraz autobusowe.

Grzegórzki – ścieżki rowerowe

Grzegórzki to również dzielnica przyjazna rowerzystom. Na jej terenie znajduje się wiele ścieżek rowerowych, a także malowniczych szlaków. To sprawia, że mieszkańcy mogą się swobodnie przemieszczać pomiędzy domem a pracą lub szkołą. Jedną z najpopularniejszych tras dla rowerzystów są oczywiście bulwary wiślane.

Komunikacja na Grzegórzkach: główne ulice

Grzegórzki leżą pomiędzy strategicznymi dzielnicami miasta: Grzegórzecką, Mogilską, aleją Pokoju oraz Aleją Powstania Warszawskiego. Warto też pamiętać, że Grzegórzecka oraz Aleja Pokoju stanowią jedno z najważniejszych połączeń komunikacyjnych w całym mieście.

W tej dzielnicy znajdują się również dwa największe krakowskie węzły komunikacyjne, czyli Rondo Grzegórzeckie oraz Rondo Mogilskie. To właśnie w tych rejonach odbywa się największy ruch uliczny. Natomiast Rondo Mogilskie stanowi jeden z głównych punktów przesiadkowych w mieście – to właśnie tutaj przecina się wiele linii komunikacyjnych.

Komunikacja na Grzegórzkach: planowane inwestycje drogowe

Grzegórzki są stale rozwijającą się dzielnicą i na jej terenie powstają różne inwestycje drogowe. Jedną z największych była budowa stacji kolejowej Kraków Grzegórzki, która powstała w rejonie Hali Targowej. Perony zostały oddane do użytku na początku września 2023 roku.

Szacuje się, że stacja będzie obsługiwać ok. 6 tysięcy osób na godzinę. Będzie się ona znajdować bliżej Rynku Głównego niż obecnie najpopularniejsza stacja Dworzec Główny.

Ocena redakcji

Komunikacja na Grzegórzkach stoi na wysokim poziomie. Dzielnica położona jest w sercu miasta, więc mieszkańcy mają blisko do najważniejszych punktów w Krakowie. W dodatku znajduje się tu doskonale rozwinięta siatka połączeń autobusowo-tramwajowych, które umożliwiają dojazd do każdej z dzielnic.

Na Grzegórzkach znajduje się jedno z najważniejszych połączeń komunikacyjnych w całym mieście, czyli ulica Grzegórzecka oraz Aleja Pokoju, a także dwa największe krakowskie węzły komunikacyjne, czyli Rondo Grzegórzeckie oraz Rondo Mogilskie. Niestety, w tych rejonach mogą się pojawić korki w godzinach szczytu. Dużym usprawnieniem komunikacji w dzielnicy jest nowa stacja kolejowa Kraków Grzegórzki.

3. Edukacja na Grzegórzkach

Żłobki i przedszkola na Grzegórzkach

Mieszkańcy Grzegórzek nie muszą się martwić o opiekę nad swoimi dziećmi. W dzielnicy działają 2 publiczne żłobki, a także kilka prywatnych. Dzielnica jest też zróżnicowana pod kątem przedszkoli. Na Grzegórzkach działa 5 przedszkoli publicznych, a także kilka prywatnych placówek. Oferta żłobków i przedszkoli jest bardzo atrakcyjna, a rodzice nie zgłaszają żadnych problemów z dostępnością miejsc.

Szkoły podstawowe: edukacja na Grzegórzkach

Rodzice nie narzekają też na ofertę szkół podstawowych na Grzegórzkach. Na terenie dzielnicy działa 5 placówek publicznych. Znajdują się tutaj też prywatne szkoły podstawowe, a na szczególną uwagę zasługuje Szkoła Inspiracja, która zapewnia dzieciom wszechstronne wykształcenie i rozwój. Jej uczniowie osiągają dobre wyniki w różnych konkursach artystycznych.

Niektóre ze szkół na terenie dzielnicy dysponują oddziałami integracyjnymi. Rodzice nie narzekają więc na ofertę edukacyjną. Nie zgłaszają też problemów z dostępnością miejsc.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Grzegórzkach?

Grzegórzki są niewielką dzielnicą z dobrym zapleczem edukacyjnym. To sprawia, że nie pojawiają się problemy z dostępnością miejsc w żłobkach oraz przedszkolach. A czy łatwo się dostać do podstawówki na Grzegórzkach? Oferta szkół jest bardzo szeroka i nie są zgłaszane problemy z dostępnością miejsc.

Licea i technika na Grzegórzkach: szkoły średnie dzielnicy

Oferta szkół średnich na Grzegórzkach również jest zróżnicowana. W dzielnicy działają 4 publiczne licea ogólnokształcące o różnorodnych profilach. Działa tu także kilka prywatnych placówek, a niektóre z nich kształcą dorosłych. Na terenie dzielnicy znajdują się również 2 szkoły zawodowe. Na uwagę zasługuje też Technikum Ekonomiczne i Elektroniczne.

Popularne szkoły na Grzegórzkach: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Dzielnica jest też bardzo przyjazna dla studentów, gdyż znajdują się tam liczne uczelnie wyższa. To właśnie na Grzegórzkach znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny. Na Grzegórzkach znajduje się też większość budynków dydaktycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także inne wydziały tej uczelni.

W dzielnicy mieści się też Akadamenia Ignatianum, która oferuje kandydatom kierunki psychologiczne i pedagogiczne. Działa tam też kilka prywatnych uczelni, które mają zróżnicowaną ofertę dydaktyczną. W dodatku studenci mają doskonały dojazd do centrum, gdzie znajdują się kolejne placówki.

Zachęcamy do zapoznania się z mieszkaniami na wynajem: kawalerka do wynajęcia Kraków Grzegórzki, mieszkania 2 pokoje Grzegórzki wynajem.

Ocena redakcji

Grzegórzki mogą się pochwalić dobrą ofertą edukacyjną. Na terenie dzielnicy działają różnorodne placówki, które kształcą na każdym poziomie nauki. Działają tu też placówki prywatne, a rodzice chwalą ofertę edukacyjną. Nie ma problemów z dostępnością miesc w żłobkach, przedszkolach oraz podstawówkach.

Młodzież również nie może narzekać na poziom oferty edukacyjnej na Grzegórzkach, ponieważ wiele uczelni ma właśnie tutaj swoje siedziby. Uczelnie organizują również zajęcia dla osób starszych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

4. Jak się mieszka na Grzegórzkach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Niektóre rankingi wskazują na to, że na Grzegórzkach brakuje terenów zielonych. Jednak mieszkańcy nie mogą narzekać na ich ilość. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele godnych uwagi miejsc pełnych zieleni. Do najsłynniejszych z nich należy fragment Bulwaru nad Wisłą, gdzie mieszkańcy chętnie wypoczywają w ciepłe i słoneczne dni.

Innym niezwykle popularnym miejscem jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wydzielono część parkową i szklarniową, które można odwiedzać od połowy kwietnia do połowy października. To najstarszy tego typu obiekt w Polsce i zajmuje on powierzchnię ok. 10 ha. Na jego terenie uprawia się około 5 tysięcy gatunków roślin z całego świata.

Na Grzegórzkach znajduje się też jeden z najbardziej znanych krakowskich parków, czyli Park Strzelecki, który usytuowany jest w samym sercu miasta. Znajduje się on pomiędzy RDA a ulicą Lubicz, więc jest często odwiedzany przez mieszkańców oraz turystów. Na terenie dzielnicy nie brakuje też licznych ogrodów działkowych.

Grzegórzki mogą się również pochwalić bogatym zapleczem sportowym. W ciepłe dni mieszkańcy chętnie trenują w jednym z licznych parków. W dzielnicy nie brakuje też klubów fitness oraz siłowni m.in. popularna sieciówka Calypso.

Na terenie Grzegórzek znajduje się też wiele innych obiektów sportowych. Można tam znaleźć boiska do piłki nożnej oraz koszykówki oraz korty tenisowe. Mieszkańcy chętnie też odwiedzają baseny, lodowisko, a także Ośrodek Gimnastyki KSOS. Popularnym miejscem dla aktywnych osób jest też, wspomniany już, Bulwar nad Wisłą. Znajdują się tam ścieżki idealne na spacery, bieganie, jazdę na rolkach oraz na rowerze.

5. Gastronomia i kultura na Grzegórzkach

Gdzie zjeść na Grzegórzkach? Wybór jest ogromny – dzielnica może się pochwalić bogatym zapleczem gastronomicznym. Na Grzegórzkach znajdziemy wiele restauracji oferujących dania różnorodnej kuchni. Nie brakuje też lokali oferujących menu dla wegetarian i wegan. Wiele lokali oferuje też dania z dowozem lub na wynos.

Ze względu na szeroki wybór znalezienie dobrej restauracji na Grzegórzkach nie będzie trudne. Na uwagę zasługuje Restauracja „Margit”, w której kręcone były niektóre programy Telewizji Polskiej oraz sceny do filmów Jerzego Hoffmana. Specjalizuje się ona w tradycyjnych daniach kuchni polskiej. Kolejnym ciekawym miejscem jest Restauracja Andromeda Alfa znajdująca się w renomowanym przewodniku Gault&Millau, a w jej menu znajdziemy dania wyróżnione podczas konkursów i wydarzeń kulinarnych. Na Grzegórzkach nie brakuje też interesujących kawiarni i pubów.

Oferta kulturalna dzielnicy również nie zawodzi. Na Grzegórzkach znajdują się dwie placówki multipleksu Cinema City (w Galerii Kazimierz i Galerii Plaza). Miłośnicy kultury wysokiej też nie będą zawiedzeni. Na Grzegórzkach znajduje się Krakowski Teatr Variette, Krakowski Teatr Tańca, Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza, scena Teatru Bagatela, a także Opera Krakowska.

Na Grzegórzkach znajduje się też kilka filii biblioteki miejskiej. Natomiast 4 Domy Kultury położone w dzielnicy organizują liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także interesujące wydarzenia.

6. Zdrowie na Grzegórzkach

Niestety, jakość powietrza nie przedstawia się najlepiej. W tej dzielnicy często dochodzi do przekroczenia norm PM10 i PM2.5. W efekcie stan powietrza określa się jako zły i często pojawia się smog. Na taki stan rzeczy może mieć wpływ bliska odległość od centrum i duży ruch samochodowy.

Zdecydowanie lepiej przedstawia się stan wody w dzielnicy. Rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie przekazuje, że jej jakość w całym mieście jest zdecydowania lepsza niż wód butelkowanych. Czy można więc pić wodę z kranu? Wszystko wskazuje na to, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

Dzielnica oferuje swoim mieszkańcom doskonałą opiekę medyczną. Na terenie Grzegórzek działa wiele przychodni i szpitali publicznych, a także prywatnych placówek, np. Medicover, czy Luxmed.

Najważniejszą placówką medyczną na Grzegórzkach jest Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które prowadzi m.in. Szpital Uniwersytecki im. św. Łazarza w Krakowie, który bazę dydaktyczną i naukową Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast jego oddziały są zlokalizowane w różnych częściach Grzegórzek.

Na terenie dzielnicy mieści się też Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika oraz CenterMed Szpital i przychodnia. To sprawia, że mieszkańcy nie mają żadnych problemów z dostaniem się do lekarza POZ i specjalistów. Z ich opieki często też korzystają mieszkańcy innych dzielnic. W Grzegórzkach znajduje się też wiele aptek, a kilka z nich działa całodobowo.

7. Grzegórzki: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Grzegórzki cechują się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową. Mieszkańcy mogą zrobić zakupy w jednym z licznych supermarketów położonych w różnych częściach dzielnicy. Znajdują się one również w galeriach handlowych (Galeria Kazimierz, Galeria Plaza). W dzielnicy działa też wiele małych sklepików osiedlowych oraz branżowych.

Na terenie dzielnicy znajdują się dwie bardzo popularne galerie handlowe. Galeria Kazimierz działa od 2004 roku i cechuje się niezwykłą architekturą oraz atmosferą. Zanim otworzono Galerię Krakowską, to właśnie Galeria Kazimierz cieszyła się największą popularnością w Krakowie.

Kolejne centrum handlowe jest Galeria Plaza, która stanowiła jeden z pierwszych tego typu obiektów na terenie miasta. Znajdują się w niej nie tylko sklepy, ale przede wszystkim obiekty rozrywkowe – kino, kręgle. Obecnie Galeria Plaza przechodzi metamorfozę i zamienia się w centrum outletowe. Grzegórzki cechują się także z dobrze rozwiniętą infrastrukturą usług z branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.

W dzielnicy znajduje się też, bardzo popularna wśród mieszkańców Krakowa, Hala Targowa. Znajduje się tam nie tylko dawny budynek hali targowej, ale plac targowy zarządzany przez Spółkę Kupiecką placu targowego „Unitarg”. Od poniedziałku do soboty na jej terenie można kupić produkty spożywcze oraz ubrania.

To właśnie tam sprzedawane są najsłynniejsze kiełbaski w Polsce, czyli przepyszne kiełbaski z Niebieskiej Nyski. Jest to miejsce niemal kultowe, a w każdą niedzielę jej okolice zmieniają się w pchli targ, gdzie można znaleźć wiele perełek kolekcjonerskich. Można je kupić od poniedziałku do soboty pod Halą Targową w godzinach 20.00-03.00. Warto też wspomnieć, że Hala Targowa jako pierwszy plac targowy w Krakowie została wyposażone w system monitoringu.

8. Wady i zalety mieszkania na krakowskim Grzegórzkach

Jak się żyje na Grzegórzkach?

Plusy:

 • łatwy dostęp do opieki medycznej,
 • bliskość i dobry dojazd centrum,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa,
 • bogata oferta handlowo-usługowa,
 • niewielka liczba przestępstw,
 • bogata oferta kulturalna,
 • bliskość najważniejszych uczelni,
 • wiele ciekawych miejsc.

Minusy:

 • korki w godzinach szczytu,
 • wysokie ceny,
 • zbyt szybko postępująca zabudowa dzielnicy.

Ocena redakcji

Grzegórzki to dobrze rozwinięta dzielnica, która ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. Znajdują się tu ważne ośrodki akademickie, muzea, teatry, a nawet opera. Mieszkańcy mogą też liczyć na dobrze rozwiniętą opiekę medyczną. W dodatku niewielka odległość od centrum sprawia, że często zamiast komunikacji miejskiej wybierają spacer.

Na Grzegórzkach występuje też jeden z najniższych wskaźników przestępczości. Dzięki temu mieszkańcy czują się tu wyjątkowo bezpiecznie. Największą wadą dzielnicy są wysokie ceny, a według niektórych jej zabudowa postępuje zbyt szybko. Niektórzy też narzekają na korki w godzinach szczytu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: