Podlesie Katowice

Redakcja

Redakcja

13.07.2020

Jak się mieszka w katowickiej dzielnicy Podlesie? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Podlesie jest jednostką pomocniczą Katowic (dzielnicą) od 1975 roku. W latach 80. XX wieku na wolnych terenach Podlesia, a także sąsiednich dzielnic - Zarzecza i Kostuchny - zaczęto budowę osiedla mieszkaniowego Południe, które miało zapewnić dom ponad 100 tys. mieszkańców Śląska. Dziś dzielnica Podlesie nadal pełni głównie funkcję mieszkalną. Powstaje tu wiele nowych budynków mieszkalnych o niskiej zabudowie, przede wszystkim osiedli szeregowców. Są one chętnie kupowane przez rodziny z dziećmi.

Na pozostałym obszarze dzielnicy dominują tereny zielone (ok. 25%) i rolne (10%). Podlesie ma dość peryferyjny charakter i małomiasteczkowy klimat. Pomimo znacznego oddalenia od centrum, dzielncia uważana jest za miejsce atrakcyjne, a jego stały rozwój sprawia, że mieszka się tu coraz wygodniej.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Podlesie – położenie na mapie Katowic

Podlesie stanowi jednostkę pomocniczą miasta Katowic o numerze 22. Zalicza się je do zespołu dzielnic południowych, w którym mieszka ok. 45,9 tys. mieszkańców. Podlesie jest najbardziej wysuniętą na południowy wschód dzielnicą miasta. Położenie Podlesia sprawia, że graniczy od południa z Tychami, od zachodu z Mikołowem, od północy z Zarzeczem i Kostuchną, od wschodu tylko z Kostuchną.

Dzielnica zlokalizowana jest nad rzeką Mleczną. Jej powierzchnia wynosi 8,28 km2. Położenie Podlesia oraz podmiejski charakter sprawiają, że dzielnica uznawana jest za jedno z ważniejszych zapleczy mieszkaniowych i rekreacyjnych miasta Katowic. W obrębie dzielnicy wyróżnić można trzy wyraźnie oddzielone od siebie części:

 • Północno-wschodnią, która zlokalizowana jest w rozgałęzieniu linii kolejowej Katowice–Bielsko-Biała i tej biegnącej do Kostuchny; dominuje tu rzadka zabudowa jednorodzinna;
 • Południowo-zachodnią – to głównie tereny rolnicze i niewielka liczba zabudowań mieszkalnych, najczęściej o charakterze wiejskim; tę część Podlesia coraz częściej wybierają inwestorzy, którzy budują tu nowe osiedla
 • Wschodnią – jest to zalesiona część dzielnicy; położona jest też tutaj oczyszczalnia ścieków „Podlesie”.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w dzielnicy Podlesie?

Podlesie liczy sobie 6 178 mieszkańców. Jednocześnie jest dzielnicą, w której występuje najniższa gęstość zaludnienia – 782 osoby na km2. Zgodnie z najnowszymi danymi statystycznymi, dzielnicy nie dotyka problem wyludnienia, który obserwuje się w innych dzielnicach miasta. Co więcej, liczba mieszkańców stale wzrasta o ok. 19,9% rocznie.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Podlesie to obecnie jedna z najatrakcyjniejszych pod względem mieszkaniowym dzielnic Katowic. W ostatnich latach powstaje tu wiele nowych inwestycji, które rekomendowane są rodzinom i osobom szukającym spokojnego miejsca do życia. Rodziny z dziećmi najczęściej osiedlają się w nowo wybudowanych kompleksach domków jednorodzinnych. Ze względu na znaczne oddalenie od centrum Katowic ceny na Podlesiu nie są wygórowane – można tu kupić tanie mieszkania.

Podlesie doceniają również seniorzy. Wielu z nich mieszka tu od zawsze i nie planuje przeprowadzki w inne regiony miasta. Odpowiada im spokój i cisza panująca na Podlesiu, wiele terenów zielonych, brak hałasu. Ze względu na dominującą zabudowę jednorodzinną Podlesie rzadko wybierają studenci. Nie ma tu wielu mieszkań na wynajem, a te nieliczne są znacznie oddalone od wydziałów uczelni wyższych, atrakcji kulturalnych, klubów, kawiarni. Z tego też powodu Podlesie omijane jest przez inwestorów, którzy szukają mieszkań pod najem krótkoterminowy.

Wszystko to sprawia, że dzielnicę Podlesie można rekomendować osobom szukającym oazy spokoju i ciszy w dużym mieście. Na pewno nie będą chcieli tu zamieszkać ci, którzy marzą o pozostawaniu w centrum wydarzeń i chcą kilka kroków od domu znaleźć liczne instytucje kultury, restauracje, kawiarnie czy kluby nocne.

Czy Podlesie to styl życia Katowic?

W ostatnich latach Katowice intensywnie pracują nad zmianą wizerunku na arenie krajowej i międzynarodowej. Chcą promować się jako miejsce nowoczesne, proekologiczne, młode, pełne energii, dynamiczne. Ma to zastąpić wizerunek miasta przemysłowego i górniczego. Nie wszystkie jednak dzielnice oddają nowy klimat Katowic. Próżno go szukać szczególnie w zespole południowych dzielnic miasta. Dominuje tutaj klimat peryferyjny, małomiasteczkowy, a nawet wiejski. Nie inaczej jest na Podlesiu. W dużej mierze determinuje to, jak mieszka się w dzielnicy. Mieszkańcy podkreślają, że jest tu sennie, spokojnie, cicho. Wydarzenia czy imprezy kulturalne odbywają się rzadko, a mieszkańcy głównie zajęci są sprawami lokalnymi. Jednocześnie styl Podlesia zmienia się.

Dane podają, że jest to jedna z najmłodszych dzielnic Katowic. Przeważają tu osoby w wieku produkcyjnym, rodziny z dziećmi. Wymusza to rozwój infrastruktury kulturalnej i rozrywkowej. Ten postępuje jednak powoli i Podlesie nadal nie może pochwalić się szeroką ofertą rozrywki. Przez to też mieszkanie na Podlesiu nie kojarzy się z życiem w nowoczesnym, dużym mieście.

Planowany rozwój dzielnicy

Rozwój dzielnicy w dużej mierze warunkuje budżet obywatelski. Zgodnie z nim realizowane będą takie zadania jak:

 • zakup nowości wydawniczych i fundusze na działalność kulturowo-oświatową, promującą czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, a także doposażenie biblioteki miejskiej;
 • budowa elektronicznej tablicy wyników dla kibiców LGKS 38 Podlesianka;
 • podniesienie poziomu kształcenia przez wdrożenie nowoczesnych systemów edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 21;
 • budowa ścieżki rowerowej przez dzielnicę;
 • organizacja warsztatów kreatywnych i ekologicznych dla mieszkańców Podlesia z różnych grup wiekowych;
 • modernizacja ławek rezerwowych oraz wymiana krzesełek na trybunie Ośrodka Sportowego Podlesianka;
 • rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21;
 • zagospodarowanie terenów zielonych w dolinie rzeki Mlecznej.

Podlesie – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Podlesie pod względem zabytków nie jest zbyt interesującą dzielnicą. Przed włączeniem w granice administracyjne miasta funkcjonowały tu głównie tereny rolnicze. Brakuje więc tu zabytkowych kamienic, czy też nawet typowo śląskich familoków, które stanowią atrakcje innych dzielnic. Na Podlesiu podziwiać można jedynie nieliczne relikty zabudowy wiejskiej z XIX wieku. Ich przykładem jest most na rzece Mlecznej z 1900 roku czy zabudowania przy ulicy Trójka i Uczniowskiej. Za architektoniczną perełkę dzielnicy uznawany jest kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i stadion klubu Podlasianka.

Czy dzielnica Podlesie jest bezpieczna?

Dynamiczny rozwój dzielnicy sprawia, że wskaźnik przestępczości jest niski. O wiele rzadziej zgłaszane są tu akty wandalizmu czy próby zakłócania ciszy nocnej. Warto też wspomnieć, że Podlesie sąsiaduje z Kostuchną – obecnie najbezpieczniejszą dzielnicą miasta w oczach jego mieszkańców. Trzeba jednak zaznaczyć, że ogólny poziom bezpieczeństwa w Katowicach nie jest wysoki i przekłada się to też na Podlesie.

Atrakcje Podlesia: oferta dla dzieci

Nowe inwestycje mieszkaniowe adresowane do rodzin sprawiają, że oferta dla dzieci na Podlesiu stale się rozwija. Zabawę na świeżym powietrzu zapewniają liczne place zabaw dla dzieci, które są regularnie doposażane i rozbudowywane. Inwestorzy oferujący lokale na zamkniętych osiedlach często budują niewielkie place z huśtawkami, zjeżdżalniami czy piaskownicami, co jest dużym ułatwieniem dla młodych rodziców.

W dzielnicy działa również Early Stage - Szkoła języka angielskiego dla dzieci i młodzieży oraz Pracownia Kreatywności- kreatywni niebanalnie proponująca zajęcia artystyczne. Wydarzenia kulturalne oraz rozwój kreatywny dzieci w dzielnicy wspiera również centrum kultury. Działające na Podlesiu kluby sportowe proponują natomiast zajęcia sportowe dla najmłodszych. Ciekawą ofertę dla dzieci przygotowała też Bombel Cafe. Odbywają się w niej warsztaty, działa sala zabaw, a także rodzice mogą zorganizować urodziny z atrakcjami.

2. Komunikacja na Podlesiu

Komunikacja w dzielnicy nie stanowi problemu. Autobusem czy mikrobusem szybko można dojechać do centrum Katowic, czy pobliskich Gliwic. W pobliżu osiedla znajdują się ważne węzły komunikacji: na Bielsko – DK-86, na Wisłę – DK-81 oraz autostrada A4. Komunikację w dzielnicy dopełnia stacja PKP.

Ile trwa dojazd z Podlesia do centrum?

Mieszkańcy Podlesia nie muszą martwić się długim dojazdem do centrum miasta. Do śródmieścia dojadą oni zarówno pociągiem ze stacji PKP Podlesie, jak i autobusami i mikrobusami. Podróż komunikacją miejską zajmuje od 20 do 40 minut w zależności do sytuacji na drodze. Podobny czas należy przewidzieć, chcąc do centrum dotrzeć samochodem.

Tramwaje na Podlesiu

Tramwaje obecnie nie jeżdżą do Podlesia. Południowy zespół dzielnic Katowic nadal czeka na połączenie tramwajowe. Trakcja jeszcze nie została poprowadzona, w dalszym ciągu trwają prace nad formalnościami projektowymi m.in. uzyskaniem decyzji środowiskowej. Ich przeciągnięcie spowodowało, że miasto musiało zrezygnować z dotacji UE na budowę tzw. tramwaju południe.

Autobusy na Podlesiu

Autobusy to najprostszy sposób dojazdu do dzielnicy. Kursują tu linie ZTM oraz mikrobusy. Najważniejsze linie to:

 • 37 (Katowice Dworzec PKP – Mikołów Dworzec PKP),
 • 695 (Szopienice Szyb Szpital Geriatryczny – Mikołów Dworzec PKP),
 • 937 (Brynów Pętla – Zarzecze Owsiana Pętla)
 • 973 (Murcki Rynek - Podlesie Oczyszczalnia)
 • 905N (Katowice Dworzec PKP – Mikołów Dworzec PKP) – jest to weekendowa linia nocna.

Dworce/ zajezdnie

Uzupełnieniem komunikacji autobusowej jest linia kolejowa Katowice - Bielsko Biała oraz Katowice - Zwardoń. Dworzec zlokalizowany na terenie dzielnicy nosi nazwę przystanku PKP Podlesie. Na stacji zatrzymują się jedynie linie S4 i S5 obsługiwane przez koleje Śląskie.

Podlesie – ścieżki rowerowe

W kompleksach leśnych zlokalizowanych pomiędzy Katowicami i Tychami znajduje się duża ilość tras rowerowych i pieszych. Ścieżki rowerowe na Podlesiu to m.in. szlak czarny zaczynający się przy Pomniku Powstańców Śląskich, a kończący w Podlesiu w regionie oczyszczalni ścieków. Trasa przebiega przez kilka dzielnic miasta. Przez Podlesie biegnie też jedna z najpopularniejszych ścieżek rowerowych nr 1 (czerwony szlak) z centrum Katowic do Pszczyny.

Komunikacja w dzielnicy Podlesie – główne ulice

Komunikację między Podlesiem a pozostałymi dzielnicami Katowic zapewniają ulicę: Armii Krajowej, Uczniowska, Sołtysika. Pozostałe drogi w dzielnicy to głównie te stanowiące pozostałość po traktach wiejskich. Mają one nieregularny przebieg i są dość wąskie.

Komunikacja w dzielnicy Podlesie – inwestycje drogowe

Największą inwestycją drogową obecnie realizowaną w dzielnicy jest stworzenie trasy Bezpieczny Rowerzysta. Zakłada ona budowę ścieżek rowerowych, którymi dzieci będą mogły bezpiecznie dojeżdżać do szkoły podstawowej. Prace rozpoczęły się w odpowiedzi na coraz większy ruch samochodowy i obejmują połączenie ścieżek rowerowych z ul. Zaposta, aż do granicy dzielnicy przy ul. Hortensji.

Bezpieczeństwo w dzielnicy ma również podnieść wykonanie przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Uniczowskiej i Kaskady. W planach jest montaż oznakowania, czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, znaków drogowych wyposażonych w lampy LED i nawierzchni antypoślizgowej. Prace remontowe prowadzone są też przez PKP. Największą inwestycją jest jednak planowana budowa południowej obwodnicy miasta, która ma przebiegać przez Podlesie.

Ocena redakcji

Dzielnica Podlesie może pochwalić się dobrą komunikacją. Dysponuje ona łatwym dojazdem do dróg ekspresowych, które łączą się z autostradą A4 w obydwóch kierunkach. Dzielnica dobrze jest również skomunikowana z centrum miasta. Od Śródmieścia dzieli ją ok. 20-40 minut drogi samochodem, pociągiem, autobusem lub rowerem. W jeszcze krótszym czasie mieszkańcy Podlesia dotrą do centrum Tych lub Mikołowa. In plus są też liczne ścieżki rowerowe, które stale są rozbudowywane.

3. Edukacja na Podlesiu

Żłobki i przedszkola na Podlesiu

Oferta żłobków na Podlesiu nie jest zadowalająca. Na terenie dzielnicy nie działają żłobki publiczne. Najbliższa placówka znajduje się w dzielnicy Kostuchna. Rodzice mogą zapisać dziecko jedynie do żłobka prywatnego przy ul. Uniczowskiej 28 (Żłobek Tęczowa Akademia Brzdąca). Równie niekorzystnie wygląda sytuacja opieki przedszkolnej. Przedszkola prywatne w dzielnicy nie działają, a jedyna placówka publiczna zlokalizowana jest przy ul. Michałowskiego 3.

Na chwilę obecną miasto nie planuje otwarcia żłobka publicznego na Podlesiu, a także rozbudowy jedynego publicznego przedszkola. Władze Katowic argumentują to nadal zbyt niską liczbą dzieci, przez co inwestycja uważana jest za nieopłacalną. W dalekich planach znajduje się jedynie rozbudowa Przedszkola nr 41 na Kostuchnie.

Szkoły podstawowe: edukacja na Podlesiu

Na terenie Podlesia funkcjonuje tylko jedna szkoła podstawowa. Zlokalizowana jest przy ul. Malczewskiego 1. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki uczą się w dwóch budynkach: tzw. starej szkole z 1905 roku oraz nowej z 1962 (rozbudowa 2013 r.). Szkoła zapewnia boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, pracownie komputerowe, bibliotekę pracownię językową, świetlicę stołówkę. Przy szkole działa również 11 Artystyczna Drużyna Harcerska „POLANA”.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Podlesiu?

Brak miejskiej, publicznej placówki utrudnia odpowiedź na pytanie, czy łatwo dostać się do żłobka na Podlesiu. Ten prywatny dysponuje małą liczbą miejsc, co utrudnia rodzicom zapewnienie opieki dzieciom. Problem wystąpić może również z zapisaniem dziecka do szkoły podstawowej. W dzielnicy znajduje się tylko jedna placówka publiczna, a prywatne nie działają w ogóle. Na chwilę obecną oferuje ona wystarczającą liczbę miejsc, jednak coraz więcej osiedli mieszkalnych i nowych inwestycji deweloperskich może sprawić, że za kilka lat na pytanie, czy łatwo dostać się do podstawówki nie będzie twierdzącej odpowiedzi.

Licea i technika na Podlesiu: szkoły średnie w dzielnicy

Na terenie Podlesia nie funkcjonują szkoły średnie. Najbliższe znajdują się w sąsiadujących dzielnicach Katowic lub Mikołowa. Ta właśnie tam najczęściej naukę kontynuuje młodzież podleska. Wiele osób wybiera też dobre licea i technika w centrum miasta. Dojazd do nich nie jest długi i problematyczny, a oferują one wysoki poziom nauczania.

Popularne szkoły na Podlesiu

Na Podlesiu nie ma szkół wyróżniających się poziomem nauczania. Rodzice, którzy dla swoich pociech szukają edukacji na wysokim poziomie, powinni przyjrzeć się ofertom sąsiednich dzielnic. Znajdą tam szkoły publiczne zajmujące czołowe miejsce na listach najlepszych placówek edukacyjnych w Katowicach. Szkoły prywatne i uczelnie to również placówki znajdujące się poza granicami Podlesia. 

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Podlesia jest bardzo uboga. Wynika to przede wszystkim tego, że dzielnicą miasta Podlesie jest od niedawna, w związku z tym infrastruktura edukacyjna nie była rozbudowana. W najbliższym czasie powinno się to jednak zmienić. Dane pokazują, że mieszkańców Podlesia przybywa. Do dzielnicy przeprowadzają się głównie młode rodziny z małymi dziećmi, skuszone nowymi inwestycjami deweloperskimi w atrakcyjnych cenach. Wkrótce potrzebna będzie więc większa liczba żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych. Oferty edukacyjnej dla siebie będzie także poszukiwać młodzież. Rozbudowanie zaplecza edukacyjnego stanowi więc ważny punkt w rozwoju dzielnicy Podlesie.

4. Jak się mieszka na Podlesiu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Zieleń na Podlesiu zajmuje ok. 25% powierzchni całej dzielnicy. Sprawia to, że często Podlesie nazywane jest zapleczem rekreacyjnym Katowic. Nie brakuje tu ciekawych terenów zapewniających odpoczynek i wytchnienie. Z punktu widzenia przyrodniczego i krajobrazowego ważnym elementem jest dolina rzeki Mlecznej oraz jej dopływów – Rowów Kaskadnik i Bielanki. Do atrakcji przyrodniczych zaliczyć można także lasy w południowej i wschodniej częścią Podlesia (m.in. las Gniotek). To one zastępują mieszkańcom miejskie parki, których w dzielnicy brakuje.

W dzielnicy sportową rozrywkę zapewnia również klub sportowy Podlesianka, grający w lidze okręgowej. Jest on częścią klubu Podlesianka II Katowice. Stadion sportowy należący do klubu może pomieścić 1000 osób. Klub prowadzi zajęcia dla najmłodszych miłośników sportu, a także udostępnia swoim członkom boiska do gry w piłkę nożną i ręczną. Najbliższe ogólnodostępne boiska znajdują się w dzielnicy Zarzecze, natomiast basen w Mikołowie lub Piotrowicach – Ochojcu. Podlesie może też pochwalić się klubem szachowym UKS Podlesie 21. Siłownie i kluby fitness w dzielnicy praktycznie nie występują.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Małomiasteczkowy charakter Podlesia sprawia, że dobrych propozycji gastronomicznych tu brakuje. Dzielnica nie może pochwalić się licznymi restauracjami, kawiarniami czy pubami. Kilka lokali, które mieszczą się na Podlesiu, zlokalizowanych jest w centrum dzielnicy przy ul. Armii Krajowej oraz Uniczowskiej. Restauracje te zapraszają na domowe posiłki z typowo polskiej i śląskiej kuchni.

Polecane lokale to Stodoła i Restauracja Dębowa. Międzynarodowej kuchni mieszkańcy Podlesia mogą szukać natomiast w City Sushi (ul. Stellera 1) oraz w Gazpacho Burger & Pizza (ul. Armii Krajowej 417b). Przy rynku dzielnicy działa również kawiarnia Piekarnia Adam Katowice, cukiernia Katowice (ul. Uniczowska 40) oraz KRÓL. Piekarnia-ciastkarnia (ul. Armii Krajowej 387). Wyszukane menu i szeroki wybór lokali gastronomicznych wymaga jednak wyjazdu poza dzielnicę Podlesie. Dobre restauracje zlokalizowane są przede wszystkim w centrum miasta. 

Wydarzenia kulturalne w dzielnicy organizowane są przez Miejski Dom Kultury „Południe”, który swoim zasięgiem obejmuje zespół południowych dzielnic Katowic. Centrum kultury działa prężnie i oferuje wiele wydarzeń dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów. Oferuje m.in. zajęcia taneczne, plastyczne, instrumentalne, fitness, literackie, językowe, sportowe, teatralne. W centrum kultury prowadzone są również prelekcje filmowe, wystawy, działa zespół oraz chór. W dzielnicy funkcjonuje też Biblioteka Publiczna nr 28 przy ul. Uniczowskiej. Aby jednak odwiedzić muzeum czy teatr, mieszkańcy Podlesia muszą wybrać się poza dzielnicę. Na Podlesiu nie funkcjonuje też żadna galeria sztuki.

6. Zdrowie na Podlesiu

O zdrowie na Podlesiu zadbać można w Przychodni nr 19 przy ul. Uniczowskiej (obecnie VITA LONGA Sp. z o.o.). Przychodnia zapewnia podstawową opiekę medyczną m.in. dostęp do lekarza rodzinnego, dentysty, ginekologa, neurologa, kardiologa, ortopedy. W przychodni można wykonać również podstawowe badania diagnostyczne. Zaraz obok niej znajdują się apteki, które pozwolą zaopatrzyć się w leki na receptę i preparaty okołomedyczne. Po specjalistyczną pomoc mieszkańcy Podlesia muszą jednak udać się poza granicę dzielnicy.

Na Podlesiu nie funkcjonują szpitale publiczne – najbliższe zlokalizowane są na Kostuchnie, tam też znajduje się stacja pogotowia ratunkowego. W dzielnicy działa też kilka prywatnych gabinetów lekarskich m.in. neurolog i stomatolog.

Podlesie uważane jest za zielone płuca Katowic. Okoliczne tereny zielone sprawiają, że jakość powietrza jak na województwo śląskie jest wysoka. Kontrolować i monitorować można ją online. Mapy jakości powietrza pokazują, że największy smog występuje od października do kwietnia. Wtedy stężenie pyłów w powietrzu jest faktycznie bardzo wysokie i powoduje wiele skarg mieszkańców. Mieszkańcy chwalą natomiast wodę. Kranówka na Podlesiu nadaje się do picia i gotowania.

7. Sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Podlesia nie mogą narzekać na ofertę handlową. Znajdują się tu sklepy takie jak Biedronka, Lidl, Netto i inne mniejsze markety, w których mogą robić codzienne zakupy. Większość z nich ulokowana jest w centrum dzielnicy. Tu też znajdują się lokale handlowo – usługowe takie jak optyk, apteki, poczta, fryzjer, salony kosmetyczne. W dzielnicy brakuje natomiast centrum handlowego. Najbliższe zlokalizowane jest ok. 4 km dalej od centrum Podlesia w dzielnicy Piotrowice-Ochojec. Mieszkańcy nie mają również dostępu do targu. Targowiska ze świeżymi owocami i warzywami znajdują się w pobliskiej dzielnicy, a także w centrum Mikołowa. Podobnie jest z dużymi marketami. Supermarkety i hipermarkety typu Tesco czy Carrefour położone są poza obrębem Podlesia.

8. Wady i zalety zamieszkania na Podlesiu

Podlesie dotychczas traktowane było jako peryferyjna dzielnica Katowic o wiejskim charakterze, w ostatnich latach jednak zachodzą w niej duże zmiany. Budowa nowych osiedli sprawia, że coraz więcej osób wybiera „zielone płuca Katowic” jako miejsce do zamieszkania na stałe. Doceniają oni liczne walory tego regionu miasta. Jako te główne wymieniają:

 • ciszę i spokój, które dzielnica zachowuje dzięki oddaleniu od hałaśliwych traktów komunikacyjnych,
 • brak wielkomiejskiej, wysokiej zabudowy,
 • bliskość dużych kompleksów leśnych ulokowanych pomiędzy Katowicami i Tychami,
 • dużą liczbę ścieżek rowerowych i pieszych,
 • łatwy dojazd do dróg ekspresowych i autostrady A4,szybki dojazd do centrum,
 • optymalną ofertę handlową i usługową,
 • dostęp do pociągów Kolei Śląskich.

Mieszkanie na Podlesiu ma też swoje wady. Mała ilość placówek edukacyjnych, wąska oferta kulturalna i edukacyjna, trudniejszy dostęp do szpitala, czy prywatnych przychodni to tylko główne minusy południowej dzielnicy Katowic.

Czy Podlesie jest przyjazne dla zwierząt?

Kliniki weterynaryjne, duża ilość terenów spacerowych czy dostęp do sklepów zoologicznych czyni dzielnice Podlesie przyjazną czworonogom. Mieszkańcy doceniają też to, że w pobliskim Mikołowie dostępna jest szeroka oferta usługowa dla domowych pupili np. fryzjerów czy salonów piękności. Minusem jest jednak brak na Podlesiu miejsc, gdzie czworonogi będą mile widziane np. restauracji czy sklepów. Do większości z nich domowe zwierzęta mają zakaz wejścia.

9. O tym się mówi na Podlesiu

W dzielnicy dużo mówi się o jej rozwoju, a co za tym idzie, konieczności rozbudowy strefy usługowo-handlowej. Nowe osiedla powstające na Podlesiu nie podobają się starym mieszkańcom, którzy w rozbudowie dostrzegają zagrożenie. Obawiają się oni utraty swojskiego charakteru Podlesia i upodobnieniu go do innych wielkomiejskich dzielnic miasta. Rozbudowa Podlesia ściśle wiąże się też z koniecznością doprowadzenia na południe tramwaju.

Podlesie, tak jak i inne dzielnice wchodzące w zespół tych południowych, od lat boryka się z brakiem trakcji tramwajowej. Przy zwiększonym ruchu samochodowym oraz większej liczbie ludności tworzące się korki znacząco utrudniają dojazd do centrum i innych dzielnic Katowic.

 

Źródło zdjęcia głównego: www.zabytkitechniki.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: