- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Szopienice Katowice
Szopienice-Burowiec należą do zespołu wschodnich dzielnic Katowic. Stanowią 15 jednostkę pomocniczą miasta. Powstały z połączenia dwóch miejscowości Roździenia i Szopienic, które zostały włączone w granice administracyjne Katowic w 1960 roku. Dzielnica ta ma typowy przemysłowy charakter, który wynika z historii Szopienic-Burowca. Oprócz przemysłowej zabudowy w dzielnicy znajdują się duże zespoły mieszkalne składające się z ponad stuletnich budynków. Większość dostępnych w dzielnicy mieszkań pochodzi więc z rynku wtórnego. Osiągają one najniższe ceny za mkw. w Katowicach.
Sprawdź: mieszkania Szopienice
1. Informacje ogólne
Szopienice-Burowiec – położenie na mapie Katowic
Szopienice-Burowiec to peryferia Katowic. Dzielnica znajduje się we wschodniej części miasta. Leży wzdłuż rzeki Rawy. Od północnego wschodu Szopienice-Burowiec graniczą z Sosnowcem, północno – zachodnią granicę wyznacza aleja Roździeńskiego, od wschodu natomiast miasto Mysłowice. Południowa granica dzielnicy biegnie wzdłuż ul. Bagiennej, zachodnia – wzdłuż linii kolei piaskowej graniczącej z dzielnicą Zawodzie.
Dzielnicę Szopienice-Burowiec można podzielić na kilka mniejszych osiedli – kolonii: Roździeń, Wilhelmina, Bagno, Morawa, Borki, Burowiec i Szabelnia. Tworzą one obszar 8,5 km2. Położenie dzielnicy sprawia, że podróż do centrum miasta zajmuje ok. 30 minut samochodem. Dzielnica od 1997 roku stanowi jedną ze statutowych jednostek pomocniczych miasta Katowic. Przyznany został jej numer 15. W związku z tym na jej terenie funkcjonuje Rada Dzielnicy Szopienice-Burowiec, a także inne instytucje lokalnego samorządu.
Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w dzielnicy Szopienice-Burowiec?
Liczba mieszkańców w Szopienicach-Burowcu wynosi 17,9 tysięcy osób. Gęstość zaludnienia to 2,11 tysięcy osób na km2. Liczba mieszkańców w dzielnicy na przestrzeni lat spada tak samo, jak w innych regionach miasta. Spadek ludności wynosi 1,6% na przestrzeni lat 2017/2018.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Szopienice-Burowiec to dzielnica niezwykle rzadko wybierana do zamieszkania przez osoby szukające mieszkania w Katowicach. Dzielnica nie cieszy się popularnością zarówno w zakresie wynajmu mieszkań, jak i zakupu nieruchomości. Wynika to z tego, że większość zabudowy to domy i kamienice w bardzo złym stanie technicznym, wymagające generalnego remontu. W dzielnicy dobrze czują się seniorzy, którzy mieszkają tu od urodzenia i nie chcą przenosić się w lepsze regiony Katowic. W ostatnim czasie ten region coraz częściej wybierają studenci szukający opcji na wynajem mieszkania w Katowicach. Chcą na czas studiów znaleźć tani pokój bądź stancję.
Ze względu na swój oryginalny klimat i charakter mieszkanie na Szopienicach-Burowcu spodoba się osobom szukającym niestandardowych lokalizacji, lubiących historię i regionalną kulturę, a także modne pofabryczne i poprzemysłowe przestrzenie. Dzielnicę można również polecić osobom, które szukają mieszkania w zielonej okolicy i chcą na co dzień cieszyć się bliskością natury.
Czy Szopienice-Burowiec to styl życia Katowic?
Szopienice-Burowiec oddają styl życia dawnych Katowic. Ponad 30% terenów dzielnicy zajmują zakłady przemysłowe, z których największym jest Huta Metali Nieżelaznych Szopienice. Zabudowa mieszkaniowa i zaplecze usługowe zajmują nieznaczną część Szopienic i Burowca. Ma to ulec zmianie poprzez procesy rewitalizacyjne, a także postępującą urbanizację. Mimo tych zmian Szopienice-Burowiec w częściach mieszkalnych nadal zachowują charakter dawnych domów śląskich. Dominuje tu niska zabudowa złożona ze starych kamienic, domów jednorodzinnych (zobacz: domy na sprzedaż Katowice), familoków. Bloki z wielkiej płyty znajdują się głównie na osiedlu Morawa.
Jak się mieszka w dzielnicy? Na to mieszkańcy odpowiadają, że sennie i spokojnie. Podkreślają, że w dzielnicy niewiele się dzieje. Warunki zamieszkania determinuje konkretne osiedle - kolonia. W dzielnicy nie brakuje tych cichych i przyjaznych mieszkańcom z dobrym dostępem do zieleni i usług, jak i tych uważanych za słabo rozwinięte. Mimo wszelkich niedogodności mieszkańcy doceniają niepowtarzalny klimat Szopienic-Burowca.
Planowany rozwój dzielnicy
Budżet obywatelski Katowic uwzględnił kilka nowych inwestycji w dzielnicy. Ich zadaniem jest przede wszystkim rozbudowa infrastruktury, która ułatwi mieszkańcom codzienne życie. To właśnie oni poparli m.in. wniosek powiększenia psiego parku przy ul. 11 Listopada i budowę ekstremalnej strefy aktywności z workoutem przy ul. Konnej. Planowana jest również rozbudowa stacji rowerowych i tablic informacyjnych dla mieszkańców dzielnicy i Dąbrówki Małej. W budżecie znalazła się również modernizacja budynków komunalnych przy ul. Bednorza i Przedwiośnie oraz termomodernizację budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Zamenhofa. Największe przedsięwzięcie to natomiast budowa Katowickiej Doliny 5 Stawów w Szopienicach, budowa kompleksu basenowego (ul. Hallera i Konna) przygotowanie terenów w rejonie ulic Korczaka i Deszczowej pod nowe budownictwo mieszkaniowe.
Szopienice-Burowiec – atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Szopienice-Burowiec to dzielnica, która rzadko pojawia się w przewodnikach turystycznych. Nie brakuje tu jednak atrakcji, które warte są odwiedzenia. Na terenie dzielnicy znajdują się głównie historyczne obiekty z XIX wieku i początku XX wieku. Jako najważniejsze zabytki dzielnicy wymienia się:
- zespół kościelny św. Jadwigi Śląskiej (pl. Powstańców Śląskich 3),
- kościół Ewangelicko- Augsburski pw. Zbawiciela (ul. ks. bpa H. Bednorza 20),
- tzw. Willa Jacobsena (ul. ks. bpa H. Bednorza 60),
- zespół zabudowań dawnego browaru i słodowni braci Mokrskich (ul. ks. bpa H. Bednorza 2a-6),
- gmach VI LO im. Jana Długosza (ul. Lwowska 2),
- Willa Berhardiego (ul. J. Hallera 19),
- Zamek Prittwitz (ul. Krakowska 81-83),
- zabudowania Huty Metali Nieżelaznych Szopienice,
- dawny ratusz miasta Szopienice.
Fani architektury zachwyceni będą też licznymi zabytkowymi kamienicami przy ul. Lwowskiej, Hallera czy 11 Listopada. Atrakcję stanowi również secesyjna wieża wodna z 1912 roku przy ul. J. Korczaka.
Czy dzielnica Szopienice-Burowiec jest bezpieczna?
Czy Szopienice-Burowiec to bezpieczna dzielnica? Na razie jeszcze trudno na to pytanie odpowiedzieć twierdząco, ale dużo się w tym temacie zmienia. Do najczęściej zgłaszanych problemów dzielnicy należy zakłócanie ciszy nocnej, wandalizm, picie alkoholu w miejscach publicznych i nieprzepisowe parkowanie.
Atrakcje Szopienic-Burowca: oferta dla dzieci
Szopienice-Burowiec ma niewiele do zaproponowania najmłodszym. Oferta dla dzieci jest tu uboga. Większość atrakcji takich jak bawialnie czy parki trampolin zlokalizowane są w pobliskim Sosnowcu. Dla najmłodszych dzielnica przygotowała jedynie place zabaw dla dzieci. Rodzice zaznaczają, że jest ich niewiele i nie są one zbytnio rozbudowane.
2. Komunikacja na Szopienicach-Burowcu
Komunikacja w Szopienicach i Burowcu to tramwaje, autobusy i mikrobusy. Pozwalają one szybko dostać się do centrum, innych dzielnic Katowic oraz pozostałych miast GOP. Szopienice-Burowiec oddalone są od lotniska Katowice-Pyrzowice o ok. 30 km, od Dworca Głównego PKP – 6 km.
Ile trwa dojazd z Szopienic-Burowca do centrum?
Szopienice-Burowiec to peryferyjna dzielnica Katowic. Mimo swojego położenia mieszkańcy mogą stosunkowo szybko dojechać do centrum. Podróż do Śródmieścia samochodem zajmuje 30 minut, komunikacją miejską ok. 40 minut.
Tramwaje na Szopienicach-Burowcu
Jak w przypadku każdej z północnych dzielnic Katowic również na Szopienicach-Burowcu prężnie działa rozbudowana sieć tramwajowa. Kursuje ona głównie do centrum. Tramwaje przejeżdżające przez Szopienice-Burowiec to m.in. 14,15,20.
Autobusy na Szopienicach-Burowcu
Komunikacja autobusowa w dzielnicy jest sprawna i zapewnia dojazd nie tylko w inne regiony miasta, ale także i do Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Sosnowca, Mikołowa. Autobusy kursujące przez dzielnice to te miejskie (ZTM), a także mikrobusy. Linie autobusowe, które warto znać to: 44, 70, 72, 74, 108, 109, 695, 906N, 920. Przystanki autobusowe, z których odjeżdżają główne linie to: Szopienice Poczta, Burowiec, Szopienice Kościół, Szopienice Wodociągi, Burowiec Szkoła.
Dworce/ zajezdnie
Na terenie Szopienic i Burowca znajduje się duża liczba linii kolejowych. Większość z nich to te łączące tereny przemysłowe. Najważniejszą magistralą jest ta łącząca Katowice i Kraków, a także Katowice i Warszawę. Dworzec na terenie dzielnicy to Katowice Szopienice-Południe.
Szopienice-Burowiec – ścieżki rowerowe
Dzielnicę można uznać za przyjazną rowerzystom. Regularnie prowadzone są tu prace mające usprawnić komunikację rowerową. Obecnie na terenie Szopienic i Burowca znajdują się trzy stacje rowerów miejskich. Przez dzielnice przebiegają też ścieżki rowerowe. Ta najbardziej znana to trasa nr 5 prowadząca z Doliny Trzech Stawów do Borek.
Komunikacja w dzielnicy Szopienice-Burowiec – główne ulice
Przez dzielnicę przebiega kilka ważnych w komunikacji miasta ulic. Jedną z ważniejszych arterii jest ulica Bagienna. Łączy ona Śródmieście z Mysłowicami i przebiega przez Kolonię Bagno należącą do Szopienic-Burowca. Ulica Bagienna jest częścią drogi krajowej 79. Ważnymi drogami w dzielnicy jest też ul. Lwowska, Wiosny Ludów, J. Hallera, Janusza Korczaka, Wandy.
Komunikacja w dzielnicy Szopienice-Burowiec – inwestycje drogowe
W najbliższym czasie w Szopienicach i Burowcu planowanych jest kilka znaczących inwestycji. Mają one zarówno ułatwić komunikację w dzielnicy, jak i w całym mieście. Budżet w zakresie inwestycji drogowych przewiduje:
- Przebudowę wiaduktu drogowego w ciągu ul. Krakowskiej, tuż nad torami PKP,
- Modernizację wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Bagiennej,
- Przebudowę ciągu komunikacyjnego w rejonie ul. Wiosny Ludów i skrzyżowania Lwowska – Bednorza- Obrońców Westerplatte,
- Budowę drogi i infrastruktury na skrzyżowaniu ulic Roździeńskiej i 11 Listopada
- Budowę drogi od ulicy Szopienickiej do Gospodarczej.
Ocena redakcji
W ogólnej ocenie komunikacja w dzielnicy wypada dobrze. Mieszkańcy przyznali jej ocenę 5,89 w 7 stopniowej skali w badaniu „Jak się żyje w Katowicach”. Ocena ta dotyczyła potwierdzenia stwierdzenia „Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy lub szkoły”. Inwestycje drogowe sprawiają, że ocena ta w przyszłości ma szansę być o wiele wyższa.
3. Edukacja na Szopienicach-Burowcu
Żłobki i przedszkola na Szopienicach-Burowcu
Oferta edukacji dla najmłodszych nie jest rozbudowana. Na małych mieszkańców czekają miejsca tylko w jednym żłobku miejskim przy ul. Ciesielskiej 1. Placówka dysponuje 52 miejscami i przyjmuje dzieci w wieku od 4 miesiąca życia do 3 lat. Rodzice korzystający z opieki zobowiązują się do uiszczania comiesięcznej opłaty w wysokości 150 zł oraz ponoszenia kosztów dziennej stawki żywnościowej, która wynosi 6,65 złotych. Żłobki prywatne w dzielnicy nie funkcjonują, dostępne są natomiast w sąsiednim Sosnowcu. Na granicy Szopienic-Burowca i Sosnowca działa m.in. Pozytywny Żłobek, Prywatny Żłobek i Przedszkole Bolek i Lolek.
Szersza oferta dostępna jest w zakresie opieki przedszkolnej. Przedszkola działające w dzielnicy to:
- Miejskie Przedszkole nr 56 (ul. Wiosny Ludów 17)
- Miejskie Przedszkole nr 60 (ul. gen. Józefa Hallera 60)
- Miejskie Przedszkole nr 65 (ul. Ciesielska 1)
- Miejskie Przedszkole nr 66 im. Majki Jeżowskiej (ul. Brynicy 50).
Podobnie jak w przypadku żłobków w dzielnicy nie funkcjonują prywatne oddziały przedszkolne.
Szkoły podstawowe: edukacja w Szopienicach-Burowcu
Szkoły podstawowe w dzielnicy to przede wszystkim placówki publiczne. W Szopienicach i na Burowcu działa:
- Szkoła Podstawowa nr 44 im. Marii Curie-Skłodowskiej (ul. Morawa 86)
- Szkoła Podstawowa nr 45 im. K. Makuszyńskiego (ul. Korczaka 11)
- Szkoła Podstawowa nr 55 Specjalna (ul. Biskupa H. Bednorza 13)
- Szkoła Podstawowa nr 42 (ul. Wiosny Ludów 22).
Oferta edukacyjna placówek uzupełniana jest o pomoc psychologa, pedagoga, logopedy. W szkołach działa też świetlica, biblioteki oraz stołówka. Szkoły podstawowe w dzielnicy angażują się w liczne inicjatywy, m.in. organizują Przegląd Małych Form Teatralnych, zajęcia ju-jitsu, startują w konkursach i olimpiadach, gdzie osiągają jedne z czołowych miejsc.
Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Szopienicach-Burowcu?
Czy łatwo dostać się do żłobka? Problem z dostaniem się do żłobka jest znaczący. W dzielnicy działa tylko jedna placówka oferująca ten typ opieki nad dziećmi, dysponuje ona nieznaczną ilością miejsc. Dla rodziców oznacza to, że zazwyczaj muszą szukać miejsca w prywatnym żłobku w Sosnowcu lub innych dzielnicach miasta.
Czy łatwo dostać się do podstawówki? Mimo niewielu oddziałów szkół podstawowych to miejsc w placówkach nie brakuje. Plusem jest funkcjonowanie w dzielnicy szkoły dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Licea i technika na Szopienicach-Burowcu: szkoły średnie w dzielnicy
Naukę na poziomie ponadpodstawowym młodzież z Szopienic-Burowca może kontynuować w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza przy ul. Lwowskiej 2. Liceum to jest doceniane w mieście i znajduje się na liście 10 list najlepszych szkół średnich w Katowicach. Swoim uczniom proponuje m.in. praktyki zagraniczne, międzynarodowe projekty językowe, wymiany międzyszkolne i wycieczki krajobrazowe. Dobre licea znajdują się też w niedalekiej odległości od granic dzielnicy – są one równie chętnie wybierane przez młodzież z Szopienic-Burowca.
Technika i szkoły zawodowe w dzielnicy to: Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego (ul. ks. bp. H. Bednorza 15), Zespół Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka (ul. Roździeńska 25), Zespół Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa (ul. gen. Józefa Hallera 60).
Popularne szkoły na Szopienicach-Burowcu
Szopienice-Burowiec nie mogą pochwalić się wieloma placówkami edukacyjnymi. Szkoły prywatne nie funkcjonują w dzielnicy - najbliższe znajdują się w centrum miasta lub w Sosnowcu. Jedyne popularne szkoły na Szopienicach-Burowcu to LO im. J. Długosza oraz Szkoła Podstawowa nr 55 z oddziałami specjalnymi. Uczelnie wyższe nie mają swoich siedzib ani wydziałów w dzielnicy.
Ocena redakcji
Oferta edukacyjna w dzielnicy jest skromna. Mieszkańcy narzekają przede wszystkim na brak większej ilości żłobków. Liczba miejsc w tym dostępnym i brak placówek prywatnych znacznie utrudnia zapewnienie opieki najmłodszym mieszkańcom. Minusem jest też mała liczba szkół średnich w dzielnicy. Wielu licealistów decyduje się więc na dojazd do ościennych dzielnic lub innych miast GOP. In plus postrzegana jest natomiast liczba przedszkoli i szkół podstawowych.
4. Jak się mieszka na Szopienicach-Burowcu? Parki i rekreacja w dzielnicy
Szopienice-Burowiec to dzielnica, w której przeważa zabudowa przemysłowa. Stąd też parki i zielone skwery występują w tym regionie w ograniczonej liczbie. Największy teren zielony stanowi Park Olimpijczyków położony pomiędzy ulicą Wypoczynkową, 11 Listopada i placem Ogród Dworcowy. Park zajmuje obszar 2,81 ha, nie brakuje w nim przestrzeni do organizacji wydarzeń kulturalnych np. Dni Szopienic. Dobrze urządzona zieleń znajduje się w północnej części parku. Przez park przechodzi również trasa rowerowa nr 5.
Dostęp do przyrody i zieleń zapewnia dzielnicy Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Szopienice-Borki”. Jest to kompleks przyrodniczy, na którym znajdują się stawy z wodą pierwszej klasy czystości. Jest pn także miejscem zamieszkania wielu gatunków roślin, zwierząt i ptactwa wodnego.
Aktywności fizycznej mieszkańcy dzielnicy mogą zażywać w Fitness Klub Aqua Śląsk, a także w siłowni na świeżym powietrzu przy ul. Morawa. Siłownie w większości jednak zlokalizowane są poza Szopienicami-Burowcem. Zajęcia sportowe w dzielnicy prowadzi również klub HKS Szopienice, a wysiłek dla mózgu zapewni Klub Szachowy HETMAN. Na terenie dzielnicy funkcjonuje również basen przy ul. Konnej 2 i boiska w Ośrodku Sportowym Szopienice.
5. Gastronomia i kultura
Odpowiedź na pytanie, gdzie zjeść w dzielnicy, rozczaruje smakoszy i wielbicieli ciekawego menu. Dobre restauracje znajdują się poza Szopienicami-Burowcem. Chcąc smacznie zjeść, a także móc wybierać pomiędzy różnymi kuchniami, warto wybrać się na pobliski Nikiszowiec lub do centrum. Restauracje w Szopienicach i Burowcu to głównie tanie bary mleczne i jadłodajnie oferujące domowe posiłki na każdą kieszeń. Mieszkańcy dzielnicy mogą również wybrać się na pizzę lub zamówić ją w dowozie. Wśród polecanych lokali znajduje się Pieprz i Sól, Maccolino (pizzeria), Kebab Dragon.
Oferta kulturalna dzielnicy nie jest zbyt bogata. Za jej dostarczenie odpowiada centrum kultury - Miejski Dom Kultury Szopienice. Organizuje on wystawy, wernisaże, koncerty, konkursy poetyckie. W centrum kultury odbywają się też liczne warsztaty np. z rzeźby, kuglarskie, samoobrony, rękodzieła. Wypożyczenie książek oferuje Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 19 i Miejska Biblioteka Publiczna Filia 36. Rolę muzeum w dzielnicy pełni Wieża Wodna przy ul. Korczaka w Katowicach i Walcownia - Muzeum Hutnictwa Cynku. Na Szopienicach-Burowcu działa również portal kulturalno - informacyjny Szopienice.org. Galeria sztuki oraz teatr to instytucje niedostępne w dzielnicy.
6. Zdrowie na Szopienicach-Burowcu
W dzielnicy działają szpitale i przychodnie publiczne. Starsi mieszkańcy o swoje zdrowie mogą zadbać w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II oraz przychodniach rejonowych nr 14 i 21. Na terenie Szopienic-Burowca działa również szpital psychiatryczny, a także kilka niepublicznych zakładów zdrowia, min. Szopienice Sp. z o.o. i Centrum Medyczne ATUT Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Mieszkańcy, którzy nie chcą długo czekać na wizytę u lekarza rodzinnego, mogą też skorzystać z oferty prywatnych gabinetów lekarskich. Na Szopienicach-Burowcu znajdują się tylko gabinety internistów, po specjalistyczną pomoc trzeba udać się do innych dzielnic Katowic. Nie ma natomiast problemu z wykupieniem leków. Apteki działają sprawnie i zlokalizowane są w głównych punktach dzielnicy.
Pod względem jakości powietrza Szopienice-Burowiec wypadają bardzo dobrze. Smog jest tu mniejszy niż w Śródmieściu, Załężu czy Zarzeczu. W wysokim stężeniu występuje głównie w okresie jesienno – zimowym. Mieszkańcy nie narzekają też na poziom hałasu, chwalą dość łatwy dostęp do zieleni. In plus jest również to, że kranówka jest zdatna do picia i gotowania. Mimo tego mieszkańcy dość nieprzychylnie oceniają to, jak dzielnica radzi sobie z wyzwaniami ekologicznymi.
7. Sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
W dzielnicy Szopienice-Burowiec można robić wygodne zakupy. Mieszkańcy mogą się na nie wybrać do super- i hipermarketów, a także mniejszych sklepów osiedlowych. Na terenie osiedli – kolonii mieszkalnych działają takie sklepy jak Biedronka, Selgros, Lidl, Żabka, Lewiatan. Targowisko działające w dzielnicy zostało zlikwidowane, dlatego po świeże warzywa czy owoce mieszkańcy Szopienic i Burowca muszą wybrać się do sąsiadujących dzielnic. Głównym ciągiem handlowym dzielnicy jest ulica Hallera. Tutaj zlokalizowane są małe sklepiki oraz supermarkety i hipermarkety. Niektóre ze sklepów jak np. Pod Ręką czynne są przez całą dobę.
Wzdłuż alei Roździeńskiego ulokowane są sklepy budowlane, z akcesoriami do wnętrz, artykułami sportowymi. Na zakupy mieszkańców dzielnicy zaprasza Decathlon, Castorama, Salon Agata Meble, IKEA, RTV EURO AGD. Najbliższe centrum handlowe CH Dąbrówka znajduje się poza granicami dzielnicy.
8. Wady i zalety zamieszkania na Szopienicach-Burowcu
Mimo że dzielnica stale się zmienia i rozwija, życie na Szopienicach-Burowcu nadal ma więcej wad niż zalet. Problemem jest przede wszystkim słabe zaplecze usługowe. W dzielnicy nie ma centrum handlowego, większych super i hipermarketów – te zlokalizowane są w sąsiedniej Dąbrówce. Minusem jest też słabe zaplecze edukacyjne i oferta dla dzieci.
Są jednak i tacy, którzy mimo tych minusów chętnie kupują mieszkania w Szopienicach lub Burowcu. Wybierają oni lokale użytkowe w starych kamienicach, które następnie są odnawiane. Największą zaletą mieszkania Katowice w tej dzielnicy jest bowiem niska cena nieruchomości, a także klimat, który zachwyca sympatyków przemysłowych miast. Odnowione mieszkania w kamienicach coraz częściej przeznaczane są też na wynajem krótkoterminowy. Jest to pokłosiem mody na oryginalne noclegi i zainteresowania tradycyjnymi śląskimi osiedlami mieszkalnymi.
Czy Szopienice-Burowiec są przyjazne dla zwierząt?
W Szopienicach – Burowcu nie zabraknie miejsc na spacery z czworonogami. Na takie wybrać można się w region stawów lub do pobliskiego Parku Olimpijczyków, a także na specjalnie przygotowany wybieg dla psów. Ten ma być w najbliższym czasie rozbudowany. W dzielnicy nie ma natomiast sklepu zoologicznego, psiego fryzjera czy weterynarza.
9. O tym się mówi na Szopienicach-Burowcu
Sprawą wywołującą gorące dyskusje na Szopienicach-Burowcu jest budowa centrum logistycznego City Logistics przez firmę Panattoni. Mieszkańcy zaniepokojeni są, że inwestycja zwiększy ruch samochodowy i pytają władze miasta o nowe drogi, które odciążą dojazd do alei Roździeńskiego. Zauważają też, że korki mogą spowodować kolejne inwestycje mieszkaniowe, do których przygotowuje się dzielnica. Jednak z drugiej strony, dyskusjom tym towarzyszy ekscytacja w oczekiwaniu zmian na lepsze w dzielnicy, związanych z kolejnymi realizowanymi projektami.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.07.2023, Marta Gług
Śląsk i Katowice: gdzie kupić mieszkanie?
Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepAglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?
27.10.2021, Redakcja
Nikiszowiec - historyczne osiedle Katowic
Nikiszowiec to słynna część Katowic, która określane jest mianem najbardziej znanego osiedla Śląska. Osiedle te jest z pewnością przykładem efektu doskonałego zaplanowania przestrzennego oraz wieloletniej dbałości, bowiem pomimo ponad stuletniej historii miejsce to nie uległo znaczącym zmianoNikiszowiec to słynna część Katowic, która określane jest mianem najbardziej znanego osiedla Śląska. Osiedle te jest z pewnością przykładem efektu doskonałego zaplanowania przestrzennego oraz wieloletniej dbałości, bowiem pomimo ponad stuletniej historii miejsce to nie uległo znaczącym zmianom, a wciąż tętni pełnią życia jako jedno z najważniejszych osiedli stolicy województwa śląskiego.
20.07.2020, Redakcja
Dzielnica Załęska Hałda Katowice
Załęska Hałda-Brynów to świetnie skomunikowana zachodnia dzielnica Katowic, kojarząca się jednoznacznie z kopalnią Wujek, wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija., wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija.
20.07.2020, Redakcja
Osiedle Tysiąclecia Katowice
Osiedle Tysiąclecia jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odleg jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odległych czasów i początki datuje na XVII wiek. Przed rozpoczęciem budowy Osiedla Tysiąclecia znajdowały się tu głównie pola uprawne oraz pozostałości po zabudowie gospodarczej majątku ziemskiego.
20.07.2020, Redakcja
Dzielnica Wełnowiec Katowice
Wełnowiec-Józefowiec to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, która do tej pory zachowała swój industrialny wygląd. Pomimo typowo przemysłowej historii można tam znaleźć dużą ilość terenów zielonych i nowszych osiedli mieszkaniowych. Mieszkańcy najbardziej doceniają bezproblemowy dojazd do centrumbezproblemowy dojazd do centrum