Oliwa Gdańsk

Redakcja

Redakcja

03.03.2020

Czym charakteryzuje się i dlaczego warto zamieszkać w gdańskiej dzielnicy Oliwa? Sprawdź na GetHome.

Oliwa to jedna z najstarszych dzielnic Gdańska, która ciągle się rozrasta i z każdym rokiem staje się coraz bardziej urokliwa. Kameralne uliczki oraz majestatyczne kamienice są wizytówką tej części miasta. Mieszkania na sprzedaż w gdańskiej Oliwie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko wśród młodych ludzi, ale też osób starszych, którym zależy na ciszy, spokoju czy bliskości natury.

Historia Oliwy sięga do początku XII wieku, czyli bardzo odległych czasów. Wieś klasztorna bractwa cystersów z biegiem lat stała się ważnym ośrodkiem religijnym na Pomorzu. W 1831 roku Oliwa została przekształcona w miejscowość uzdrowiskową, a w pierwszej połowie XX wieku włączona do Gdańska. W tym roku obchodzimy dokładnie 94. rocznicę tego wydarzenia.

Niezależnie od pory roku to bardzo klimatyczne miejsce z duszą, po którym można spacerować godzinami. Najbardziej popularnym obiektem jest Archikatedra Oliwska z przyległym Parkiem Oliwskim o powierzchni wynosi 11 hektarów oraz Pałacem Opatów, jak również Miejskim Ogrodem Zoologicznym – Zoo Gdańsk Oliwa.

Pomimo faktu, że na tym terenie powstaje coraz większa liczba biurowców, dzielnica nie straciła swojego dawnego uroku. Katedra Oliwska jest nadal charakterystycznym punktem na mapie Gdańsk Oliwa.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Oliwadomy Oliwa

1. Informacje ogólne

Położenie Oliwy na mapie Gdańska

Oliwa to jeden z najbardziej popularnych regionów Gdańska, który posiada idealne położenie. Niedaleka odległość od centrum i morza sprawia, że bywa chętnie wybierana przez młodych oraz aktywnych ludzi. Mieszkańcy Oliwy mogą cieszyć się dobrym dojazdem do pracy czy zakupy.

W tej części Gdańska znajdują się popularne biurowce, takie jak Olivia Business Centre i Alchemia. Dzielnica graniczy od północy z Sopotem, od wschodu z Żabianką i Przymorzem Małym, od południa z dzielnicami Strzyża, VII Dwór oraz Brętowo, a od zachodu z Matarnią i Osową. Cały obszar odwadniany jest przez Potok Oliwski.

Na terenie dzielnicy Gdańsk – Oliwa znajduje się ogromna ilość terenów zielonych. Dzięki temu dzielnica kojarzy się z relaksem i odprężeniem.

Linia graniczna przebiega wzdłuż torów kolejowych graniczących z Sopotem, zmierza w kierunku południowym do nasypu dawnego torowiska, następnie biegnie na zachód – do torów tramwajowych przy ulicy Wita Stwosza i do Macierzy Szkolnej położonej na zachód od lasu oraz wzdłuż obwodnicy. Na wysokości ulicy Zenitowej skręca na północ, biegnie lasem do granicy z Sopotem.

Oliwa zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów odwiedzających to miejsce z pozostałych części Polski. Deweloperzy chętnie inwestują w nieruchomości w tym regionie Gdańska. Większość mieszkań jest przeznaczona na sprzedaż lub wynajem długoterminowy. Dojazd z dzielnicy do centrum miasta zajmuje od 20 do 50 minut.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności. Kto mieszka na Oliwie?

Według wskazań GUS liczba mieszkańców w Gdańsku wynosi 468 158 (stan na dzień 30.06.2019), w przeważającej liczbie są to kobiety 245 444, mężczyźni 221 187, w dzielnicy Oliwa ogółem jest 16 255 osób. Zagęszczenie ludności nie przekracza 826 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Bogata infrastruktura Oliwy przypadnie do gustu osobom w różnym wieku. Dzielnica ta to miejsce, które jest atrakcyjne pod wieloma względami, przede wszystkim doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. To właśnie tu znajduje się PKP Gdańsk Oliwa, skąd codziennie kursują pociągi w wielu kierunkach Polski oraz Szybka Kolej Miejska.

Oliwa to teren, na którym położona jest największa liczba pomników przyrody w całym Gdańsku. Bliskie otoczenie zieleni powoduje, że chętnie zamieszkują tutaj rodziny z dziećmi. Właściciele mieszkań na Oliwie mogą nieustannie organizować liczne wycieczki piesze czy rowerowe. Natomiast studenci Uniwersytetu Gdańskiego i pracownicy biurowi ucieszą się z bliskiej odległości do uczelni oraz centrum miasta. Z kolei seniorzy mogą nie tylko odpocząć od miejskiego zgiełku, ale też skorzystać ze spacerów alejkami Parku Oliwskiego, który zlokalizowany jest na terenie Oliwy.

Czy Oliwa to styl życia miasta?

Na tle całego miasta dzielnica wyróżnia się ogromną ilością zieleni. Teren Oliwy to Stary Młyn Oliwski oraz Wzgórze Pachołek, z którego rozpościera się widok na cały Gdańsk. Jak się mieszka w dzielnicy? Dobrze rozwinięta infrastruktura sprzyja zarówno starszym, jak i młodszym mieszkańcom. Turystom podoba się panujący tu klimat, poczucie bezpieczeństwa, dogodny dojazd z centrum, mnóstwo rozrywek dla dzieci oraz dobry dostęp do plaży i wiele innych rzeczy.

Jak się żyje w dzielnicy? Mieszkańcy Oliwy cieszą się z faktu, że mogą oddychać powietrzem z dużą zawartością jodu, a przy tym mają możliwość podziwiania pięknych widoków. Na szczególną uwagę zasługują powojenne kamienice i nieruchomości porośnięte winoroślą.

Planowany rozwój dzielnicy

Ponad połowa obszaru Oliwy to Trójmiejski Park Narodowy, a w centralnej części znajdują się obiekty o znaczeniu regionalnych i międzynarodowym oraz zespoły dawnych dworów, a w otoczeniu lasów mieści się najpiękniejszy w Polsce Gdański Ogród Zoologiczny. Najbliższe plany obejmują rozwój punktów usługowych czy usługowo-mieszkaniowych. Planowane jest zachowanie zielonego charakteru korytarza wzdłuż Potoku Oliwskiego i ochrona dziedzictwa kulturowego na obszarach zabytkowych, dogęszczenie istniejącej zabudowy.

Przewiduje się także rozwój przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych, które służą pieszym i rowerzystom oraz działalność o charakterze intelektualnym czy ekonomicznym, czyli rozbudowa kampusu Uniwersytetu Gdańskiego lub nowoczesnych kompleksów biurowych typu Alchemia. W planach jest także realizacja tzw. trasy Nowej Spacerowej. Pozwoli to zmniejszyć nadmierny ruch samochodowy w zabytkowej części Starej Oliwy.

Od stycznia 2020 roku trwają prace związane z formowaniem alei lipowej w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza. Jak co roku na tym terenie odbywa się przycinanie bindaży drzew, których forma zachowana jest od przeszło 200 lat.

Formowanie koron lipowych ma miejsce w trzech lokalizacjach, takich jak: barokowa część parku – od pałacu w stronę ulicy Polanki, wzdłuż kanału Widok Królewski w okolicy morza i oraz w pobliżu Stawu Łabędzkiego –po lewej stronie od bramy głównej. Trwa także budowa biurowca Wave na odcinku skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z ulicą Abrahama.

Oliwa – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Archikatedra Oliwska, Pałac Opatów oraz Miejski Ogród Zoologiczny to niewątpliwie najważniejsze zabytki i atrakcje dzielnicy, którym warto się przyjrzeć. Podobnie jak w przypadku Parku Oliwskiego, gdzie zostało założone opactwo cystersów.

Najważniejszym elementem wyposażenia Katedry Oliwskiej organy, a także rokokowy wystrój kaplicy w Oliwie. W odbudowanym Pałacu Opatów znajduje się Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego, a przy zachodniej bramie wejściowej dawny Spichlerz Opacki z Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego.

Kolejnym charakterystycznym punktem jest Wzgórze Pachołek położone na wysokości ponad 100 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się platforma widokowa. Na terenie dzielnicy zlokalizowana jest także Dolina Radości, przez którą przepływa Potok Oliwski oraz Dwór Schwabego, gdzie mieści się obecnie Hotel Dwór Oliwski. Miejsca są często odwiedzane przez spacerowiczów oraz rowerzystów.

Centralny punkt stanowi Stary Rynek Oliwski z Domem Bramny oraz zabytkowe kamienice czy rezydencje bogatych Gdańszczan. Na terenie Gdańsk – Oliwa znajdują się także liczne atrakcje typu Natura 2000 Bunkier znane pod nazwą Oliwskie Nocki i 52 pomniki przyrody oraz rezerwat Źródliska w Dolinie Ewy, który należy do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Czy Oliwa to bezpieczna dzielnica?

Oliwa jest jedną z najbardziej polecanych dzielnic Gdańska. Pod względem zadowolenia z cen towarów czy usług, a także czystości i dostępu do terenów zielonych zajmuje czołowe miejsca w rankingach.

Czy Oliwa do bezpieczna dzielnica? Mapa zasięgu gdańskich komisariatów wskazuje, że zdecydowanie tak! W porównaniu z pozostałymi dzielnicami Gdańska, Oliwa zalicza się do obszarów, w których dochodzi do najmniejszej liczby wykroczeń. W dzielnicy znajduje się również Prokuratura Rejonowa Gdańsk Oliwa oraz notariusz Gdańsk Oliwa.

Oliwa: oferta dla dzieci

Mieszkańcy Oliwy nie mogą narzekać na nudę lub całkowity brak atrakcji dla młodzieży czy najmłodszych. Oferta dla dzieci obejmuje cykliczne zajęcia warsztatowe, które organizuje Biblioteka Gdańsk-Oliwa, warsztaty informacyjne dla gimnazjalistów oraz zajęcia plastyczne w Oliwskiej Akademii Sztuki. Poranki dla najmłodszych organizuje również Kafe Delfin – kawiarnia Gdańsk-Oliwa.

Na terenie dzielnicy znajduje się pływalnia AWFiS i Aquastacja, a także lodowisko Gdańsk-Oliwa w budynku Hali Oliwia. Znane trasy spacerowe przebiegają przez Park im. Adama Mickiewicza i centrum Starej Oliwy do Doliny Radości. Warto też wspomnieć o Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, w którym położony jest park linowy.

Katedra Oliwska w Gdańsku

Katedra Oliwska

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Oliwie

Ile trwa dojazd z Oliwy do centrum?

Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałą częścią miasta. Z Oliwy do centrum Gdańska możemy dojechać w łatwy sposób zarówno komunikacją miejską – tramwajem czy autobusem, SKM Gdańsk Oliwa lub samochodem. Podróż powinna zająć od 20 do maksymalnie 50 min. Warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu na dojazd do centrum, w tzw. godzinach szczytu.

Tramwaje na Oliwie:

 • Linia 2: Oliwa – Łostowice Świętokrzyska
 • Linia 4: Oliwa – Łostowice Świętokrzyska
 • Linia 5: Zaspa – Nowy Port Oliwska
 • Linia 12: Oliwa – Migowo

Autobusy na Oliwie:

 • Linia 122: Port Lotniczy - Kamienny Potok SKM;
 • Linia 127: Oliwa PKP - Jasień PKM;
 • Linia 143: Oliwa PKP - Sanatorium Leśnik;
 • Linia 199: Oliwa PKP - Wały Piastowskie.

SKM – Gdańsk Oliwa:

 • S1 na trasie Gdynia Chylonia - Gdańsk Śródmieście;
 • S2 na trasie Wejherowo - Gdańsk Śródmieście;
 • S5 na trasie Kościerzyna - Gdańsk Główny;
 • S10 na trasie Gdynia Główna - Gdańsk Główny.

Na terenie dzielnicy kursują zarówno linie autobusowe, tramwajowe i SKM. Kluczowe przystanki autobusowe, które zlokalizowane są na tym terenie to: Oliwa, Oliwa Pętla Tramwajowa, PKP Oliwa.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Gdańska znajdują się 3 dworce kolejowe: PKP Gdańsk Główny, PKP Gdańsk-Oliwa i PKP Gdańsk Wrzeszcz oraz dworce autobusowe: PKS Starogard Gdański, PKS Elbląg, PKS Gdańsk Oliwa, PKS Gdańsk Główny. Mieszkańcy mogą liczyć przede wszystkim na dogodne połączenia krajowe. Dworzec autobusowy przy ulicy 3 Maja w Śródmieściu jest zlokalizowany obok dworca kolejowego Gdańsk Główny.

Oliwa – ścieżki rowerowe

Dzielnica jest bardzo przyjazna rowerzystom. Z Gdańska-Oliwy do Złotej Karczmy prowadzi główny szlak rowerowy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego o długości około 8 km. Droga powrotna daje więcej możliwości, co do atrakcyjności trasy.

Warto zatoczyć pętlę i rozpocząć wycieczkę od zabytkowej Kuźni Wodnej w kierunku Potoku Oliwskiego do kompleksu hotelowego Dworu Oliwskiego. Trasa rowerowa wiedzie przez Dolinę Czystej Wody po górne tarasy parku, gdzie droga przypomina górskie klimaty. Po skręcie w lewo zjazd prowadzi Węglową Drogą w dół Doliny Zajączkowskiego Potoku.

Następnie zmierza szlakiem niebieskim do leśnej asfaltówki zwanej Matarniańską Drogą, dalej malowniczą Doliną Bobrów i Trawiastą Drogą kończy się na rogatkach Złotej Karczmy. Szlak rowerowy na Oliwie łączy się też z innymi szlakami turystycznymi Trójmiejskiego Parku Narodowego, czyli należy do miejsc bardzo klimatycznych, znajdujących się w bliskim otoczeniu pomników przyrody. Trasa rowerowa jest dwukierunkowa i bardzo dobrze oznakowana.

Pozostałe szlaki łącznikowe, które zlokalizowane są na terenie parku to: trasa z Gdańska Osowy do Źródła Marii lub do Gdyni Fikakowa, z Gdyni Głównej do Chwarzna, z Gdyni Witomina do Chyloni oraz w okolicy Leśniczówki Gołębiowo.

Komunikacja na Oliwie – główne ulice

Na szczególne wyróżnienie zasługuje pradawny trakt, czyli ulica Polanki położona wzdłuż Oliwskich Wzgórz równolegle do głównej ulicy Grunwaldzkiej, gdzie zachowały się dawne rezydencje, m.in. Zespół Dworu Quellbrunn oraz Montbrilliant. Aleja Grunwaldzka jest trasą przelotową dla pozostałych dzielnic Gdańska i stanowi główną oś komunikacyjną Trójmiasta oraz drogi wojewódzkiej nr 468.

Na terenie Oliwy przebiega ona przez skrzyżowanie z ulicą Rybińskiego z drogą wojewódzką nr 218. W centrum dzielnicy przy al. Grunwaldzkiej mieści się pętla tramwajowa, a także wejście wschodnie do Parku Oliwskiego.

Komunikacja na Oliwie – inwestycje drogowe

W październiku 2019 roku przeprowadzone zostały prace związane z wymianą nowej nawierzchni przy ulicy Stary Rynek Oliwski, na odcinku pomiędzy wiaduktem nad Potokiem Oliwskim, a skrzyżowaniem ulicy Polanki. Zrealizowano także program, dzięki któremu dzielnica zyskała nowe chodniki, a wiele z nich zmodernizowano.

W roku 2020 planowany jest remont fragmentu Al. Grunwaldzkiej o długości około 600 metrów. Modernizacja tego odcinka obejmuje wymianę nawierzchni, przebudowę zjazdów oraz wymianę krawężników. Przetarg powinien się odbyć w lutym 2020 roku. Planowane prace przewidziano na okres wakacyjny tego roku.

Ocena redakcji

Oliwa to miejsce, w którym architektura i natura wzajemnie się przenikają, pełne historycznych budowli z największą liczbą pomników przyrody. Mieszkańcy mogą liczyć na bliski kontakt z naturą podczas spaceru czy wycieczki rowerowej. Na terenie dzielnicy znajdują się liczne zabytki, a także przepiękne Lasy Oliwskie z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym, głazy Diabelski Kamień i  Kamienna Twarz, rezerwaty Wąwóz Huzarów oraz Źródliska w Dolinie Ewy i wiele innych.

Oliwa kojarzy się również z centrami biznesowymi. Najbardziej popularnym jest ogromny biurowiec Olivia Business Centre, który stale się rozrasta oraz budynki Alchemii. Rozbudowana siatka połączeń komunikacyjnych – tramwaj, autobus czy linia SKM pozwala dotrzeć w łatwy sposób nie tylko do centrum Gdańska, ale też w pozostałe części Trójmiasta.

3. Edukacja na Oliwie

Żłobki i przedszkola na Oliwie

Na terenie Gdańska znajduje się 13 żłobków publicznych, natomiast żaden z nich nie jest usytuowany w Oliwie. Sąsiadujące placówki państwowe to żłobki nr 2 i 12, które mieszczą się na Przymorzu oraz żłobek nr 4 na Zaspie. Prywatne żłobki nie są mocną stroną Oliwy, ponieważ na jej obszarze występują 2 placówki niepubliczne. Powoduje to pewne trudności dostatecznej ilości miejsc dla maluchów z tego rejonu. Stale zwiększane są limity w ramach programu rządowego „Maluch”.

Jeśli chodzi o przedszkola, na terenie dzielnicy usytuowane są 2 placówki publiczne oraz 6 przedszkoli prywatnych, w związku z czym rodzice nie powinni się raczej martwić, że dziecko nie dostanie się do przedszkola. Bliska odległość od centrum miasta sprawia, że warto też pomyśleć o placówkach w tamtym rejonie.

Szkoły podstawowe: edukacja na Oliwie

Na obszarze Oliwy funkcjonuje 5 placówek z uprawnieniami publicznymi. Szkoły podstawowe państwowe znajdują się także w pozostałych dzielnicach Gdańska: Ujeścisko–Łostowice, Rudniki i Kokoszki. Wiele placówek prywatnych otrzymuje dotacje z budżetu miasta. Podstawowym kryterium naboru do szkoły podstawowej w Oliwie jest miejsce zamieszkania ucznia. Rodzice spoza obwodu mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do danej placówki za pośrednictwem zgłoszenia w formie elektronicznej, a następnie w wyniku postępowania rekrutacyjnego.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Oliwie?

Oliwa to dzielnica, w której mieszka ponad 15 tys. osób, w tym ponad 1 tys. dzieci i młodzieży  poniżej 17 roku życia. Czy łatwo się dostać do żłobka? Według opinii mieszkańców brakuje miejsc w placówkach publicznych. W poprzednich latach uruchomiono działalność 4 nowych żłobków, a liczba miejsc zwiększyła się z 555 do 1088 miejsc opieki dla dzieci w wieku do 3 lat. Miasto planuje utworzyć nowe miejsca w prywatnych placówkach oraz otworzyć kolejne oddziały żłobkowe.

Czy łatwo się dostać do podstawówki? Do chwili obecnej nie stwierdzono większych problemów z dostaniem się szkoły podstawowej na terenie Oliwy.

Licea i technika na Oliwie: szkoły średnie dzielnicy

W okolicy znajdują się 2 licea – Thinking Zone oraz Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Thinking Zone mieści się w biurowcu Olivia Business Center. To pierwsza taka placówka w Trójmieście, która uczy krytycznego myślenia oraz stawia na innowacyjną i praktyczną edukację. Wysokie miejsce w rankingu zajmuje od wielu lat V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego.

Spośród szkół technicznych usytuowanych na terenie Oliwy warto wymienić Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, w którym mieści się Technikum nr 7 w Gdańsku.

Popularne szkoły na Oliwie

Na obszarze dzielnicy znajdują się nie tylko prywatne uczelnie wyższe, ale też państwowe typu Wydział Prawa i Administracji oraz kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Renomowane publiczne szkoły średnie to V Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Architektury Krajobrazu. Szkoły prywatne, takie jak Niepubliczne Liceum Thinking Zone przy ulicy Grunwaldzkiej oraz liceum przy ul. Polanki także cieszą się dużym powodzeniem wśród młodzieży z pozostałych dzielnic Gdańska. To popularne szkoły średnie, do których uczęszcza setki uczniów.

Ocena redakcji

Władze Gdańska sukcesywnie zwiększają limity miejsc do żłobka czy przedszkola, modernizowane i rozbudowywane są także istniejące placówki. Celem takich działań jest zmiana sytuacji na lepsze, czyli pomoc w rozwiązaniu problemu z dostępnością miejsc w publicznych żłobkach w możliwie najkrótszym najkrótszym czasie. W mieście znajduje się wiele uczelni wyższych, które przyciągają każdego roku setki studentów.

Pałac Opatów w Oliwie

Pałac Opatów w Oliwie

4. Jak się mieszka na Oliwie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Teren, na którym znajdują się największe parki w Gdańsku sprzyja rekreacji i odpoczynkowi. Oliwa jest ulubionym miejscem na rodzinne spacery czy spotkania wśród zieleni. Jedyna w swoim rodzaju przestrzeń służy także organizacji wielu wydarzeń kulturalnych. Każdego roku odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Mozartowski, a podczas wakacji organizowany jest cykl koncertów Muzyka w Altanie.

Oliwa to także Lasy Oliwskie, czyli kompleks leśny o powierzchni 6 ha, który stanowi część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Odkrywanie uroków dzielnicy jest możliwe na wiele sposobów. Najbardziej popularne szlaki turystyczne to tzw. trasa mała, prowadząca przez park do Starego Rynku Oliwskiego oraz tzw. trasa duża, która wiedzie przez centrum starej Oliwy do Doliny Radości, następnie punktów widokowych, a kończy się przy wyjściu z Parku Oliwskiego przy Alei Grunwaldzkiej.

Bogata oferta rekreacyjna sprawia, że dzielnica jest coraz częściej odwiedzana przez turystów. Większość z nich myśli o atrakcyjnym ośrodku wypoczynkowym. Noclegi Gdańsk-Oliwa cieszą się również dużym zainteresowaniem wśród osób z Trójmiasta. Polecanym obiektem jest Hotel Hampton by Hilton Gdańsk Oliwa – usytuowany blisko Parku Oliwskiego i wyposażony w centrum fitness oraz Hotel Dwór Oliwski, położony w zabytkowej dzielnicy Gdańsk-Oliwa, w sercu Doliny Radości, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Tanie noclegi oferuje, m.in. Hostel II Gdańsk Oliwa. Na terenie dzielnicy mieści się basen AWF, siłownie CityFit przy al. Grunwaldzkiej oraz całoroczne boiska na Hali Piłkarskiej przy ulicy Wąsowicza.

5. Gastronomia i kultura

Na obszarze Oliwy znajdują się restauracje, które z pewnością warto odwiedzić. Oferta gastronomiczna przedstawia się dość obiecująco. Gdzie zjeść w dzielnicy? Jednym z polecanych miejsc jest Pierogarnia Mandu Gdańsk Oliwa. Lokal znajduje się w dobrym punkcie komunikacyjnym, gdzie dotarcie autobusem lub tramwajem nie powinno stanowić problemu.

Wyjątkowy punkt na kulinarnej mapie Gdańska jest usytuowany przy ulicy Kaprów 19D. Oliwa przygotowała też ciekawą ofertę dla smakoszy tradycyjnej pizzy wypiekanej w piecu opalanym drewnem. Dobra restauracja, czyli Pizzeria Stella del Nord Gdańsk-Oliwa zaprasza na lunch lub kolację, która przypomni smaki Toskanii.

W większości przypadków organizacją wydarzeń kulturalnych na Oliwie zajmuje się Oliwski Ratusz Kultury, który działa w ramach Fundacji Wspólnota Gdańska. W tym miejscu odbywają się wernisaże wystawy, wybitne koncerty, kursy i zajęcia, warsztaty taneczne, spektakle teatralne i wiele innych. Mieszkańcy dzielnicy mogą wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych. Corocznie organizowane jest święto, znane pod nazwą Viva Oliwa!

W okolicy znajduje się Kino Helios, teatr Maybe Theatre Company oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, a także Biblioteka Oliwska – filia WiMBP. Na terenie dzielnicy znajduje się Muzeum Narodowe z Oddziałem Etnografii oraz Galeria Sztuki Wawrzyniak.

6. Zdrowie na Oliwie

Informacje na temat jakośi powietrza w Gdańsku są przygotowywane przez profesjonalne firmy. Na terenie Oliwy zostały zamontowane czujniki, które umożliwiają pomiar czystości powietrza. Mapy Airly jednoznacznie wskazują, że smog nie jest problemem, z którym powinien się zmierzyć ten rejon Trójmiasta. Gdańska kranówka nie różni się znacznie jakością od wody butelkowanej. Oznacza to, że nadaje się do picia.

W dzielnicy znajdują się przychodnie i szpitale publiczne, takie jak: Przychodnia Specjalistyczna Polanki, Przychodnia Przyszpitalna Szpitala Marynarki Wojennej oraz Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego, jak również placówki niepubliczne typu ETER-MED, Centrum Medyczne Synexus i wiele innych. Dla seniorów Oliwa jest dość przyjazna – mieści się tu wiele aptek, takich jak: Medicover, Kaprów, Nova oraz sklepy zielarsko-medyczne.

7. Oliwa: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Oliwy mają do dyspozycji wiele miejsc, w których mogą zrobić większe zakupy. Na jej obszarze są usytuowane targowiska: Pchli Targ i Targowisko Stara Oliwa, sklepy osiedlowe czy supermarkety oraz hipermarkety. Na terenie dzielnicy znajduje się, m.in.: LIDL Gdańsk Oliwa, a w Centrum Handlowym Oliwia Castorama Gdańsk Oliwa, Leroy Merlin Gdańsk Oliwa, Media Markt.

Dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców Oliwy cieszy się targowisko położone w zabytkowej części dzielnicy. Na wiosnę 2020 rok zaplanowano prace modernizacyjne, które zmienią wizerunek oliwskiego rynku, m.in. zorganizowanie przestrzeni z ciekawą ofertą wydarzeń kulturalno-kulinarnych.

W pobliżu SKM Oliwa zlokalizowane jest Centrum Zdrowia i Urody, czyli obiekt handlowo-usługowy, w którym znajduje się, m.in. Pilates Studio Karolina Libelt, fizjoterapeuta Osteofiz Leszek Mering, Kwiaciarnia Arkadia, Studio Fryzur Klips, Stacja Urody czy Dietetyk Paula Łysakowska.

Park Oliwski

Park Oliwski

8. Wady i zalety mieszkania na Oliwie

Plusy:

 • doskonały dojazd do centrum miasta,
 • rozwinięta sieć połączeń komunikacyjnych,
 • liczne obiekty sportowo-rekreacyjne
 • duże powierzchnie terenów zielonych,
 • położenie z dala od zgiełku miasta,
 • dobre restauracje i kawiarnie,
 • atrakcyjne trasy spacerowe oraz rowerowe,
 • największe zoo w Polce,
 • mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i seniorów,

Minusy:

 • słaba dostępność miejsc dla najmłodszych mieszkańców w publicznych placówkach,
 • korki na przejeździe z ulicy Stary Rynek Oliwski do ul. Spacerowej.

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Oliwa jest bardzo przyjazna zwierzętom. Dobry przykład stanowi kocia kawiarnia Gdańsk Oliwa, czyli Kotka Cafe. Na terenie dzielnicy znajduje się także weterynarz Gdańsk Oliwa przy ulicy Kaprów – lecznica, która działa nieprzerwanie od 40 lat. Dwa lata temu w Parku Oliwskim powstał wybieg dla czworonogów, który jest dostępny przez całą dobę.

Właściciele psów powinni korzystać z takich miejsc, których na obszarze całego miasta jest ponad 20. Wiele restauracji pozwala na przyjście ze swoim pupilem. Podobnie bywa w przypadku turystów, którzy szukają noclegu z czworonogiem.

9. O tym się mówi na Oliwie

W połowie lutego 2020 roku odbyło się spotkanie w Szkole Podstawowej nr 35 z mieszkańcami dzielnicy, którego tematem była budowa przy ulicy Nowej Sudeckiej. W debacie wzięli również udział przedstawiciele miasta, inwestorzy oraz radni Oliwy. Plany zagospodarowania przestrzennego dotyczą zmian w zakresie ograniczenia ruchu, w tym skrętu w lewo w ulicę Wąsowicza.

Ulica Nowa Sudecka ma być zbudowana w trzech odcinkach, tak by umożliwić połączenie z ulicą Wita Stwosza. Planowana prędkość w tym rejonie to 30 km/h, a ulica ma mieć jeden pas ruchu w kierunku OBC oraz dwa do Wita Stwosza. Przewidziano też pasy rowerowe, które przebiegać będą w obu kierunkach. Głównym inwestorem tego przedsięwzięcia jest Olivia Business Centre.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: