Brzeźno Gdańsk

Redakcja

Redakcja

04.03.2020

Co warto wiedzieć na temat gdańskiej dzielnicy Brzeźno? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Brzeźno to jedna z nadmorskich dzielnic Gdańska. Na jej terenie powstały dwa kąpieliska oraz molo. Ze względu na dostęp do morza i obecność atrakcji, latem przyjeżdża tam wielu turystów.

Blisko dzielnicy znajduje się Westerplatte, a tuż za jej granicami mieści się także zabytkowa Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port. Można zobaczyć z niej Port Morski Gdańsk i całą Zatokę Gdańską. Z racji tego, że Brzeźno jest dzielnicą turystyczną, warto tam inwestować w nieruchomości. Mieszkania w okolicy cieszą się dużą popularnością nie tylko pod wynajem, ale także pod kupno.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Brzeźnodomy Brzeźno

1. Informacje ogólne

Położenie Brzeźna na mapie Gdańska

Brzeźno to jedna z 35 dzielnic Gdańska. Ze względu na położenie tuż przy samym morzu, świetnie rozwinięta jest tam turystyka. Brzeźno od wschodu graniczy z Nowym Portem i Letnicą, od południa z Wrzeszczem Dolnym, a od zachodu z Zaspą Rozstajami i Przymorzem Wielkim. Od północy granicę dzielnicy stanowią wody Zatoki Gdańskiej.

W Brzeźnie powstały dwa kąpieliska – Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno oraz Molo Brzeźno. Pierwsze z nich zajmuje około 100 m linii brzegowej, natomiast drugie 500 m. Z uwagi na liczne atrakcje i szeroką plażę, dzielnicę co roku odwiedza wielu turystów.

Położenie Brzeźna sprawia, że jest to jedna z lepszych okolic pod inwestycje. Dzielnicę dzieli zaledwie kilka kilometrów od centrum. W Śródmieściu znajduje się wiele punktów usługowo-handlowych i miejsc rekreacyjno-rozrywkowych, gdzie turyści chętnie wybierają się, kiedy nad morzem jest pochmurnie. Co jeszcze sprawia, że okolica jest atrakcyjna pod względem turystycznym? Położenie przy Westerplatte i Zatoce Gdańskiej.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Brzeźnie?

Brzeźno to jedna z najmniejszych dzielnic Gdańska. Jej powierzchnia zajmuje 2,73 km² i w dużej części przynależy do Parku Brzeźnieńskiego. Na dzień 31 stycznia 2019 liczba mieszkańców Brzeźna wynosiła 12 098 osób, natomiast zagęszczenie ludności 4 432 osób/km².

Warto jednak zaznaczyć, że latem, kiedy nad morze przyjeżdżają turyści, robi się tam nieco bardziej tłoczno. Z roku na rok w dzielnicy zamieszkuje coraz więcej osób. Ma to związek z budową nowych osiedli mieszkaniowych i ciągłym rozwojem okolicy. Zabudowa mieszkalna w Brzeźnie składa się głównie z domków jednorodzinnych, chociaż ostatnio powstaje tam coraz więcej apartamentowców.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Brzeźno to idealne miejsce do zamieszkania dla każdego, kto ceni sobie spokój, ale jednocześnie zależy mu na bliskim sąsiedztwie punktów usługowo-handlowych i miejsc do rozrywki. W dzielnicy dobrze czują się zarówno młodzi, jak i seniorzy. Studenci mogą zamieszkać w domu akademickim Uniwersytetu Gdańskiego nr 11. Ten mieści się przy ul. Karola Chodkiewicza.

Rodziny z dziećmi, a także osoby starsze chętnie zamieszkują w domach jednorodzinnych, przy których mogą mieć swój własny ogródek. Single preferują z kolei mieszkania w nowoczesnych apartamentowcach.

Czy Brzeźno w Gdańsku to styl życia?

Jak się żyje w dzielnicy? Zdaniem okolicznych mieszkańców, Brzeźno to idealne miejsce do zamieszkania zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. W dzielnicy jest bezpiecznie, ale jednocześnie powstało tam wiele punktów usługowo-handlowych i miejsc do rekreacji. Działa tam kilka placów zabaw, więc dzieci mają gdzie spędzać czas wolny.

Ze względu na liczne sklepy i restauracje, Brzeźno to dobra lokalizacja dla zamieszkania dla singli, którzy wiele czasu poświęcają pracy. Jak się mieszka w dzielnicy osobom aktywnym? Niektórzy mówią, że lepiej być już nie może. W okolicy znajdują się tereny zielone, siłownia zewnętrzna, park linowy, wypożyczalnia rowerów i oczywiście rozległa plaża, gdzie osoby, które lubią sport często biegają.

Planowany rozwój dzielnicy

Brzeźno rozwija się głównie pod względem turystycznym. Wielu inwestorów decyduje się otwierać tam sklepy i punkty gastronomiczne. W ostatnich latach powstał tam też niejeden hotel. Gdańsk Brzeźno to jedna z najpiękniej położonych części miasta. Z tego względu liczba ludności dzielnicy z roku na rok rośnie.

Ponieważ coraz więcej osób myśli o zakupie w okolicy mieszkania, Gdańsk Brzeźno stawia na deweloperów. Nowe budynki powstają m.in. przy ul. gen. Józefa Hallera. Warto dodać, że na terenie dzielnicy ma dojść do przekształcenia części terenów w kierunku przemysłowym. Z uwagi na dynamiczny rozwój, w planach jest także budowa nowej trasy transportowej, która po części będzie przebiegać właśnie przez Brzeźno.

Brzeźno - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Brzeźno pod względem turystycznym to jedna z najatrakcyjniejszych części Gdańska. Mieści się tam rozległa plaża, wiele dobrych restauracji i hoteli. Z atrakcji dostępnych na terenie dzielnicy chętnie korzystają nie tylko turyści, ale i okoliczni mieszkańcy.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie Brzeźna jest molo. Na spacerze można podziwiać z niego m.in. Zatokę Gdańską. Warto wiedzieć, że chcąc wybrać się na spacer, można sprawdzić szybciej, jaka panuje tam pogoda, ponieważ nad molo zamontowana jest kamera. Brzeźno położone jest przy Nowym Porcie, Letnicy i Wrzeszczu Dolnym, gdzie również mieści się wiele ciekawym punktów kulturalno-rozrywkowych.

Atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w okolicy:

  • promenada nadmorska,
  • altana w Parku Brzeźnieńskim im. Jana Jerzego Haffnera,
  • Westerplatte,
  • Bateria Plażowa,
  • Dom Zdrojowy,
  • Park Linowy Brzeźno,
  • Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port,
  • Stadion PGE Arena.

Czy Brzeźno to bezpieczna dzielnica?

Czy Brzeźno to bezpieczna dzielnica? Mimo, że przyjeżdża tam wielu turystów, okoliczni mieszkańcy twierdzą, że jest tam spokojnie. Nawet w sezonie letnim, kiedy nadmorskie miejscowości tętnią życiem, nie ma się czego obawiać. W pobliżu Brzeźna mieszczą się dwa komisariaty policji, dlatego też przy tamtejszych plażach często można spotkać policjantów, którzy dbają o porządek i bezpieczeństwo.

Ponieważ na terenie Brzeźna znajduje się dużo terenów zielonych, jest tam dość cicho. Spokój szczególnie cenią sobie osoby starsze i rodziny z dziećmi.

Atrakcje na Brzeźnie - oferta dla dzieci

Wiele młodych rodzin wybiera na miejsce zamieszkania właśnie Gdańsk Brzeźno. Atrakcje, dostępność szkół i licznych punktów usługowo-handlowych sprawia, że jest to idealna okolica dla dzieci. W pobliżu Brzeźna mieści się kilka przedszkoli i żłobków. Poza tym, większość tamtejszych osiedli ma place zabaw dla dzieci. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, część obiektów została dodatkowo ogrodzona. Jeden z placów zabaw mieści się w Parku Brzeźnieńskim im. Jana Jerzego Haffnera. Rodzice często chadzają tam z dziećmi podczas spacerów.

Oferta dla dzieci zachęca do spędzania czasu na kąpieliskach. Między wejściem na plażę nr 51, a 52 zamontowano plac zabaw, którego konstrukcja była wzorowana na żaglowcu Generał Zaruski. Tuż przy granicy Brzeźna z Przymorzem Wielkim znajduje się Park Linowy Brzeźno. Rodzice mogą wybrać się tam ze starszakami.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Brzeźnie

Ile trwa dojazd z Brzeźna do centrum?

Trasa od Brzeźna do centrum ma długość około 8 kilometrów. Przy umiarkowanym ruchu na drodze, samochodem można pokonać ją w około 20 minut. W godzinach szczytu warto ruszyć w trasę trochę wcześniej. Ze względu na tworzące się korki, rano i po południu dojazd samochodem z Brzeźna na gdańskie Śródmieście może zająć nawet 35 minut. Między dzielnicą a centrum kursuje linia tramwajowa nr 3.

Komunikacją miejską w okolice starówki można dojechać w około 45 minut. Wielu mieszkańców porusza się po Gdańsku rowerem, zwłaszcza kiedy jest ładna pogoda. Po pierwsze jest to ekologiczne, a po drugie pozwala zaoszczędzić trochę czasu. Z dzielnicy do centrum, przy średnim tempie, można dojechać rowerem już w 30 minut.

Tramwaje na Brzeźnie

Brzeźno, chociaż jest stosunkowo niewielką dzielnicą, jest świetnie skomunikowane. Dojeżdżają tam tramwaje i autobusy miejskie. Na terenie całego Gdańska kursuje 14 linii tramwajowych, z czego 3 z nich to linie sezonowe. Które z nich kursują przez Brzeźno?

  • Linia tramwajowa nr 3 - Brzeźno – Chełm Witosa,
  • Linia tramwajowa nr 5 - Zaspa – Nowy Port Oliwska,
  • Linia tramwajowa nr 7 - Łostowice Świętokrzyska – Nowy Port Oliwska (tylko w dni powszednie),
  • Linia tramwajowa nr 8 - Jelitkowo – Stogi Plaża.

W okresie od początku maja do początku października, komunikację uzupełnia tramwaj wodny. Brzeźno pod względem połączenia z pozostałymi dzielnicami jest bardzo dobrze rozwinięte, co cenią sobie okoliczni mieszkańcy. Trasa tramwaju wodnego (F5) przebiega m.in. przez  Żabi Kruk, Targ Rybny, Nabrzeże Zbożowe i Westerplatte.

Autobusy na Brzeźnie

Na większość osiedli powstałych na terenie Brzeźna dojeżdżają autobusy, dzięki czemu tamtejsi mieszkańcy nie maja kłopotów z dojazdem do pracy i szkoły. To bardzo wygodne zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią poruszać się samochodem w godzinach szczytu. Ponieważ kursują tam nie tylko linie dzienne, ale także i nocne, mieszkańcy dzielnicy bez problemów mogą wrócić do domu komunikacją miejską nawet po godzinie 22.

Najważniejsze autobusy w Brzeźnie to:

  • Linia autobusowa nr 148 - Żabianka SKM - Nowy Port Szaniec Zachodni,
  • Linia autobusowa nr 188 - Zaspa SKM - Nowy Port Szaniec Zachodni,
  • Linia autobusowa nr 249 - Wrzeszcz PKP - Wrzeszcz PKP,
  • Linia autobusowa nr N2 (nocna) - Nowy Port Szaniec Zachodni - Łostowice Świętokrzyska.

Najważniejsze przystanki autobusowe w dzielnicy to: Dworska 04, PCK 02 i Brzeźno 05.

Dworce/zajezdnie na Brzeźnie

Czy na terenie Brzeźna znajdują się jakieś dworce? Jednym z najważniejszych punktów na mapie dzielnicy jest pętla tramwajowa Plaża Brzeźno, znajdująca się przy ul. gen. Józefa Hallera. Ponieważ niedaleko mieści się kąpielisko, chętnie korzystają z niej zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i turyści.

W samym Brzeźnie nie ma dworca PKP ani Szybkiej Kolei Miejskiej. Najbliższe stacje są zlokalizowane w odległości około 2 km od granicy dzielnicy (Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Zaspa). Z łatwością można dojechać tam komunikacją miejską. Co więcej, w odległości około 15 km od dzielnicy mieści się Lotnisko im. Lecha Wałęsy.

Brzeźno – ścieżki rowerowe

Gdańsk to miasto bardzo przyjazne rowerzystom. W mieście powstało łącznie ponad 700 km tras rowerowych. Wiele szlaków znajduje się na terenie Brzeźna, gdzie korzystają z nich zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Ścieżki rowerowe biegną tam m.in. wzdłuż ul. Ignacego Krasickiego, ul. Jantarowej oraz ul. gen. Józefa Hallera. Pierwsza z nich biegnie tuż przy samej plaży, natomiast ostatnia z nich łączy z Brzeźno z Wrzeszczem Dolnym. Obie ścieżki rowerowe łączą się w okolicach wejścia na plażę nr 50. Mieści się tam wypożyczalnia rowerów (Gdańsk, Brzeźno, Aleja Generała Józefa Hallera 268), z której chętnie korzystają przede wszystkim turyści.

Warto wspomnieć, że szlak przy ul. Jantarowej to część ciągu pieszo-rowerowego łączącego bezpośrednio Brzeźno z Sopotem.

Komunikacja w Brzeźnie – główne ulice

Brzeźno jest dość dobrze rozwinięte pod względem komunikacyjnym, dzięki czemu łatwo dojechać stamtąd do pozostałych części miasta. Główne ulice na terenie dzielnicy to:

  • ul. gen. Józefa Hallera,
  • ul. Gdańska,
  • ul. Ignacego Krasickiego,
  • ul. Dworska.

Warto wspomnieć, że w sąsiedniej dzielnicy, przy Porcie Morskim Gdańsk swój bieg zaczyna droga krajowa nr 91, nazywana starą jedynką. Można dojechać nią bezpośrednio do Tczewa, Torunia, Łodzi czy też Częstochowy.

Komunikacja w Brzeźnie – inwestycje drogowe

Jedną z najważniejszych inwestycji drogowych na terenie Brzeźna jest modernizacja ul. gen. Józefa Hallera. Ma ona obejmować remont nawierzchni jezdni, zatok postojowych i chodników, a także wymianę krawężników i obrzeży. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększyć komfort i bezpieczeństwo przejazdu między Wrzeszczem Dolnym a Brzeźnem.

Duże zmiany mają zajść w okolicach pętli tramwajowej. Miasto planuje utwardzić w pobliżu pobocze, aby bez problemu można było parkować tam samochody.

Ocena redakcji

Pod względem komunikacyjnym Brzeźno jest jedną z najlepiej rozwiniętych części miasta, chociaż brakuje tam stacji PKP i SKM. Ponieważ dojeżdżają tam tramwaje i autobusy, okoliczni mieszkańcy nie mają problemów z dojazdem do pracy i szkoły.

Komunikacja miejska kursuje stosunkowo często, a co najważniejsze, także w godzinach nocnych. Autobusy przejeżdżają przez większość tamtejszych osiedli mieszkaniowych, co jest bardzo wygodne zwłaszcza dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Mieszkańcy dzielnicy narzekają na zły stan okolicznych dróg. Warto jednak wspomnieć, że są one ciągle remontowane i rozbudowywane tak, aby czas przejazdu między najważniejszymi punktami dzielnicy był jak najkrótszy.

3. Edukacja na Brzeźnie

Żłobki i przedszkola na Brzeźnie

Brzeźno to świetna lokalizacja dla rodzin z dziećmi. Oprócz licznych atrakcji, mieszczą się tam żłobki i przedszkola. Aby spełnić oczekiwania mieszkańców, w okolicy powstały zarówno palcówki publiczne, jak i niepubliczne. Spośród pobliskich żłobków dobrą opinią cieszą się Żłobek Maluszek i Żłobek Akademia Malucha.

Warto wiedzieć, że na terenie dzielnicy działa Przedszkole Benedyktynek Misjonarek, gdzie prowadzona jest grupa żłobkowa. Można zapisać tam dziecko od 2 do 2,5 roku życia. Na samym Brzeźnie mieści się więcej przedszkoli niż żłobków. Z tego względu uczęszczają tam dzieci nie tylko mieszkające na terenie dzielnicy, ale i okolic.

Jeśli chodzi o przedszkola, dobrą opinią cieszą się zarówno te publiczne, jak i niepubliczne. Trzeba jednak przyznać, że oferta placówek prywatnych jest dużo bardziej zróżnicowana pod względem zajęć dodatkowych.

Przedszkola publiczne:

  • Przedszkole Nr 44 Kraina Radości przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 10,
  • Przedszkole nr 67 - Wesołe Skrzaty.

Przedszkola niepubliczne:

  • Przedszkole Gedanensis,
  • Przedszkole Benedyktynek Misjonarek.

W Brzeźnie funkcjonuje także Katolickie Przedszkole Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza im. Św. Franciszka z Asyżu – Żagielek. To jedna z tych placówek, która cieszy się najlepszą opinią wśród młodych rodziców.

Szkoły podstawowe: edukacja na Brzeźnie

W Brzeźnie znajdują się trzy szkoły podstawowe. Dwie z nich to placówki publiczne, a jedna niepubliczna. Poziom nauczania w tamtejszych szkołach jest dość wysoki, co pozwala później dostać się do dobrego liceum lub wymarzonego technikum. Placówki publiczne działające na terenie dzielnicy to:

  • Szkoła Podstawowa nr 20 im. kmdra ppor. Jana Grudzińskiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 18 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 10.

Jak już wspomniano, w Brzeźnie znajduje się jedna podstawówka prywatna i jest nią Szkoła Podstawowa Gedanensis. Poziom nauczania w tamtejszej placówce jest bardzo wysoki, co potwierdzają liczne rankingi (2 miejsce w rankingu szkół podstawowych w Gdańsku). Nabór do szkoły odbywa się w oparciu o rozmowy kwalifikacyjne.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Brzeźnie?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się czy łatwo dostać się do żłobka i przedszkola na terenie Brzeźna, ponieważ w przyszłości chcieliby wysłać tam swoje dzieci. Jeżeli chodzi o żłobki, więcej mieści się ich w sąsiednich dzielnicach, a w tym na Zaspie Rozstaje, we Wrzeszczu Dolnym i Letnicy. W związku z tym, część rodziców zapisuje swoje dzieci właśnie do tamtejszych placówek.

Jeśli chodzi o przedszkola, tych na terenie dzielnicy funkcjonuje naprawdę wiele. Młodzi rodzice nie powinni mieć kłopotu, ze znalezieniem tam wolnego miejsca dla swoich pociech. Zwłaszcza, jeśli będą przestrzegać terminów rekrutacji. Jak wygląda kwestia wolnych miejsc w szkołach? Czy łatwo dostać się do podstawówki? Na Brzeźnie funkcjonują trzy szkoły podstawowe. Tak naprawdę najtrudniej jest dostać się do tej prywatnej, ponieważ nabór odbywa się tam poprzez rozmowy kwalifikacyjne, a chętnych na jedno miejsce jest wielu.

Licea i technika na Brzeźnie: szkoły średnie dzielnicy

Czy w dzielnicy działają jakieś licea i technika? Wybór szkół średnich w okolicy nie jest zbyt duży. O wiele więcej mieści się ich bliżej centrum. Na samym Brzeźnie działa XXIII Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 10. W szkole powstały klasy przyrodnicza oraz dziennikarsko-językowa.

Niedaleko dzielnicy, a dokładniej na Nowym Porcie, znajduje się Zespół Szkół Morskich Im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte. Szkoła przygotowuje do wykonywania zawodów takich jak: technik mechanik okrętowy, technik nawigator morski, technik żeglugi śródlądowej oraz logistyk.

Popularne szkoły w Brzeźnie

Na Brzeźnie znajdują się zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne, więc łatwo znaleźć tam miejsce odpowiednie dla swojego dziecka. Rodzice, którym zależy na wysokim poziomie nauczania, powinni pomyśleć o skorzystaniu z oferty placówek niepublicznych. Jak wynika z opinii uczniów i publikowanych rankingów, tamtejsze szkoły prywatne pod tym względem są bezkonkurencyjne. Jedną z najlepszych szkół w całym Trójmieście jest Szkoła Podstawowa Gedanensis. Placówka znalazła się na 2 miejscu w rankingu szkół podstawowych w Gdańsku.

Czy na terenie dzielnicy znajdują się jakieś uczelnie i popularne szkoły wyższe? Na samym Brzeźnie nie ma żadnego wydziału Uniwersytetu Gdańskiego, ani Politechniki Gdańskiej. W całym mieście jest jednak wiele szkół wyższych, przez co chętnie zamieszkują tam studenci. Brzeźno jest dobrze skomunikowane i łatwo dojechać stamtąd do centrum. W związku z tym w dzielnicy powstały dwa akademiki.

Ocena redakcji

W samej dzielnicy i jej najbliższej okolicy mieści się kilkanaście placówek edukacyjnych. Wiele z nich to przedszkola i podstawówki, dlatego też to idealna lokalizacja do zamieszkania dla rodzin z małymi dziećmi. Mieszkańcy Brzeźna nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem szkoły dla swojego dziecka. Na terenie dzielnicy działa tylko jedno liceum i w ogóle nie ma tam technikum.

Biorąc pod uwagę rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, nie powinno to jednak stanowić większego problemu. Młodzi do szkół z łatwością mogą dojechać tramwajem lub autobusem. Jeśli chodzi o szkoły wyższe, tych również nie ma w dzielnicy. Niemniej jednak, powstały tam dwa akademiki, gdzie mieszka wielu studentów.

4. Jak się mieszka na Brzeźnie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Brzeźno to idealna lokalizacja dla osób, które lubią aktywność. Mieszczą się tam parki i szeroka plaża, gdzie można pobiegać. Rozległa zieleń cieszy oko m.in. w Parku Brzeźnieńskim im. Jana Jerzego Haffnera. Jego powierzchnia zajmuje około 10 ha.

Na Brzeźnie powstało wiele miejsc do ćwiczeń, w tym siłownie zewnętrzne. Boiska do piłki nożnej i koszykówki znajdują się nieco dalej, bo w sąsiednich dzielnicach. Dla mieszkańców Brzeźna nie jest to jednak żaden kłopot. Zwłaszcza, że można dojechać tam rowerem, albo dojść pieszo.

Czy na terenie dzielnicy znajduje się basen albo aquapark? Gdańsk Brzeźno ma dwa kąpieliska, dlatego też miasto nie decyduje się na inwestycje tego typu.

5. Gastronomia i kultura

Ponieważ Brzeźno to dzielnica nadmorska, powstały tam liczne restauracje. Jednak gdzie zjeść w dzielnicy smaczny obiad? Dobra restauracja z kuchnią włoską i polską to przede wszystkim Peperino (Brzeźno, ul. Al. Generała Józefa Hallera 280). W dzielnicy działa też niejedna smaczna pizzeria.

Brzeźno ze względu na duży ruch turystyczny, jest idealną lokalizacją pod gastronomię. Konkurencja jest jednak duża. Na terenie dzielnicy działa wiele lokali, które mają stałych klientów np. pizzeria La Parma (Brzeźno, ul. Łozy 3).  W okolicy oprócz przytulnych knajpek można znaleźć też niedrogie noclegi (Gdańsk, Brzeźno, ul. Al. Gen. J. Hallera 227).

Turyści i mieszkańcy Brzeźna bez wątpienia mają gdzie spędzać czas wolny. Oprócz plaży mieści się tam m.in. centrum kultury Projektornia - Gdański Archipelag Kultury oraz biblioteka. Warto wspomnieć, że względu na to, że dzielnica zamieszkiwana jest przez studentów, biblioteka (Brzeźno, ul. Dworska 27) stanowi jeden z ważniejszych punktów w okolicy.

Niespełna 100 metrów od wejścia na plażę nr 48 mieści się niewielka galeria sztuki, gdzie cyklicznie odbywają się wystawy połączone ze sprzedażą aukcyjną. Na terenie Brzeźna brakuje miejsc takich jak kino, teatr czy muzeum. Chociaż biorąc pod uwagę, że dzielnica jest dobrze skomunikowana, dojazd do centrum, gdzie znajdują się punkty tego typu, nie stanowi zbyt wielkiej przeszkody.

6. Zdrowie na Brzeźnie

Jakość powietrza i wody w całym Gdańsku utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie, przez co na Brzeźnie i okolicach nie ma problemów takich jak smog czy brudna kranówka.

Czy na terenie dzielnicy znajdują się przychodnie i szpitale publiczne oraz apteki? Pod tym względem mieszkańcy również nie mogą narzekać. Funkcjonuje tu Przychodnia Brzeźno, gdzie można skorzystać ze świadczeń w ramach NFZ lub prywatnie oraz Rodzinne Centrum Medyczne Feniks, gdzie kolejki do specjalistów są stosunkowo krótkie, a na dodatek rejestracji można dokonać online.

Najbliższy szpital znajduje się na Zaspie, około 500 metrów od granic dzielnicy. Po wizycie u lekarza, od razu można wykupić recepty, ponieważ znajduje się tam niejedna apteka.

7. Brzeźno - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na Brzeźnie działają zarówno hipermarkety, supermarkety, jak i sklepy osiedlowe. Okoliczni mieszkańcy nie mają więc problemów z tym, gdzie zrobić zakupy. Markety znajdują się właściwie przy każdym osiedlu mieszkaniowym. Niektóre sklepy są otwarte nawet w niedziele niehandlowe, zwłaszcza w sezonie letnim.

Zdaniem mieszkańców, w okolicy brakuje targowiska ze świeżymi warzywami. Najbliższy rynek znajduje się na Wrzeszczu. Co prawda można dojechać tam komunikacją miejską, ale to zajmuje trochę czasu.

8. Wady i zalety mieszkania na Brzeźnie

Zalety:

  • bezpośredni dostęp do plaży,
  • dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
  • wysoka jakość powietrza,
  • bliskość najważniejszych punktów usługowych (poczta - Brzeźno, ul. Mazurska 10, SCSK - Brzeźno, ul. Al. Gen. J. Hallera 227).

Wady:

  • brak szkół średnich i uczelni,
  • tłok na ulicach (zwłaszcza w sezonie),
  • niedostateczna ilość parkingów.

Czy dzielnica Brzeźno jest przyjazna dla zwierząt?

Osoby, które zastanawiają się, gdzie można wybrać się z psem nad morze, powinny pomyśleć o wakacjach w Gdańsku. Miasto jest jednym z najbardziej przyjaznych w stosunku do zwierząt. Po gdańskich plażach można spacerować z psami i to przez cały rok. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyjątkiem są specjalnie wyznaczone kąpieliska (np. Jelitkowo i Stogi). Tam w sezonie letnim z psem spacerować nie można.

Ze wszystkich części miasta, Brzeźno wydaje się być najbardziej tolerancyjną w stosunku do zwierząt. Na terenie dzielnicy wydzielono plażę dla psów (to jedyne takie miejsce w całym Gdańsku). Właściciele czworonogów mogą zabrać tam ze sobą swojego pupila i nie martwić się, że zostanie sam w domu. W ostatnich latach psia plaża przeszła modernizację. Zainstalowano tam tyczki, poprzeczki i tunel, dzięki czemu jest to teraz idealne miejsce do treningów. Warto jednak zaznaczyć, że w okresie zimowym, wyposażenie plaży jest demontowane, aby nie uległo zniszczeniu pod wpływem zalewania.

9. O tym się mówi na Brzeźnie

Jeszcze kilka lat temu Brzeźno nie było tak rozwinięte, jak obecnie. Niemniej jednak, z uwagi na świetną lokalizację, zaczęły powstawać tam nowe budynki. W ten sposób dzielnica zyskała wielu nowych mieszkańców, co przełożyło się na jej dalszą rozbudowę. Na Brzeźnie bardzo dużo mówi się na temat kolejnych inwestycji. Gdańszczanie mają podzielone zdanie na temat tego, czy powinny powstawać tam nowe apartamentowce. Jedni są zadowoleni z nieustającej urbanizacji, inni zaś obawiają się, że okolica straci swój urok.

Szczególnie kontrowersyjna jest budowa wieżowców. Za każdym razem, kiedy deweloperzy informują o planach budowy wysokich bloków, mieszkańcy dzielnicy organizują protesty.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: