- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania
Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego przez strony umowy kupna-sprzedaży mieszkania wieńczy transakcję zakupu lokalu przez jego nowego właściciela. Jeżeli mieszkanie nabyte zostało na rynku wtórnym, wówczas sporządzenie i podpisanie protokołu służy przede wszystkim potwierdzeniu dopełnienia przez sprzedającego umownego obowiązku przekazania nieruchomości nabywcy.
Audyt techniczny mieszkania przed zakupem
Jeszcze przed podpisaniem umowy ze sprzedającym, dobrze jest interesujące nas mieszkanie dokładnie sprawdzić pod względem technicznym. Pozwoli to na wstępne oszacowanie kosztów potencjalnego remontu, a także może stać się argumentem przemawiającym za lub przeciwko zakupowi danej nieruchomości. Ponieważ przeprowadzenie audytu mieszkania wymaga od prowadzącego go ogromnej wiedzy, w tym dokładnej znajomości prawa budowlanego i norm budowlanych, a także doświadczenia, dobrze jest się zdać w tym zakresie na wsparcie profesjonalistów.
Wyspecjalizowani inżynierowie dysponując specjalistyczną i na bieżąco aktualizowaną wiedzą, a także najwyższej jakości profesjonalnym sprzętem (w tym kamerą termowizyjną), podczas kontroli stanu technicznego mieszkania są w stanie wskazać nawet najdrobniejsze, często niewidoczne na pierwszy rzut oka usterki.
Ocena stanu technicznego mieszkania obejmuje sprawdzenie między innymi:
- stanu wszystkich instalacji - zarówno pod względem ich sprawności, jak i wydajności i zastosowanych materiałów;
- wylewek, podłóg, tynków;
- stolarki okiennej i drzwiowej;
- pionów, poziomów, płaszczyzn;
- przynależności (komórka lokatorska, miejsce postojowe etc.).
Przeprowadzenie takiej kontroli może też służyć zobowiązaniu sprzedającego do naprawy stwierdzonych usterek do czasu zawarcia umowy przeniesienia własności.
Protokół zdawczo-odbiorczy - wzór
W przypadku rynku wtórnego sporządzenie protokołu służy przede wszystkim formalnemu potwierdzeniu przekazania lokalu nabywcy, do czego sprzedający jest umownie zobowiązany. Dodatkowo dzięki spisaniu stanu liczników możliwe jest rozliczenie się z dostawcami mediów przez zbywcę oraz zawarcie z nimi umów przez nowego właściciela mieszkania.
Protokół, aby można go było uznać za kompletny, powinien uwzględniać następujące pozycje:
- dane stron umowy,
- datę jego sporządzenia,
- przywołanie umowy sprzedaży (numer aktu notarialnego),
- szczegółowy opis stanu technicznego lokalu wraz ze wskazaniem stwierdzonych w nim wad,
- dokładny opis wyposażenia, uzupełniony ewentualnie o dokumentację fotograficzną,
- stan liczników na dzień wydania lokalu kupującemu,
- określenie ilości przekazanych kompletów kluczy, pilota do garażu etc.,
- wskazanie dokumentacji technicznej, przekazywanej nowemu właścicielowi.
Pod protokołem podpis składa zarówno sprzedający, jak i nabywca odbierający lokal.
Pobierz: Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego
Protokół zdawczo-odbiorczy a rękojmia
Określenie w protokole stanu technicznego przekazywanego mieszkania może okazać się bardzo istotne w przypadku stwierdzenia już po odbiorze wad w lokalu. W takiej sytuacji możemy dochodzić ich usunięcia od sprzedającego na podstawie uprawnień przysługujących nam z tytułu rękojmi, która standardowo w przypadku nieruchomości obowiązuje przez pięć lat od momentu wydania przedmiotu umowy, przy czym na rynku wtórnym może zostać ograniczona lub nawet wyłączona. Dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z umową sprzedaży, również w kontekście postanowień dotyczących rękojmi.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
11.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Dokumentacja powykonawcza: wzór i przepisy prawa budowlanego
Zakończenie budowy to niezwykle ważny moment zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora. Po ukończeniu wszelkich niezbędnych prac należy najpierw złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Aby móc jednak dopełnić formalności związanych zZakończenie budowy to niezwykle ważny moment zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora. Po ukończeniu wszelkich niezbędnych prac należy najpierw złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Aby móc jednak dopełnić formalności związanych z zakończeniem budowy, potrzebna jest dokumentacja powykonawcza.
08.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Właściciele nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli po prostu - śmieciami. Deklarację można złożyć zarówno podczas wizyty w urzędzie gminy, jak i listownie czy elektronicznie. Co dokładnie trzeba zawrzeć w deklaracji śmWłaściciele nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli po prostu - śmieciami. Deklarację można złożyć zarówno podczas wizyty w urzędzie gminy, jak i listownie czy elektronicznie. Co dokładnie trzeba zawrzeć w deklaracji śmieciowej i gdzie można znaleźć wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
07.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu
Najem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalneNajem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalnego, to m.in. oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu. Co powinno zawierać i co jeszcze trzeba dołączyć do umowy?
04.03.2024, Dagmara Osińska
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego: za porozumieniem stron i ważnych przyczyn
Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzór z komentarzem prawnym znajdziesz poniżej.
28.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Dopisanie współwłaściciela do mieszkania
Dołączenie dodatkowej osoby do listy współwłaścicieli nieruchomości jest jak najbardziej możliwe — niezależnie od tego, czy chodzi o kogoś bliskiego (np. małżonka), czy np. o partnera, z którym właściciel pozostaje w związku nieformalnym. Jak przebiega procedura dopisania wsp&oacDołączenie dodatkowej osoby do listy współwłaścicieli nieruchomości jest jak najbardziej możliwe — niezależnie od tego, czy chodzi o kogoś bliskiego (np. małżonka), czy np. o partnera, z którym właściciel pozostaje w związku nieformalnym. Jak przebiega procedura dopisania współwłaściciela do mieszkania i o czym trzeba pamiętać?