Brynów-Osiedle Zgrzebnioka Katowice

Redakcja

Redakcja

09.07.2020

Jak się mieszka w katowickiej dzielnicy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka? Sprawdzisz na GetHome.

W Katowicach wyróżniamy 22 pomocnicze jednostki terytorialne, zwane dzielnicami. Jedną z nich jest Brynów-Osiedle Zgrzebnioka. Dzielnica nie została do końca naturalnie wyznaczona, bo choć w całości zawiera Osiedle Zgrzebnioka, tak Brynów został podzielony na pół: między właśnie tę jednostkę a Załęską Hałdę-Brynów.

Dzielnica jest dość popularna wśród mieszkańców, głównie ze względu na doskonałą komunikację, bliskość katowickiego Śródmieścia i bogatą ofertę nieruchomości na sprzedaż. Znajdziemy tu zarówno domki jednorodzinne, jak i mieszkania w niskich blokach. Niestety, niewiele inwestycji deweloperskich jest tutaj realizowanych. Obecnie jest to tylko Ceglana Park.

Ceny nowych nieruchomości są tu przeciętnie wysokie jak na Katowice. W wyżej wspomnianej inwestycji musimy wydać od 6500 do 7800 złotych za metr kwadratowy mieszkania. W większości jednak będziemy zmuszeni zadowolić się mieszkaniami z rynku wtórnego. Ceny wahają się wówczas od 5500 do 6500 złotych średnio za metr kwadratowy.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka na mapie Katowic

Brynów-Osiedla Zgrzebnioka to obszar należący do zespołu dzielnic zachodnich, choć jest położona niemal dokładnie w centralnej części Katowic. Należy do średnich dzielnic – ma powierzchnię 4,08 km2 i zajmuje 9 miejsce pod względem powierzchni. Brynów-Osiedle Zgrzebnioka jest otoczone czterema innymi dzielnicami:

Dzielnica jest dość nietypowa – możemy wyróżnić w niej dwie, dość jasno rozgraniczone części. Pierwsza – osiedle Zgrzebnioka - położona jest między ul. Kościuszki a Katowickim Parkiem Leśnym. Na północ od ul. Zgrzebnickiej, ale na południe od Górnośląskiej zaczyna się już wschodnia część Brynowa i biegnie do ul. Mikołowskiej i Brynowej na zachodzie. To jednak jedynie część całego osiedla Brynów, które rozpościera się o wiele dalej – w kierunku zachodnim do Załęskiej Hałdy.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka?

Według Rady Dzielnicy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, liczba mieszkańców wynosi tu 6 516 osób, co stanowi 2,28% ogólnej populacji Katowic. Zagęszczenie ludności to 1597 osób na kilometr kwadratowy. Nie jest to więc bardzo zaludniona dzielnica, choć nie należy także do opustoszałych. Warto jednak zauważyć, że liczba mieszkańców spada tu z roku na rok. W 2015 roku wynosiła ona 6 719 osób, a w 2005 – 7 206 osób.

Podział demograficzny ze względu na starzenie się mieszkańców przedstawia się następująco:

 • 11% - osoby w wieku przedprodukcyjnym (wiek 0-14 lat),
 • 56% - osoby w wieku produkcyjnym (wiek 15-59 dla kobiet i 15-64 dla mężczyzn),
 • 33% - osoby w wieku poprodukcyjnym (60+ dla kobiet i 65+ dla mężczyzn).

W tym około 14% ogólnej populacji dzielnicy to osoby powyżej 75. roku życia. Oznacza to, że Brynów-Osiedle Zgrzebnioka bardzo mocno się starzeje. Według przeprowadzonych badań, jedynie w Koszutce wskaźnik starzenia się jest wyższy.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Choć seniorzy stanowią bardzo liczną grupę mieszkańców, to jednak dzielnica stanowczo może być atrakcyjna dla wszystkich. Mieszkanie w Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka to rozwiązanie idealne dla studentów, którzy mają stąd blisko na uczelnie i tętniące nocą życiem Śródmieście. Bliskość miejsc pracy i sporo placówek edukacyjnych przyciąga również rodziny z dziećmi. Znajdziemy tu dość duży park miejski, w którym można wypocząć czy pójść na spacer.

Przede wszystkim jednak dużą zaletą jest tutaj bardzo dobra komunikacja miejska. Doceniają ją i seniorzy, i studenci. W wielu rankingach organizowanych przez miasto Katowice, Brynów-Osiedle Zgrzebnioka jest jedną z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych do mieszkania. 

Czy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka to styl życia Katowic?

Jak się mieszka w Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka? Bardzo spokojnie. Mieszkańcy cenią sobie dużą ilość zieleni i doskonałą – jak już wspominaliśmy – komunikację. Dla wielu osób jest to jedna z przyjaźniejszych dzielnic do zamieszkania. Przede wszystkim warto wspomnieć, że jest to jedyna jednostka terytorialna tego typu całkowicie pozbawiona terenów przemysłowych. Na jej obszarze dominują mieszkania w niskiej i średniej zabudowie, co sprawia, że jest tu spokojniej i ciszej.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka nie dzieje się wiele. Większość inwestycji dotyczy remontów szlaków komunikacyjnych lub ośrodków użyteczności publicznej. Jedną, bardzo dużą inwestycją jest budowa centrum przesiadkowego obok pętli tramwajowej w Brynowie. Ma ono znacznie ułatwić podróżowanie mieszkańcom nie tylko omawianej tu dzielnicy, ale i wszystkim Katowiczanom. Możemy także spodziewać się powiększenia oferty rekreacyjnej.

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Będąc na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka, koniecznie musimy udać się do Parku Kościuszki. Nie tylko z powodu możliwości swobodnego spacerowania wśród takiego bogactwa drzew w centrum dużego miasta. Znajdziemy tu dwie, bardzo ciekawe atrakcje historyczne:

 • Wieżę Spadochronową, która odgrywała bardzo ważną rolę w trakcie II Wojny Światowej,
 • Dąb Niepodległości przy ul. Pięknej, posadzony w 2018 roku dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Czy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka to bezpieczna dzielnica?

Czy Brynów-Osiedla Zgrzebnioka to bezpieczna dzielnica? Zdania są podzielone, chociaż III Komisariat Policji, który sprawuje opiekę nad Brynowem-Osiedlem Zgrzebnioka, z roku na rok odnotowuje mniej przestępstw. Do głównych problemów dzielnicy należą:

 • nieprawidłowe parkowanie,
 • spożywanie alkoholu w miejscach publicznych,
 • przekraczanie dozwolonej prędkości.

Atrakcje Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka: oferta dla dzieci

W Parku Kościuszki mieści się Kościuszek – plac zabaw dla dzieci, w którym znajdziemy mnóstwo atrakcji wykonanych z naturalnych i przyjaznych materiałów. Ciekawy, osiedlowy plac zabaw mieści się także przy ul. Tuwima 18A. Z dziećmi warto odwiedzić Miasteczko Rowerowe przy ul. Kanarków 22. Niedaleko południowej granicy znajduje się KOKO Planeta Łobuziaków – zamknięta sala zabaw, która stanowi ciekawą alternatywę w zimie czy w trakcie niepogody.

wieża spadochronowa katowice

Wieża spadochronowa w parku im. T. Kościuszki 

2. Komunikacja na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta. Znajdują się tu linie autobusowe i linia tramwajowa. Dużą zaletą jest bliskość przystanków tramwajowych i autobusowych. Można do nich dotrzeć w maksymalnie 5 minut, dzięki czemu łatwo i szybko przedostaniemy się zarówno na północ, jak i na południe miasta. Komunikacja samochodowa także jest całkiem komfortowa, głównie dzięki bliskości autostrady A4, która stanowi północną granicę dzielnicy.

Ile trwa dojazd z Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka do centrum?

Osiedle Zgrzebnioka dzieli od katowickiego Rynku około 5,5 kilometra. Poza godzinami szczytu przejedziemy tę odległość w czasie ok. 10-15 minut. W godzinach szczytu, około godziny 16:00 trzeba szykować się na podróż dłuższą o jakieś 10 minut. Zatory zaczynają się jednak już po stronie Śródmieścia przy ul. Kościuszki. Nieco szybciej przejedziemy za pomocą tramwaju. Zajmie nam to ok. 18 minut - podobnie wygląda czas przejazdu jednośladem.

Tramwaje na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Przez ul. Kościuszki przejeżdża jedna linia tramwajowa. Jest to: T16 – z Koszutki Słonecznej Pętli do Brynowa Huberta. To jedno z kluczowych połączeń północ-południe w Katowicach.

Autobusy na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Większość komunikacji publicznej obsługują w dzielnicy autobusy. Kursuje tutaj kilkanaście różnych linii, a najbardziej kluczowe są:

 • 11 – z Piotrkowic Pętli do Czeladzi Wojkowickiej Pętli,
 • 29 – ze Zgoni Pętli do Katowic Kopernika Dworca,
 • 37 – z Katowic Dworca do Mikołowa Dworca PKP,
 • 48 – z Chorzowa Starego Szybu Prezydent do Katowic Dworca.

Najbardziej kluczowe przystanki autobusowe to: Brynów W. Pola, Katowice Francuska WORD oraz Brynów Dworska.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka nie ma torów kolejowych, nie ma więc także dworców. Najbliższe dwa dworce znajdują się jednak niedaleko: jeden – Katowice Brynów – po stronie Załęskiej Hałdy, a drugi – Katowice Ligota – po stronie Piotrowic-Ochojca.

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka - ścieżki rowerowe

Przez Park im. Tadeusza Kościuszki i ulicę Kościuszki przebiega ścieżka rowerowa oznaczona przez miasto numerem 2. Niestety, na terenie dzielnicy nie ma więcej dróg przeznaczonych stricte dla miłośników jednośladów. Mieszczą się tu jednak trzy stacje wypożyczalni rowerów miejskich.

Komunikacja na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka - główne ulice

Główną trasą komunikacyjną jest nitka autostrady A4, która stanowi północną granicę dzielnicy. Dzięki temu mamy prosty i szybki wyjazd w kierunku Krakowa na wschodzie i Wrocławia na zachodzie. Inną, bardzo dużą ulicą jest ul. Mikołowska, na zachodzie dzielnicy. Przez centralną jej część biegnie ul. Kościuszki, która równocześnie stanowi rozgraniczenie dwóch części dzielnicy – Brynowa i Osiedla Zgrzebnioka.

Komunikacja na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka – inwestycje drogowe

Na terenie dzielnicy realizowana jest jedna, bardzo duża inwestycja drogowa – centrum przesiadkowe. Prace zostały podzielone na kilka etapów o długości kilku tygodni. Zakończenie projektu przewidziane jest na początek sierpnia 2020 roku. Znajdą się tutaj:

 • parking wielopoziomowy,
 • budynek obsługi podróżnych,
 • wiata i tory tramwajowe.

Kompleks ma być wyposażony w funkcjonalność Park&Ride, przez co miasto wspiera politykę czystego powietrza i ekologicznego dojazdu do pracy.

Ocena redakcji

Komunikacja na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka jest bardzo dobrze rozwinięta. Do dyspozycji mieszkańców są autobusy i tramwaje. Przystanki mieszczą się na terenie całej dzielnicy i są stosunkowo równomiernie rozłożone. Nie ma tu wielu korków, a podróżowanie samochodem jest przyjemne i szybkie. Łatwo się stąd wydostać w inne rejony miasta lub Polski.

3. Edukacja na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Żłobki i przedszkola w Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Do rejestru żłobków i klubów dziecięcych wpisane są dwa żłobki na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka:

 • Akademia Malucha Puchatkowo przy ul. Fitelberga 6, która oferuje 60 miejsc,
 • żłobek niepubliczny Tika przy ul. Dworskiej 12, oferujący 37 miejsc.

Nie ma tu niestety miejskich żłobków. Nieco lepiej wygląda sytuacja z przedszkolami. Znajdują się tutaj dwa przedszkola miejskie:

 • Przedszkole nr 1, oferujące ok. 100 miejsc,
 • Przedszkole nr 92, oferujące ok. 50 miejsc.

W dzielnicy mieści się także Anglojęzyczne Przedszkole Montessori Oxford Pre School przy ul. Przepiórek 9.

Szkoły podstawowe: edukacja na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Na terenie Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka mieści się Szkoła Podstawowa nr 65 przy ul. Kukułek 2A. Może ona pomieścić nawet 480 uczniów. Według rankingu WaszaEdukacja.pl, SP nr 65 zajmuje 1. miejsce wśród wszystkich podstawówek w Katowicach. Wyprzedza dość mocno następną na liście szkołę podstawową.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka?

Czy łatwo się dostać do żłobka? W dzielnicy mieszka około 150 dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Żłobki oferują natomiast 97 miejsc. Wynika z tego, że ok. jedna trzecia dzieci nie ma zapewnionej opieki żłobkowej. Podobną sytuację mają rodzice dzieci w wieku przedszkolnym. Takich maluchów jest w dzielnicy jest ok. 200, natomiast przedszkola oferują jakieś 180 miejsc. Wygląda na to, że przynajmniej kilkoro dzieci musi szukać placówki edukacyjnej w innym rejonie miasta.

Szkoła podstawowa oferuje ok. 480 miejsc dla mniej więcej 400 uczniów mieszkających na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka. Może więc przyjąć dzieci z innych dzielnic.

Licea i technika na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka: szkoły średnie dzielnicy

Przy ul. Mikołowskiej 131 mieści się Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2. Na placówkę składają się:

 • Technikum nr 4,
 • XVI Liceum Ogólnokształcące,
 • Szkoła Policealna nr 6.

W technikum możemy zdobyć bardzo przydatny zawód, taki jak chociażby elektryk, energetyk, informatyk czy automatyk. Placówka zajmuje 3. miejsce wśród rankingu techników serwisu WaszaEdukacja.pl. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o Liceum nr XVI, które plasuje się na ostatnim miejscu wśród szkół tego typu w Katowicach.

Popularne szkoły na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Bardzo popularną szkołą jest wyżej wspomniane technikum ścisłe. Efektywnie przygotowuje do zawodu i ma bardzo dobre opinie wśród uczniów i nauczycieli. Niestety, w dzielnicy nie ma żadnych uczelni. Nie jest to jednak dużym minusem, gdyż tuż obok – za północną granicą - znajduje się wiele szkół wyższych: AWF, ASP, Uniwersytet Medyczny czy Akademia Muzyczna.

Wśród rodziców popularne są również: znajdująca się tu szkoła podstawowa oraz przedszkole kształcące według schematu Montessori – modnej obecnie metody, która stawia na indywidualizm dziecka. Warto także zauważyć, że jest to szkoła prywatna anglojęzyczna.

Ocena redakcji

Edukacja na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka stoi na całkiem wysokim poziomie. Rodzice raczej bez trudu znajdą miejsce w żłobku czy przedszkolu w dzielnicy. Podstawówka ma najlepsze oceny w całych Katowicach, a znajdujące się tu technikum też przyciąga uczniów wysokim poziomem kształcenia i możliwością uzyskania ciekawego zawodu. Jedynie liceum ogólnokształcące odbiega nieco od wysokich standardów Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka, przez co nie można tutejszego poziomu edukacji ocenić na piątkę.

4. Jak się mieszka na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka? Parki i rekreacja w dzielnicy

Dużą część dzielnicy zajmuje Park Kościuszki. To wyjątkowe miejsce, ponieważ jest parkiem miejskim z kilkoma oczkami wodnymi. Nadaje się na popołudniowy wypoczynek, jak i weekendowy spacer. Ciekawym miejscem spacerów i refleksji jest Cmentarz Wojskowy pełen zieleni. Tuż obok znajduje się położony wśród łąk zbiornik, który także jest doskonałym miejscem rekreacji. Nie zapominajmy także, że tuż za wschodnią granicą znajduje się Katowicki Park Leśny, z którego chętnie korzystają mieszkańcy Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka.

Miłośnicy sportu powinni także skorzystać z siłowni plenerowej w Parku Kościuszki. Znajdziemy tu wiele sprzętów i ciekawych form aktywności fizycznej. Zimą i podczas niepogody możemy z kolei udać się do klubu Fitness Fun – Centrum Zdrowia i Rekreacji Ruchowej. Niedaleko zachodniej granicy, ale już poza dzielnicą, mieści się siłownia CrossBox Old Mine. Do bardzo ciekawych form rekreacji należy możliwość zagrania w boccia na profesjonalnym boisku.

W dzielnicy znajduje się także Basen Brynów – bardzo nowoczesny i atrakcyjny obiekt, gdzie znajdziemy baseny, zjeżdżalnię, jacuzzi oraz sauny. Właściciele deskorolek z pewnością powinni wybrać się do Skate in Park – skateparku przy ul. Ceglanej. W dzielnicy przydałoby się nieco więcej miejsc rekreacyjnych, czy siłowni, ale patrząc na całokształt – jest całkiem dobrze.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka nie ma wielu dobrych restauracji. Natomiast blisko jest stąd do Śródmieścia, dzięki czemu mieszkańcy dzielnicy mogą spokojnie zamawiać jedzenie z dowozem z najciekawszych miejsc w mieście. Jeżeli jednak chcemy zjeść na terenie Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka, znajdziemy kilka ciekawych lokali, do których z pewnością należą:

 • restauracja Atmosfera Katowice przy ul. Wita Stwosza 37,
 • Patio-Park przy ul. Kościuszki 101

W szczególności ciekawą ofertę prezentuje Patio Park, choć ceny w menu są dość wysokie. Niestety, na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka brakuje pizzerii. Dania kuchni włoskiej musimy zamawiać ze Śródmieścia.

Na terenie Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka nie ma żadnego kina, ale znajdują się one w sąsiadujących dzielnicach, niedaleko od granicy. W Śródmieściu mamy też dostęp do kilku kin studyjnych. Dosłownie trzy przecznice od skrzyżowania ulic Kościuszki i Brynowskiej mieści się Harcerskie Muzeum Etnograficzne przy Szkole Podstawowej nr 11. Na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka nie ma centrum kultury, ale przy ul. Franciszkańskiej 33 znajduje się Miejski Dom Kultury Ligota. Dosłownie kilka metrów na zachód od ulicy Brynowskiej mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 8.

6. Zdrowie w Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Jakość powietrza w dzielnicy jest dobra tylko latem. Od października do marca wskaźnik PM2.5 może tu wynosić nawet ponad 190, co oznacza realne zagrożenie dla zdrowia. Musimy więc dość mocno uważać na poziom smogu. W przeciwieństwie do jakości powietrza, kranówka jest tu bardzo dobra. Miasto zaleca picie wody prosto z kranu - jest ona bogata w wiele korzystnych minerałów.

Mieszkańcy mają tu do dyspozycji wiele przychodni i szpitali publicznych. Na Osiedlu Zgrzebnioka znajduje się Praktyka Lekarzy Rodzinnych. Przy ul. Drozdów 26 mieści się przychodnia Drozd o specjalizacji kardiologicznej, która jest bardzo ceniona w szczególności wśród seniorów. W przypadku problemów zdrowotnych z sercem warto udać się także do Centrum Zdrowego Serca Telcor Sp. z o. o. przy ul. Łabędziej 10. W promieniu kilkuset metrów od granicy Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka znajdują się również:

 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Luxmed przy ul. Ligockiej 3,
 • Oko-Med – przychodnia okulistyczna przy ul. Barbary 21,
 • Wojewódzka Przychodnia Chorób Płuc i Gruźlicy przy ul. Lompy 16.

Na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka znajdziemy także aż kilka prywatnych szpitali, takich jak:

 • EuroMedic Kliniki Specjalistyczne Sp. z o. o. przy ul. Kościuszki 92,
 • GeoMedical przy ul. Wita Stwosza 41,
 • Klinika Okulistyki przy ul. Ceglanej 35.

Nie ma więc najmniejszych problemów, by dostać się do lekarza w najbliższej okolicy. Z dziećmi warto odwiedzić Dentolandię – placówkę stomatologii dziecięcej. Na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka mieści się też kilka aptek, w tym Apteka Cztery Pory Roku czy Słoneczna. Mieszkańcy dzielnicy mogą skorzystać z bardzo cenionej placówki weterynaryjnej - mowa tutaj o Centrum Animals przy ul. Kanarków 7. Klinika weterynaryjna na Brynowie specjalizuje się nie tylko w leczeniu psów i kotów, ale także królików, fretek czy mniejszych gryzoni.

7. Brynów-Osiedle Zgrzebnioka: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na ścisłym terenie dzielnicy nie ma żadnych centrów handlowych, choć jedno – całkiem duże – znajduje się nieco na południe od Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka. Mowa o Libero Katowice, gdzie poza wieloma sklepami znajdziemy też klub fitness, kino Helios czy centrum medyczne. Większe zakupy możemy zrobić w sklepie spożywczym Społem czy w dyskoncie Kaufland.

Nie ma tu, niestety, większych hipermarketów, gdzie dostaniemy wszystko w jednym miejscu. Najbliżej, bo przy ul. Waltera-Jankego 15D, mieści się E. Leclerc. Dwie przecznice od zachodniej granicy znajduje się OBI – wielkopowierzchniowy supermarket dla majsterkowiczów. Na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka sporo jest małych, osiedlowych sklepików, gdzie dostaniemy wszystko co potrzebne. Niedaleko dzielnicy znajdują się także dwa targowiska, które są chętnie i często odwiedzane przez mieszkańców – Targ Miejski w Śródmieściu i targowisko niedaleko ul. Granicznej.

Infrastruktura usługowa jest tutaj dość dobrze rozwinięta. W ścisłych granicach dzielnicy znajdziemy aż dwóch bardzo dobrych fryzjerów. Przy ul. Gawronów 20 mieści się natomiast placówka poczty, co sprawia, że mieszkańcy nie muszą daleko jechać po awizowane listy i paczki.

8. Wady i zalety zamieszkania na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Plusy:

 • dobrze rozwinięta komunikacja publiczna,
 • bliskość autostrady A4,
 • ciekawa oferta żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych,
 • bliskość Śródmieścia,
 • sporo zieleni i miejsc rekreacji,
 • dobra jakość opieki medycznej.

Minusy:

 • słaby poziom nauczania w liceum,
 • niewielka oferta atrakcji dla dzieci,
 • zła jakość powietrza,
 • brak większych centrów handlowych i targowisk w dzielnicy.

Czy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka jest przyjazne dla zwierząt?

Możemy spokojnie odpowiedzieć, że tak. Z czworonożnym przyjacielem możemy pójść na spacer do Parku Kościuszki i do pobliskiego Katowickiego Parku Leśnego. Warto się także wybrać z psiakiem latem na obiad do ogródka przy lokalu Patio Park.

Ocena redakcji

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka to z pewnością atrakcyjna dzielnica dla wielu mieszkańców, niezależnie od wieku. Bliskość Śródmieścia i łatwy dojazd – zarówno komunikacją publiczną, jak i własnym samochodem – to duża zaleta, która umożliwia pełne korzystanie z oferowanej przez miasto infrastruktury handlowo-usługowej czy rozrywkowej. Jest to cicha i spokojna dzielnica, pełna lokali mieszkalnych i niewielkich usługowych. Duża liczba ośrodków opieki zdrowotnej i placówek edukacyjnych przyciąga zarówno seniorów, jak i rodziny z dziećmi.

Na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka brakuje natomiast ośrodków kulturalnych. Mimo tego, że sporą część dzielnicy zajmują tereny zielone, jakość powietrza pozostawia tu wiele do życzenia. Czasem problematyczna może się okazać bliskość lotniska Katowice-Muchowiec. Nie wpływa to jednak znacząco na popularność tego miejsca.

9. O tym się mówi na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka

Wiele się mówi o dwóch planowanych inwestycjach na Brynowie-Osiedlu Zgrzebnioka. Jedną z nich jest dom dla matek z dziećmi, który ma powstać przy ul. Orkana 7. Dom będzie miał powierzchnię 400 metrów kwadratowych i pomieści aż 20 kobiet z maluchami. Ma to być bardzo nowoczesne i przestronne miejsce. Tuż obok powstanie plac zabaw i boisko wielofunkcyjne. Realizacja przedsięwzięcia ma potrwać 10 miesięcy, począwszy od momentu wyłonienia wykonawcy z przetargu.

Drugą, bardzo ciekawą inwestycją jest przebudowa obecnego toru saneczkowego, który znajduje się w Parku Kościuszki. Obecnie jest on mocno zniszczony, przez co bezużyteczny - zjazdy są tu niebezpieczne z powodu wielu nierówności. Modernizacja toru ma potrwać dwa lata. W planach jest również podciągnięcie instalacji wodnych i energetycznych, dzięki czemu będzie można korzystać z tego miejsca nawet wtedy, gdy nie będzie śniegu. Nowym torem będzie można zjechać najprawdopodobniej już na przełomie 2020 i 2021 roku.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: